Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το κλιματιστικό καλείται να καλύψει ογκομετρικά το χώρο, στον οποίο υπάρχουν απώλειες αλλά και πηγές θερμότητας (πχ οι άνθρωποι). Αν οι απώλειες είναι μεγαλύτερες από την απόδοση σε θερμική ενέργεια του κλιματιστικού, τότε είναι εξαιρετικά δύσκολο να πετύχει κανείς σε εύλογο χρονικό διάστημα τη ζητούμενη στο θερμοστάτη θερμοκρασία.

 

Αν τώρα, το κλιματιστικό μπορεί να καλύψει το χώρο, τότε κάποια στιγμή θα ρίξει φόρτο καθώς η μετρούμενη θερμοκρασία συγκλίνει στη θερμοκρασία στόχο.

 

Όμως υπάρχει μια σημαντική λεπτομέρεια και λέγεται φαινόμενο διαστρωμάτωσης. Στην πράξη στο χώρο υπάρχει δυναμικό θερμοκρασίας ξεκινώντας από το πάτωμα και φτάνοντας στο ταβάνι. Ως γνωστόν ο θερμός αέρας έχει την τάση να ανεβαίνει προς το ταβάνι και ο ψυχρός να κατεβαίνει προς το πάτωμα. Αυτό εφόσον στο εύρος αυτό υπάρχει διαφορά θερμοκρασίας. Τα κλιματιστικά έχουν αισθητήρα (συνήθως ένα thermistor), όπου μετρούν με πεπερασμένη ακρίβεια τη θερμοκρασία αέρα στην περιοχή του αισθητήρα.

 

Εδώ μπορεί να υπάρξουν μια σειρά από σφάλματα που μπορεί να οδηγήσουν το κλιματιστικό να έχει λανθασμένη συμπεριφορά. Το πιο συνηθισμένα είναι το ρεύμα αέρα να έχει λανθασμένη κατεύθυνση (στην ψύξη η γρίλια πρέπει να είναι όσον το δυνατόν πιο ψηλά, ενώ στη θέρμανση όσον το δυνατόν πιο χαμηλά) ή να έχει μικρή ταχύτητα με αποτέλεσμα να δημιουργείται διαστρωμάτωση.

 

Άρα, σε πρώτη φάση στρέψε τη γρίλια ψηλά και βάλε τον ανεμιστήρα στο AUTO ή τουλάχιστον στη μέτρια σκάλα. Η χαμηλή σκάλα δεν αρκεί για να επιτευχθεί το απαιτούμενο ρεύμα αέρος για να καλύψει ένα τόσο μεγάλο χώρο. Επίσης η εξωτερική θερμοκρασία και η αιτούμενη στο θερμοστάτη πρέπει να έχουν μια λογική διαφορά. Δεν είναι απαραίτητο να μιλάμε για βλάβη, είναι πιο πιθανό το set ρυθμίσεων να μην ανταποκρίνεται στις απαιτήσεις.

 

Για καλύτερα αποτελέσματα μια λύση είναι να προμηθευτείς watt-meter το οποίο μπαίνει στη γραμμή παροχής και έτσι μπορείς δυναμικά να παρακολουθείς το φόρτο της μονάδας.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σίγουρος επειδή είχα και στο παρελθόν a/c και ξέρω πως είναι η λειτουργία του inverter.

Μιλάω για τον εσωτερικό ανεμιστήρα ο οποίος παρέχει αέρα συνεχώς όπως στα πρώτα λεπτά λειτουργίας του.

Ο χώρος είναι 54 τ.μ οπότε είναι το κατάλληλο μηχάνημα.

Η θερμοκρασία που έχω ορίσει είναι 26 βαθμοί και στο μπαλκόνι μου τώρα έχει 29. Οπότε είναι μια λογική θερμοκρασία.

Για το τελευταίο απορώ κι εγώ...

Μισώ τη ζέστη και την αριστερά!
Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι δεν έχεις ανοικτό κάποιο παράθυρο ή μπαλκονόπορτα. Δοκίμασε τον ανεμιστήρα στο AUTO ή τουλάχιστον στο mid. Υπό κανονικές συνθήκες σε λιγότερο από μια ώρα θα πρέπει η εσωτερική θερμοκρασία να έχει φτάσει στη θερμοκρασία στόχο.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το κλιματιστικό καλείται να καλύψει ογκομετρικά το χώρο, στον οποίο υπάρχουν απώλειες αλλά και πηγές θερμότητας (πχ οι άνθρωποι). Αν οι απώλειες είναι μεγαλύτερες από την απόδοση σε θερμική ενέργεια του κλιματιστικού, τότε είναι εξαιρετικά δύσκολο να πετύχει κανείς σε εύλογο χρονικό διάστημα τη ζητούμενη στο θερμοστάτη θερμοκρασία.

 

Αν τώρα, το κλιματιστικό μπορεί να καλύψει το χώρο, τότε κάποια στιγμή θα ρίξει φόρτο καθώς η μετρούμενη θερμοκρασία συγκλίνει στη θερμοκρασία στόχο.

 

Όμως υπάρχει μια σημαντική λεπτομέρεια και λέγεται φαινόμενο διαστρωμάτωσης. Στην πράξη στο χώρο υπάρχει δυναμικό θερμοκρασίας ξεκινώντας από το πάτωμα και φτάνοντας στο ταβάνι. Ως γνωστόν ο θερμός αέρας έχει την τάση να ανεβαίνει προς το ταβάνι και ο ψυχρός να κατεβαίνει προς το πάτωμα. Αυτό εφόσον στο εύρος αυτό υπάρχει διαφορά θερμοκρασίας. Τα κλιματιστικά έχουν αισθητήρα (συνήθως ένα thermistor), όπου μετρούν με πεπερασμένη ακρίβεια τη θερμοκρασία αέρα στην περιοχή του αισθητήρα.

 

Εδώ μπορεί να υπάρξουν μια σειρά από σφάλματα που μπορεί να οδηγήσουν το κλιματιστικό να έχει λανθασμένη συμπεριφορά. Το πιο συνηθισμένα είναι το ρεύμα αέρα να έχει λανθασμένη κατεύθυνση (στην ψύξη η γρίλια πρέπει να είναι όσον το δυνατόν πιο ψηλά, ενώ στη θέρμανση όσον το δυνατόν πιο χαμηλά) ή να έχει μικρή ταχύτητα με αποτέλεσμα να δημιουργείται διαστρωμάτωση.

 

Άρα, σε πρώτη φάση στρέψε τη γρίλια ψηλά και βάλε τον ανεμιστήρα στο AUTO ή τουλάχιστον στη μέτρια σκάλα. Η χαμηλή σκάλα δεν αρκεί για να επιτευχθεί το απαιτούμενο ρεύμα αέρος για να καλύψει ένα τόσο μεγάλο χώρο. Επίσης η εξωτερική θερμοκρασία και η αιτούμενη στο θερμοστάτη πρέπει να έχουν μια λογική διαφορά. Δεν είναι απαραίτητο να μιλάμε για βλάβη, είναι πιο πιθανό το set ρυθμίσεων να μην ανταποκρίνεται στις απαιτήσεις.

 

Για καλύτερα αποτελέσματα μια λύση είναι να προμηθευτείς watt-meter το οποίο μπαίνει στη γραμμή παροχής και έτσι μπορείς δυναμικά να παρακολουθείς το φόρτο της μονάδας.

 

Οι γρίλιες είναι απο την αρχή ψηλά και συμφωνώ με όλα όσα λες, απλά απορώ πως γίνεται στις δυο πιο μακρινές γωνιές απο το μηχάνημα που έχω τοποθετήσει θερμόμετρα να έχω 26 βαθμούς κι αυτό να λειτουργεί με την ίδια πόρωση όπως στην αρχή ενώ παράλληλα αφού δουλεύει έτσι πως και δεν ρίχνει την θερμοκρασία περαιτέρω.

Δεύτερο a/c που αγοράζω κι αυτό προβληματικό. Έλεος.

Μισώ τη ζέστη και την αριστερά!
Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι δεν έχεις ανοικτό κάποιο παράθυρο ή μπαλκονόπορτα. Δοκίμασε τον ανεμιστήρα στο AUTO ή τουλάχιστον στο mid. Υπό κανονικές συνθήκες σε λιγότερο από μια ώρα θα πρέπει η εσωτερική θερμοκρασία να έχει φτάσει στη θερμοκρασία στόχο.

 

Έχω τα πάντα κλειστά και επίσης ο χώρος είναι μεν μεγάλος 54τ.μ αλλά είναι σχετικά χαμηλό το ταβάνι γύρω στα 2,65μ οπότε δεν μπορώ να το καταλάβω με τίποτα!

Μισώ τη ζέστη και την αριστερά!
Link to comment
Share on other sites

Πόσα μέτρα είναι οι σωληνώσεις μεταξύ εσωτερικής-εξωτερικής μονάδας; Ο εγκαταστάτης χρησιμοποίησε αντλία κενού; Γενικά τηρήθηκαν κατά γράμμα οι προδιαγραφές εγκατατάστασης του κατασκευαστή; Το λέω διότι αν και λογικά η μονάδα είναι στην εγγύηση και δεν θα έχεις πρόβλημα, έχουν υπάρξει περιπτώσεις που οι αντιπροσωπείες δεν καλύπτουν τη βλάβη επικαλλούμενες «πλημμελή εγκατάσταση».
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η θερμοκρασία στη γρίλια πόση είναι;

 

Άφησα το θερμόμετρο ένα λεπτό και έδειξε 14 βαθμούς, δεν ξέρω είναι safe μέτρηση;

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πόσα μέτρα είναι οι σωληνώσεις μεταξύ εσωτερικής-εξωτερικής μονάδας; Ο εγκαταστάτης χρησιμοποίησε αντλία κενού; Γενικά τηρήθηκαν κατά γράμμα οι προδιαγραφές εγκατατάστασης του κατασκευαστή; Το λέω διότι αν και λογικά η μονάδα είναι στην εγγύηση και δεν θα έχεις πρόβλημα, έχουν υπάρξει περιπτώσεις που οι αντιπροσωπείες δεν καλύπτουν τη βλάβη επικαλλούμενες «πλημμελή εγκατάσταση».

 

Γύρω στα 2,8μ και γενικώς ήταν δυο τύποι ο ένας πιο καλός απο τον άλλον. Δεν ξέρω τι είναι η αντλία κενού αλλά μου φάνηκαν οκ και τυπικοι.

Μισώ τη ζέστη και την αριστερά!
Link to comment
Share on other sites

H αντλία κενού είναι το πιο σημαντικό στοιχείο της εγκατάστασης. Δεν σύνδεσαν ένα μηχάνημα στις σωληνώσεις και το άφησαν για 10-15' να λειτουργήσει πριν προχωρήσουν με την εγκατάσταση;
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

H αντλία κενού είναι το πιο σημαντικό στοιχείο της εγκατάστασης. Δεν σύνδεσαν ένα μηχάνημα στις σωληνώσεις και το άφησαν για 10-15' να λειτουργήσει πριν προχωρήσουν με την εγκατάσταση;

 

Ναι ένα μικρο μηχάνημα που κάνει έναν μεταλλικό ήχο κάπως, ναι το έκαναν για κανένα τέταρτο!

Η θερμοκρασία στις γρίλιες είναι οκ γιατί στο προηγούμενο κλιματιστικό σε άλλο σπίτι η θερμοκρασία που είχε μετρησει ένας τεχνικός ήταν 4 βαθμοί;

Εσύ τι πιστεύεις είναι ελαττωματικό κάτι άλλο;

 

Παιδιά τρώει μια φρίκη στο auto και αρχίζει και πετάει ζεστό αέρα στους 26 βαθμούς :blink:

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα
Μισώ τη ζέστη και την αριστερά!
Link to comment
Share on other sites

ΦΊΛΕ gnt μια ερώτηση. Σήμερα πήγα σε έναν τεχνικό εγκαταστατη που τοποθετεί κ πουλάει όλα τα μηχανήματα όλες τους μάρκες κ όταν τον ρώτησα ποιο κλιματιστικό προτείνει μου απάντησε οποιοδήποτε μηχάνημα που να έχει μεγάλη εγγύηση κ Μάλιστα μου είπε για τα gree κ inventor που έχουν 10 Χρόνια εγγύηση. Μάλιστα όταν τον ρώτησα για τις κορυφαίες μάρκες όπως daikin Hitachi mitsubishi μου είπε πως στο μαγαζί του έχει τέτοια κλιματιστικά με χαλασμένες πλακέτες κ είναι όλα για πέταμα γιατί μια πλακέτα έχει την μισή ίσως και λίγο πιο πάνω αξία του μηχανήματος κ για αυτό το λόγο προτείνει μηχανήματα που να έχουν πολλά χρόνια εγγύηση. ...

Πως σχολιάζεις την άποψη του κ θα μπορούσες να μου κάνεις ένα συγκριτικό ενός 18 gree ή inventor με το Hitachi rak 50ppa όσον αφορά την κατανάλωση ενέργειες ; σε γενικές γραμμές αυτά τα gree inventor σαν μηχανήματα τι λένε;

Edited by supermario
Link to comment
Share on other sites

ΦΊΛΕ gnt μια ερώτηση. Σήμερα πήγα σε έναν τεχνικό εγκαταστατη που τοποθετεί κ πουλάει όλα τα μηχανήματα όλες τους μάρκες κ όταν τον ρώτησα ποιο κλιματιστικό προτείνει μου απάντησε οποιοδήποτε μηχάνημα που να έχει μεγάλη εγγύηση κ Μάλιστα μου είπε για τα gree που έχουν 10 Χρόνια εγγύηση. Μάλιστα όταν τον ρώτησα για τις κορυφαίες μάρκες όπως daikin Hitachi mitsubishi μου είπε πως στο μαγαζί του έχει τέτοια κλιματιστικά με χαλασμένες πλακέτες κ είναι όλα για πέταμα γιατί μια πλακέτα έχει την μισή ίσως και λίγο πιο πάνω αξία του μηχανήματος κ για αυτό το λόγο προτείνει μηχανήματα που να έχουν πολλά χρόνια εγγύηση. ...

Πως σχολιάζεις την άποψη του κ θα μπορούσες να μου κάνεις ένα συγκριτικό ενός 18 gree με το Hitachi rak 50ppa όσον αφορά την κατανάλωση ενέργειες ; σε γενικές γραμμές αυτά τα gree σαν μηχανήματα τι λένε;

 

Φίλε αν και δεν ρωτάς εμένα θα σου πω το εξής, πριν πάρω το toyotomi είχα παει σε δυο εγκαταστάτες - εμπόρους με όλες τις μάρκες και οι δυο μου είπαν Mitsubishi με κλειστά ματιά! Ο ένας μάλιστα ήταν και γείτονας μου είπε:

"Φίλε πάρε οποίο θες, αλλά επειδή είσαι γείτονας θέλω να περνάς και να μου λες μια καλημέρα πάρε αν μπορείς το mitsubishi και θα με θυμηθεις!"

Πως να το κάνουμε ότι πληρώσεις παίρνεις κι εγώ μουτζωνομαι απο το μεσημέρι για το μπρίκι που πήρα!

Πως να το κάνουμε δηλαδή, ωραίο το καινούργιο Megane του συναδέλφου αλλά σε 8 μήνες του έδωσε τις βαλβίδες στο χέρι, το κακομοιρικο το Almerα όμως που του έχω πιει το αίμα πυροβολεί στα 232.000...

Μισώ τη ζέστη και την αριστερά!
Link to comment
Share on other sites

@supermario Ο έμπορος δεν σου είπε όμως για τα ψιλά γράμματα, ότι η εγγύηση είναι 10 χρόνια για το συμπιεστή (τόσο δίνουν πλέον σχεδόν όλοι) και 5 χρόνια για τα υπόλοιπα και για να ισχύει πρέπει να γίνει εγκατάσταση και ετήσια συντήρηση από εξουσιοδοτημένο συνεργείο.

 

Η Gree είναι κάπως καλύτερη στον τομέα αυτόν αφού σε κάποια μοντέλα δίνει 10ετή εγγύηση σε όλα, αλλά και πάλι για να ισχύσει πρέπει να τηρηθούν τα όσα ισχύουν για την Inventor.

 

Γενικά οι Tier 1 κατασκευαστές οικιακού κλιματισμού έιναι οι Daikin, Hitachi, Mitsubishi, Panasonic και Τoshiba. Στατιστικά η ποιότητα κατασκευής είναι σαφώς καλύτερη στα μοντέλα των κατασκευαστών αυτών, χωρίς αυτό βέβαια να σημαίνει ότι δεν πρόκειται να βγάλουν βλάβες. Γενικά το θέμα με τις βλάβες αφορά όλους τους κατασκευαστές, από τον τελευταίο φασόν μέχρι τα high end μοντέλα των Tier 1 κατασκευαστών. Όπως σε όλα τα προϊόντα τεχνολογίας άλλωστε κανείς δεν μπορεί να ξέρει πότε και αν θα βγει βλάβη, γνωρίζει όμως ότι κάποιες εταιρείες δίνουν μεγαλύτερη έμφαση στα υλικά κατασκευής, στη συναρμογή και στον ποιοτικό έλεγχο.

 

Δεν θέλω να μειώσω την αξία των Inventor και των Gree, είναι αξιοπρεπέστατα μηχανήματα και σε ανταγωνιστικές τιμές.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Προς gnt

 

Καλησπέρα,

Τελικά αφού πήρα στην αντιπροσωπεία και ήταν κάθετοι πως δεν πρόκειται να πέσει η ταχύτητα του ανεμιστήρα στην λειτουργία inverter, πηρα μετρητή κατανάλωσης ρεύματος και μέτρησα την καταναλωση σε διαφορετικές θερμοκρασίες και διεπίστωσα το εξής:

Όταν πιάσει την θερμοκρασία που εχω ορίσει η καταναλωση πέφτει στα 50;;; Watt!!!!!

Όταν χαμηλώνω αυτη τη θερμοκρασία τότε η καταναλωση εκτοξεύεται στα ~1400-1600watt.

Άρα σίγουρα λειτουργεί το inverter έτσι;

Επίσης τα 50watt είναι λογική καταναλωση η είναι fail του μετρητή;

Μισώ τη ζέστη και την αριστερά!
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει σφάλμα μέτρησης αλλά λίγο πολύ η συμπεριφορά είναι σύμφωνη με τη λειτουργία του inverter. Σε χαμηλό φόρτο στιγμιαίες τιμές < 100 W είναι το σύνηθες, ενώ σε πλήρη φόρτο ξεπερνάει το 1 kW.

 

Στην περίπτωσή μου, με μετρητή ακριβείας, το μετρούμενη τιμή έχει απόκλιση κάτω από 10% σε σχέση με τις τιμές που δίνει ο κατασκευαστής στο τεχνικό εγχειρίδιο.

 

Παρατήρησε τη συμπεριφορά της μονάδας και σε συμβουλεύω να προμηθευτείς διζωνικό θερμόμετρο καλής ποιότητας, ώστε να μετράς ταυτόχρονα εσωτερική και εξωτερική θερμοκρασία.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ρε φίλε gnt πραγματικά θαυμάζω το γεγονός, ότι απαντας στον κάθε άσχετο με τέτοια σαφήνεια και ανιδιοτέλεια.

Τι να πω...

Άξιος πραγματικά.

Μισώ τη ζέστη και την αριστερά!
Link to comment
Share on other sites

Είναι απίστευτος πραγματικά και τον ευχαριστούμε...τιμητική από μένα :lol:

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες και από μένα!

Απ' ότι διαβάζω στα 9.000btu το: https://www.skroutz.gr/s/2937397/Hitachi-RAS-RAC-S10HA.html

είναι η top πρόταση vfm. Απλά σαν λειτουργίες μου φαίνεται φτωχό πχ σε σχέση με το : http://www.skroutz.gr/s/3433571/Toyotomi-Akira-Premium-GAN-GAG-A28IVL.html και είναι υπό σκέψη αν αξίζει η διαφορά, με την έννοια, αν είναι τόσο υποδεέστερη η toyotomi σαν εταιρεία, γιατί είμαι κάτοχος 3 χρόνια ενός toyotomi 18.000 kuro και είμαι ευχαριστημένος.

Σημειωτέον ότι το budget κυμαίνεται πάνω κάτω στα 550Ε, με σκοπό να φτάσω μέχρι εκεί αν αξίζει συνολικά το κλιματιστικό (χωρίς "ναι αλλά") και βλέπω ότι υπάρχουν στα χρήματα αυτά και προτάσεις στις κορυφαίες εταιρίες π.χ. Daikin, panasonic, mitsubisi κλπ. Δεν απορρίπτονται φυσικά και φθηνότερα μοντέλα π.χ. toyotomi :O.

Υπάρχει κάποιο κλιματιστικό με λίγα λόγια, λαμβάνοντας υπόψη την χαμηλότερη τιμή στο skroutz, που να "χτυπάει" το προαναφερόμενο hitachi (άντε έστω και στα 600Ε);

Link to comment
Share on other sites

H σειρά standard της Ηitachi έχει εξαιρετικό συμπιεστή, καλή έως πολύ καλή ποιότητα παραγόμενου αέρα (αναλόγα το μοντέλο Η(Α/B)(G) ), χαμηλή στάθμη θορύβου και πολύ καλή ποιότητα υλικών/συναρμογή. Το βασικό μειονέκτημά της είναι η έλλειψη λειτουργιών/αυτοματισμών και το πολύ πτωχό χειριστήριο.

 

Τα Toyotomi είναι πολύ καλά all around και δίνουν πλούσιο πακέτο λειτουργιών για την τιμή τους. Παρόλα αυτά πρέπει να σκεφτόμαστε παράλληλα το κόστος χρήσης και την αξιοπιστία σε βάθος χρόνου και εκεί είναι που ανοίγει η ψαλίδα μεταξύ των Tier 1 κατασκευαστών (Daikin, Hitachi, Mitsubishi, Panasonic και Τoshiba) και των υπολοίπων.

 

Στο ερώτημά σου τώρα, υπάρχει κλιματιστικό το οποίο είναι πιο αποδοτικό από το Hitachi RAS/RAC-S10H(A/B) και έχει περισσότερες λειτουργίες/αυτοματισμούς. Πλέον η τιμή του έχει πέσει σε λογικά επίπεδα και το κάνει ακόμα πιο θελκτικό ως επιλογή. Αναφέρομαι στο Mitsubishi MSZ/MUZ-SF25VE. Λογικά είναι θέμα χρόνου να κυκλοφορήσει ο αντικαταστάτης του για το 2014, όμως η τιμή του τελευταίου λογικά θα ξεφεύγει από το budget σου.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φιλε gnt σε ευχαριστουμε για ολα, και κυριως για την ορεξη που εχεις να μας βοηθας ολους.

 

Μιας κι ειμαι σε αναζητηση για 18αρι inverter (εδωσα ενα 24 toyotomi απλο non inverter το οποιο ηταν φολα γενικα) και ελεγα να περιορισω το budget στα 650-700 αντε 750 με τοποθετηση. Αλλα ειδα αυτο το hitachi https://www.skroutz.gr/s/2833450/Hitachi-RAK-50PPA-RAC-50WPA.html το οποιο πρεπει να ειναι πολυ καλο μηχανημα αλλα ξεφευγει λιγο στο budget. Mετα ψαχνοντας κατεληξα στο https://www.skroutz.gr/c/407/klimatistika.html?from=autocomplete&keyphrase=fujitsu+asyg18lfc το οποιο βρηκα στα 870 καινουριο απο ενα αλλο μαγαζι. Ξερω οτι και στα 2 ξεφευγω, εσυ εχεις κατι να προτεινεις πιο οικονομικο σε παρομοια ποιοτητα? Αν λεγαμε να διαλεξω αναμεσα σε αυτα τα 2 τι να διαλεγα? Η αληθεια ειναι πως τεινω προς fujitsu αφου εχω και 9αρι τετοιο το οποιο ειναι πολυ καλο μηχανημα και εντελως αθορυβο, οπως επισης και στην οικογενεια εχουν αρκετα fujitsu ( μεχρι και 20ετιας) κι ακομα δουλευουν τελεια. Επισης το 24 σε ιδιο ( 1-2 μοντελα παλιοτερο) το εχει ο κουμπαρος μου και ειναι κι αυτο παρα πολυ καλο σε αποδοση, και πληρως αθορυβο για 24αρι.

 

Ευχαριστω:)

Edited by vamvakoulas
Link to comment
Share on other sites

Ο χώρος που θέλεις να καλύψεις τι επιφάνεια έχει; Από μόνωση τι υπάρχει; Γενικά περίγραψε λίγο την κατάσταση. Edited by gnt
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σαλονι γυρω στα 25+ τμ κι ενα εξτρα δωματιακι περιπου 10, οικοδομη σχετικα καινουρια 8 ετων με αλουμινια αλλα το κυριο θεμα (για αυτο και ειχα παρει 24αρι) ειναι πως ειναι ρετιρε και το βλεπει ο ηλιος απο παντου. Επισης δυστυχως η τοποθετηση γινεται σε ενα μοναδικο σημειο που υπαρχει και ειναι λιγο μακρια απο το σημειο που καθομαστε αφου ειναι λιγο μακροστενος ο χωρος. Το 24 το εδωσα επειδη 1) εκανε θορυβο 2) δεν ητανε inverter με αποτελεσμα να παγωνε καλα το χωρο αλλα μετα απο καμμια ωρα δεν εριχνε ισχυ και γινοτανε ψυγειο το σπιτι 3) εκαιγε τον "αγλαιορα" :lol: 4) πολυ κακη αποδοση θερμανσης. Γενικα ητανε φολα:cry:
Link to comment
Share on other sites

Αν το δωματιάκι μπορεί να αποκοπεί από τον κυριώς χώρο, τότε το πρόβλημα απλοποιείται. Σε κάθε περίπτωση, μια φθηνή και αποδοτική λύση είναι τα αεροστόπ στα κουφώματα.

 

Από εκεί και πέρα για 35 m² με τις ειδικές συνθήκες που περιγράφεις χρειάζεσαι κλιματιστικό 5 kW (~18000 BTU/h), όμως δυστυχώς στο budget που διαθέτεις δεν υπάρχουν πολλές επιλογές. Μια αξιοπρεπής πρόταση είναι το Toyotomi Akira GAN/GAG A180GVR-T3, αλλά στη θέση σου θα έκανα υπομονή μερικές ημέρες, καθώς η κυκλοφορία των νέων μοντέλων για το 2014 θα σπρώξει αναπόφευκτα τις τιμές προς τα κάτω για τα μοντέλα του 2013.

 

Πάντως, από τα δύο μοντέλα που αναφέρεις, το Hitachi υπερτερεί σημαντικά στους κρίσιμους τομείς της απόδοσης/οικονομίας, ποιότητας υλικών/συναρμογής και παραγόμενου θορύβου. Ο δε αντικαταστάτης του, RAS/RAC-50PPB είναι αισθητά βελτιωμένος σε σχέση με τον προκάτοχό του.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω απο που να αρχίσω το διάβασμα

Τελικά να αγοράσω τώρα ή να περιμένω λίγο ακόμα για νέα μοντέλα?

Είμαι στην αναζήτηση για ένα 12άρι και ένα 18άρι (αν είναι μικρή η διαφορά 24άρι)

Κ εγώ αναζητώ το καλύτερο vfm και φυσικά το ποιο αξιόπιστο άλλα όσο ρωτάω τόσο μπερδευομαι περισσότερο

Μέχρι χθες θα έπερνα 2 κακομούτσουνα Fujutsu εδώ διαβάζω για κορφαία τα hitachi & Mitsubisi

Καμιά εμπεριστατομένη γνώμη κ απο δω?

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνα περιγράφοντας τους χώρους, πόσα m² είναι, τι μόνωση υπάρχει, τοποθεσία, προσανατολισμός, ιδιαίτερες συνθήκες για τους κατοίκους, budget κτλ.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...