Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα. Είμαι σε αναζήτηση κλιματιστικου. Σκέφτομαι για 41τ.μ ένα 18αρι και συγκεκριμένα το gree αυτό εδώ : https://www.skroutz.gr/s/11998570/Gree-Bora-GRS-181-EI-JBR1-N3.html

 

. Το επέλεξα λόγω της εγγύησης 10ετων σε όλα. Σαν επιλογή είναι καλή πως σας φαίνεται;Κάποια άλλη πρόταση σε αυτά τα χρήματα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

https://www.skroutz.gr/s/6389018/LG-Prestige-H12AL.html

 

Παρακαλω πολυ την αποψη σας για το συγκεκριμενο κλιματιστικο.

Θελω να βαλω απο ενα σε δυο παιδικα δωματια 15 τετραγωνικων εκαστο.

Θα ειναι η μοναδικη πηγη θερμανσης. Τα παιδια ειναι 1 χρονων

 

Σαν τεχνικά χαρακτηριστικά πολύ καλό μοντέλο . Απο άποψη αξιοπιστίας και after sales κρατώ πολλές επιφυλάξεις .

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα έχω ένα χώρο γύρω στα 35 τετραγωνικά ,ύψος 3.20 χωρίς μόνωση,μόνο διπλά ενεργειακά τζάμια κ κουφώματα αλουμινίου,γύρω γύρω δεν υπάρχει κάποιο σπίτι και από πάνω έχω πλάκα ,χρονολογία 1975.

ψαχνω λογικα για 24.000 btu η ειναι καλυτερο δυο 12.000 btu?

ειμαι αναμεσα σε αυτα τα 3,εαν εχετε καποια γνωμη θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα.

https://www.skroutz.gr/s/11998599/Gree-Bora-GRS-241-EI-JBR1-N3.html Gree Bora GRS-241 EI/JBR1-N3

https://www.skroutz.gr/s/434996/Fujitsu-ASYG24LFC.html FUJITSU ASYG 24 LFC

https://www.skroutz.gr/s/9522648/Nobu-NBO-24IDU-NBO-24%CE%9FDU.html?keyphrase=Nobu+NBO-24IDU+%2F+NBO-24%CE%9FDU Nobu NBO-24IDU / NBO-24ΟDU

καποια αλλη γνωμη δεκτη,ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Για μεγαλυτερη ανεση δυο 12ρια.απο τα τρια που επελεξες θα επεγα fujitsu
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Για μεγαλυτερη ανεση δυο 12ρια.απο τα τρια που επελεξες θα επεγα fujitsu

 

εκει στο χιλιαρικο για 24 αρι,εχεις να προτεινεις κατι καλυτερο?

καλυτερα λες δυο ιδια 12αρια?θα ειναι οντως καλυτερα?να τα βαλω στις δυο ακριανες γωνιες για καλυτερη κατανομη του αερα στον χωρο,θα πετυχω καλυτερες καταναλωσεις και ομοιομορφη θερμανση (δε θα χρειαστει να τραβαω και ξεχωριστη γραμμη ρευματος για το 24ρι)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να εμπιστευτω τον Κωτσοβολο να το τοποθετησει γιατι ειναι δωρεαν η να ψαχτω αλλου?

 

Send By Opto

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να εμπιστευτω τον Κωτσοβολο να το τοποθετησει γιατι ειναι δωρεαν η να ψαχτω αλλου?

 

Send By Opto

 

1. Χρήση αντλίας κενού.

 

2. Τουλάχιστον 2.5 m μήκος σωληνώσεων . (οι σωληνώσεις χρεώνονται εξτρα)

 

3. Ξεχωριστές μονώσεις στους σωλήνες.

 

Αν σε αυτά συμφωνήσουν τότε προχώρα. Αν δεν συμφωνήσουν ΟΧΙ !!

Link to comment
Share on other sites

Χρηση αντλιας κενου τι σημαινει?

 

Send By Opto

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

Χρηση αντλιας κενου τι σημαινει?

 

Send By Opto

 

Κατα την εγκατάσταση του κλιματιστικού απαραίτητα πρέπει να χρησιμοποιείται αντλία κενού . Αυτό διότι οι σωληνώσεις έχουν αέρα μέσα άρα και υγρασία . Όταν ανοιχτούν οι βάνες στο κλιματιστικό και το φρέον κυκλοφορήσει μέσα στην εγκατάσταση θα έχεις ένα μείγμα υγρασίας (νερού) με φρέον . Η υγρασία μέσα στο κύκλωμα μπορεί να φράξει διάφορα σημεία του κυκλώματος αν παγώσει (παγοφραγμός). Αυτά σε γενικές γραμμές. Στην πράξη η ΜΗ χρήση αντλίας κενού έχει ως αποτέλεσμα το κλιματιστικό να μην αποδίδει όπως θα έπρεπε τόσο σε ψύξη θέρμανση όσο και σε κατανάλωση και μακροπρόθεσμα προβλήματα/βλάβες μείωση διάρκειας ζωής .

 

Η αντλία κενού κάνει.. κενό ! Δηλαδή αφαιρεί απο το κύκλωμα τον αέρα και την υγρασία του . Αρκετοί ψυκτικοί στο βωμό του κέρδους και της μείωσης του χρόνου εγκατάστασης ενός κλιματιστικού κάνουν εξαέρωση αφήνοντας λίγο παραπάνω ανοιχτή τη βαλβίδα για μερικά δεύτερα προκειμένου το φρέον που θα αρχίζει να ρέει με πίεση μεσα στο κύκλωμα να πετάξει με την πίεση του τον αέρα και την υγρασία έξω απο το μηχάνημα . Αυτή η μέθοδος είναι αντιεπαγγελματική και μή αποτελεσματική .

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω

 

Send By Opto

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα ! τι θα προτείνατε για ενα 18αρι κλιματιστικό , με οροφή τα 1000ε ? Θα ήθελα να είναι αθόρυβο, οικονομικό , με καλά φίλτρα , και με wi fi

 

 

....... δεν θέλω και πολλά !!! :D:D

 

 

Ευχαριστώ πολύ !

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα ! τι θα προτείνατε για ενα 18αρι κλιματιστικό , με οροφή τα 1000ε ? Θα ήθελα να είναι αθόρυβο, οικονομικό , με καλά φίλτρα , και με wi fi

 

 

....... δεν θέλω και πολλά !!! :D:D

 

 

Ευχαριστώ πολύ !

 

https://www.skroutz.gr/s/12834302/Inventor-Nemesis-Pro-N2VI32-18WiFi-N2VO32-18.html

 

Για δες αυτό . Αυτά που ζητάς τα έχει και έχει και πολύ καλούς συντελεστές απόδοσης . Καινούριο μοντέλο τους είναι .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα ! τι θα προτείνατε για ενα 18αρι κλιματιστικό , με οροφή τα 1000ε ? Θα ήθελα να είναι αθόρυβο, οικονομικό , με καλά φίλτρα , και με wi fi ....... δεν θέλω και πολλά !!! :D:D Ευχαριστώ πολύ !

Στα χρήματα αυτά πλέον παίρνεις επώνυμα μηχανήματα στον κλάδο .Μειώνεις το ρίσκο τι θα σου βγουν.Το παρακάτω είναι απο τα νέα μοντέλα για φέτος,

οπότε αδοκίμαστο .https://www.alphaclimagr.gr/product/1408286/gree-bora-grs-181-ei-jbr1-n3-18000btu-inverter-a.html Μαζί και εγγύηση με όρους όπως και άλλοι διαφημίζουν .Με λίγα χρήματα παραπάνω όμως

πας και σε κορυφαία φίρμα ,δοκιμασμένο μηχάνημα που δεν θα χαλάσει εύκολα https://www.skroutz.gr/s/4689028/Daikin-FTXS50K-RXS50L.html Σε κάθε κατάστημα κλιματισμού σε κάθε περιοχή ,υπάρχουν διάφορες προσφορές.Κάνε μια επίσκεψη ,και ρώτα τους και τι ταιριάζει καλύτερα στον χώρο σου.

Παιδιά να εμπιστευτω τον Κωτσοβολο να το τοποθετησει γιατι ειναι δωρεαν η να ψαχτω αλλου?

 

Συνήθως δίνουν και απόδειξη για την εγκατάσταση ,γιατί συνεργάζονται με ανεξάρτητα συνεργεία .Οπότε αν αυτοι θέλουν να σε έχουν πελάτη μετά, ανεξάρτητα από το κατάστημα,αν δεν κάνουν καλή δουλειά,δεν θα σε έχουν .Eπίσης διαφημίζει τελευταία, επέκταση εγγύησης με μικρή επιβάρυνση στην τιμή .Καλύπτει και αλλαγή μηχανήματος σε βλάβη αν δεν φτιάχνεται ,που δεν καλύπτουν πλέον οι κανονικές εγγυήσεις .Λογικά θα δίνει και γραπτά ότι καλύπτει ,και όρους. Οπότε θεωρητικά είσαι καλυμμένος αν δεν γίνει κάτι σωστά και στην τοποθέτιση .Ρώτησε τους σχετικά ,και δες τι σε συμφέρει.

Edited by Gary Kokkin
Link to comment
Share on other sites

Σε χωρο 45 τμ εχω ενα 24αρι που δυστυχως δεν επαρκει για θερμανση πιθανων λογω απουσιας μονωσης.σκεφτομαι να βαλω ακομη ενα 12αρι(?)στην αντιθετη πλευρα του χωρου.τι με συμβουλευεται?
Link to comment
Share on other sites

Σε χωρο 45 τμ εχω ενα 24αρι που δυστυχως δεν επαρκει για θερμανση πιθανων λογω απουσιας μονωσης.σκεφτομαι να βαλω ακομη ενα 12αρι(?)στην αντιθετη πλευρα του χωρου.τι με συμβουλευεται?

 

24αρι και δεν φτανει? που βρισκεται το διαμερισμα?

ειναι δικο σου? αν φτιαχτει εξωτερικη μονωση θα δεις τεραστια διαφορα. απο παραθυρα εχει καινουργια αλουμινια ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει μονωση ουτε χρηματα.υπαρχουν παραθυρα αλουμινιου. Τριτος και τελευταιος οροφος.στα δωδεκανησα.κατω απο 15 βαθμους εξωτερικη θερμοκρασια κρυωνουμε.δεν επαρκει.σκεφτομαι και για δευτερο η ισως και ξυλοσομπα.κατι πρεπει να κανω
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει μονωση ουτε χρηματα.υπαρχουν παραθυρα αλουμινιου. Τριτος και τελευταιος οροφος.στα δωδεκανησα.κατω απο 15 βαθμους εξωτερικη θερμοκρασια κρυωνουμε.δεν επαρκει.σκεφτομαι και για δευτερο η ισως και ξυλοσομπα.κατι πρεπει να κανω

 

σομπα αεροθερμη βαλε με πελετ η ξυλο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το κλιματιστικο αξίζει;

http://www.mediamarkt.gr/el/product/_general-electric-ges-nx25in-1198044.html

 

Καλά χαρακτηριστικά πάρα πολύ καλή τιμή. Η Inventor είναι η αντιπροσωπεία του .

Link to comment
Share on other sites

5 χρόνια εγγύηση έχει. Αν είναι και inventor ακόμη καλύτερα.

 

Επίσης βλέπω έχει συμπιεστή hitachi και καλά χαρακτηριστικά.

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να αγορασω ενα 18.000 ή 24.000 btu μεχρι 1000-1100 ευρω αλλα να εχει και wifi δυνατοτητες ωστε να μπορω να το χειριστω απο μακρια. Βλεπω διαφορα μοντελα απο Gree και Daikin που πιο πανω ειπε ενας φιλος...

 

Gree Bora GRS-181 EI/JBR1-N3

Daikin FTXS50K / RXS50L

 

εχουμε αλλες προτασεις?:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα, νέος και εγώ στο forum.

 

Ενδιαφέρομαι για αγορά κλιματιστικού 18K Btu (σαλόνι κουζίνα) και ένα 9K Btu (Υ/δ μωρού)

Ενδιαφερόμαστε για θέρμανση κυρίως μιας και το καλοκαίρι με ανοιχτά παράθυρα δεν έχουμε θέμα.

Κοίταξα και κατέληξα στα παρακάτω A/C και κλίνω προς τα Hitachi, αλλά δαγκώνομαι μιας και δεν έχω ούτε εμπειρία από αυτά αλλά δεν βρίσκω και πουθενά reviews από κανένα.

 

Hitachi RAS-X18EAG/RAC-X18EAG

VS

Mitsubishi SRK/SRC 50 ZS-S

 

και

 

Hitachi RAS-X10EAG/RAC-X10EAG

VS

Toyotomi Izuru Eco TRN/TRG-528ZR

 

Λίστα σύγκρισης με όλα:

https://www.skroutz.gr/comparelists/407?compare=12665521%2C12084430%2C6340356%2C12665529

Υπόψιν ότι το SCOP εδώ αναφέρεται στην μέση ζώνη και όχι στην ζεστή.

Για την ζεστή στα 18Κ Btu το Hitachi είναι με 5,5 SCOP ενώ το Mitsubishi με 5 SCOP.

 

Στα παραπάνω, στους δείκτες SEER και SCOP (αναφερόμενος πάντα σε ζεστή ζώνη και όχι μέση) τα Hitachi είναι καλύτερα (με "εξωπραγματικούς" δείκτες, που μου κίνησε την περιέργεια και θεωρώ ότι οφείλεται στο R32 που έχει έναντι των άλλων;;)

Ακόμα και από άποψη τιμής είναι καλύτερα. Εγγύηση τα χαλάει λίγο, 2 χρόνια στην εσωτερική μονάδα και 3 για συμπιεστή.

Μπορεί κάποιος να μου πει την άποψή του; Η και εμπειρία αν υπάρχει με πρόσφατο Hitachi;

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους σας. . Είμαι σε αναζήτηση κλιματιστικού (18.000 btu μάλλον ) για χώρο περίπου 35 -40 τμ σαλόνι - κουζίνα. . Το μπάτζετ φτάνει μέχρι τα 750-800 ευρώ. . Επειδή είμαι τελείως άσχετος με το θέμα κλιματισμού όσο έχει να κάνει με μάρκες κ.α θα ήθελα την βοήθεια σας για την καλύτερη επιλογή μου . Αν υπάρχει κάποιος που έχει κάποιο συγκεκριμένο μηχάνημα που θεωρείτε αξιόπιστο θα με βοηθούσε. . Αναμένω τις προτάσεις σας και ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Link to comment
Share on other sites

Επειδη μία φίλη θέλει να βαλει αφυγραντήρα ρώτησα και έμαθα ότι υπάρχουν κάποια μοντέλα με ζεόλιθο,που δεν έχουν θόρυβο και χαμηλότερη τιμή σχετικα με τους άλλους.Μου πρότειναν δε το DeLonghi.

Ξέρεις κανείς κάτι για το θέμα;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

out of Subject θα έλεγα.

Παρόλ' αυτά το είχα ψάξει πέρυσι. Να σου πω το εξής. Αυτά με το ζεόλιθο είναι όντως πιο νέα και λειτουργούν και κάτω από τους 10ο C που είναι το όριο για τους άλλους.

Από την άλλη, (και δεν το ξέρω καλύτερα αλλά εκεί κόλλησα) η σκόνη ζεόλιθου είναι βλαβερή για τον άνθρωπο. Και αυτό το μηχάνημα έχει ένα τέτοιο δίσκο που περιστρέφεται.

 

Delonghi ή άλλη μάρκα δεν μπορώ να βοηθήσω

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...