Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μπα τιποτα ασε που μολις το εβαλα manual κανει αποσυνδεισεις συνεχεια και δεν εχω ιντερνετ!

 

Παρε την inventor να σε βοηθησουνε , εχουνε καλο τμημα after sales

Το Inventor Αria τι λεει απο εμφανιση , ειναι αθορυβο ?>

Διαφωνώ με ό,τι λες, αλλά θα υπερασπισθώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες
Link to comment
Share on other sites

Παρε την inventor να σε βοηθησουνε , εχουνε καλο τμημα after sales

Το Inventor Αria τι λεει απο εμφανιση , ειναι αθορυβο ?>

 

βασικα το κανα συνδεθηκα απο ταμπλετ που εχει android 5.00 και εγινε πανω απο 6.00 δεν γινεται,

 

η εξωτερικη μοναδα ειναι εντελως αθορυβη πραγματικα για 24αρι κιολας,οσο για το design ειναι πανεμορφο !!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στην ομαδα ,εφτασε η ωρα να αλλαξω ενα παλιο εννιαρακι αιρκοντισιον που εχω στη κρεβατοκαμαρα και σκεφτομαι να βαλω ενα

επωνυμο 12.000 ινβερτερ,αφου διαβασα παρα πολλα φορουμ και μπορω να πω πως μπερδευτηκα περισσοτερο,ειναι καποιος σε θεση να μου πει παρε αυτο και δε θα το μετανοιωσεις για να εχω και το κεφαλι μου ησυχο???το δωματιο ειναι 3*4 *3,30 υψος απο πανω πλακα αμονωτη και φυρω γυρω τοιχος αμονοτος χωρις καποια σπιτια,επειδη θα πληρωσω με πιστωτικη μπορω να δωσω μεχρι και 550 για το Daikin ATXN35NB9 Siesta αξιζει τα λεφτα του ? η να κοιμανθω στα 400-450 που εχουνε τα αλλα αντιστοιχα,το θελω πιο πολυ για θερμανση να το εχω το βραδυ που θα κοιμαμαι,οποτε πρεπει να ειναι κ οσο πιο αθορυβο γινεται,οι αλλες επιλογες ειναι το ινβερτορ Passion Pro ,το νομπου,το μιντεα ,το χισενσε,το Haier Tundra AS12TA2HRA, το Toyotomi Hiro Eco HTN/HTG-12IV,Daikin FTXB35C/RXB35C. ας βοηθησει καποιος μιας και ειμαι απο επαρχια και δεν εχω πολλες επιλογες τουλαχιστον θεασης,ευχαριστω προκαταβολικα

Link to comment
Share on other sites

Πρωτη επιλογη για επαρχία είναι το δικτυο σερβις ,μιας και ολες οι εταιρίες σημερα λογω κρίσης εχουν πρόβλημα ,και μετα οι επιλογες

 

Αν βρισκεις στην περιοχη σου daikin ,ειναι η πρώτη επιλογη σαν ποιοτητας κατασκευης ,αρκεi εκει που θα το πάρεις να αναλαμβανει το service και όχι στο περιμενε η υποστηριξη του .Αλλιως κοιταξε για καποιο Fujitsu που έχει υποστήριξη σε όλες τις επαρχιακες πόλεις .Μετα ολα τα υπολοιπα .

Λογω διαμορφωσης αν μπορεί καποιος να δει επιτόπου τον χωρο σου ,που θα μπει για καλυτερη αποδοση και οικονομια.

Edited by Gary Kokkin
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μη λεμε οτι θελουμε τα service ειναι δωσμενα σε εταιρειες που κανουνε μαζικα service πχ service1 και αλλεσ .

Ειτε εχεις Fujitchu, Hitachi, Mitsubishi οι ιδιοι ανθρωποι θα σου ερθουνε για service σε ολεσ τισ πολεισ τις Ελλαδοσ εκτοσ απο Αθηνα , Θεσσαλονικη που υπαρχουνε service των ιδιων των αντιπροσωπειων.

Τωρα αν θελεισ μπορεισ να διαβασεισ τα σχολια στο σκρουτζ για τα fujichu δεν θα διαβασεισ και τα καλυτερα

Θα καταλαβεισ οτι το service ειναι μπαχαλο και αγοραζεισ ενα μετριο κινεζικο μηχανημα ειδικα σε ποιοτητα πλαστικων και πλακετων με μια γνωστη μαρκα πανω σα τα τελευταια Sony Vaio που ηταν κακες φθηνες κατασκευες μιασ μαρκασ που πεθαινει

 

Ηδη και η ελληνικη αντιπροσωπεια ασχολειτε περισσοτερο με τα Midea που φερνει παρα με τα Fujichu

Ακολουθουνε φρεσκα σχολια δυσαρεστημενων χρηστων Fujichu που παραπαπονιουνται

 

http://www.skroutz.gr/s/434996/Fujitsu-ASYG24LFC.html#reviews

 

1 στους 1 χρήστες τη βρήκαν χρήσιμη

stavrosmls στις 29/07/2016

Το ac το εχω εδω κ ενα χρονο... ζεστενει γρηγορα κ ποιοτικα ενα χωρο γυρω στα 45- 50 τμ , το καλοκαιρι με το κρυο εχει ενα θεματακι κ δεν μπορει να καλυψει ανετα τα τετραγωνικα, το βαζω στο κοντρολ 25c και μετα απο 2 ωρες δεν εχω δει ποτε κατω απο 28 με 27,5 c...

 

2 στους 5 χρήστες τη βρήκαν χρήσιμη

lamprak στις 19/07/2016

Εγώ πάλι έχω έναν ενιαίο χώρο 40 τετραγωνικά και ειδικά στην ψύξη δεν μου παγώνει πολύ.το έχω στους 26 βαθμούς και δουλεύει ασταματητα. Στα δωμάτια έχω midea και είναι φοβερά μηχάνηματα.από θόρυβο εντάξει μηχάνημα είναι νορμάλ θόρυβο κάνει.

 

http://www.skroutz.gr/s/2007244/Fujitsu-ASYG18LFC.html#reviews

giannisjmc στις 14/01/2014

Απο την εγκατασταση του δεν δουλευε στο ζεστο. Προβληματικη πλακετα ελεγαν απο το σερβις που ηρθαν 3 φορες για να την αλλαξουν και τη μεσα και την εξω με αλλη ελλατωματικη. Μετα απο 2 εβδομαδες και ενα ευχελαιο.... ..δουλεψε!

Edited by digitaltech
Διαφωνώ με ό,τι λες, αλλά θα υπερασπισθώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες
Link to comment
Share on other sites

Mε 3 κακες αναφορες και 3 καλες για ενα μηχανημα ,δεν βγαζει κανεις συμπερασμα για ενα μηχανημα,οταν ιδια προιόντα κυκλοφορουν εκατονταδες ,και χωρις να ξερει τι εχει γινει απο εγκατασταση ,και τι παρτιδα μπορει να σου τυχει ,οπως σε οποιοδηποτε προιον .Φυσικά ότι ειναι Κινέζικο παιζει ρόλο για το κοστος ,απο υλικά και ποιοτικο έλεγχο κλπ .Η Fujitsu όμως κατασκευάζει εξ'ολοκληρου τα μηχανηματα της και δεν παιρνει εξαρτηματα απο άλλους (εξαιρεση ισως καποια φιλτρα ) .

EDIT : Eχει εργοστασια και σε αλλες χωρες,αλλα εδω ερχονται οτι συμφερει τον εισαγωγεα.

 

Τα παραπάνω ειναι ασχετα πως λειτουργει το επισημο service της καθε εταιριας .Παραδειγμα στην σελιδα της η αντιπροσωπεια της Fujitsu αναφερει κεντρικο service http://www.fgeurope.gr/menu/service-support-29 που υποτίθεται συνεργαζεται με αλλους σε καθε περιοχη .Αν ο τεχνικος εκει δεν εχει καλες σχεσεις με την εταιρια ,φυσικα δεν τον εξυπηρετουν ,αλλα ρόλο παιζει και ποση δουλεια έχουν , ποσα πουλανε ,οποτε όλο και καποια θα τυχουν χαλασμενα ,τα διαθεσιμα ανταλλακτικά κλπ οργανωση ,που όλες οι εταιρίες σημερα εχουν προβλημα λόγω κρίσης (και με τα capital control ) για οποιαδηποτε διαθεσιμοτητα και εξυπηρετιση.

 

Αν θελει κανεις να ειναι πιο σιγουρος για μια αγορα ,εκει που κυκλοφορει καθημερινα και βλεπει καποια κλιματιστικα,μπορει να δει την οποια αποδοση ,και να ρωτησει αν γινεται διακριτικα, αν ειναι ευχαριστημενοι οι κατοχοι.

Edited by Gary Kokkin
Link to comment
Share on other sites

Εσυ φιλε μου που κυκλοφορεις καθημερινα και εχεις γνωμες για ολα τα μηχανηματα; Ενταξει καταλαβαμε οτι προμοταρεις καποια , αλλα ως ενα σημειο ομως.

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Αναλογα που κυκλοφορεις βλεπεις σχεδον τα παντα ,αναλογα όμως τι θες να προσεξεις. Οι παραπανω γνωσεις αφορουν τον καθενα να το ψαξει μετά όπως μπορει για σωστη αγορα .Δεν σε υποχρεωσε κανείς να αγορασεις κατι με ότι σου λέει κάποιος ή διαβαζεις κάπου. Edited by Gary Kokkin
Link to comment
Share on other sites

καλα τα λετε,θα κοιταξω πρωτα να δω ποιος εχει την πιο καλη υποστηριξη και μετα θα προβω στην αγορα,απ οθεμα αξιοπιστιας νομιζω πως ολα αυτα ιδια ειναι ,απλα μην εισαι γκαντεμης και πεσεις σε ελλατωματικο προιον ,αντε μετα να βγαλεις ακρη με καμια δυσκοιλια εταιρεια και να πληρωνεις τον ανεξαρτητο εγκαταστατη βαλε βγαλε.μαλλον για ινβερτορ με βλεπω απο οσα εχω διαβασει φαινεναι καλη στην εξυπηρετηση μεχρι τωρα,
Link to comment
Share on other sites

Aπο θεμα αξιοπιστίας οσο πιο επωνυμη εταιρια στο κλαδο ,ειναι πιο σιγουρα .Αν μπορείς να βρεις και μη Κινεζικο κλιματιστικο ,οσο ακομα υπάρχουν στην αγορα ,περιοριζεις το οποιο ρισκο.
Link to comment
Share on other sites

Aπο θεμα αξιοπιστίας οσο πιο επωνυμη εταιρια στο κλαδο ,ειναι πιο σιγουρα .Αν μπορείς να βρεις και μη Κινεζικο κλιματιστικο ,οσο ακομα υπάρχουν στην αγορα ,περιοριζεις το οποιο ρισκο.

Δεν καταλαβαίνω την εμμονή σου με τα κινέζικα. Έχεις δει ποτέ σε λειτουργία gree ή midea?

Link to comment
Share on other sites

Εσυ φιλε μου που κυκλοφορεις καθημερινα και εχεις γνωμες για ολα τα μηχανηματα; Ενταξει καταλαβαμε οτι προμοταρεις καποια , αλλα ως ενα σημειο ομως.

 

Οπως βλεπεις Garry το παραπανω σχολιο του aenaos15 και του anikologr , σε παροτρυνουνε να μην εισαι τοσο φανατικοσ στην υποστηριξη συγκεκριμενης εταιρειασ και να θαβεισ χωρισ λογο μεγαλο μεροσ κλιματιστικων

Διαφωνώ με ό,τι λες, αλλά θα υπερασπισθώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω την εμμονή σου με τα κινέζικα. Έχεις δει ποτέ σε λειτουργία gree ή midea?

Αρκετα τα τελευταία 2 ετη ,καθως αυτα πουλιωνται κυριως λόγω κρισης,επειδη ειναι φθηνά.Τα κινεζικα όμως δεν ειναι μονο Gree ,Midea που κυριως φτιαχνουν φασον για αλλους,με διαφορα υλικα, αλλα και των premium εταιριων που φτιαχνουν μονο δικα τους, οδηγουν τον κλάδο δεκαετιες ,ειναι ακριβοτερα και γι'αυτο εχουν μικρά μεριδια στην αγορα .Αρκει συγκριση με ιδιο μηχανημα από αλλη χωρα ,που ερχονται αναλογα την παρτιδα ,ειναι ακομα πιο ακριβα ,να καταλαβεις ευκολα πως βγαινουν τα κοστολογια.Premium από τις αμιγως Κινεζικες εταιρίες θεωρούνται τα Ηaier,Ηisense που φτιαχνουν μηχανηματα με συνεργασια των γνωστων εταιριων ,και οχι φασον ,αλλα δεν ειναι τοσο γνωστα στην χωρα μας,γιατι οι εισαγωγεις τους προωθουν και άλλες φιρμες.Καποια Κινεζικα ειναι καλα για τα χρηματα τους, αρκει να ξερεις τι εχουν εσωτερικα,οχι τι διαφημιζουν ,ουτε να πληρωνεις ακριβα τις οποιες extra ευκολιες αντι την ουσια .Φυσικα αν μπορεις να δεις καποια σε λειτουργια,καλυτερα.

Οπως βλεπεις Garry το παραπανω σχολιο του aenaos15 και του anikologr , σε παροτρυνουνε να μην εισαι τοσο φανατικοσ στην υποστηριξη συγκεκριμενης εταιρειασ και να θαβεισ χωρισ λογο μεγαλο μεροσ κλιματιστικων

Οποτε αναφερθηκα σε εταιρία ,ειναι διότι απαντησα σε προτασεις αγορων σε συγκριμένες ερωτήσεις άλλων.Oταν καποιος μπορει να βρει καλυτερο κλιματιστικο στα χρηματα που διαθετει ,θα πρεπει να παρει χειροτερο επειδη ετσι του διαφημιζουν για καλυτερο; Οι εταιριες κλιματιστικών που οδηγουν τον κλάδο από ερευνα,τεχνολογια και σταθερη ποιοτητα, εδω και δεκαετίες,ειναι γνωστες και ακριβες.Λογω οικονομικης κρίσης ,στην δικη μας αγορα θα κυριαρχουν ολο και πιο φθηνες επιλογες ,καθως εχουν εμφανιστει και αγνωστα κλιματιστικά απο Ινδια, και συντομα ισως και απο Πακισταν καθως εχει εργοστασιο εκει η Gree .Εξαλλου δεν υποχρεωσε κανείς κανενα να αγορασει κατι,παρα να το ψαξει.Αν εχει αμφιβολιες απλα μαζευει χρηματα για κατι καλυτερο αν δεν ειναι σιγουρος ή αναβαλει αγορα μεχρι να βρει οτι τον συμφερει.

Edited by Gary Kokkin
Link to comment
Share on other sites

Πεσ σου παρακαλω ποιο ειναι απο Ινδια ή Πακισταν κλιματιστικο στην Ελλαδα που πουλιετε και ποσο πουλιετε ????
Διαφωνώ με ό,τι λες, αλλά θα υπερασπισθώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες
Link to comment
Share on other sites

Aγνωστες μαρκες γυρω στα 350 ευρω το 12αρι ,σε καταστηματα απο τις μικρες αλυσιδες ηλεκτρικων σαν Blustar ,Selten κλπ ,ενα δεν ειχε ουτε φωτακι on of .Αλλα μην παμε μακρια ,τελευταια κυκλοφορουν ηλεκτρικες συσκευες LG made ιn India ,οπότε αν κυκλοφορουσαν φετος μαζικα στην αγορα,κλιματιστικα ,σιγουρα θα βλεπαμε και απο εκει.Εκει ειχαμε ιδια προιοντα κλιματισμου τις καλες εποχες από Κορεα ,Κινα,Ινδονησια,Τουρκια.
Link to comment
Share on other sites

Δεν μας λες και τις πηγες απο οπου αντλεις αυτα τα στοιχεια που παραθετεις; Να μαθαινουμε κι εμεις οι μη σχετικοι....

Σε μια προχειρη αναζητηση παντως δεν υπαρχουν κλιματιστικα "blustar και selten" .

Παραθετω τα αποτελεσματα αναζητησης στο google...

https://www.google.gr/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#q=selten

και https://www.google.gr/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#q=blustar+clima

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Οι φιρμες των φασον ειναι οτι βαλει ο καθε εισαγωγεας . Δεν ειμαι υποχρεωμενος να θυμαμαι τι βλεπω και που εμαθα,επειδη αναφερθηκε κατι καποτε ,το συμπερασμα μετρα.Οποιος ενδιαφερεται το λαμβανει υποψη ,οποιος δεν ενδιαφερεται το προσπερνα και αγοραζει οτι του πουλανε και του αρεσει.

ΕDIT :Δεν εψαξες καλα https://www.bluestarindia.com/ κατασκευστης κλιματιστικων στην Ινδια .Λαθος τυπογραφικο,αλλα δεν με ενδιαφερει κιολας

Edited by Gary Kokkin
Link to comment
Share on other sites

Διαγράφηκαν ποστ. Θα παρακαλέσω να ηρεμήσουν τα πνεύματα και να πέσουν οι τόνοι.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Οι φιρμες των φασον ειναι οτι βαλει ο καθε εισαγωγεας . Δεν ειμαι υποχρεωμενος να θυμαμαι τι βλεπω και που εμαθα,επειδη αναφερθηκε κατι καποτε ,το συμπερασμα μετρα.Οποιος ενδιαφερεται το λαμβανει υποψη ,οποιος δεν ενδιαφερεται το προσπερνα και αγοραζει οτι του πουλανε και του αρεσει.

ΕDIT :Δεν εψαξες καλα https://www.bluestarindia.com/ κατασκευστης κλιματιστικων στην Ινδια .Λαθος τυπογραφικο,αλλα δεν με ενδιαφερει κιολας

 

Πουθενα δεν πουλιεται αυτο που λεσ στην Ελλαδα ουτε σε μικρεσ , ουτε σε μεγαλεσ αλυσιδεσ

Edited by impreza_sti
Διαφωνώ με ό,τι λες, αλλά θα υπερασπισθώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες
Link to comment
Share on other sites

εχει προσφορες ο κωτσοβολος για 24 ωρεςμια βοηθεια τελικα τι να παρω

Πρωτες επιλογες Daikin ,Panasonic είναι παρόμοια από το ίδιο εργοστασιο .Τo Panasonic έχει καλύτερα φίλτρα ,πιο δυνατο ανεμιστήρα και όρια,αλλα με αντιπροσωπεια της υπομονης ,τα υποστηρίζει ομως το καταστημα λεει με service σε συνεργασια.Kαι τα δυο εχουν πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης .

Το Fujitsu έχει καλυτερη εγγυηση με νεους ορους τελευταια ,δεν το αναφερει το καταστημα ,αν ενδιαφερεσαι ρωτησε τους.Ειναι Κινεζικο με λιγο θορυβο παραπάνω,νεο μοντελο σαν λιφτινκ,η εταιρια το θεωρει απο τα καλα μοντελα στη γκαμα της.Τo Toshiba εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6892484#post6892484 ΕDIT : Κοιταξε να αποφύγεις τις προσφορες τοποθετισης που παιζουν αυτην την περιοδο σε ηλεκτραγορες λογω εγκαινιων.Ειναι οτι χειρότερο σε εργασια για θεμα κοστους.Καλυτερα λοιπον επιπλεον εκπτωση ,γιατι το εχουν υπολογισει στην τιμη.Σε οτι αποφασίσεις κοιταξε να βρεις τεχνικο ,που να ξερει το μηχανημα .

Edited by Gary Kokkin
Link to comment
Share on other sites

----- προσθήκη μηνύματος 43 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

[/color]

Πρωτες επιλογες Daikin ,Panasonic είναι παρόμοια από το ίδιο εργοστασιο .Τo Panasonic έχει καλύτερα φίλτρα ,πιο δυνατο ανεμιστήρα και όρια,αλλα με αντιπροσωπεια της υπομονης ,τα υποστηρίζει ομως το καταστημα λεει με service σε συνεργασια.Kαι τα δυο εχουν πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης .

Το Fujitsu έχει καλυτερη εγγυηση με νεους ορους τελευταια ,δεν το αναφερει το καταστημα ,αν ενδιαφερεσαι ρωτησε τους.Ειναι Κινεζικο με λιγο θορυβο παραπάνω,νεο μοντελο σαν λιφτινκ,η εταιρια το θεωρει απο τα καλα μοντελα στη γκαμα της.Τo Toshiba εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6892484#post6892484 ΕDIT : Κοιταξε να αποφύγεις τις προσφορες τοποθετισης που παιζουν αυτην την περιοδο σε ηλεκτραγορες λογω εγκαινιων.Ειναι οτι χειρότερο σε εργασια για θεμα κοστους.Καλυτερα λοιπον επιπλεον εκπτωση ,γιατι το εχουν υπολογισει στην τιμη.Σε οτι αποφασίσεις κοιταξε να βρεις τεχνικο ,που να ξερει το μηχανημα .

 

τελικα παραγγειλα το νταικιν για την κρεβατοκαμαρα,πιστευω να ειναι οντως ησυχο γιατι ξυπναω πολυ ευκολα,τωρα για το υπολοιπο σπιτι 35τμ με υψος 3,3 ενεργειακα αλουμινια κ τζαμια,αμονωτο απο παντου σαλονι διαδρομος ενιαιο αξιζει η αγορα δυο 9.000 http://www.praktiker.gr/p/klimatistiko-haier-tundra-9000btu-inverter-71604 με εκπτωση 10% που δινει σε cu η να παρω ενα μεγαλο???

στην κουζινα μπαινει κλιματιστικο? ειναι σα δωματιο γυρω στα 12τμ με ενα ανοιγμα πορτας( λες να παρω τρεια 9,000 και να δουλευουνε ταυτοχρονα,δεν θα συνεργαζονται λες,(τα καλοριφερ τα πεταξα πραγματικα μιας κ χορο επιαναν και λεφτα για πετρελαιο δεν οποτε φουντο)τωρα εχω μια τζακοσομπα και ενα απλο aux 12.000 που εβαλα περυσι αλλα τη βαρεθηκα κουβαλα ξυλα στον πρωτο οροφο καθαρισε σταχτες καμιναδες μυρωδιες εχει φασαρια

(για αυτο που εχει 3 ετη εγγυηση τι λες? τα θελω πιο πολυ για ζεστη)

-midea-ms12fu

Edited by wannaplay
Link to comment
Share on other sites

εληξε η προσφορα του κοτσοβολου Edited by villasg

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...