Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδιά υπάρχουν κλιματιστικά με πλαστικά μέρη εξωτερικής μονάδας ώστε να αντέχουν σε μέρη με πολύ υγρασία, πχ παραλιακά μέρη;
Samsung S8
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδια,

 

Θέλω να βάλω στο δωμάτιο του πατέρα μου (12 μ2 ενα aircondition inverter) και κόστος χωρίς την εγκατάσταση max 550 ευρώ.

 

Κοιτάω τα παρακάτω inverter..

 

Daikin FTXB35C RXB35C

Hitachi RAS K14HCG RAC K14HCG

Fujitsu ASYG12LLCB

Fujitsu ASYG12LLCC

Gree Cozy GRS 121 EI JCF1 N2

Gree Bora GRS 101 EI JBR1 N3

Gree Lomo GRS 101 EI JLM1 N2

Inventor Passion Pro II P7MVI 09 WiFi-P7MVO 09

Inventor Passion Pro II P7MVI 12 WiFi-P7MVO 12

 

Tι προτεινετε και γιατι?

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Edited by parlapipis
Link to comment
Share on other sites

Κανεις ?

Θελω να πιστευω πως η καταναλωση δεν ειναι τα 3.2 kw που γραφει η εικονα στον συνδεσμο που δινω..γιατι αλλιως με βλεπω να πουλαω καμια νεφραμια !

αν ψαξεις να δεις τα seer scop κλπ θα δεις ετησια καταναλωση που κυμαινεται περιπου.

αν και δεν βρηκα που γράφει το 3200,θα ειναι η καταναλωση σε πληρη ισχυ στις χειροτερες συνθηκες.Για υπολογισμο κρατα τα 1/3 με 1/5

Ρε παιδιά υπάρχουν κλιματιστικά με πλαστικά μέρη εξωτερικής μονάδας ώστε να αντέχουν σε μέρη με πολύ υγρασία, πχ παραλιακά μέρη;
υπαρχουν .ψαξε στα επισημα site
Καλημέρα παιδια,

 

Θέλω να βάλω στο δωμάτιο του πατέρα μου (12 μ2 ενα aircondition inverter) και κόστος χωρίς την εγκατάσταση max 550 ευρώ.

 

Κοιτάω τα παρακάτω inverter..

 

Daikin FTXB35C RXB35C

Hitachi RAS K14HCG RAC K14HCG

Fujitsu ASYG12LLCB

Fujitsu ASYG12LLCC

Gree Cozy GRS 121 EI JCF1 N2

Gree Bora GRS 101 EI JBR1 N3

Gree Lomo GRS 101 EI JLM1 N2

Inventor Passion Pro II P7MVI 09 WiFi-P7MVO 09

Inventor Passion Pro II P7MVI 12 WiFi-P7MVO 12

 

Tι προτεινετε και γιατι?

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

hitachi,mitsubishi,Fujitsu απο τις κορυφαιες.
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

αν ψαξεις να δεις τα seer scop κλπ θα δεις ετησια καταναλωση που κυμαινεται περιπου.

αν και δεν βρηκα που γράφει το 3200,θα ειναι η καταναλωση σε πληρη ισχυ στις χειροτερες συνθηκες.Για υπολογισμο κρατα τα 1/3 με 1/5υπαρχουν .

Στην εικονα στο σκρουτζ με το ταμπελακι ενεργειακησ αποδοσης που γραφει το seer, απο πανω γραφει 3.2KW ...

Και επιδη δυστυχως το δικο μου δουλευει συνεχεια και δεν πιανει και ποτε την θερμοκρασια που του εχω βαλει, μαλλον αυτο θα καιει απ'οτι φανταζομαι...οπως ειπες και εσυ , στην χειροτερη συνθηκη..την πατησα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Στην εικονα στο σκρουτζ με το ταμπελακι ενεργειακησ αποδοσης που γραφει το seer, απο πανω γραφει 3.2KW ...

Και επιδη δυστυχως το δικο μου δουλευει συνεχεια και δεν πιανει και ποτε την θερμοκρασια που του εχω βαλει, μαλλον αυτο θα καιει απ'οτι φανταζομαι...οπως ειπες και εσυ , στην χειροτερη συνθηκη..την πατησα :lol:

 

Καμια σχεση, το 3.2 ειναι το φορτιο σχεδιασμου, σκεψου το κατι σαν ανατιστοιχο των BTU σε kw/h.

Επειδη ειναι inverter δε μπορεις να ξερεις ακριβως ποσο καιει χωρις μετρητη αλλα κοιτωντας το ταμπελακι που εχει στο πλαι και αναφερει μεγιστες και ελαχιστες καταναλωσεις να παρεις μια ιδεα.

θεωρητικα εαν δουθλευει στο φουλ μεχρι να πιασει θερμοκρασια ο χωρος θα καταναλωνει 1100-1300κατι watt/h.

Οταν πιασει θερμοκρασια ο χωρος και αναλογα σε τη τιμη την εχουμε ορισει μπορει να καταναλωνει απο 200-800W/h.

 

Δυστυχως στο επισημο site δεν αναφερει καταναλωσεις http://www.gedsa.gr/product/1046/tdntdg-a35vr5

Motorola Moto G

Nexus S, SlimJB 2.0, Beladus 7.1

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.

Ενδιαφερομαι να παρω ενα 12αρι κλιματιστικο κι εχω δει τα παρακατω μετα απο ψαξιμο.

https://www.skroutz.gr/s/11948165/Daikin-Siesta-ATX35J3-ARX35K.html?keyphrase=Daikin+Siesta+ATX35J3+%2F+ARX35K

https://www.skroutz.gr/s/6927747/Fujitsu-ASYG12LLCC.html

https://www.skroutz.gr/s/6339405/Toyotomi-Izuru-Eco-TRN-TRG-535ZR.html?keyphrase=Toyotomi+Izuru+Eco+TRN%2FTRG-535ZR

https://www.skroutz.gr/s/11882154/Inventor-Passion-Pro-II-P7MVI-12WiFi-P7MVO-12.html?keyphrase=Inventor+Passion+Pro+II+P7MVI-12WiFi+%2F+P7MVO-12

 

Εχω ηδη ενα DAIKIN 18αρι σε αλλο χωρο κι εννοειται πως ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.Θα πηγαινα στο DAIKIN κατευθειαν αλλα ειπα να ρωτησω και για τα υπολοιπα μηπως

ειναι καλυτερα η αν τα εχει καποιος να μου πει εντυπωσεις.Επισης αν υπαρχει κατι καλυτερο οποιαδηποτε προταση δεκτη αλλα δεν ηθελα να ξεφυγω πολυ σε χρηματα.

Το ταβανι μου ειναι στα 600 ευρω αλλα για το DAIKIN την κανω την υπερβαση αν καταληξω σ'αυτο.Τελος επειδη το κλιματιστικο θα μπει στην κουζινα ηθελα να ρωτησω αν πρεπει να παρω με ιονιστη κι αν πραγματικα κανει δουλεια και δεν ειναι καποιου ειδους marketing.

Link to comment
Share on other sites

Απεφυγε τα Moris/United ειναι χρεπια , υπεφερε πολυ αρκετος κοσμος το χειμωνα ειναι χρεπια

 

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Μάλλον τότε θα καταλήξω σε κάποιο inventor.

Edited by iphaki
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά! θα ήθελα σας παρακαλώ να μου πείτε την γνώμη σας σχετικά με αυτό http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/155276-toshiba-suzumi-plus-ras18n3av2 (κατανάλωση, αξιοπιστία, απόδοση) διοτι το περιμένω απο εβδομάδα και είμαι ολίγων άσχετος. Θα τοποθετηθεί σε ενιαίο χώρο σαλόνι κουζίνα (34τμ).

 

σας ευχαριστώ!:)

Link to comment
Share on other sites

καλήμερα!! καταχας συγνώμη γιατι δεν ξερό πως να κανω ερώτηση χωρίς παράθεση η απάντηση, ειμαι νεος εδο

το ερώτημα... καλοβλέπω ενα NOBU KOBE SMART 9ρι οπου επησημη σελιδα τους λεει κατασκευαστης είναι INVENTOR βλέπω τα spects και ειναι πραγματικά αντίστοιχα αξιόλογων εταιριών επίσης χαμηλή στάθμη θορύβου +φίλτρο ιονιστη στα 327+65η εγκατάσταση 390περιπου ολα

θα θελα οποιος το εχει πάρει να μου πει γνομες (plz) η έστω όποιος ξέρει κατι παραπάνω για βλάβες,απόδοση,θόρυβο και σερβεις μετα την αγορα του. Ευχαριστώ..!!! α και στο σκρουτζ εχει στις εικόνες φάτσα κάρτα 5 + 10 χρονια εγγύηση μηχανικά και συμπιεστή αντίστοιχα αλλα η επίσημη σελίδα τους λεει 5 + 5χρονια. ???????το δεύτερο ισχύει αλλα γιατι τέτοια παραπλάνηση με την φώτο στο σκρουτζ κ μπεστ πρισε....??

Σεβαστή οποία τεκμηριωμένη τοποθέτηση...!!!

 

 

---Ευχαριστώ!!

Edited by Louud
Link to comment
Share on other sites

φασον μηχανημα ειναι.αμα εισαι τυχερος,θα το ευχαριστηθείς.

τεκμηριωμενη απαντηση θα παρεις μονο απο αυτον που τα εγραψε,ολοι οι αλλοι υποθέσεις θα κάνουμε

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Μετά από ενα χρόνο συμβίωσης με τα 2 Midea [ Midea MSMBBU-12HRFN1 Mission & Midea MSMBAU-09HRFN1 Mission ] μπορώ να πω οτι είμαι υπέρ ευχαριστημένος από απόδοση θόρυβο μέσα έξω κλπ .

 

 

Επισης παραδόξως καλα τα παει και το AUX ASW-H12A4/FIR1DI EU απο το eshop.gr που εβαλα περσυ τον αυγουστο στο σπιτι της Αθηνας , απλα αυτο εχει υποστει λιγοτερη και περιστασιακή χρηση

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος που μπορώ να βρω ένα κλιματιστικό on off? Το θέλω για επαρχία 15-20 ημέρες το χρόνο. Γενικά ξέρω ότι είναι δύσκολο να βρεθούν αλλά inverter και ΔΕΗ στην επαρχία δεν συμβαδίζουν εύκολα. Έχω καεί ήδη μια φορά. Επίσης αν μπορεί κάποιος να με πληροφορήσει αν είναι εύκολο να βρεθεί εξωτερική μονάδα που να είναι συμβατή με samsung
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά! θα ήθελα σας παρακαλώ να μου πείτε την γνώμη σας σχετικά με αυτό http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/155276-toshiba-suzumi-plus-ras18n3av2 (κατανάλωση, αξιοπιστία, απόδοση) διοτι το περιμένω απο εβδομάδα και είμαι ολίγων άσχετος. Θα τοποθετηθεί σε ενιαίο χώρο σαλόνι κουζίνα (34τμ).

 

σας ευχαριστώ!:)

 

Κάποιος;:blink:

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά! θα ήθελα σας παρακαλώ να μου πείτε την γνώμη σας σχετικά με αυτό http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/155276-toshiba-suzumi-plus-ras18n3av2 (κατανάλωση, αξιοπιστία, απόδοση) διοτι το περιμένω απο εβδομάδα και είμαι ολίγων άσχετος. Θα τοποθετηθεί σε ενιαίο χώρο σαλόνι κουζίνα (34τμ).

 

σας ευχαριστώ!:)

 

φασον μηχανημα ειναι.αμα εισαι τυχερος,θα το ευχαριστηθείς.

τεκμηριωμενη απαντηση θα παρεις μονο απο αυτον που τα εγραψε,ολοι οι αλλοι υποθέσεις θα κάνουμε

 

ρωτάω γιατi 2 χρονια τωρα λενε οτι ειναι μπεστ σελερ και σε πολλα μαγαζια εχει εξαντληθεί γιαυτό λεω τοσος κόσμος το εχει πάρει καποις θα ξέρει τι παίζει μαυτο απο απόδοση-θόρυβο κ.α. αναφέρομαι για το NOBU KOBE SMART 9ρι....!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανεις αποψη για αυτους εδω : https://www.facebook.com/TechnodyneTechnologies/app/1391541891085569

Μιλανε για σοβαρη συντηρηση κλιματιστικου με 9€ το ενα ( 9000-24000 Btu )

 

NOVC8HS.png

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

ρωτάω γιατi 2 χρονια τωρα λενε οτι ειναι μπεστ σελερ και σε πολλα μαγαζια εχει εξαντληθεί γιαυτό λεω τοσος κόσμος το εχει πάρει καποις θα ξέρει τι παίζει μαυτο απο απόδοση-θόρυβο κ.α. αναφέρομαι για το NOBU KOBE SMART 9ρι....!!!!

 

Το Nobu Kobe smart είναι ένα καλό φθηνό και value for money κλιματιστικό να κάνεις την δουλειά σου και με καλές λειτουργίες (π.χ δυνατότητα Wifi) και ναι πρέπει να έχει πουλήσει πολύ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ρε παιδιά υπάρχουν κλιματιστικά με πλαστικά μέρη εξωτερικής μονάδας ώστε να αντέχουν σε μέρη με πολύ υγρασία, πχ παραλιακά μέρη;

 

Όλες οι εξωτερικές μονάδες εχουν μεταλλικά μέρη με αντιδιαβρωτικές προστασίες . Πλαστικό καλλυμα μονάδας ; Μεταλλικό είναι το καβούκι στις μονάδες και πλαστική η σίτα μπροστά απο τον ανεμιστήρα .

 

Απο κει και πέρα κάποιες εξωτερικές μονάδες μοντέλων έχουν ειδικές αντιδιαβρωτικές προστασίες στο στοιχείο πιο ενισχυμένες από τις τυπικές προστασίες και έχουν νόημα σε μέρη με τρομερή υγρασία και αλάτι θάλασσας όπως π.χ σε παραλιακά μέρη ή νησιά .

 

Π.χ η LG έχει την Gold Fin σε κάποια μοντέλα και η Inventor την Green Fin .

Edited by Bananas
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, ειναι ευκολο να μου προτεινετε 9000BTU για υπνοδωματια? Θα παρω 3 με μαξιμουμ 400€ το καθενα
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος που μπορώ να βρω φρέον για πιο παλιά κλιματιστικά;

Επίο της ουσίας ψάχνω για R22, αλλά επειδή έχει καταργηθεί ψάχνω για R22M ή ανακυκλωμένο R22.

Το ξέρω ότι υπάρχουν και άλλα υποκατάστατα, αλλά απαιτούν αλλαγή λαδιών κ.α. ενώ τα παραπάνω όχι αν δεν κάνω λάθος.

Μήπως γνωρίζει κάποιος;

Link to comment
Share on other sites

ρωτάω γιατi 2 χρονια τωρα λενε οτι ειναι μπεστ σελερ και σε πολλα μαγαζια εχει εξαντληθεί γιαυτό λεω τοσος κόσμος το εχει πάρει καποις θα ξέρει τι παίζει μαυτο απο απόδοση-θόρυβο κ.α. αναφέρομαι για το NOBU KOBE SMART 9ρι....!!!!
λαχειο ειναι(ισως και με οτιδηποτε αγοραζεις πλεον.αν ειναι για μικρη χρηση(εξοχικο) μην το φοβηθεις.
Εχει κανεις αποψη για αυτους εδω : https://www.facebook.com/TechnodyneTechnologies/app/1391541891085569

Μιλανε για σοβαρη συντηρηση κλιματιστικου με 9€ το ενα ( 9000-24000 Btu )

 

NOVC8HS.png

μπορει να ειναι οι καλυτεροι μαστοροι στον κοσμο.με 9€ τι,ακριβως θελεις να κανουν;
Παιδιά να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος που μπορώ να βρω φρέον για πιο παλιά κλιματιστικά;

Επίο της ουσίας ψάχνω για R22, αλλά επειδή έχει καταργηθεί ψάχνω για R22M ή ανακυκλωμένο R22.

Το ξέρω ότι υπάρχουν και άλλα υποκατάστατα, αλλά απαιτούν αλλαγή λαδιών κ.α. ενώ τα παραπάνω όχι αν δεν κάνω λάθος.

Μήπως γνωρίζει κάποιος;

http://www.frigohellas.gr/freon-xalkos-ulika-psuktikwn-egkatastasewn/freon-freon-psuktika-ugra/r-422d-mo29-dupont-isceon-upokat-tou-r22/
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, απλά όπως έγραψα και παραπάνω, ψάχνω για R22M ή ανακυκλωμένο R22 ώστε να μην χρειαστεί να αλλάξω λάδια κ.α.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε κ από εμένα. Ψάχνω κ εγώ για κλιματιστικο για τον χώρο του σαλονιού)κουζίνας του σπιτιού μου κ έχω μπερδευτεί λίγο. Θα ήθελα τη βοήθειά σας. Ο χώρος είναι 30-35 τμ. ενιαιος, το σπίτι έχει μόνωση κ διπλά τζάμια με κουφώματα αλουμινίου ,σε 3ο όροφο (έχει άλλους 2 ορόφους από πάνω) κ χαμηλοταβανο. Το θέλω για χρήση κυρίως το καλοκαίρι κ σπανίως το χειμώνα. Να προσανατολιστω σε 12000 BTU ή 18000; Ευχαριστώ εκ των προτέρων. Edited by vagelisss
Xiaomi mi5 high
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Έχω ένα Toyotomi Akira 24.000 btu. Αυτό που θέλω την βοήθεια σας είναι αν ξέρετε να υπάρχει συσκευή ώστε να μπορέσω να κάνω απομακρυσμένο χειρισμό του κλιματιστικού (wifi).
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά προσπαθούσα να κάνω login στην εφαρμογή της Inventor την Invmate II . Δεν με άφηνε να μπω και μου πέταγε ένα μύνημα internet request time out. Βγάλαν update της εφαρμογής με κάποια βελτίωση της όπως γράφουν στο playstore και όταν έκανα το update όλα δουλεύουν οκ και πάλι.
Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε κ από εμένα. Ψάχνω κ εγώ για κλιματιστικο για τον χώρο του σαλονιού)κουζίνας του σπιτιού μου κ έχω μπερδευτεί λίγο. Θα ήθελα τη βοήθειά σας. Ο χώρος είναι 30-35 τμ. ενιαιος, το σπίτι έχει μόνωση κ διπλά τζάμια με κουφώματα αλουμινίου ,σε 3ο όροφο (έχει άλλους 2 ορόφους από πάνω) κ χαμηλοταβανο. Το θέλω για χρήση κυρίως το καλοκαίρι κ σπανίως το χειμώνα. Να προσανατολιστω σε 12000 BTU ή 18000; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

18αρι το λιγοτερο. Εγω θα εβαζα 24αρι καλυτερα να περισσέψει παρα να μη σου φτασει.

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

Εχει κανεις αποψη για αυτους εδω : https://www.facebook.com/TechnodyneTechnologies/app/1391541891085569

Μιλανε για σοβαρη συντηρηση κλιματιστικου με 9€ το ενα ( 9000-24000 Btu )

 

NOVC8HS.png

Αν είναι προπληρωμενο (κουπόνι) μακριά.Αν κάνει την εργασία το επιβλέπεις βήμα βήμα ότι αναφερει έχει καλός.

 

----- προσθήκη μηνύματος 97 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ρε παιδιά υπάρχουν κλιματιστικά με πλαστικά μέρη εξωτερικής μονάδας ώστε να αντέχουν σε μέρη με πολύ υγρασία, πχ παραλιακά μέρη;

Κοιτάς για carrier- kotsovolo.

Οτι πάρεις 100...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...