Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ε και δεν το λες τοση ωρα και μας παιδευεις; :)

δεν εχει κανένα προβλημα να βαλει 2-3 μ σωληνα.αρκει να γινει σωστα.[/quote

 

Χίλια συγνώμη λάθος μου!!!![/quote

Ήρθε σήμερα ο φίλος μου και το κατέβασε όλα μια χαρά και απο απόδοση και εξαφανίστηκε και ο θόρυβος του συντονισμού!!! Έβαλε νομίζω άλλο ένα μέτρο απο αυτό που είχε τώρα πλέον έχει 2-2.5 μέτρα!! Το τι αλμυρά είχε μαζέψει στο καπάκι πάνω και στα πλαγιά που δεν έφτανα ειναι το κάτι άλλο! Μου αρέσει που νόμιζα ότι το έπλενα!!Σας ευχαροστω όλους όσους με βοηθήσατε με τις συμβουλές σας!!!

Edited by BASILOTTOS
Link to comment
Share on other sites

Αν βγεις στο μπαλκόνι και καθίσεις δίπλα στην εξωτερική μονάδα την ακούς ελάχιστα. Γενικά ειναι αθόρυβο κλιματιστικό μπορώ να πω απλά το μονο θέμα που εχω ειναι αυτό το οποίο με ενοχλεί τώρα που το χρησιμοποιώ και την νύχτα και δεν μπορώ να ακούω το βουητό του συμπιεστή. Ο ψυκτικός είπε πως ο τοίχος παραείναι λεπτός και το μηχάνημα συντονίζει αλλα είπα να ζητήσω και την δικιά σας γνώμη!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Όποτε η γνώμη σου ειναι πως θα ειναι καλύτερα στο πάτωμα έτσι;;; Είχα της επιφυλάξεις μου επειδή θα πρέπει να προστεθεί ένα μήκος σωλήνα να μην επιρρεασει αυτό την απόδοση του μηχανήματος που μέχρι τώρα ειναι άψογη

 

Καταρχάς πολεοδομικά απαγορεύεται η ανάρτηση κλιματιστικού στους εξωτερικούς τοίχους (προσόψεις) του κτιρίου . Διώκεται με πρόστιμο αν κάποιος σου κάνει καταγγελία στην πολεοδομία.

Πέρα απο αυτό ένα μηχάνημα μεταφέρει με διαφορά περισσότερο θόρυβο μέσα στον χώρο αν αναρτηθεί στο τοίχο.

 

Όσον αφορά το φόβο σου για μειωμένη απόδοση λόγο αύξησης των σωληνώσεων να σε ενημερώσω ότι γενικά όλοι οι συντελεστές απόδοσης όλα τα τεχνικά χαρακτηριστικά των κλιματιστικών μετριούνται περίπου στα 5 μέτρα μήκος σωληνώσεων . Επίσης μήκος σωληνώσεων κάτω απο απο 2.5-3 m επηρρέαζει το μηχάνημα αρνητικά τόσο στην μεταφορά θορύβου όσο και στην απόδοση του και ίσως και την μακροζωία του (αναλογα το πόσο κοντή είναι η σωλήνα )

Edited by Bananas
Link to comment
Share on other sites

Σε οτιδήποτε πρόβλημα παντού,οποιοσδήποτε μπορεί κάθε νόμιμη ενέργεια που κρίνει τον συμφέρει .Αν αξίζει μια αγορά από κορυφαίες εταιρίες,είναι θέμα καθενός τι χρειάζεται,και θέμα χρημάτων.Επειδή τα μηχανήματα αυτά δεν χαλάνε εύκολα ,αυτό πρώτα πληρώνεις.Γι'αυτό και έχουν ακριβά ανταλλακτικά,γιατι βγάζουν κέρδος από αυτά σπάνια .Το ZSX-S αν και νέο μοντέλο ,σαν πρώτες εντυπώσεις είναι από τα καλύτερα κλιματιστικά της αγοράς .Η συγκεκριμένη εταιρία έχει όμως επαγγελματικό προσανατολισμό.Αν σε ενδιαφέρουν ,θα πρέπει να ρωτήσεις αν ταιριάζουν στον χώρο σου και να τα δείς κάπου.

 

Να βαλουμε στην εξισωση και τα midea που μου ειχαν διαφυγει απτην σκεψη μου!?!τι γνωμη εχετε για αυτα!?!

 

https://www.skroutz.gr/s/5234914/Midea-Fairwind-MS12FU-12HRFN1.html

 

https://www.skroutz.gr/s/8639289/Midea-MSMABU-12HRDN1-QRD0GW.html

 

https://www.skroutz.gr/s/7035428/Midea-Mission-MSMBBU-12HRFN1.html

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς πολεοδομικά απαγορεύεται η ανάρτηση κλιματιστικού στους εξωτερικούς τοίχους (προσόψεις) του κτιρίου . Διώκεται με πρόστιμο αν κάποιος σου κάνει καταγγελία στην πολεοδομία.

Πέρα απο αυτό ένα μηχάνημα μεταφέρει με διαφορά περισσότερο θόρυβο μέσα στον χώρο αν αναρτηθεί στο τοίχο.

 

Όσον αφορά το φόβο σου για μειωμένη απόδοση λόγο αύξησης των σωληνώσεων να σε ενημερώσω ότι γενικά όλοι οι συντελεστές απόδοσης όλα τα τεχνικά χαρακτηριστικά των κλιματιστικών μετριούνται περίπου στα 5 μέτρα μήκος σωληνώσεων . Επίσης μήκος σωληνώσεων κάτω απο απο 2.5-3 m επηρρέαζει το μηχάνημα αρνητικά τόσο στην μεταφορά θορύβου όσο και στην απόδοση του και ίσως και την μακροζωία του (αναλογα το πόσο κοντή είναι η σωλήνα )

 

Σοβαρά;;; Εγώ μένω Ηράκλειο κρητης και σε ποσοστό τι να σου πω τώρα 80% τα μηχανήματα ΟΛΟΙ τα έχουν στις προσόψεις τους αναρτημένα. Εκτός και αν αυτός ο νόμος ειναι σχετικά πρόσφατος και όλα αυτά τα μηχάνημα ειναι παλιά. Εμένα πάντως όταν το πρώτο εγκατέστησα ο ψυκτικός δεν μου είπε τίποτα απολύτως για αυτόν τον νόμο αλλιώς θα το είχα κάνει απο την αρχή και δεν θα έπρεπε να ξανάρθει ψυκτικός να το βάλει στο πάτωμα ώστε να αποφύγω τους συντονισμούς. Πάντως σε ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση και προπάντων που έκατσες και έγραψες όλο αυτό το ποστ. Τώρα πλέον που προστέθηκε ένα μήκος σωλήνα και πρέπει να ειναι γύρω στα 3 μέτρα πια εχω την αίσθηση ότι αποδίδει καλύτερα. Αλλα θα δείξει!!!

Edited by BASILOTTOS
Link to comment
Share on other sites

Να βαλουμε στην εξισωση και τα midea που μου ειχαν διαφυγει απτην σκεψη μου!?!τι γνωμη εχετε για αυτα!?!

 

https://www.skroutz.gr/s/5234914/Midea-Fairwind-MS12FU-12HRFN1.html

 

https://www.skroutz.gr/s/8639289/Midea-MSMABU-12HRDN1-QRD0GW.html

 

https://www.skroutz.gr/s/7035428/Midea-Mission-MSMBBU-12HRFN1.html

 

Κατοχος 1 χρονο και λιγο του Midea Mission MSMBBU-12HRFN1 και του 9αριου MSMBAU-09HRFN1 ΑΨΟΓΑ και τα 2 , απλα εχουν χαζο manual ελλειπες και εμενα δεν μου αρεσει το Remote , γουστα ειναι αυτα ! ! ! !

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Ψάχνω να αγοράσω κλιματιστικό 9000btu για παιδικό δωμάτιο, όσο γίνεται υψηλότερης ενεργειακή απόδοσης καθότι θα το χρησιμοποιώ και τον χειμώνα για συμπληρώματική θέρμανση και ομολογώ ότι εχω μπερδευτει αρκετά. Καταρχάς να πω ότι ταβάνι έχω τα 350€ οπότε δεν μπορώ να πάω κατευθείαν σε κάτι κορυφαίο για να τελειώνω. Διαβάζοντας και ρωτώντας δεν λύθηκε το μπέρδεμα διότι κάποιοι υποστηρίζουν πως τα περισσότερα μηχανήματα είναι φασόν (ειδικά τα φτηνά) οπότε πάρε αυτό που βρεις σε καλύτερη τιμή (δεν μπορώ να πιστέψω ότι δεν έχουν ουσιαστικές διάφορες) άλλοι υποστηρίζουν ότι οι εγγυήσεις 10 ετών που δίνουν κάποιες εταιρείες ισχύουν με περίεργους όρους κλπ και τέλος πάντων άκρη δεν έβγαλα.

 

Με γνώμονα τα παραπάνω που είπα (9αρι, μέχρι 350€, Α+ και πάνω) και βασικό θέμα να έχει ποιοτικά φίλτρα για τα παιδιά ποιο αξιόπιστο μηχάνημα θα μου προτείνατε;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά;;; Εγώ μένω Ηράκλειο κρητης και σε ποσοστό τι να σου πω τώρα 80% τα μηχανήματα ΟΛΟΙ τα έχουν στις προσόψεις τους αναρτημένα. Εκτός και αν αυτός ο νόμος ειναι σχετικά πρόσφατος και όλα αυτά τα μηχάνημα ειναι παλιά. Εμένα πάντως όταν το πρώτο εγκατέστησα ο ψυκτικός δεν μου είπε τίποτα απολύτως για αυτόν τον νόμο αλλιώς θα το είχα κάνει απο την αρχή και δεν θα έπρεπε να ξανάρθει ψυκτικός να το βάλει στο πάτωμα ώστε να αποφύγω τους συντονισμούς. Πάντως σε ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση και προπάντων που έκατσες και έγραψες όλο αυτό το ποστ. Τώρα πλέον που προστέθηκε ένα μήκος σωλήνα και πρέπει να ειναι γύρω στα 3 μέτρα πια εχω την αίσθηση ότι αποδίδει καλύτερα. Αλλα θα δείξει!!!

Είναι σαν τον νόμο απαγόρευσης του καπνίσματος και αυτός.

Οτι πάρεις 100...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Ψάχνω να αγοράσω κλιματιστικό 9000btu για παιδικό δωμάτιο, όσο γίνεται υψηλότερης ενεργειακή απόδοσης καθότι θα το χρησιμοποιώ και τον χειμώνα για συμπληρώματική θέρμανση και ομολογώ ότι εχω μπερδευτει αρκετά. Καταρχάς να πω ότι ταβάνι έχω τα 350€ οπότε δεν μπορώ να πάω κατευθείαν σε κάτι κορυφαίο για να τελειώνω. Διαβάζοντας και ρωτώντας δεν λύθηκε το μπέρδεμα διότι κάποιοι υποστηρίζουν πως τα περισσότερα μηχανήματα είναι φασόν (ειδικά τα φτηνά) οπότε πάρε αυτό που βρεις σε καλύτερη τιμή (δεν μπορώ να πιστέψω ότι δεν έχουν ουσιαστικές διάφορες) άλλοι υποστηρίζουν ότι οι εγγυήσεις 10 ετών που δίνουν κάποιες εταιρείες ισχύουν με περίεργους όρους κλπ και τέλος πάντων άκρη δεν έβγαλα. Με γνώμονα τα παραπάνω που είπα (9αρι, μέχρι 350€, Α+ και πάνω) και βασικό θέμα να έχει ποιοτικά φίλτρα για τα παιδιά ποιο αξιόπιστο μηχάνημα θα μου προτείνατε; Ευχαριστώ

 

Εχουμε αναφερθεί πολλές φορές με τα ίδια.Καθένας διαφημίζει ότι θέλει για να πουλήσει.Αν έχεις αμφιβολία για ένα προιόν,δεν αγοράζεις.

Φασόν κυρίως πουλάνε οι μικρές φίρμες στον κλάδο,και έχουν κριτήριο το κόστος .Οπως τα παραγγείλουν από ποιότητα κάθε φορά για κέρδος,

ανάλογα θα σου βγεί το μηχάνημα.Οι εγγυήσεις είναι εμπορική πολιτική,ότι συμφέρει τις εταιρίες .Δεν σημαίνουν καλύτερη ποιότητα.Aν θέλουν να μην σε εξυπηρετήσουν, θα επικαλεστούν ένα σχετικό όρο που γράφουν.Αν θεωρείς σε εξαπάτησαν σε προιόν ή σε υπηρεσία ,μπλέκεις με νομικές διαδικασίες.

 

Στα χρήματα σου ,δες αυτό από φασόν, είναι δημοφιλές να το δεις κάπου σε λειτουργία https://www.skroutz.gr/s/6340747/Toyotomi-Hiro-Eco-HTN-HTG-09IV.html

Και σε επώνυμα https://www.skroutz.gr/s/11997856/Gree-Lomo-GRS-101-EI-JLM1-N2.html και https://www.skroutz.gr/s/8963459/Midea-RF-New-MS12FU-09HRDN1-QRD0GW.html Αν ψάξεις σε καταστήματα στην περιοχή σου ,θα υπάρχουν και άλλες προσφορές σε διάφορα μηχανήματα,είναι περίοδος εκπτώσεων .Κάνεις και παζάρι για καλύτερη τιμή.

Να βαλουμε στην εξισωση και τα midea που μου ειχαν διαφυγει απτην σκεψη μου!?!τι γνωμη εχετε για αυτα!?!

https://www.skroutz.gr/s/5234914/Midea-Fairwind-MS12FU-12HRFN1.html

https://www.skroutz.gr/s/8639289/Midea-MSMABU-12HRDN1-QRD0GW.html

https://www.skroutz.gr/s/7035428/Midea-Mission-MSMBBU-12HRFN1.html

 

To πρώτο δεν κυκλοφορεί αρκετά για εντυπώσεις.Δείχνει πιο δυνατό μηχάνημα ,πιο στιβαρή κατασκευή .Το τρίτο που σου ανέφεραν και πιο πάνω, είναι αρκετά δημοφιλές να το δείς κάπου.Ομως όλα έχουν και ιονιστή και λειτουργίες που ίσως δεν χρειάζεσαι .Αν καταλήξεις σε Midea ,ρώτα σε κατάστημα κλιματισμού που συνεργάζεται,να σου τα δείξουν κάπου,και να δουν τον χώρο σου τι ταιριάζει καλύτερα .Σε κάθε περίπτωση όπως ανέφερα πριν,Θα πρέπει να ρωτήσεις τεχνικό τι χρειάζεσαι ,για την χρήση που θέλεις .Αν έχεις αμφιβολίες ρωτάς και άλλους.Μετά κοιτάς μηχάνημα ανάλογα τα χρήματα σου .

Edited by Gary Kokkin
Link to comment
Share on other sites

Στα χρήματα σου ,δες αυτό από φασόν, είναι δημοφιλές να το δεις κάπου σε λειτουργία https://www.skroutz.gr/s/6340747/Toyotomi-Hiro-Eco-HTN-HTG-09IV.html

Και σε επώνυμα https://www.skroutz.gr/s/11997856/Gree-Lomo-GRS-101-EI-JLM1-N2.html και https://www.skroutz.gr/s/8963459/Midea-RF-New-MS12FU-09HRDN1-QRD0GW.html Αν ψάξεις σε καταστήματα στην περιοχή σου ,θα υπάρχουν και άλλες προσφορές σε διάφορα μηχανήματα, είναι περίοδος εκπτώσεων .Κάνεις και παζάρι για καλύτερη τιμή.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Το Toyotomi Hiro είναι δημοφιλές φασόν και το Midea επώνυμο; Μήπως εννοείς το ανάποδο; Έχω ένα Toyotomi αγορασμένο πριν από 4 χρόνια στα 650€ και μέχρι στιγμής είμαι ικανοποιημένος, βέβαια έχω κάνει μικρή χρήση και σχεδόν ποτέ για θέρμανση. Θα ψάξω να τα δω και από κοντά.

 

Μεταξύ των τριών ποιο να προτιμήσω;

Edited by drade
Link to comment
Share on other sites

Μidea και Gree είναι κατασκευαστές .Συνήθως εκεί φτιάχνουν φασόν οι μικρές φίρμες,ότι τους συμφέρει.Και το Toyotomi που έχεις,το πιο πιθανό από έναν από αυτούς τους δύο είναι κατασκευή,αν δεν είναι Ιαπωνίας εκείνη την εποχή.Αγοράζεις ότι κρίνεις εσύ για τον χώρο σου .Πήγαινε να τα δεις κάπου. Edited by Gary Kokkin
Link to comment
Share on other sites

Καλά στα είπε, το Hiro είναι φασόν του Lomo επί τα χείρω :)

Αν πας στο toyotomi.jp δε θα βρεις ούτε ένα κλιματιστικό..

Μόνο έχε υπόψη σου ότι κάνουν λίγο περισσότερο θόρυβο σε σχέση με το μέσο όρο (στη χαμηλότερη σκάλα του ανεμιστήρα πάντα).

Τα Lomo τα πουλάει και το Leroy παραεισαγωγή λίγο πιο φθηνά. Δεν έχουν 10 χρόνια εγγύηση, αλλά και η επίσημη εγγύηση είναι κοροιδία.

Link to comment
Share on other sites

Καλά στα είπε, το Hiro είναι φασόν του Lomo επί τα χείρω :)

Αν πας στο toyotomi.jp δε θα βρεις ούτε ένα κλιματιστικό..

Μόνο έχε υπόψη σου ότι κάνουν λίγο περισσότερο θόρυβο σε σχέση με το μέσο όρο (στη χαμηλότερη σκάλα του ανεμιστήρα πάντα).

Τα Lomo τα πουλάει και το Leroy παραεισαγωγή λίγο πιο φθηνά. Δεν έχουν 10 χρόνια εγγύηση, αλλά και η επίσημη εγγύηση είναι κοροιδία.

 

Άμα είναι κατώτερο από το Lomo να παω στο Lomo. Μεταξύ Lomo και Midea ποιο να προτιμήσω;

Link to comment
Share on other sites

Είναι σαν τον νόμο απαγόρευσης του καπνίσματος και αυτός.

 

Αααα κατάλαβα χαχαχα. Λέω και γω τι στο καλο υπάρχει τέτοιος νόμος και όλη τα βάζουν στον τοίχο;; Αλλα άμα ειναι έτσι όπως τα κες φυσικά τον περισσότερο κόσμο τον βολεύει να τα έχει στον τοίχο.

Link to comment
Share on other sites

Ή σαν τις διαφημιστικές πινακίδες των μαγαζιών κλπ που βλέπουμε στο δρόμο.. 99% παράνομες (π.χ. απαγορεύεται να εξέχουν κάθετα στην πρόσοψη, πρέπει να έχουν συγκεκριμένες διαστάσεις και όχι να καταλαμβάνουν όλο τον τοίχο, να μην αποσπούν τους οδηγούς κλπ)

 

Άμα είναι κατώτερο από το Lomo να παω στο Lomo. Μεταξύ Lomo και Midea ποιο να προτιμήσω;

 

Λογοπαίγνιο έκανα, Lomo/ Hiro τα ίδια μηχανήματα κατά βάση είναι, τα πλαστικά μόνο αλλάζουν και το ίδιο ισχύει για όλα τα φασόν. Έχει διατυπωθεί η άποψη ότι ίσως κρατάει τα καλύτερα για τον εαυτό της η κάθε κατασκευάστρια, αλλα κανείς δεν ξέρει, μάλλον απίθανο. Κατά τα άλλα, όποιο βρεις πιο φθηνό, δηλ. το Hiro, εκτός αν θεωρήσεις ότι η 10ετής εγγύηση της ελληνικής αντ/πείας της Gree αξίζει την εκάστοτε διαφορά. Γενικά τα Gree είναι πολύ τίμια λύση μετά τις κορυφαίες μάρκες. Εδώ τα έχουνε πλασάρει καλά μέσα από τους ψυκτικούς και τα μαγαζάκια κλιματισμού, γι' αυτό οι τιμές είναι λίγο τσιμπημένες. Τα Midea για μένα ένα κλικ πιο κάτω, τα Haier ίσως ένα κλικ πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Λογοπαίγνιο έκανα, Lomo/ Hiro τα ίδια μηχανήματα κατά βάση είναι, τα πλαστικά μόνο αλλάζουν και το ίδιο ισχύει για όλα τα φασόν. Έχει διατυπωθεί η άποψη ότι ίσως κρατάει τα καλύτερα για τον εαυτό της η κάθε κατασκευάστρια, αλλα κανείς δεν ξέρει, μάλλον απίθανο.

 

Τα φασόν έχουν τις διαφορές ποιότητας ,για να μπορούν να τις ρυθμίζουν όποτε θέλουν για το κόστος οι εισαγωγείς τους,για κέρδος.Αλλιώς θα έφερναν να πουλήσουν φθηνότερα,τα γνήσια τους σαν παραλλαγή.Οπως κάνει τo Leroy με το Gree Lomo.Eίναι για άλλη αγορά,έχει διαφορές,αλλά είναι επώνυμο.

Edited by Gary Kokkin
Link to comment
Share on other sites

Άμα είναι κατώτερο από το Lomo να παω στο Lomo. Μεταξύ Lomo και Midea ποιο να προτιμήσω;

 

Εγω θα προτιμουσα το Gree Lomo σε σχεση με το Midea, o λογος ειναι η εγγυηση

 

Θεωρητικα και οι 2 εχουνε 10 ετη εγγυηση, πρακτικα η Gree ομως δινει 10 χρονια σε ολα χωρισ καμια υποχρεωση απο εσενα για κατι

https://drive.google.com/file/d/0BzijSC1eY01EWnY4LV9hNUQzaE0/edit

 

Ενω η midea σου δινει 10 και αυτη παραπλανητικα, οταν διαβασεις τα μικρα γραμματα θα ανακαλυψεις οτι ειναι 3ετη τα αλλα 7 ετη ειναι μονο για το συμπιεστη με υποχρεωση σερβισ (30ε*10 χρονια =300ε εξτρα κοστος) και οχι για τα ακριβα κοματια του κλιματιστικου οπωσ οι πλακετες που θα τις χρεωθεις οταν χαλασουν κανα 250ε συν την εργασια

http://www.fgeurope.gr/menu/eggyhsh-143

ΕΙΔΙΚΟΙ ΟΡΟΙ: ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΑ FUJIΤSU, FUJI ELECTRIC, GENERAL, MIDEA

 

Η εγγύηση καλύπτει για τρία (3) χρόνια κάθε ανωμαλία ή βλάβη που οφείλεται στην κατασκευή ή σε ελαττωματικό εξάρτημα της κλιματιστικής συσκευής. Η αποκατάσταση της βλάβης γίνεται δωρεάν δια της αντικατάστασης ή της επισκευής του ελαττωματικού εξαρτήματος. Σε καμία περίπτωση δεν προβλέπεται η αντικατάσταση της συσκευής.

 

Παρέχεται πρόσθετη εγγύηση επτά (7) χρόνων για τον συμπιεστή, με την προϋπόθεση της ετήσιας συντήρησης του κλιματιστικού από τα συνεργεία της εταιρείας μας ή από τα συνεργεία των εξουσιοδοτημένων καταστημάτων λιανικής πώλησης. Η τακτική συντήρηση μετά την τριετία, η οποία απαραιτήτως θα πρέπει να γίνει με τη συμπλήρωση των 3 ετών, αποτελεί απαραίτητη και ουσιαστική προϋπόθεση για την ισχύ της πρόσθετης εγγύησης. Η ετήσια συντήρηση βεβαιώνεται με την απόδειξη παροχής υπηρεσιών του εξουσιοδοτημένου συνεργείου. Σε περίπτωση που έστω και για ένα έτος δεν έχει γίνει η τακτική συντήρηση, τότε η πρόσθετη εγγύηση παύει να ισχύει. Τα έξοδα της τακτικής συντήρησης επιβαρύνουν τον πελάτη.

 

Τα συμπερασματα δικα σου:!::!::!:

Διαφωνώ με ό,τι λες, αλλά θα υπερασπισθώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες
Link to comment
Share on other sites

Σημαντική Ενημέρωση!

Τα κλιματιστικά της σειράς LOMO της GREE, που προσφέρονται με 10ετή εγγύηση για όλα τα μέρη της συσκευής και διαθέτουν ιονιστή, είναι μόνο αυτά που διατίθενται στην Ελλάδα από τον Όμιλο Μαυρογένη, αποκλειστικό αντιπρόσωπο των προϊόντων GREE.

 

FPVDw2e.png

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

Οι εγγυήσεις είναι εμπορική πολιτική,ότι συμφέρει τις εταιρίες .Δεν σημαίνουν καλύτερη ποιότητα .Επίσης έχουν όρους με γενική ερμηνεία,με τρόπο να είναι καλυμένοι νομικά, αν θέλουν να μη σε εξυπηρετήσουν .Εταιρίες με πολλά χρόνια παρουσία με μια επώνυμη αντιπροσωπεία,όπως αυτή με Fuitsu, και τώρα με Midea,θα είχαν κλείσει αν εξαπατούσαν.Μπορούμε να λέμε τα ίδια κάθε τόσο :) Edited by Gary Kokkin
Link to comment
Share on other sites

Σημαντική Ενημέρωση!

Τα κλιματιστικά της σειράς LOMO της GREE, που προσφέρονται με 10ετή εγγύηση για όλα τα μέρη της συσκευής και διαθέτουν ιονιστή, είναι μόνο αυτά που διατίθενται στην Ελλάδα από τον Όμιλο Μαυρογένη, αποκλειστικό αντιπρόσωπο των προϊόντων GREE.

 

Το γράψαμε και πιο πάνω, αυτά που φέρνει το Leroy είναι παραεισαγωγή. Στην ελληνική αγορά της κρίσης κάνει θράυση το arbitrage σε όλα τα προϊόντα. Την 10ετή εγγύηση τη δίνει ο Έλληνας αντιπρόσωπος μόνο στα δικά του. Όποιος αγοράσει από Leroy προφανώς θα πάρει μόνο την στάνταρ εγγύηση που προβλέπει η Ευρωπαϊκή νομοθεσία. Παλιότερα η 10ετής εγγύηση είχε όρο για ετήσιο service, κάτι που τώρα δεν βλέπω να υπάρχει στο link που παρέθεσε ο digitaltech. Τώρα, το αν θα σε καλύψει όταν την χρειαστείς είναι άλλου παπά ευαγγέλιο :p

 

βαλε ενα δυκτιου αεραγωγων 12,000 ή 18,000 βτυ το οποιο θα εχει 70% ανακυκλωση και 30% φρεσκο αερα κατα αυτο το τροπο θα εχεις σωστη ανακυκλωση με προσμιξη φρεσκου αερα

Να κάνω δυο ερωτήσεις επ 'αυτού;

Τα καναλάτα όλα φέρνουν φρέσκο αέρα ή μόνο συγκεκριμένα (π.χ. Inventor);

Το ποσοστό το ορίζουμε εμείς; Απαιτείται το επίτοιχο χειριστήριο για να το κάνουμε αυτό;

Edited by limna99
Link to comment
Share on other sites

Έχει καναλατη μοναδα με συστημα εισαγωγης νωπο αερα;
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Ολα τα κλιματιστικα δυκτιου αεραγωγων ΟΛΩΝ των εταιρειων εχουνε την δυνατοτητα αυτη

Καθε καναλατο ή δυκτιου αεραγωγων αλλιωσ δεχεται ενα πλενουμ στην προσγωγη αερα για ευκαμτους αεραγωγουσ ή παιρνει καναλι μεταλικο αναλογα το σχεδιασμο του δυκτιου

Δεχεται επισης στην επιστροφη αερα αλλο ενα πλενουμ το οποιο αναλογα με την εφαρμογη θα εχει ητε 100% επιστροφη αερα απο το χωρο , σπανια 100% φρεσκο αερα και τισ περισσοτερες φορεα εχει ενα 20-30% φρεσκο και το υπολοιπο ανακυκλωση μεσα απο το χωρο

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

http://www.kinsmanair.com/ducted_air_conditioning.html μερικες γενικες φωτο

https://energycodeace.com/site/custom/public/reference-ace-2013/index.html#!Documents/44airdistributionsystemductsplenumsandfans.htm δεστε το 4.7 που δειχνει ενα τυπικο σχεδιο

Edited by digitaltech
Διαφωνώ με ό,τι λες, αλλά θα υπερασπισθώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε digitaltech!! Μας άνοιξες τα μάτια :)

 

Επομένως η Inventor (ή όποια εταιρεία τα κατασκευάζει) στα καναλάτα της που διαφημίζει "διπλή εισαγωγή αέρα" απλώς έχει ενσωματώσει ένα plenum κερδίζοντάς μας χώρο..

 

Γιατί σπάνια 100% φρέσκου; Δημιουργούνται προβλήματα στο δίκτυο λόγω θετικής πίεσης (wild guess, είμαι άσχετος);

Link to comment
Share on other sites

digitaltech

αυτο το εχω υποψη.δυστηχως ομως σε αυτο δεν μπορεις να κανεις διαχειριση απομακρυσμενη.

φαντάστηκα οτι,αν εχει βγαλει η inventor θα μπορεις νε το συγκεκριμένο να κανεις διαχειριση απομακρυσμενη.(δεν μιλαω για bms)

 

limna99

δεν ειναι ετσι απλα τα πραγματα.αν φερνεις απο εξω νωπο αερα τοτε εχεις τεραστιες απωλειες ενεργειας.Αυτό διορθωνεται με εναλακτη θερμοτητας αλλα παει μακρια η βαλιτσα.

χοντρικα να σκεφτεις οτι κανεις κλιματισμο και εχεις ολα τα παραθυρα ανοικτα.

αν μπορεις βαλε λινκ για πιο κλιματιστικο αναφερεσαι να δω τεχν χαρακτηριστικά

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

https://www.orionairsales.co.uk/mitsubishi-electric-air-conditioning-msz-ln35vg-35kw--12000btu-r32-inverter-heat-pump-wall-mounted-240v50hz-7543-p.asp

Παιδια γνωριζετε αν θα ερθουν αυτα στην Ελλαδα??!?!?!

πολυ premium μου φαινονται για εδω...!!!

Edited by nickxatzh
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε digitaltech!! Μας άνοιξες τα μάτια :)

 

Επομένως η Inventor (ή όποια εταιρεία τα κατασκευάζει) στα καναλάτα της που διαφημίζει "διπλή εισαγωγή αέρα" απλώς έχει ενσωματώσει ένα plenum κερδίζοντάς μας χώρο..

 

Γιατί σπάνια 100% φρέσκου; Δημιουργούνται προβλήματα στο δίκτυο λόγω θετικής πίεσης (wild guess, είμαι άσχετος);

 

Αυτο που βλεπεις στο Inventor ειναι οτι μπορει να δεχθει το πλενουμ απο πισω ή να δεχθει στομιο επιστροφησ κατευθειαν απο κατω

 

Ο Βασιλης με καλυψε και σωστα απαντησε για το 100% φρσεκο αερα !!!

Edited by digitaltech
Διαφωνώ με ό,τι λες, αλλά θα υπερασπισθώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...