Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στην κατηγορία χρημάτων που διαθέτεις ,όλα τα επώνυμα κλιματιστικά είναι σχεδόν παρόμοια.Για το που ταιριάζει να μπεί κάτι,θα πρέπει να το κρίνει

τεχνικός στον χώρο σου επιτόπου. Nα προσαρμόσεις νέα εσωτερική μονάδα σε παλιό μηχάνημα, είναι αδύνατον διότι πρέπει να υπάρξουν δύο ίδιες εσωτερικές συσκευές που να δουλεύουν έτσι αλλά και θελουν συμβατό συμπιεστή (όχι τον ίδιο).Λόγω όμως παλαιότητας μηχανήματος αποκλείεται να υπάρχει στην αγορά κάτι άλλο συμβατό διαθέσιμο ή να γίνεται κανένας συνδιασμός,αλλά και να σε συμφέρει οικονομικά .

 

Από τα 12αρια που ανέφερες καλύτερο σε ποιότητα είναι το Panasonic και το έχουμε αναφέρει εδω: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3665354#post3665354 και μετά τα LG ανάλογα τι θα βρείς στην αγορά :

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3682975#post3682975 και http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3727199#post3727199

Το Toyotomi τελευταίο λόγω ότι είναι φασόν Κινέζικο αλλά έχει καλύτερα φίλτρα από τα υπόλοιπα.

 

Τα ίδια κυκλοφορούν και σε 9αρια ,οπότε αν τα πάρεις μαζί θα σου κάνουν καλύτερη τιμή για να μην ξεπεράσεις τον προυπολογισμό σου :)

Βεβαια θα πρέπει να κάνεις ένα κόπο να διαβάσεις και προηγούμενες σελίδες ,καθώς έχουμε αναφέρει τα περισσότερα κλιματιστικά της αγοράς

με υπέρ και κατά .Παράδειγμα μια καλή πρόταση στα χρήματα που ζητάς λόγω καλύτερου καθαρισμού αέρα από τα αναφερόμενα είναι και αυτό http://www.skroutz.gr/s/269319/Sharp-AY-XP12LSR.html?keyphrase=Sharp+AY-XP12LSR

 

Θα πρέπει όμως και να πάς σε κατάστημα κλιματισμού που εμπορεύεται την φίρμα του κλιματιστικού που θα επιλέξεις (μπορείς να τηλ. στην αντιπροσωπεία, για τον κοντινότερο συνεργάτη τους) και αυτό γιατί εκεί ξέρουν καλύτερα τις "ιδιοτροπίες" του μηχανήματος σου,θα δουν

πως ταιριάζει στον χώρο σου,πιθανόν να στο δείξουν και σε εγκατάσταση τους προτού το παραγγείλεις,και θα τους έχεις και συνέχεια για το service κλπ.

 

καλησπέρα, θέλω τα φώτα σας,

έχω ένα fujitsu inverter και το χρησιμοποιώ για θέρμανση. Παρατηρώ ότι μου κάνει κάποια κόλπα και σε αρκετές περιπτώσεις η απόδοση του είναι γενικά μειωμένη.Για να γίνω πιο συγκεκριμένος: άλλες φορές το ανοίγω επιλέγοντας επίτηδες μια μεγάλη θερμοκρασία πχ 29 C και μετά απο μερικά λεπτά "γκαζώνει" και βγάζει αρκετά ζεστό αέρα, άλλες φορές με τις ίδιες επιλογές βγάζει απλά χλιαρό.

 

Όταν δουλεύει και ενώ δουλεύει κανονικά όταν κατεβάσω την θερμοκρασία (επιλέγοντας για παράδειγμα απο τους 29C να την πάω στους 24C και ενώ εκείνη τη στιγμή η θερμοκρασία στο δωμάτιο είναι 18C) τότε σταματάει εντελώς και ξαναξεκινάει μετά απο λίγο βγάζοντας χλιαρό αέρα.

Τέλος έχω παρατηρήσει και το εξής: εκεί που δουλεύει κανονικά και βγάζει ζεστό αέρα υπάρχει ένα διάστημα 20-30 δευτερόλεπτα που βγάζει χλιαρό ή και προς το κρύο αέρα. Δηλ. σαν κάτι να παθαίνει για λίγο και μετά επανέρχεται....!!!τι μπορεί να φταίει;

έφερα έναν μάστορα άλλα ......... ας μην συνεχίσω

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3845426#post3845426

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3633181#post3633181

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Φιλέ starenios , ήθελα τη γνώμη σου για 4 κλιματιστικά μιας και εισαι γνωστης !! Καταρχήν να σου αναφερω οτι θελω να καλυψω ενα χώρο 60 τμ , έχω ενα παλιο ανω της δεκαετιας fujitsu 12btu το οποίο δουλεύει καλα για τα χρόνια του. Ελεγα να προσθέσω ένα ακόμα και είμαι μεταξύ των παρακάτώ μοντέλων

α)Toshiba RAS22SAV2SKV2-E

β)Μitsubishi MSZ CGE50VA

γ)Fujitsu ASYA24LCC/LCL

δ)Toshiba RAS18SAV2SKV2-Ε

Θα'ηθελα τη γνώμη σου ποια αξιζει καλυτερα σε σχέση με την τιμή του.Αναλογια ποιοτητας και τιμης και σε τελικη αναλυση εσυ ποιο θα προτιμουσες αν ηταν για το δικο σου σπιτι???? Ευχαριστώ εκ των προτερων για την απαντηση!!

Να σου αναφερω οτι στα παραπανω μοντελα ηθαλα να ειναι invertrer και απο 16000 btu και ανω που θεωρω οτι θα καλυψουν το σπίτι μου!!Αν εχεις καποια καλυτερη και ποιο οικονομικη προταση μετα χαρας να σε ακούσω!!

Edited by LIFEGUARD33
Link to comment
Share on other sites

Φιλέ starenios , ήθελα τη γνώμη σου για 4 κλιματιστικά μιας και εισαι γνωστης !! Καταρχήν να σου αναφερω οτι θελω να καλυψω ενα χώρο 60 τμ , έχω ενα παλιο ανω της δεκαετιας fujitsu 12btu το οποίο δουλεύει καλα για τα χρόνια του. Ελεγα να προσθέσω ένα ακόμα και είμαι μεταξύ των παρακάτώ μοντέλων α)Toshiba RAS22SAV2SKV2-E * β)Μitsubishi MSZ CGE50VA * γ)Fujitsu ASYA24LCC/LCL * δ)Toshiba RAS18SAV2SKV2

 

Θα'ηθελα τη γνώμη σου ποια αξιζει καλυτερα σε σχέση με την τιμή του.Αναλογια ποιοτητας και τιμης και σε τελικη αναλυση εσυ ποιο θα προτιμουσες αν ηταν για το δικο σου σπιτι???? Ευχαριστώ εκ των προτερων για την απαντηση!!

Να σου αναφερω οτι στα παραπανω μοντελα ηθαλα να ειναι invertrer και απο 16000 btu και ανω που θεωρω οτι θα καλυψουν το σπίτι μου!!Αν εχεις καποια καλυτερη και ποιο οικονομικη προταση μετα χαρας να σε ακούσω!!

 

Καλώς ήλθες στην παρέα μας :)Aπό αυτά που αναφέρεις το Mitsubishi είναι το καλύτερο και παρόμοιες επιλογές έχουμε αναφέρει εδω: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3723730#post3723730 .

 

Για να καλύπτεις ως τώρα ικανοποιητικά τον χώρο σου με 12αρι προφανώς δεν έχεις απώλειες θερμοκρασίας :) Ετσι το παραπάνω θα σε καλύψει πολύ καλύτερα λόγω νέας τεχνολογίας,και δεν χρειάζεται να κρατήσεις το παλιό (αν δεν έχεις χώρο) ή να τα λειτουργείς ταυτόχρονα.Μπορείς όμως να το βάλεις και σε άλλη θέση και να καλύπτει όλο το σπίτι σου.Αντίστροφα όμως,ανάλογα την διαμόρφωση του χώρου σου και την θέση τοποθέτισης ,μπορεί να χρειαστεί να καταργήσεις το παλιό και να βάλεις αλλού το ίδιο ελαφρά μεγαλύτερο σε ισχύ ή με πιό δυνατό ανεμιστήρα,για όλο τον χώρο σου με μικρή διαφορά χρημάτων.Ολα αυτά θα τα κρίνει τεχνικός επιτόπου που θα δεί τον χώρο σου και θα σου πεί τον καλύτερο συνδιασμό.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την βοήθεια, τελικά στο mitsubishi θα καταλήξω.

Πιστεύω οτι μόνο αυτό θα καλυπτει το χώρο μου, εδω το παλιό που είχα και το σπίτι το κάλυπτε όχι φυσικά τέλεια.

Το παλιο αν θα το κρατήσω θα είναι για λόγους βοηθητικούς και ότι λειτουργεί καλά για τα χρόνια του αν και πολυ πιθανο να μην χρειαστει να το λειτουργώ καθόλου.

Ευχαριστώ και πάλι , να σαι καλα!!

Link to comment
Share on other sites

Θέλω 3 air cons

2x9000btu

1x12000btu

 

Πιο μαγαζί έχει τις καλύτερες τιμές και πιο μοντέλο να πάρω?

Διαθέτω εώς 400ευρω για τα 9000btu και 500ευρω για το 12000αρι

Inverter μόνο θέλω!!

 

Ασχετω Τα Midea τι λένε;

Greek Android & iOS users (FB group)
Link to comment
Share on other sites

Κάνε ένα κόπο να διαβάσεις προηγούμενες σελίδες από την μέση και μετά ,θα βρείς σίγουρα κάτι χρήσιμο πως να επιλέξεις κάτι :).

Εχουμε αναφέρει όλα όσα ζητάς, μαζί με σχεδόν όλα τα μοντέλα της αγοράς με τα υπέρ και κατά τους και αν έχεις απορίες,εδώ είμαστε :D

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Από τα 12αρια που ανέφερες καλύτερο σε ποιότητα είναι το Panasonic και το έχουμε αναφέρει εδω: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3665354#post3665354 και μετά τα LG ανάλογα τι θα βρείς στην αγορά :

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3682975#post3682975 και http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3727199#post3727199

Το Toyotomi τελευταίο λόγω ότι είναι φασόν Κινέζικο αλλά έχει καλύτερα φίλτρα από τα υπόλοιπα.

 

Μια και αναφέρθηκες σε παλιότερο review που έκανα για το Lg Libero E12SQ σε καλοκαιρινή λειτουργία, ας γράψω και τις εντυπώσεις μου από τη χειμερινή λειτουργία.

 

Αυτό είναι σε συνέχεια του ποστ μου http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3727199#post3727199 το οποίο είναι καλό να διαβάσετε για λεπτομέριες για το χώρο μου. Σε γενικές γραμμές, είναι 24τμ, μη ενιαίος (δηλαδή 2 δωμάτια με μεγάλη συρόμενη ανάμεσα)

 

Το λειτουργώ από αρχές Οκτώβρη για θέρμανση. Οι εντυπώσεις που έχω αποκομήσει είναι οι εξής:

 

1. Ποιότητα θέρμανσης

Η ποιότητα θέρμανσης που επιτυγχάνεται με οποιοδήποτε κλιματιστικό σίγουρα δεν μπορεί να συγκριθεί με αυτήν από το καλοριφέρ. Ωστόσο λόγω του inverter και της έξυπνης επαναφοράς των περσίδων όταν δεν λειτουργεί ο συμπιεστής, δεν θα νιώσετε ποτέ ψυχρά ρεύματα, εκτός από τα πρώτα λεπτά λειτουργίας, που ανακατεύεται όλος ο κρύος αέρας του δωματίου και είναι αναπόφευκτο. Μόνο σημείο που χρήζει προσοχής είναι να είναι ελεύθερος ο χώρος κάτω από το μηχανημα, ώστε να μην βρίσκει εμπόδια η ροή του αέρα (ισχύει για όλα τα κλιματιστικά) και να μην είναι πάνω από καναπέ, καθώς όταν σβήνει ο συμπιεστής, γυρνάνε οι περσίδες, και πεφτει σαν "καταράκτης" από τον τοίχο ένα μικρό ρεύμα αέρα, το οποίο δεν ενοχλεί, εκτός αν κάθεσαι ακριβώς πάνω του. Συνεπώς το μηχάνημα ΔΕΝ θα σύστηνα να τοποθετηθεί πάνω από καναπέ.

 

2. Ισχύς

Η ισχύς του κλιματιστικού είναι όσο λέει το μάνουαλ και μάλιστα έχει και μεγαλύτερα περιθώρια όταν φουλάρει. Από μετρητή κατανάλωσης, έχω καταγράψει το μηχάνημα να "φουλάρει" στα 1700watt είσοδο, που ξεπερνάν το θεωρητικό σύμφωνα με τις προδιαγραφές μέγιστό του. Αυτό είναι ιδιαίτερα χρήσιμο όταν θέλουμε να ζεσταθεί άμεσα ο χώρος. Γενικά πάντως η "νορμάλ" λειτουργία του είναι κάπου στα 600-700 βατ, και κάτω από αυτά διακόπτεται και ξαναξεκινάει.

 

3. Οικονομία

Όπως ανέφερα και παραπάνω παρακολουθώ τη κατανάλωση του μηχανήματος με μετρητή κατανάλωσης πρίζας. Αυτό που μπορώ να πω είναι ότι το inverter αξίζει απόλυτα. Ακόμα και με 7 βαθμούς εξωτερική, η μέση ωριαία κατανάλωση δεν ξεπερασε τη 0,5kWh/h δηλαδή μέση ισχύς 500 watt. Βέβαια στο παραπάνω νούμερο συμβάλει και η σωστή ρύθμιση του θερμοστάτη στους 21 ή 22 βαθμούς, που είναι απόλυτα ικανοποιητική θερμοκρασία για τα κριτήρια μου. (Αν είναι να πάρετε inverter για να βάλετε το θερμοστάτη στους 26, καλύτερα να πάρετε συμβατικό, αφού ούτε οικονομία, ούτε θερμική άνεση θα πετύχετε)

 

Τέλος όσο αφορά την εξυπηρέτηση από την LG, οφείλω να αναφέρω πως είναι πολύ καλή. Κυριακή κάλεσα γιατί μου φάνηκε πως έκανε θόρυβο η εξωτερική μονάδα και Δευτέρα 10 τ πρωί ήρθε τεχνικός να το ελέγξει. Η αλήθεια είναι ότι δεν το περίμενα. Τελικά το όλο πρόβλημα ήταν απλά ένα αντικραδασμικό, αλλά πιο σημαντικό είναι ότι ξέρω πως δε θα μείνω ούτε μέρα χωρίς air condition, αφού η εξυπηρέτηση είναι τόσο άμεση.

 

Επίσης κάποια κολπάκια για τη θέρμανση με Air Condition είναι τα εξής:

1. Όταν οι περσίδες κινούνται η κατανομή της θερμοκρασίας στο χώρο είναι πιο γρήγορη

2. Καλό είναι να μη μας χτυπάει το ρεύμα του θερμού αέρα, καθως αυξάνεται το αίσθημα ξηρότητας που προκαλείται έτσι κι αλλιώς.

 

Όσο αφορά το 2ο, ψάχνω κάποια λύση για να "υγραίνω" την ατμόσφαιρα, καθώς κάποιες φορές είναι αρκετά κουραστικό, αφού και με καλοριφέρ είχα το ίδιο πρόβλημα. Με τα καλοριφέρ συνήθως το έλυνα με ένα μπολάκι με νερό πάνω στο σώμα, αλλά ελα που το air condition δεν έχει θέση για μπολάκι! :p Αν έχετε καμιά ιδέα, θα ναι ευπρόσδεκτη.

 

Ελπίζω το παραπάνω σεντόνι να φανεί χρήσιμο :)

Edited by dal_kos
Link to comment
Share on other sites

Eχουμε αναφέρει σχετικά με ότι προβλήματα αναφέρεις , και στην συνέχεια της παραπομπής που παράθεσες στο παλαιότερο review :) Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ,

 

ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΜΕ ΕΧΕΙ ΒΟΗΘΗΣΕΙ O STARENIOS ΚΑΙ ΕΜΕΙΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΜΕΝΟΣ ΜΕ ΤΙΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ.

ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΓΙΑ ΤΟ ΣΑΛΟΝΙ ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΟ ΟΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΓΙΑ ΘΕΡΜΑΝΣΗ.

ΤΟ ΣΑΛΟΝΙ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 45ΤΜ ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΩ ΤΗΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΜΟΝΑΔΑ, Η ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΜΟΝΑΔΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΓΕΙ ΣΕ ΦΩΤΟΑΓΩΓΟ (1,3 Χ 2,7 και ύψος 6,5 μέτρα) Ή ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΑ ΕΑΝ ΤΟ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΩ ΣΤΗΝ ΤΑΡΑΤΣΑ ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΠΟΣΤΑΣΗ 5,5 ΜΕΤΡΑ Η ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΜΟΝΑΔΑ.

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ,

 

ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΜΕ ΕΧΕΙ ΒΟΗΘΗΣΕΙ O STARENIOS ΚΑΙ ΕΜΕΙΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΜΕΝΟΣ ΜΕ ΤΙΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ.

ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΓΙΑ ΤΟ ΣΑΛΟΝΙ ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΟ ΟΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΓΙΑ ΘΕΡΜΑΝΣΗ.

ΤΟ ΣΑΛΟΝΙ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 45ΤΜ ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΩ ΤΗΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΜΟΝΑΔΑ, Η ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΜΟΝΑΔΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΓΕΙ ΣΕ ΦΩΤΟΑΓΩΓΟ (1,3 Χ 2,7 και ύψος 6,5 μέτρα) Ή ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΑ ΕΑΝ ΤΟ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΩ ΣΤΗΝ ΤΑΡΑΤΣΑ ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΠΟΣΤΑΣΗ 5,5 ΜΕΤΡΑ Η ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΜΟΝΑΔΑ.

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

Προσωπικά είχα το ίδιο πρόβλημα, και κατέληξα να απορρίψω τη λύση του φωταγωγού.

 

Αυτό για τον απλό λόγο ότι στη θέρμανση, η εξωτερική μονάδα βγάζει αέρα πιο ψυχρό από του περιβάλλοντος, ο οποίος στο φωταγωγό θα έχει τη τάση να "κάτσει" χαμηλά, οπότε θα δουλεύει με όλο και πιο ψυχρό αέρα, μειώνοντας έτσι την απόδοση. Επίσης θα αυξήσεις έμεσα τις θερμικές απώλειες των χώρων που συνορεύουν με το φωταγωγό, αφού αντί να έχουν απώλειες προς περιβάλλον 7 βαθμών θα έχουν απώλειες προς περιβάλλον 0 βαθμών (περίπου 50% αύξηση των απωλειών). Με όλα τα παραπάνω υπόψη, εγώ θα πρότεινα ταράτσα, αφού οι απώλειες από το μήκος της σωλήνωσης θα είναι μικρότερες από αυτές που θα έχεις με τη τοποθέτηση στο φωταγωγό.

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε πεί κατά επανάληψη οι εξωτερικές συνθήκες δεν επηρεάζουν την λειτουργία του κλιματιστικού αν τηρούνται οι οδηγίες χρήσης του

και τοποθετισης ,εκτός αν έχει αισθητήρα εξωτερικών συνθηκών.Το εξωτερικό κουτί δουλεύει το ίδιο στα όρια που αναφέρεται στις οδηγίες.

 

Το που πρέπει να μπεί ένα μηχάνημα το κρίνει ένας τεχνικός επιτόπου γιατί κάθε κλιματιστικό έχει ιδιαιτερότητες όπως και κάθε χώρος.

Κυρίως αφορά να "επικοινωνεί" καλύτερα το μέσα με το έξω μηχάνημα, και να μπορεί να στερεωθεί καλά για να μην συντονίζει με αντικείμενα του περιβάλλοντος και κάνει θόρυβο (πράγμα που σε φωταγωγό είναι πολύ πιθανό).Οταν υπάρχουν επιφυλάξεις είναι καλύτερο να γίνει μια επιτόπου μελέτη (αν έχουμε αμφιβολίες και από 2-3 τεχνικούς από διάφορα καταστήματα κλιματισμού),και μετά διαλέγουμε μηχάνημα με βάση το συμπέρασμα.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μετα απο μελέτη αρκετών ημερών και πολλών σελίδων απ το φόρουμ κατέληξα στην αγορά ενός inverter που προορίζεται για θέρμανση. Ο χώρος 40+ τετραγωνικά αλλά η τοποθέτηση θα γίνει σε σημείο που θα θερμαίνονται λιγο και τα αλλα δωμάτια. Ειμαι μεταξύ 2 κλιματιστικών α)http://www.skroutz.gr/s/298553/Gree-Change-GRS-241-HI-JCD-N2.html στα 900 ευρώ αλλα παραλαβή μετα τις 15 -12-11 και β)http://www.skroutz.gr/s/265126/Hitachi-RAS-RAC-60YH7.html στα 1050 ευρώ με παραλαβή σε 2-3 μέρες.Πέρα απ τη διαφορά της τιμής και την εγγύηση (10 χρόνια για το gree) με προβληματίζει το γεγονός οτι το hitachi είναι κι αυτό κινέζικο(ετσι μου είπε ο πωλητής).Απ την αλλη το gree καθυστερεί στη παράδοση. Εχω μπερδευτεί λιγάκι.:wacko:
Nokia lumia 520-Huawei P9 lite
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες στην παρέα μας :) To Hitachi ως τώρα είναι Mαλαισίας και καμία σχέση δεν έχει με Gree ποιοτικά,είναι σαφώς ανώτερο.

Οσο αφορά τις εγγυήσεις έχουμε πεί ότι είναι κάτι σχετικό http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3671389#post3671389

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε πεί κατά επανάληψη οι εξωτερικές συνθήκες δεν επηρεάζουν την λειτουργία του κλιματιστικού αν τηρούνται οι οδηγίες χρήσης του

και τοποθετισης ,εκτός αν έχει αισθητήρα εξωτερικών συνθηκών.Το εξωτερικό κουτί δουλεύει το ίδιο στα όρια που αναφέρεται στις οδηγίες.

 

 

Φιλε Starenios, κανείς δεν είπε ότι το κλιματιστικό δεν θα λειτουργεί.

Η διαφορά είναι ότι θα λειτουργει με COP και EER χαμηλότερα από τα ιδανικά που θα είχε αν το τροφοδοτούσαμε με τον αέρα του περιβάλλοντος. Μην ξεχνάς τις καμπύλες λειτουργίας που δίνουν οι κατασκευαστές. Αυτές δεν εξαρτώνται απο αισθητήρες.Είναι θερμοδυναμικά μεγέθη που τα ορίζει η φύση. (βλ. ιδανικός κύκλος Carnot κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει να κάνει με τη φυσική σαν θεωρία.Εξαρτάται από τον κατασκευαστή ,και το πως και γιατί έχουν φτιάξει να λειτουργεί ένα συγκεκριμένο μηχάνημα .Αυτό αναφέρεται στα χαρακτηριστικά του (όσο αυτά είναι αξιόπιστα και όχι διαφημιστικά), και με βάση τις οδηγίες χρήσης και τοποθέτισης.

 

Η υπόλοιπη συμπεριφορά του αφορά τη συνολική ποιότητα του μηχανήματος όπως είναι τα υλικά κατασκευής και το πως "καταλαβαίνει" κάποια θέματα σε σχέση με τον κάθε χώρο που είναι ξεχωριστός σε κάθε περίπτωση.Γι'αυτό υπάρχει διαφορά και σε θέμα κόστους ,γι'αυτό υπάρχει μια γκάμα προιόντων σε κάθε κατασκευστή αλλά και διαφορές με άλλες εταιρίες (και γι'αυτό θέλει και τεχνική μελέτη σε τυχόν αμφιβολίες για σωστές λύσεις).

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Starenios,

όποιος και να είναι ο κατασκευαστής, το COP του μηχανήματος θα πέφτει αν το τροφοδοτείς με αέρα χαμηλότερης θερμοκρασίας. ΠΑΝΤΑ θα πέφτει. Ό,τι κι αν έχει κάνει ο κατασκευαστής, όπως κι αν έχει λύσει το θέμα του να αποδίδει 12000 btu σε όλο το range, πάντα σε χαμηλότερες θερμοκρασίες θα πληρώνεις περισσότερα για λιγότερα.

Αυτό πιστεύω είναι κοινός τόπος και δεν σηκώνει αμφισβήτηση.

 

Από κει και πέρα η διαφορά του "καλού" με το "κακό" μηχάνημα είναι ότι στο πρώτο ο κατασκευαστής ίσως έχει προβλέψει κάποιο τρόπο ώστε να μπορέσει να αποδώσει ικανοποιητικά παρόλο που το έχεις σε χειρότερες συνθήκες. Αυτό όμως δεν ακυρώνει το γεγονός πως αν πάρεις ακόμα και το καλύτερο μηχάνημα και το βάλεις σε ένα φωταγωγό ή γενικά του περιορίσεις την ανταλλαγή θερμότητας με το περιβάλλον, θα το λειτουργείς σε χειρότερο Σημείο Λειτουργίας, απ' ό,τι αν το είχες σε ανοικτό περιβάλλον.

 

Το τελικό συμπέρασμα είναι ότι η εξωτερική μονάδα πρέπει να τοποθετείται έτσι ώστε να παίρνει συνεχώς "φρέσκο" αέρα.

Edited by dal_kos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους

Μενω σε μονοκατοικια με αρκετα καλες μονοσεις σε προαστιο της Θεσσαλονικης στα 300 μετρα υψομετρο

ενδιαφερωμαι για αγορα κλιματιστικου 20-24.000 btu για 56 μετρα καθαρα συν δυο ανοιγματα της σκαλας για τον πανω και τον κατω οροφο

Εχω στον χωρο το MSZ-CGE50VA αλλα θελω κατι μεγαλυτερο για γρηγοροτερη θερμανση του χωρου

εχω και μεγαλη απωλεια προς τον πανω οροφο λογο σκαλας

Με ενδιαφερει η αποδοση στην θερμανση μονο

στην ψυξη θα δουλευει το μηχανημα 1-1,5 μηνα το πολυ

και να εχει το υψηλοτερο cop στην θερμανση

Ειδα διαφορα μοντελα της Mitsubishi to MSZ-CGE60VA to SRK 63 ZK-S1 to SRK60ZJX-S

Τι προτεινετε ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους

Μενω σε μονοκατοικια με αρκετα καλες μονοσεις σε προαστιο της Θεσσαλονικης στα 300 μετρα υψομετρο

ενδιαφερωμαι για αγορα κλιματιστικου 20-24.000 btu για 56 μετρα καθαρα συν δυο ανοιγματα της σκαλας για τον πανω και τον κατω οροφο

Εχω στον χωρο το MSZ-CGE50VA αλλα θελω κατι μεγαλυτερο για γρηγοροτερη θερμανση του χωρου

εχω και μεγαλη απωλεια προς τον πανω οροφο λογο σκαλας.Με ενδιαφερει η αποδοση στην θερμανση μονο στην ψυξη θα δουλευει το μηχανημα 1-1,5 μηνα το πολυ και να εχει το υψηλοτερο cop στην θερμανση Ειδα διαφορα μοντελα της Mitsubishi to MSZ-CGE60VA to SRK 63 ZK-S1 to SRK60ZJX-S Τι προτεινετε ;

 

Καλώς ήλθες στην παρέα μας :) Οπως τα περιγράφεις,εξαρχής έπρεπε να σου είχε υποδείξει τεχνικός να μπεί σε καλύτερη θέση ενα ισχυρότερο μηχάνημα για τις απώλειες.Αφού θες τώρα ενα βοηθητικό του υπάρχοντος,μπορείς να βάλεις και ένα ίδιο ή ένα καλό 12αρι για να μην πληρώνεις άσκοπα χρήματα,

σε άλλη θέση πχ πάνω από την σκάλα να βλέπει προς τα κάτω,όπως θα έπρεπε αρχικά το ένα μόνο δυνατότερο.Θα σου πεί σωστός τεχνικός

την καλύτερη θέση επιτόπου.Τα κλιματιστικά SRK είναι γενικά ισχυρότερα,ακριβότερα αλλά και πιο ιδιότροπα σε λειτουργία και τοποθέτιση .

(το μοντέλο SRK60ZJX-S δεν έχει έρθει στην Ελλάδα από όσο γνωρίζω).

 

Φίλε Starenios,όποιος και να είναι ο κατασκευαστής, το COP του μηχανήματος θα πέφτει αν το τροφοδοτείς με αέρα χαμηλότερης θερμοκρασίας. ΠΑΝΤΑ θα πέφτει. Ό,τι κι αν έχει κάνει ο κατασκευαστής, όπως κι αν έχει λύσει το θέμα του να αποδίδει 12000 btu σε όλο το range, πάντα σε χαμηλότερες θερμοκρασίες θα πληρώνεις περισσότερα για λιγότερα. Αυτό πιστεύω είναι κοινός τόπος και δεν σηκώνει αμφισβήτηση.

 

Από κει και πέρα η διαφορά του "καλού" με το "κακό" μηχάνημα είναι ότι στο πρώτο ο κατασκευαστής ίσως έχει προβλέψει κάποιο τρόπο ώστε να μπορέσει να αποδώσει ικανοποιητικά παρόλο που το έχεις σε χειρότερες συνθήκες. Αυτό όμως δεν ακυρώνει το γεγονός πως αν πάρεις ακόμα και το καλύτερο μηχάνημα και το βάλεις σε ένα φωταγωγό ή γενικά του περιορίσεις την ανταλλαγή θερμότητας με το περιβάλλον, θα το λειτουργείς σε χειρότερο Σημείο Λειτουργίας, απ' ό,τι αν το είχες σε ανοικτό περιβάλλον.

 

Το τελικό συμπέρασμα είναι ότι η εξωτερική μονάδα πρέπει να τοποθετείται έτσι ώστε να παίρνει συνεχώς "φρέσκο" αέρα..

 

Το "τελικό συμπέρασμα" είναι ότι δεν πρόσεξες ότι έχω αναφέρει εξαρχής ότι πρέπει να τηρούνται οι οδηγίες τοποθέτισης.:) Αυτές περιλαμβάνουν πως πρέπει να τοποθετείται ο συμπιεστής για να παίρνει "φρέσκο" αέρα .Γενικεύεις κάτι που ισχύει ή έχεις διαβάσει για το δικό σου μηχάνημα,αν έχεις μείνει ή όχι ευχαριστήμενος σε κάτι.Αυτό αφορά μόνο κάτοχο ίδιου μηχανήματος αν έχει "πρόβλημα" ή βλέπει άλλα κλιματιστικά πως αποδίδουν και αναρωτιέται .

Αυτός που θέλει να αγοράσει γενικά και βλέπει κάποια κλιματιστικά,τον ενδιαφέρει μόνο αν ένα μηχάνημα του κάνει,και τα υπόλοιπα αφορούν τον τεχνικό του συγκεκριμένα .Αν ίσχυαν σαν κανόνας αυτά που αναφέρεις δεν θα υπήρχαν διάφορες μετρήσεις,όρια,οδηγίες κλπ σε κάθε φίρμα για κάθε μοντέλο,και όλα θαχαν ίδια απόδοση στην πράξη σε κάθε χώρο.Ομως αυτό γνωρίζουμε δεν ισχύει ,γι'αυτό και οι διαφορές από αριθμούς ,marketing κλπ .

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

μας εχει βαλει η ιδιοκτητρια στο μαγαζι ενα κλιματιστηκο μάρκας makito 18000btu και βγαζει μονο δροσερο αερα.

μπορει να φανταστει κανεις τι μπορει να γινετε?

ειναι μαπα το κλιματιστικο ή μηπως εχει κανα πρόβλημα?

iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχει φρεον δεν βγάζει ούτε κρύο αέρα :)

Το πιό πιθανό αν έχει γίνει σωστή εγκατάσταση και το κλιματιστικό είναι επαρκές για τον χώρο ,είναι ότι ισχύει αυτό http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3633181#post3633181 Βέβαια το παραπάνω κλιματιστικό είναι και άγνωστη φίρμα :cry:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε STARENIOS μπορείς συνοπτικα να μου πεις , αν γνωρίζεις ,τα υπερ και κατα μεταξυ του Mitsubishi MSZ CGE50VA και του Mitsubishi MSZ GE60VA ??? γιατί εγω με μια προχειρη ματια μου φαίνονται σχεδον ισαξια και με διαφορα τιμης περιπου 180 ευρώ το ενα απο το άλλο.Αξίζει αυτη η διαφορά τιμης??Ευχαριστώ!!
Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια είναι, απλά το GE60VA είναι ισχυρότερο και ελαφρά πιό παχύ σε σχέδιο το εσωτερικό.Αν το θες για την χρήση που αναφέρθηκες πρίν,

άσκοπα κατά την γνώμη μου θα ξοδευτείς.Ρώτησε τεχνικό στον χώρο σου,τι σου ταιριάζει βοηθητικά με την υπάρχουσα εγκατάσταση.:)

 

Καλησπερα! Γνωριζει καποιος εξουσιοδοτημενο μαγαζι της mitsubishi στη θεσσαλονικη? Ευχαριστω

 

Τηλεφωνάς στον εισαγωγέα να σου πούν τον κοντινότερο συνεργάτη τους :)

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3726451#post3726451

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!!

 

Ειμαι μεταξυ των δυο συσκευων: Mitsubishi srk 50zjx s και του daikin emura ftxg50g.θα ηθελα τη γνωμη σας

 

Ευχαριστω πολυ

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...