Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ηρθε και το έφτιαξε μου ειπε οτι συμπλήρωσε φρεον και έσφιξε καποιον κονο και ειναι οκ

τωρα δουλευει αλλα ειδα οτι στην ένωση της ψηλής σωλήνας που επιανε παγο τωρα πιανει νερο πολυ υγρασια ειναι λογικο ?

 

Έκανε και έλεγχο στεγανότητας μετά εφόσον το εντόπισε και το έλυσε το πρόβλημα για να δεί ότι όλα είναι οκ ;

Link to comment
Share on other sites

To πιθανότερο είναι ότι ήθελες μηχάνημα με περισσότερα Btu ειδικά για ένα τυπικό σπίτι αμόνωτο και έστω με αλουμίνια αν σκεφτείς τί θερμοκρασίες έχουμε αυτές τι μέρες .

 

Μια άλλη πιθανότητα αν και καταλήγω στην πρώτη είναι να έχει χάσει φρέον το μηχάνημα . Αυτό μπορεί να το δει ένας ψυκτικός . Να κάνει έλεγχο στεγανώτητας της εγκαταστασης

 

Ουφ..μαλλον ηθελε μεγαλυτερο τοτε..παντως εχω θερμομετρο-υγρασιομετρο daikin στον χωρο και δειχνει να πιανει πανω κατω την θερμοκρασια που εχω βαλει στο κλιματιστικο (24 πχ) ενω η θερμοκρασια που δειχνει το κλιματιστικο ειναι αλλη (πχ 27)..λετε γι αυτο να μην κοβει ?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια . Ψαχνω για ενα κλιματιστικο με καλες αποδοσεις και στο κρυο και στο ζεστο. Ο χωρος μου ειναι 54 τμ. Σαλονι κουζινα. Απ'ότι διαβασα εδω νομιζω οτι ενα 24αρι η 25αρι θα ηταν καλο για το χωρο αυτο. Ομως ειμαι τοσο ασχετος που δεν μπορω να καταλαβω τι πρεπει να επιλεξω. θα ηθελα να μου πειτε τη γνωμη σας για συγκεκριμενα μοντελα . μπορω να διαθεσω αναγκαστικα απ΄΄οτι είδα γυρω στα 1300 ευρω. Επισης θα ηθελα να μου πειτε εαν θα μεσυνεφερε να περιμενω τις εκπτωσεις εαν γινονται και ποτε. η μηπως εκει βγαζουν απλα καποια μοντελα που ισως εμενα να μην με εξυπηρετησουν. Ευχαριστω .(ελπιζω να το ποσταρισα σωστα)
Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα κλιματιστικο inverter το οποιο λογο του καυσωνα το δουλευω ολη μερα στους 27 βαθμους. Πριν λιγη ωρα και με τον ηλιο να χτυπαει κατευθειαν στην εξωτερικη μοναδα (που πρεπει να ειναι κανενα 45 βαθμοι εξω αυτη τι στιγμη) σταματησε να δουλευει η εσωτερικη μοναδα και αναβοσβηνει ενα φωτακι που γραφει "PREHEAT - DEFROST" . Μετα απο κανενα 10 λεπτο που εμεινε σταματημενη, αρχησε να δουλευει ξανα αλλα σε λειτουργια ανεμιστηρα μονο η εσωτερικη μοναδα. Η εξωτερικη δε ξεκινησε καθολου.Ειναι κατι φυσιολογικα λογο μεγαλης θεσμοκρασιας εξω η "τα παιξε" ???! :lol::lol::lol:
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδια για τα κλιματιστικα VIVAX M DESING 18αρι τι παιζει τελικα!?!ειναι φασον midea inventor!?!σε τι πλατφόρμα βασιζεται..θελω να ειναι σκυλι στην ψυξη με δυνατο ανεμιστηρα για χρηση σε ιχθυοπωλειο..!!!23τμ με φατσα βιτρινα ηλιο με ψευδοροφη..λιγη βοηθεια παρακαλω please!!!αλλιως με βλεπω για haier tundra ή midea fairwind ή gree lomo16αρι ή inventor life pro16αρι ή omnia 18αρι.... Edited by nickxatzh
Link to comment
Share on other sites

ηρθε και το έφτιαξε μου ειπε οτι συμπλήρωσε φρεον και έσφιξε καποιον κονο και ειναι οκ

τωρα δουλευει αλλα ειδα οτι στην ένωση της ψηλής σωλήνας που επιανε παγο τωρα πιανει νερο πολυ υγρασια ειναι λογικο ?

 

Ναι ειναι φυσιολογικο φιλε μου.Αν οντως σου διορθβσε το προβλημα τοτε δεν θα ξαναχασει.Αν εκανε ολες τις προβλεπομενες κινησεις δεν θα εχεις προβλημα παλι

Link to comment
Share on other sites

Ουφ..μαλλον ηθελε μεγαλυτερο τοτε..παντως εχω θερμομετρο-υγρασιομετρο daikin στον χωρο και δειχνει να πιανει πανω κατω την θερμοκρασια που εχω βαλει στο κλιματιστικο (24 πχ) ενω η θερμοκρασια που δειχνει το κλιματιστικο ειναι αλλη (πχ 27)..λετε γι αυτο να μην κοβει ?

 

O θερμός αέρας είναι ελαφρύτερος . Οπότε συσωρεύεται στα ανώτερα στρώματα του χώρου σου (στο ταβάνι .) Το μηχάνημα βλέπει-διαβάζει την θερμοκρασία του χώρου στην επιστροφή του (στην εισαγωγή απο το πάνω μέρος ) άρα βλέπει άλλη θερμοκρασία απο αυτή που υπάρχει στα κατώτερα στρώματα . Είναι φυσιολογικό .

 

Αντίστοιχα στη θέρμανση έχουμε το εξής πρόβλημα . όσο πιο κοντά στο ταβάνι το κλιματιστικό τόσο λανθασμένα θα διαβάζει την θερμοκρασία . Θα το έχεις π.χ ρυθμισμένο στους 24 . Θα βλέπει 24 στο ταβάνι και συ στο χώρου στα κατώτερα στρώματα αέρα μπορεί να χεις 19 ...18... Η τοποθέτηση ενός κλιματιστικού και οι κατάλληλες αποστάσεις παίζουν σημαντικό ρόλο .

 

Κολλημένα μηχανήματα στο ταβάνι με αποσταση 10-15 εκατοστά ΑΠΛΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΟ σε συνθήκες θέρμανσης . Διαβάζουν λάθος με αποτέλεσμα να λες ότι φταίει το μηχάνημα. Αμ δε... ο δήθεν ψυκτικός σου φταίει !

Υ.Γ: Έχε στα υπόψιν σου ότι οποιαδήποτε κλιματιστική μονάδα δεν αποδίδει σε όλες τις συνθήκες τα Btu που αναφέρονται . Συνήθως η απόδοση σε Btu που αναγράφεται είναι στους 35 βαθμούς κελσίου έξω . Όσο ανεβαίνει ηεξωτερική θερμοκρασία μειώνεται η αποδοτικότητα σε Btu σε ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΜΟΝΑΔΑ .

Το αντίστοιχο και στην θέρμανση . Όπου οι μετρήσεις συνήθως είναι στους 7 βαθμούς έξω και 21-22 βαθμούς ρύθμιση στην μέσα μονάδα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εχω ενα κλιματιστικο inverter το οποιο λογο του καυσωνα το δουλευω ολη μερα στους 27 βαθμους. Πριν λιγη ωρα και με τον ηλιο να χτυπαει κατευθειαν στην εξωτερικη μοναδα (που πρεπει να ειναι κανενα 45 βαθμοι εξω αυτη τι στιγμη) σταματησε να δουλευει η εσωτερικη μοναδα και αναβοσβηνει ενα φωτακι που γραφει "PREHEAT - DEFROST" . Μετα απο κανενα 10 λεπτο που εμεινε σταματημενη, αρχησε να δουλευει ξανα αλλα σε λειτουργια ανεμιστηρα μονο η εσωτερικη μοναδα. Η εξωτερικη δε ξεκινησε καθολου.Ειναι κατι φυσιολογικα λογο μεγαλης θεσμοκρασιας εξω η "τα παιξε" ???! :lol::lol::lol:

 

Ποιο μοντέλο έχεις ;

Edited by Bananas
Link to comment
Share on other sites

O θερμός αέρας είναι ελαφρύτερος . Οπότε συσωρεύεται στα ανώτερα στρώματα του χώρου σου (στο ταβάνι .) Το μηχάνημα βλέπει-διαβάζει την θερμοκρασία του χώρου στην επιστροφή του (στην εισαγωγή απο το πάνω μέρος ) άρα βλέπει άλλη θερμοκρασία απο αυτή που υπάρχει στα κατώτερα στρώματα . Είναι φυσιολογικό .

 

Αντίστοιχα στη θέρμανση έχουμε το εξής πρόβλημα . όσο πιο κοντά στο ταβάνι το κλιματιστικό τόσο λανθασμένα θα διαβάζει την θερμοκρασία . Θα το έχεις π.χ ρυθμισμένο στους 24 . Θα βλέπει 24 στο ταβάνι και συ στο χώρου στα κατώτερα στρώματα αέρα μπορεί να χεις 19 ...18... Η τοποθέτηση ενός κλιματιστικού και οι κατάλληλες αποστάσεις παίζουν σημαντικό ρόλο .

 

Κολλημένα μηχανήματα στο ταβάνι με αποσταση 10-15 εκατοστά ΑΠΛΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΟ σε συνθήκες θέρμανσης . Διαβάζουν λάθος με αποτέλεσμα να λες ότι φταίει το μηχάνημα. Αμ δε... ο δήθεν ψυκτικός σου φταίει !

Υ.Γ: Έχε στα υπόψιν σου ότι οποιαδήποτε κλιματιστική μονάδα δεν αποδίδει σε όλες τις συνθήκες τα Btu που αναφέρονται . Συνήθως η απόδοση σε Btu που αναγράφεται είναι στους 35 βαθμούς κελσίου έξω . Όσο ανεβαίνει ηεξωτερική θερμοκρασία μειώνεται η αποδοτικότητα σε Btu σε ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΜΟΝΑΔΑ .

Το αντίστοιχο και στην θέρμανση . Όπου οι μετρήσεις συνήθως είναι στους 7 βαθμούς έξω και 21-22 βαθμούς ρύθμιση στην μέσα μονάδα.

 

Εισαι φοβερος !

Και μια τελευταια ερωτηση και δεν σε πρηζω αλλο !

το μηχανημα ειναι αυτο https://www.skroutz.gr/s/2952561/Toyotomi-TDN-TDG-A35VR.html?from=account_favorites

Μπορεις να βγαλεις ακρη πολυ χονδρικα ποσα watt καιει την ωρα? δεδομενου οτι δουλευει στο 100% λογικα εφοσον δεν πιανει ποτε την θερμοκρασια που του χω βαλει.

Link to comment
Share on other sites

Ποιο μοντέλο έχεις ;

 

 

Το εχω 25 χρονια περιπου.Ενα CORONA παλιο γιαπωνεζικο δεν ξερω καν αν υπαρχει αυτη η μαρκα πλεον.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα, στο υπνοδωματιο 14τμ εχω ενα 12αρι midea inverter μοτνελο msg 12hrdn1 του οποιου καποια χαραχτηρηστικα μπορειτε να δειτε εδω http://www.allstore.gr/index.php?route=product/product&product_id=965

το κλιματιστικο το εχω περιπου 7-8 χρονια και ειμαι ικανοποιοημενος και το εβαλα γιατι μας ειχε μεινει απο παλαια μετακομιση.

Περυσι αρχισε η εξωτερικη μοναδα και κανει θορυβο, -σπαστικο θορυβο- την επιδιορθωσα αλλα φετος παλι τα ιδια, οποτε και σκεφτομαι να την αλλαξω.

Σκεφτομαι το 9000BTU invetror passion το οποιο διαβαζω εχει καλα χαρακτηριστικα, εχω ομως μερικες αποριες.

Με βαση οτι το σπιτι εχει μονα τζαμια και κακη μονωση:

 

1. Θαρρω οτι το 12αρι ειναι ετσι κι αλλιως μεγαλο για το χωρο απλα το βαλαμε γιατι μας το εδωσαν. Οποτε και με ενα 9αρι θα ειναι αρκετο ;

 

2. Βλεποντας τα χαρακτηριστικα αποδοσης του midea και του passion παρολο τα 3000 ονομαστικα BTU διαφορα που εχουν, πρακτικα δεν εχουν τοσο μεγαλη αποκλιση στη μεγιστη-ελαχιστη αποδοση. Αυτο σημαινει οτι απλα εχει προχωρησει η τεχνολογια και το 9αρι αποδιδει εξαιρετικα ; Η οτι το midea ειναι λιγο μουφα ;

midea ->Απόδοση: Ψύξη (BTU / h): 11000 (2450 ~ 13500)

passion ->Απόδοση: Ψύξη (BTU / h): 9000 (4000 ~ 11300)

 

3. Ειμαι σχεδτικα ευχαρηστιμενος απο τη καταναλωση του midea, ρυθμισμενο στους 26-27C καιει περιπου 400-700W εφοσον πιασει τη θερμοκρασια και 1150-1250W οσο ειναι στο φουλ. Να περιμενω κατι αναλογο και απο το καινουργιο ; Λιγοτερο ας ειναι, περισσοτερο να μην ειναι :P

Motorola Moto G

Nexus S, SlimJB 2.0, Beladus 7.1

Link to comment
Share on other sites

Το εχω 25 χρονια περιπου.Ενα CORONA παλιο γιαπωνεζικο δεν ξερω καν αν υπαρχει αυτη η μαρκα πλεον.

 

Τι ειπες τωρα ρε φιλε;;;;;;

Ακριβως το ιδιο συμπτωμα ειχα κι εγω προχθες πεμπτη βραδυ προς παρασκευη ξημερωματα.

Ακριβως το ιδιο!!!

Και μαντεψε ποιο κλιματιστικο εχω....

Corona τοποθετημενο απο το 1991!!!!!!!!!

Παρασκευη απογευμα μετα απο περιπου 12 ωρες με το προβλημα , αρχισε και παλι να δουλευει!!!!

Μεχρι και τωρα που μιλαμε δουλευει κανονικοτατα οπως με ενημερωνουν απο τη Λαμια που ειναι εγκατεστημενο....

Αν βρεις ακρη με τεχνικο κανε μου τη χαρη να μου πεις και μενα τι σου ειπε..

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Τι ειπες τωρα ρε φιλε;;;;;;

Ακριβως το ιδιο συμπτωμα ειχα κι εγω προχθες πεμπτη βραδυ προς παρασκευη ξημερωματα.

Ακριβως το ιδιο!!!

Και μαντεψε ποιο κλιματιστικο εχω....

Corona τοποθετημενο απο το 1991!!!!!!!!!

Παρασκευη απογευμα μετα απο περιπου 12 ωρες με το προβλημα , αρχισε και παλι να δουλευει!!!!

Μεχρι και τωρα που μιλαμε δουλευει κανονικοτατα οπως με ενημερωνουν απο τη Λαμια που ειναι εγκατεστημενο....

Αν βρεις ακρη με τεχνικο κανε μου τη χαρη να μου πεις και μενα τι σου ειπε..

 

Χαχαχαχχα και πιστευα οτι ειμαι ο μονος στο κοσμο που εχω CORONA κλιματιστικο! :lol: 2 εχω, τα οποια τα ειχα βαλει κ εγω καλοκαιρι του 1991 και δουλευουν ακομα χωρις το παραμικρο προβλημα εκτος απο αυτο που ανεφερα. Και μιλαμε συντηρηση τα κανω μια φορα στην δεκαετια! :D Και μαλιστα το ενα απο τα 2 το παρουσιασε, το αλλο δε καταλαβε τιποτα.

 

Σιγα μην ξερει κανενας τεχνικος, σωθηκες! :ninja:

 

Εγω απλα το κλεινω οταν αναβοσβηνει το λαμπακι, το αφηνω 2-3 ωρες κλειστο και το ξανααναβω και ξεκιναει κανονικα. Μου το εκανε κ σημερα το μεσημερι 1 φορα. Το εκλεισα για κανενα 2ωρο και τωρα το καιω ξανα απο τισ 5 το απογευμα, η ωρα ειναι 20.30 και δουλευει διχως προβλημα. :cool:

 

Βασικα οταν στο εμφανιζει το προβλημα και το καταλαβεις καλυτερα κλειστο, Μην το αφηνεις να δουλευει με την λειτουργια του ανεμιστηρα. Χτες που το αφησα καμια ωρα να δουλευει σαν ανεμιστηρας με το λαμπακι να αναβοσβηνει δε εγινε τιποτα. Δεν ξαναξεκινησε μονο του. Μονο αφου το εκλεισα τελειως.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το εχω 25 χρονια περιπου.Ενα CORONA παλιο γιαπωνεζικο δεν ξερω καν αν υπαρχει αυτη η μαρκα πλεον.

 

Τι ειπες τωρα ρε φιλε;;;;;;

Ακριβως το ιδιο συμπτωμα ειχα κι εγω προχθες πεμπτη βραδυ προς παρασκευη ξημερωματα.

Ακριβως το ιδιο!!!

Και μαντεψε ποιο κλιματιστικο εχω....

Corona τοποθετημενο απο το 1991!!!!!!!!!

Παρασκευη απογευμα μετα απο περιπου 12 ωρες με το προβλημα , αρχισε και παλι να δουλευει!!!!

Μεχρι και τωρα που μιλαμε δουλευει κανονικοτατα οπως με ενημερωνουν απο τη Λαμια που ειναι εγκατεστημενο....

Αν βρεις ακρη με τεχνικο κανε μου τη χαρη να μου πεις και μενα τι σου ειπε..

 

Βασικά μοντέλο ζήτησα όχι Μάρκα (την μάρκα την ξέρω). :p Anyway... κατα 99 % απλά ενεργοποιήθηκε η προστασία του . Τα κλιματιστικά μπορούν να δουλέψουν σε ένα συγκεκριμένο εύρος εξωτερικής θερμοκρασίας τόσο στην ψύξη όσο και στην θέρμανση .

Με τα 43 άρια υπο σκία ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ αν η εξωτερική μονάδα δεν είναι υπο σκιά πολλά κλιματιστικά θα έχουν βγει off για να προστατευτούν οι μονάδες τους .

 

Κάθε εξωτερική μονάδα οφείλουμε να την έχουμε υπο σκιά για να αποφεύγονται τέτοια γεγονότα .

Edited by Bananas
Link to comment
Share on other sites

Βασικά μοντέλο ζήτησα όχι Μάρκα (την μάρκα την ξέρω). :p Anyway... κατα 99 % απλά ενεργοποιήθηκε η προστασία του . Τα κλιματιστικά μπορούν να δουλέψουν σε ένα συγκεκριμένο εύρος εξωτερικής θερμοκρασίας τόσο στην ψύξη όσο και στην θέρμανση .

Με τα 43 άρια υπο σκία ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ αν η εξωτερική μονάδα δεν είναι υπο σκιά πολλά κλιματιστικά θα έχουν βγει off για να προστατευτούν οι μονάδες τους .

 

Κάθε εξωτερική μονάδα οφείλουμε να την έχουμε υπο σκιά για να αποφεύγονται τέτοια γεγονότα .

 

CSH - 318IF. Αυτο ειναι το μοντελο.

 

Λογικα αυτο που λες συμβαινει. Ενεργοποιειται η προστασια απο υπερθερμανση.Στην Λαρισα το εχω και η θερμοκρασια σημερα και χτες ηταν πανω απο 45. Απλα το συγκεκριμενο μηχανημα ειναι 26-27 ετων κ τοτε ισως να μην ειχαν τις αντοχες που εχουν τωρα. Δε νομιζω δηλαδη οτι πολλα κλιματιστικα θα μπηκαν σε λειτουργια προστασιας αυτες τις μερες με τον καυσωνα που ειναι πιο καινουριας τεχνολογιας απο το δικο μου.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια . Ψαχνω για ενα κλιματιστικο με καλες αποδοσεις και στο κρυο και στο ζεστο. Ο χωρος μου ειναι 54 τμ. Σαλονι κουζινα. Απ'ότι διαβασα εδω νομιζω οτι ενα 24αρι η 25αρι θα ηταν καλο για το χωρο αυτο. Ομως ειμαι τοσο ασχετος που δεν μπορω να καταλαβω τι πρεπει να επιλεξω. θα ηθελα να μου πειτε τη γνωμη σας για συγκεκριμενα μοντελα . μπορω να διαθεσω αναγκαστικα απ΄΄οτι είδα γυρω στα 1300 ευρω. Επισης θα ηθελα να μου πειτε εαν θα μεσυνεφερε να περιμενω τις εκπτωσεις εαν γινονται και ποτε. η μηπως εκει βγαζουν απλα καποια μοντελα που ισως εμενα να μην με εξυπηρετησουν. Ευχαριστω .
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε βασικο ρολο παιζει η διαρυθμιση του χωρου καθος και η κατασκευη της οικιας .

Γνωμη μου ειναι να το "σπασεις" σε 2 κλιματιστικα των 12000 Btu .

Πρεπει να λαβεις υποψην και την απαιτηση σε ρευμα ( αρα παχος καλωδιων ) του 24000btu ( εαν θυμαμαι καλα ειναι πανω απο 2500w αρα Γραμμή 3x2,5mm με ασφάλεια στον πίνακα 16Α ΜΟΝΟ ΤΟΥ ) .

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ.

Παρατήρησα χθες το εξής περίεργο.Εχω δύο ίδια κλιματιστικά Daikin Sarara Ururu 10KBtu, στα δύο υπνοδωμάτια που είναι δίπλα δίπλα.Eίχα ανοίξει το ένα,βάζοντας το στο 29,μαζί με ανεμιστήρα οροφής στο 1.Μέτρησα θερμοκρασία εκεί που καθόμουν και είδα 27°C.

Στη συνέχεια,το έκλεισα,και άνοιξα το άλλο,στο διπλανό δωμάτιο γιατί έχω ένα διάδρομο γυμναστικής και ήθελα να περπατήσω καμιά ώρα,βάζοντας το τώρα στο 25°C.Μετά από αρκετή ώρα,μέτρησα και πάλι με το ίδιο θερμόμετρο,και είδα και πάλι 27°C.

Επειδή θεωρώ ότι δεν είναι συμβατά τα αποτελέσματα,γράφω για να ακούσω κάποιες γνώμες.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ.

Παρατήρησα χθες το εξής περίεργο.Εχω δύο ίδια κλιματιστικά Daikin Sarara Ururu 10KBtu, στα δύο υπνοδωμάτια που είναι δίπλα δίπλα.Eίχα ανοίξει το ένα,βάζοντας το στο 29,μαζί με ανεμιστήρα οροφής στο 1.Μέτρησα θερμοκρασία εκεί που καθόμουν και είδα 27°C.

Στη συνέχεια,το έκλεισα,και άνοιξα το άλλο,στο διπλανό δωμάτιο γιατί έχω ένα διάδρομο γυμναστικής και ήθελα να περπατήσω καμιά ώρα,βάζοντας το τώρα στο 25°C.Μετά από αρκετή ώρα,μέτρησα και πάλι με το ίδιο θερμόμετρο,και είδα και πάλι 27°C.

Επειδή θεωρώ ότι δεν είναι συμβατά τα αποτελέσματα,γράφω για να ακούσω κάποιες γνώμες.

Προφανώς ο ανεμιστήρας οροφής μπερδεύει τον αισθητήρα θερμοκρασίας..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι απο εμένα! Θα ήθελα μια συμβουλή για την αγορά κλιματιστικού 9.0000 BTU σε δωμάτιο το πολύ 12 τμ. Έχω καταλήξει σε αυτά τα δύο:

 

MORRIS WFIN-26110 Wi-fi

INVENTOR Life Pro L4VI32-09

 

Η Morris είναι καλή στα κλιματιστικά και στο after-sales; Τείνω προς τα εκεί γιατί έχει καλές κριτικές αλλά γενικότερα δεν είναι και πολύ γνωστή σαν εταιρεία. Η inventor από την άλλη είναι γνωστή και έχει φτιάξει μια καλή φήμη αλλά δεν ξέρω πόσο καλό είναι το συγκεκριμένο μοντέλο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια για τα κλιματιστικα VIVAX M DESING 18αρι τι παιζει τελικα!?!ειναι φασον midea inventor!?!σε τι πλατφόρμα βασιζεται..θελω να ειναι σκυλι στην ψυξη με δυνατο ανεμιστηρα για χρηση σε ιχθυοπωλειο..!!!23τμ με φατσα βιτρινα ηλιο με ψευδοροφη..λιγη βοηθεια παρακαλω please!!!αλλιως με βλεπω για haier tundra ή midea fairwind ή gree lomo16αρι ή inventor life pro16αρι ή omnia 18αρι....

 

Κανενας ρε παιδια τπτ!?!

Link to comment
Share on other sites

θελω για την αδελφη μου ενα κλιματιστικο 12.000 Βtu δεν εχει και πολλα χρηματα και θελουμε να ειναι οικονομικο

https://www.skroutz.gr/s/6340869/Toyotomi-Hiro-Eco-HTN-HTG-12IV.html αυτο το Toyotomi hiro Eco A++/A+ ειναι καλυτερο με 382 ευρω αλλα δεν ξερω τι λενε απο τοποθετησεις αυτοι οι δυο πρωτοι φθηνοτεροι. Επισης ειναι μονο 11000 BTU

 

https://www.skroutz.gr/s/7295717/Toyotomi-Kenzo-Plus-KTN-KTG-512IV.html

αυτο το Toyotomi Kenzo plus A+/A+ ειναι πιο παλιο ειναι ομως 12000 btu και ξερουμε οτι απο τοποθετησεις ειναι καλυτερος ο φιορεντινος που ειναι ο φθηνοτερος σε αυτο. Αν και ηλθαν για σερβισε απο φιορεντινο και δεν απεδιδαν καθολου καλυτερα μετα τα κλιματιστικα

 

Το προηγουμενο ηταν πανω τον τοιχο και θελουμε και το επομενο να μπει εκει με το σωστο μηκος καλωδιων και τα ελαστικα που αποσβαινουν κραδασμους, αφου το προηγουμενο ειχε ελαχιστο μηκος σωληνων και δεν βαλαν ελαστικα αποσβεσης κραδασμων!!!

 

Τι να κανουμε; aircon energy ή homeelectrics κανουνε σωστες εγκαταστασεις; Να παρω την ιδια την Toyotomi να το τοποθετησουν;

 

αυτοι οι ψυκτικοι τι λενε; https://www.douleutaras.gr/bsdir/service-klimatistikon-toyotomi/

Edited by antonn
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι απο εμένα! Θα ήθελα μια συμβουλή για την αγορά κλιματιστικού 9.0000 BTU σε δωμάτιο το πολύ 12 τμ. Έχω καταλήξει σε αυτά τα δύο:

 

MORRIS WFIN-26110 Wi-fi

INVENTOR Life Pro L4VI32-09

 

Η Morris είναι καλή στα κλιματιστικά και στο after-sales; Τείνω προς τα εκεί γιατί έχει καλές κριτικές αλλά γενικότερα δεν είναι και πολύ γνωστή σαν εταιρεία. Η inventor από την άλλη είναι γνωστή και έχει φτιάξει μια καλή φήμη αλλά δεν ξέρω πόσο καλό είναι το συγκεκριμένο μοντέλο.

 

Απεφυγε τα Moris/United ειναι χρεπια , υπεφερε πολυ αρκετος κοσμος το χειμωνα ειναι χρεπια

 

----- προσθήκη μηνύματος 50 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κανενας ρε παιδια τπτ!?!

 

Δεν υπαρχει υποστηριξη στην ελλαδα , ειναι κατασκευησ midea αλλα αν τυχει κατι θα ψαχνεσαι

 

----- προσθήκη μηνύματος 117 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

θελω για την αδελφη μου ενα κλιματιστικο 12.000 Βtu δεν εχει και πολλα χρηματα και θελουμε να ειναι οικονομικο

https://www.skroutz.gr/s/6340869/Toyotomi-Hiro-Eco-HTN-HTG-12IV.html αυτο το Toyotomi hiro Eco A++/A+ ειναι καλυτερο με 382 ευρω αλλα δεν ξερω τι λενε απο τοποθετησεις αυτοι οι δυο πρωτοι φθηνοτεροι. Επισης ειναι μονο 11000 BTU

 

https://www.skroutz.gr/s/7295717/Toyotomi-Kenzo-Plus-KTN-KTG-512IV.html

αυτο το Toyotomi Kenzo plus A+/A+ ειναι πιο παλιο ειναι ομως 12000 btu και ξερουμε οτι απο τοποθετησεις ειναι καλυτερος ο φιορεντινος που ειναι ο φθηνοτερος σε αυτο. Αν και ηλθαν για σερβισε απο φιορεντινο και δεν απεδιδαν καθολου καλυτερα μετα τα κλιματιστικα

 

Το προηγουμενο ηταν πανω τον τοιχο και θελουμε και το επομενο να μπει εκει με το σωστο μηκος καλωδιων και τα ελαστικα που αποσβαινουν κραδασμους, αφου το προηγουμενο ειχε ελαχιστο μηκος σωληνων και δεν βαλαν ελαστικα αποσβεσης κραδασμων!!!

 

Τι να κανουμε; aircon energy ή homeelectrics κανουνε σωστες εγκαταστασεις; Να παρω την ιδια την Toyotomi να το τοποθετησουν;

 

αυτοι οι ψυκτικοι τι λενε; https://www.douleutaras.gr/bsdir/service-klimatistikon-toyotomi/

 

Η aircon ειναι πολυ καλη εταιρεια , η toyotomi κανει μονο after sales servis . Δεσ για τοποθετηση και αγορα το http://www.klimatistis.gr/ einai καλοι ψυκτικοι με εμπειρια

Διαφωνώ με ό,τι λες, αλλά θα υπερασπισθώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, θα ήθελα κι' εγώ την εξειδικευμένη γνώμη σας.

Ψάχνω για ένα 14άρι γιατί για το χώρο μου το 12άρι ζορίζεται στη θέρμανση. Ο χώρος που θα καλύψει είναι περίπου 50 τ.μ. Τα υπόλοιπα 35 τ.μ. θα τα καλύψει το 12άρι που ήδη έχω το οποίο θα του αλλάξω θέση.

Βρήκα αυτά τα δύο:

DAIKIN ftxs42k - rxs42l με 930 Ε https://www.idealklima.gr/eshop/klimatistika-daikin-inverter-ftxs42k-rxs42l

HITACHI RAS-F14HCG / RAC-F14HCG με 560 Ε http://www.allstore.gr/index.php?route=product/product&product_id=2907

Αξίζει το DAIKIN τα παραπάνω 400 Ε ;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!

Θέλω τη γνώμη σας για 9άρι inverter. Έλεγα για το inventor Omnia. Ποιά είναι η γνώμη σας γι' αυτά ή τι προτείνετε;

Ευχαριστώ!

Samsung S8
Link to comment
Share on other sites

Εισαι φοβερος !

Και μια τελευταια ερωτηση και δεν σε πρηζω αλλο !

το μηχανημα ειναι αυτο https://www.skroutz.gr/s/2952561/Toyotomi-TDN-TDG-A35VR.html?from=account_favorites

Μπορεις να βγαλεις ακρη πολυ χονδρικα ποσα watt καιει την ωρα? δεδομενου οτι δουλευει στο 100% λογικα εφοσον δεν πιανει ποτε την θερμοκρασια που του χω βαλει.

 

Κανεις ?

Θελω να πιστευω πως η καταναλωση δεν ειναι τα 3.2 kw που γραφει η εικονα στον συνδεσμο που δινω..γιατι αλλιως με βλεπω να πουλαω καμια νεφραμια !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...