Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οπως έχουμε πει, πρώτα χρειάζεται γνώμη τεχνικού τι ταιριάζει στον χώρο σου,και μετά κοιτάμε για μοντέλο:) Κάνε και ένα κόπο να διαβάσεις προηγούμενες σελίδες από την μέση και μετά ,θα βρείς σίγουρα κάτι χρήσιμο πως να επιλέξεις κάτι .Εχουμε αναφέρει προτάσεις για όλο το εύρος χρημάτων σε παραδείγματα από πολλούς χώρους,και σχεδόν όλα τα μοντέλα της αγοράς (ή τις σειρές τους) με τα υπέρ και κατά τους. Αν δεν σε καλύπτει κάτι και έχεις απορίες μαζί και και του σου που επιτόπου ,εδω είμαστε :) Αν βεβαια θες αποκλειστικά καλό καθαρισμό αέρα για παιδικό δωμάτιο,ήδη αναφερθήκαμε και πρόσφατα σε προηγούμενα.

 

Ευχαριστω πολυ για την αμεση ανταποκριση!

τους πρωτους μηνες το παιδι θα ειναι μαζι και σκεφτομουν να αντικαταστησω το υπαρχον με κατι ποιοτικοτερο και αθορυβο.

 

Ειναι εφικτο να μου υποδειξεις που να κοιταξω γιατι εχουνε γινει 307 οι σελιδες :p ? Σαν budget παντως εχουμε βαλει τα 600-650 (παντα για 9000btu)

Ευχαριστω και παλι και συγνωμη για την οποια ταλαιπωρια!

dsg ftw! :cool:

 

@Jordan@

Link to comment
Share on other sites

Aφού ήδη υπάρχει κλιματιστικό και θες απλά αντικατάσταση του,με βάση τον πολύ καλο καθαρισμό αερα κοιτάς στα χρήματα αυτα τα γνωστά https://www.skroutz.gr/s/2074347/Panasonic-Etherea-CS-CU-XE9NKEW.html και http://www.skroutz.gr/s/269323/Sharp-AY-XP9LSR.html Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Aφού ήδη υπάρχει κλιματιστικό και θες απλά αντικατάσταση του,με βάση τον πολύ καλο καθαρισμό αερα κοιτάς στα χρήματα αυτα τα γνωστά https://www.skroutz.gr/s/2074347/Panasonic-Etherea-CS-CU-XE9NKEW.html και http://www.skroutz.gr/s/269323/Sharp-AY-XP9LSR.html

 

σκεφτομουν να συνδιασω την αγορα με ενα πλυντηριο πιατων (εκτος θεματος) και να τα βαλω στην καρτα.γιατι το αναφερω?

μια τετοια ευκολια (πολλες ατοκες δοσεις) προσφερουν κυριως μεγαλες αλυσιδες.

με μια προχειρη ματια στα λινκς που μου παρεθεσες ειδα οτι απουσιαζουν.

να φανταστω οτι τα lg-samsung-fujitsu που προμηθευονται τα εν λογω μεγαλα καταστηματα, κανενα απο δαυτα δεν θα με καλυψει στο θεμα υγεια τοσο οσο τα panasonic και sharp που μου αναφερεις?

 

ξερω οτι σε ταλαιπωρω βραδιατικα... :O

dsg ftw! :cool:

 

@Jordan@

Link to comment
Share on other sites

Στα χρήματα αυτά, ειδικά για την χρήση που το θες όχι, καθώς δεν είναι διαθεσιμα μέσω αλυσίδων για εμπορικούς λόγους.Συνήθως ο λόγος αφορά και http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4150164#post4150164 .Μπορείς όμως να βρείς σε ηλεκτραγορά κάποια μοντέλα σε κάποια φίρμα που να ικανοποιουν τα κριτήρια σου περισσότερο ή λιγότερο, με βάση αυτά που θα διαβασεις σε προηγούμενα για τα περισσότερα μοντέλα της αγοράς .:) Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Δε γνωρίζω τι σημαίνει φασόν. Επίσης, θα ήθελα την άποψη σας σχετικά με τα κλιματιστικά Carrier. Αν θυμάμαι καλά, είναι Αμερικάνικη εταιρεία. Μεταξύ TOYOTOMI, LG και CARRIER, ποιά είναι η γνώμη σας?

 

Σκέφτομαι να πάρω Carrier και να ακυρώσω την παραγγελία για το Toyotomi, που ήδη παράγγειλα.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τα κλιματιστικά Nakassi και τα Fidji έχει κανείς άποψη? Ψάχνω να βρω ένα συμβατικό κλιματιστικό 9άρι μέχρι 250 ευρώ.

 

Έχει κανείς να μου προτείνει κάτι άλλο από αυτά που ανέφερα?

Link to comment
Share on other sites

Τι θα πάρεις αφορά τα κριτήρια σου και πρέπει να διαβάσεις κάποια προηγούμενα όπου θα βρείς σίγουρα κάτι χρήσιμο πως να επιλέξεις κάτι .:)

Εχουμε αναφέρει προτάσεις για όλο το εύρος χρημάτων σε παραδείγματα από πολλούς χώρους,και σχεδόν όλα τα μοντέλα της αγοράς (ή τις σειρές τους) με τα υπέρ και κατά τους.Βεβαια όπως λέμε κατα επανάληψη ζητάμε και την γνώμη τεχνικού για τον χώρο μας .

 

Στις απορίες σου : φασόν σημαίνει κάποια εταιρία να δίνει σε άλλη να φτιάχνει τα προιόντα της.Αυτό γίνεται για λόγους κόστους, οπότε όταν υπάρχουν περισότερες επιλογές ,τα περιθώρια ποιότητας μπορεί να μεταβάλονται ανάλογα τι θέλει κάθε φορά αυτός που δίνει κάτι να γίνει φασόν.:) H Carrier είναι ιδια εταιρία εδώ και καιρό με την Toshiba.Αναλογα την αγορά ,στα οικιακά κλιματιστικά κυρίως προωθεί μηχανήματα με την φίρμα Toshiba και όλα τα υπόλοιπα με φίρμα Carrier .Σαν Carrier κυκλοφορούν και κάποια οικιακά Κινέζικα φασόν ,ενώ τα περισσότερα ειναι από Ταιλάνδη όπως και τα Toshiba.

Τα Nakassi,Fidji είναι φασόν Κινέζικα,τα Fidji να έχουν αναφερθεί ναχουν λιγότερο θόρυβο,να είναι αντοχής και συνήθως έχουν Hitachi συμπιεστή.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Δε γνωρίζω τι σημαίνει φασόν. Επίσης, θα ήθελα την άποψη σας σχετικά με τα κλιματιστικά Carrier. Αν θυμάμαι καλά, είναι Αμερικάνικη εταιρεία. Μεταξύ TOYOTOMI, LG και CARRIER, ποιά είναι η γνώμη σας?

 

Σκέφτομαι να πάρω Carrier και να ακυρώσω την παραγγελία για το Toyotomi, που ήδη παράγγειλα.

 

To Carrier σταθερων στροφων (μη inverter) ειναι κινεζικο κ ειδικα απο την MIDEA.

Το Carrier x-power ειναι πολυ αξιοπιστο κ αθορυβο. Προσωπικα Θα το προτιμουσα απο το το ΤΟΥΟΤΟΜΙ

Link to comment
Share on other sites

To Carrier σταθερων στροφων (μη inverter) ειναι κινεζικο κ ειδικα απο την MIDEA.

Το Carrier x-power ειναι πολυ αξιοπιστο κ αθορυβο. Προσωπικα Θα το προτιμουσα απο το το ΤΟΥΟΤΟΜΙ

 

Όσον αφορά το Carrier αναφέρομαι στο συγκεκριμένο https://www.skroutz.gr/s/1871875/Carrier-42RUVH026K-38RUVH026K.html μοντέλο. Έχω ήδη παραγγείλει το Toyotomi, αλλά μπορώ να ακυρώσω την παραγγελία. Θυμάμαι Carrier παλαιότερα ότι έδιναν τέλεια δροσιά και ζεστή. Αλλά δεν ξέρω αν αυτό έχει αλλάξει τώρα που πέρασαν στην Toshiba. Είναι καλύτερο το Carrier? Βλέπω ότι δεν το φέρνουν οι μεγάλες αντιπροσωπείες καταστημάτων (μόνο electronet) και φαντάζομαι πως δε θα πουλάνε τόσο με ό,τι συνεπάγεται αυτό για μια εταιρεία...

Link to comment
Share on other sites

σε παλαιοτερη συζητηση ειχα αναφερει οτι σε μετρηση τις ΔΕΗ ειχαμε(2σπιτια) 5000kwh +περιπου 600kwh νυχτερινο.....τελικα σημερα μου ηρθε το τιμολογιο με αξια 838 ευρω.....:)

καποια στιγμη θα παραθέσω και συγκριτικο πινακα και με τα περσινά στοιχεια.....

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το Carrier αναφέρομαι στο συγκεκριμένο https://www.skroutz.gr/s/1871875/Carrier-42RUVH026K-38RUVH026K.html μοντέλο. Έχω ήδη παραγγείλει το Toyotomi, αλλά μπορώ να ακυρώσω την παραγγελία. Θυμάμαι Carrier παλαιότερα ότι έδιναν τέλεια δροσιά και ζεστή. Αλλά δεν ξέρω αν αυτό έχει αλλάξει τώρα που πέρασαν στην Toshiba. Είναι καλύτερο το Carrier? Βλέπω ότι δεν το φέρνουν οι μεγάλες αντιπροσωπείες καταστημάτων (μόνο electronet) και φαντάζομαι πως δε θα πουλάνε τόσο με ό,τι συνεπάγεται αυτό για μια εταιρεία...

 

To συγκεκριμενο carrier ειναι απο την ΜΙDEA αρα κινεζικο.Επισης δεν περασαν στην Toshiba,το αντιθετο εγινε!Ημαμα εταιρεια ειναι η Carrier.Δεν το φερνουν τα περισσοτερα ηλεκτρομαγαζα γιατι το ιδιο κλιματιστικο σε αλλο ονομα το πουλανε σε καλυτερη τιμη!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας!

εδώ και ένα μήνα αγοράσαμε το Μitsubishi Srk 50 zjs! Πολύ ικανοποιημένοι είμαστε, εκτός από το θόρυβο:p! Το κλιματιστικό και ένα καλοριφέρ λαδιού Delongi KH770920 είναι η θέρμανση μας! Το κλιματιστικό το χρησιμοποιούμε την ημέρα και το βράδυ στο δωμάτιο του μικρού το καλοριφέρ του λαδιού! θέλω να ρωτήσω όμως σχετικά με τις χρεώσεις στη θέρμανση γιατί δεν το καταλαβαίνω:confused:! Το κλιμ. είναι ελάχιστη- μέγιστη σε kw 1,59 (0,42-2,10) και του λαδιού ισχύς σε W min-med-max 900,1100,2000! Τελικά ποιό είναι πιο οικονομικό? Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας!

Τελικά ποιό είναι πιο οικονομικό? Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Κλιματιστικό με διαφορά... το γιατί είναι μεγάλη κουβέντα.

Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ κλιματιστικού inverter και θερμοσυσσωρευτή (προηγούμενης δεκαετίας) τι είναι πιο οικονομικό? Σκέφτομαι να καταργήσω τους θερμοσυσσωρευτές και για αυτό αγόρασα inverter κλιματιστικό.
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας!εδώ και ένα μήνα αγοράσαμε το Μitsubishi Srk 50 zjs! Πολύ ικανοποιημένοι είμαστε, εκτός από το θόρυβο:p! Το κλιματιστικό και ένα καλοριφέρ λαδιού Delongi KH770920 είναι η θέρμανση μας! Το κλιματιστικό το χρησιμοποιούμε την ημέρα και το βράδυ στο δωμάτιο του μικρού το καλοριφέρ του λαδιού! θέλω να ρωτήσω όμως σχετικά με τις χρεώσεις στη θέρμανση γιατί δεν το καταλαβαίνω:confused:! Το κλιμ. είναι ελάχιστη- μέγιστη σε kw 1,59 (0,42-2,10) και του λαδιού ισχύς σε W min-med-max 900,1100,2000! Τελικά ποιό είναι πιο οικονομικό? Ευχαριστώ προκαταβολικά!

 

Το Mitusbishi έχει θόρυβο γιατί είναι μηχανημα άλλης φιλοσοφίας να ταιριάζει σε όλους τους χώρους ,χώρια θέλει και πιο ειδική εγκατάσταση.:confused:

Για την κατανάλωση φτάνει να διαβασεις λίγες σελίδες πρίν ότι είναι κάτι σχετικό από πολλές παραμέτρους .Το κλιματιστικό που πήρες είναι από τα καλά της αγοράς και σίγουρα έχει μικρότερη κατανάλωση αν είναι κατάλληλο για ενα χώρο :) Ενας λόγος παραπάνω και όταν τα στοιχεία που δίνουν τα καλοριφερ λαδιού συνήθως είναι πλασματικά, και αυτό που πήρες αντίστροφα είναι και από τα μέτρια της αγοράς.:cry:

 

Επισης δεν περασαν στην Toshiba,το αντιθετο εγινε!Ημαμα εταιρεια ειναι η Carrier.

 

H εταιρία είναι η Toshiba Carrier Corporation έχει μορφή κοινοπραξίας από το 1999 με την Τοshiba να έχει το 60% και στις χώρες που έχει μεγαλύτερη παρουσία η μια φίρμα από την άλλη ,έχει και την αντιπροσωπεία της άλλης :) Hδη επίσης σύντομα θα υπάρξουν μηχανήματα με νέο μέλος αναμεσα στους δύο,συνεργασία με την Fujitsu για οικονομίες κλίμακας για κάποιες αγορές και ήδη υπάρχουν σε άλλες αγορές και Κινέζικα Τoshiba πιθανόν από Μidea.

 

Όσον αφορά το Carrier αναφέρομαι στο συγκεκριμένο https://www.skroutz.gr/s/1871875/Carrier-42RUVH026K-38RUVH026K.html μοντέλο. Έχω ήδη παραγγείλει το Toyotomi, αλλά μπορώ να ακυρώσω την παραγγελία. Θυμάμαι Carrier παλαιότερα ότι έδιναν τέλεια δροσιά και ζεστή. Αλλά δεν ξέρω αν αυτό έχει αλλάξει τώρα που πέρασαν στην Toshiba. Είναι καλύτερο το Carrier? Βλέπω ότι δεν το φέρνουν οι μεγάλες αντιπροσωπείες καταστημάτων (μόνο electronet) και φαντάζομαι πως δε θα πουλάνε τόσο με ό,τι συνεπάγεται αυτό για μια εταιρεία...

 

Το συγκεκριμένο σε σχεση με το Αkίra που συζητήσαμε είναι ακόμα πιο απλό μηχάνημα ,οπότε καλύτερο σε ευκολίες κλπ είναι το Toyotomi :wacko: Το ότι δεν το βρίσκεις ένα προιόν είναι καθαρά εμπορικό θέμα των εμπορων και του εισαγωγέα και επσιδή τα μοντέλα της Τoshiba πουλάνε περισσότερο επειδή έχει καλύτερα μοντέλα σε σύνολο γκάμας .Επειδή όπως σωστά αναφέρθηκε είναι Kινέζικο φασόν Midea ,καλύτερα να κοιτάξει κάποιος και ένα γνήσιο Midea:)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ

είμαι νέο μέλος και θέλω να ρωτήσω ειδικά τον σταρένιο σε σαλόνι και κουζίνα μαζί 60 τετραγωνικά μου πρότειναν ένα κλιματιστικό 24000 btu τι με συμβουλεύεις για αγορά

το θέλω κύριος για θέρμανση, μένω Μαρούσι και το ποσό που διαθέτω είναι 1000-1100

ευρώ, αυτά τα gree που διαφημίζουν για αθόρυβα τι λες΄¨

Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ κλιματιστικού inverter και θερμοσυσσωρευτή (προηγούμενης δεκαετίας) τι είναι πιο οικονομικό? Σκέφτομαι να καταργήσω τους θερμοσυσσωρευτές και για αυτό αγόρασα inverter κλιματιστικό.

Κλιματιστικό με διαφορά... ανάλογα το δείκτη ενεργειακής απόδοσης του κλιματιστικού βέβαια η διαφορά μεγαλώνει ή μικραίνει αντίστοιχα. Σε ότι έχει να κάνει με ρεύμα τα κλιματιστικά είναι τα οικονομικότερα και με μεγάλη διαφορά...

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ είμαι νέο μέλος και θέλω να ρωτήσω ειδικά τον σταρένιο σε σαλόνι και κουζίνα μαζί 60 τετραγωνικά μου πρότειναν ένα κλιματιστικό 24000 btu τι με συμβουλεύεις για αγορά το θέλω κύριος για θέρμανση, μένω Μαρούσι και το ποσό που διαθέτω είναι 1000-1100 ευρώ, αυτά τα gree που διαφημίζουν για αθόρυβα τι λες΄¨

 

Καλώς ήλθες στην παρέα μας :) Οι διαφημίσεις πάντα τα λένε όλα καλα . Αν σου έχει πει τεχνικός ότι κάνει 24αρι στα χρήματα που διαθέτεις κατά σειρά κοιτάς http://www.skroutz.gr/s/328486/LG-Libero-E-E24SQ.html το οποιο είναι πιο ισχυρό μηχανημα και http://www.skroutz.gr/s/298553/Gree-Change-GRS-241-HI-JCD-N2.html και http://www.skroutz.gr/s/335212/Midea-MSR-24HRDN1.html με τα δυο τελευταια ναναι Κινεζικα,με το Gree ναχει καλύτερο συμπιεστή.

 

Κάνε και ένα κόπο να διαβάσεις προηγούμενες σελίδες από την μέση και μετά ,θα βρείς σίγουρα κάτι χρήσιμο πως να επιλέξεις κάτι .Εχουμε αναφέρει προτάσεις για όλο το εύρος χρημάτων σε παραδείγματα από πολλούς χώρους,και σχεδόν όλα τα μοντέλα της αγοράς (ή τις σειρές τους) με τα υπέρ και κατά τους. Αν δεν σε καλύπτει κάτι και έχεις απορίες μαζί και ότι σου που επιτόπου ,εδω είμαστε :)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας!

εδώ και ένα μήνα αγοράσαμε το Μitsubishi Srk 50 zjs! Πολύ ικανοποιημένοι είμαστε, εκτός από το θόρυβο:p! Το κλιματιστικό και ένα καλοριφέρ λαδιού Delongi KH770920 είναι η θέρμανση μας! Το κλιματιστικό το χρησιμοποιούμε την ημέρα και το βράδυ στο δωμάτιο του μικρού το καλοριφέρ του λαδιού! θέλω να ρωτήσω όμως σχετικά με τις χρεώσεις στη θέρμανση γιατί δεν το καταλαβαίνω:confused:! Το κλιμ. είναι ελάχιστη- μέγιστη σε kw 1,59 (0,42-2,10) και του λαδιού ισχύς σε W min-med-max 900,1100,2000! Τελικά ποιό είναι πιο οικονομικό? Ευχαριστώ προκαταβολικά!

 

Το κλιματιστικο ειναι 3,6 φορες πιο οικονομικο απο το καλοριφερ λαδιου για να παραγει την ιδια θερμοτητα. :)

Το αιρκοντισιον που πηρες στα 1,59Watt ισοδυναμει με καταναλωση καλοριφερ λαδιου 6000Watt

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα σήμερα το κλιματιστικό Toyotomi από τον ΚΩΤΣΟΒΟΛΟ. Aναφέρει ότι είναι made in P.R.C. Αυτό τι σημαίνει? Γνωρίζει κανείς?
Link to comment
Share on other sites

2 μηνες ακριβως θερμανση με χρηση περιπου 12 ωρες την ημερα με το 18000 daikin ηρθε το ρευμα 160 ευρω συνολο ......
Samsung Galaxy S8 plus.....
Link to comment
Share on other sites

2 μηνες ακριβως θερμανση με χρηση περιπου 12 ωρες την ημερα με το 18000 daikin ηρθε το ρευμα 160 ευρω συνολο ......

Καλά θα τρελαθούμε τελείως.

Πόσες kwh έγραψες σε πόσες καθαρές μέρες;

Εμένα ήρθε ο εκκαθαριστικός και για 71 ημέρες έκαψα 600kwh με χρήση 2-3ώρες/ημέρα και όχι κάθε μέρα, στα 124€!!!!!! :-(

Το εξοργιστικό είναι ότι ο προηγούμενος λογαριασμός για 55 ημέρες είχε την χρέωση ανά kWh 0.0056, ενώ ο τελευταίος στα 0.00856!

Γιατί τέτοια αύξηση;;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους!θα ήθελα να ρωτήσω ποιο από τα παρακάτω κλιματιστικά θεωρείτε καλύτερο:

http://www.skroutz.gr/s/1759655/Toyotomi-Akira-GAN-GAG-A180VL.html

http://www.skroutz.gr/s/83913/Whirlpool-AMD-013.html?from=recommendation

Αν έχετε κάποια άλλη πρόταση στα ίδια περίπου λεφτά είναι ευπρόσδεκτη!!!

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Τα κλιματιστικά πλέον ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ στο φουλ, μήπως λοιπον εχει κάποιος να μου προτείνει καποιο καθαριστικό, δεν εχω ιδεα.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...