Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα σου προτεινα να μιλησεις με το service τησ inventor
Διαφωνώ με ό,τι λες, αλλά θα υπερασπισθώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες
Link to comment
Share on other sites

Αμεσα και καλο ειναι να μην το λειτουργεις μεχρι να μιμλησεις μαζι τους .

Θεωρω οτι εχει βγαλει ολα τα πλαστικα ο τεχνικος αμο την εσωτερικη μοναδα

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

Μιας και πιο πάνω έγινε συζήτηση για τα φίλτρα, θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει περίπτωση να έχουμε μυρωδιές από μια νέα μονάδα, λόγω των καινούργιων φίλτρων. Το ρωτάω αυτό, γιατί παρατήρησα από την αρχή στο Inventor, να υπάρχει στην ατμόσφαιρα μια μυρωδιά "ξινίλας", σαν αυτή που βγάζουν στην αρχή, όταν είναι καινούργιοι μερικοί αφυγραντήρες πχ Meako με ζεόλιθο.

 

Αν δεν αφορα κάτι άλλο στον χώρο σου ,καλυτερα να δεις τι γραφουν οι οδηγίες σχετικά με την λειτουργία ενός μηχανηματος στις προφυλαξεις ή αν αναφερεται τιποτε περι αρχικης λειτουργίας .Διαβασε τι καλυπτεται και απο την εγγυηση,συνηθως σε αναλωσιμα όπως τα φίλτρα πολλοι δεν καλυπτουν .

Αν αφορα επίσης κάτι λαθος στη τοποθετιση,αν υπάρχει αποδειξη,είναι υποχρεωμενος ο τεχνικος να το ξανακοιτάξει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Ποια ειναι η γνωμη σας γαι το συγκεκριμενο μηχανημα?

https://www.skroutz.gr/s/2614482/Toshiba-RAS-B22N3KV2-E-RAS-22N3AV2-E-Suzumi-Plus.html#specs

Για 22000-24000 που ψαχνω θα το προτιμουσα γιατι ειναι στους top κατασκευαστες αλλα με προβληματιζει η ελλειψη ιονιστη και καποιων φιλτρων που αλλα διαθετουν στην κατηγορια του. Αλλιως θα στραφω στην επιλογη toyotomi izuru , inventor passion pro.

 

Ευχαριστω για τον χρονο σας.

Link to comment
Share on other sites

εχω αγορασει προσφατα το invertor aria το 24αρι και εγω το εξης θεμα

 

δεν μπορω να ανοιξω την εφαρμογη που εχω (INVmate II)( ειναι η εφαρμογη που ανοιγεις το κλιματιστικο σου απο που θες) παρα μονο οταν συνδεομαι Στο wifi του σπιτιου μου και πουθενα αλλου.

πχ ουτε απο τα δεδομενα μου ουτε απο αλλο wifi,ενω στις αρχες το ανοιγα απο που ηθελα.

ξερετε τι πεζει? :mad:

 

δεν εχω πειραξει καθολου τις ρυθμισεις του ρουτερ μου.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις κοιτάξει αυτα που αναφέρθηκαν http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6915388#post6915388

Καλησπερα. Ποια ειναι η γνωμη σας γαι το συγκεκριμενο μηχανημα? https://www.skroutz.gr/s/2614482/Toshiba-RAS-B22N3KV2-E-RAS-22N3AV2-E-Suzumi-Plus.html#specs

Για 22000-24000 που ψαχνω θα το προτιμουσα γιατι ειναι στους top κατασκευαστες αλλα με προβληματιζει η ελλειψη ιονιστη και καποιων φιλτρων που αλλα διαθετουν στην κατηγορια του. Αλλιως θα στραφω στην επιλογη toyotomi izuru , inventor passion pro.Ευχαριστω για τον χρονο σας.

Γενικα για φίλτρα αναφέραμε πρόσφατα ,όπως και για τα υπόλοιπα μηχανήματα.Το συγκεκριμένο είναι απο τα καλα της Τoshiba,κατασκευής κυρίως Ταιλανδης,

με διαφορά σε ποιότητα απο τα βασικά μοντέλα της εταιρίας .Δουλεμενο μηχανημα καθως κυκλοφορει αρκετο καιρο στην αγορα σαν σειρα και μπορεις να το δεις σχετικα ευκολα και σε εγκαταστάσεις εκει που κυκλοφορείς ή από καταστημα κλιματισμου.Εχει αισθηση πιο δυνατης θερμανσης από ότι αναφερει ,και δυνατο ανεμιστηρα. Οσο αφορα τα φίλτρα ενα τυπου πλασμα,3πλο το λεει διαφημιστικα η εταιρία ,αλλά επειδή κάνει και αυτοκαθαρισμο το μηχανημα,δεν υπάρχει συνηθως εύκολα προβλημα .Δεν αναφερει η εταιρία τελευταία χρόνο αντικαταστασης φιλτρων ,οπότε θα πρεπει να ρωτήσεις σχετικά .Περισσότερα ρωτάς σε κατάστημα που συνεργάζεται και γνωρίζει το μηχανημα ,τι χρήση θες να του κάνεις, και για ιδιομορφίες του χώρου σου αν ταιριάζει.

Edited by Gary Kokkin
Link to comment
Share on other sites

ναι τοτε επρεπε απλα να το κανω install για να συνδεθει με andorid 4

 

τωρα εμφανιστηκε αλλο προβλημα αυτο που ανεφερα,γενικα πολυ χαλια εφαρμογη δυστυχως.

Link to comment
Share on other sites

εχω αγορασει προσφατα το invertor aria το 24αρι και εγω το εξης θεμα

 

δεν μπορω να ανοιξω την εφαρμογη που εχω (INVmate II)( ειναι η εφαρμογη που ανοιγεις το κλιματιστικο σου απο που θες) παρα μονο οταν συνδεομαι Στο wifi του σπιτιου μου και πουθενα αλλου.

πχ ουτε απο τα δεδομενα μου ουτε απο αλλο wifi,ενω στις αρχες το ανοιγα απο που ηθελα.

ξερετε τι πεζει? :mad:

 

δεν εχω πειραξει καθολου τις ρυθμισεις του ρουτερ μου.

Με τα δεδομενα της wind ειχαν παρουσιαστει προβληματακια. Κανονικα ομως θα πρεπει να μπαινεις απο οποιοδηποτε wifi , κι οχι μονο απο του σπιτιου σου. Σε καθε περιπτωση μιλησε με το support της Inventor και θα στο λυσουν αμεσως το προβλημα.

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

..τωρα εμφανιστηκε αλλο προβλημα αυτο που ανεφερα,γενικα πολυ χαλια εφαρμογη δυστυχως.

 

Εχει αναφερθει σχετικά με την εφαρμογη στην προηγουμενη σελιδα .

Link to comment
Share on other sites

Νεότερα για το Inventor Passion Pro.

 

Το πρόγραμμα της Midea που δίνει για το Inventor είναι επιεικώς απαράδεκτο. Αφού τρόμαξα να το βρώ, μιας και στο google-play το εύρισκα μόνο από web, ενώ στο πρόγραμμα google-play στην ταμπλέτα δεν μου το έβγαζε καν, αναγκάστηκα να ακολουθήσω τον τρόπο σκαναρίσματος της ετικέτας που συνοδεύει το module και να το κατεβάσω σαν apk. Το πρώτο αρνητικό ήταν τα σχόλια που διάβασα που θεωρούν το πρόγραμμα απαράδεκτο, με πολλά bugs και με βαθμολογία μόλις 2 αστέρια. Το πιο απαράδεκτο είναι ότι πρέπει κάποιος να ξέρει κινέζικα για να καταλάβει να το δουλέψει. Έτσι το σούταρα και ησύχασα. Το παρήγορο είναι ότι το module ήταν σαν δώρο οπότε μικρό το κακό.

 

 

 

Ελπίζω το άκρως λειτουργικό και πολύ βολικό, να μην αναφέρεται στο WiFi module... :mad:

 

θα συμφωνησω με το φιλο ποιο πανω,ειναι εντελως απαραδεκτη εφαρμογη

 

εγω δεν μπορω να καταλαβω παλι γιατι μπορω να συνδεθω μονο απ το wifi του σπιτιου.. μου και οχι απο ποιο θελω..

 

ξερετε τι πεζει?πχ απο τα δεδομενα του κινητου δεν μπορω.

Link to comment
Share on other sites

Σου προτεινω να επικοινωνησεις με την inventor για αυτο το προβλημα
Διαφωνώ με ό,τι λες, αλλά θα υπερασπισθώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες
Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω με το φιλο ποιο πανω,ειναι εντελως απαραδεκτη εφαρμογη εγω δεν μπορω να καταλαβω παλι γιατι μπορω να συνδεθω μονο απ το wifi του σπιτιου.. μου και οχι απο ποιο θελω..ξερετε τι πεζει?πχ απο τα δεδομενα του κινητου δεν μπορω.

Μπορει να υπάρχει κάποια φραγη μεταξυ εφαρμογης και μηχανηματος σε καποιες ΙΡ από το εργοστασιο για καποιους λογους.

Link to comment
Share on other sites

λογικα δεν εχεις κανει ολα σωστα τα βηματα ειδικα με το "AP" Acces point .

Επισης εαν εχεις καποιο μοντελο απο τα Vision και Passion , δες μπας και το εχεις σε local mode και οχι internet mode .

Εδω πρεπει να κανεις και το δευτερο σκελος που λεγετε Remote Control Mode , δες εδω : https://www.inventoraircondition.gr/faq/odigies-egkatastasis-wifi διαλεγοντας το μοντελο που εχεις

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

λογικα δεν εχεις κανει ολα σωστα τα βηματα ειδικα με το "AP" Acces point .

Επισης εαν εχεις καποιο μοντελο απο τα Vision και Passion , δες μπας και το εχεις σε local mode και οχι internet mode .

Εδω πρεπει να κανεις και το δευτερο σκελος που λεγετε Remote Control Mode , δες εδω : https://www.inventoraircondition.gr/faq/odigies-egkatastasis-wifi διαλεγοντας το μοντελο που εχεις

 

τα εκανα αυτα στην αρχη,παρεπιπτωντως επειδη ειχα στο κινητο μου android 6.00 δεν μπορουσα να συνδεθω καν,και το εκανα με andoroid 4.00 που ειχα σε ενα παλιο ταμπλετ(αυτο το εμαθα απο τους χρηστες στο play store που κραζανε την εφαρμογη και ελεγαν ολοι να το κανετε με 4.00..τωρα αλλοι λενε με android 6.00 δεν γινεται οτι να ναι δηλαδη.)

 

τεσπα με τα πολλα συνδεθηκα κανονικα και το ειχα καποιες μερες κανονικα ανοιγε απο παντου, ολα φαινοταν κανονικα,πριν κανα μηνα+εκανα μια αναβαθμιση την εφαρμογη μου βγαλε ενημερωση δηλαδη,ε και απο εκεινη τη μερα δεν μπορω να ξανα ανοιξω απο πουθενα παρα μονο απο το σπιτι μου,+ επισης δεν μπορω να ενεργοποιησω την ψυξη παρα μονο τη θερμανση λεει βγαζει συνεχεια η συσκευση σας δεν ειναι συμβατη αχαχα... ισως θελει να βγαλω την εφαρμογη και να τη ξαναβαλω κλτπ.

 

τωρα ειλικρινα παιδια τι εφαρμογη ειναι αυτη τοσο χαλια με ενα σωρο απιστευτα bags για ποιο λογο ολα αυτα γινονται?

Link to comment
Share on other sites

Η εφαρμογη φιλε παιζει μια χαρα εδω και 1 χρονο. Θελεις να μας πεις τι σου ειπαν στην επικοινωνια που ειχες με την εταιρεια;

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Μου πρότειναν κλιματιστηκά fujitsu τα οποία ειναι εμεργειακής κλάσης Α+++ το 18άρι ή το 24άρι. Η διαφορά στη τιμή ειναι ελάχιστη (1000ευρω με τοποθέτηση). Προφανώς λεω να προτιμήσω το 24άρι μιας και η εξωτερική μονάδα του ειναι ιδια. Πως το βλέπετε σαν επιλογή. Αντίστοιχα btu σε Daikin ίδια περιπου τιμή η ενεργειακή κλάση του ήτανε Α+.
Link to comment
Share on other sites

Εχει αναφερθεί σχετικα σε προηγούμενα .Τα Fujitsu δυνατα μηχανηματα.Αν τα βρείς Ταιλανδης όπως αναφερθηκε αγορα,εχει καλυτερη ποιοτητα κατασκευής απο το αντιστοιχα Κινέζικα,όπως παλια που εκανε γνωστη την φιρμα στην αγορα.Θέλουν όμως μεγαλυτερη ασφαλεια στον πινακα μην έχεις προβλημα στα ορια τους.Το Daikin αν αναφερεσαι στο Siesta ,είναι μοντέλο στην γκαμα της εταιρίας για πιο προσιτη τιμη,έχει όμως πιο στιβαρη κατασκευη από το Fujitsu,είναι premium εταιρία στον κλαδο και ισχύουν ότι έχουμε αναφερει επίσης.Αν έχεις αμφιβολιες να ρωτήσεις καπου σχετικα και με τον χώρο σου και καθε μηχανημα. Edited by Gary Kokkin
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Ενδιαφέρομαι για αγορά κλιματιστικού που θα καλύπτει ενιαίο χώρο σαλόνι-κουζίνα-τραπεζαρία περίπου 50 τ.μ.

Το σπίτι είναι στην Άνω Κυψέλη, σε 1ο όροφο, καλυμμένο από πάνω και κάτω. Μόνωση καλή, και έχει 2 διπλές μπαλκονοπορτες με βορειοανατολικό προσανατολισμό.

Πιστεύετε ότι θα με καλύψει ένα σύστημα 18.000btu ή θα χρειαστώ 224άρι?

Μπάτζετ περίπου 900€

 

Για 18 έχω μία προτίμησω σε hitachi καθώς είχα το e14hag και είχα μείνει ευχαριστημένος.

Έχω δει αυτό: http://www.skroutz.gr/s/6959430/Hitachi-RAS-18PPAG-RAC-18WPAG.html

Ξέρετε αν έχει το ανοξείδωτο εσωτερικό που βάζει σε κάποια μοντέλα η Hitachi?

 

Για 24άρι στο μπάτζετ μου έχω δει αυτό:

http://www.skroutz.gr/s/6339971/Toyotomi-Izuru-Eco-TRN-TRG-571ZR.html

 

Ενδιαφέρομαι κυρίως για θέρμανση με γνωμονα την απόδοση και την οικονομία.

Οι αυτοματισμοί είναι για μένα κάτι δευτερεύον.

Έχετε να προτείνεται κάτι άλλο?

 

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Ενδιαφέρομαι για αγορά κλιματιστικού που θα καλύπτει ενιαίο χώρο σαλόνι-κουζίνα-τραπεζαρία περίπου 50 τ.μ.

Το σπίτι είναι στην Άνω Κυψέλη, σε 1ο όροφο, καλυμμένο από πάνω και κάτω. Μόνωση καλή, και έχει 2 διπλές μπαλκονοπορτες με βορειοανατολικό προσανατολισμό.

Πιστεύετε ότι θα με καλύψει ένα σύστημα 18.000btu ή θα χρειαστώ 224άρι?

Μπάτζετ περίπου 900€

 

Για 18 έχω μία προτίμησω σε hitachi καθώς είχα το e14hag και είχα μείνει ευχαριστημένος.

Έχω δει αυτό: http://www.skroutz.gr/s/6959430/Hitachi-RAS-18PPAG-RAC-18WPAG.html

Ξέρετε αν έχει το ανοξείδωτο εσωτερικό που βάζει σε κάποια μοντέλα η Hitachi?

 

Για 24άρι στο μπάτζετ μου έχω δει αυτό:

http://www.skroutz.gr/s/6339971/Toyotomi-Izuru-Eco-TRN-TRG-571ZR.html

 

Ενδιαφέρομαι κυρίως για θέρμανση με γνώμονα την απόδοση και την οικονομία.

Οι αυτοματισμοί είναι για μένα κάτι δευτερεύον.

Έχετε να προτείνεται κάτι άλλο?

 

Σας ευχαριστώ

 

Η περίπτωση σου είναι λίγο περίεργη. Η απάντηση αν θα καλύπτει ένα κλιματιστικό χώρο 50 τ.μ είναι και ΝΑΙ και ΟΧΙ . Εξαρτάται απο τις απώλειες του χώρου σου . Για 18άρι τυπικά στο αποκλείω . Για 24άρι σε βλέπω όπου ανάλογα με τις απώλειες που έχει ο χώρος σου είτε μπορεί να σε καλύπτει είτε όχι . Ίσως χρειαστείς 2 μονάδες (π.χ ένα 18άρι και ένα 9άρι) επειδή μπορεί να μην σε καλύπτει το 24άρι αλλά και σε συγκεκριμένα σημεία μέσα στο χώρο για σωστή κατανομή θερμοκρασίας.

 

Επειδή μιλάμε υποθετικά και η περίπτωση σου ΔΕΝ είναι απλή πρέπει οπωσδήποτε να δει τον χώρο σου ένας σωστός επαγγελματίας μηχανολόγος μηχανικός ή ψυκτικός για να σου πει καταρχάς αν χρειάζεσαι ένα ή 2 και πόσα btu μηχανημα ή μηχανήματα .

 

Όταν σου πουν τί χρειάζεσαι τότε ξαναπόσταρε εδώ για να σου προτείνουμε μοντέλα .

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει αυτό: http://www.skroutz.gr/s/6959430/Hitachi-RAS-18PPAG-RAC-18WPAG.html Ξέρετε αν έχει το ανοξείδωτο εσωτερικό που βάζει σε κάποια μοντέλα η Hitachi?

Για 24άρι στο μπάτζετ μου έχω δει αυτό: http://www.skroutz.gr/s/6339971/Toyotomi-Izuru-Eco-TRN-TRG-571ZR.html

 

Για το Izuru αναφερθηκαμε πιο πίσω ,όπως και για το Hitachi RAS-18PPAG ότι είναι πολυ νέο μοντέλο για άποψη.Από οτι έχω δει,δεν έχει το ανοξείδωτο εσωτερικό.Αυτό αφορουσε εκει που ακουμπουν τα φίλτρα.Δεν το είχε όμως και το μοντέλο που αντικατέστησε .Δεν έχει όμως νόημα αν γινεται τακτική συντηριση ,το ίδιο καθαριζεται ευκολα εσωτερικά.Είναι εξαλλου καλη κατασκευη αν το δεις απο κοντά .

Edited by Gary Kokkin
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Επειδή ξαναμέτρησα το χώρο μου πιο προσεκτικα, είναι περίπου 45 τ.μ.

 

Επειδή μιλάμε υποθετικά και η περίπτωση σου ΔΕΝ είναι απλή πρέπει οπωσδήποτε να δει τον χώρο σου ένας σωστός επαγγελματίας μηχανολόγος μηχανικός ή ψυκτικός για να σου πει καταρχάς αν χρειάζεσαι ένα ή 2 και πόσα btu μηχανημα ή μηχανήματα .

Όταν σου πουν τί χρειάζεσαι τότε ξαναπόσταρε εδώ για να σου προτείνουμε μοντέλα .

 

Είχα φέρει έναν ψυκτικό το καλοκαίρι, τον οποίον έχω χρησιμοποιήσει σε εγκατάσταση 3 οικιακών μηχανημάτων και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Τυπικός και έμπειρος και σε μεγαλύτερες εγκαταστάσεις.

Άποψή του ήταν ότι με ένα 18άρι θα είμαι καλυμμένος σίγουρα.

 

Όσον αφορα το Hitachi 18ppag μίλησα με την εταιρία και μου είπαν ότι είναι ο αντικαταστάτης του RAS 50PPB χωρίς καμία ουσιαστική αλλαγή.

 

Σήμερα πήγα και σε κατάστημα της electronet και μου πρότειναν (ιδιαίτερα πιεστικά) το fujitsu asyg18lfc με εξαιρετική απόδοση στη θέρμανση, και ότι θα είμαι καλυμμένος για τον χώρο και ευχαριστημένος με την κατανάλωση.

Έχεις κανείς άποψη για το μοντέλο αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Η Hitachi είναι μεν premium εταιρία στον κλάδο ,αλλα δεν παύει καθε εισαγωγέας να λέει ότι θέλει διαφημιστικά για να πουλήσει .Το RAS 50PPB είναι ιδιαιτερα δημοφιλες μηχανημα σε αποδοση ,ποιότητα και οπτικά .Ακόμα υπαρχει διάθεσιμο στην αγορά να το κοιτάξεις συγκριτικά,τουλάχιστον

οπτικά και τα δυο.Οσο αφορα το fujtsu αναφέραμε μόλις παραπάνω και σε προηγούμενα .Καθε καταστημα προωθει περισσότερο ότι τον συμφέρει.

Edited by Gary Kokkin
Link to comment
Share on other sites

Παίδες γι αυτό ποιά είναι η γνώμη σας?

http://www.skroutz.gr/s/8968112/Mitsubishi-SRK-63-ZR-S-SRC-63-ZR-S.html#specs

Δεν έχει μεγάλη διαφορά από inventor passion - aria και είναι επώνυμο με εξαιρετικά χαρακτηριστικά.

Link to comment
Share on other sites

Κορυφαίο μηχανημα που το έχουμε αναφέρει επισης προσφατα σε προηγούμενα .:)

 

Το συγκεκριμενο δεν το ειχα προσεξει. Εβλεπα αλλα επωνυμα (mitsubishi hitatchi toshiba) , τα οποια ή πολυ ακριβα ηταν ή στα χαρακτηριστικα δεν με καλυπταν (π.χ. ελλειψη ιονιστη). Μαλλον σε αυτο θα καταληξω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...