Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Aναλογα το μοντέλο και την παρτίδα του όσο αφορά τα Κινέζικα φασόν,ανάλογα τον χώρο που βρίσκεται καθένα ,και τι μοντέλα σύγκρινει κάποιος μεταξύ τους :) Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Η σειρά MSZ FDxx υπάρχει τώρα διαθέσιμη? Επίσης δεν υπήρχε τέλος του 2012.

 

Και για την σειρά FD, οι έμποροι που ρώτησα μου δώσανε την ίδια απάντηση. Δηλαδή ότι σταμάτησε να κυκλοφορεί το συγκεκριμένο μοντέλο το οποίο αντικαταστάθηκε από τo FH.

Link to comment
Share on other sites

Eπίσης όμως κυκλοφορεί το FH σε άλλες αγορές παράλληλα με το FD και έχει μόνο 9-12αρι μηχανήματα,ίσως προς το παρόν,αν δεν δούμε από κοντά :confused: Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και συγχαρητήρια για το πολύ ενδιαφέρον και κατατοπιστικό topic.

Ενδιαφέρομαι για άμεση αγορά κλιματιστικού, για κάλυψη χώρου 48 τετραγωνικών.

- Απο αυτά τα 40-42 είναι ενιαίος χώρος (κουζίνα-σαλόνι)

- και τα υπόλοιπα είναι δύο διάδρομοι που σχηματίζουν Γ.

Το σπίτι έχει παράθυρα αλουμινίου, με μέτρια θερμομόνωση (ενδεικτικά η ελάχιστη εσωτερική θερμοκρασία που έχει πιάσει πέρυσι με εξωτερική -2 χωρίς θέρμανση ήταν 14 βαθμοί)

Έχω διαβάσει αρκετά το topic, και αντίστοιχες προτάσεις, αλλά λόγω του οικονομικού (budjet 900 ευρώ) μπορώ να περιοριστώ σε φθηνές -και μάλλον made in China- λύσεις. Ενδεικτικά προσανατολίζομαι σε κάποιο από τα παρακάτω μοντέλα.

- Toyotomi Akira GAN/GAG A240GVR

- Midea MSR-24HRDN1

- Midea MSC-24HRDN1

- Morris DCIN-70102

Η ερώτηση είναι πιο συστήνεται απο τα παραπάνω (θετικά/αρνητικά), καθώς και αν υπάρχει και κάποια άλλη εναλλακτική λύση.

Ευχαριστώ... εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

εχω το toyotomi Akira GAN/GAG A240GVR σε δωμα πανω απο τον 5ο οροφο που το χτυπαει ο αερας. το δωμα ειναι 43τμ με διπλα τζαμια οι τζαμαριες. ολο τζαμαρια γυρω γυρω με την βορινη πλευρα τοιχο. το κλιματιστικο ειναι πολυ δυνατο.

σε 15λεπτα απο 15 βαθμους που εχει μεσα το δωματιο τοχει παει στο 20-21. (εκει το δουλευω εγω το κλιματιστικο.)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και συγχαρητήρια για το πολύ ενδιαφέρον και κατατοπιστικό topic.

Ενδιαφέρομαι για άμεση αγορά κλιματιστικού, για κάλυψη χώρου 48 τετραγωνικών.

- Απο αυτά τα 40-42 είναι ενιαίος χώρος (κουζίνα-σαλόνι) - και τα υπόλοιπα είναι δύο διάδρομοι που σχηματίζουν Γ.

Το σπίτι έχει παράθυρα αλουμινίου, με μέτρια θερμομόνωση (ενδεικτικά η ελάχιστη εσωτερική θερμοκρασία που έχει πιάσει πέρυσι με εξωτερική -2 χωρίς θέρμανση ήταν 14 βαθμοί).Έχω διαβάσει αρκετά το topic, και αντίστοιχες προτάσεις, αλλά λόγω του οικονομικού (budjet 900 ευρώ) μπορώ να περιοριστώ σε φθηνές -και μάλλον made in China- λύσεις. Ενδεικτικά προσανατολίζομαι σε κάποιο από τα παρακάτω μοντέλα.

- Toyotomi Akira GAN/GAG A240GVR, - Midea MSR-24HRDN1 , Midea MSC-24HRDN1, - Morris DCIN-70102

Η ερώτηση είναι πιο συστήνεται απο τα παραπάνω (θετικά/αρνητικά), καθώς και αν υπάρχει και κάποια άλλη εναλλακτική λύση.

Ευχαριστώ... εκ των προτέρων

 

Καλώς ήλθες στην παρέα μας .:) Τι ταιριάζει καλύτερα στον χώρο σου θα πρέπει να το κρίνει τεχνικός επιτόπου.Για την απόδοση και γενικά για τα Κινέζικα είπαμε πρόσφατα και παραπάνω .Το http://www.skroutz.gr/s/335212/Midea-MSR-24HRDN1.html είναι νεώτερο σχεδιαστικά μηχάνημα,δεν είναι φασόν,είναι πιο δυνατό ,έχει και πιο δυνατό ανεμιστήρα,καλύτερη υποστήριξη,αλλά δεν έχει καθαρισμό αέρα σαν το Toyotomi και κάποιες ευκολίες συγκριτικά.Το Morris είναι φασόν Gree αλλά πρέπει να βρεθεί κατάστημα που έχει καλή συνεργασία με τον εισαγωγέα για την υποστήριξη του :wacko:

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και συγχαρητήρια για το πολύ ενδιαφέρον και κατατοπιστικό topic.

Ενδιαφέρομαι για άμεση αγορά κλιματιστικού, για κάλυψη χώρου 48 τετραγωνικών.

- Απο αυτά τα 40-42 είναι ενιαίος χώρος (κουζίνα-σαλόνι)

- και τα υπόλοιπα είναι δύο διάδρομοι που σχηματίζουν Γ.

Το σπίτι έχει παράθυρα αλουμινίου, με μέτρια θερμομόνωση (ενδεικτικά η ελάχιστη εσωτερική θερμοκρασία που έχει πιάσει πέρυσι με εξωτερική -2 χωρίς θέρμανση ήταν 14 βαθμοί)

Έχω διαβάσει αρκετά το topic, και αντίστοιχες προτάσεις, αλλά λόγω του οικονομικού (budjet 900 ευρώ) μπορώ να περιοριστώ σε φθηνές -και μάλλον made in China- λύσεις. Ενδεικτικά προσανατολίζομαι σε κάποιο από τα παρακάτω μοντέλα.

- Toyotomi Akira GAN/GAG A240GVR

- Midea MSR-24HRDN1

- Midea MSC-24HRDN1

- Morris DCIN-70102

Η ερώτηση είναι πιο συστήνεται απο τα παραπάνω (θετικά/αρνητικά), καθώς και αν υπάρχει και κάποια άλλη εναλλακτική λύση.

Ευχαριστώ... εκ των προτέρων

 

Επειδη τα εχω δουλεψει κ τα τρια κλιματιστικα θεωρω οτι to TOYOTOMI ειναι το πιο αθορυβο κ εσωτερικα κ εξωτερικα με μειονεκτημα τεραστια εξωτερικη μοναδα

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα 24αρια έχουν μεγάλους συμπιεστές ,και είναι ένας λόγος παραπάνω στον αν ταιριάζει σε ένα χώρο να το κρίνει τεχνικός επιτόπου.:)

Επειδή τα κλιματιστικά είναι 4 που ζητήθηκε απόψη και όχι κάποια 3 από 4,όποιος γνωρίζει σίγουρα από τα παραπάνω Κινέζικα τι θα βγεί από ότι κυκλοφορεί ,μάλλον είναι πιο εύκολο να προτείνει με προσωπικό μήνυμα στον ενδιαφερόμενο που να πάει να τα δει και να πάρει σίγουρα :)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις άμεσες απαντήσεις,

θέμα εξωτερικού χώρου δεν υπάρχει υπο την έννοια η εξωτερική μονάδα θα τοποθετηθεί σε σημείο που δεν "ενοχλεί".

Επειδή έχω διαβάσει αρκετά το topic, ασχέτως της αγοράς που προέκυψε, καταλαβαίνω οτί αν εξαιρέσουμε τα τοπ μοντέλα, πάνω κάτω ισχύει ότι σε όλα τα ηλεκτο-μηχανολογικά προϊόντα, μαζικές παραγωγές με υποτυπώδες quality control οπότε είναι θέμα τύχης αν θα σου κάτσουν αυτά που τάζει το προσπέκτους.

Μάλλον κλίνω προς το toyotomi, διά της εις άτοπον απαγωγής... το Morris απ'οτι κατάλαβα έχει "προβληματικό" service, και το Midea είναι Β ενερ. κλάσης στην ψύξη (να πω την αλήθεια τιμή μέσης κατανάλωσης δεν βρήκα κάπου)... τώρα τι θα βγεί η επιλογή βλέπουμε...

 

ps. Starenios, αναφέρομαι και εγώ σε τρείς επιλογές γιατί για το δεύτερο midea δεν ανέφερες κάτι, υποθέτω είναι παλιότερο μοντέλο?

Link to comment
Share on other sites

ενδιαφέρομαι να καλύψω μία μικρή μαιζονέτα.Κάτω είναι 25 τμ και υπάρχει μεγάλη σκάλα που πάει επάνω όπου υπάρχουν άλλα τόσα τμ.Κάτω δεν είναι καλά μονωμένο καθώς όλη η νότια πλευρά του κτηρίου 6μ επί 3 ύψος είναι όλη τζαμαρία.πάνω τα πράγματα είναι καλύτερα(δύο παράθυρα).σκέφτομαι να πάρω δύο δωδεκάρια.σωστή επιλογή? είμαι μεταξύ των panasonic cs/su-re12jke --- midea msr-12 ardni ----- toshiba ras-107skv-e2 ----- carrier x power 38 nyvo35m2 .κάποια συμβουλή? σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.Υ.Γ.περισσότερο με ενδιαφέρει η θέρμανση.ζω σε νησί με θερμοκρασία το χειμώνα μεταξύ 7-15 C. Edited by postino
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες στην παρέα μας :)Το τι χρειάζεται για τον χώρο σου θα πρέπει να το κρίνει τεχνικός επιτόπου.Οπως τα περιγράφεις αν είχες σκοπό να βάλεις κλιματιστικό κάτω, σίγουρα θα χρειαστείς ενα μόνο μεγαλύτερο μηχάνημα λόγω απωλειών πχ 16αρι, ανάλογα που μπορεί να μπεί κάτι ,και ανάλογα την θέση αν όντως πηγαίνει αέρας και πάνω και το θες και αυτό.Από τα μηχανήματα που έχεις διαλέξει μόνο το Panasonic και το Toshiba έχουν δυνατό ανεμιστήρα για σχετική κάλυψη,αλλά δύο κλιματιστικά τόσο κοντά σε ένα χώρο είναι υπερβολή,περιτά έξοδα και αμφίβολα σε πολλά,εκτος αν το ένα το βάλεις στο ένα χώρο και το άλλο στον άλλο.Ομως τι συνδιασμό μπορείς να κάνεις και αν γίνεται κάτι ,μόνο επιτόπου μπορεί να κριθεί από τεχνικό:)

 

Σας ευχαριστώ όλους για τις άμεσες απαντήσεις, θέμα εξωτερικού χώρου δεν υπάρχει υπο την έννοια η εξωτερική μονάδα θα τοποθετηθεί σε σημείο που δεν "ενοχλεί". Επειδή έχω διαβάσει αρκετά το topic, ασχέτως της αγοράς που προέκυψε, καταλαβαίνω οτί αν εξαιρέσουμε τα τοπ μοντέλα, πάνω κάτω ισχύει ότι σε όλα τα ηλεκτο-μηχανολογικά προϊόντα, μαζικές παραγωγές με υποτυπώδες quality control οπότε είναι θέμα τύχης αν θα σου κάτσουν αυτά που τάζει το προσπέκτους.Μάλλον κλίνω προς το toyotomi, διά της εις άτοπον απαγωγής... το Morris απ'οτι κατάλαβα έχει "προβληματικό" service, και το Midea είναι Β ενερ. κλάσης στην ψύξη (να πω την αλήθεια τιμή μέσης κατανάλωσης δεν βρήκα κάπου)... τώρα τι θα βγεί η επιλογή βλέπουμε... ps. Starenios, αναφέρομαι και εγώ σε τρείς επιλογές γιατί για το δεύτερο midea δεν ανέφερες κάτι, υποθέτω είναι παλιότερο μοντέλο?

 

To Midea που ανέφερα θεωρητικά είναι πιο καινούριο μοντέλο από όλα, όχι παραλλαγή παλαιότερου όπως κάνουν οι εταιρίες συχνά και τα βαφτίζουν με marketing νέα μοντέλα,είναι Α' κλάσης και ισχυρότερο μηχάνημα:) .Η ποιότητα όμως πάντα μπορεί να διαφέρει στα αμιγώς Κινέζικα μηχανήματα και τα φασόν, επειδή αφορά συνήθως μόνο το κόστος,οποτε ψωνίζουν από διάφορους εσωτερικά μέρη και ανάλογα κινείται και ο κάθε εισαγωγέας και φέρνει για το κέρδος του. Αλλες φίρμες μπορεί να κατασκευάζουν και Κίνα για να μειώσουν το κόστος, αλλά έχουν δικά τους εσωτερικά μέρη,έλεγχο κλπ . αλλά και εκεί όταν μεσολαβεί πρώτα το κόστος γίνονται πολλά.:O Ολα όμως τα μεγάλα μηχανηματα όμως εκτός από μεγάλη εξωτερική μονάδα ,έχουν και μεγάλη εσωτερική ,και αν αφορά θόρυβο παιζει ρόλο ανάλογα και την θέση και τον χώρο που θα μπει, αν δεν ενοχλεί από κάτι άλλο όπως πχ η ένταση του.

Τώρα αν κάποιος έχει εσωτερική πληροφόριση και ξέρει η τάδε παρτίδα που ήρθε και την βρήκα στο τάδε κατάστημα έχει καλά εσωτερικά μέρη για Κινέζικο ,αυτό προέτρεψα να πει κάποιος προσωπικά σε όποιον ενδιαφέρεται για να μην θεωρηθεί διαφήμιση.:)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μία ερώτηση για όποιον γνωρίζει, έβαλα προχτές ένα 16άρι toyotomy κλιματιστικό και τα μαστόρια που μου το εγκατέστησαν έβαλαν την εξωτερική μονάδα σε 10 πόντος απόσταση από τον τοίχο στη δεξιά μεριά, από εκεί δηλαδή που τραβάει τον αέρα για να τον βγάλει από μπροστά.

 

Μήπως έκαναν πατάτα;

Εκείνη τη στιγμή δεν έδωσα σημασία αλλά το εγχειρίδιο που διάβασα μετά λέει ότι πρέπει να είναι τουλάχιστον 30 πόντους. Η απορία μου είναι μήπως μπουκώνει και δεν τραβάει καλά με αποτέλεσμα να χάσει σε απόδοση. Αν είναι να τους ξανά-φωνάξω να το βάλουν έστω 10 πόντους πιο δίπλα ή δεν αξίζει τον κόπο;

Link to comment
Share on other sites

όπως προέγραψα προχθές θέλω να καλύψω τον κάτω χώρο μιας μικρής μεζονέτας 25 τμ με σχετικά μεγάλες ενεργειακές απώλειες και τον πάνω 25 τμ με λιγότερες απώλειες.ο πρώτος τεχνικός που ήρθε μου είπε 2 12κάρια πάνω κάτω και είσαι οκ. έχει τα panasonic. Ο άλλος μου είπε κάτω οπωσδήποτε 18άρι και πάνω 12άρι.έχει τα midea. Και μια τρίτη γνώμη που πήρα επειδή ήθελα να είμαι πιο σίγουρος στην επιλογή μου από τον τεχνικό της carrier που μου είπε ότι έχει και toshiba,κάτω 16άρι και πάνω 12άρι. ζαλίστηκα. Ο καθένας δίνει ότι έχει ή ότι τον συμφέρει? δεν μπορώ να αποφασίσω ούτε μάρκα ούτε μέγεθος μηχανήματος.καμιά βοήθεια από εσάς ή καμιά άλλη συμβουλή σε μάρκα?διαθέτω το πολύ 2200 ευρώ. ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Ρωτας σε κατάστημα για τα ίδια κλιματιστικά στον χώρο σου, όχι διαφορες φίρμες και μοντέλα μεταξύ τους, και συγκρίνεις .

Η κοινή άποψη ώς τώρα είναι ότι χρειάζεσαι ενα μεγάλο και ένα μικρό μηχάνημα για τον χώρο σου :)

 

Να κάνω μία ερώτηση για όποιον γνωρίζει, έβαλα προχτές ένα 16άρι toyotomy κλιματιστικό και τα μαστόρια που μου το εγκατέστησαν έβαλαν την εξωτερική μονάδα σε 10 πόντος απόσταση από τον τοίχο στη δεξιά μεριά, από εκεί δηλαδή που τραβάει τον αέρα για να τον βγάλει από μπροστά.Μήπως έκαναν πατάτα; Εκείνη τη στιγμή δεν έδωσα σημασία αλλά το εγχειρίδιο που διάβασα μετά λέει ότι πρέπει να είναι τουλάχιστον 30 πόντους. Η απορία μου είναι μήπως μπουκώνει και δεν τραβάει καλά με αποτέλεσμα να χάσει σε απόδοση. Αν είναι να τους ξανά-φωνάξω να το βάλουν έστω 10 πόντους πιο δίπλα ή δεν αξίζει τον κόπο;

 

Oτι λένε οι οδηγίες εγκατάστασης :) Το παρακολουθεις όμως και πώς αποδίδει και κρίνεις παραπάνω και τους φωνάζεις για όλα μαζί .

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μία ερώτηση για όποιον γνωρίζει, έβαλα προχτές ένα 16άρι toyotomy κλιματιστικό και τα μαστόρια που μου το εγκατέστησαν έβαλαν την εξωτερική μονάδα σε 10 πόντος απόσταση από τον τοίχο στη δεξιά μεριά, από εκεί δηλαδή που τραβάει τον αέρα για να τον βγάλει από μπροστά.
Νομίζω ότι δεν είναι μεγάλο πρόβλημα εφόσον από τις άλλες πλευρές είναι ελεύθερο. Και επίσης ρουφάει και από την πίσω πλευρά. Βέβαια αν υπήρχε χώρος καλό ήταν να το έβαζαν π.χ. 20cm απόσταση.
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μία ερώτηση για όποιον γνωρίζει, έβαλα προχτές ένα 16άρι toyotomy κλιματιστικό και τα μαστόρια που μου το εγκατέστησαν έβαλαν την εξωτερική μονάδα σε 10 πόντος απόσταση από τον τοίχο στη δεξιά μεριά, από εκεί δηλαδή που τραβάει τον αέρα για να τον βγάλει από μπροστά.

 

Μήπως έκαναν πατάτα;

Εκείνη τη στιγμή δεν έδωσα σημασία αλλά το εγχειρίδιο που διάβασα μετά λέει ότι πρέπει να είναι τουλάχιστον 30 πόντους. Η απορία μου είναι μήπως μπουκώνει και δεν τραβάει καλά με αποτέλεσμα να χάσει σε απόδοση. Αν είναι να τους ξανά-φωνάξω να το βάλουν έστω 10 πόντους πιο δίπλα ή δεν αξίζει τον κόπο;

 

Δεν θα εχεις προβλημα στην αποδοση.Τους 30 ποντους τους δινουν για να διευκολυνθει η προσβαση σε περιπτωση βλαβης η συντηρησης.

Link to comment
Share on other sites

όπως προέγραψα προχθές θέλω να καλύψω τον κάτω χώρο μιας μικρής μεζονέτας 25 τμ με σχετικά μεγάλες ενεργειακές απώλειες και τον πάνω 25 τμ με λιγότερες απώλειες.ο πρώτος τεχνικός που ήρθε μου είπε 2 12κάρια πάνω κάτω και είσαι οκ. έχει τα panasonic. Ο άλλος μου είπε κάτω οπωσδήποτε 18άρι και πάνω 12άρι.έχει τα midea. Και μια τρίτη γνώμη που πήρα επειδή ήθελα να είμαι πιο σίγουρος στην επιλογή μου από τον τεχνικό της carrier που μου είπε ότι έχει και toshiba,κάτω 16άρι και πάνω 12άρι. ζαλίστηκα. Ο καθένας δίνει ότι έχει ή ότι τον συμφέρει? δεν μπορώ να αποφασίσω ούτε μάρκα ούτε μέγεθος μηχανήματος.καμιά βοήθεια από εσάς ή καμιά άλλη συμβουλή σε μάρκα?διαθέτω το πολύ 2200 ευρώ. ευχαριστώ.

 

Για το μέγεθος, θα σου πρότεινα να απευθυνθείς σε Μηχανολόγο Μηχανικό, που θα κάνει επιτόπου αυτοψία, θα δει το χώρο σου, θα δει τι ΑΚΡΙΒΩΣ απώλειες έχει ο χώρος σου, και θα σου προτείνει το ΣΩΣΤΟ μέγεθος μηχανήματος.

Το σωστό μέγεθος δυστυχώς δεν υπολογίζεται ούτε με το μάτι, ούτε με τα τετραγωνικά. Δες το σαν επένδυση. Από τα 2200 που θα έδινες, θα δώσεις κάποια σε έναν επιστήμονα, που δεν θα έχει συμφέρον να σου φορτώσει το μεγαλύτερο μηχάνημα, αλλά θα σου προτείνει το σωστό μέγεθος με το οποίο θα επιτύχεις και την ανάλογη οικονομία. :) Και το πιο πιθανό είναι ότι το σωστό μηχάνημα θα είναι μικρότερο από αυτό που σου προτείνουν οι έμποροι, οπότε ήδη την αμοιβή του Μηχανολόγου θα την βγάλεις από το κόστος αγοράς ;).

 

Στο λέω εκ πείρας. Στο δικό μου χώρο αν είχα ακούσει τους εμπόρους θα έπρεπε να έχω βάλει 18άρι με βάση τους υπολογισμούς τους "στο πόδι". Αλλά με αναλυτικό υπολογισμό απωλειών, κατέληξα πως η σωστή επιλογή ήταν ένα 12άρι. Οι υπολογισμοί επιβεβαιώθηκαν πλήρως, αφού πέρσι με το βαρύτερο χειμώνα των τελευταίων χρόνων, το κλιματιστικό κάλυπτε άνετα το χώρο και είχε και αβάντα άλλο ένα 20% απόδοση. ;)

Link to comment
Share on other sites

Πολλά εξουσιοδοτημένα καταστήματα κλιματισμού έχουν σαν υπεύθυνο μηχανολόγο μηχανικό :)

 

Οσο αφορά τις οδηγίες χρήσης ενός μηχανήματος,όσο και αυτές της εγκατάστασης είναι για να τηρούνται ,όχι στο περίπου τι θα βγεί χωρίς να ξέρει κανείς μια εγκατάσταση άλλου,ειδικά όταν χρειάζεται χώρο να αναπνέει ένα μηχάνημα όταν εύκολα πιάνει αρκετά εκατοστά βρώμα . :)

 

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ URL="http://KOTSOVOLOS[code PANASONIC YE9MK/MKX EINAI ΟΝΤΩς 14000 BTU ΣΤΗΝ ΘΕΡΜΑΝΣΗ ,ΓΙΑ ΤΗΝ ΨΥΞΗ ΔΕΝ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ.

 

Είναι..... αλλά είναι και Κινέζικο :D Καλύτερες εντυπώσεις έχουν αναφερθεί γι'αυτό http://www.skroutz.gr/s/79909/Panasonic-CS-CU-UE9JKE.html

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Πολλά εξουσιοδοτημένα καταστήματα κλιματισμού έχουν σαν υπεύθυνο μηχανολόγο μηχανικό :)

 

Οσο αφορά τις οδηγίες χρήσης ενός μηχανήματος,όσο και αυτές της εγκατάστασης είναι για να τηρούνται ,όχι στο περίπου τι θα βγεί χωρίς να ξέρει κανείς μια εγκατάσταση άλλου,ειδικά όταν χρειάζεται χώρο να αναπνέει ένα μηχάνημα όταν εύκολα πιάνει αρκετά εκατοστά βρώμα . :)

 

 

 

Είναι..... αλλά είναι και Κινέζικο :D Καλύτερες εντυπώσεις έχουν αναφερθεί γι'αυτό http://www.skroutz.gr/s/79909/Panasonic-CS-CU-UE9JKE.html

 

Οσον αφορα τις οδ.εγκαταστασης που πρεπει να τηρουνται οπως ειπωθηκε παραπανω ,τοτε ολες οι εγκαταστασεις ειναι λαθος.Σε ολες τις οδ.εγκαταστασης το manual αναφερεται σε οδηγιες τοποθετησης της εξωτερικης μοναδας στο εδαφος !!!Μην τα ισοπεδωνουμε ολα κ μην τρομαζουμε τον κοσμο!

Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν έτσι δεν θα έβαζαν οδηγίες οι εταιρίες στα μηχανήματα τους και θα ήταν με βάση την εκτίμιση καθενός :p -Οι εγκαταστάσεις είναι λάθος όταν οι περισσότεροι βάζουν και πουλάνε όλα τα μηχανήματα και δεν ασχολούνται με μια φίρμα πιό ειδικά ή δεν έχουν καλή σχεση με κάθε αντιπροσωπεια για ενημέρωση :) -Οι οδηγίες εγκατάστασης μηχανημάτων στους γνωστούς κατασκευαστές αν είναι κανονικής παρτίδας μηχανήματα και όχι τίποτε από προσφορές από άλλες αγορές ,γράφουν τι πρέπει ανάλογα τον τύπο του μηχανήματος .Τωρα σε Κινέζικα και φασόν μηχανήματα μπορεί να γράφουν και ότι θέλουν,ακόμα και μια γενική φωτοτυπία πολλές φορές σε κάποιους αρκεί με την φίρμα του εισαγωγέα και κάποια βασικά επειδή είναι υποχρεωτικά .

Ετσι όμως ρισκάρει κάποιος τι θα σκεφτεί ή τι ξέρει για κάθε περίπτωση κάθε "τεχνικος" .Φυσικά για το κόστος και αυτό το ρίσκο μπορεί να επιλεχθεί :D

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας μετά από πολύ καιρό.

Εχω τις εξής 4 επιλογές και θα ηθελα την γνώμη σας είτε βάσει εμπειρίας για όσους τα έχουν, είτε βάσει άλλης γνώσης, που πιθανόν έχετε.

Starenios στο παρελθόν με βοήθησες αποτελεσματικά. Αν μπορείς θα ήθελα και τωρα και την δική σου άποψη.

TOSHIBA RAS 13SKVR-E2: € 830 (τοπικό κατάστημα)

HITACHI RAS-E14H2A: € 650 (τοπικό κατάστημα)

TOSHIBA RAS 13SAV2SKV2-E: € 743 (ΚΩΤΣ)

TOSHIBA RAS 137SAVSKV-E3: € 639 (ΚΩΤΣ)

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την πολύτιμη βοήθειά σας.

Link to comment
Share on other sites

Το παρακάτω είναι καλύτερο, μεσαίο στην κατηγορία της γκάμας της Τoshiba http://www.skroutz.gr/s/269550/Toshiba-RAS-13SKV2-E-RAS-13SAV2-E.html με δυνατό ανεμιστήρα,ισχυρότερο σε απόδοση και με σχετικά καλή οικονομία .Tα υπόλοιπα είναι ίδιο μηχάνημα βασικό στην γκάμα της εταιρίας σε παραλλαγές :)
Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν έτσι δεν θα έβαζαν οδηγίες οι εταιρίες στα μηχανήματα τους και θα ήταν με βάση την εκτίμιση καθενός :p -Οι εγκαταστάσεις είναι λάθος όταν οι περισσότεροι βάζουν και πουλάνε όλα τα μηχανήματα και δεν ασχολούνται με μια φίρμα πιό ειδικά ή δεν έχουν καλή σχεση με κάθε αντιπροσωπεια για ενημέρωση :) -Οι οδηγίες εγκατάστασης μηχανημάτων στους γνωστούς κατασκευαστές αν είναι κανονικής παρτίδας μηχανήματα και όχι τίποτε από προσφορές από άλλες αγορές ,γράφουν τι πρέπει ανάλογα τον τύπο του μηχανήματος .Τωρα σε Κινέζικα και φασόν μηχανήματα μπορεί να γράφουν και ότι θέλουν,ακόμα και μια γενική φωτοτυπία πολλές φορές σε κάποιους αρκεί με την φίρμα του εισαγωγέα και κάποια βασικά επειδή είναι υποχρεωτικά .

Ετσι όμως ρισκάρει κάποιος τι θα σκεφτεί ή τι ξέρει για κάθε περίπτωση κάθε "τεχνικος" .Φυσικά για το κόστος και αυτό το ρίσκο μπορεί να επιλεχθεί :D

 

Παντα μιλαμε με αυτονοητο οτι ο τεχνικος να ειναι εξουσιοδοτημενος με αδεια ασκησεως επαγγελματος!Σε καθε αλλη περιπτωση δεν υπαρχει λογος να ασχολουμαστε.Οταν ο τεχνικος ειναι σωστα καταρτισμενος κ σοβαρος επαγγελματιας οφειλει πρωτα για τον εαυτο του να δουλεψει συμφωνα με τα προβλεπομενα (οδ.Εγκαταστασης,σχεδιο μηχανικου)!Επειδη συνεργαζομαι με την αγαπημενη σου εταιρεια (κ δικη μου) οπως κ με αλλη κορυφαια στο χωρο οι οδηγιες εγκαταστασης αναφερονται παντα για εγκατασταση στο εδαφος το οποιο πιστευω ειναι κ το σωστο.

Link to comment
Share on other sites

Παντα μιλαμε με αυτονοητο επίσης, ότι είναι αυθαίρετο βγάζει κάποιος συμπεράσμα με διάφορες υποθέσεις σε περιπτώσεις άλλων από με μια περιγραφή στο Internet, τόσο για αγαπημένες εταιρίες κλπ πόσο μάλλον όταν δεν γίνεται να γνωρίζει κάθε μοντέλο της αγοράς τι αναφέρει στα έντυπα του.:) Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...