Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα, έχω ενα κλιματιστικό (ήταν στον σπίτι) και προσπαθώ να καταλάβω τι κατανάλωση έχει αλλα δεν μπορώ να βγάλω να άκρη..

Cooling Capacity :14200 btu (κατανοητο)

Heating Capacity :15000 btu (κατανοητο)

Cooling Power Input: 1080W (?)

Heating Power Input: 997W (?)

Rated Power Input: 1700W (?)

H κατανάλωση του σε κανονικο φόρτο εργασίας είναι το 1080W / 997W ή το 1700W? Η άλλη κατανάλωση τι είναι?

Οταν υπολογίζουν το COP / EER , ποιά απο τις δυο καταναλώσεις χρησιμοποιούν?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων..

 

Πες μας μοντέλο για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε !! :)

Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτήσεις σε κατάστημα που συνεργάζεται ,τι φέρνουν και τι πουλάνε κάθε φορά .:)

Για την ποιότητα Fujitsu έχουμε αναφερθεί σε προηγούμενα σε σύγκριση με όλα τα φασόν .

 

Παραθετω απλα και χωρις σχολια παραπανω για το service midea & fujitsu

Posted August 27, 2012 (edited) by fits79, August 27, 2012

Έχουμε και λέμε πήρα ένα air-condition general asha09lgc dc inverter κλάσης A/A και το έχω εδώ και 1 μίση χρόνο το πολύ και από την αρχή αλλά όχι τόσο έντονα(Γι' αυτό δεν το έψαξα και τόσο πολύ) είχα το εξής πρόβλημα ότι παρόλο που η αποχέτευση(το σωληνάκι για να ρίχνει το νερό έξω) δουλεύει μια χαρά(Τσεκαρισμένο από τεχνικούς όχι από εμένα) κατά καιρούς ρίχνει σταγόνες και από το μηχάνημα μέσα.

Αυτό που έκανα λοιπόν ήταν να πάρω την επίσημη αντιπροσωπεία Ελλάδος για αυτό το κλιματιστικό για να δω τι μπορεί να γίνει.

Παίρνω τηλ. και τους λέω όλο το σκηνικό και μου λένε ότι αυτό ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΣΑΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΒΙΒΒΛΙΟ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ οπότε δεν μπορούμε να κάνουμε και τίποτα εκτός από το να κλείσουμε ένα ραντεβού να έρθουμε σπίτι σας να το ελέγξουμε και αν ΔΕΝ φταίει η εγκατάσταση τότε δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι γιατί όπως προείπαμε δεν το βλέπουμε σαν πρόβλημα.

Αλλά θα πρέπει να τους πληρώσω τα 50 ευρώ της επίσκεψης για το ΤΙΠΟΤΑ. Εν ολιγης εκεί που μας χρωστάγανε μας πήρανε και το γάιδαρο....

Έχω ήδη φέρει 2 διαφορετικούς τεχνικούς για αυτό το ΠΡΟΒΛΗΜΑ και κανένας μα κανένας δεν έχει βρει λύση...

Το θέμα ρε παιδιά είναι ότι έχω δει από προσωπική πείρα και φίλων μου air-condition samsung, sharp, general electric, toyotomi κ.α. και ΚΑΝΕΝΑ ΜΑ ΚΑΝΕΝΑ ΔΕΝ ΕΡΙΧΝΕ ΣΤΑΓΩΝΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ.......

ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΗΝ ΕΠΙΣΗΜΗ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΑΠΛΑ ΔΥΣΦΗΜΙΣΗ Κ.Τ.Λ.???

Και το θέμα είναι ότι το είχα χρυσοπληρώσει όταν το αγόρασα γιατί είχε κοντά στα 500-600 ευρώ και τόσα λεφτά για 9000btu dc inverter κλιματιστικό δεν είναι πολλά λεφτά???

Εδώ έχω δει air condition 9000btu ακόμα και ας μην είναι inverter(Ξέρω αυτό αφορά τη κατανάλωση του ρεύματος και όχι κατά πόσο καλό είναι το air-conditon) και τέτοια θέματα δεν είχανε....

ΤΑ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΤΡΕΛΑ ΜΕ ΤΗ ****ΕΤΑΙΡΙΑ ΚΑΙ ΤΟ SERVICE ΤΗΣ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ....

ΩΡΑΙΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΕΛΑΤΗ ΤΟΥΣ.... ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΤΝ ΟΤΙ ΧΑΡΙΣ ΕΜΑΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΚΟΜΑ....

ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ AIR-CONDITION ΤΗΣ ΣΥΓΚΕΚΡΗΜΕΝΗΣ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑΣ...."

 

Στον 1,5 χρονο του ζητανε 50ε για την επισκεψη , παροτι εχει 3 χρονια δωρεαν εγγυηση. Μαγικη Ελλαδα

Edited by digitaltech
Διαφωνώ με ό,τι λες, αλλά θα υπερασπισθώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες
Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόσεξες ότι μπορούν να σου δείξουν κάποιοι να κρίνεις .Ο επαγγελματίας που θέλει να σε έχει πελάτη ,δεν ρισκάρει να σου πουλήσει ότι νάναι .:)

 

Οποτε λες να μην εμπιστευομαστε διαφημιστικα αλλα επαγγελματικες(προσωπικες αναφερες σε προηγουμενο ποστ)αποψεις.Εξακολουθεις ομως να μην απαντας για 4ο ποστ πως μπορει καποιος να κρινει ενα μηχανημα αν ειναι καλο αν δεν διαβασει σε καποιο φυλαδιο ή του το 'διαφημισει καποιος.Για αυτο ρωτησα πως το διαχειριζεσαι εσυ.

 

Πηρες την απαντηση σου κι εσυ!!!!!!:):)

:lol: το παλευω

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Οποτε λες να μην εμπιστευομαστε διαφημιστικα αλλα επαγγελματικες(προσωπικες αναφερες σε προηγουμενο ποστ)αποψεις.Εξακολουθεις ομως να μην απαντας για 4ο ποστ πως μπορει καποιος να κρινει ενα μηχανημα αν ειναι καλο αν δεν διαβασει σε καποιο φυλαδιο ή του το 'διαφημισει καποιος.Για αυτο ρωτησα πως το διαχειριζεσαι εσυ.

 

Αν δεν μπορείς να ψάξεις σε τόσα καταστήματα,να βρείς κάποιους σωστούς επαγγελματίες ,να κρίνεις τι κυκλοφορεί ,δεν μπορω να βοηθήσω

Posted August 27, 2012 (edited) by fits79, August 27, 2012

Παραθετω απλα και χωρις σχολια παραπανω για το service midea & fujitsu......

Παίρνω τηλ. και τους λέω όλο το σκηνικό και μου λένε ότι αυτό ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΣΑΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΒΙΒΒΛΙΟ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ οπότε δεν μπορούμε να κάνουμε και τίποτα εκτός από το να κλείσουμε ένα ραντεβού να έρθουμε σπίτι σας να το ελέγξουμε και αν ΔΕΝ φταίει η εγκατάσταση τότε δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι γιατί όπως προείπαμε δεν το βλέπουμε σαν πρόβλημα...... Στον 1,5 χρονο του ζητανε 50ε για την επισκεψη , παροτι εχει 3 χρονια δωρεαν εγγυηση. Μαγικη Ελλαδα

 

Αυτά έγιναν το 2012 σε μια περίπτωση .Τήρησαν ότι ανάφεραν γραπτά .Αν έφταιγε η εγκατάσταση ,δεν είπαν δεν θα το έφτιαχναν .Το άσκοπο πάντα χρεώνεται,αν δεν αναφέρεται ρητά .Στην τελική για οτιδήποτε θέμα στον συνήγορο του καταναλωτή κλπ με αποδείξεις.Οχι τι νομίζει καθένας.

Σήμερα μετά από 5 έτη ,μετά χιλιάδες μηχανήματα ,τι ισχύει,γνωρίζεις από συχνές βλάβες κλπ παράπονα ; δεν εξυπηρετούν ; Γιατί στα επώνυμα μπορείς και απευθείας παράπονα στο εξωτερικό στα κεντρικά τους ανα περιοχή .Τι όνομα στην αγορά είναι η Fujitsu, Midea διεθνώς είναι εύκολο να βρείς.

 

Στο σχόλιο σου ,με την φασόν φίρμα πιο πίσω ,που έκανες σύγκριση,μέχρι πρόσφατα διαβάζαμε και αντικαταστάσεις ,που ρητά τώρα σταμάτησαν.Προφανώς ζημίωναν από τις πολλές βλάβες.Tώρα αν χαλάνε το ιδιο,θα τα φτιάχνουν.Οπως νομίζουν .Και με όρους και γενικά και αόριστα.

Οι εγγυήσεις αλλάζουν ανάλογα πως συμφέρει τις εταιρίες .Εξάλλου δεν σε υποχρέωσαν να αγοράσεις τα προιόντα τους.

Edited by Gary Kokkin
Link to comment
Share on other sites

To μοντέλο είναι IQ AC-014, ωστόσο παραπάνω ανέφερα αναλυτικά τα specifications όπως εμφανίζονται στο ετικετάκι.. Ούτε οδηγίες χρήσεως, ούτε πληροφορίες για το συγκεκριμένο κλιματιστικό δεν βρήκα πουθένα (μονο ενα παραπλήσιο με R407C και με άλλα specs, αυτο που έχω είναι R410A). Το μόνο που θέλω να μάθω ποια είναι η πραγματική κατάναλωση του κλιματιστικού: το Rated input , η το cooling/heating input...
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να βάλεις μετρητή στην μπρίζα να δεις κατανάλωση στον χώρο σου.Ρώτα τον ηλεκτρολόγο σου αν έχεις απορίες.

 

Ναι το ξέρω :) Η ερώτηση μου είναι σε ένα κλιματιστικό, κατανάλωση είναι το

Cooling Power Input: 1080W (?)

Heating Power Input: 997W (?)

Rated Power Input: 1700W (?)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το κατανοώ ως εξής:

Rated Power Input = η ισχύς των μηχανικών μερών της συσκευής. Θα μπορούσες να το φανταστείς ως την ισχύ που θα τραβούσε το μηχάνημα αν λειτουργούσε σε ανοιχτό χώρο και υψηλή θερμοκρασία (>35oC) σε ψύξη ή χαμηλή (πχ 0oC) σε θέρμανση.

 

Τα άλλα δύο είναι η τυπική κατανάλωση, σε τυπικές συνθήκες (κλειστός χώρος νορμαλ χαρακτηριστικών με νορμαλ συνθήκες).

 

Έχοντας μετρήσει το δικό μου με μετρητή, με αρκετές ώρες λειτουργίας παίρνω κατά μέσο όρο τιμές κοντά στα Cooling/heating power input. Τιμές κοντά στο Rated ίσως πάρω για μικρά χρονικά διαστήματα, κατά την εκκίνηση της συσκευής.

Edited by dtzgr
Link to comment
Share on other sites

Το cooling/heating power,ειναι η ισχυς σε λειτουργια περιβαλλοντος που εχει υπολογισει ο κατασκευαστης.τα 1700 ειναι η Oνομαστικη ισχυς του μηχανηματος,εκει δηλ που το cop/eer κλπ θα γινει μοναδα.
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την διευκρίνιση!

Τελικά δεν ήμουν και πολύ μακρυα: τα EER/COP πραγματικά γίνονται μονάδα όταν η εσωτερική και εξωτερική μονάδα βρίσκονται ταυτόχρονα στον ίδιο χώρο (πχ έξω): τότε το μηχάνημα αποδίδει στο περιβάλλον του ακριβώς την ηλεκτρική ενέργεια που καταναλώνει.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την διευκρίνιση!

Τελικά δεν ήμουν και πολύ μακρυα: τα EER/COP πραγματικά γίνονται μονάδα όταν η εσωτερική και εξωτερική μονάδα βρίσκονται ταυτόχρονα στον ίδιο χώρο (πχ έξω): τότε το μηχάνημα αποδίδει στο περιβάλλον του ακριβώς την ηλεκτρική ενέργεια που καταναλώνει.

 

Ετσι.Η στα ορια θερμοκρασιας του μηχανηματος.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ενδιαφέρομαι για αγορά κλιματιστικών και επειδή εχω μια εκπτωση στην δουλεία θέλω να μου πείτε αν εχει κάποιος γνωμη για τα εξής κλιματιστικά.

1. HITACHI RAK-25RPB

2. HITACHI RAK-50PPA

 

Τα εχει κανείς να μου πει γνώμες για αξιοπιστία θόρυβο κλπ?

Link to comment
Share on other sites

Μολις δοθηκε παραγγελια για το omnia plus το 12αρι απο την μιντια μαρκτ με δωρεαν μεταφορικα και εγκατασταση. Θα επανελθω μολις δοκιμαστει σε συνθηκες μινι καυσωνα
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ενδιαφέρομαι για αγορά κλιματιστικών και επειδή εχω μια εκπτωση στην δουλεία θέλω να μου πείτε αν εχει κάποιος γνωμη για τα εξής κλιματιστικά.

1. HITACHI RAK-25RPB

2. HITACHI RAK-50PPA

 

Τα εχει κανείς να μου πει γνώμες για αξιοπιστία θόρυβο κλπ?

 

Το 1 ειναι 9000(το παλιο απο οτι θυμαμαι)

το 2 18000.

το εχω 2 χρονια κοντα.υπερευχαριστημενος.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Το 1 ειναι 9000(το παλιο απο οτι θυμαμαι)

το 2 18000.

το εχω 2 χρονια κοντα.υπερευχαριστημενος.

Ναι το ξέρω οτι είναι διαφορετικά ενα μεγάλο ενα μικρό.

 

Εχεις το 50ppa ετσι? Οχι το ppb?

Απο απόδοση ζεστη-κρυο?

Θιρυβο? Μεσα και εξω μοναδα?

 

Μπορώ να τα πάρω κατω απο 1000€ και τα δυο μαζί μεσω της δουλειάς μου απο την abb κατρυθειαν για αυτο ρωταω για αυτα τα δυο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο forum. Πρόσφατα σε μια επίσκεψη μου σε ιστοσελίδα σύγκρισης τιμών, την προσοχή μου "τράβηξε" μια νέα μάρκα κλιματιστικων η οποία ,θεωρητικά τουλάχιστον, δίνει πάρα πολύ υψηλούς συντελεστές SEER: 9,7 / 9,5 & SCOP: 5,5 για συγκεκριμένο μοντελο (σειρά Y) των 9 και 12 Kbtu. Το συγκεκριμένο brant name λέγεται VIVAX. Δεν τυγχάνει να το έχω ξανακούσει. Έχετε κάποιες πληροφορίες σχετικά με αυτό? Παρενθετικά αναφέρω ότι είμαι κάτοχος 2 mitsubishi Electric 12000 btu

των των FH35VE & FE35VE . Class A+++ / A+++ & A+++ /A++ (Ψ/Θ)αντίστοιχα. Συγκεκριμένα για το FH35VE το max power consumption στην θέρμανση είναι 2150 w ενώ το min 230 w. Στην ψύξη min 107w. Λόγω όμως του γεγονότος ότι το μηχάνημα μπήκε σε λειτουργία τον περασμένο Νοέμβριο τα στοιχεία που έχω για την λειτουργία ψύξης είναι μη ολοκληρωμένα. Το FE35VE έχει δώσει στην θέρμανση max κατανάλωση 1910 w και min 330w. Στην ψύξη min 175 w. Standby consumption FH35VE: 0.6w , FE35VE: 0.3w

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξέρω οτι είναι διαφορετικά ενα μεγάλο ενα μικρό.

 

Εχεις το 50ppa ετσι? Οχι το ppb?

Απο απόδοση ζεστη-κρυο?

Θιρυβο? Μεσα και εξω μοναδα?

 

Μπορώ να τα πάρω κατω απο 1000€ και τα δυο μαζί μεσω της δουλειάς μου απο την abb κατρυθειαν για αυτο ρωταω για αυτα τα δυο.

το ppa εχω.απο το μηχανημα δεν.εχω κανενα προβλημα.την πατησα λιγο μονο στην επιλογη του μεγεθους καθοτι ηθελα να παρω για τον χωρο δυο δώδεκαρια,αφου το 18 με καλυπτει οριακα και ετσι εχω συνεχεια υψηλη σταθμη ανεμιστηρα-θορυβου και συνεχεις αποσυμπιεσεις/αποψυξεις.

στις ηπιες μέρες παντως δεν καταλαβαινεις πως λειτουργει απο θεμα ηχου.

στο 1000ρικο παντως καλυτερα δεν θα βρεις.

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα στο forum. Πρόσφατα σε μια επίσκεψη μου σε ιστοσελίδα σύγκρισης τιμών, την προσοχή μου "τράβηξε" μια νέα μάρκα κλιματιστικων η οποία ,θεωρητικά τουλάχιστον, δίνει πάρα πολύ υψηλούς συντελεστές SEER: 9,7 / 9,5 & SCOP: 5,5 για συγκεκριμένο μοντελο (σειρά Y) των 9 και 12 Kbtu. Το συγκεκριμένο brant name λέγεται VIVAX. Δεν τυγχάνει να το έχω ξανακούσει. Έχετε κάποιες πληροφορίες σχετικά με αυτό? Παρενθετικά αναφέρω ότι είμαι κάτοχος 2 mitsubishi Electric 12000 btu

των των FH35VE & FE35VE . Class A+++ / A+++ & A+++ /A++ (Ψ/Θ)αντίστοιχα. Συγκεκριμένα για το FH35VE το max power consumption στην θέρμανση είναι 2150 w ενώ το min 230 w. Στην ψύξη min 107w. Λόγω όμως του γεγονότος ότι το μηχάνημα μπήκε σε λειτουργία τον περασμένο Νοέμβριο τα στοιχεία που έχω για την λειτουργία ψύξης είναι μη ολοκληρωμένα. Το FE35VE έχει δώσει στην θέρμανση max κατανάλωση 1910 w και min 330w. Στην ψύξη min 175 w. Standby consumption FH35VE: 0.6w , FE35VE: 0.3w

Ευχαριστώ

τι,θεωρητικα;πρακτικα δηλ τι ειναι το 9,5?

εχει ελληνικη αντιπροσωπεια.εργοστασιο φαινεται στο Ζάγκρεμπ.η τιμη του δικαιολογει αυτη την αποδοση το θεμα ειναι ποιος θα εδινε για αυτη την εταιρια τοσα χρηματα.

Edited by vasilimertzani
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

..........το συγκεκριμένο brant name λέγεται VIVAX. Δεν τυγχάνει να το έχω ξανακούσει. Έχετε κάποιες πληροφορίες σχετικά με αυτό? .

 

Μου μυρίζει απο πισω Midea .........

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

Μου μυρίζει απο πισω Midea .........

 

Αθανατε villasg παντα αλανθαστος, ερχονται απο Κροατια ειναι απο midea. Δεν εχει αντιπροσωπεια ακομη στην Ελλαδα

Διαφωνώ με ό,τι λες, αλλά θα υπερασπισθώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες
Link to comment
Share on other sites

Αθανατε villasg παντα αλανθαστος, ερχονται απο Κροατια ειναι απο midea. Δεν εχει αντιπροσωπεια ακομη στην Ελλαδα

 

Μάλιστα, η midea μπαίνει δυναμικά στον τομέα των κλιματιστικων υψηλών επιδόσεων. Οι συγκεκριμένες θυμίζουν emura & ururu daikin. Η τιμή βέβαια αναπροσαρμόζεται αναλόγως. Καλό είναι όποιοι συνομιλητές προβούν σε ανάλογη αγορά και χρήση να μας ενημερώσουν για τις εντυπώσεις τους. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, η midea μπαίνει δυναμικά στον τομέα των κλιματιστικων υψηλών επιδόσεων. Οι συγκεκριμένες θυμίζουν emura & ururu daikin. Η τιμή βέβαια αναπροσαρμόζεται αναλόγως. Καλό είναι όποιοι συνομιλητές προβούν σε ανάλογη αγορά και χρήση να μας ενημερώσουν για τις εντυπώσεις τους. Ευχαριστώ

 

Τωρα μπαινει ? παντα ηταν .

Παντα εφτιαχνε υψηλων προδιαγραφων μηχανηματα με την δικια της φιρμα ή "φασον" με ονομασια τριτων .....

Οτι παραγγειλει ο καθενας να εχει με το ονομα του αυτο καθοριζει και την τελικη τιμη

Απο το 1968 .......

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

Αθανατε villasg παντα αλανθαστος, ερχονται απο Κροατια ειναι απο midea. Δεν εχει αντιπροσωπεια ακομη στην Ελλαδα

αυτη τη ειναι; http://www.vivaxhellas.gr/σπίτι/κλιματιστικά/

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

το ppa εχω.απο το μηχανημα δεν.εχω κανενα προβλημα.την πατησα λιγο μονο στην επιλογη του μεγεθους καθοτι ηθελα να παρω για τον χωρο δυο δώδεκαρια,αφου το 18 με καλυπτει οριακα και ετσι εχω συνεχεια υψηλη σταθμη ανεμιστηρα-θορυβου και συνεχεις αποσυμπιεσεις/αποψυξεις.

στις ηπιες μέρες παντως δεν καταλαβαινεις πως λειτουργει απο θεμα ηχου.

στο 1000ρικο παντως καλυτερα δεν θα βρεις.

 

Σε πόσα τετραγωνικά περίπου το έχεις και είναι οριακό?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...