Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Kαθαρισμό θα κάνεις ότι λένε οι οδηγίες κα μετά στον περιοδικό έλεγχο από τεχνικό που γνωρίζει το μηχανημμα ξέρε αυτός τι θα κάνει.:)

 

Γεια σε όλους!θα ήθελα να ρωτήσω ποιο από τα παρακάτω κλιματιστικά θεωρείτε καλύτερο:

http://www.skroutz.gr/s/1759655/Toyotomi-Akira-GAN-GAG-A180VL.html και http://www.skroutz.gr/s/83913/Whirlpool-AMD-013.html?from=recommendation Αν έχετε κάποια άλλη πρόταση στα ίδια περίπου λεφτά είναι ευπρόσδεκτη!!!Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Καλως ήλθες στην παρέα μας .:) Και τα δύο φασόν Κινέζικα μηχανήματα με το Τoyotomi πιό γνωστό στην αγορά και σε υποστήριξη.Κάνε και ένα κόπο να διαβάσεις προηγούμενες σελίδες από την μέση και μετά ,θα βρείς σίγουρα κάτι χρήσιμο πως να επιλέξεις κάτι .Εχουμε αναφέρει προτάσεις για όλο το εύρος χρημάτων σε παραδείγματα από πολλούς χώρους,και σχεδόν όλα τα μοντέλα της αγοράς (ή τις σειρές τους) με τα υπέρ και κατά τους. Αν δεν σε καλύπτει κάτι και έχεις απορίες μαζί και ότι σου που επιτόπου ,εδω είμαστε.:)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Το κλιματιστικο ειναι 3,6 φορες πιο οικονομικο απο το καλοριφερ λαδιου για να παραγει την ιδια θερμοτητα. :)

Το αιρκοντισιον που πηρες στα 1,59Watt ισοδυναμει με καταναλωση καλοριφερ λαδιου 6000Watt

με κάλυψες με το 3,6!αλλά δεν μπόρεσα να καταλάβω από που βγάζεις τα 6000watt? :wacko:

.....και αν έχω επίσης καταλάβει σωστά, το 1,59 σημαίνει πως αν δουλεύει συνεχόμενα 1 ώρα, θα καταναλώσει 1,59 kw, και αν 1kw=0,08 ευρώ, δηλαδή περίπου 0,13 λεπτά!:cool:

Link to comment
Share on other sites

Για να μη γράφουμε τα ίδια, η Kw/h σε κατανάλωση έως 2000 το τετράμηνο κοστίζει περίπου 14-15 λεπτά προ τελευταίας αύξησης, από 2000-3000 18 λεπτά και πάνω από 3000 περίπου 19-20 λεπτά. Μετά την αύξηση υποθέτω θα είναι λίγο παραπάνω.

Στο 0,08 που λες μπαίνουν επιπλέον οι Ρυθμιζόμενες Χρεώσεις και το ΦΠΑ.

Edited by nico4gr
Link to comment
Share on other sites

Για να μη γράφουμε τα ίδια, η Kw/h σε κατανάλωση έως 2000 το τετράμηνο κοστίζει περίπου 14-15 λεπτά προ τελευταίας αύξησης, από 2000-3000 18 λεπτά και πάνω από 3000 περίπου 19-20 λεπτά. Μετά την αύξηση υποθέτω θα είναι λίγο παραπάνω.

Στο 0,08 που λες μπαίνουν επιπλέον οι Ρυθμιζόμενες Χρεώσεις και το ΦΠΑ.

Aυτό ακριβώς ήθελα να πω. Και το επιβεβαιώνω με σιγουριά. Για τετραμηνιαία κατανάλωση 800-2000 kWh το κόστος είναι περίπου 0,15-0,16€, και για κατανάλωση πάνω από 2000 kWh 0,20-0,21€.

 

Το εξοργιστικό είναι ότι ο προηγούμενος λογαριασμός για 55 ημέρες είχε την χρέωση ανά kWh 0.0056, ενώ ο τελευταίος στα 0.00856!
Η πραγματική αύξηση από αρχή του χρόνου είναι περίπου 7-8%. Μην δεις την αρχική χρέωση, υπάρχουν πρόσθετες χρεώσεις, όπως η χρέωση για τη χρήση του δικτύου ΔΕΗ, κλπ, που το αποτέλεσμα όλων είναι απλά 7% αύξηση. Βέβαια, έχουν ήδη προυπολογιστεί και άλλες μελλοντικές αυξήσεις.
Link to comment
Share on other sites

Καλά θα τρελαθούμε τελείως.

Πόσες kwh έγραψες σε πόσες καθαρές μέρες;

Εμένα ήρθε ο εκκαθαριστικός και για 71 ημέρες έκαψα 600kwh με χρήση 2-3ώρες/ημέρα και όχι κάθε μέρα, στα 124€!!!!!! :-(

Το εξοργιστικό είναι ότι ο προηγούμενος λογαριασμός για 55 ημέρες είχε την χρέωση ανά kWh 0.0056, ενώ ο τελευταίος στα 0.00856!

Γιατί τέτοια αύξηση;;

839 κιλοβατωρες ,57 ημερες χρησης περιπου 10 -12 ωρες την ημερα ...

Samsung Galaxy S8 plus.....
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μη τρελαίνεστε με τις καταναλώσεις. Από μόνες τους οι ώρες λειτουργίας και το μέγεθος του μηχανήματος δε λένε τίποτα. ΤΕΡΑΣΤΙΟ ρόλο παίζουν:

1. Τα τετραγωνικά που θερμαίνονταν και κυρίως τα ανοίγματα του χώρου(πόρτες, παραθυρα)

2. Η περιοχή που βρίσκεται το σπίτι (Άλλο Αθήνα κέντρο, άλλο Θρακομακεδόνες, άλλο Έβρος)

3. Η ρύθμιση του θερμοστάτη κατά τις ώρες λειτουργίας (προτείνεται 21-22)

4. Η μόνωση του σπιτιού. Άλλη μόνωση έχει ένα σπίτι του 2005 κι άλλη ένα του 1970 (που δεν υπήρχε κανονισμός θερμομόνωσης). Για ίδια τετραγωνικά μπορεί να μιλάμε ακόμα και για 3πλάσιες ή και παραπάνω απώλειες...

5. Η έκθεση του σπιτιού. Άλλο το διαμέρισμα 3ου με πολυκατοικία δεξιά αριστερά και διαμερίσματα πάνω-κάτω και άλλο η μονοκατοικία με έκθεση στον άνεμο από παντού.

 

Αν θέλετε οικονομία, λειτουργείτε το κλιματιστικό όσες ώρες χρειάζεται, με θερμοστάτη στους 21-22 βαθμούς και βαλτε και μια ζακετούλα. Δεν κάνει κακό... Οικονομία και να κυκλοφορούμε με κοντομάνικο δεν γίνεται. Από κει και πέρα όσο μπορεί και αντέχει ο καθένας το ανάβει, έτσι όπως έχουμε γίνει...:(

 

ΥΓ: Ξέχασα το πιο σημαντικό! Στις συνολικές καταναλώσεις τεράστιο ρόλο παίζουν επίσης τι ψυγείο λειτουργεί στο σπίτι, αν έχουμε ηλιακό ή ηλεκτρικό θερμοσίφωνα, πόσο χρησιμοποιείται η ηλεκτρική κουζίνα κλπ... Ξέρω περίπτωση δύο ίδια σπίτια, ίδια τετραγωνικά, το ένα με νέα κουφώματα αλουμινίου, καλά κλιματιστικά και ηλιακό θερμοσίφωνα. Πέρσι το χειμώνα χάλασε το διπλάσιο από άλλο με παλιά κουφώματα και ηλεκτρικό θερμοσίφωνα, για τον απλό λόγο πως στο 1ο η ηλεκτρική κουζίνα και το πλυντήριο είχαν πάρει φωτιά αφού έμενε ολόκληρη οικογένεια.

Συμπέρασμα: Συγκρίνετε τις καταναλώσεις σας με πέρσι, ή πρόπερσι, αλλά μη προσπαθείτε να τις συγκρίνετε με των άλλων :p

Edited by dal_kos
Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβες, εγώ συγκρινα την τελευταία δική μου με την προηγούμενη.

Και είναι τρελό στην μια να έχω καθαρά για ΔΕΗ 20€ και στην άλλη 52€, δηλαδή υπερδιπλάσια χρέωση, όταν οι kWh που καταναλώθηκαν ήταν σχεδόν 85% πάνω (350 ->600) και όχι στην αναλογία της χρέωσης .

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβες, εγώ συγκρινα την τελευταία δική μου με την προηγούμενη.

Και είναι τρελό στην μια να έχω καθαρά για ΔΕΗ 20€ και στην άλλη 52€, δηλαδή υπερδιπλάσια χρέωση, όταν οι kWh που καταναλώθηκαν ήταν σχεδόν 85% πάνω (350 ->600) και όχι στην αναλογία της χρέωσης .

 

Βασικά στην περίπτωση σου μου έκανε εντύπωση λίγο η περίοδος κατανάλωσης που αναφέρεις. Αν μιλάμε για 600Kwh σε 71 μέρες τότε είναι 1014 στις 120, που είναι η βάση υπολογισμού κλίμακας για τη ΔΕΗ. Οπότε σε πάει στη κλίμακα πάνω από 1000 kwh στο τετράμηνο. Για αυτό και έχεις τόσο μεγάλη διαφορά στη χρέωση ανά kwh όπως αναφέρεις. Λάβε υπόψη και τις τελευταίες αυξήσεις της ΔΕΗ και νομίζω βγαίνει άκρη.

 

Ωστόσο μου μένει η απορία, πώς και σου ήρθε εκκαθαριστικός για 71 μέρες και όχι για 120?

Link to comment
Share on other sites

Βασικά στην περίπτωση σου μου έκανε εντύπωση λίγο η περίοδος κατανάλωσης που αναφέρεις. Αν μιλάμε για 600Kwh σε 71 μέρες τότε είναι 1014 στις 120, που είναι η βάση υπολογισμού κλίμακας για τη ΔΕΗ. Οπότε σε πάει στη κλίμακα πάνω από 1000 kwh στο τετράμηνο. Για αυτό και έχεις τόσο μεγάλη διαφορά στη χρέωση ανά kwh όπως αναφέρεις. Λάβε υπόψη και τις τελευταίες αυξήσεις της ΔΕΗ και νομίζω βγαίνει άκρη.

 

Ωστόσο μου μένει η απορία, πώς και σου ήρθε εκκαθαριστικός για 71 μέρες και όχι για 120?

 

Μήπως γιατί ο προηγούμενος ήταν με ένδειξη πελάτη;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ηλθε ο εκκαθαριστικος 4 μηνου με 4000 περιπου κιλοβατωρες

οι χρεωσεις ειναι για τριφασικο 0,09341 το ημερησιο και 0,05605 το νυχτερινο χωρις φπα κλπ

Οι τελικες χρεωσεις με φπα και ρυθμιζομενες χρεωσεις κλπ χωρις ΕΡΤ δημο ΕΕΤΗΔΕ με το εναντι μεσα

ειναι 0,15 η κιλοβατωρα

το μιτσουμπισι που εχω στο σαλονι με θερμοκρασια 23 βαθμους τραβαει μεσοσταθμικα γυρω στα 6 Α

που σημαινει 6Χ238 ταση = 1400 βατ περιπου δλδ 1,4 κιλοβατωρα Χ 0,15 0,21 λεπτα την ωρα

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ PANASONIC CS/CU-PW12GKX ΑΠΟ ESHOP ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ? ΘΑ ΧΡΙΣΙΜΟΠ ,ΣΕ ΧΩΡΟ 24 ΤΜ Κ ΟΧΙ ΓΙΑ ΚΥΡΙΑ ΘΕΡΜΑΝΣΗ . ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΝΗΣΙ ΟΠΟΥ ΔΙΣΚΟΛΑ ΠΕΦΤΕΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 6 ΒΑΘΜΟΥς ΣΤΗΝ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ.
Link to comment
Share on other sites

Για τις χρεώσεις τις ΔΕΗ όσπου να ξεκαθαρίσει το θέμα με τις νέες χρεώσεις και να ενημερώσουν λειτουργικά το σύστημα τους λόγω και των νέων λογ/μών ,θα δει κανείς και μέτρηση και για ένα μήνα :X ,άσχετα αν λέει εκκαθαριστικός και άσχετα πότε θα έρθει τελικά ο λογ/μός λόγω και του χαρατσιού :cry: Αν έχει κάποιος υπομονή μπορεί να ρωτήσει ότι τον ενδιαφέρει στο λογιστήριο της ΔΕΗ της περιοχής του .

 

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ PANASONIC CS/CU-PW12GKX ΑΠΟ ESHOP ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ? ΘΑ ΧΡΙΣΙΜΟΠ ,ΣΕ ΧΩΡΟ 24 ΤΜ Κ ΟΧΙ ΓΙΑ ΚΥΡΙΑ ΘΕΡΜΑΝΣΗ . ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΝΗΣΙ ΟΠΟΥ ΔΙΣΚΟΛΑ ΠΕΦΤΕΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 6 ΒΑΘΜΟΥς ΣΤΗΝ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ.

 

Kαλώς ήλθες στην παρέα μας :) Το συγκεκριμένο είναι Κινέζικο πολύ βασικό μοντέλο στην γκάμα της εταιρίας και με βασικές ευκολίες,μοντέλο για άλλη αγορά και λόγω της μικρής εγγύησης που προσφέρει το κατάστημα μάλλον είναι ανεξάρτητη εισαγωγή ,οπότε καλύτερα να το αποφύγεις.:confused:

 

Κάνε και ένα κόπο να διαβάσεις προηγούμενες σελίδες από την μέση και μετά ,θα βρείς σίγουρα κάτι χρήσιμο πως να επιλέξεις κάτι .Εχουμε αναφέρει προτάσεις για όλο το εύρος χρημάτων σε παραδείγματα από πολλούς χώρους,και σχεδόν όλα τα μοντέλα της αγοράς (ή τις σειρές τους) με τα υπέρ και κατά τους. Αν δεν σε καλύπτει κάτι και έχεις απορίες μαζί και ότι σου που επιτόπου ,εδω είμαστε :)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερόμουν για δύο κλιματιστικά, τα Mitsubishi MSZ EF50 και το Mitsubishi MSZ GE25. Στα μέσα του Δεκέμβρη που προσπάθησα να τα παραγγείλω, πήρα απάντηση από τρεις εμπόρους ότι έχουν εξαφανιστεί και περιμένουν νέες παραλαβές το 2013. Έτσι λοιπόν ξαναπροσπάθησα στα τέλη του Γενάρη, αλλά πάλι άκαρπες οι προσπάθειες!:wacko: Το GE με ενημέρωσαν πως πλέον δεν υπάρχει και την θέση του πήρε το SF, ενώ για το EF δεν γνωρίζουν αντικαταστάτη.

1) Γννωρίζει κανείς τις διαφορές μεταξύ GE και SF και ποιο θεωρείται καλύτερο?

2) Γνωρίζει κανείς σχετικά με την αντικατάση του μονέλου EF?

Link to comment
Share on other sites

Για το Mitsubishi MSZ EF50 έχουμε πει σχετικά http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3708919#post3708919 και δεν υπάρχουν πληροφορίες για αντικατάσταση του ,εξάλλου είναι και σχετικά πρόσφατο μοντέλο σαν σχεδιο για την εταιρία.Το SF αν δεν το δούμε :) ,είναι προς το παρόν για άλλες αγορές και κυκλοφορεί παράλληλα με το GΕ .
Link to comment
Share on other sites

Για το Mitsubishi MSZ EF50 έχουμε πει σχετικά http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3708919#post3708919 και δεν υπάρχουν πληροφορίες για αντικατάσταση του ,εξάλλου είναι και σχετικά πρόσφατο μοντέλο σαν σχεδιο για την εταιρία.Το SF αν δεν το δούμε :) ,είναι προς το παρόν για άλλες αγορές και κυκλοφορεί παράλληλα με το GΕ .

 

Όταν λες για άλλες αγορές, τι εννοείς? Εμένα πάντως το SF μου το παρουσίασαν σαν αντικαταστάση του GE και μάλιστα μου ανέφεραν ότι το GE δεν κυκλοφορεί πλέον...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!θα μπορουσατε να μου πειτε ποιο απο τα δυο μηχανηματα θεωρειτε πιο αξιοπιστο(κυριως για θερμανση)?:

http://www.skroutz.gr/s/80659/Panasonic-CS-CU-RE12JKE.html

http://www.skroutz.gr/s/1759655/Toyotomi-Akira-GAN-GAG-A180VL.html

Το θελω για ενα δυαρι για το σαλονι που ειναι περιπου 30 τμ και πιστευω το 12 με καλυπτει αλλα δε θα με πειραζε να ζεσταινοταν και λιγο το δωματιο γι αυτο κοιταω και το 18αρι. :p Εχω διαβασει πολλες σελιδες απο το φορουμ αλλα εχω μπερδευτει λιγο. Αν εχετε και καποια αλλη καλυτερη προταση στα ιδια λεφτα(μεχρι 550 το πολυ δυστυχως) θα με βοηθουσατε πολυ γιατι μεχρι τωρα σε αυτα που εχω διαβασει τουλαχιστον δεν εχω βρει κατι αναλογο.

Link to comment
Share on other sites

Aνόμοια σύγκριση καθώς το ένα είναι Inverter μικρό σε ισχύ και το άλλο σταθερών στροφών μεγάλο.Και τα δύο είναι Κινέζικα αλλά το panasonic δεν είναι φασόν ,είναι καλύτερο μηχάνημα γενικά και με καλύτερο φίλτρο .:) Αν θες να καλύπτει και το διπλανό χώρο θα πρέπει να ρωτήσεις τεχνικό τι ταιριαζει καλύτερα και που μπορεί να μπεί κάτι καθώς είναι διαφορετικά και σε όγκο,απαιτήσεις σε ρεύμα κλπ.

 

Όταν λες για άλλες αγορές, τι εννοείς? Εμένα πάντως το SF μου το παρουσίασαν σαν αντικαταστάση του GE και μάλιστα μου ανέφεραν ότι το GE δεν κυκλοφορεί πλέον...

 

Kυκλοφορεί σε άλλες χώρες παράλληλα με το GE που δεν έχει καταργηθεί προς το παρόν . :)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Για τα Samsung κλιματιστικά έχουμε αναφέρει πολλές φορές ότι εκτός ότι έρχονται όλα Κινέζικα ,δεν κάνουν ότι διαφημίζουν σε σχέση με τον ανταγωνισμό,αρκετά έχουν καλό ανεμιστήρα ή καλή αίσθηση αλλά όμως και συχνές βλάβες ακόμα και μέσα στην εγγύηση , και είναι και σχετικά ακριβά.Το συγκεκριμένο είναι μοντέλο για άλλη αγορά και κυκλοφορεί σε ηλεκτραγορές ,οπότε πρέπει να δει κανείς η εγγύηση τι περιλαμβάνει .:confused:Τα Τoyotomi είναι Kινέζικα φασόν και τι θα σου βγούν είναι ανάλογα τα εσωτερικά μέρη κάθε παρτίδας,έχουν μέτρια αισθηση,έχουν όμως και αρκετές ευκολίες χερισμού και καθαρισμό αέρα πάνω του μέσου όρου. Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερόμουν για δύο κλιματιστικά, τα Mitsubishi MSZ EF50 και το Mitsubishi MSZ GE25. Στα μέσα του Δεκέμβρη που προσπάθησα να τα παραγγείλω, πήρα απάντηση από τρεις εμπόρους ότι έχουν εξαφανιστεί και περιμένουν νέες παραλαβές το 2013. Έτσι λοιπόν ξαναπροσπάθησα στα τέλη του Γενάρη, αλλά πάλι άκαρπες οι προσπάθειες!
Η σειρά MSZ FDxx υπάρχει τώρα διαθέσιμη? Επίσης δεν υπήρχε τέλος του 2012.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά . Για τα GREE ποια είναι η αποψή σας; Το σκέφτομαι σοβαρά για αυτό το μοντέλο ( το 9αρι) μιας και η εγγύηση του είναι 10 χρόνια συμπιεστής και 5 χρόνια τα υπόλοιπα (πλακέτες εσωτερική μονάδα κτλ )

 

http://gree.gr/main.asp?catid=4611

 

Υ.Γ σύμφωνα με το site: Η GREE Electric Appliances Inc. of Zhuhai είναι σήμερα ο μεγαλύτερος εξειδικευμένος κατασκευαστής συστημάτων κλιματισμού παγκοσμίως, με δυναμικό παραγωγής πλέον των 27εκ. οικιακών κλιματιστικών και 2εκ. κεντρικών μονάδων. Ο κύκλος εργασιών της ξεπερνά τα 6,8 δις δολάρια ετησίως.

 

Επίσης, το 2009 η Gree υπέγραψε στρατηγική συμμαχία με την Daikin Industries Ltd. για την δημιουργία εταιριών joint venture με σκοπό την από κοινού εξέλιξη και παραγωγή μερών, συμπιεστών και κλιματιστικών τεχνολογίας DC Inverter για την παγκόσμια αγορά.

Edited by Bananas
Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας μπορεί να διαφημίζει οτιδήποτε :) To συγκεκριμένο έχει καλο ανεμιστήρα και ενισχυμένα φίλτρα σε σχέση με άλλα της εταιρίας .

Η συνεργασία της Gree με Daikin έγινε για ορισμένες αγορές,ορισμένα μοντέλα, και δεν κάνει βεβαια την εταιρία σαν Daikin που είναι από τις 5 κορυφαίες στον κόσμο στον κλάδο :) Για όλες τις γνωστές Κινέζικες εταιρίες και για τις εγγυήσεις έχουμε πει γενικά http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3671389#post3671389

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

starenie σε ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σου!Θελω να κανω μια τελευταια μαλλον ερωτηση. Για τον χωρο των 30 τ.μ. που ειπα ποιο απο τα δυο θεωρεις καλυτερο:

http://www.skroutz.gr/s/268892/Fujitsu-ASY14UB.html

http://www.skroutz.gr/s/80659/Panasonic-CS-CU-RE12JKE.html

Το ξερω οτι το ενα ειναι inverter και το αλλο οχι αλλα ειναι fujitsu που ειναι πιο αξιοπιστο νομιζω. Αν υπαρχει και καποια αλλη προταση σε αυτα τα λεφτα θα χαιρομουν πολυ να την ακουσω.

Link to comment
Share on other sites

To panasonic είναι καλύτερο ,άλλα και τα δύο είναι περασμένα μοντέλα και δύσκολα θα τα βρείς .:confused:

Πρέπει να κοιτάξεις κάτι άλλο στα χρήματα που διαθέτεις .Ενδεικτικά κάποια, το νεώτερο παρόμοιο http://www.skroutz.gr/s/2630165/Panasonic-CS-CU-RE12NKX.html και http://www.skroutz.gr/s/335214/Midea-MSR-12HRDN1.html και http://www.skroutz.gr/s/316178/LG-Hero-CS12AF.html και με λίγα παραπάνω το γνωστό εδω μέσα http://www.skroutz.gr/s/269319/Sharp-AY-XP12LSR.html Οπως είπαμε όμως τι ταιριάζει καλύτερα θα σου πει τεχνικός στον χώρο σου.:)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι λέτε μερικοί, αλλά το Toyotomi μαμεί και δέρνει. Είναι αθόρυβο και βγάζει πολύ ωραίο αέρα. Έχω δοκιμάσει και Samsung σε φιλικό σπίτι, αλλά ο αέρας που έβγαζε δε με ικανοποιούσε καθόλου. Ενοχλητικός, θα έλεγα. Πολύ ικανοποιημένος.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...