Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα σε ολους !

 

εχω καταληξει σε 2 μοντελα της daikin και θα ηθελα τη γνωμη σας.ο χωρος ειναι 35 τμ για θερμανση και ψυξη. το ururu sarara ftxr42e και το ftxs50j.

 

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Για 35 τμ αν έχεις τις βασικές απώλειες θερμοκρασίας (θα το κρίνει τεχνικός στον χώρο σου) ,τα παραπάνω μηχανήματα είναι αρκετά ισχυρά

(κυρίως το ftxs50j) και θα ξοδευτείς άσκοπα.Ενα καλό 12αρι κάνει δουλειά:)

 

Για το ururu sarara (αλλά και για την παρουσία της Daikin στην Ελλάδα) έχουμε αναφερθεί κατά επανάληψη σε προηγούμενα απο παρακάτω

και μετά, σε αρκετή συνέχεια και κατά διαστήματα : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3640528#post3640528

όποτε θα κρίνεις αν σε εξυπηρετεί για τί το χρειάζεσαι περισσότερο.Πάντως το ururu sarara ακόμα είναι Ιαπωνίας ....

 

Το ftxs50j είναι αρκετά υπερτιμημένο για ότι προσφέρει,με παρόμοια ή λιγότερα χρήματα παίρνει κανείς καλύτερο ή και ισχυρότερο μηχάνημα

που έχουμε επίσης αναφέρει κατά επανάληψη (έχουν και σε μικρότερα σε ισχύ) απλά με ότι ανάφερες,άμεσα συγκρίσιμο με καλύτερη ποιότητα αέρα είναι αυτό http://www.skroutz.gr/s/389581/Panasonic-CS-CU-XE18LKEW.html και άλλης φιλοσοφίας http://www.skroutz.gr/s/268909/Toshiba-Super-Daiseikai-RAS-18PAVP-E-RAS-18PKVP-E.html και http://www.skroutz.gr/s/284609/Mitsubishi-SRK-50ZJX-S.html :)

 

Κάνε ενα κόπο να διαβάσεις προηγούμενες σελίδες από την μέση και μετά.Θα βρείς σίγουρα κάτι χρήσιμο πως επιλέγουμε κάτι και πληροφορίες

για όλα σχεδόν τα μοντέλα της αγοράς αν κάτι μας εξυπηρετεί καλύτερα σε ότι θέλουμε:)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους !

 

εχω καταληξει σε 2 μοντελα της daikin και θα ηθελα τη γνωμη σας.ο χωρος ειναι 35 τμ για θερμανση και ψυξη. το ururu sarara ftxr42e και το ftxs50j.

 

ευχαριστω πολυ

για τα τετραγωνικα που λες το 50 ειναι υπερβολικο να πας καλυτερα στο 35j η για σιγουρια στο 42j το οποιο δεν εχει μεγαλη διαφορα στα btu/h απο το 50 j στην ψυξη εχει 1000btu/h

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις.γνωριζει κανεις καποιο εξουσιοδοτημενο μαγαζι της mitsubishi heavy industry στη θεσσαλονικη?

 

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Να παραθέσω και εγώ τους προβληματισμούς μου... Είμαι ανάμεσα σε δύο της toshiba. 10skvre και 13skve2. Θα μπει σε ένα δωμάτιο οπότε και το 10άρι θα μου κάνει. Απλά η τιμή από το 13άρι είναι χώμα... 599 το 10άρι (με εγκατάσταση) και το 13άρι 637(με εγκατάσταση). Το θέμα είναι ότι το 10άρι έχει μέσα φίλτρο πλάσματος και ιονιστή... Το δωμάτιο υποφέρει από υγρασία και γενικά μυρίζει "μουχλα"!!! Απλά αν πάρω το 13άρι και ανοίγω την πόρτα θα δροσίζει-ζεσταίνει και άλλο χώρο μιας και ακριβώς στο απέναντι δωμάτιο έχει και ένα 9άρι οπότε αν δουλέψουν και τα δύο τότε γίνεται δουλειά και στον έξω χώρο αν χρειαστεί... Αξίζει μόνο για το φίλτρο πλάσμα και τον ιονιστή να πάρω το 10άρι. Δεν θα χρησιμοποιηθεί για κύρια θέρμανση απλά για κάπου κάπου μιας και το δωμάτιο είναι αρκετά κρύο...

 

Ευχαριστώ και σόρρυ αν κούρασα με το μεγάλο κείμενο!!! :)

Edited by hritso
Link to comment
Share on other sites

Εχεις να διαλέξεις από ένα "παλαιότερο" μοντέλο (το 10αρι) με πολλές δυνατότητες και εμφάνιση αλλά και κάποια προβλήματα όπως θόρυβος (στην πράξη) και κάποια προβλήματα σε συμπιεστές σε κάποιες παρτίδες.....με το "νεώτερο" του μοντέλο όπως το 13αρι με λιγότερες δυνατότητες αλλά καλύτερη θεωρητικά οικονομία και πιό αθόρυβο.Και τα δύο Τoshiba έχουν αρκετά δυνατό (με το 10skvre καλύτερο) ανεμιστήρα,οπότε θα φτάνει άνετα σε γειτονικό χώρο,αν τα μηχανήματα γνωρίζεις είναι κατάλληλα για τον χώρο σου.Δεδομένου έχεις ήδη κλιματιστικό σε γειτονικό χώρο,καλύτερα να πάρεις κάποιο με καλύτερη ποιότητα αέρα όπως αυτή από το 10αρι,την χρησιμοποιείς όποτε θες, καθώς ενεργοποιείται μόνο με κουμπί όποτε θελήσεις,

και όχι αυτόματα.Αν μυρίζει μούχλα ο χώρος,δεν σημαίνει ότι είναι βρώμικος αν τηρείς κανόνες υγείας ,αλλά και τις οδηγίες χρήσης του μηχανήματος.

 

καλημερα και ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις.γνωριζει κανεις καποιο εξουσιοδοτημενο μαγαζι της mitsubishi heavy industry στη θεσσαλονικη? ευχαριστω πολυ

 

Eχεις ξαναρωτήσει αν δε θυμάσαι μαζί με παρόμοιες απορίες για κάποια μηχανήματα :wacko:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3880089#post3880089

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Εχεις να διαλέξεις από ένα "παλαιότερο" μοντέλο (το 10αρι) με πολλές δυνατότητες και εμφάνιση αλλά και κάποια προβλήματα όπως θόρυβος (στην πράξη) και κάποια προβλήματα σε συμπιεστές σε κάποιες παρτίδες.....με το "νεώτερο" του μοντέλο όπως το 13αρι με λιγότερες δυνατότητες αλλά καλύτερη θεωρητικά οικονομία και πιό αθόρυβο.Και τα δύο Τoshiba έχουν αρκετά δυνατό (με το 10skvre καλύτερο) ανεμιστήρα,οπότε θα φτάνει άνετα σε γειτονικό χώρο,αν τα μηχανήματα γνωρίζεις είναι κατάλληλα για τον χώρο σου.Δεδομένου έχεις ήδη κλιματιστικό σε γειτονικό χώρο,καλύτερα να πάρεις κάποιο με καλύτερη ποιότητα αέρα όπως αυτή από το 10αρι,την χρησιμοποιείς όποτε θες, καθώς ενεργοποιείται μόνο με κουμπί όποτε θελήσεις,

και όχι αυτόματα.Αν μυρίζει μούχλα ο χώρος,δεν σημαίνει ότι είναι βρώμικος αν τηρείς κανόνες υγείας ,αλλά και τις οδηγίες χρήσης του μηχανήματος.

 

Κρατιέμαι από το σχόλιο περί προβληματικών παρτίδων και πάω για το 13άρι και θα αερίζω ποιο πολύ πλέον μιας και θα έχω την δυνατότητα γρήγορης θέρμανσης με το κλιματιστικό...Ο γειτονικός χώρος είναι άλλο δωμάτιο και ο χώρος ανάμεσα τους αρκετός οπότε αποδοτικά ίσως καλύτερα το 13αρι πιστεύω. Ευχαριστώ πολύ!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα έλεγα να κοιτάξεις και το "παλιό",γι'αυτό στο πρότεινα εξάλλου:).Εχει και ίδιο σε 13αρι αν έχεις αμφιβολίες για την επάρκεια στον χώρο σου

ή μπορείς να κοιτάξεις και άλλα κλιματιστικά από τον ανταγωνισμό .Tα όποια προβλήματα δεν συμβαίνουν σε όλους ,ούτε πάντα,και έχουν αναφερθεί κυρίως σε μεγαλύτερα μοντέλα παλαιότερων παρτίδων.Σε κάθε περίπτωση γι'αυτό υπάρχει η εγγύηση και η υποστήριξη,που ειδικά στην Τoshiba είναι καλή αν και λίγο ακριβή σε κάποιες βλάβες.Στις πιθανότητες να χαλάσει κάτι δεν σημαίνει ότι κάτι νεώτερο θα είναι γενικά και καλύτερο.

 

Από μια αντίθετη πλευρά άποψης,η όποια διαφορά τιμής σε κάποιο προιόν ή συγκριτικά με άλλο ίδιας φίρμας,μπορεί να είναι ενδεικτική ότι κάτι μπορεί

να συμβαίνει σε μια παρτίδα και θέλουν να "σπρώξουν" κάτι .Παράδειγμα στο αντίστοιχο "παλιό" σε 13αρι έχουν κυκλοφορήσει 2 "ίδια" μοντέλα

http://www.skroutz.gr/c/407/klimatistika.html?keyphrase=Toshiba+RAS-13SKVR. Τα παραπάνω ισχύουν και γίνονται συχνά ανεξάρτητα μοντέλου και φίρμας,έτσι είναι το εμπόριο.

Αν έχεις αμφιβολίες,ζήτα προσφορές και από άλλο κατάστημα να συγκρίνεις,καθώς σε μια ελεύθερη αγορά ότι θέλει και όσο θέλει πουλά κάποιος.:)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν η δεύτερη "γενιά" δηλαδή το Ε2 (για το skvr) δεν θα το σκεφτόμουν και τόσο πολύ... Για το skv είδα προσφορά με μειωμένη τιμή και σε 10άρι και σε 13άρι αντίστοιχα σε δύο διαφορετικά μαγαζιά γιαυτό τώρα με προβληματίζει που είπες μήπως θέλουν να τα σπρώξουν... Να πω την αλήθεια θα προτιμούσα κάτι σε ιαπωνικό αλλά ξεφεύγει αρκετά το budget... Κάποια άλλη πρόταση σε κάτι "ποιοτικό" μέχρι 600 άντε και λίγο παραπάνω υπάρχει σαν εναλλακτική σκέψη???
Link to comment
Share on other sites

Το Ε2 δεν είναι δεύτερη γενιά,απλά για αγορά Αν.Ευρώπης.Πιθανόν λόγω διαφοράς τιμής να έχει βελτιώσεις,αλλά για να μην έχει βγεί σε μικρότερο

ίσως δεν χρειαζόταν.Κοντά στα χρήματα που διαθέτεις ενδεικτικά (καθώς θα πρέπει να κάνεις έρευνα αγοράς) σε 9αρια με καλό ανεμιστήρα και κορυφαίο καθαρισμό αέρα μέσω ιονιστή καλύτερο του Toshiba που αναφερθήκαμε http://www.skroutz.gr/s/40684/Sharp-AY-XP9HR.html?keyphrase=Sharp+AY-XP9HR

http://www.skroutz.gr/s/80296/Panasonic-CS-CU-XE9JKEW.html?keyphrase=XE9JKEW τα όποια έχουμε αναφέρει κατά επανάληψη σε προηγούμενα και είναι από τα καλύτερα μηχανήματα της αγοράς.Εχουν και αισθητηρα εξωτερικών συνθηκών για τις εσωτερικές συνθήκες,πράγμα που θα σου είναι χρήσιμο αφού έχεις υγρασία στον χώρο μαζί και καλή αφύγρανση .Αν είναι δύσκολο να βρεις το συγκεκριμένο Panasonic,έρχονται κάποια ανακατεμένα, κυκλοφορεί κυρίως σαν "νεώτερο" αυτό http://www.skroutz.gr/s/275718/Panasonic-CS-CU-XE9LKEW.html που δεν έχει τον αισθητήρα.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Αφύγρανση έχει και το 7αρι toshiba 20ετίας που έχω τώρα στο δωμάτιο αλλά δεν την χρησιμοποιώ λόγω ότι γίνεται με κρύο αέρα... Αυτή τη στιγμή θα με ένοιαζε ένα ποιοτικό κλιματιστικό στο να κρατήσει άλλα τόσα που λέει ο λόγος μιας και η χρήση δεν είναι καθημερινή και πολύωρη παρά κάποιο που θα το πλήρωνα για τα έξτρα που προσφέρει και όχι για την τελείως καλή κατασκευή... Το panasonic να πω την αλήθεια μου άρεσε αρκετά και θα το ψάξω σε κανα τοπικό κατάστημα...
Link to comment
Share on other sites

Η υγρασία είναι υπεύθυνη για την αίσθηση κρύου-ζέστης.Oλα τα κλιματιστικά κάνουν αφύγρανση αυτόματα ,και πλέον σχεδόν όλα και χειροκίνητα σε όλες τις συνθήκες.Το πως την πετυχαίνουν αυτή μετρά,και εξαρτάται από την ποιότητα του μηχανήματος.Σημαντικός παράγοντας είναι και η σωστή τοποθέτιση του κάθε κλιματιστικού ανάλογα τις ιδιοτροπίες του (γι'αυτό λέμε συνεχώς πρέπει να τα βάζουν τεχνικοί που γνωρίζουν συγκεκριμένα μια φίρμα και τα μηχανήματα της ) και οι ιδιοτροπίες κάθε χώρου (γι'αυτό θέλει μελέτη πρίν κάποια τοποθέτιση με βάση τι διαλέξαμε αν κάνει) .Για την χρήση που θες ένα καλό κλιματιστικό με τήριση των οδηγιών χρήσης και συντήρισης θα σου κρατήσει αρκετά χρόνια με σταθερή απόδοση,μην ανησυχείς.:) Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, γρήγορη ερώτηση τεχνικής φύσεως. Τα 3 μέτρα που αναφέρει η Panasonic ως ελάχιστο μήκος σωληνώσεων, είναι απαραίτητο να τηρηθεί;; Αν θυμάμαι καλά αναφέρεται και πιο πριν απλά θα ήθελα να το επιβεβαιώσω. Τί γίνεται στην περίπτωση που βάλεις λιγότερα και πως γίνεται να μπουν οι σωληνώσεις για την περίπτωση που η τοποθέτηση γίνει με τις μονάδες μέσα-έξω, στο ίδιο ύψος και άρα ουσιαστικά και 1-1,5 μέτρο είναι αρκετό;; Θα κάνουν γύρους οι σωλήνες για να φτάσουμε τα 3 μέτρα;; Edited by wiseguy
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, γρήγορη ερώτηση τεχνικής φύσεως. Τα 3 μέτρα που αναφέρει η Panasonic ως ελάχιστο μήκος σωληνώσεων, είναι απαραίτητο να τηρηθεί;; Αν θυμάμαι καλά αναφέρεται και πιο πριν απλά θα ήθελα να το επιβεβαιώσω. Τί γίνεται στην περίπτωση που βάλεις λιγότερα και πως γίνεται να μπουν οι σωληνώσεις για την περίπτωση που η τοποθέτηση γίνει με τις μονάδες μέσα-έξω, στο ίδιο ύψος και άρα ουσιαστικά και 1-1,5 μέτρο είναι αρκετό;; Θα κάνουν γύρους οι σωλήνεις για να φτάσουμε τα 3 μέτρα;;

 

αν βαλεις λιγοτερα μετρα θα κανει θορυβο η εξωτερικη μοναδα και δεν θα λειτουργει καλα.

υπαρχει ατυπη συμφωνια μεταξυ εταιρειων και εγκαταστατων , κυριως απο ηλεκτρομαγαζα ,να βαζουν

μινιμουμ 1,5 μετρο

Link to comment
Share on other sites

Πόπο πακέτο, ευχαριστώ φίλε μου. Δηλαδή υπάρχει συμφωνία παρόλο που δεν δουλεύει σωστά;; Τί να πω... Και γιατί η Panasonic τέτοια παραξενιά;; Εκτός και αν το θέλουν και άλλες μάρκες...
Link to comment
Share on other sites

Πόπο πακέτο, ευχαριστώ φίλε μου. Δηλαδή υπάρχει συμφωνία παρόλο που δεν δουλεύει σωστά;; Τί να πω... Και γιατί η Panasonic τέτοια παραξενιά;; Εκτός και αν το θέλουν και άλλες μάρκες...

 

αυτα ισχυουν για τους εγκαταστατες απο τα ηλεκτρομαγαζα. δεν τους συμφερει να βαζουν τοσα μετρα γιατι ειναι λιγα τα χρηματα που παιρνουν για την εγκατασταση . και η lg εχει τα ιδια μετρα για μινιμουμ.

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με άνθρωπο δικό τους και μου είπε πως λίγο πολύ όλα τα κλιματιστικά θέλουν 2,5-3 μέτρα σωληνώσεις για να μην κάνουν θόρυβο και βουητό. Το mitsubishi που έβαλα στο σαλόνι (1 μέτρο και κάτι σωληνώσεις) βουίζει καμιά φορά αλλά δεν κρατάει πολύ. Γενικά σπάνια. Δεν ήξερα οτί μπορεί να οφείλεται και σε αυτό το γεγονός. Μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει ή διαψεύσει κάτι τέτοιο; Μηχανικός ήταν, οπότε τί να πω εγώ...
Link to comment
Share on other sites

Τα διαφημιστικά φυλλάδια μπορεί να αναφέρουν διάφορα,αλλά έχουμε πεί κατά επανάληψη βασίζονται σε μετρήσεις από δοκιμές των εταιριών και πολλά είναι marketing για να είναι μέσα σε όποια περίπτωση.Δεν είναι απαραίτητο ότι με λιγότερες σωληνώσεις θα έχεις προβλήματα,γιατί γνωρίζω δεκάδες περιπτώσεις σε διάφορα μηχανήματα σε ισχύ από διάφορες φίρμες ,που δεν κάνουν θόρυβο ούτε έχουν προβλήματα.Αν θέλουν κάποιοι να χρεώνουν

min εργασία και υλικά είναι άλλο θέμα ,το βασικό όμως είναι τι χρειάζεται να γίνει σωστά σε κάθε περίπτωση.:ninja:

 

Εξαρτάται λοιπόν από την ποιότητα των υλικών και συνολικά της εργασίας,να τηρούνται οι οδηγίες εγκατάστασης που συνοδεύουν το κλιματιστικό,

αλλά παίζει ρόλο και η ιδιομορφία του κάθε χώρου.Το ιδανικό θεωρητικά είναι το ύψος του μέσα και εξω μηχανήματος να είναι κοντινό ή ελαφρά μόνο ψηλότερα το εσωτερικό.Οπως σε κάθε επάγγελμα σίγουρα κάποιοι είναι παντογνώστες για όλα ή από συνήθεια δεν κοιτάνε τι χρειάζεται, προτείνω καλύτερα να ρωτήσεις και αλλού και να δουν επιτόπου σχετικά :)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά. Εντάξει αυτός στην Panasonic δούλευε και ίσως γι' αυτό να είπε κάτι τέτοιο. Από την άλλη βέβαια τα 3 μέτρα σωληνώσεις έστω και άτυπα είναι κάτι που οι εγκαταστάτες προσφέρουν χωρίς επιπλέον κόστος και μάλλον αυτοί που βάζουν λιγότερο (όταν χρειάζεται περισσότερο) μήκος είναι αυτοί που προσπαθούν να βγάλουν από τη μύγα ξύγκι. Είμαι σίγουρος πάντως οτί αν ρωτήσω αλλού θα μου πουν άλλα πράγματα. Ξέρετε τί λένε για τις απόψεις ότι όλοι έχουν από μία κλπ :P.

 

Από την άλλη βέβαια και εγώ είχα αναρωτηθεί στην αρχή φυσικά ως άσχετος: Πώς γίνεται ένα μηχάνημα που έρχεται με φρέον για πχ 7 μέτρα σωληνώσεις να δουλεύει καλά και με μισό μέτρο αλλά και με 7. Δεν θα έχει αυξημένες πιέσεις κλπ ή τέλος πάντων κάποιο άλλο θέμα;; Που πάει το επιπλέον υγρό που αλλιώς θα βρισκόταν μέσα στους σωλήνες;;

Edited by wiseguy
Link to comment
Share on other sites

Aυτός στην Panasonic αφού σου ανέφερε κάτι με διατύπωση "λίγο πολύ" ,μιλούσε γενικά αν δεν κατάλαβες:) -Οσο αφορά τo φρεον,αυτό "μαζεύεται" μέσα στο συμπιεστή όταν σταματά η λειτουργία του.Καθε μηχάνημα θεωρητικά έχει φρέον και πίεση για το max. των σωληνώσεων που προβλέπεται από τον κατασκευαστή,και αυτό γίνεται αυτόματα όσο χρειάζεται κάθε φορά.Στην πράξη όμως αρκετά είναι λιγότερα,σχετικά με το marketing της κάθε εταιρίας, αλλά και γίνονται και αστοχίες κατά την διάρκεια της κατασκευής.Γι'αυτό πρέπει να ελέγχονται όλα στην τοποθέτιση από έναν εγκαταστάτη που ξέρει συγκεκριμένα ένα μηχάνημα μια φίρμας,αυτά που λέμε ιδιοτροπίες,και υποτίθεται τα γνωρίζουν μέσα από ενημέρωσεις της αντιπροσωπείας..:)

 

Πάντως το να ζητήσεις και άλλη γνώμη επιτόπου ρωτώντας και για την ποιότητα εργασίας που προσφέρουν στην τιμή,δεν βλάπτει, γιατί η σωστή τοποθέτιση είναι όρος για να ισχύει και η εγγύηση από ότι ξέρω στην Panasonic (όπως και στην Mitsubίshi που ανέφερες).

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, βασικα δίκο μου το λάθος που το διατύπωσα έτσι ο κύριος μου μίλησε για όλα το λίγο πολύ το είπα εγώ γιατί γενικά δεν μου αρέσει να είμαι απόλυτος αλλά κακώς γιατί δεν ήταν δικά μου λόγια.

Αυτό με το συμπιεστή δεν το γνώριζα. Άρα λοιπόν οι πιέσεις που δουλεύουν τα περισσότερα κλιματιστικά είναι συγκεκριμένες και ας έχουν παραπάνω φρέον για τα μέτρα σωληνώσεων εγκατεστημένα. Άραγε τί να συμβαίνει σε κάποιες μάρκες και θέλουν τα ελάχιστα μέτρα;;

Σχετικά με την ποσότητα του φρέον που έχουν τα κλιματιστικά, όπως αυτή αναφέρεται στα τεχνικά χαρακτηριστικά, οτί είναι αρκετή δηλαδή για το μέγιστο των σωληνώσεων, προσωπικά δεν έχει τύχει να το δω κάπου. Αυτό που βλέπω είναι οτί αναφέρουν κάποια μετρα 7-8 πχ και μετά σου λένε τόσα γραμμάρια ανά μέτρο.

Για την γνώμη εγώ αναφερόμουν στον αν και σε ποιές μάρκες χρειάζονται ένα ελάχιστο μήκος σωληνώσεων και πόσο είναι αυτό. Η mitsubishi πχ δεν είδα να αναφέρει κάτι οπότε το θέμα είναι στην πράξη τί γίνεται.

Ευχαριστώ και πάλι! :)

Edited by wiseguy
Link to comment
Share on other sites

Κακώς έκανε αυτός και το γενίκευσε γιατί η Panasonic σαν πρωτοκλασάτη εταιρία στον κλάδο έχει πολλά μοντέλα στην γκάμα της.:(

Με ότι αναφέρεται στα φυλλάδια έχουμε πεί δεν βγάζει κανείς άκρη,αφορά marketing,για είναι μέσα σε πολλές περιπτώσεις με βάση κάποιες συνήθως αόριστες μετρήσεις των εταιριών .Ετσι υπόκειται στην αξιοπιστία της φίρμας στην κάθε αγορά για να τα πιστέψεις.Ομως πολλά αλλάζουν και εύκολα ανάλογα την παραγγελία του κάθε εισαγωγέα για το κόστος ή και από τις ίδιες τις εταιρίες για τον ίδιο λόγο και γι'αυτό αναφέρουν στα ψιλά ότι δεν φέρουν ευθύνη για αλλαγές σε ότι αναφέρουν .Kαλύτερo συμπέρασμα θα βγάλεις με ότι διαβάσεις στις οδηγίες εγκατάστασης στο τελικό προιόν ή ότι ενημέρωση έχει γνώστης τεχνικός για ενα συγκεκριμένο μηχάνημα μιας φίρμας ,αλλά πιό σίγουρα με ότι δεί επιτόπου κατά τον έλεγχο στην τοποθέτιση.:)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους! Από χθες το mitsubishi που έχω ενώ το έχω στους 22 βαθμούς και μέχρι σήμερα (με ένα ηλεκτρονικό θερμόμετρο που μετράω) άντε να μου ανέβαζε το πολύ 24 (γενικά κινείται κοντά στους 23), χθες με αρκετό κρύο και αέρα (εξωτερική θερμοκρασία 3-4 βαθμούς όλη μέρα) συνέχισε μέχρι τους 26 και αν δεν με είχε πιάσει δυσφορία να το κλείσω ποιος ξέρει πότε θα σταματούσε :wacko: Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος από την ακρίβειά του αλλά χθες μου τα χάλασε. Κατά τα άλλα δεν δείχνει να έχει κάποια βλάβη, βγάζει μπόλικη ζέστη, και δεν αναβοσβήνουν τίποτα λαμπάκια κλπ. Έκανα reset το χειριστήριο, κατέβασα ασφάλεια, αλλά τίποτα. Ξαφνικά με λίγα λόγια πρέπει να κατεβάσω στους 19-20 για να έχω τα ίδια επίπεδα ζέστης. Είναι λογική συμπεριφορά αυτό;;
Link to comment
Share on other sites

Μια μεμονωμένη περίπτωση δεν είναι κριτήριο δυσλειτουργίας.:)-Πάντα παιζει ρόλο η διαφορά εξωτερικής-εσωτερικής θερμοκρασίας νάναι τουλάχιστον 5 βαθμοί ,αλλά και πως είναι ρυθμισμένες εργοστασιακά οι κλίμακες λειτουργίας του μηχανήματος σε απόκριση.Επίσης μετρά και πως το κλιμαστικό καταλαβαίνει τον χώρο όποτε μετρά τις εσωτερικές συνθήκες.Αν είχε καταγράψει υγρασία ή κρύο θα λειτουργεί μέχρι να πετύχει τις ρυθμίσεις που έχεις βάλει μέχρι να ξαναμετρήσει τις συνθήκες ,αλλά το πότε γίνεται είναι ρυθμισμένο από το εργοστάσιο σε κάθε μοντέλο.Επίσης λάθος υπολογισμός γίνεται και αν το μηχάνημα δεν έχει μπεί σε τόσο κατάλληλη θέση στον χώρο, είτε το μηχάνημα είναι μικρό για τον χώρο μας .Δοκίμασε και την ρύθμιση Αuto. Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για άλλη μια φορά φίλε Σταρένιο! :) Ελπίζω να έχεις δίκιο! Πάντως το ίδιο κάνει και στο Auto και ακόμα και τώρα που μιλάμε και εδώ και 24 ώρες και αφού ξανακατέβασα ασφάλεια. Θα το παρατηρήσω και τις επόμενες μέρες αλλά προς το παρόν παραμένει ως έχει η συμπεριφορά αυτή. Η εξωτερική θερμοκρασία ανέβηκε στους 6 αυτή τη στιγμή και έχω το χειριστήριο στους 19 και μετράω 23-23.5. Αυτό όπως είπα και πριν το πετύχαινα με 22 στο χειριστήριο. Θα καλέσω και mitsubishi από τρίτη για να με βοηθήσουν. Επίσης να προσθέσω ότι επί 2 μήνες που το έβαλα δεν το είχε ξανακάνει άρα μάλλον η τοποθέτηση είναι εντάξει.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...