Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λεει καπου ο φιλος ότι είναι καλυτερα κλιματιστικα αυτά που εχουν περισσοτερες πωλήσεις; Δεν νομιζω... Την καταναλωτικη ταση αναφερει και την οποια δεν πρεπει να αγνοουμε.

 

"Η φράση "Verba volant, scripta manent" όπου στην ελληνική γλώσσα αποδίδεται ως "τα λόγια πετούν, τα γραπτά μένουν", είναι λατινική παροιμία που συμβουλεύει την αξία που έχει ένα γραπτό κείμενο που δεν μπορεί ν΄ αμφισβητηθεί έναντι του προφορικού λόγου που μπορεί αντίθετα, ακόμα και να ανακληθεί ή να διαψευστεί ως μηδέποτε γενόμενος.

Edited by impreza_sti
Διόρθωση κώδικα παράθεσης
Διαφωνώ με ό,τι λες, αλλά θα υπερασπισθώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες
Link to comment
Share on other sites

Ασκοπα ασχολειστε με εμπορικα θεματα που δεν εξαρταται απο σας ,όπως και τι θα επιλεξει κάποιος με τα κριτήρια του.
Link to comment
Share on other sites

Σωστα!!! Η Mitsubishi και η Daikin να κερδανε και οι υπολοιποι να πανε ....... που ελεγε και ενας τυπος από το Αιγάλεω!!!!!

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Για διαμέρισμα τρίτου και τελευταίου ορόφου κατασκευής 1981 (παλιά κουφώματα ,μέτρια μόνωση ,έχει τέντες ) μου προτάθηκαν τα παρακάτω κλιματιστικά . Για το γραφείο και τον χώρο αναμονής περίπου 11 τ.μ. το καθένα από ένα Fujitsu ASYG12LLCC .Για το χώρο εργασίας μου 18 τ.μ. ένα Fujitsu ASYG14LMCA .

Οι τιμές είναι 2100 € μαζί με την εγκατάσταση με τον ΦΠΑ.το θέμα μου είναι εάν και τα παραπάνω κλιματιστικά είναι αξιόλογα .Επίσης σε αυτά τα λεφτά άλλες προτάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρκετα καλά σε επιδόσεις είναι ,Κινεζικα όμως σαν κατασκευή ,οποτε ειναι τι θα σου βγει ,εχουν λίγο παραπανω θορυβο από ότι διαφημίζουν.Τελευταία δίνουν 10 ετη εγγυηση με ορους .Το 14αρι είναι ειδική κατηγορια και κοστολογείται ακριβα,σε καλυπτει θεωρητικα βεβαια,αλλα συμφερει καλύτερα με λίγα παραπάνω χρήματα, ελαφρα μεγαλύτερο ,το ρυθμίζεις χαμηλοτερα αν ενοχλει. Αναλογα την θέση που θα το βαλεις ,θα καλύπτει πιο ανετα τυχον βαρύτερες απωλειες λόγω κατασκευής χωρου,καιρου ,διαφορές ανοιγε-κλεινε πόρτες σαν επαγγελματικος χώρος ,και μπορεί να μην τα λειτουργεις όλα μαζι τα κλιματιστικα.

 

Από την διαφορα τιμων που διαβαζω,μαλλον χρεώνουν πολλα για ΦΠΑ και εγκατασταση ,δεν γνωρίζω όμως ιδιαιτερότητες χωρου κλπ.Μπορείς να ρωτήσεις και αλλου να τσεκάρεις γνωμες .Από κοντινες τιμες σε πιο επωνυμα, ετοιμοπαραδωτα,προσφορες που βρίσκει κανείς πιο σίγουρα αυτή την στιγμη ,μπορείς να κοιτάξεις και αυτα http://www.mediamarkt.gr/el/product/_hitachi-rak-50-ppb-1184867.html και http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/153575-panasonic-ue12rke Εχουν εμφανη καλύτερη κατασκευή και ποιοτητα αέρα .Το panasonic έχει αντιπροσωπεια της υπομονης ,αν δεν σε καλύψει το καταστημα,αλλα όλες οι εταιρίες έχουν προβλημα αναλογα την βλάβη,λόγω περιορισμών εισαγωγων από τα capital control.Υπαρχουν και άλλες επιλογές φθηνότερες και ακριβότερες,αρκετά έχουν αναφερθεί σε προηγουμενα, αν μπορεις να βρείς στην αγορα ευκολα,θελει ψαξιμο.Σε ότι αποφασίσεις κοιταξε να βρείς τεχνικο που να έχει δουλέψει την φιρμα ή τα μηχανηματα.

Edited by Gary Kokkin
Link to comment
Share on other sites

Για διαμέρισμα τρίτου και τελευταίου ορόφου κατασκευής 1981 (παλιά κουφώματα ,μέτρια μόνωση ,έχει τέντες ) μου προτάθηκαν τα παρακάτω κλιματιστικά . Για το γραφείο και τον χώρο αναμονής περίπου 11 τ.μ. το καθένα από ένα Fujitsu ASYG12LLCC .Για το χώρο εργασίας μου 18 τ.μ. ένα Fujitsu ASYG14LMCA .

Οι τιμές είναι 2100 € μαζί με την εγκατάσταση με τον ΦΠΑ.το θέμα μου είναι εάν και τα παραπάνω κλιματιστικά είναι αξιόλογα .Επίσης σε αυτά τα λεφτά άλλες προτάσεις.

 

Προτιμησε Hitachi ειναι στα ιδια λεφτα πανω κατω και ειναι ποιο ποιοτικα

Διαφωνώ με ό,τι λες, αλλά θα υπερασπισθώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες
Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι doc θα σου ελεγα να κοιταξεις σε Invertor με τα 10 χρονια και την αμεση ανταποκριση εγγυησης στην αττικη .

Πιστευω οτι λογω επαγγελματικου χωρου ειναι το πιο ιδανικο για σενα .

Μιλα μαζι τους , ειναι πολυ εξυπηρετικοι , να σου πουν δικος τους εγκαταστατη - τεχνικο να δει τον χωρο και να σου τα βαλει .

Τip εαν τα παρεις μετρητα οι τιμες κατεβαινουν παρα πολυ απο οτι εχει ο skroutz μολις πας στο μαγαζι ( πχ απο 490---->400 για ενα που εψαχνα εγω σε ενα απο τα πρωτα που βγαζει ο τσιγκουνης )

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι doc θα σου ελεγα να κοιταξεις σε Invertor με τα 10 χρονια και την αμεση ανταποκριση εγγυησης στην αττικη .

Πιστευω οτι λογω επαγγελματικου χωρου ειναι το πιο ιδανικο για σενα .

Μιλα μαζι τους , ειναι πολυ εξυπηρετικοι , να σου πουν δικος τους εγκαταστατη - τεχνικο να δει τον χωρο και να σου τα βαλει .

Τip εαν τα παρεις μετρητα οι τιμες κατεβαινουν παρα πολυ απο οτι εχει ο skroutz μολις πας στο μαγαζι ( πχ απο 490---->400 για ενα που εψαχνα εγω σε ενα απο τα πρωτα που βγαζει ο τσιγκουνης )

 

Για Invertor κοιτάω και γω. Τα λεφτά μετρητά , απλώς δεν ξέρω ποιο μοντέλο να διαλέξω το passion pro , το omnia κάποιο άλλο από τη γκάμα τους .Επίσης τεχνικό για την εγκατάσταση .Με κάποιον που μου έδωσε προσφορά κατάλαβα ότι έβαλε 500 € κόστος εγκατάστασης για τρία κλιματιστικά invertor (δύο 12αρια και ένα 9αρι ) .Μερικοί όταν δουν άσπρη μπλούζα παθαίνουν αμόκ .

Link to comment
Share on other sites

Υπόψη η εταιρία που φερνει τα inventor που είναι φασόν μηχανηματα,άρχεισε να φέρνει και τα Haier που είναι premium Κινεζική εταιρία με πιο επωνυμα εσωτερικά μέρη και ίδια εγγυηση,και τα πουλανε οι ίδιοι συνεργατες και οι τιμες κοντινες επίσης .

 

Σε ότι υπαρχει στοκ στα καταστήματα, πάντα γινονται καλυτερες τιμές ,αν κρίνουν ότι θα τους μείνουν ,ειδικά αν πάρεις περισσότερα μηχανηματα .

Το ίδιο και με την εγκατασταση ,αλλο ενα μηχανημα ,αλλο τρια ,αλλα είναι και αναλογα τις ιδιοτροπιες κάθε χώρου .Με δόσεις με κάρτα αναλογα το καταστημα μπορει να σε συμφερει το ίδιο σε τιμη από μετρητα ,οπότε μην δεσμευεται κάποιος τι θα παρει, αν δεν βρίσκει κάπου κατι,κοιτα αλλού .

Edited by Gary Kokkin
Link to comment
Share on other sites

Εχω ένα air condition Nakassi NKGA09i το οποίο όταν το βάζω στο HEAT δεν βγάζει ζεστό αλλά κρύο αέρα(αν και περιμένω 30 λεπτά). Μήπως γνωρίζει κάποιος τι συμβαίνει?

http://www.danasoft.com/vipersig.jpg

''Φιλοκαλούμεν'' τε γάρ μετ' ευτελείας και φιλοσοφούμεν άνευ μ@λ@κι@ς...

Link to comment
Share on other sites

Από ότι γνωριζω,πιθανη ελλειψη φρεον απο διαρροη ,πιθανη έλλειψη καθαρισμου εσωτερικων μερων του μηχανηματος οπότε έχει αυτην την αισθηση .

Κοιταξε τις οδηγιες τι αναφερουν,γιατί πρεπει να αποκλειστει ότι βγαζει κρυο σε θέρμανση,οταν ο χώρος έχει πιάσει την επιθυμητή θερμοκρασία και εχει σταματήσει να δουλεύει ο συμπιεστής έξω.Οπότε ανακυκλωνει τον αέρα του χώρου, του οποίου η θερμοκρασία είναι λιγο χαμηλότερη.Η ρυθμιση Auto δινει λύση στην αισθηση αυτη ,και ότι γραφουν οι οδηγίες σχετικα.EDIT :Σε άλλη βλαβη ,κοιταξε αντικατασταση ,δεν θα συμφερει επισκευη λογω είναι φασον φιρμα και δυσκολα θα βρεις ανταλλακτικα

Edited by Gary Kokkin
Link to comment
Share on other sites

Κινεζικη πολυ μικρη εταιρία για τα δεδομενα άλλων, καθως φτιαχνει και κλιματιστικα απο διαφορα ηλεκτρικα προιόντα,με την φιρμα της ,οχι φασον,περισσοτερο για την τοπικη αγορα.Εσωτερικα μπορει ναναι οτιδηποτε με εξαρτηματα αγορασμενα απο τριτους ,και οτι σου βγει .Ενα που εχω δει μoιαζει με σχεδιο ή αντιγραφη συμπιεστη Hitachi αλλα με πολυ πλαστικο , σχετικα αθορυβο,αλλα πολυ μετριο εσωτερικα σε αποδοση και ρυθμισεις . Edited by Gary Kokkin
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια και απο εμενα. Απο οτι φαινεται δεν θα αποφυγω την αγορα κλιματιστικου αφου η τιμη του πετρελαιου παλι εφτασε κοντα στο 1€... Κατα 95% το κλιματιστικο θα ειναι για θερμανση. Ο χωρος ειναι ενιαιος (σαλονι-κουζινα) ~45m2 με εσ. σκαλα για τον πανω οροφο. Το 12 LG (οχι inverter) που εχω τωρα περισσοτερη ωρα κανει defrosting παρα δουλευει :lol: .

Εχω καταληξει στα εξης τα οποια φτανουν στην θερμανση ~27000btu:

 

Panasonic UE18QKE

http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/139571-panasonic-ue18qke

 

Hitachi RAS18PPAG

http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/155167-hitachi-ras18ppag

 

Ποια ειναι οι γνωμη σας..? Οποιαδηπωτε αλλη συμβουλη καλοδεχουμενη

Link to comment
Share on other sites

To Hitachi ειναι νεο μοντελο αντικαταστατης του http://www.mediamarkt.gr/el/product/_hitachi-rak-50-ppb-1184867.html#_CF_84_CE_B5_CF_87_CE_BD_CE_B9_CE_BA_CE_AC-_CF_87_CE_B1_CF_81_CE_B1_CE_BA_CF_84_CE_B7_CF_81_CE_B9_CF_83_CF_84_CE_B9_CE_BA_CE_AC που εχει πολυ καλη αποδοση και οικονομία .Το νεο αγνωστη συμπεριφορα προς το παρον.Το Hitachi ειναι μικροτερο σε μεγεθος απο το Panasonic,οποτε σε ενταση ζοριζεται παραπάνω ,οπότε πας και σε Hitachi παρομοιο ίδιο http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/155168-hitachi-ras24ppag .Το Panasonic υστερει σε ρυθμισεις σε σχεση με το hitachi ,ειναι πιο εμφανισημο με ελαφρα καλυτερα πλαστικα ,και καλυτερα φιλτρα .Και τα δυο ειναι premium σε κατηγορια στο κλαδο . Aλλες premium επιλογες κοντα στα χρηματα αυτα http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/121851-mitsubishi-msz-gf60ve-plus http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/162465-daikin-atxn60nb9-siesta Mε το Mitsubishi καλυτερο απο όλα. Edited by Gary Kokkin
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την αμμεση απάντηση. Μαλλον βλεπω να κατηληγω στο Panasonic UE18QKE . Παρολο που η εσ.μοναδα ειναι αρκετα φαρδυτερη

σε σχεση με το Hitachi RAS18PPAG, λειτουργικα ταιριαζει καλυτερα πιστευω στο χωρο μου γιατι εκει που θα τοποθετηθει- δυστυχως - η παροχη του αερα δεν θα γινεται προς την μεγαλη διασταση του δωματιου αλλα προς στην μικροτερη....

Edited by haralabosG
Link to comment
Share on other sites

Aν έχεις αμφιβολίες σχετικά με τον χώρο σου ,όπως και θεματα τοποθετισης ,καλύτερα να ζητήσεις γνώμη τεχνικού πριν την αγορα .

Μπορει να έχεις και θεμα με την εξωτερική μονάδα ,σε πιο μεγάλες σε ογκο είναι καλυτερα να τοποθετείται σε βαση στο δαπεδο.

Link to comment
Share on other sites

To Fujitsu ειναι το πιο δυνατο μηχανημα στα ορια ,Κινεζικο ,κάνει περισσότερο θορυβο ,θελει μεγαλυτερη ασφαλεια στον πινακα .

 

 

Καλημέρα! Παρέλαβα πριν λίγες μέρες το Fujitsu ASYG30LFC (made in thailand γράφει πάνω). Όσο αφορά την ασφάλεια στο πίνακα φοράω μια ABB K16A με 3χ2.5 ο τεχνικός της FGeurope μου λέει να βάλω S20A με 3χ2.5

Μίλησα με έναν ηλεκτρολόγο και μου λέει ότι η Κ16Α δεν θα έχει θέμα και θα το σηκώσει ΟΚ, ένας άλλος που πήρα μου λέει για να μου βάλει την 20ρα θα πρέπει να πάμε σε 4ρι καλώδιο πράγμα που ανεβάζει αρκετά το κόστος μου....

Τι να κάνω;;;;:blink:

 

 

H υπάρχουσα που ανάφερα:

h8LxXLS98.jpg

Edited by Nerven86
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Παρέλαβα πριν λίγες μέρες το Fujitsu ASYG30LFC (made in thailand γράφει πάνω). Όσο αφορά την ασφάλεια στο πίνακα φοράω μια ABB K16A με 3χ2.5 ο τεχνικός της FGeurope μου λέει να βάλω S20A με 3χ2.5

Μίλησα με έναν ηλεκτρολόγο και μου λέει ότι η Κ16Α δεν θα έχει θέμα και θα το σηκώσει ΟΚ, ένας άλλος που πήρα μου λέει για να μου βάλει την 20ρα θα πρέπει να πάμε σε 4ρι καλώδιο πράγμα που ανεβάζει αρκετά το κόστος μου....Τι να κάνω;;;;:

 

Για ότι πήρες Ταιλανδης μηχανημα ,όπως παλια ,φαίνεται από τα παραπονα ο εισαγωγέας καταλαβε ότι χαλα το όνομα της εταιρίας .:)

Οσο αφορα το τεχνικο θεμα,αφορα τον χώρο σου ,και θα πρεπει να ρωτήσεις και άλλον ηλεκτρολογο ,τι σηκωνει ο πίνακας σου, με βαση τα τεχνικα που αναφερονται στον ταπελάκι του κλιματιστικου ,στις οδηγίες κλπ.Μπορεί να δουλεψει με 16Α,αλλά προβλημα θα έχεις όταν δουλευει στα ορια του.

Edited by Gary Kokkin
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Παρέλαβα πριν λίγες μέρες το Fujitsu ASYG30LFC (made in thailand γράφει πάνω). Όσο αφορά την ασφάλεια στο πίνακα φοράω μια ABB K16A με 3χ2.5 ο τεχνικός της FGeurope μου λέει να βάλω S20A με 3χ2.5

Μίλησα με έναν ηλεκτρολόγο και μου λέει ότι η Κ16Α δεν θα έχει θέμα και θα το σηκώσει ΟΚ, ένας άλλος που πήρα μου λέει για να μου βάλει την 20ρα θα πρέπει να πάμε σε 4ρι καλώδιο πράγμα που ανεβάζει αρκετά το κόστος μου....

Τι να κάνω;;;;:blink:

 

 

]

 

η ασφαλεια δεν εχει θεμα.Το προβλημα ειναι στο καλωδιο που θα δουλεψει οριακα.Το μαξ που ζηταει η μοναδα ειναι 17Α στην ψυξη και 19 στην θερμανση.Ποτε? ισως ποτε,τις περισσοτερες φορες για μικρη διαρκεια οποτε το καλωδιο δεν επιβαρυνεται σημαντικα.Καλο ειναι να το βαλεις στα σχεδια αντικαταστασης.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Απλά μην ασχολείσαι με αυτή την μάρκα, από τις χειρότερες.

 

εχεις κατι να μου πεις συγκεκριμενο;

Link to comment
Share on other sites

απεφυγε τα AUX, εκτοσ του οτι ειναι χρεπια δεν υπαρχει αντιπρωσοπος στην ελλαδα. Θα εχεις να κανεις με το Βουλγαρο εισαγωγεα πιαστο αυγο και κουρευτο
Διαφωνώ με ό,τι λες, αλλά θα υπερασπισθώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες
Link to comment
Share on other sites

Εισαγωγέας στην Θεσσαλονίκη τα φέρνει ,υπάρχουν και σε καταστήματα κλιματισμου ,αναλαμβανουν και service .Οποιος ενδιαφερεαι ρωτα σχετικά. Edited by Gary Kokkin
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...