Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικά προτίμησα Fujitsu. Ενα 24άρι ASYG24LFCC και ενα 9άρι ASYG09LMCA, αν και μου άρεσε η ευκολία του wifi της inventor.

 

Πολυ καλη επιλογη εκανες!! Καλοριζικα!!

 

Πίστεψέ με δεν χάνεις κάτι. Το WiFi στα κλιματιστικά δεν είναι τίποτε άλλο παρά ένα ακόμα μαρκετίστικο κόλπο...

 

Στο θεμα της λειτουργιας οντως δεν χανει κατι , αλλα στο θεμα της διευκολυνσης μη το λες , κατι χανει. Π.χ. , μολις γυρισα απο δουλεια και βρηκα ενα ζεστο σπιτι 120 τμ . Αν δεν ειχα την δυνατοτητα να το ζεστανω απο μακρυα μεσω data κινητης η απο wifi θα ηθελα 30' για να το πετυχω. Σιγουρα ζουμε και χωρις αυτο αλλα καθε νεα τεχνολογια που μας κανει τη ζωη πιο ανετη ειναι ευπροσδεκτη. Αρκει να μην κοστιζει ακριβα.

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο ισχυει εαν φυγεις απο το σπιτι και ξεχασεισ το κλιματιστικο αναμενο , μπορεισ να το κλεισεις
Διαφωνώ με ό,τι λες, αλλά θα υπερασπισθώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες
Link to comment
Share on other sites

Tα κλιματιστικά έχουν και ρυθμιση χρονοδιακόπτη πότε να ανοιγουν και να κλείνουν, για όσους έχουν ξεχασει αυτη την λειτουργία.
Link to comment
Share on other sites

Τετοιες λειτουργιες ηταν χρησιμες για τον συγχωρεμενο παππου μου!!!!!

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Για να εχουν τα κλιμαστικα στανταρτ την λειτουργια χρονοδιακοπτη ,και οχι προαιρετικα δεχνει τι χρησιμοποιειται περισσοτερο . Edited by Gary Kokkin
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι.

 

Επανέρχομαι για να ρωτήσω ποιο κλιματιστικό θα μου προτείνατε.

Είχα γράψει μερικές ημέρες πριν ότι το χρειάζομαι για ενιαίο χώρο σαλόνι,κουζίνα τραπεζαρία 45 τ.μ. στην Άνω Κυψέλη με καλη μονωση κλπ..

 

Κατέληξα σε 3 επιλογες:

1) Hitachi RAS-18PPAG / RAC-18WPAG

2) Mitsubishi MSZ/MUZ-HJ50VA

3) Toyotomi Izuru Eco TRN/TRG-556ZR

 

Έχετε κάποια ξεκάθαρη πρόταση ή έστω σύσταση για κάποιο?

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Ηitachi που είναι premium εταιρία στον κλάδο ,αλλα το προηγουμενο μοντελο που είναι δοκιμασμενο καιρό και έχει αναφερθει και σε αρκετα προηγούμενα

http://www.mediamarkt.gr/el/product/_hitachi-rak-50-ppb-1184867.html Αυτο που αναφέρεις είναι το νεωτερο μεν ,ίδιο θεωρητικά σε χαρακτηριστικα http://www.mediamarkt.gr/el/product/_hitachi-ras-18ppag-1184507.html ,μπορεις να τα δείς συγκριτικά ,αλλά αδοκιμαστο, και οπτικά έχει κάποιες διαφορες στα πλαστικα του .

Αν δεν υπήρχαν διαφορες δεν θα κυκλοφορούσε και σαν νέο μοντέλο.Μαλαισίας πάντως και τα δύο από κατασκευή ,από βασικο εργοστάσιο της εταιρίας ,

πολυ καλα φίλτρα και μικρό σε όγκο.Το mitsuishi αντίθετα είναι το βασικο μοντέλο στην γκάμα της εταιρίας και σε κατασκευή, με λιγότερες ευκολιες ,και οπτικά .Για το Izuru αναφερθηκαμε πιο πίσω,μπορεις ευκολα να το δεις σε εγκαταστασεις ,φασόν μηχανημα με διαφοροποιήσεις ανα παρτίδα .

Edited by Gary Kokkin
Link to comment
Share on other sites

Για να εχουν τα κλιμαστικα στανταρτ την λειτουργια χρονοδιακοπτη ,και οχι προαιρετικα δεχνει τι χρησιμοποιειται περισσοτερο .

 

Δυστυχως για σενα , η τεχνολογια προχωρα και με το χειρισμο εξ αποστασεως αλλα και με το νεο ψυκτικο υγρο!!!

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβαλα τελικά το Daikin και είμαι πολύ ικανοποιημένος και από το κρύο αλλά και από την ζέστη.

Κρατάει 110τμ σπίτι στους 21C άνετα και στην μικρή σκάλα.

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο, αλλα ακριβο λόγω του νέου ψυκτικου υγρου ,και με λιγοτερα χρήματα και σε Daikin κάνεις καλή δουλειά,αν δεν χρησιμεύουν οι αισθητήρες του σαν ευκολίες για τον χώρο σου .Για να είσαι ευχαριστημένος,πρεπει να έχεις πετύχει πολύ καλη θέση τοποθετισης για ένα χώρο 110 τμ ,που κανονικα θες άλλο μηχανημα σε ισχυ.Αν όμως δεν ειναι καταλληλο για τον χώρο και δουλεύει συνεχεια,δεν θα εχεις οικονομια στο ρευμα. Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Πολυ θετικες οι πρωτες εντυπωσεις μου απο το Mitsubishi MUZ SF42 και SF25. Παρομοια λειτουργια με το MUZ EF που ετυχε να το συγκρινω καθως το εχει γνωστος μου και αν θελεις μπορεις να του βαλεις και το αντιαλλεργικο φιλτρο. Θα δοκιμαστει και αργοτερα βεβαια που θα εχει περισσοτερο κρυο. Νομιζω πως ειναι καλο με βαση τα χρηματα που ζηταει για οποιον θελει κατι καλο απο Mitsubishi.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβαλα τελικά το Daikin και είμαι πολύ ικανοποιημένος και από το κρύο αλλά και από την ζέστη.

Κρατάει 110τμ σπίτι στους 21C άνετα και στην μικρή σκάλα.

 

Σήμερα εκλεισα το ιδιο για το σπιτι αλλα το 14αρι https://www.skroutz.gr/s/8716522/Daikin-FTXM42M-RXM42M.html?keyphrase=daikin+ftxm42m αλλα και ενα mitsubishi sf42 https://www.skroutz.gr/s/2775686/Mitsubishi-MSZ-MUZ-SF42VE.html?keyphrase=muz+sf42 .

Τα θέλω για 75τμ .Ελπιζω το Daikin να ειναι καλη επιλογη γιατι ειναι αρκετα ακριβο .

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβαλα τελικά το Daikin και είμαι πολύ ικανοποιημένος και από το κρύο αλλά και από την ζέστη.

Κρατάει 110τμ σπίτι στους 21C άνετα και στην μικρή σκάλα.

Με τόσο μικρό μηχάνημα 110μ²;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα εκλεισα το ιδιο για το σπιτι αλλα το 14αρι https://www.skroutz.gr/s/8716522/Daikin-FTXM42M-RXM42M.html?keyphrase=daikin+ftxm42m αλλα και ενα mitsubishi sf42 https://www.skroutz.gr/s/2775686/Mitsubishi-MSZ-MUZ-SF42VE.html?keyphrase=muz+sf42 .Τα θέλω για 75τμ .Ελπιζω το Daikin να ειναι καλη επιλογη γιατι ειναι αρκετα ακριβο .

Αν αφορα να τα βαλεις και τα δυο μαζι στον ίδιο χώρο, μπορει να μην έχεις αποδοση,το ενα να κοβει απο το άλλο ,εκτός αν εχεις ρωτήσει τεχνικο σχετικα.

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα.. Να ρωτησω κατι μηπως εχει τυχει σε κανεναν.. Εχω ενα κληματιστηκο Samsung.. Δε δουλευει ομως ο πινακας του! τι θελω να πω.. Αρχικα δεν ανοιγει με το τηλεχειρισμο.. ενω μου δειχνει οτι δουλευει.. το κληματιστηκο δεν αντιδρα. Κανα μια δυο φορες δουλεψε.. μετα απο πολλες προσπαθειες.. αλλαξα το τηλεχειρηστηριο και ενω επιασε μια δυο φορες. τωρα παλι δεν δουλευει.. αρα δεν ειναι θεμα control.. Εχει τυχει σε κανεναν? τι κανατε?
Link to comment
Share on other sites

Επειδή με ενδιέφερε το σχετικό θέμα, είχα τηλεφωνική επικοινωνία με την αντιπροσωπεία της Toyotomi στην Ελλάδα και συγκεκριμένα με το τεχνικό τμήμα της Δημητρίου ΑΕ. Η απάντηση ήταν ότι όλη η σειρά Izuru καθώς και τα νέα Kuro, ΔΕΝ έχουν την δυνατότητα της απομνημόνευσης της θέσης της περσίδος.

Πλάκα κάνουνε; Το Daikin inverter 16-17 ετών θυμάται. Αλλά τα ολοκαίνουρια μοντέλα που φέρνουνε δεν έχουν μια τόσο βασική λειτουργία;

Μου φαίνεται αδιανόητο. Δεν θα σκεφτόμουν να το ελέγξω σε νέο κλιματιστικό, το θεωρούσα αυτονόητο.

 

Για να εχουν τα κλιμαστικα στανταρτ την λειτουργια χρονοδιακοπτη ,και οχι προαιρετικα δεχνει τι χρησιμοποιειται περισσοτερο .

Δεν το βλέπω...

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτο το λόγο υπάρχουν τα φασόν κλιματιστικα ,διαφοροποιήσεις για το κόστος και να κερδίζουν οι εισαγωγείς ...Με ερευνα αγορας βλεπεις τι πωλείται περισσότερο στην αγορά, και τι φέρνουν οι εταιρίες .Αν σε αφορά τι φέρνει μια εταιρία για να πουλήσει ο αντίλογος είναι δεν σε υποχρέωσε κανεις να αγοράσεις.Το τι αρεσει σε ενα προιόν, δεν σημαινει ότι αρεσει σε πολλους ,οπότε οι εταιρίες ψαχνουν και κινουνται ανάλογα να πουλήσουν μαζικά.

Καλησπερα και απο μενα.. Να ρωτησω κατι μηπως εχει τυχει σε κανεναν.. Εχω ενα κληματιστηκο Samsung.. Δε δουλευει ομως ο πινακας του! τι θελω να πω.. Αρχικα δεν ανοιγει με το τηλεχειρισμο.. ενω μου δειχνει οτι δουλευει.. το κληματιστηκο δεν αντιδρα. Κανα μια δυο φορες δουλεψε.. μετα απο πολλες προσπαθειες.. αλλαξα το τηλεχειρηστηριο και ενω επιασε μια δυο φορες. τωρα παλι δεν δουλευει.. αρα δεν ειναι θεμα control.. Εχει τυχει σε κανεναν? τι κανατε?

 

Σαν θέμα εσωτερικής πλακετας κλιματιστικου φαίνεται ,και λόγος να καλεσεις το σερβις αφου συνεχίζεται το προβλημα .

Δοκίμασε παντως ενα reset και ότι λένε οι οδηγίες σχετικά μηπως έχει μπλοκαρει κάτι .

Edited by Gary Kokkin
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα εκλεισα το ιδιο για το σπιτι αλλα το 14αρι https://www.skroutz.gr/s/8716522/Daikin-FTXM42M-RXM42M.html?keyphrase=daikin+ftxm42m αλλα και ενα mitsubishi sf42 https://www.skroutz.gr/s/2775686/Mitsubishi-MSZ-MUZ-SF42VE.html?keyphrase=muz+sf42 .

Τα θέλω για 75τμ .Ελπιζω το Daikin να ειναι καλη επιλογη γιατι ειναι αρκετα ακριβο .

 

Νομιζω πολυ καλη επιλογη μοντελων απο τους 2 κορυφαιους κατασκευαστες. Χρησιμοποιω και εγω ενα Mitsubishi SF42. Οταν τα τοποθετησεις γραψε αν θελεις εντυπωσεις απο τα μηχανηματα.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σκεφτομαι για ενα κλιμαστιστικο για το υπνοδωματιο αλλα δεν θελω να παω σε ακριβες λυσεις.

τι γνωμη εχετε οι πιο γνωστες για αυτο?

https://www.kokotas.gr/el/eshop/klimatismos/oikiaka-klimatistika/toixou/hisense-comfort-series-ast-12uw4svedj10.html

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σκεφτομαι για ενα κλιμαστιστικο για το υπνοδωματιο αλλα δεν θελω να παω σε ακριβες λυσεις.

τι γνωμη εχετε οι πιο γνωστες για αυτο? https://www.kokotas.gr/el/eshop/klimatismos/oikiaka-klimatistika/toixou/hisense-comfort-series-ast-12uw4svedj10.html

H Hisense είναι premium Kινεζικη εταιρία γιατί συνεργαζεται με την Ηitachi.To συγκεκριμενο έχει μετριες επιδόσεις στην θερμανση,αλλα πολλες ευκολιες και πολυ καλα φίλτρα.Για τα χρήματα του ,πολυ καλη επιλογη λογω ποιοτητας κατασκευης.Καλυτερα όμως να το δεις απο κοντα αν ταιριαζει στον χώρο σου κλπ

Edited by Gary Kokkin
Link to comment
Share on other sites

Με τόσο μικρό μηχάνημα 110μ²;

 

Όλα είναι θέμα θερμικών απωλειών του κτιρίου .

Εγώ σου εγγυώμαι ότι υπάρχει μονοκατοικία στην Αθήνα 97.5 τ.μ όπου οι απαιτήσεις σε θέρμανση και ψύξη όλης της μονοκατοικίας καλύπτονται από ένα 7000 btu κλιματιστικό .

Link to comment
Share on other sites

Έχω δύο ερωτήσεις και η πρώτη αφορά τους ψυκτικούς. Το R410a είναι άοσμο ή έχει κάποια συγκεκριμένη οσμή;

 

Δεύτερη ερώτηση προς όλους και κυρίως σε αυτούς που έχουν κλιματιστικό Inventor. Είναι λογικό τέτοια εποχή και με τέτοιο καιρό εδώ στην Αθήνα, το κλιματιστικό να πηγαίνει μια-δυό φορές την νύκτα, σε κατάσταση απόψυξης της εξωτερικής μονάδας; Το ρωτάω αυτό γιατί τα παμπάλαια κλιματιστικά Corona που έχω, για να πάνε σε απόψυξη θα πρέπει να έχουμε αρνητική εξωτερική θερμοκρασία.

Link to comment
Share on other sites

με τετοια μόνωση ουτε αέρας να αναπνεεις δεν θα περνάει :)

 

Tο κτίριο αναπνέει και μάλιστα με ελεγχόμενες ανανεώσεις αέρα και φιλτραρισμένο αέρα (μηχανικός αερισμός με ανάκτηση θερμότητας). Ακόμα και με έλεγχο των επιπέδων διοξειδίου του άνθρακα μέσα στο κτίριο αν θες :)

Link to comment
Share on other sites

Όλα είναι θέμα θερμικών απωλειών του κτιρίου .

Εγώ σου εγγυώμαι ότι υπάρχει μονοκατοικία στην Αθήνα 97.5 τ.μ όπου οι απαιτήσεις σε θέρμανση και ψύξη όλης της μονοκατοικίας καλύπτονται από ένα 7000 btu κλιματιστικό .

 

Εγώ σε διαμέρισμα 65τμ θερμαίνω και ψύχω όλο το σπίτι με το ταπεινό DeLongi 12αρη inverter. Έχει πολύ καλή μόνωση και διαρρύθμιση και το κόστος για ΟΛΟ τον χρόνο σε ρεύμα σε συνδυασμό με το κοινωνικό τιμολόγιο είναι στα 40-50€. Εχω μετρητή στην πρίζα.Καλύτερα νομίζω ότι δεν γίνεται!!!

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...