Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προφανως ρώτησες τεχνικο για τον χώρο ,τι ταιριαζει καλυτερα ,και δεν αγορασες απλά ότι πουλάνε οι εταιριες και περίμενες όπως σου τύχει .Πολλες εγκαταστασεις με μικρότερα κλιματιστικα δουλευουν καλα ,αλλα εξαρταται πως καταλαβαίνει τον χώρο ένα μηχανημα και αναλογα την θεση .Γι'αυτο έχει βγει ο μέσος όρος τόσα τμ εχεις,αναλογο μηχανημα χρειάζεσαι .Τώρα σε περιπτώσεις κεντρικου αερισμου ,συμφερει να το συνδιασεις με επαγγελματικο κλιματιστικό.

Το R410a είναι άοσμο ή έχει κάποια συγκεκριμένη οσμή; Είναι λογικό τέτοια εποχή και με τέτοιο καιρό εδώ στην Αθήνα, το κλιματιστικό να πηγαίνει μια-δυό φορές την νύκτα, σε κατάσταση απόψυξης της εξωτερικής μονάδας; Το ρωτάω αυτό γιατί τα παμπάλαια κλιματιστικά Corona που έχω, για να πάνε σε απόψυξη θα πρέπει να έχουμε αρνητική εξωτερική θερμοκρασία.

Το R410a είναι αοσμο ,μόνο πολυ κοντα σε μεγάλη διαρροη μπορει να εχεις μια πολυ ελαφρη ξυνίλα .Οσο αφορα την κατάσταση απόψυξης της εξωτερικής μονάδας στο κλιματιστικο σου ,πρεπει να γραφουν σχετικά οι οδηγίες από πότε ενεργοποιείται.

Edited by Gary Kokkin
Link to comment
Share on other sites

Έχω δύο ερωτήσεις και η πρώτη αφορά τους ψυκτικούς. Το R410a είναι άοσμο ή έχει κάποια συγκεκριμένη οσμή;

 

Δεύτερη ερώτηση προς όλους και κυρίως σε αυτούς που έχουν κλιματιστικό Inventor. Είναι λογικό τέτοια εποχή και με τέτοιο καιρό εδώ στην Αθήνα, το κλιματιστικό να πηγαίνει μια-δυό φορές την νύκτα, σε κατάσταση απόψυξης της εξωτερικής μονάδας; Το ρωτάω αυτό γιατί τα παμπάλαια κλιματιστικά Corona που έχω, για να πάνε σε απόψυξη θα πρέπει να έχουμε αρνητική εξωτερική θερμοκρασία.

 

Πρεπει να μιλησεις με το service τησ inventor νομιζω να δουνε το ζητημα

Διαφωνώ με ό,τι λες, αλλά θα υπερασπισθώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες
Link to comment
Share on other sites

Έχω δύο ερωτήσεις και η πρώτη αφορά τους ψυκτικούς. Το R410a είναι άοσμο ή έχει κάποια συγκεκριμένη οσμή;

 

Δεύτερη ερώτηση προς όλους και κυρίως σε αυτούς που έχουν κλιματιστικό Inventor. Είναι λογικό τέτοια εποχή και με τέτοιο καιρό εδώ στην Αθήνα, το κλιματιστικό να πηγαίνει μια-δυό φορές την νύκτα, σε κατάσταση απόψυξης της εξωτερικής μονάδας; Το ρωτάω αυτό γιατί τα παμπάλαια κλιματιστικά Corona που έχω, για να πάνε σε απόψυξη θα πρέπει να έχουμε αρνητική εξωτερική θερμοκρασία.

 

Για το 2ο ερωτημα , επειδη εχω το invertor vision, οχι δεν το κανει. Corona ; τι μου θυμισες τωρα;;;; αθανατο μηχανημα made in japan!!! Δουλευε ανελιπως απο το 1984 εως το 2006. Απιστευτο μηχανημα.

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Όλα είναι θέμα θερμικών απωλειών του κτιρίου .

Εγώ σου εγγυώμαι ότι υπάρχει μονοκατοικία στην Αθήνα 97.5 τ.μ όπου οι απαιτήσεις σε θέρμανση και ψύξη όλης της μονοκατοικίας καλύπτονται από ένα 7000 btu κλιματιστικό .

Κι εγώ έχω ένα Daikin 21.000Btu και ζορίζεται σε 35μ²,γιατί δεν έχει μόνωση,γιατί είναι στο βοριά,και γιατί από πάνω έχει τη βεράντα του ρετιρέ του 5ου ορόφου. :(

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να κοιταξεις και καποιες δομικες λύσεις μονωσης αναλογα τα οικονομικα σου ,από το να καις ασκοπα ρευμα .
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να κοιταξεις και καποιες δομικες λύσεις μονωσης αναλογα τα οικονομικα σου ,από το να καις ασκοπα ρευμα .

Από τις ελάχιστες φορές που συμφωνώ...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνει δεν συμφωνει κάποιος, η αγορα εκει εξω είναι να δει κανεις τι κυκλοφορει, και υπάρχουν και αρμοδιοι να κρίνουν καθε περίπτωση
Link to comment
Share on other sites

Προφανως ρώτησες τεχνικο για τον χώρο ,τι ταιριαζει καλυτερα ,και δεν αγορασες απλά ότι πουλάνε οι εταιριες και περίμενες όπως σου τύχει .Πολλες εγκαταστασεις με μικρότερα κλιματιστικα δουλευουν καλα ,αλλα εξαρταται πως καταλαβαίνει τον χώρο ένα μηχανημα και αναλογα την θεση .Γι'αυτο έχει βγει ο μέσος όρος τόσα τμ εχεις,αναλογο μηχανημα χρειάζεσαι .Τώρα σε περιπτώσεις κεντρικου αερισμου ,συμφερει να το συνδιασεις με επαγγελματικο κλιματιστικό.

 

Το R410a είναι αοσμο ,μόνο πολυ κοντα σε μεγάλη διαρροη μπορει να εχεις μια πολυ ελαφρη ξυνίλα .Οσο αφορα την κατάσταση απόψυξης της εξωτερικής μονάδας στο κλιματιστικο σου ,πρεπει να γραφουν σχετικά οι οδηγίες από πότε ενεργοποιείται.

 

Το Inventor Passion Pro 9άρη αντικατέστησε ένα Samsung αντίστοιχου μεγέθους και που κάλυπτε χώρο 9τμ. Οπότε δεν υπήρχε θέμα να καλέσω τεχνικό για να μου πει τι μέγεθος θα πάρω σύμφωνα με το χώρο μου. Φυσικά πήρα την συμβουλή του σχετικά με το ποιες μάρκες είναι περισσότερο αξιόπιστες στο θέμα της ποιότητας υλικών και συχνότητας βλαβών.

 

Τώρα σχετικά με την μυρωδιά της ξινίλας όντως την πρώτη εβδομάδα υπήρχε αρκετά έντονή αυτή ακριβώς η μυρωδιά της. Τώρα την δεύτερη εβδομάδα που διανύει (σήμερα έκλεισε ακριβώς 2 εβδομάδες), η μυρωδιά έχει μειωθεί αρκετά αλλά δεν έχει εξαφανιστεί ακόμα. Δεν έχω αποφασίσει να καλέσω τεχνικό για να το ελέγξει, γιατί μόνο που το σκέπτομαι το τι προεργασία πρέπει να γίνει στον εσωτερικό χώρο για να έχει πρόσβαση, να ξανανοίξει την τρύπα στο τοίχο, βγάζω σπυριά. Αν όντως η μυρωδιά είναι από διαρροή του ψυκτικού υγρού, πιστεύω ότι κάποια στιγμή θα βγάλει ένδειξη το μηχάνημα. Τουλάχιστον έτσι έλεγε το διαφημιστικό φυλλάδιο.

Link to comment
Share on other sites

Το Inventor Passion Pro 9άρη αντικατέστησε ένα Samsung αντίστοιχου μεγέθους και που κάλυπτε χώρο 9τμ. Οπότε δεν υπήρχε θέμα να καλέσω τεχνικό για να μου πει τι μέγεθος θα πάρω σύμφωνα με το χώρο μου. Φυσικά πήρα την συμβουλή του σχετικά με το ποιες μάρκες είναι περισσότερο αξιόπιστες στο θέμα της ποιότητας υλικών και συχνότητας βλαβών

Δεν αφορουσε εσενα η απαντιση που έκανες παραθεση ,αλλά αυτον με διαμέρισμα 65τμ που θερμαίνει και ψύχει όλο το σπίτι με ενα DeLongi .

Το τι εψαχνες,αγορασες και γιατι, έχεις αναφέρει σε προηγουμενα ,δεν ενδιαφερει παραπανω τι επελεξες με τα κριτήρια σου,δικαιωμα σου.

Τώρα σχετικά με την μυρωδιά της ξινίλας όντως την πρώτη εβδομάδα υπήρχε αρκετά έντονή αυτή ακριβώς η μυρωδιά της. Τώρα την δεύτερη εβδομάδα που διανύει (σήμερα έκλεισε ακριβώς 2 εβδομάδες), η μυρωδιά έχει μειωθεί αρκετά αλλά δεν έχει εξαφανιστεί ακόμα. Δεν έχω αποφασίσει να καλέσω τεχνικό για να το ελέγξει, γιατί μόνο που το σκέπτομαι το τι προεργασία πρέπει να γίνει στον εσωτερικό χώρο για να έχει πρόσβαση, να ξανανοίξει την τρύπα στο τοίχο, βγάζω σπυριά. Αν όντως η μυρωδιά είναι από διαρροή του ψυκτικού υγρού, πιστεύω ότι κάποια στιγμή θα βγάλει ένδειξη το μηχάνημα. Τουλάχιστον έτσι έλεγε το διαφημιστικό φυλλάδιο.

Για τα παραπάνω σου έχω απαντησει και εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6976836#post6976836

Το να κοιταξει το μηχανημα τεχνικός ,δεν αφορα πάντα ξηλωμα.Απλα ανοιγει τα καπακια σε καθε συσκευη μεσα έξω και λυνει κάτι.

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Το Inventor Passion Pro 9άρη αντικατέστησε ένα Samsung αντίστοιχου μεγέθους και που κάλυπτε χώρο 9τμ. Οπότε δεν υπήρχε θέμα να καλέσω τεχνικό για να μου πει τι μέγεθος θα πάρω σύμφωνα με το χώρο μου. Φυσικά πήρα την συμβουλή του σχετικά με το ποιες μάρκες είναι περισσότερο αξιόπιστες στο θέμα της ποιότητας υλικών και συχνότητας βλαβών.

 

Τώρα σχετικά με την μυρωδιά της ξινίλας όντως την πρώτη εβδομάδα υπήρχε αρκετά έντονή αυτή ακριβώς η μυρωδιά της. Τώρα την δεύτερη εβδομάδα που διανύει (σήμερα έκλεισε ακριβώς 2 εβδομάδες), η μυρωδιά έχει μειωθεί αρκετά αλλά δεν έχει εξαφανιστεί ακόμα. Δεν έχω αποφασίσει να καλέσω τεχνικό για να το ελέγξει, γιατί μόνο που το σκέπτομαι το τι προεργασία πρέπει να γίνει στον εσωτερικό χώρο για να έχει πρόσβαση, να ξανανοίξει την τρύπα στο τοίχο, βγάζω σπυριά. Αν όντως η μυρωδιά είναι από διαρροή του ψυκτικού υγρού, πιστεύω ότι κάποια στιγμή θα βγάλει ένδειξη το μηχάνημα. Τουλάχιστον έτσι έλεγε το διαφημιστικό φυλλάδιο.

 

H μυρωδια δεν ειναι θετικο καλεσε την αντιπροσωπεια, αν εχεισ διαροη λογικα θα εχεισ και πεσμενη αποδοση.

Επιτοπου θα στο δουνε και θα στο φτιαξουνε λογικα

Edited by digitaltech
Διαφωνώ με ό,τι λες, αλλά θα υπερασπισθώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες
Link to comment
Share on other sites

Προφανως ρώτησες τεχνικο για τον χώρο ,τι ταιριαζει καλυτερα ,και δεν αγορασες απλά ότι πουλάνε οι εταιριες και περίμενες όπως σου τύχει .Πολλες εγκαταστασεις με μικρότερα κλιματιστικα δουλευουν καλα ,αλλα εξαρταται πως καταλαβαίνει τον χώρο ένα μηχανημα και αναλογα την θεση .Γι'αυτο έχει βγει ο μέσος όρος τόσα τμ εχεις,αναλογο μηχανημα χρειάζεσαι .Τώρα σε περιπτώσεις κεντρικου αερισμου ,συμφερει να το συνδιασεις με επαγγελματικο κλιματιστικό.

 

.

 

Δεν ρώτησα κανέναν. Είχα το κλιματιστικό στο σαλόνι στο σπίτι που νοίκιαζα και πρίν λίγα χρόνια που μετακόμισα στο καινούριο απλά το μετέφερα πάλι στο σαλόνι(35-40τμ) με σκοπό να βάλω άλλο ένα στην κρεβατοκάμαρα μου μελλοντικά. Βλέποντας όμως την απόδοση που είχε χωρίς να ζορίζεται ιδιαίτερα στο να ψύξει ή να θερμάνει όλο το σπίτι 65τμ δεν πρόχώρησα στην αγορά 2ου κλιματιστικού. Η μόνωση είναι το Α και το Ω.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για το θεμα του wifi λύνεται εύκολα..Εγώ εχω πάρει ένα τέτοιο http://m.banggood.com/Broadlink-RM-Pro-Smart-Home-Automation-Phone-Wireless-Remote-Universal-Controller-p-942667.html και ελέγχω όλες τις συσκευές με υπερυθρες απο εκει.Έχει και η xiaomi ένα αλλά θέλει το σύστημα συναγερμού για να δουλέψει..Αυτό θέλει μονο wifi ..περνάς οποία χειριστήρια θες Όπως θες και απλά θες δεδομένα η wifi για να κάνεις μια λειτουργία.Έχει και μακροεντολες..εγω πατάω ένα κουμπί για να ρυθμίσω το κλιματιστικο..Η ένα κουμπί για να ανοίξει το tv box να μπει στο kodi να ρυθμιστουν ενισχυτες κτλ και να ανάψουν τα φώτα περιφερειακά και τα εξωτερικά του σπιτιουυ

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Δεν ρώτησα κανέναν. Είχα το κλιματιστικό στο σαλόνι στο σπίτι που νοίκιαζα και πρίν λίγα χρόνια που μετακόμισα στο καινούριο απλά το μετέφερα πάλι στο σαλόνι(35-40τμ) με σκοπό να βάλω άλλο ένα στην κρεβατοκάμαρα μου μελλοντικά. Βλέποντας όμως την απόδοση που είχε χωρίς να ζορίζεται ιδιαίτερα στο να ψύξει ή να θερμάνει όλο το σπίτι 65τμ δεν πρόχώρησα στην αγορά 2ου κλιματιστικού. Η μόνωση είναι το Α και το Ω.

 

Φυσικά και η μονωση παιζει σημαντικο ρόλο,αλλα οπως ανεφερα πριν,εξαρταται και πως καταλαβαίνει τον χώρο ένα μηχανημα και αναλογα την θεση .

Καποια Delonghi ήταν σε συνεργασία με την Sanyo πριν συγχωνευτει ,πολυ καλα μηχανηματα.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω τις γνώμες σας...μου πρότειναν το ftxs42(950ευρω) μέσω γνωστού για ένα σαλόνι με ολίγη από τραπεζαρία(35τμ περίπου) κ σκέφτομαι αν αξίζει κάτι άλλο σε αυτά τα λεφτά. Θεωρώ πως σε r32 δεν υπάρχει λόγος να κοιτάξω μιας κ που δεν θα είναι το μοναδικό μέσο θέρμανσης.
Link to comment
Share on other sites

Ημιεπαγγελματικο μηχανημα ,κορυφαια κατασκευη ,με πολλες ευκολιες και ρυθμιση για αντιιμετώπιση της υγρασίας .Το αντιστοιχο σε R32 είναι ακριβότερο.

Το προβλημα είναι οτι μηχανηματα στην ενδιαμεση κατηγορια μεταξυ 12αρι-18αρι πωλουνται ακριβα λόγω δεν ειναι δημοφιλη .Μπορεις να κοιταξεις μηχανημα ονομαστικά μεγαλύτερο μην ζοριζεται στα όρια του αναλογα τον χώρο σου ή κατι μικροτερο φθηνοτερο καλο με κοντινα όρια και ευκολιες που χρειαζεσαι.

Edited by Gary Kokkin
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, έχω μια απορία . πέρσι αγόρασα το Η12ΑL της LG . Το εσωτερικό μηχάνημα στη πρόσοψη κάτω δεξιά γράφει

INVERTER V όπως και η εξωτερική μονάδα. προχθές αγόρασα άλλα δυο γιατί είμαι αρκετά ικανοποιημένος αλλά γράφουν smart inverter.. . επίσης το αυτοκόλλητο με τα στοιχειά στην πρώτη εσωτερική μονάδα που έχω είναι διάφανο με μαύρα γράμματα τα άλλα δυο ασημένιο πλαίσιο και φυσαλίδες στο αυτοκόλλητο. τι να υποθέσω.?? υπάρχει κάποιος να που πει τη γνώμη του??

Link to comment
Share on other sites

Το smart αναφερεται για την εφαρμογη για έλεγχο του κλιματιστικου με το κινητο .Τα υπόλοιπα αφορουν διαφορες μαρκετινκ. Edited by Gary Kokkin
Link to comment
Share on other sites

Η εταιρια το αναφέρει αυτο στα φυλλαδια της σαν "Εξυπνη διαγνωση" μεσω NFC δυνατοτητας κινητων και https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lge.android.rac.buzzer&hl=en

με την σημείωση οι προδιαγραφές μπορεί να ποικίλουν ανάλογα το μοντέλο .Τωρα τι έρχεται από παρτίδα και αν και πως λειτουργει,ο εισαγωγεας μονο ξερει.

Edited by Gary Kokkin
Link to comment
Share on other sites

search?q=PRESTIGE++INVERTERV&rlz=1C1GGGE_elGR620GR624&biw=1422&bih=792&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwia18qU48rQAhXlAMAKHUfxAxoQ_AUIBygC&dpr=0.9#imgrc=JYwHBBLE_ZPM3M%3A

 

 

Δε τα έχω τοποθετήσει ακόμα γιατί φοβόμουν άλλη ποιότητα από αυτό που έχω είδη. ευχαριστώ για τις πληροφορίες! καλή σας ήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχει κάποιος το toytotomi izuru 24 btu?? Να μας πει εντυπώσεις??

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος που ξέρει να με διαφωτίσει, ή διάμετρος των σωληνώσεων για τα πχ 12000btu είναι σε όλες τις μάρκες ιδια;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Που να βρω τα φυλλάδια από κάθε μηχανικά που ψάχνω, πέρα του ότι είναι κουραστικό, υπέθεσε ότι υπαρχει κάτι στάνταρ
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...