Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια για σας...

 

τις τελευταίες μερες διαβαζα εντατικα τα μυνηματα σας και μπορω να πω εμαθα πολλα....

 

ειμουν αναμεσα απο το να τα σκασω για Daikin αλλα για το συγκεκριμενο χωρο μεγαλο εννιαιο δωματιο κουζινα, τραπεζαρια καθιστικο προτιμησα το παραπανω Hitachi αφου ανοιγοκλεινουν πορτες σε μπαλκονι κτλ κτλ... μακαρι να ειχα κανει την ιδια ερευνα αγορας πριν αγορασω για το υπνοδωματιο με γραφειο υπολογιστη... σε αλλο οροφο που ειμαι παρα πολλες ωρες χειμωνα καλοκαιρι και ο εξαερισμος θα μου ηταν αρκετα χρησιμος.

 

αυτο που με προβληματιζει ειναι η ασφαλεια που χρειαζεται το Ηitachi. το manual http://www.hapm.hitachi-asia.com/index/techsupp/InstallationManual/INS_RAK-70PPA(EN).pdf δεν μου το λεει ξεκαθαρα για τις απαιτησεις στο ρευμα...ναι μεν λεει χρησιμοποιήστε το νομιμο για τον τοπο σας και αναφερει τη Γερμανια ως παραδειγμα και αντισταση 30Α.

 

το συγκεκριμενο κλιματιστικο θα αντικαταστησει Fujitec 18αρι.... εχω αποκλειστική αντισταση 16Α και αναρωτιεμαι εαν πρεπει να αλλαξω την αντισταση πριν ερθει αυριο το απογευμα ο τεχνικος που μου εχει περασει και τα αλλα μηχανηματα...

παντος ο ηλεκτρολογος μου και ο τεχνικος μου μου λενε οτι 16Α θα κανει μια χαρα.... ο ψυκτικος μου λεει οτι εχει βαλει μια 40Α μονο σε επαγγελματικο μηχανιμα.... πολυ μεγαλυτερο. εχει κανεις εμπειρια?

 

ειμαι σχεδον σιγουρος οτι το καλωδιο ειναι 2,5

 

ευχαριστω. προκαταβολικα.

 

Το σχεδον δεν λεει τιποτα ,γιατι κινδυνευεις με φωτια,αν αλλαξεις την ασφαλεια και το καλωδιο ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ 2,5.

Δυδτηχως δεν βρηκα ηλεκτρικη καταναλωση για το κλιματιστικο σου,εμπειρικα τελειως ομως πιστευω οτι σε καλυπτει,αλλαξε αν θες και σε καμπυλη c την 16αρα ασφαλεια(με 16αρα ππαλι ) και εισαι οκ.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

 

Χρειάζομαι ένα κλιματιστικό σε μικρό χώρο 10 τετραγωνικά, τι να προτιμήσω να είναι σχετικά αθόρυβο αλλά και πολύ οικονομικό από άποψης κατανάλωσης ρεύματος. ΔΕν έχω συγκεκριμένο budget αλλά θέλω να αποφύγω κάτι αρκετά ακριβό. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

 

Χρειάζομαι ένα κλιματιστικό σε μικρό χώρο 10 τετραγωνικά, τι να προτιμήσω να είναι σχετικά αθόρυβο αλλά και πολύ οικονομικό από άποψης κατανάλωσης ρεύματος. ΔΕν έχω συγκεκριμένο budget αλλά θέλω να αποφύγω κάτι αρκετά ακριβό. Ευχαριστώ.

 

το αρκετα ακριβο για καποιον ειναι 400€ για κοποιον 600€ και για αλλον 1000€

http://www.skroutz.gr/s/342255/Toyotomi-MTN-MTG-A128FS.html

οτι πιο οικονομικο με 27db θορυβο(αθορυβο),απλη τεχνολογια οχι inverter,κατηγορια Α

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

σε καμπυλη C ειναι η 16Α. μαλλον θα βαλω τη 30Α που θελει για να εχω το κεφαλι μου σιγουρο.... εκτος αν αυτο μου δημιουργησει αλλα προβληματα που δεν γνωριζω...
Link to comment
Share on other sites

@ela002 Το Hitachi RAS/RAC-S10HA, είναι το best value for money στα ~9000 BTU/h κλιματιστικά για το 2013.

Μπορείς να διαβάσεις την εμπειρία χρήσης μου για το S10HA εδώ.

Το μόνο που υστερούν σε σχέση με τον ανταγωνισμό είναι η έλλειψη πολλών αυτοματισμών/λειτουργιών.

 

@hifidude Σύμφωνα με το manual εγκατάστασης, η παροχή ρεύματος πρέπει να περνάει από ασφάλεια 30Α. Αν η απόσταση από την παροχή είναι μέχρι 6 m τότε χρειάζεσαι καλώδιο 3x1.5mm².

Nα ξέρεις ότι οι εταιρείες βρίσκουν πάτημα για τη μη τήρηση των όρων εγγύησης μεταξύ άλλων και την "πλημμελή ηλεκτρική εγκατάσταση".

 

@iliasker Τα νερά που βγάζει η μονάδα είναι τα συμπυκνώματα που προκύπτουν από τη διαφορά θερμοκρασίας κατά τη λειτουργία. Αν η θερμοκρασία του αέρα κατέβει, η υγρασία συμπυκνώνεται και υγροποιείται. Έτσι η εσωτερική μονάδα τραβώντας αέρα και παγώνοντάς τον δημιουργεί μέσα της συνθήκες συμπύκνωσης. Τα συμπυκνώματα αυτά τα απομακρύνει από το χώρο μέσω του σωλήνα συμπυκνωμάτων ώστε αφενός να μην τρέξουν τα συμπυκνώματα αυτά εντός του χώρου αλλά και για λόγους υγιεινής.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Gnt

Κατι θα διαβαζεις λαθος.30Α δεν μπορει να ασφαλισει 1,5 καλωδιο.

Αν το καλωδιο μπορει να τροφοδοτησει την μοναδα τοτε τα 30Α ειναι παρα πολλα.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, το πινακάκι αναφέρει ότι για απόσταση < 6 m χρειάζεται καλώδιο 3x1.5 mm², για 6 έως 15 m 3x2.5 mm² και για 15 έως 25 m 3x4 mm² και αφορά το καλώδιο σύνδεσης της εσωτερικής με την εξωτερική μονάδα.

Το καλώδιο τροφοδοσίας είναι 3x2.5 mm² και συνδέεται μόνο στην εξωτερική μονάδα.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ψαχνω και εγω για κλιματιστικο αυτο τον καιρο για 32 τμ χωρο γυρο στο χιλιαρικο κυριως για θερμανση.

Αυτο εδω ειναι καλο αξιζει? τι προτεινετε?

Link to comment
Share on other sites

Εάν κατάλαβα καλα απο ότι έχω διαβάσει απο τις αναρτήσεις σας... Γιατί στην ουσία το ´ρευμα ´ δεν το χω... 30Α χρειάζονται 3χ2,5 !

 

Gnt αυτό ακριβώς που λες ότι βρίσκουν πάτημα να μην ενδωσουν σε warranty... Ειναι αυτό που με κάνει ιδιαίτερα προσεκτικό και το ψάχνω να μην τη Πατησω.

 

Ο μάστορας δεν τα κατάφερε να έρθει οπότε το έργο θα ξανά παίξει Δευτέρα . Αναμένω διευκρινήσεις παρακαλω. :)

 

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας .

 

Έχεις δίκιο, το πινακάκι αναφέρει ότι για απόσταση < 6 m χρειάζεται καλώδιο 3x1.5 mm², για 6 έως 15 m 3x2.5 mm² και για 15 έως 25 m 3x4 mm² και αφορά το καλώδιο σύνδεσης της εσωτερικής με την εξωτερική μονάδα.

Το καλώδιο τροφοδοσίας είναι 3x2.5 mm² και συνδέεται μόνο στην εξωτερική μονάδα.

 

Sorry δεν είχε κάνει update το κινητό μου αυτή την απάντηση . Με καλύψες πλήρως. Ευχαριστώ

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

@moutsa Το συγκεκριμένο Mitsubishi αν και είναι αρκετά καλό, είναι παλαίοτερο μοντέλο. Μέχρι €1000, το Hitachi RAK-50PPA / RAC-50WPA είναι καλύτερη επιλογή αφού είναι από τα best value for money στην κατηγορία του για το 2013.

 

@ela002 H σύγκριση δεν είναι δίκαια διότι το Panasonic είναι το κορυφαίο μοντέλο της εταιρείας και γενικά από τα κορυφαία κλιματιστικά στα ~9000 ΒΤU/h, ενώ το Hitachi είναι μεν μεσαίο μοντέλο (αν θεωρήσει κανείς το Ε10HAG το βασικό μοντέλο για το 2013) αλλά από την άλλη είναι το best value for money στην κατηγορία του για το 2013.

Αν το budget σου το επιτρέπει, πάρε το Panasonic.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εάν κατάλαβα καλα απο ότι έχω διαβάσει απο τις αναρτήσεις σας... Γιατί στην ουσία το ´ρευμα ´ δεν το χω... 30Α χρειάζονται 3χ2,5 !

 

Gnt αυτό ακριβώς που λες ότι βρίσκουν πάτημα να μην ενδωσουν σε warranty... Ειναι αυτό που με κάνει ιδιαίτερα προσεκτικό και το ψάχνω να μην τη Πατησω.

 

Ο μάστορας δεν τα κατάφερε να έρθει οπότε το έργο θα ξανά παίξει Δευτέρα . Αναμένω διευκρινήσεις παρακαλω. :)

 

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας .

 

Τελικα δεν βρηκα καποιο μανιουαλ,ειναι 18000 η 9000 οπως ειπαν?

Ξαναλεω και το τονιζω:το 3χ2,5 καλωδιο ασφαλιζεται με 16Α ,Οτιδηποτε παραπανω ειναι ακρως επικινδυνο.

Αφου θα φωναξεις μαστορα τι καθεσαι και σκας??Κινδυνος να προκληθει στην συσκευη δεν υπαρχει(στην χειροτερη θα πεφτει η ασφαλεια)

Η ασφαλεια ειναι αποκλειστικα για προστασια της εσωτ.εγκαταστασης καθε γραμμης,οχι οποιαδηποτε συσκευης...

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Ψαχνω και εγω για κλιματιστικο αυτο τον καιρο για 32 τμ χωρο γυρο στο χιλιαρικο κυριως για θερμανση.

Αυτο εδω ειναι καλο αξιζει? τι προτεινετε?

 

http://aairceg.skroutzstore.gr/p.Tan-tag-A16HDI-Toyotomi-Takara-16-000-BTU-inverter-me-Ionisti.618358.html

 

Παρε αυτο και θα με θυμηθεις... ειναι υπερπαραγωγη...εγω έχω πάρει το 10αρι και ειναι πυραυλος

Link to comment
Share on other sites

To 70PPA έχει ονομαστική απόδοση 7 kW και μέγιστη 9,3 kW. Σύμφωνα με το ΕrP spec chart, η ελάχιστη COP είναι 1,7 W/W και αποδίδει 4,3 kW. Άρα στο χειρότερο σενάριο μπορεί να απαιτήσει στιγμιαία 2529 W ηλεκτρικής ισχύος, δηλαδή περίπου 11 Α. Το manual αναφέρει ότι χρειάζεται ρεύμα εκκίνησης 10 Α και συνιστά ασφάλεια 20Α.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

@moutsa Το συγκεκριμένο Mitsubishi αν και είναι αρκετά καλό, είναι παλαίοτερο μοντέλο. Μέχρι €1000, το Hitachi RAK-50PPA / RAC-50WPA είναι καλύτερη επιλογή αφού είναι από τα best value for money στην κατηγορία του για το 2013.

 

Με τα λιγα που καταλαβαινω βλεπω οτι το Hitachi στα χαρακτηριστικα ειναι φοβερο δεν ξερω κατα ποσσο ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα και επειδη το κλιματιστικο θα το χρησημοποιησω σαν κεντρικη θερμανση μηπως να δωσω κατι παραπανω και

να παω σε κατι ποιο ποιοτικο οπως Daikin η mitsubishi μεχρι 1300 ευρω το πολυ.

Τι μου προτεινεται να κανω ως καλυτερη επιλογη?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις σκεφτεί τη λύση της κεντρικής αντλίας θερμότητας για αντικατάσταση του συμβατικού λέβητα;
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας λίγο το φόρουμ, βλέπω ότι υπάρχουν εδώ άτομα με σοβαρές γνώσεις πάνω στο θέμα! Τι γίνεται ρε παιδιά; Μηχανολόγοι είστε, χομπίστες ή απλοί καθημερινοί τύποι που θέλουν να ζεσταθούν και το έχουν ψάξει το θέμα σε βάθος;

 

:)

 

Θα ήθελα μια βοήθεια από τους γνώστες του φόρουμ. Θέλω να αγοράσω ένα ή δύο κλιματιστικά για θέρμανση.

Τα δωμάτια είναι σαλόνι κάπου στα 20 τμ και υπνοδωμάτιο κάπου στα 12 τμ.

 

Θα με ενδιέφερε η άποψή σας πάνω σε κλιματιστικά με ανανέωση αέρα, ειδικά για το υπνοδωμάτιο. Ξέρω ότι είναι ένα feature που είχαν παλιά κάποια hitachi.

Φυσικά θέλω inverter ενώ και ο ιονιστής δε βλάπτει.

 

Το budget είναι στα 500 max για το υπνοδωμάτιο και κάτι πιο φτηνό για το σαλόνι. Με ενδιαφέρει ιδιαίτερα το feeling στο υπνοδωμάτιο, γιατί έχω κοιμηθεί σε air condition στο παρελθόν και δεν ήταν ευχάριστο.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, το χαρακτηριστικό αυτό το είχαν σε split κλιματιστικά κάποια παλαιότερα μοντέλα της Hitachi, ενώ υπάρχει σε κεντρικές εγκαταστάσεις HVAC με αεραγωγούς αλλά αυτά δεν προορίζονται για οικιακές εφαρμογές.

Δυστυχώς με το budget που διαθέτεις, δύσκολα μπορείς να αποκτήσεις κάποιο κλιματιστικό που να προσφέρει καλή ποιότητα παραγόμενου αέρα.

Αν θές κάτι τέτοιο, το λιγότερο που πρέπει να δώσεις είναι €675 για το Panasonic Etherea CS/CU-E9PKEW. Η Panasonic έχει δώσει μεγάλη έμφαση στην ποιότητα του αέρα και έχει εξελίξει τεχνολογία φίλτρων που αντέχουν 10 χρόνια, όταν ο μέσος όρος ζωής κυμαίνεται από 1 έως 3 έτη.

 

Από εκεί και πέρα, υπάρχουν εξαιρετικά κλιματιστικά σε χαμηλότερες τιμές, αλλά δεν προσφέρουν την ίδια ποιότητα αέρα χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι υστερούν σημαντικά.

Το Toshiba Suzumi+ είναι μια καλή επιλογή, όπως και κάποια μοντέλα της Hitachi. της Sharp και της Τοyotomi. Aν το budget σου ήταν υψηλότερο θα μπορούσες να εξετάσεις και επιλογές από Mitsubishi ή ακόμα και Daikin.

 

Kοντά στα €500, το best value for money κλιματιστικό είναι το Hitachi RAS/RAC-S10HA.

Το ανοξείδωτο εσωτερικό υποπλαίσιο σε συνδυασμό με το αντιαλλεργικό/αντιμουχλικό φίλτρο nano Titanium Wasabi, προσφέρουν πολύ καλή ποιότητα παραγόμενου αέρα, ενώ το φίλτρο έχει διάρκεια ζωής περίπου 3 χρόνια.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάποιος να με βοηθήσει,που να γνωρίζει...αγόρασα δύο Κλιματιστικά,Για θέρμανση τώρα το χειμώνα....επειδή είναι η 1η φορά που επιχειρω να θερμανω το σπίτι έτσι με αυτό τον τρόπο..έχω απορίες...

Τα κλιματιστικά είναι:

 

Toyotomi GAN/GAG A28 IVL

 

Toyotomi TKN/TKG A56DV

 

Τοωποιο σωστό να μην μου έρθει το ρεύμ, και φάω σφαλιάρες,είναι να το βάζω στο αυτόματο ; Η να το βάζω στο heat και να ρυθμιζω εγώ πόση θερμοκρασία θέλω να έχει το δωμάτιο;

 

Ευχαριστώ....

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να το θέτεις στη θέρμανση, σε χαμηλή θερμοκρασία και σε χαμηλή σκάλα για πολλές ώρες. Έτσι σιγά σιγά θα ζεσταθεί ο χώρος με μικρή κατανάλωση.

Να ανοίγεις κάθε μια ώρα το παράθυρο/πόρτα για να ανανεώνεται ο αέρας και το σημαντικότερο κάθε 10 με 15 ημέρες να καθαρίζεις οπωσδήποτε τα ηλεκτροστατικά φίλτρα (σίτες).

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να το θέτεις στη θέρμανση, σε χαμηλή θερμοκρασία και σε χαμηλή σκάλα για πολλές ώρες. Έτσι σιγά σιγά θα ζεσταθεί ο χώρος με μικρή κατανάλωση.

Να ανοίγεις κάθε μια ώρα το παράθυρο/πόρτα για να ανανεώνεται ο αέρας και το σημαντικότερο κάθε 10 με 15 ημέρες να καθαρίζεις οπωσδήποτε τα ηλεκτροστατικά φίλτρα (σίτες).

 

Δηλ,να το βάζω στο heat,σε χαμηλή ταχύτητα ? Θα σταματάει η θα δουλεύει συνέχεια. .? Το Ποιο οικονομικό είναι να το κάνω όπως λες...?

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Tarirs

Οντως ετσι πρεπει να γινεται.συνηθως για λογους οικονομιας κανουμε το εξης λαθος.περιμενουμε να πεσει η θερμοκρασια στο σπιτι ωστε να αναψουμε να ζεσταθουμε.με αποτελεσμα

Να εχουμε την αισθηση κακης θερμανσης και να κανουμε σπαταλη.

Τωρα για το αν κοβει εξαρταται και απο την σωστη μελετη.

Εγω προσωπικα τα αναβω συνεχεια και παω με την θερμοκρασια τους.κανω επισης οικονομια κλεινωντας τα δωματια που δεν χρησιμοποιω .

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Tarirs

Οντως ετσι πρεπει να γινεται.συνηθως για λογους οικονομιας κανουμε το εξης λαθος.περιμενουμε να πεσει η θερμοκρασια στο σπιτι ωστε να αναψουμε να ζεσταθουμε.με αποτελεσμα

Να εχουμε την αισθηση κακης θερμανσης και να κανουμε σπαταλη.

Τωρα για το αν κοβει εξαρταται και απο την σωστη μελετη.

Εγω προσωπικα τα αναβω συνεχεια και παω με την θερμοκρασια τους.κανω επισης οικονομια κλεινωντας τα δωματια που δεν χρησιμοποιω .

 

Α...Οκ...Από σήμερα το βάζω στο heat σε χαμηλή ταχύτητα....και είμαστε οκ....

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Επίσης μια φθηνή αλλά αποτελεσματική λύση είναι να περάσεις τις πόρτες με αεροστόπ, ώστε να περιορίσεις τις απώλειες ιδιαίτερα αν έχουν πετσικάρει.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...