Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ σε αντίστοιχη προσφορά της MM πήρα το invertor omnia plus 12000btu για το σαλόνι μου. Πολύ νωρίς ακόμα ,αλλά σήμερα με δροσισε καλά.

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Follow the White Rabbit....
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω,

είμαι σε αναζήτηση κλιματιστικου 12,000 btu για το πατρικο. Χρήση και για θέρμανση και για ψυξη.Αγορά αποκλειστικά απο Κωτσοβολο λογω δόσεων και μιας δωροεπιταγής που εχω, κόστος εως 600 ευρω. Ψάχνοντας εχω καταλήξει στα παρακάτω:

 

http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/173632-daikin-atx35j3-siesta

http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/164496-mitsubishi-msz-dm35va-smart

 

Και ως δεύτερη προτιμηση

 

http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/162463-daikin-atxn35nb9-siesta

http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/174766-mitsubishi-dxk12-z5-s

 

Σε specs βλεπω το ακριβοτερο Daikin να εχει ενα ελαφρο προβαδισμα απεναντι στο Mitsubishi, εχουμε καμια αποψη για τις διαφορες τους (μεταξυ ακριβων/φτηνων και μεταξυ εταιρειας);

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω ενα περιεργο προβλημα με ενα παλιο Mitsubishi MSC-7RV οχι βεβαια inverter. Βρισκεται σε κλασικο μικρο υπνοδωματιο οπου δε χρειαζεται πολυ ωρα για να πιασει την επιθυμητη θερμοκρασια.Το προβλημα μου ειναι οτι στη λειτουργια της ψυξης το βαζω αρχικα 27 βαθμους και καποια στιγμη κρυωνω.Το ανεβαζω 28, 29 βαθμους και το κλιματιστικο συνεχιζει να βγαζει κρυο αερα στη χαμηλη ταχυτητα ανεμιστηρα και η εξωτερικη μοναδα δουλευει κανονικα.Το θερμομετρο του δωματιου που βρισκεται 1.5 μετρο κατω απο το κλιματιστικο δειχνει 27.2.Οταν βαλω τη θερμοκρασια 30 τοτε το κλιματιστικο κοβει και ειναι σαν να μη λειτουργει (οπως θα περιμενε κανεις). Δηλ. δεν μπορω να πετυχω θερμοκρασια δωματιου μεγαλυτερη απο 27 βαθμους με αποτελεσμα να αναγκαζομαι να το κλεινω και μα το ξανανοιγω αργοτερα.Στη θερμανση δεν ειχα προβλημα οταν το εβαζα 25 βαθμους το χειμωνα, το ακουγα που ανοιγοκλεινε η εξωτερικη μοναδα. Υπαρχει περιπτωση να εχει προβλημα καποιος αισθητηρας θερμοκρασιας, αν ναι αλλαζει,μπορει να το κανει ενας απλος ψυκτικος ή χρειαζεται καποιον εξειδικευμενο ή επισημο σερβις?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω ενα περιεργο προβλημα με ενα παλιο Mitsubishi MSC-7RV οχι βεβαια inverter. Βρισκεται σε κλασικο μικρο υπνοδωματιο οπου δε χρειαζεται πολυ ωρα για να πιασει την επιθυμητη θερμοκρασια.Το προβλημα μου ειναι οτι στη λειτουργια της ψυξης το βαζω αρχικα 27 βαθμους και καποια στιγμη κρυωνω.Το ανεβαζω 28, 29 βαθμους και το κλιματιστικο συνεχιζει να βγαζει κρυο αερα στη χαμηλη ταχυτητα ανεμιστηρα και η εξωτερικη μοναδα δουλευει κανονικα.Το θερμομετρο του δωματιου που βρισκεται 1.5 μετρο κατω απο το κλιματιστικο δειχνει 27.2.Οταν βαλω τη θερμοκρασια 30 τοτε το κλιματιστικο κοβει και ειναι σαν να μη λειτουργει (οπως θα περιμενε κανεις). Δηλ. δεν μπορω να πετυχω θερμοκρασια δωματιου μεγαλυτερη απο 27 βαθμους με αποτελεσμα να αναγκαζομαι να το κλεινω και μα το ξανανοιγω αργοτερα.Στη θερμανση δεν ειχα προβλημα οταν το εβαζα 25 βαθμους το χειμωνα, το ακουγα που ανοιγοκλεινε η εξωτερικη μοναδα. Υπαρχει περιπτωση να εχει προβλημα καποιος αισθητηρας θερμοκρασιας, αν ναι αλλαζει,μπορει να το κανει ενας απλος ψυκτικος ή χρειαζεται καποιον εξειδικευμενο ή επισημο σερβις?

 

Ένας απλός ψυκτικός μπορεί να μετρήσει τον αισθητήρα θερμοκρασίας και να δει αν έχει πρόβλημα . Δεν είναι και καμιά σπουδαία υπόθεση .

Απο την στιγμή που λές ότι στην θέρμανση λειτουργεί σωστά δεν θεωρώ ότι έχει πρόβλημα ο αισθητήρας . Το πρόβλημα αυτό το αντιμετώπιζες πάντα ή το τελευταίο καιρό ;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω ενα περιεργο προβλημα με ενα παλιο Mitsubishi MSC-7RV οχι βεβαια inverter. Βρισκεται σε κλασικο μικρο υπνοδωματιο οπου δε χρειαζεται πολυ ωρα για να πιασει την επιθυμητη θερμοκρασια.Το προβλημα μου ειναι οτι στη λειτουργια της ψυξης το βαζω αρχικα 27 βαθμους και καποια στιγμη κρυωνω.Το ανεβαζω 28, 29 βαθμους και το κλιματιστικο συνεχιζει να βγαζει κρυο αερα στη χαμηλη ταχυτητα ανεμιστηρα και η εξωτερικη μοναδα δουλευει κανονικα.Το θερμομετρο του δωματιου που βρισκεται 1.5 μετρο κατω απο το κλιματιστικο δειχνει 27.2.Οταν βαλω τη θερμοκρασια 30 τοτε το κλιματιστικο κοβει και ειναι σαν να μη λειτουργει (οπως θα περιμενε κανεις). Δηλ. δεν μπορω να πετυχω θερμοκρασια δωματιου μεγαλυτερη απο 27 βαθμους με αποτελεσμα να αναγκαζομαι να το κλεινω και μα το ξανανοιγω αργοτερα.Στη θερμανση δεν ειχα προβλημα οταν το εβαζα 25 βαθμους το χειμωνα, το ακουγα που ανοιγοκλεινε η εξωτερικη μοναδα. Υπαρχει περιπτωση να εχει προβλημα καποιος αισθητηρας θερμοκρασιας, αν ναι αλλαζει,μπορει να το κανει ενας απλος ψυκτικος ή χρειαζεται καποιον εξειδικευμενο ή επισημο σερβις?

βΑλε το θερμομετρο στις πανω γριλλιες να δεις τι θερμοκρασια φτανει.Ο ζεστος αερας παντα πηγαινει πανω με αποτελεσμα αν εχετε 27 1,5 μ κατω απο το κλιματιστικο να εχετε υψηλοτερη θερμοκρασια πανω.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

 

ελπίζω να είστε καλά. μια ερώτηση για όσους γνωρίζουν, έχω στο κλιματιστικό πάνω στα μεγάλα φίλτρα, αυτά τα μικρά φίλτρα αέρα ή όπως αλλιώς λέγονται που είναι μέσα σε ενα μικρό πλαστικό πλαίσιο.

 

Γνωρίζει κανείς πως ακριβώς ονομάζονται και που μπορώ να βρω ανταλλακτικά, χαρακτηριστικά το ένα πλαίσιο έχει μέσα ένα μαύρο φίλτρο με εξάγωνα σαν κυψέλη από μέλισσες και το άλλο είναι ανοιχτό γκρι σαν ανοιγμένο ακορντεόν. Φωτογραφία δεν έχω για να σας διευκολύνω.

 

 

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

 

ελπίζω να είστε καλά. μια ερώτηση για όσους γνωρίζουν, έχω στο κλιματιστικό πάνω στα μεγάλα φίλτρα, αυτά τα μικρά φίλτρα αέρα ή όπως αλλιώς λέγονται που είναι μέσα σε ενα μικρό πλαστικό πλαίσιο.

 

Γνωρίζει κανείς πως ακριβώς ονομάζονται και που μπορώ να βρω ανταλλακτικά, χαρακτηριστικά το ένα πλαίσιο έχει μέσα ένα μαύρο φίλτρο με εξάγωνα σαν κυψέλη από μέλισσες και το άλλο είναι ανοιχτό γκρι σαν ανοιγμένο ακορντεόν. Φωτογραφία δεν έχω για να σας διευκολύνω.

 

 

 

ευχαριστώ

Daikin είναι;

Γιατί κι εμένα έχουν τέτοια τα Sarara Ururu που έχω.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

 

ελπίζω να είστε καλά. μια ερώτηση για όσους γνωρίζουν, έχω στο κλιματιστικό πάνω στα μεγάλα φίλτρα, αυτά τα μικρά φίλτρα αέρα ή όπως αλλιώς λέγονται που είναι μέσα σε ενα μικρό πλαστικό πλαίσιο.

 

Γνωρίζει κανείς πως ακριβώς ονομάζονται και που μπορώ να βρω ανταλλακτικά, χαρακτηριστικά το ένα πλαίσιο έχει μέσα ένα μαύρο φίλτρο με εξάγωνα σαν κυψέλη από μέλισσες και το άλλο είναι ανοιχτό γκρι σαν ανοιγμένο ακορντεόν. Φωτογραφία δεν έχω για να σας διευκολύνω.

ευχαριστώ

 

Αυτα εινα φιλτρα ενεργου ανθρακα , βρισκεις παντου οπου εχουν ανταλλακτικα , σακουλες για σκουπες κλπ .

Παρε Universal και κοψε στο μεγεθος που θες

https://www.helppost.gr/afieroma/klimatismos/filtra-aircondition/

https://mpakis.gr/%CF%86%CE%AF%CE%BB%CF%84%CF%81%CE%B1-%CE%B5%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%BF%CF%8D-%CE%AC%CE%BD%CE%B8%CF%81%CE%B1%CE%BA%CE%B1-%CE%BA%CE%BB%CE%B9%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8E/

http://www.centralclima.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=category&virtuemart_category_id=285&lang=el

https://www.youtube.com/watch?v=wWbfaycIkEU

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Αν δεν κάνει κόπο βοηθήστε και εμένα. Θελουμε να βάλουμε ένα 24άρι στο σπίτι μου για ψύξη κυρίως και ας χρησιμοποιηθεί και λίγο το χειμώνα συμπληρωματικά για θέρμανση (υπάρχει αντλία θερμότητας). Μπορώ να διαθέσω και λίγο πάνω από 1000 ευρώ ή αν είναι για κάτι εξαιρετικό που θεωρείτε ότι μελλοντικά θα μου εξοικονομήσει κέρδος από τη χαμηλή του καταναλωση ας πάμε και 1100 ή 1200...

 

Απλά παρότι το έχω ψάξει αρκετά βλέπω άπειρες εταιρίες και δεν καταλήγω κάπου. Αν και προτιμώ τις λίγο πιο γνωστές.

 

Ζω στο Αγρίνιο που χαρακτηρίζεται από υψηλές θερμοκρασίες το καλοκαίρι, ενώ οι χειμώνες είναι σχετικά ήπιοι. Το σπίτι είναι διαμέρισμα δεκαετίας, έχει δηλ κάποιες μονώσεις και διπλά τζάμια αλλά όχι με τα πρότυπα του κενακ.

 

Πείτε καμία ιδέα. Ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Σκέφτομαι να πάρω ένα κλιματιστικό για το εξοχικό & έλεγα για φορητό επειδή μετακινείται στο χώρο που είσαι. Η χρήση του θα είναι μόνο όταν έχει πολύ ζέστη. Μάξιμουμ 20 με 30 μέρες το χρόνο. Το δωμάτιο είναι 20 τετραγωνικά με πλάκα από πάνω & παράθυρα ξύλινα με μονά τζάμια. Τι έχετε να μου προτείνετε;

Ευχαριστώ!

Samsung S8
Link to comment
Share on other sites

Αυτές τις μέρες του καύσωνα υπάρχουν τίποτα τρικς για να αποδίδει το κλιματιστικό καλυτερα με την μικρότερη καταναλωση; Συνδυασμός θερμοκρασίας, ανεμιστήρα (πχ ειναι καλυτερα στο auto;)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Η μόνη διαφορά μεταξύ αγίων και αμαρτωλών είναι ότι, κάθε άγιος έχει παρελθόν και κάθε αμαρτωλός μέλλον... (Oscar Wilde)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Αν δεν κάνει κόπο βοηθήστε και εμένα. Θελουμε να βάλουμε ένα 24άρι στο σπίτι μου για ψύξη κυρίως και ας χρησιμοποιηθεί και λίγο το χειμώνα συμπληρωματικά για θέρμανση (υπάρχει αντλία θερμότητας). Μπορώ να διαθέσω και λίγο πάνω από 1000 ευρώ ή αν είναι για κάτι εξαιρετικό που θεωρείτε ότι μελλοντικά θα μου εξοικονομήσει κέρδος από τη χαμηλή του καταναλωση ας πάμε και 1100 ή 1200...

 

Απλά παρότι το έχω ψάξει αρκετά βλέπω άπειρες εταιρίες και δεν καταλήγω κάπου. Αν και προτιμώ τις λίγο πιο γνωστές.

 

Ζω στο Αγρίνιο που χαρακτηρίζεται από υψηλές θερμοκρασίες το καλοκαίρι, ενώ οι χειμώνες είναι σχετικά ήπιοι. Το σπίτι είναι διαμέρισμα δεκαετίας, έχει δηλ κάποιες μονώσεις και διπλά τζάμια αλλά όχι με τα πρότυπα του κενακ.

 

Πείτε καμία ιδέα. Ευχαριστώ πολύ!!!

daikin,mitsubishi,fujitsu απο τις κοορυφαιες.inventor,toyotomi,gree Κλπ δευτερη κατηγορια και παει λεγοντας.

ριξε μια ματια https://www.skroutz.gr/c/407/oikiaka-klimatistika-inverter/f/372700_407350/%CE%A4%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%AC%CF%87%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BD-A-%CE%88%CF%89%CF%82-25000-btu.html?keyphrase=air+condition+24000btu&page=3

στα 24000btu με Α++ στην ψυξη τι υπαρχει.

τετραγ.μετρα δεν λες οποτε δεν εχει νοημα να συζηταμε για το μεγεθος.χονδρικα ειναι για 50μ² δωματιο

 

Καλησπέρα!

Σκέφτομαι να πάρω ένα κλιματιστικό για το εξοχικό & έλεγα για φορητό επειδή μετακινείται στο χώρο που είσαι. Η χρήση του θα είναι μόνο όταν έχει πολύ ζέστη. Μάξιμουμ 20 με 30 μέρες το χρόνο. Το δωμάτιο είναι 20 τετραγωνικά με πλάκα από πάνω & παράθυρα ξύλινα με μονά τζάμια. Τι έχετε να μου προτείνετε;

Ευχαριστώ!

εννοεται τιποτα σε φορητο.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

 

άψογος ο συνάδελφος, ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδια έχω ένα τογιοτομι hiro 12ρι το χειμώνα στο ζεστό είταν οκ χτες που το έβαλα στο κρύο τίποτα λειτουργεί σαν ανεμιστήρας δεν βγαζει κρυο επισεις παρατήρησα ότι στην ένωση του μικρού σωλήνα με την εξωτερική μονάδα πιάνει πάγο

 

Καμία ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδια έχω ένα τογιοτομι hiro 12ρι το χειμώνα στο ζεστό είταν οκ χτες που το έβαλα στο κρύο τίποτα λειτουργεί σαν ανεμιστήρας δεν βγαζει κρυο επισεις παρατήρησα ότι στην ένωση του μικρού σωλήνα με την εξωτερική μονάδα πιάνει πάγο

 

Καμία ιδέα?

 

Για να σου ποιανει παγο η ψιλη σωληνα τοτε εχει χασει φρεον το μηχανημα.Πρεπει να φωναξεις ψυκτικο να βρει που ειναι η διαροη να την φτοιαξει και μετα να σου βαλει φρεον απο την αρχη με ζυγαρια τα γραμαρια που αναγραφονται στο ταμπελακι αφου σου κανει κενο στο κυκλωμα πρωτα

Link to comment
Share on other sites

Για να σου ποιανει παγο η ψιλη σωληνα τοτε εχει χασει φρεον το μηχανημα.Πρεπει να φωναξεις ψυκτικο να βρει που ειναι η διαροη να την φτοιαξει και μετα να σου βαλει φρεον απο την αρχη με ζυγαρια τα γραμαρια που αναγραφονται στο ταμπελακι αφου σου κανει κενο στο κυκλωμα πρωτα

 

οκ θα το κανω φιλε μου αλλα μου κανει εντύπωση καινουριο μηχάνημα ειναι

Link to comment
Share on other sites

γειά σας.

Με τον καύσωνα που μας έχει χτυπήσει αυτές τις μέρες σκέφτομαι για μια λύση φορητού κλιματισμού (μονο ψήξη) τύπου Toyotomi Smartcube.

Πρόκειται για δωμάτιο 22τμ με ένα παράθυρο νότιο και με μέτρια μόνωση (μονο στο ταβάνι).

Οι online υπολογισμοί μου βγάζουν οτι ο χώρος απαιτεί 13000BTU αλλά νομίζω πως για 22τμ δωμάτιο μου φαινονται πολλά χωρίς να επιμένω.

Μια λύση όπως αυτή που ανέφερα παραπάνω με καλύπτει; ή να σκεφτώ για 13000+ BTU , πάντα σε φορητό. Δεν μπορώ να κάνω εγκατάσταση σε τοιχο.

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα.ειμαι σε φαση κλιματιστικου 18αρι και το ματι μου εχει πεσει σε ενα vivax του οποιου η μοναδα το κοντρολ και η εσωτερικη μοναδα ειναι ακριβως ιδια με inventor/midea

.συγκεκριμενα το μοντελο ειναι https://www.skroutz.gr/s/11902385/Vivax-18-CH50AEMI.html.ειναι αξιοπιστα σαν μαρκα.απο αποδοση και after sales!?! Και σε αυτα τα χρηματα και btu τι αλλο μου προτείνετε να δω.να πω οτι ειναι για επαγγελματικο χωρο που χρειαζεται μονο ψυξη και πολυ λιγοτερο θερμανση.

Edited by nickxatzh
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.

Αγορασα τον Φλεβαρη το toyotomi TDN TDG A35VR5 12αρι.

Τον χειμωνα που το χρειαστικα 3-4 φορες τα πηγαινε καλα στην θερμανση, αλλα τωρα στην ψυξη δεν δειχνει να αποδιδει..βρισκεται σε χωρο κατατι μικροτερο απο 30 τ.μ.

Σε οσο και αν βαλω την θερμοκρασια, το δωματιο δεν κατεβαινει ευκολα κατω απο 25 βαθμους.

Υπαρχει καμια ιδεα για το τι μπορει να παιζει ?

Edited by chris2busy
Link to comment
Share on other sites

οκ θα το κανω φιλε μου αλλα μου κανει εντύπωση καινουριο μηχάνημα ειναι

 

Δεν παιζει ρολο που ειναι καινουργιο.Προφανως σε καποια συνδεση που εκανε ο εγκαταστατης εχει κανει κακη εκχειλωση ή δεν εχει σφιξει καλα καποιο ρακορ και χανει λιγο λιγο το φρεον.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.

Αγορασα τον Φλεβαρη το toyotomi TDN TDG A35VR5 12αρι.

Τον χειμωνα που το χρειαστικα 3-4 φορες τα πηγαινε καλα στην θερμανση, αλλα τωρα στην ψυξη δεν δειχνει να αποδιδει..βρισκεται σε χωρο κατατι μικροτερο απο 30 τ.μ.

Σε οσο και αν βαλω την θερμοκρασια, το δωματιο δεν κατεβαινει ευκολα κατω απο 25 βαθμους.

Υπαρχει καμια ιδεα για το τι μπορει να παιζει ?

Πηγαίνοντας εδώ,https://www.inventoraircondition.gr/btu-calculator ,βλέπω ότι θες πάνω από 15000Btu.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Πηγαίνοντας εδώ,https://www.inventoraircondition.gr/btu-calculator ,βλέπω ότι θες πάνω από 15000Btu.

 

Απο εδω ειχα κανει την επιλογη για 12αρι και εγω..ειναι 24-26 τμ με διπλα τζαμια κ μονωση..σε ψυξη αποδιδει 13.000 αυτο το κλιματιστικο..δεν θα πρεπε να με καλυπτει?

Link to comment
Share on other sites

Απο εδω ειχα κανει την επιλογη για 12αρι και εγω..ειναι 24-26 τμ με διπλα τζαμια κ μονωση..σε ψυξη αποδιδει 13.000 αυτο το κλιματιστικο..δεν θα πρεπε να με καλυπτει?

Kοίτα,θεωρητικά,ναι,αλλά άμα είσαι κοντά στο όριο,μπορεί τελικά να μη βγαίνει ο λογαριασμός.Παίζει ρόλο ο όροφος,ο προσανατολισμός,αν είναι ρετιρέ,κλπ.Μετ΄σ,μη νοίζεις ότι τα διπλά τζαμια είναι όλα ίδια.Υπάρχουν τα τζάμια με ειδική επεξεργασία για να μη ρουφάνε τη ζέστη,αλλά και τα προφίλ αλουμινίου,μπορεί να έχουν τη θερμική γέφυρα ή όχι.

Αν δεν την εχουν,δεν δουλεύουν σωστά, και έχουν απώλεια θερμότητος από αγωγή.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Δεν παιζει ρολο που ειναι καινουργιο.Προφανως σε καποια συνδεση που εκανε ο εγκαταστατης εχει κανει κακη εκχειλωση ή δεν εχει σφιξει καλα καποιο ρακορ και χανει λιγο λιγο το φρεον.

 

ηρθε και το έφτιαξε μου ειπε οτι συμπλήρωσε φρεον και έσφιξε καποιον κονο και ειναι οκ

τωρα δουλευει αλλα ειδα οτι στην ένωση της ψηλής σωλήνας που επιανε παγο τωρα πιανει νερο πολυ υγρασια ειναι λογικο ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.

Αγορασα τον Φλεβαρη το toyotomi TDN TDG A35VR5 12αρι.

Τον χειμωνα που το χρειαστικα 3-4 φορες τα πηγαινε καλα στην θερμανση, αλλα τωρα στην ψυξη δεν δειχνει να αποδιδει..βρισκεται σε χωρο κατατι μικροτερο απο 30 τ.μ.

Σε οσο και αν βαλω την θερμοκρασια, το δωματιο δεν κατεβαινει ευκολα κατω απο 25 βαθμους.

Υπαρχει καμια ιδεα για το τι μπορει να παιζει ?

 

To πιθανότερο είναι ότι ήθελες μηχάνημα με περισσότερα Btu ειδικά για ένα τυπικό σπίτι αμόνωτο και έστω με αλουμίνια αν σκεφτείς τί θερμοκρασίες έχουμε αυτές τι μέρες .

 

Μια άλλη πιθανότητα αν και καταλήγω στην πρώτη είναι να έχει χάσει φρέον το μηχάνημα . Αυτό μπορεί να το δει ένας ψυκτικός . Να κάνει έλεγχο στεγανώτητας της εγκαταστασης

Edited by Bananas
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...