Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας θα ηθελα τη γνωμη σας οσον αφορα τα παρακατω Daikin:

1. Daikin ftxb35c/rxb35c

2. Daikin atxn35nb9 siesta

3. Daikin ATX35J3 Siesta

O τεχνικος μου παρουσιασε το πρωτο ως καλυτερο παρολο που ειναι φτηνοτερο. Η εσωτερικη μοναδα ειναι Τσεχιας και η εξωτερικη Τουρκιας. Το τριτο ειναι πιο προσφατο και ακριβοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος που μπορώ να βρω ένα κλιματιστικό on off? Το θέλω για επαρχία 15-20 ημέρες το χρόνο. Γενικά ξέρω ότι είναι δύσκολο να βρεθούν αλλά inverter και ΔΕΗ στην επαρχία δεν συμβαδίζουν εύκολα. Έχω καεί ήδη μια φορά. Επίσης αν μπορεί κάποιος να με πληροφορήσει αν είναι εύκολο να βρεθεί εξωτερική μονάδα που να είναι συμβατή με samsung

Αν αναφέρεσαι στην αστάθεια του δικτύου της ΔΕΗ και inverter κοιτάς carrier kotsovolo.

Οτι πάρεις 100...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά προσπαθούσα να κάνω login στην εφαρμογή της Inventor την Invmate II . Δεν με άφηνε να μπω και μου πέταγε ένα μύνημα internet request time out. Βγάλαν update της εφαρμογής με κάποια βελτίωση της όπως γράφουν στο playstore και όταν έκανα το update όλα δουλεύουν οκ και πάλι.

 

Ποια εκδοση ειναι η new;;;;

Εγω εχω την εκδοση : 2.6.141023 , και δουλευει μια χαρα.

Edited by aenaos15

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, απλά όπως έγραψα και παραπάνω, ψάχνω για R22M ή ανακυκλωμένο R22 ώστε να μην χρειαστεί να αλλάξω λάδια κ.α.

 

http://www.tepse.gr/0897018E.el.aspx

ριξε μια ματια.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια επειδη δεν μου απαντησε κανεις, μπορειτε να μου πειτε απο τα παρακατω ποιο να επιλεξω? Θα αγορασω 3 ιδιας μαρκας και μοντελο. Σας δινω PDF απο το Gdrive μου με τα χαρακτηριστικα και τις τιμες και των 4 https://drive.google.com/open?id=0B4vD0aP6LQh6d1ktNEdWVXRHS2c
Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται αλλάζουν σύντομα διάφορες μετρήσεις .Μέχρι να ξαναγίνουν τα ίδια από διαφημίσεις, αν δεν μπορούν να ελέγξουν οι αρμόδιοι τι πουλάνε κάποιοι http://www.iefimerida.gr/news/343932/allazei-i-simansi-gia-tin-energeiaki-katanalosi-ton-oikiakon-syskeyon-telos-ta-kai Edited by Gary Kokkin
Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε κ από εμένα. Ψάχνω κ εγώ για κλιματιστικο για τον χώρο του σαλονιού)κουζίνας του σπιτιού μου κ έχω μπερδευτεί λίγο. Θα ήθελα τη βοήθειά σας. Ο χώρος είναι 30-35 τμ. ενιαιος, το σπίτι έχει μόνωση κ διπλά τζάμια με κουφώματα αλουμινίου ,σε 3ο όροφο (έχει άλλους 2 ορόφους από πάνω) κ χαμηλοταβανο. Το θέλω για χρήση κυρίως το καλοκαίρι κ σπανίως το χειμώνα. Να προσανατολιστω σε 12000 BTU ή 18000; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Πρόσφατα έβαλα το inventor Omnia σε 18αρι για ίδιο σπίτι αλλα με το σκεπτικό να μου δροσίζει και 2 υπνοδωμάτια. Την σάλο κουζίνα την κανει ψυγειο αρκετά γρήγορα (με κλειστές τις πόρτες στα υπνοδωμάτια). Στο 24-25 βαθμούς και νιώθω άνετα.

Τώρα αν ανοίξω τις πόρτες να μεν εχω πάλι καλη απόδοση αλλα παρατηρώ οτι δεν φτάνει η ψύξη εύκολα μέσα. Παίζει ρόλο βέβαια οτι το κλιματιστικό δεν εχει πρόσωπο τα υπνοδωμάτια. Γενικά ομως ειναι ευχαριστημένος με το 18αρι. Αν εχεις τα χρήματα βάλτο.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Η μόνη διαφορά μεταξύ αγίων και αμαρτωλών είναι ότι, κάθε άγιος έχει παρελθόν και κάθε αμαρτωλός μέλλον... (Oscar Wilde)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

Θα ηθελα τη βοηθεια σας αφου δεν εχω ιδεα απο κλιματιστικα.

Θελω να βαλω ενα κλιματιστικο στο σαλονι (34 τετραγωνικα) το οποιο συνδεεται με τη κουζινα "μεσω πορτας,δεν ειναι εννιαιος χωρος" (15 τετραγωνικα).

Μετα απο λιγο ψαξιμο σε κωτσοβολο και media markt μου ειπαν να κοιταξω για 24αρι.

Εχω βρει τα παρακατω:

http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/149822-toyotomi-izuru-trn-trg-571zr

http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/162465-daikin-atxn60nb9-siesta

http://www.mediamarkt.gr/el/product/_inventor-passion-pro-ii-p7mvi-24-wifi-1198788.html

http://www.mediamarkt.gr/el/product/_inventor-omnia-plus-o2mvi-24wifir-o2mvo-24-%CE%BC%CE%B5-%CE%B9%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AE-1197317.html

http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/115907-fujitsu-asyg24lfcc

http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/152752-mitsubishi-msz-hj71va-smart

Επισης μου προτειναν και ενα daikin ftxs 60k

Εχετε να προτεινετε καποιο απο αυτα?Υπαρχει κατι αλλο που να μην εχω δει?

Υπαρχει μια ιδιαιτεροτητα στην εγκατασταση (δεν ξερω αν παιζει καποιο ρολο),Υπαρχει χωρος εγκαταστασης κοντα σε φωταγωγο...με αποτελεσμα η εξωτερικη μοναδα να πρεπει να παει στη ταρατσα (θα παρεμβαλεται ενας οροφος) οποτε θα ειναι κοντα στα 5-6 μετρα αποσταση απο την εσωτερικη μοναδα.

Αυτο που με ενδιαφερει ειναι κυριως η ψυξη να με καλυπτει απολυτα (εχω καει με ενα 12αρι toyotomi σε υπνοδωματιο το οποιο πρεπει να το βαζω στους 24 βαθμους για να πω οτι εχει μια σχετικη δροσουλα αν και πιστευω οτι θα επρεπε να το κανει ψυγειο).

Περιμενω τις απαντησεις σας,

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Edited by eki1908
Link to comment
Share on other sites

κανε κανενα σχεδιο βγαλε και καμια φωτο για το ηδη εγκατεστημενο κλιματιστικο που εχεις.

εγω θα προτεινα (δεν εχει νοημα πλεον να ασχολουμαι με μαρκες πλεον,μια ανασκοπηση τις τελευταιες δεκα σελ.θα σου λυσει πολλες αποριες)αντι για 1 24btu που ΟΤΙ μαρκα και να βαλεις σιγουρα θα απογοητευτεις να βαλεις δυο 12btu.επισης διευκρινησε την διαφορα υψους που θα εχουν οι μοναδες διοτι,υπαρχει θεμα με αυτο

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

κανε κανενα σχεδιο βγαλε και καμια φωτο για το ηδη εγκατεστημενο κλιματιστικο που εχεις.

εγω θα προτεινα (δεν εχει νοημα πλεον να ασχολουμαι με μαρκες πλεον,μια ανασκοπηση τις τελευταιες δεκα σελ.θα σου λυσει πολλες αποριες)αντι για 1 24btu που ΟΤΙ μαρκα και να βαλεις σιγουρα θα απογοητευτεις να βαλεις δυο 12btu.επισης διευκρινησε την διαφορα υψους που θα εχουν οι μοναδες διοτι,υπαρχει θεμα με αυτο

 

Βασικα στο σαλονι θελω να εχω δροσια..απλα επειδη ειναι και η κουζινα διπλα ελεγα μπας και δσοσιζει κ εκει λιγακι.

Γιατι να απογοητευτω οτι 24αρι και να βαλω? :worry:

Απο εκει που θα βαλω το κλιματιστικο..θα εχει μισο μετρο μεχρι το ταβανι..θα εχει 1 οροφο 2.80 μετρα και υπολογιζω 1.5 μετρο μεχρι τη ταρατσα..σχεδον 5 μετρα η εσωτερικη μοναδα με την εξωτερικη..

Edited by eki1908
Link to comment
Share on other sites

θα απογοητευτεις γιατι σε ενα μηνα θα διαπιστωσεις οτι έχοντας 24 βαθμους στο σαλονι στην κουζίνα εχεις 27 ή 28 και η πρωτη κ

σκέψη σου θα ειναι ότι 24000btu δεν αποδιδουν σε 30τ.μ.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη παιδια,αλλα σε ενιαιο χωρο 60 τμ εχω 24αρι και μια χαρα αποδιδει ακομη και με τις τελευταιες υψηλοτατες θερμοκρασιες.Να σημειωσω μονο οτι εγω το ρυθμιζω στους 26 βαθμους,αφου δε μου αρεσει το παραπανω κρυο.

Η αληθεια ειναι οτι κανονικα γιαυτο το χωρο θα επρεπε να εχω 2Χ12αρια,αλλα δεν υπηρχε δευτερος "διαθεσιμος" τοιχος για να μπει η δευτερη μοναδα

Edited by ioma

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

θα απογοητευτεις γιατι σε ενα μηνα θα διαπιστωσεις οτι έχοντας 24 βαθμους στο σαλονι στην κουζίνα εχεις 27 ή 28 και η πρωτη κ

σκέψη σου θα ειναι ότι 24000btu δεν αποδιδουν σε 30τ.μ.

 

Αν καταλαβα καλα εννοεις οτι στη κουζινα θα εχω περισσοτερη ζεστη οποτε δεν θα με καλυπτει ενω στο σαλονι 34 τετραγωνικα το 24αρι θα του πεφτει μεγαλο..

Στα μοντελα που εχω αναφερει καποια γνωμη..μεγαλυτερη αποδοση σε ψυξη..σε σχεση με τη καταναλωση?

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη παιδια,αλλα σε ενιαιο χωρο 60 τμ εχω 24αρι και μια χαρα αποδιδει ακομη και με τις τελευταιες υψηλοτατες θερμοκρασιες.Να σημειωσω μονο οτι εγω το ρυθμιζω στους 26 βαθμους,αφου δε μου αρεσει το παραπανω κρυο.

Η αληθεια ειναι οτι κανονικα γιαυτο το χωρο θα επρεπε να εχω 2Χ12αρια,αλλα δεν υπηρχε δευτερος "διαθεσιμος" τοιχος για να μπει η δευτερη μοναδα

Σωστα.του φιλου ομως δεν ειναι ενιαιος χωρος.ειναι δυο ξεχωριστα δωματια.
Αν καταλαβα καλα εννοεις οτι στη κουζινα θα εχω περισσοτερη ζεστη οποτε δεν θα με καλυπτει ενω στο σαλονι 34 τετραγωνικα το 24αρι θα του πεφτει μεγαλο..

Στα μοντελα που εχω αναφερει καποια γνωμη..μεγαλυτερη αποδοση σε ψυξη..σε σχεση με τη καταναλωση?

ναι,αυτο εννοω.τα αλλα χαρακτηριστικά πανω κατω ιδια ειναι.
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Σωστα.του φιλου ομως δεν ειναι ενιαιος χωρος.ειναι δυο ξεχωριστα δωματια.ναι,αυτο εννοω.τα αλλα χαρακτηριστικά πανω κατω ιδια ειναι.

Βασικα με ενδιαφερει στο σαλονι να εχω καλη θερμοκρασια..η κουζινα δεν με τρελαινει..απλα το σκεπτικο μου ειναι αντι να παρω ενα 18αρι για το σαλονι..ας παρω 24αρι μπας και δροσιζει λιγο και τη κουζινα :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΣΕ ΦΟΡΟΥΜ .. ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ Α ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΑ?

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ΚΑΛΗΜΕΡΑ. ΨΑΧΝΩ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΟ 18ΑΡΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΡΚΕΤΕΣ ΩΡΕΣ ΑΝΑΖΥΤΗΣΗΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΧΟΛΙΑ - ΚΡΙΤΙΚΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΑ CARRIER - Toshiba - Samsung.

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΞΕΡΩ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΑΡΚΕΣ ... ΑΝ ΑΞΙΖΟΥΝ

ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΙ ΑΡΚΕΤΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΦΙΛΤΡΩΝ ΚΑΙ ΤΗΣ ΤΕΛΙΚΗΣ ΕΓΓΥΗΣΗΣ

Link to comment
Share on other sites

μην το λες αυτο.η Carrier εξακολουθεί να είναι ηγέτης στα κλιματιστικά
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω πάρει το omnia plus για ένα χώρο περίπου 27 τμ και είναι μια χαρά . Ακόμα και τις μέρες του μεγάλου καύσωνα με κάλυψε απόλυτα. Δεν ξέρω από θέρμανση γιατί δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα .

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Follow the White Rabbit....
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΔΟΥΛΕΥΩ ΠΟΛΥ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΙΑΘΕΣΩ ΕΙΝΑΙ ΜΕΧΡΙ 800 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ ΤΟ ΠΟΛΥ 850. ΑΠΛΑ ΕΧΩ ΕΠΙΚΕΝΤΡΩΘΕΙ ΣΤΙΣ ΤΡΕΙΣ ΜΑΡΚΕΣ ΠΟΥ ΕΙΔΑ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ CARRIER 20ΕΤΙΑΣ ΑΝ ΚΑΙ ΜΙΚΡΟ ΣΚΥΛΙ, Ο ΚΟΛΛΗΤΟΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ SAMSUNG 5ΕΤΙΑΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΚAI TOSHIBA ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ 2 ΤΕΧΝΙΚΟΙ. ΑΠΛΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΠΟΥ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΤΡΕΙΣ ΜΑΡΚΕΣ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΤΕ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΜΙΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΕΝΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΠΙΚΕΝΤΡΩΘΩ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΓΝΩΜΕΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΩΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΦΙΛΤΡΩΝ-ΙΟΝΙΣΤΗ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΜΙΚΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΨΑΧΝΩ ΕΝΑ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΤΑ ΤΕΛΕΦΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΠΟΥ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ ΑΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ ΒΓΑΖΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΔΟΥΛΕΥΩ ΠΟΛΥ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΙΑΘΕΣΩ ΕΙΝΑΙ ΜΕΧΡΙ 800 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ ΤΟ ΠΟΛΥ 850. ΑΠΛΑ ΕΧΩ ΕΠΙΚΕΝΤΡΩΘΕΙ ΣΤΙΣ ΤΡΕΙΣ ΜΑΡΚΕΣ ΠΟΥ ΕΙΔΑ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ CARRIER 20ΕΤΙΑΣ ΑΝ ΚΑΙ ΜΙΚΡΟ ΣΚΥΛΙ, Ο ΚΟΛΛΗΤΟΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ SAMSUNG 5ΕΤΙΑΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΚAI TOSHIBA ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ 2 ΤΕΧΝΙΚΟΙ. ΑΠΛΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΠΟΥ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΤΡΕΙΣ ΜΑΡΚΕΣ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΤΕ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΜΙΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΕΝΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΠΙΚΕΝΤΡΩΘΩ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΓΝΩΜΕΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΩΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΦΙΛΤΡΩΝ-ΙΟΝΙΣΤΗ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΜΙΚΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΨΑΧΝΩ ΕΝΑ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΤΑ ΤΕΛΕΦΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΠΟΥ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ ΑΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ ΒΓΑΖΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.

Πέρα από τις απορίες σου γράφε με μικρά γράμματα γιατί μας έβγαλες τα μάτια.

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

μην το λες αυτο.η Carrier εξακολουθεί να είναι ηγέτης στα κλιματιστικά

Toshiba=carrier και carrier είναι η φτηνή σειρά και χαμηλότερων specs τις συνεργασίας αυτής.

Οτι πάρεις 100...
Link to comment
Share on other sites

Carrier/ Samsung --> Midea

 

carrier=midea?

 

[/color]

Toshiba=carrier και carrier είναι η φτηνή σειρά και χαμηλότερων specs τις συνεργασίας αυτής.

toshiba?

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

carrier=midea?

 

toshiba?

 

Τα carrier φτιαχνονται απο τη midea , οι σειρες που ερχονται στην ελλαδα ειναι οι ιδιεσ με τα midea που ερχονται στην ελλαδα.

Το μονο που διαφερει ειναι το πανελ(φατσα) του μηχανηματοσ , τα ιδια μηχανηματα ερχονται και απο τη πιτσος και τη beko

Ta toshiba φτιαχνονται προσ το παρον απο τους ιαπωνες στην ταυλανδη

Διαφωνώ με ό,τι λες, αλλά θα υπερασπισθώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...