Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε πόσα τετραγωνικά περίπου το έχεις και είναι οριακό?

 

Περισσοτερο θα σε μπερδεψω παρα θα σε βοηθησω ετσι.

Ειναι περιπου 40τμ.μακροστενο και τοποθετημενο να κοιταει το μακρος πανω απο τους καναπεδες,αλλα ειναι ανοιχτο απο παντου και οι βοριαδες το παιρνουν και το σηκωνουν,με ενα μεγαλο μειοντζακι στο σπιτι.Να σκεφτεις οταν εκλεισα το τζακι με σακουλα στεγανα στα πολλα τα κρυα ειδα 2 βαθμους διαφορα..Στην απεναντι πλευρα που κοιταει ~7μ η θερμοκρασια ειναι αυτη που το ρυθμιζω(22-23).Το προβλημα βρισκεται κατω απο το κλιματιστικο,στο σαλονι.το 18ρι παντως λογω μεγεθους εχει μεγαλες διακυμανσεις στην θερμοκρασια,εκει που φυσαει με λιγο αριστερα-δεξια κλπ.Δεν εχει να κανει καθολου με το ειδος του κλιματιστικου ομως αυτο.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Και εμενα ετσι ειναι ο χωρος μακρόστενος γυρω στα 30τμ με παλια κουφωματα αλουμινιου.δυο μπαλκονοπορτες και να το χτυπαει αρκετα ο ήλιος μέχρι το μεσημερι.
Link to comment
Share on other sites

Και εμενα ετσι ειναι ο χωρος μακρόστενος γυρω στα 30τμ με παλια κουφωματα αλουμινιου.δυο μπαλκονοπορτες και να το χτυπαει αρκετα ο ήλιος μέχρι το μεσημερι.

στην ψυξη δεν εχεις θεμα,αμα θες με μπουφαν κυκλοφορεις.με την θερμανση υπαρχουν αυτα τα προβλήματα.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια. δελω να αλλαξω τα φιλτρα ενεργου ανθρακα στο κλιματιστικο μου, αλλα δε βλεπω κανα καλο λινκ με γκουγκλαρισμα. ενα haier εχω. υπαρχει κανα λινκ να παρουμεαπο καπου στην αθηνα? ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια. δελω να αλλαξω τα φιλτρα ενεργου ανθρακα στο κλιματιστικο μου, αλλα δε βλεπω κανα καλο λινκ με γκουγκλαρισμα. ενα haier εχω. υπαρχει κανα λινκ να παρουμεαπο καπου στην αθηνα? ευχαριστω

 

Ποιο μοντέλο έχεις ;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια. δελω να αλλαξω τα φιλτρα ενεργου ανθρακα στο κλιματιστικο μου, αλλα δε βλεπω κανα καλο λινκ με γκουγκλαρισμα. ενα haier εχω. υπαρχει κανα λινκ να παρουμεαπο καπου στην αθηνα? ευχαριστω

 

Λογικα σε centralclima , mpaki , Κομινη , κουρλαμπα κλπ

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

Ποιο μοντέλο έχεις ;

haier hsu 09hek03/r2 (αν διαβαζω καλα)

ευχαριστω πολυ φιλε

Link to comment
Share on other sites

haier hsu 09hek03/r2 (αν διαβαζω καλα)

 

ευχαριστω πολυ φιλε

 

Εντάξει με πρόλαβε ! Τα ίδια links θα σου έδινα !! O Villasg είναι γνώστης ! Σε αυτούς θα βρεις . Υπολόγισε 10-15 ευρώ το σετ μια λογική τιμή .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ξανα κι απο εμενα. Πηρα πριν λιγες μερες το omnia plus το 12αρι εν οψει καλοκαιριου και θα ηθελα να κανω την εξης ερωτηση. Αν το χρησιμοποιω κατα τις πιο καυτες ωρες της μερας 12-7 δηλαδη και ισως κανα 4ωρο το βραδυ για δροσιζει το δωματιο, δηλαδη συνολικα περιπου 11 ωρες την μερα, ποσο πιο φουσκωμενος θα ερθει ο λογαριασμος της δεη? Να πω οτι το διαμερισμα το βλεπει ο ηλιος το μεσημερι αλλα εχει σχετικα καλα κουφωματα και η χρηση του προοριζεται για ενα σαλονι 20 τμ μαζι με 2 μικρα δωματιακια που ναι ακριβως απεναντι. Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ξανα κι απο εμενα. Πηρα πριν λιγες μερες το omnia plus το 12αρι εν οψει καλοκαιριου και θα ηθελα να κανω την εξης ερωτηση. Αν το χρησιμοποιω κατα τις πιο καυτες ωρες της μερας 12-7 δηλαδη και ισως κανα 4ωρο το βραδυ για δροσιζει το δωματιο, δηλαδη συνολικα περιπου 11 ωρες την μερα, ποσο πιο φουσκωμενος θα ερθει ο λογαριασμος της δεη? Να πω οτι το διαμερισμα το βλεπει ο ηλιος το μεσημερι αλλα εχει σχετικα καλα κουφωματα και η χρηση του προοριζεται για ενα σαλονι 20 τμ μαζι με 2 μικρα δωματιακια που ναι ακριβως απεναντι. Ευχαριστω

 

Aδύνατο να απαντηθεί η κατανάλωση ποσοτικά . Αυτή εξαρτάται απο τις ανάγκες για ψύξη και θέρμανση (σε btu ) του χώρου σου καθώς και απο τις εξωτερικές κλιματολογικές συνθήκες και τη θερμοκρασιακή ρύθμιση που θα δώσεις στη μονάδα. Οι καταναλώσεις μεταβάλονται . Αν θες να δεις τις πραγματικές καταναλώσεις για μια δεδομένη ρύθμιση θερμοκρασίας της μονάδας και μια δεδομένη εξωτερική θερμοκρασία (π.χ στους 35 βαθμούς έξω) θα πρέπει να αγοράσεις έναν μετρητή κατανάλωσης (αν το κλιματιστικό τοποθετήθηκε με φίς πρίζας) για να κάνεις τη μέτρηση σου .

Σε γενικές γραμμές το μόνο που μπορώ να σου πώ είναι ότι το συγκεκριμένο μοντέλο είναι απο τα οικονομικά σε καταναλώσεις σύμφωνα με τα SCOP SEER του .

Link to comment
Share on other sites

εμενα με ενδιαφερει και αθορυβη εξωτερικη, μου αρεσε απ οσα εχω δει το aria (επειδη ειναι αρκετα αθορυβο και στην χαμηλη σκαλα και οχι μονο στην αθορυβη λειτουργια, την οποια αν την κρινω απο αυτο που εχω, ειναι ψιλομουφα απο την αποψη οτι δεν κανει και πολλα..) π.χ.

αλλα επειδη διαβαζω οτι εχει και φτηνα πλαστικα (δεν ξερω βεβαια αν ισχυει) δεν ξερω και αν το αξιζει το 500ρικο του,

κατι αντιστοιχο ποιοτικο και αθορυβο;

καμια απαντηση εδω κανείς;;

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά ποτε το ειναι αποδοτικότερο το κλιματιστικό και η καταναλωση ειναι μικρότερη. Όταν πχ το εχεις στους 26 βαθμούς και μεσαία σκάλα ή 24 βαθμούς και χαμηλή σκάλα.

Γενικά ποιος ειναι ο καλυτερος συνδυασμός;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Η μόνη διαφορά μεταξύ αγίων και αμαρτωλών είναι ότι, κάθε άγιος έχει παρελθόν και κάθε αμαρτωλός μέλλον... (Oscar Wilde)
Link to comment
Share on other sites

καμια απαντηση εδω κανείς;;

 

πανω κατω εσωτερικη ιδιο θορυβο εχουν ολα,αρκει να ειναι αρκετης ισχυος ωστε να το δουλευεις σε χαμ.ταχύτητα τον ανεμιστήρα.

 

Θεωρητικά ποτε το ειναι αποδοτικότερο το κλιματιστικό και η καταναλωση ειναι μικρότερη. Όταν πχ το εχεις στους 26 βαθμούς και μεσαία σκάλα ή 24 βαθμούς και χαμηλή σκάλα.

Γενικά ποιος ειναι ο καλυτερος συνδυασμός;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

εξαρτάται.να το εχεις εννοεις 26 στην ψυξη η στην θερμανση;

η σκαλα το μονο ρολο που παιζει να κανει οσο γινεται πιο ομοιομορφη την θερμοκρασια.το κακο σε αυτο ειναι επιπλεον θορυβος και ρευματα αερα.

οικονομικο γινεται οσο ειναι πιο κοντα στην θερμοκρασια που επικρατει .

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

πανω κατω εσωτερικη ιδιο θορυβο εχουν ολα,αρκει να ειναι αρκετης ισχυος ωστε να το δουλευεις σε χαμ.ταχύτητα τον ανεμιστήρα.

 

 

εξαρτάται.να το εχεις εννοεις 26 στην ψυξη η στην θερμανση;

η σκαλα το μονο ρολο που παιζει να κανει οσο γινεται πιο ομοιομορφη την θερμοκρασια.το κακο σε αυτο ειναι επιπλεον θορυβος και ρευματα αερα.

οικονομικο γινεται οσο ειναι πιο κοντα στην θερμοκρασια που επικρατει .

 

Για ψύξη εννοώ. Άρα η καταναλωση εξαρτάται απο τον θερμοστάτη αποκλειστικά;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Η μόνη διαφορά μεταξύ αγίων και αμαρτωλών είναι ότι, κάθε άγιος έχει παρελθόν και κάθε αμαρτωλός μέλλον... (Oscar Wilde)
Link to comment
Share on other sites

με τα wifi τι παιζει;

εχουν κι εφαρμογες για να ανοιγουμε το κλιματιστικο του σπιτιου οταν ειμαστε εκτος σπιτιου;

Link to comment
Share on other sites

Για ψύξη εννοώ. Άρα η καταναλωση εξαρτάται απο τον θερμοστάτη αποκλειστικά;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Όχι μόνο.παίζουν ρόλο και οι απώλειες.έστω λοιπόν δυο χώροι ίδια τετραγωνικα ίδια εσωτ θερμοκρασία ίδια εξωτερική θα κάψει περισσότερο Αυτός που θα το βάλει σε μικρότερη θερμοκρασία (για ψύξη).αν έχει άλλη εξωτερική θερμ.Τότε θα κάψει αυτο με την μεγαλύτερη διαφορά που θα επιλέξεις (χοντρικα).αν έχει απώλειες Πιο πολλές το β Τότε το β θα καίει περισσότερο από το α.

με τα wifi τι παιζει;

εχουν κι εφαρμογες για να ανοιγουμε το κλιματιστικο του σπιτιου οταν ειμαστε εκτος σπιτιου;

ναι.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

ναι.

πως το κανει; εχει εφαρμογη που εγκαθιστας στο κινητο; web interface;

θελει ανοικτη πορτα στο ρουτερ; (τις εχω κλειστες κι εχω κανει port forwarding)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

έχω καιρό που αγόρασα τα 2 Μitsubishi SF35 και είμαι ιδιαίτερα ευχαριστημένος.

 

Ήρθε ο καιρός για αλλαγή σπιτιού και θα μεταφερθούν και αυτά. Στο νέο σπίτι το ένα από τα 2 θα πάρει τη θέση ενός :

 

General Electric AG1AH12BWF01 (έτσι γράφει η εσωτερική μονάδα)

 

Eίναι και αυτό 12άρι, αλλά σίγουρα τα χαρακτηριστικά του είναι υποδεέστερα.

 

 

Το θέμα μου είναι πως δεν βρίσκω πληρορφορίες γιαυτό και ο κωδικός σκέτος μου επιστρέφει κλιματιστικό της LG (!).

 

Εάν γνωρίζει κάποιος τα χαρακτηριστικά του ή μπορεί να με βοηθήσει να βρώ πληροφορίες θα ήμουν ευγνώμων.

 

Ευχαριστώ

Samsung i9100 - Ressurection Remix 5.5.7 [5.1.1] - LineageOS 17.1 [10.0.0] rINanDo

Samsung i9505 - Stock [5.0.1][i9505XXUHOB8] - Root - Anker Battery - S-charger Back Cover

Samsung G965F - Stock

Samsung G781B - Stock

Link to comment
Share on other sites

πως το κανει; εχει εφαρμογη που εγκαθιστας στο κινητο; web interface;

θελει ανοικτη πορτα στο ρουτερ; (τις εχω κλειστες κι εχω κανει port forwarding)

 

Ναι υπαρχει εφαρμογη στο play για κινητα και ταμπλετ. Αναλογα την εταιρεια.

Για το αν θελει ανοιχτη πορτα δεν το γνωριζω..

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

πως το κανει; εχει εφαρμογη που εγκαθιστας στο κινητο; web interface;

θελει ανοικτη πορτα στο ρουτερ; (τις εχω κλειστες κι εχω κανει port forwarding)

 

Πανε στην εκαστοτε σελιδα της φιρμας και δες πως υλοποιειται για καθε μοντελο

Πχ για inventor https://www.inventoraircondition.gr/blog/syxnes-erotiseis-kai-apantiseis/odigies-egkatastasis-wifi

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

δεν θέλει τιποτα.πατας ενα κουμπι,στο κλιματιστικο και κανει pairing με το κινητο tablet δεν ξερω τι εχεις ,εφοσον ειναι στο ιδιο δικτυο και διαβαζει sn: συσκευης.μετα απο οποιο δικτυο και να εισαι επιτρεπει διαχειριση.
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Θελω να βαλω 2 κλιματιστικα. Ενα 9αρι και ενα 12αρι σε δωματιο και σαλονι αντιστοιχα. Μου προτεινανε σε 2 μαγαζια που επισκεφτηκα τα gree με 10 χρονια εγγυηση και τα midea σε ιδιες πανω κατω τιμες. Ο ενας μου ελεγε τα καλυτερα για τα πρωτα και ο αλλος πως ο Φειδακης ειναι εγγυηση για τα midea. Τι λετε?
Link to comment
Share on other sites

Και τα 2 καλα ειναι αλλα με καλύτερη αντιπροσωπεια στα midea .

Κοιτα και τα Invertor με ακομα πιο καλη καλυψη

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετε!

Θελω να αγορασω ενα κλιματιστικο για θερμανση στο ορεινο χωριο μου, δεν υπαρχει δυνατοτητα για σομπες και μπουρια.

Το χειμωνα οι θερμοκρασιες πεφτουν κατω του μηδενος, πιστευετε οτι θα ζεσταινεται ο χωρος?

Λογω υπερβολικου κρυου εχει νοημα να παρω aircondition 24btu για να εχει περισσοτερη αποδοση?

Ειναι περιπου 55τμ ο χωρος

Link to comment
Share on other sites

γιατι ,σκεφτεσαι και για λιγοτερο απο 24?:lol:

Με τοσο χαμηλες θερμοκρασιες το 24 ειναι οριακο και με τις απαιτησεις που θα εχεις να ζεστανει ενα κλειστο σπιτι μεσα στην υγρασια σε 2 ωρες,οτι μαρκα και να παρεις θα μεινεις απογοητευμενος.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...