Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ενα απλό κλιματιστικό ,Κινέζικο και ότι έχουμε πει για την φίρμα, με καλύτερη υποστήριξη πλέον στην Ελλάδα :)
Link to comment
Share on other sites

Πιστευεις οτι ειναι καλο σε γενικες γραμμες; Μπορεις να μου προτεινεις κατι αλλο εκει κοντα; Ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

Καλο λόγω υποστήριξης ,τι θα έχει εσωτερικά και τι θα βγεί άγνωστο .Ομως στα χρήματα αυτά όλα πανω κάτω τα ίδια είναι ....και Κινέζικα :)
Link to comment
Share on other sites

Για βασικό έχω ένα daikin. Το midea θα υστερεί σε απόδοση και θα είναι πιο ενεργοβορο ή μόνο θέμα ποιότητας κατασκευής τίθεται;
Link to comment
Share on other sites

Aν το Midea είναι αρκετό για τον χώρο σου θα καλύπτεσαι σε απόδοση.Στα υπόλοιπα δεν υπάρχει σύγκριση με αντίστοιχο σύνχρονο Daikin.:)
Link to comment
Share on other sites

και μια άποψη για το

 

DAIKIN FTXN35L/RXN35L 12000BTU INVERTER ΚΛΑΣΗ Α/Α ?

 

http://www.e-shop.gr/show_main.phtml?id=HAP.000501&sid=1

όλα καλά;
Link to comment
Share on other sites

Μην λέμε τα ίδια κάθε τόσο :cry: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4274727#post4274727

 

εκανα αναζητηση αλλα δεν υπήρχε το μοντέλο

 

οκ thnx, & τα WHIRLPOOL κινέζικα ειναι;

όλα καλά;
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να μου πειτε απο αυτα τι γωμη σας:

http://www.skroutz.gr/s/1759690/Toyotomi-Akira-GAN-GAG-A240VL.html

http://www.skroutz.gr/s/6205/Fujitsu-ASY24UB.html

http://www.skroutz.gr/s/6252/Panasonic-CS-CU-W24DKE.html

http://www.skroutz.gr/s/6214/Fujitsu-ASG24UB.html

http://www.skroutz.gr/s/335552/Toyotomi-Kuro-MTN-MTG-A371DV.html

http://www.skroutz.gr/s/421759/Fujitsu-ASYA24LFC.html

Αν και φανταζομαι οτι ολες αυτες οι εταιριες ειναι καλες,αλλα δεν γνωριζω καθολου τα μοντελα τους.

Link to comment
Share on other sites

Tα Fujitsu ASG24UB και ASY24UB είναι παλιά μοντέλα .Τα υπόλοιπα τα έχουμε αναφέρει σαν σειρές σε προηγούμενα.Σαν ποιότητα το Panasonic

ξεχωρίζει γιατί είναι Μαλαισίας,με καλό φίλτρο και ανεμιστήρα, τα υπόλοιπα είναι και με το ρίσκο τι θα βγουν λόγω Κινέζικης κατασκευής.:)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

To θέμα είναι τι χρειάζεσαι και τι ταιριαζει στον χώρο σου ,όπως απλό μηχάνημα ή Inverter που γι'αυτο θα πρέπει πρώτα να ρωτήσεις τεχνικό στον χώρο σου.Μετα είναι οι ευκολίες,ποιότητα κλπ που έχουμε αναφέρει σε προηγούμενα και αν αυτά σε ενδιαφέρουν να πληρώσεις κάτι παραπάνω.:)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα 3-4 ερωτήσεις ήθελα να θέσω, αν μπορείτε να με βοηθήσετε θα ήμουν πραγματικά πάρα πολύ ευγνώμων ευγνώμων.

1) Καταρχάς θα ήθελα να ξέρω ποια η διαφορά ανάμεσα σε αντλίες θερμότητες με fan coil και κλιματιστικά με inverter σε ότι αφορά τις καταναλώσεις τους, στην ποιότητα τους, πιο είναι πιο φιλικό στον άνθρωπο και τις τιμές τους (όλα πάντα κατά μέσο όρο και σύμφωνα με την εμπειρία σας, καθώς αντιλαμβάνομαι ότι υπάρχουν σε κάθε είδος πολλά προϊόντα).

2) Η διαφορά μεταξύ αντλιών θερμότητας με ενδοδαπέδια και με fan coil έχει να κάνει μόνο με το κομμάτι της υλοποίησης της μεθόδου (δηλαδή το προφανές) ή αλλάζουν και οι αποδόσεις τους και οι καταναλώσεις. Πρόκειται δηλαδή για παρόμοια πράγματα ή καμία σχέση;

3) Τέλος μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος ποια είδη ψύξης-θέρμανσης υπάρχουν (από τα συνηθισμένα για μία κατοικία ας πούμε) τα οποία λειτουργούν με εξωτερική μονάδα; Ρωτώ γιατί ως πρόσφατα ήξερα για τα κοινά κλιματιστικά και διάβαζα σε μελέτες και βιβλιογραφία ότι χρησιμοποιούνταν η ορολογία split units δηλαδή αντλίες θερμότητας. Πλέον έχω μπερδευτεί λίγο συναντώντας όρους όπως απλά κλιματιστικά, κλιματιστικά με inverter, αντλίες θερμότητας με fan coil, με ενδοδαπέδια, με σώματα καλοριφέρ και ίσως και κάτι άλλο. Τι τάσεις επικρατούν αυτήν την εποχή; Προσφέρουν όλα τα προηγούμενα ψύξη και θέρμανση

4) Δε θα κρύψω πώς κάναμε και μία σκέψη στο σπίτι μου να φύγουμε από το πετρέλαιο, όπως κάνει πολύς κόσμος πλέον, οπότε αν μπορούσατε να δίνατε λίγο φως στα προηγούμενα και να προτείνατε τα οικονομικότερα, τα αποδοτικότερα και αυτά με τη μικρότερη κατανάλωση βάση της εμπειρίας σας πάντα, αν κάποιοι έχετε βάλει, θα με βοηθούσατε να πάω πιο διαβασμένος στην έρευνα αγοράς που θα ακολουθήσει. Περιπτώσεις pellet και ενεργειακών τζακιών έχουν αποκλειστεί..

Ευχαριστώ πολύ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Eβαλες μαζί όλα τα θέματα της θεματικής ενότητας για κλιματισμό που έχουμε αναφερθεί από παραδείγματα, ενώ έχεις ξανακάνει παρεμφερή ερώτηση και έχουμε απαντήσει σχετικά παλαιότερα .http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4133951#post4133951 Οπότε καλύτερο είναι να κάνεις κόπο να διαβάσεις προηγούμενα να βγάλεις ένα βασικό αρχικό συμπέρασμα, παρά να ψάχνουμε παραπομπές ,να γράφουμε τα ίδια κλπ. ,και αν έχεις απορίες εδώ είμαστε :)

Επίσης υπάρχει άλλη θεματική ενότητα όσο αφορά την θέρμανση γενικά.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα 3-4 ερωτήσεις ήθελα να θέσω, αν μπορείτε να με βοηθήσετε θα ήμουν πραγματικά πάρα πολύ ευγνώμων ευγνώμων.

1) Καταρχάς θα ήθελα να ξέρω ποια η διαφορά ανάμεσα σε αντλίες θερμότητες με fan coil και κλιματιστικά με inverter σε ότι αφορά τις καταναλώσεις τους, στην ποιότητα τους, πιο είναι πιο φιλικό στον άνθρωπο και τις τιμές τους (όλα πάντα κατά μέσο όρο και σύμφωνα με την εμπειρία σας, καθώς αντιλαμβάνομαι ότι υπάρχουν σε κάθε είδος πολλά προϊόντα).

 

Τα Fan Coil είναι περίπου στα ίδια επίπεδα θερμικής άνεσης για τον άνθρωπο με τα Air Condition Inverter. Ίσως υπερτερούν λίγο σαν άνεση στη θέρμανση λόγω της τοποθέτησής τους χαμηλά, αφού ζεσταίνουν άμεσα τον κρύο αέρα που είναι χαμηλά, ενώ τα Air Condition ζεσταίνουν τον αέρα ψηλά και έμμεσα τον κρύο αέρα που βρίσκεται χαμηλά. Από άποψη κατανάλωσης θέλει σοβαρό ψάξιμο*, πάντως από άποψη κόστους εγκατάστασης, ένα Air Condition βγαίνει πιο φθηνό από τα Fan Coils.

 

2) Η διαφορά μεταξύ αντλιών θερμότητας με ενδοδαπέδια και με fan coil έχει να κάνει μόνο με το κομμάτι της υλοποίησης της μεθόδου (δηλαδή το προφανές) ή αλλάζουν και οι αποδόσεις τους και οι καταναλώσεις. Πρόκειται δηλαδή για παρόμοια πράγματα ή καμία σχέση;

 

Η ενδοδαπέδια θεωρείται ανώτερη των FCU (Fan Coil Units) σε επίπεδο θερμικής άνεσης. Σε επίπεδο καταναλώσεων θέλει και πάλι ψάξιμο*

 

 

3) Τέλος μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος ποια είδη ψύξης-θέρμανσης υπάρχουν (από τα συνηθισμένα για μία κατοικία ας πούμε) τα οποία λειτουργούν με εξωτερική μονάδα; Ρωτώ γιατί ως πρόσφατα ήξερα για τα κοινά κλιματιστικά και διάβαζα σε μελέτες και βιβλιογραφία ότι χρησιμοποιούνταν η ορολογία split units δηλαδή αντλίες θερμότητας. Πλέον έχω μπερδευτεί λίγο συναντώντας όρους όπως απλά κλιματιστικά, κλιματιστικά με inverter, αντλίες θερμότητας με fan coil, με ενδοδαπέδια, με σώματα καλοριφέρ και ίσως και κάτι άλλο. Τι τάσεις επικρατούν αυτήν την εποχή; Προσφέρουν όλα τα προηγούμενα ψύξη και θέρμανση

 

Όλα τα παραπάνω που ανέφερες χρησιμοποιούν τεχνολογία αντλίας θερμότητας και άρα έχουν μια εξωτερική μονάδα.

Τα κλιματιστικά είναι αντλίες θερμότητας όπου το Φρεον πάει από την εξωτερική μονάδα στην εσωτερική κι έτσι θερμαίνουν ή ψύχουν.

Οι "αντλίες θερμότητας" όπως λέγονται στο εμπόριο, χρησιμοποιούν ίδια τεχνολογία με τα Air Condition, απλά αντί να πηγαίνει το φρέον στο χώρο σου, αυτό ζεσταίνει το νερό, οπότε στο χώρο σου έχεις άλλες μονάδες (ενδοδαπέδια, FCU, κλασικά καλοριφέρ) που δέχονται νερό.

 

 

4) Δε θα κρύψω πώς κάναμε και μία σκέψη στο σπίτι μου να φύγουμε από το πετρέλαιο, όπως κάνει πολύς κόσμος πλέον, οπότε αν μπορούσατε να δίνατε λίγο φως στα προηγούμενα και να προτείνατε τα οικονομικότερα, τα αποδοτικότερα και αυτά με τη μικρότερη κατανάλωση βάση της εμπειρίας σας πάντα, αν κάποιοι έχετε βάλει, θα με βοηθούσατε να πάω πιο διαβασμένος στην έρευνα αγοράς που θα ακολουθήσει. Περιπτώσεις pellet και ενεργειακών τζακιών έχουν αποκλειστεί..

Ευχαριστώ πολύ και πάλι!

 

*Κι εδώ έρχεται η επεξήγηση του αστερίσκου... Αυτή τη στιγμή όπως καταλαβαίνεις ψάχνεις για μόνιμες λύσεις οι οποίες θα σου κοστίσουν και στην εγκατάσταση αλλά και στη χρήση τους. Για αυτό το λόγο, παρόλο που και ο ίδιος είμαι μηχανολόγος και θα μπορούσα να σε βοηθήσω σε γενικές γραμμές από εδώ, αυτό δε θα ήταν το καλύτερο για σένα, αφού για σοβαρές απαντήσεις χρειάζονται μετρήσεις στο χώρο σου. Έτσι θα σου πρότεινα να απευθυνθείς σε κάποιον επαγγελματία μηχανολόγο μελετητή, κατά προτίμηση ΟΧΙ έμπορο. Αυτός θα μπορέσει υπεύθυνα να μελετήσει το χώρο σου και να σου δώσει εμπεριστατωμένες λύσεις για σένα, με βάση το χώρο σου και όχι στο περίπου. Αν τον εμπιστευθείς, το ποσό της μελέτης πιθανότατα θα το έχεις αποσβέσει ήδη πριν ανάψεις την εγκατάσταση, αφού θα αποφύγεις υπερδιαστασιολογήσεις κλπ.

Φιλικά,

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Τα Fan Coil είναι περίπου στα ίδια επίπεδα θερμικής άνεσης για τον άνθρωπο με τα Air Condition Inverter. Ίσως υπερτερούν λίγο σαν άνεση στη θέρμανση λόγω της τοποθέτησής τους χαμηλά, αφού ζεσταίνουν άμεσα τον κρύο αέρα που είναι χαμηλά, ενώ τα Air Condition ζεσταίνουν τον αέρα ψηλά και έμμεσα τον κρύο αέρα που βρίσκεται χαμηλά. Από άποψη κατανάλωσης θέλει σοβαρό ψάξιμο*, πάντως από άποψη κόστους εγκατάστασης, ένα Air Condition βγαίνει πιο φθηνό από τα Fan Coils.

 

Kλιματιστικά υπάρχουν και δαπέδου που βγάζουν επίσης τον αέρα χαμηλά και έχουν καλύτερη ψύξη από τα περισσότερα Fan Coil .

 

Η ενδοδαπέδια θεωρείται ανώτερη των FCU (Fan Coil Units) σε επίπεδο θερμικής άνεσης. Σε επίπεδο καταναλώσεων θέλει και πάλι ψάξιμο*

 

Δεν μπορεί να κρίνει κανείς ευκολα ότι είναι ανώτερη σε θέρμανση η ενδοδαπέδια ,είναι αναλογα τι εγκατάσταση υπάρχει κατασκευαστικά σε ένα χώρο, ενώ στην άλλη περίπτωση είναι τι επιλέγει να πάρει κανείς .

 

Όλα τα παραπάνω που ανέφερες χρησιμοποιούν τεχνολογία αντλίας θερμότητας και άρα έχουν μια εξωτερική μονάδα.Τα κλιματιστικά είναι αντλίες θερμότητας όπου το Φρεον πάει από την εξωτερική μονάδα στην εσωτερική κι έτσι θερμαίνουν ή ψύχουν.Οι "αντλίες θερμότητας" όπως λέγονται στο εμπόριο, χρησιμοποιούν ίδια τεχνολογία με τα Air Condition, απλά αντί να πηγαίνει το φρέον στο χώρο σου, αυτό ζεσταίνει το νερό, οπότε στο χώρο σου έχεις άλλες μονάδες (ενδοδαπέδια, FCU, κλασικά καλοριφέρ) που δέχονται νερό.

 

Αντλία θερμότητας αέρος-νερού λέγεται η δεύτερη, και είναι ακόμα ακριβή λύση για να συμφέρει.Σε νέα κτίρια και αν...

 

Αυτή τη στιγμή όπως καταλαβαίνεις ψάχνεις για μόνιμες λύσεις οι οποίες θα σου κοστίσουν και στην εγκατάσταση αλλά και στη χρήση τους. Για αυτό το λόγο, παρόλο που και ο ίδιος είμαι μηχανολόγος και θα μπορούσα να σε βοηθήσω σε γενικές γραμμές από εδώ, αυτό δε θα ήταν το καλύτερο για σένα, αφού για σοβαρές απαντήσεις χρειάζονται μετρήσεις στο χώρο σου. Έτσι θα σου πρότεινα να απευθυνθείς σε κάποιον επαγγελματία μηχανολόγο μελετητή, κατά προτίμηση ΟΧΙ έμπορο. Αυτός θα μπορέσει υπεύθυνα να μελετήσει το χώρο σου και να σου δώσει εμπεριστατωμένες λύσεις για σένα, με βάση το χώρο σου και όχι στο περίπου. Αν τον εμπιστευθείς, το ποσό της μελέτης πιθανότατα θα το έχεις αποσβέσει ήδη πριν ανάψεις την εγκατάσταση, αφού θα αποφύγεις υπερδιαστασιολογήσεις κλπ.

 

Φιλικά,Κώστας

 

Πολλα σοβαρά καταστήματα κλιματισμού ασχολούνται και με θέματα θέρμανσης ,αερισμού κλπ παρεμφερή ,οπότε έχουν ή συνεργάζονται με μηχανολόγους.Εξαλλου όπως λέμε κατα επαναληψη ρωτάμε και αλλού αν έχουμε αμφιβολίες σε ότι μας πουν.Το θέμα όμως είναι τι θέλει κανείς

σε συνδιασμό με τι τον συμφέρει .Θέρμανση ή κλιματισμό ; :)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα 3-4 ερωτήσεις ήθελα να θέσω, αν μπορείτε να με βοηθήσετε θα ήμουν πραγματικά πάρα πολύ ευγνώμων ευγνώμων.

1) Καταρχάς θα ήθελα να ξέρω ποια η διαφορά ανάμεσα σε αντλίες θερμότητες με fan coil και κλιματιστικά με inverter σε ότι αφορά τις καταναλώσεις τους, στην ποιότητα τους, πιο είναι πιο φιλικό στον άνθρωπο και τις τιμές τους (όλα πάντα κατά μέσο όρο και σύμφωνα με την εμπειρία σας, καθώς αντιλαμβάνομαι ότι υπάρχουν σε κάθε είδος πολλά προϊόντα).

2) Η διαφορά μεταξύ αντλιών θερμότητας με ενδοδαπέδια και με fan coil έχει να κάνει μόνο με το κομμάτι της υλοποίησης της μεθόδου (δηλαδή το προφανές) ή αλλάζουν και οι αποδόσεις τους και οι καταναλώσεις. Πρόκειται δηλαδή για παρόμοια πράγματα ή καμία σχέση;

3) Τέλος μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος ποια είδη ψύξης-θέρμανσης υπάρχουν (από τα συνηθισμένα για μία κατοικία ας πούμε) τα οποία λειτουργούν με εξωτερική μονάδα; Ρωτώ γιατί ως πρόσφατα ήξερα για τα κοινά κλιματιστικά και διάβαζα σε μελέτες και βιβλιογραφία ότι χρησιμοποιούνταν η ορολογία split units δηλαδή αντλίες θερμότητας. Πλέον έχω μπερδευτεί λίγο συναντώντας όρους όπως απλά κλιματιστικά, κλιματιστικά με inverter, αντλίες θερμότητας με fan coil, με ενδοδαπέδια, με σώματα καλοριφέρ και ίσως και κάτι άλλο. Τι τάσεις επικρατούν αυτήν την εποχή; Προσφέρουν όλα τα προηγούμενα ψύξη και θέρμανση

4) Δε θα κρύψω πώς κάναμε και μία σκέψη στο σπίτι μου να φύγουμε από το πετρέλαιο, όπως κάνει πολύς κόσμος πλέον, οπότε αν μπορούσατε να δίνατε λίγο φως στα προηγούμενα και να προτείνατε τα οικονομικότερα, τα αποδοτικότερα και αυτά με τη μικρότερη κατανάλωση βάση της εμπειρίας σας πάντα, αν κάποιοι έχετε βάλει, θα με βοηθούσατε να πάω πιο διαβασμένος στην έρευνα αγοράς που θα ακολουθήσει. Περιπτώσεις pellet και ενεργειακών τζακιών έχουν αποκλειστεί..

Ευχαριστώ πολύ και πάλι!

 

Εαν η κατοικια ειναι υπο κατασκευη

θα σου προτεινα ενδοδαπεδια που κανει φοβερη οικονομια λογο χαμηλων θερμοκρασιων

με αντλια θερμοτητας αερα-νερου σε συνδυασμο με φανκοιλ για ψυξη το καλοκαιρι χωρις να χρειαζεσαι επιπλεων αιρκοντισιον κλπ και σε συνδυασμο με ηλιοθερμια ειδικα εαν εισαι απο νοτια Ελλαδα που θα κανεις επιπλεων εξοικονομηση

 

Εαν η κατοικια ειναι παλαιοτερη

αλλαζουμε τα σωματα με μεγαλυτερα (υπερδιαστασολογηση) για να δουλεουν με 50 βαθμους και οχι με 65 και τοποθετουμε επισης αντλια θερμοτητας σε συνδυασμο με ηλιοθερμια

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!!!

 

1. Μετά από πολύ... διάβασμα και ψάξιμο, κατέληξα σε ένα κλιματιστικό mitsubishi heavy diamond

Παρακαλώ για τη γνώμη σας, αν είναι κατάλληλη στιγμή να προχωρήσω στην αγορά ή καλύτερα να περιμένω λίγο??????

(δεν επείγομαι, το θέλω για τα κρύα του χειμώνα)

 

2. Μήπως υπάρχει κάποια ευκαιρία αυτή τη στιγμή στην αγορά και δεν το έχω πάρει χαμπάρι????????

 

3. Ο χώρος είναι 34τμ. ένα σαλονάκι 16τμ (4χ4) με ενιαία κουζίνα σα διάδρομο στη μία πλευρά 10τμ (2,5χ4) και στη συνέχεια της κουζίνας ένα μικρό υπνοδωμάτιο 8τμ (2,5χ3), όπως φαίνεται στο λινκ http://prntscr.com/fgen4, ρετιρέ, περιοχή Αθήνα

Παρόλο που εγώ είχα υπολογίσει ότι ένα 18άρι αρκεί, ο τεχνικός μου συνέστησε να πάω σε 24άρι το οποίο οριακά με καλύπτει.

Δεν έχω θέμα για την τιμή απόκτησης αφού είναι περίπου ίδια, αλλά θα μπω σε ηλεκτρολογικές περιπέτειες.....

Με αυτά που έχω ακούσει ως τώρα δεν έχω καμία εμπιστοσύνη....

Μπορώ να έχω την άποψή σας?????????????

 

4. η σειρά SRK ZE με την SRK ZK πού διαφέρουν???????

 

Ευχαριστώ παιδιά για το πολύ καλό φόρουμ και τις άμεσες απαντήσεις

Edited by vakhos
Link to comment
Share on other sites

3. Ο χώρος είναι 34τμ. ένα σαλονάκι 16τμ (4χ4) με ενιαία κουζίνα σα διάδρομο στη μία πλευρά 10τμ (2,5χ4) και στη συνέχεια της κουζίνας ένα μικρό υπνοδωμάτιο 8τμ (2,5χ3), όπως φαίνεται στο λινκ http://prntscr.com/fgen4, ρετιρέ, περιοχή Αθήνα

Παρόλο που εγώ είχα υπολογίσει ότι ένα 18άρι αρκεί, ο τεχνικός μου συνέστησε να πάω σε 24άρι το οποίο οριακά με καλύπτει.

Δεν έχω θέμα για την τιμή απόκτησης αφού είναι περίπου ίδια, αλλά θα μπω σε ηλεκτρολογικές περιπέτειες.....

Με αυτά που έχω ακούσει ως τώρα δεν έχω καμία εμπιστοσύνη....

Μπορώ να έχω την άποψή σας?????????????

 

4. η σειρά SRK ZE με την SRK ZK πού διαφέρουν???????

 

Ευχαριστώ παιδιά για το πολύ καλό φόρουμ και τις άμεσες απαντήσεις

 

Για τις ερωτήσεις περί μοντέλων δεν μπορώ να βοηθήσω καθώς αρμόδιος είναι ο Σταρένιος, ωστόσο στέκομαι λίγο στην επιλογή του μεγέθους της μονάδας.

 

Καταρχάς θέλεις με ένα κλιματιστικό να ζεσταίνεις και το σαλόνι και το υπνοδωμάτιο αν κατάλαβα καλά? Αν αυτός είναι ο στόχος σου, θα πρότεινα τη χρήση 2 κλιματιστικών, ένα στο σαλόνι κι ένα στο υπνοδωμάτιο και εξηγώ...

Αν βάλεις ένα μεγάλο κλιματιστικό στο σαλόνι, μεγάλης ισχύος (ακόμα και ντουλάπα 36000BTU ας πούμε), προκειμένου να ζεσταθεί το υπνοδωμάτιό σου στους 20, το σαλόνι θα πρέπει να χει φτάσει 23-24 βαθμούς, το οποίο σημαίνει πως στο σαλόνι θα σκας και στο υπνοδωμάτιο θα έχεις μια ανεκτή θερμοκρασία.

 

Τώρα όσο αφορά το μέγεθός τους... Στο σαλόνι με πρόχειρους υπολογισμούς έχεις 3550Watt απώλειες για εξωτερική θερμοκρασία 0 βαθμών, αν θεωρήσουμε πως έχεις

- Αμόνωτη ταράτσα (Για μονωμένη παλιά υπολόγισε -520W, για μονωμένη σύγχρονη -1040W)

- Παλιές μπαλκονόπορτες με μονά τζάμια (Για διπλά τζάμια υπολόγισε -160W)

- Αμόνωτους τοίχους (Για μονωμένους υπολόγισε -560W)

 

(Εγκυκλοπαιδικά: αν ήταν όλα μονωμένα θα είχες 1790W@ΔΤ=20C απώλειες δηλαδή -50% ;))

 

Συνεπώς για το σαλόνι θα μπορούσε να σε καλύψει το 12άρι της σειράς SRK35ZJX αφού έχει έξοδο 4400W θέρμανσης, δηλαδή 24% παραπάνω απ' ό,τι χρειάζεσαι. Ωστόσο προσοχή! Αν τα κουφώματά σου μπάζουν αέρα, ή βρίσκεσαι σε βόρεια προάστια, ή γενικά σε περιοχή με κρύο μικροκλίμα, το 12άρι μπορεί να καταλήξει να σου είναι οριακό. Αν το πρόβλημα είναι ο αέρας στα κουφώματα, σαφώς σου είναι πιο οικονομικό να πάρεις και να βάλεις αεροστόπ, από το να βάλεις πιο μεγάλο μηχάνημα.

 

Με την ίδια λογική για το υπνοδωμάτιο θα πρότεινα να βάλεις ένα 9άρι, ίσως ακόμα και 7άρι αν υπάρχει στη σειρά που θέλεις. Αν η διαφορά τιμής είναι μικρή, καλύτερα το 9άρι ώστε να μπορεί να δώσει και στο σαλόνι λίγη θέρμανση τις πολύ δύσκολες μέρες.

 

Εγώ προσωπικά θα επέλεγα 12άρι για σαλόνι, και 9άρι για υπνοδωμάτιο. Τις χειρότερες μέρες, αν το 12άρι ένιωθα πως δε με καλύπτει πλήρως, θα έβαζα επικουρικά κάποιο ηλεκτρικό καλοριφέρ στη πρώτη σκάλα (1000W)

Αλλιώς αν θέλεις να είσαι 1000% καλυμένος, 18άρι στο σαλόνι και 7άρι στο υπνοδωμάτιο. Ωστόσο να ξέρεις πως αν είσαι στις "ζεστές" περιοχές της Αθήνας, σπάνια ως ποτέ δε θα σου χρειαστεί η παραπάνω ισχύς του 18αριού.

Από την άλλη αν είσαι σε καμιά Κηφισιά, πήγαινε στο 18άρι, να μη μας κυνηγάς μετά :p

 

Σημειώσεις:

1. Αν ο γκρι χώρος στο σχέδιό σου είναι εξωτερικός χώρος, πήγαινε στο 18άρι

2. Ένας άλλος τρόπος να βρεις τι ισχύ χρειάζεσαι είναι να μετρήσεις την ισχύ των σωμάτων καλοριφέρ που έχεις.

πχ στο δικό μου χώρο έχω καλοριφέρ 12000BTU και με ένα 12άρι ήμουν καλυμένος πέρσι το χειμώνα, ακόμα και τις χειρότερες μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ dal_kos!!!!!

Ο γκρι χώρος είναι εσωτερικός και το σπίτι βρίσκεται στο Μενίδι όπου φυσάει από Πάρνηθα κι έχει αυξημένη υγρασία

Επίσης δεν είναι προστατευμένο από πουθενά (δεν υπάρχουν κοντινά σπίτια) και ο βοριάς θερίζει. Δεν υπάρχει μόνωση, απλά πλακάκι στην ταράτσα και έχει διπλά τζάμια

Βάσει υπολογισμού από τα καλοριφέρ κατέληξα ότι θέλω 18άρι αφού το 12άρι δε φτάνει για τη σαλονοκουζίνα.

Οπότε είπα γιατί να μην καλύψω και το δωμάτιο?

Αν στην πράξη δω ότι το δωμάτιο δεν καλύπτεται, θα βάλω εκεί κάποια άλλη πηγή θέρμανσης στην πορεία.

Το θέμα είναι ότι λόγω των συνθηκών που περιέγραψα ο τεχνικός ισχυρίζεται ότι τις λίγες μέρες του χρόνο που η θερμοκρασία είναι κοντά στο 0, το 18άρι δε με καλύπτει ούτε για τη σαλονοκουζίνα (αυτό είναι που μου φαίνεται περίεργο). Μου πρότεινε μην πάρω το SRK 50ZJX-s αλλά κάποιο μεγαλύτερο από τη σειρά SRK ZE. Ισχυρίστηκε ότι το 63ΖΕ είναι ιδανικό αλλά με το 71ΖΕ θα καλύψω σίγουρα και το δωμάτιο μιας και έχει πολύ δυνατό αέρα. Όσο για το κόστος στη ΔΕΗ μου είπε ότι δε θα δω μεγάλη διαφορά από το 18άρι γιατί το μεγαλύτερο θα δουλεύει σε χαμηλές στροφές. Αυτό όμως δεν το θέλω γιατί ακόμα και να έχει δίκιο στο θέμα της κατανάλωσης πρέπει να φτιάξω και τα ηλεκτρολογικά....

Edited by vakhos
Link to comment
Share on other sites

Για τις ερωτήσεις περί μοντέλων δεν μπορώ να βοηθήσω καθώς αρμόδιος είναι ο Σταρένιος, ωστόσο στέκομαι λίγο στην επιλογή του μεγέθους της μονάδας.

 

Καταρχάς θέλεις με ένα κλιματιστικό να ζεσταίνεις και το σαλόνι και το υπνοδωμάτιο αν κατάλαβα καλά? Αν αυτός είναι ο στόχος σου, θα πρότεινα τη χρήση 2 κλιματιστικών, ένα στο σαλόνι κι ένα στο υπνοδωμάτιο και εξηγώ...

Αν βάλεις ένα μεγάλο κλιματιστικό στο σαλόνι, μεγάλης ισχύος (ακόμα και ντουλάπα 36000BTU ας πούμε), προκειμένου να ζεσταθεί το υπνοδωμάτιό σου στους 20, το σαλόνι θα πρέπει να χει φτάσει 23-24 βαθμούς, το οποίο σημαίνει πως στο σαλόνι θα σκας και στο υπνοδωμάτιο θα έχεις μια ανεκτή θερμοκρασία.

 

Τώρα όσο αφορά το μέγεθός τους... Στο σαλόνι με πρόχειρους υπολογισμούς έχεις 3550Watt απώλειες για εξωτερική θερμοκρασία 0 βαθμών, αν θεωρήσουμε πως έχεις

- Αμόνωτη ταράτσα (Για μονωμένη παλιά υπολόγισε -520W, για μονωμένη σύγχρονη -1040W)

- Παλιές μπαλκονόπορτες με μονά τζάμια (Για διπλά τζάμια υπολόγισε -160W)

- Αμόνωτους τοίχους (Για μονωμένους υπολόγισε -560W)

 

(Εγκυκλοπαιδικά: αν ήταν όλα μονωμένα θα είχες 1790W@ΔΤ=20C απώλειες δηλαδή -50% ;))

 

Συνεπώς για το σαλόνι θα μπορούσε να σε καλύψει το 12άρι της σειράς SRK35ZJX αφού έχει έξοδο 4400W θέρμανσης, δηλαδή 24% παραπάνω απ' ό,τι χρειάζεσαι. Ωστόσο προσοχή! Αν τα κουφώματά σου μπάζουν αέρα, ή βρίσκεσαι σε βόρεια προάστια, ή γενικά σε περιοχή με κρύο μικροκλίμα, το 12άρι μπορεί να καταλήξει να σου είναι οριακό. Αν το πρόβλημα είναι ο αέρας στα κουφώματα, σαφώς σου είναι πιο οικονομικό να πάρεις και να βάλεις αεροστόπ, από το να βάλεις πιο μεγάλο μηχάνημα.

 

Με την ίδια λογική για το υπνοδωμάτιο θα πρότεινα να βάλεις ένα 9άρι, ίσως ακόμα και 7άρι αν υπάρχει στη σειρά που θέλεις. Αν η διαφορά τιμής είναι μικρή, καλύτερα το 9άρι ώστε να μπορεί να δώσει και στο σαλόνι λίγη θέρμανση τις πολύ δύσκολες μέρες.

 

Εγώ προσωπικά θα επέλεγα 12άρι για σαλόνι, και 9άρι για υπνοδωμάτιο. Τις χειρότερες μέρες, αν το 12άρι ένιωθα πως δε με καλύπτει πλήρως, θα έβαζα επικουρικά κάποιο ηλεκτρικό καλοριφέρ στη πρώτη σκάλα (1000W)

Αλλιώς αν θέλεις να είσαι 1000% καλυμένος, 18άρι στο σαλόνι και 7άρι στο υπνοδωμάτιο. Ωστόσο να ξέρεις πως αν είσαι στις "ζεστές" περιοχές της Αθήνας, σπάνια ως ποτέ δε θα σου χρειαστεί η παραπάνω ισχύς του 18αριού.

Από την άλλη αν είσαι σε καμιά Κηφισιά, πήγαινε στο 18άρι, να μη μας κυνηγάς μετά :p

 

Σημειώσεις:

1. Αν ο γκρι χώρος στο σχέδιό σου είναι εξωτερικός χώρος, πήγαινε στο 18άρι

2. Ένας άλλος τρόπος να βρεις τι ισχύ χρειάζεσαι είναι να μετρήσεις την ισχύ των σωμάτων καλοριφέρ που έχεις.

πχ στο δικό μου χώρο έχω καλοριφέρ 12000BTU και με ένα 12άρι ήμουν καλυμένος πέρσι το χειμώνα, ακόμα και τις χειρότερες μέρες.

Xαιρετω.

Επειδη βλεπω οτι το κατεχεις το αθλημα,να σε ρωτησψ κι εγω κατι σχετικο.

Εχω εναν ενιαιο χωρο σαλονι-κουζινα,γυρω στα 43m²,με μηκος 7,5m,και που εχει ακαλυπτο,αφ'ενος τον μακρυ αυτο τοιχο των 7,5m,που εχει δυο μπαλκονοπορτες,τυπικες παλαιας πολυκατοικιας,(1962),Α' ρετιρέ,( 4ου ορόφου δηλαδή),χωρις μονωση,ξυλινα κουφωματα,μονα τζαμια,αλλα και 2,25m πλατοςΧ 7,5m μηκος,δηλαδη ολο το μηκος,απωλειες απο το ταβανι,μιας και απο πανω μας,βρισκεται το Β ρετιρέ ,δηλαδη του 5ου ορόφου,και αρα εχουμε τη βεραντα του στο κεφαλι μας.

Ο προσανατολισμος,ειναι Βορειος για τον μακρυ τοιχο,και η περιοχη η Κυψελη.

Με τους περισσοτερους,να εχουν οικονομικο προβλημα αφ'ενος,και καποια διαμερισματα εγκαταλελειμμενα,σταματησαμε το πετρελαιο απο περυσι,και δουλευουμε τα A/C.Και το ιδιο γινεται και το καλοκαιρι προφανως.

Εγω εχω στο χωρο αυτο,ενα Daikin 21K Btu,που νομιζω οτι ειναι μικρο.(Παλαιοτερα ειχα ενα Fujitsu 18K,και το αλλαξα με το μεγαλυτερο,αλλα και παλι γκρινιαζω).

Βασει των υπολογισμων που κανεις,πρεπει να ειναι αρκετο το μηχανημα,ή θα επρεπε να παω πιο ψηλα;

Και κατι αλλο.

Αν αλλαξω τις μπαλκονοπορτες με διπλων τζαμιων με θερμοδιακοπη,θα καλυτερεψει η κατασταση,ή τζαπα τα λεφτα;Και στην περιπτωση αυτη,αλουμινενια,ή πλαστικα;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Διαφορετικά προιόντα και διαφορετικές φίρμες είναι,για να είναι συγκρίσιμα :) Επίσης τα χαρακτηριστικά έχουμε πει τόσες φορές είναι σχετικά με τις μετρήσεις κάθε κατασκευαστή και αρκετα marketing.Στα χρήματα αυτά κοιτάς και το τρίτο της Κινεζικης παρέας http://www.skroutz.gr/s/268240/Haier-HSM-18HEK03-R2-DB.html Το θέμα όμως είναι τι χρειάζεσαι,γιατί το 18αρι οn/off δεν έχει ίδια απόδοση με 18αρι Inverter .Θες μεγαλύτερο μηχάνημα για ίδιο χώρο σε ισχύ.

 

 

 

Με λίγο μεγαλύτερο budget μπορώ να αγοράσω και το http://www.apothema.gr/inventor-c1vi-18-c1vo-18-inverter-72908p οπότε σε σύγκριση με το http://www.apothema.gr/coolstar_msr-18hrdn1-64110-p και το http://www.apothema.gr/Product/5-1-145-73544/Haier/HSM_18HEK03-R2_DB__Inverter.html που είπες να κοιτάξω πιο θα προτείνατε ; άντε να το πάρω να ξεμπερδεύω.

Link to comment
Share on other sites

Xαιρετω.

Επειδη βλεπω οτι το κατεχεις το αθλημα,να σε ρωτησψ κι εγω κατι σχετικο.

Εχω εναν ενιαιο χωρο σαλονι-κουζινα,γυρω στα 43m²,με μηκος 7,5m,και που εχει ακαλυπτο,αφ'ενος τον μακρυ αυτο τοιχο των 7,5m,που εχει δυο μπαλκονοπορτες,τυπικες παλαιας πολυκατοικιας,(1962),Α' ρετιρέ,( 4ου ορόφου δηλαδή),χωρις μονωση,ξυλινα κουφωματα,μονα τζαμια,αλλα και 2,25m πλατοςΧ 7,5m μηκος,δηλαδη ολο το μηκος,απωλειες απο το ταβανι,μιας και απο πανω μας,βρισκεται το Β ρετιρέ ,δηλαδη του 5ου ορόφου,και αρα εχουμε τη βεραντα του στο κεφαλι μας.

Ο προσανατολισμος,ειναι Βορειος για τον μακρυ τοιχο,και η περιοχη η Κυψελη.

Με τους περισσοτερους,να εχουν οικονομικο προβλημα αφ'ενος,και καποια διαμερισματα εγκαταλελειμμενα,σταματησαμε το πετρελαιο απο περυσι,και δουλευουμε τα A/C.Και το ιδιο γινεται και το καλοκαιρι προφανως.

Εγω εχω στο χωρο αυτο,ενα Daikin 21K Btu,που νομιζω οτι ειναι μικρο.(Παλαιοτερα ειχα ενα Fujitsu 18K,και το αλλαξα με το μεγαλυτερο,αλλα και παλι γκρινιαζω).

Βασει των υπολογισμων που κανεις,πρεπει να ειναι αρκετο το μηχανημα,ή θα επρεπε να παω πιο ψηλα;

Και κατι αλλο.

Αν αλλαξω τις μπαλκονοπορτες με διπλων τζαμιων με θερμοδιακοπη,θα καλυτερεψει η κατασταση,ή τζαπα τα λεφτα;Και στην περιπτωση αυτη,αλουμινενια,ή πλαστικα;

 

Σύμφωνα με τους υπολογισμούς το μηχάνημα σου σε καλύπτει, οριακά μεν, αλλά σε καλύπτει, αφού έχεις απώλειες περίπου 5840W/19930BTU/hr στους 0 εξωτερική με 20 εσωτερική.

 

Το πρόβλημα σου όμως πιθανότατα δεν είναι η ισχύς, αλλά η μορφή της θέρμανσης. Τα Air Condition λόγω του ότι λειτουργούν μόνο με θέρμανση του αέρα, δεν έχουν ακτινοβολία όπως τα κλασικά καλοριφέρ. Έτσι μπορεί να έχεις 21 βαθμούς στο χώρο σου και συγχρόνως να κρυώνεις. Αυτό ενισχύεται από το γεγονός πως είσαι αμόνωτος από παντού, οπότε τοίχοι και οροφή έχουν χαμηλή θερμοκρασία. Επίσης είναι δύσκολο να νιώσεις θερμική άνεση αν το λειτουργείς πολύ λίγες ώρες τη μέρα, αφού οι τοίχοι δε προλαβαίνουν να ζεσταθούν καθόλου.

 

Τέλος όσο αφορά τις μπαλκονόπορτες σου, αυτές συνεισφέρουν περίπου το 8%, οι τοίχοι το 10%, η ταράτσα το 75% και οι απώλειες προς το μη θερμαινόμενο σπίτι, το υπόλοιπο 7% των απωλειών σου. Αν αντικαταστήσεις τις μπαλκονόπορτες με ό,τι καλύτερο υπάρχει μπορεί να πέσεις κάτω από απίθανα ιδανικές συνθήκες στο 30% των απωλειών σε σχέση με αυτές που έχεις τώρα (πιο πιθανό το 40-50%). Με 70% πιο οικονομικές μπαλκονόπορτες, όλο σου το κέρδος θα είναι 5,6% των απωλειών σου. Το ετήσιο όφελός σου (περίπου 50€/χρόνο) θα ναι μικρό σε σχέση με το κόστος επένδυσης

 

Ψάχνοντας το όπως εσύ πάντως, στο σπίτι μου που είναι στο κέντρο και παρόμοια περίπτωση με το δικό σου, προχώρησα σε μόνωση των τοίχων και των κουτιών των ρολών, η οποία λόγω πατέντας που έκανα μου βγήκε στο 15% περίπου του κόστους για τις μπαλκονόπορτες και είχε τελικά ίδια ενεργειακή απόδοση.

 

Πάντως μια καλή αρχή για να νιώσεις πιο άνετα είναι η στεγανοποίηση των κουφωμάτων και των τζαμιών σου, αφού αν μηδενίσεις τα ρεύματα κρύου αέρα, θα νιώθεις πολύ πιο άνετα. Από κει και πέρα βάλε θερμόμετρο και αν το A/C δε πιάνει θερμοκρασίες 21 βαθμούς, και βεβαιωθείς από ψυκτικό πως λειτουργεί οπως πρέπει (δεν έχει χάσει υγρά), δες μήπως βάλεις καποιο ακόμα επικουρικά.(κρίμα να πετάξεις μεγάλο μηχάνημα για να βάλεις άλλο μεγάλο)

Edited by dal_kos
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...