Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδιά θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση.

 

έχω ένα toyotomi inverter κλιματιστικό 9000btu.

 

από ότι ξέρω τα inverter δουλεύουν συνεχώς με μεταβαλλόμενη ισχύ, δουλεύουν δηλαδή συνέχεια με όση ισχύ χρειάζεται για να κρατήσουν την θερμοκρασία του δωματίου σε αντίθεση με τα απλά κλιματιστικά που δουλεύουν πάντα η στο τέρμα η σβήνουν σωστά?

 

εάν ισχύει αυτό τότε γιατί βλέπω συνέχεια το δικό μου κλιματιστικό που είναι inverter να σβήνει εντελώς την εξωτερική μονάδα κάθε φορά που πιάνει την επιθυμητή θερμοκρασία δωματίου?

Και γω Hitachi ras/rac d10ex3(dc inverter) στους 26 στο extra low, μερικές φορές σβήνει η εξωτερική μονάδα...

Edited by bezoss
Link to comment
Share on other sites

Aν δεν έχεις πρόβλημα με διαφορά θερμοκρασίας ,δεν έχει πρόβλημα το κλιματιστικό,είναι ρυθμισμένο έτσι από τον κατασκευαστή:)
Link to comment
Share on other sites

Aν δεν έχεις πρόβλημα με διαφορά θερμοκρασίας ,δεν έχει πρόβλημα το κλιματιστικό,είναι ρυθμισμένο έτσι από τον κατασκευαστή:)

Νομίζω τους πιάνεις τους 26 Starenie ;-) Αλλά το βάζω όταν κοιμάμαι πάντα στους 26 :-P Γενικά παίζω με 24-25 και δεν σβήνει ποτέ. Αλλά παρατηρώ ότι όταν αλλάζω την ταχύτητα του εσωτερικού ανεμιστήρα πέφτουν και οι στροφές του εξωτερικού...(αντίστοιχα με high-extra low) οπότε ναι δεν νομίζω να είναι πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί πρέπει κάτι να είναι οπωσδήποτε πρόβλημα,επειδή αναφέρθηκαν κάποιες απαντήσεις με αμφιβολίες ;.:)

 

Οποια ρύθμιση κάνεις ή μεταβολή υπάρξει στο εσωτερικό,κάθε μηχάνημα ξαναμετρά απο τον υπολογιστή του διάφορες παραμέτρους και ανάλογα τι "βλέπει" αυτό από συνθήκες στο εσωτερικό (ή και εξωτερικό) μέρος του,κρίνει πως θα λειτουργεί.Οι συνισταμένες είναι αυτές που έχουν σαν προρύθμιση εξαρχής σε ψύξη,θέρμανση κλπ. και γράφουν οι οδηγίες,εκτός αν το μηχάνημα δεν κάνει για τον χώρο μας ή έχει λάθος θέση ή και τοποθέτιση.

 

Επειδή αναφέρεις ότι και το Hitahi συμπεριφέρεται παρόμοια με τo Τoyotomi "επιβεβαιώνει" επίσης ότι η Toyotomi χρησιμοποιεί

και τεχνολογία Hitachi όπως ήδη έχουμε γράψει από άλλες αναφορές. http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3651589#post3651589

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

στο ιαπωνικό Toyotomi Gosai TAN/TAG A28IV αναφέρομαι.

 

διαφορά στην θερμοκρασία καταλαβαίνεις όταν σβήνει η εξωτερική μονάδα. για την ακρίβεια καταλαβαίνεις ότι έχει ανέβει η θερμοκρασία λίγο πριν ξανά πάρει μπρος.

δεν ήξερα ότι έχει κουμπί reset δεν το είχα ψάξει ποτέ τόσο πολύ το θέμα. θα δω το πρωί τις οδηγίες του να βρω πως κάνει reset και θα το κάνω να δούμε τι θα γίνει αν και δεν νομίζω να αλλάξει κάτι. μάλλον έτσι δουλεύει αυτό αφού λέτε ότι και άλλα κλιματιστικά κλείνουν την έξω μονάδα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ότι το λέμε εμείς,αλλά πως δουλεύουν γενικά,αλλά και την περιγραφή .Πρόβλημα θα υπήρχε μόνο να μην έπαιρνε μπρός η εξωτερική μονάδα όταν ανέβαινε η θερμοκρασία του χώρου ή δεν άλλαζε την εσωτερική θερμοκρασία δουλεύοντας μετά το σβήσιμο.:) Επίσης είναι πιθανό να έχει

Hitachi "εσωτερικά" για να μοιάζει και με ότι αναφέρθηκε.Κοίταξε επίσης τις οδηγίες σχετικά με το εύρος λειτουργίας του κλιματιστικού .

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Όσο αφορά το σβήσιμο της εξωτερικής μονάδας στα inverter, και το δικό μου το LG σβήνει αν η διαφορά εσωτερικής-εξωτερικής που έχω ορίσει είναι μικρή. Αυτό συμβαίνει γιατί δεν μπορεί να δουλεύει όσο χαμηλά θέλουμε ο συμπιεστής, οπότε από το να ψύξει περισσότερο από το επιθυμητό, σβήνει.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω τώρα, ποια η άποψη σας για τα κλιματιστικά του Carrefour. Σκέφτομαι να πάρω 2 μηχανήματα για περιστασιακή χρήση. Αξίζουν? Έχει κανείς? Απο θόρυβο είναι οκ?

Edited by dal_kos
Link to comment
Share on other sites

starenios

starenios επειδη βλεπω το κατεχεις:Εχω ενα δωματιο 15 τετρ. και θελω να βαλω ενα 9αρι.Μου προτειναν το melico http://www.skroutz.gr/s/344941/Melico-MEL-09.html σαν φτηνο αλλα καλο με α κλαση και καλα υλικα.Ειναι λεει ο πωλητης general σαν μηχανημα εσωτερικα αλλα ειναι απο τα καλα κινεζικα και εχει την εγγυηση της εταιρειας που αντιπροσωπευει την toyotomi.Εχεις να προτεινεις κατι αλλο?Δεν θελω inverter γιατι απο τη μια ανεβαινει το κοστος και απο την αλλη μου ειπαν πως σαν καταναλωση δε θα δω διαφορα γιατι ειναι μικρο και ειναι και a class

Τελικα επελεξα inverter και μαλιστα αυτο http://www.skroutz.gr/s/316180/LG-Hero-CS09AF.html και το εβαλα σημερα.Παρατηρησα ομως οτι η εξωτερικη μοναδα εχει κωδικο http://www.skroutz.gr/s/262248/LG-Hero-S09AF.html και εσυ ειχες πει παλιοτερα οτι υπαρχουν αυτα http://www.skroutz.gr/c/407/klimatistika.html?keyphrase=LG+Hero+S09AF με το S09AF να ειναι πιο παλιο.Απο το καταστημα μου ειπαν πως ετσι το χουν στο φυλλαδιο τους και οτι ετσι το εχει και η lg.Ειμαι ok?Μου ειπαν βλακειες?

Edited by takpanos
Link to comment
Share on other sites

o φιλος μου τεχνικός ειπε οτι εχει ενα δωματιο 18-25 τετρ. περιπου και πρεπει βαλει ενα 9αρι..

 

1.Haier HSU-09RU03/R2 386.00 €

2.Panasonic CS/CU-UE9JKE 418.62 €

3.General Electric GAIR Z09 IGELS/ EGNLW 420.00 €

4.Morris DCIN-9071 423.00 €

5.Haier HSU-12RU03/R2 439.00 €

6.Toyotomi MTN/MTG A128IVP 449.00 €

7.Haier HSM-09HEA03/R2 449.00 €

8.Gree Change GRS 101 HI/JCD - N2 455.00 €

9.Toyotomi Akira GAN/GAG A128GVR 449.00 €

 

ποια η γνώμη σας;

Link to comment
Share on other sites

παιδια, εγκατασταση για 12ρι κλιματιστικο,χωρις να απαιτουνται πολλα μετρα καλωδια και σωληνες(ουτε 3) ποσο περιπου στοιχιζει?
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

προς virgo 23

αν σου ειχε βουλωσει η αποχετευση θα σου εβγαζε τα νερα μεσα και τοτε θα ειχες και τρεχουμενα νερα:) αστειευομαι ως προς τα τρεχουμενα νερα. αν δεν υπαρχει υγρασια στην ατμοσφαιρα ειναι λογικο να μην δεις νερο γιατι αυτο το λιγο που βγαζει με την ζεστη που εχει αυτες τις μερες εξατμιζεται. για να δεις οτι οντως βγαζει βαλε το κλιματιστικο να δουλεψει μιση ωρα στη θερμοκρασια που θελεις και μετα βαλε στο μαξιμουμ για 20 λεπτα μετα κλειστο και βγες εξω εκει που τρεχει η αποχετευση,ως δια μαγειας θα σου τρεξει νερο(99%)

Καλησπέρα, ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια και τις χρήσιμες πληροφορίες. Τελικά δούλεψε...όλα εντάξει!

Να είστε πάντα καλά και έχετε αυτή την καλή διάθεση για ενημέρωση και βοήθεια σε όσους τη χρειάζονται!

Link to comment
Share on other sites

παιδια, εγκατασταση για 12ρι κλιματιστικο,χωρις να απαιτουνται πολλα μετρα καλωδια και σωληνες(ουτε 3) ποσο περιπου στοιχιζει?

 

γεια χαρα

βρισκεις εγκατασταση απο 60 εως 80 ευρω +Φ.Π.Α

Link to comment
Share on other sites

Όσο αφορά το σβήσιμο της εξωτερικής μονάδας στα inverter, και το δικό μου το LG σβήνει αν η διαφορά εσωτερικής-εξωτερικής που έχω ορίσει είναι μικρή. Αυτό συμβαίνει γιατί δεν μπορεί να δουλεύει όσο χαμηλά θέλουμε ο συμπιεστής, οπότε από το να ψύξει περισσότερο από το επιθυμητό, σβήνει.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω τώρα, ποια η άποψη σας για τα κλιματιστικά του Carrefour. Σκέφτομαι να πάρω 2 μηχανήματα για περιστασιακή χρήση. Αξίζουν? Έχει κανείς? Απο θόρυβο είναι οκ?

 

Στο πρώτο αν έτσι γράφουν οι οδηγίες για την διαφορά θερμοκρασίας και αν κρατά τη ψύξη,δεν υπάρχει πρόβλημα.:)

Για τα κλιματιστικά του Carrefour έχουμε αναφέρει εδω : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3668928#post3668928

 

Τελικα επελεξα inverter και μαλιστα αυτο http://www.skroutz.gr/s/316180/LG-Hero-CS09AF.html και το εβαλα σημερα.Παρατηρησα ομως οτι η εξωτερικη μοναδα εχει κωδικο http://www.skroutz.gr/s/262248/LG-Hero-S09AF.html και εσυ ειχες πει παλιοτερα οτι υπαρχουν αυτα http://www.skroutz.gr/c/407/klimatistika.html?keyphrase=LG+Hero+S09AF με το S09AF να ειναι πιο παλιο.Απο το καταστημα μου ειπαν πως ετσι το χουν στο φυλλαδιο τους και οτι ετσι το εχει και η lg.Ειμαι ok?Μου ειπαν βλακειες?

 

To "νέο" μοντέλο είναι το LG-Hero-CS09AF αλλά στην πράξη ίδιο είναι με το "παλιό".Πρέπει να τσεκάρεις και τι λέει και η εσωτερική μονάδα ,

γιατί μπορεί να λέει τον νέο κωδικό.Περισότερο πρέπει να δώσεις σημασία στα LG αν είναι Κορέας παρά τέτοιες "διαφορές" :)

 

o φιλος μου τεχνικός ειπε οτι εχει ενα δωματιο 18-25 τετρ. περιπου και πρεπει βαλει ενα 9αρι..

 

1.Haier HSU-09RU03/R2 386.00 €

2.Panasonic CS/CU-UE9JKE 418.62 €

3.General Electric GAIR Z09 IGELS/ EGNLW 420.00 €

4.Morris DCIN-9071 423.00 €

5.Haier HSU-12RU03/R2 439.00 €

6.Toyotomi MTN/MTG A128IVP 449.00 €

7.Haier HSM-09HEA03/R2 449.00 €

8.Gree Change GRS 101 HI/JCD - N2 455.00 €

9.Toyotomi Akira GAN/GAG A128GVR 449.00 €

ποια η γνώμη σας;

 

Tα έχουμε αναφέρει κατά επανάληψη .Ολα Κινέζικα είναι και τα 12αρια ίσως συμφέρουν λόγω παρόμοιας τιμής με κάποια 9αρια, αν θες να συνδιάσεις και μερική ψύξη σε γειτονικό χώρο .Οπότε κάποιο από τα 2,5,7,8 (με το 2 ελαφρά καλύτερης ποιοτητας λόγω φίρμας και μέτρισης εξωτερικών συνθηκών )

 

παιδια, εγκατασταση για 12ρι κλιματιστικο,χωρις να απαιτουνται πολλα μετρα καλωδια και σωληνες(ουτε 3) ποσο περιπου στοιχιζει?

 

Οσο θέλει ζητά κανείς πλέον λόγω κρίσης ,αλλά δεν είναι θέμα τιμής αλλά καλού μάστορα να ξέρει το κλιματιστικό που βάζει ,αλλά και τι κάνει,

οπότε μπορεί να αξίζει να δώσεις κάτι παραπάνω και να το παζαρέψεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Πριν 6 μηνες αγορασα το Panasonic CS/CU-TE12HKE, και μεχρι πριν μια εβδομαδα ημουν πολυ ευχαριστημενος οταν,

εντελως ξαφνικα οταν το εβαλα σε λειτουργια αρχισε και συνεχιζει να βγαζει μια ενοχλητικη μυρωδια,

κατι σαν μουχλα να το πω.

Δεν εχω εξηγηση να δωσω καθοσον το σπιτι ειναι ενος ετους, το κραταμε καθαρο του στυλ ακομα και οταν μαγειρευουμε, ανοιγου πορτες και παραθυρα και δεν εχουμε ανοιχτο κλιματιστικο.

Σιγουρα θα καλεσω την αντιπροσωπια να το δει, αλλα αν εχει καποιος καποια ιδεα τι μπορει να φταιει, ας μου πει.

Link to comment
Share on other sites

Μια μυρωδιά μπορεί να είναι από πολλά.Από την διαφορά θερμοκρασίας λειτουργίας ρυθμίσεων σε συνδιασμό με υγρασία χώρου,

κάποια αντίδραση του εσωτερικού από βρώμικο αέρα που δεν προσέξατε και πήρε το κλιματιστικό,τυχόν κάποιο χαλασμένο πλαστικό ή

ο ανεμιστήρας ,χαλασμένα ή βρώμικα φίλτρα,αλλά και κακή τοποθέτιση και από υγρασία έπιασε μύκητες γενικά,ίσως και από έξω.

Κοίταξε η εγγύηση σου τι καλύπτει γιατί αν είναι κάτι από κακή τοποθέτιση ή κάτι που γράφουν οι οδηγίες σαν προφύλαξη,ίσως σε χρεώσουν .:cry:

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Επειδη το επαθα κι εγω,με ενα DAIKIN που εχω, και ψαχνομουνα,εβγαλα τις σιτες και τις καθαρισα,και ω του θαυματος,η μυρωδια εφυγε,οποτε,πραξε αναλογως.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Μια μυρωδιά μπορεί να είναι από πολλά.Από την διαφορά θερμοκρασίας λειτουργίας ρυθμίσεων σε συνδιασμό με υγρασία χώρου,

κάποια αντίδραση του εσωτερικού από βρώμικο αέρα που δεν προσέξατε και πήρε το κλιματιστικό,τυχόν κάποιο χαλασμένο πλαστικό ή

ο ανεμιστήρας ,χαλασμένα ή βρώμικα φίλτρα,αλλά και κακή τοποθέτιση και από υγρασία έπιασε μύκητες γενικά,ίσως και από έξω.

Κοίταξε η εγγύηση σου τι καλύπτει γιατί αν είναι κάτι από κακή τοποθέτιση ή κάτι που γράφουν οι οδηγίες σαν προφύλαξη,ίσως σε χρεώσουν .:cry:

 

Μου φαινεται παραξενο που ετσι ξαφνικα επιασε αυτη η μυρωδια και δεν νομιζω οτι ειναι τα φιλτρα διοτι τους εξι μηνες που το εχω, εχει δουλεψει ελαχιστα. Επισης εχει περασει μια εβδομαδα τωρα και πειραματιστηκα με ολες τις λειτουργιες του (ζεστο, κρυο, dry, ιονιστη) και δεν φευγει η μυρωδια.

 

Επειδη το επαθα κι εγω,με ενα DAIKIN που εχω, και ψαχνομουνα,εβγαλα τις σιτες και τις καθαρισα,και ω του θαυματος,η μυρωδια εφυγε,οποτε,πραξε αναλογως.

 

Το μεσημερι θα ασχοληθω με καθαρισμα σιτων, φιλτρων και θα λυσω οτι μπορεσω με ασφαλεια και θα τα καθαρισω.

Θα ενημερωσω για το αποτελεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Πριν 6 μηνες αγορασα το Panasonic CS/CU-TE12HKE, και μεχρι πριν μια εβδομαδα ημουν πολυ ευχαριστημενος οταν,

εντελως ξαφνικα οταν το εβαλα σε λειτουργια αρχισε και συνεχιζει να βγαζει μια ενοχλητικη μυρωδια,

κατι σαν μουχλα να το πω.

Δεν εχω εξηγηση να δωσω καθοσον το σπιτι ειναι ενος ετους, το κραταμε καθαρο του στυλ ακομα και οταν μαγειρευουμε, ανοιγου πορτες και παραθυρα και δεν εχουμε ανοιχτο κλιματιστικο.

Σιγουρα θα καλεσω την αντιπροσωπια να το δει, αλλα αν εχει καποιος καποια ιδεα τι μπορει να φταιει, ας μου πει.

 

Συνήθως φταιει η αποχέτευση του νερού-και εξηγώ:Ακριβώς κάτω από τον εναλλάκτη θερμότητας (το μεταλλικό σώμα με τις κάθετες γρίλλιες που βλέπεις όταν βγάζεις τα φίλτρα) υπάρχει μία λεκάνη που μαζεύει το νερό της υγροποίησης των υδρατμών του αέρα.Εάν για κάποιο λόγο μένει εκεί νερό τότε μετα απο λίγο καιρό θα αρχίσει να μυρίζει έντονα.Το φαινόμενο θα είναι πιο έντονο στην αρχή λειτουργίας του κλιματιστικού γιατί με το που ''ιδρώνει'' το a/c καλύπτεται από την κυκλοφορία νερού.

Εαν μυρίζει όπως μυρίζουν τα a/c αυτοκινήτου κάποιες φορές τότε είναι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

@Starenios βρηκα στο μαγαζι προσφορα τιμη 400 ευρω Gree Change GRS-101 HΙ/JCD-N2 ( συνεργασια gree-daikin σειρα change)

θα παρω οχι ή ναι;; ή σκεφτομαι Haier HSM 12HEK03/R2(DB) Inverter τιμη 425 ευρω ειτε Haier HSU-12RU03/R2 (DB) τιμη 439 ευρω..

Link to comment
Share on other sites

Από μια σύντομη έρευνα, τα toshiba inverter τα εξωτερικά μηχανήματα κάνουν αρκετό θόρυβο, τα εσωτερικά είναι καταπληκτικά αθόρυβα!

 

Τα παλιά hitachi (Inverter) που αντί για γρίλιες, μπροστά έιχαν κάπως σαν πλέγμα στην ψύξη ήταν πολύ πολύ αδύναμα....τα καινούρια είναι πολύ ικανοποιητικά.

Οι εξωτερικές μονάδες είναι αρκετά ήσυχες...οι εσωτερικές στο high κάνουν πολύ θόρυβο (ίσως και αρκετά κουραστικό)

Link to comment
Share on other sites

Επλυνα τα φιλτρα, ελυσα οσο μπορουσα τις προσοψεις (παραλιγο να κανω ζημια), αλλα τον "νεροχυτη" δεν καταφερα να τον εντοπισω για να δω τι παιζει.

Φυσυξα με αερα το εσωτερικο, εδωσα κλιση κατηφορικη στους σωληνες,

το αγκαλιασα και του ειπα γλυκολογα,

και τελικα νομιζω οτι η μυρωδια εξαφανιστηκε.

 

Μετρησα και την ποσοτητα του νερου που βγαινει απο τον σωληνα, σε 45 λεπτα λειτουργιας ψυξης, εβγαλε μισο λιτρο νερο.

Δεν ξερω αν ειναι φυσιολογικο, νομιζω ομως οτι ειναι πολυ.

Μεχρι που το εξετασα κιολας και ηταν πεντακαθαρο, χωρις μικροσωματιδια και αοσμο.

Καμια διαφορα απο το νερο της βρυσης (στο ματι εννοειται, γιατι δεν το γευτηκα:lol::lol::lol:)

Link to comment
Share on other sites

Το νερό που βγάζει πάντα είναι βρώμικο,είναι από τον καθαρισμό αέρα ή και αντιδράσεις, και αν τον δεις σε άσπρο φόντο πχ πλακάκι ,αφήνει μαυρίλα.

Η ποσότητα αφορά την υγρασία του χώρου και τις ρυθμίσεις.Ο "νεροχύτης" δεν είναι παρόμοιος σε όλα τα κλιματιστικά,το δικό σου είναι και πολύ λεπτό.Παίζει ρόλο και η σωστή κλίση του εσωτερικού από την εγκατάσταση .Εξάλλου αν ήταν από αυτό ,με την λειτουργία με τον αέρα θα μπορούσε να είχε φύγει και η μυρωδιά ,όπως γίνεται με τo κλιματιστικό του αυτοκινήτου.Ολα όμως είναι υποθέσεις, καθώς διάγνωση από το Internet καλής ή κακής λειτουργίας δεν μπορεί να γίνει:).Παρακολούθα το για άλλη φορά, και να τηρείς τις οδηγίες χρήσης περί ρυθμίσεων, καθαρισμού και προφύλαξης :)

 

@Starenios βρηκα στο μαγαζι προσφορα τιμη 400 ευρω Gree Change GRS-101 HΙ/JCD-N2 ( συνεργασια gree-daikin σειρα change) θα παρω οχι ή ναι;; ή σκεφτομαι Haier HSM 12HEK03/R2(DB) Inverter τιμη 425 ευρω ειτε Haier HSU-12RU03/R2 (DB) τιμη 439 ευρω..

 

Η επιλογή είναι δική σου, με τι σου αρέσει και ότι κρίνεις ταιριάζει για ότι θες.:) Εχουμε αναφέρει σχεδόν όλα τα υπέρ και κατά,σε όλα τα παρόμοιας κατηγορίας τιμής κλιματιστικά.Αν έχεις αμφιβολίες για οτιδήποτε,πρέπει να φέρεις τεχνικό στο χώρο σου, και να τα συζητήσετε επιτόπου:)

 

Από μια σύντομη έρευνα, τα toshiba inverter τα εξωτερικά μηχανήματα κάνουν αρκετό θόρυβο, τα εσωτερικά είναι καταπληκτικά αθόρυβα!

 

Τα παλιά hitachi (Inverter) που αντί για γρίλιες, μπροστά έιχαν κάπως σαν πλέγμα στην ψύξη ήταν πολύ πολύ αδύναμα....τα καινούρια είναι πολύ ικανοποιητικά.Οι εξωτερικές μονάδες είναι αρκετά ήσυχες...οι εσωτερικές στο high κάνουν πολύ θόρυβο (ίσως και αρκετά κουραστικό)

 

Eχουμε αναφέρει κατά επανάληψη, ότι όλα τα προιόντα στην γκάμα ενός κατασκευαστή δεν είναι το ίδιο καλά:) Επίσης παίζει ρόλο και η παρτίδα που φέρνει κάθε εισαγωγέας για δικούς του λόγους, και η προέλευση κατασκευής. Για τους συμπιεστές,αρκετά μοντέλα που είναι σε μικρό εξωτερικό κουτί

για την ισχύ του μηχανήματος (θέμα κόστους) ,κάνουν θόρυβο όταν ζορίζονται για να πετύχουν την εσωτερική θερμοκρασία.Μετά συνήθως ηρεμούν.:)

(αλλά και αρκετά είναι και ευαίσθητα σε πιθανότητα βλάβης αν παίζουμε με τις ρυθμίσεις).Αν υπάρχει πρόβλημα και ενοχλεί γενικά, πρέπει η τοποθέτιση

να γίνει με βάση στο δάπεδο,και γι'αυτό πρέπει να προτιμάμε εγκατάσταση από τεχνικό που ξέρει το κλιματιστικό που αγοράζουμε.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

starenios ξερω πως διαγνωση απο το φορουμ δε μπορει να γινει αλλα μια πρωτη εκτιμηση πριν ερθει ο τεχνικος καλη θα ναι.Αυτο http://www.skroutz.gr/s/316180/LG-Hero-CS09AF.html εχω παρει για 15 τετρ.Αυτο που παρατηρησα ειναι πως οταν πιασει τη θερμοκρασια κια χαμηλωσει στροφες μετα απο λιγο ο ανεμιστηρας θα δυναμωσει μετα θα ξαναπεσει και παει λεγοντας.Δεν θα επρεπε να δουλευει σε λιγες στροφες οταν πιασει τη θερμοκρασια που εχεις ορισει για να την διατηρει?Ετσι δε δουλευουν τα inverter?
Link to comment
Share on other sites

Aν αναφέρεσαι στον ανεμιστήρα στο εσωτερικό μηχάνημα...αν το κλιματιστικό σου έχει ικανοποιητική ψύξη,αυτό που μπορεί να συμβαίνει ::confused:

 

1) Είναι ρύθμιση από τον κατασκευαστή, ο ανεμιστήρας δυναμώνει για να κρατήσει λίγο την θερμοκρασία του εσωτερικού ,

χωρίς να χρειαστεί ο συμπιεστής ,και μόλις η θερμοκρασία ανέβει, ξεκινά ο συμπιεστής και πέφτει ο ανεμιστήρας.

 

2) Εχεις το κλιματιστικό στην θέση Αuto για τον ανεμιστήρα, η ένταση πάντα μεταβάλεται ανάλογα τι διαβάζει ο υπολογιστής του εσωτερικού

πχ κίνηση,θερμοκρασία σώματος κλπ ότι γράφουν οι οδηγίες.

 

Αν το κλιματιστικό σου δεν έχει ικανοποιητική ψύξη,πιθανόν να μην είναι σε σωστή θέση και διαβάζει ο υπολογιστής του λάθος ή άλλο πρόβλημα εγκατάστασης ή αστοχίας του κλιματιστικού.Δοκίμασε και πως λειτουργεί στις εργοστασιακές ρυθμίσεις.:)

 

Αν αναφέρεσαι στον συμπιεστή οι στροφές είναι συνάρτιση τι διαβάζει ο υπολογιστής στο εσωτερικό.Αυτές τις μέρες που έχει πολύ ζέστη,

η θερμοκρασία στο εσωτερικό ανεβαίνει πιό γρήγορα,οπότε και ο συμπιεστής δουλεύει συχνότερα.:)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες. Μιας και τρέχω και εγώ να πάρω κλιματιστικό για το σαλόνι (έχω στα δωμάτια αλλά το σαλόνι φέρνει όλη την ζέστη) και κοιτάω γύρω στα 18.000 btu, για αυτό http://www.net-electric.gr/catalog/hitachi-ras50fh7-all-dc-inverter-p-8983.html τι λέτε?
Panathinaikos Uber Alles. Death to false metal. For every day that stings a better day it brings.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...