Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα service manual που κυκλοφορούν στις αμιγώς Κινέζικες εταιρίες, δεν είναι και τόσο έγκυρα...το γιατί το έχουμε αναφέρει μαζί με τις εγγυήσεις τους: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3671389#post3671389

 

Το HFU-09HA03 είναι προιόν τρέχων καταλόγου για την Ελλάδα,υπάρχει σε αρκετά καταστήματα,ενώ το άλλο είναι για άλλες χώρες της Ευρώπης.

Απλά σου πούλησε το άλλο μοντέλο κάποιος έμπορος για δικούς του λόγους ή και σε συνεργασία με τον εισαγωγέα (αν έχει εγγύηση) για να κερδίσει .. :X

Δεν είναι όμως η ατυχία σου παράδειγμα μην τύχει το ίδιο σε άλλον ,γιατί θα μπορούσες ν'αρνηθείς να παραλάβεις-πληρώσεις κάτι που δεν παράγγειλες .:!:

 

Μάλλον δεν καταλαβαίνεις τι λέω. 2106299971 πάρε τηλέφωνο την Excel A.E. (Επίσημος εισαγωγέας και αντιπρόσωπος της Haier στην Ελλάδα) και ρώτα τους αν υπάρχει το 09HA03/R2 (DB). Aν σου πουν ναι, ρώτα τους αν συγκεκριμένα είναι το 09HA03 και όχι το 09H03. Συνεπώς οι κατάλογοι στα Ελληνικά καταστήματα γράφουν για το 09HA03 και η αντιπροσωπεία στέλνει το 09H03 που οπτικά δεν έχει καμία σχέση, εγώ δε θα το έβαζα ποτέ μέσα στο σπίτι μου αυτό το πράγμα xD.

 

Όταν το παρέλαβα στα δελτία αποστολής αναφερόταν το μοντέλο που παρήγγειλα δεν πρόσεξα την διαφορά ενός γράμματος στο κουτί. Έγινε ήδη επιστροφή του κλιματιστικού και των χρημάτων μου σε συνεργασία με το κατάστημα.

Edited by agentkostas
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου προσοχή! Τα μοντέλα HFU-09HA03 R2 DΒ και HFU-12HA03 R2 DB δεν τα φέρνει πλέον η αντιπροσωπεία!!! Παρήγγειλα το εν λόγο κομμάτι και μου έφεραν το HFU-09H03 R2 DB. Αυτό συνέβη πριν 3ης μέρες και κατά τύχη σε ένα google search είδα το post αυτό.

 

Κώστα σε ευχαριστώ πολύ. Δεν θα έπαιρνα πρέφα μιας και τα κλιματιστικά βρίσκονται στο χωριό και θα τοποθετηθουν σε κανά μήνα.

 

Παρέλαβα κι εγώ χτες, 2 τεμάχια HFU-12H03 R2 DB ενώ είχα παραγγείλει το HFU-12HA03 R2 DB. Ακόμα ψάχνω να βρω την άκρη με το καταστημα-αντιπροσωπεία αν και τόσο το Δελτίο Αποστολής όσο και το κουτί είναι σαφή. Αυτό που με πειράζει εμένα είναι η κοροϊδία. Αισθητικά πάνω-κάτω ίδια είναι, όμως στη θέρμανση που με ενδιέφερε είναι κλάσης Β. Δυστυχώς τα αντίστοιχα δαπέδου κοστίζουν τα διπλά λεφτά και σκέφτομαι ότι εάν δεν φέρνουν τα νέα από την αντιπροσωπεία να τα κρατήσω παρότι σηκώνει καταγγελία το περιστατικό.

Εμένα εστάλησαν απευθείας από την YALCO AE στη Θεσσαλονίκη και ο έμπορος ουδέποτε ενημερώθηκε για την αλλαγή αυτή.

Edited by panagiotisr
Link to comment
Share on other sites

Κώστα σε ευχαριστώ πολύ. Δεν θα έπαιρνα πρέφα μιας και τα κλιματιστικά βρίσκονται στο χωριό και θα τοποθετηθουν σε κανά μήνα.

 

Παρέλαβα κι εγώ χτες, 2 τεμάχια HFU-12H03 R2 DB ενώ είχα παραγγείλει το HFU-12HA03 R2 DB. Ακόμα ψάχνω να βρω την άκρη με το καταστημα-αντιπροσωπεία αν και τόσο το Δελτίο Αποστολής όσο και το κουτί είναι σαφή. Αυτό που με πειράζει εμένα είναι η κοροϊδία. Αισθητικά πάνω-κάτω ίδια είναι, όμως στη θέρμανση που με ενδιέφερε είναι κλάσης Β. Δυστυχώς τα αντίστοιχα δαπέδου κοστίζουν τα διπλά λεφτά και σκέφτομαι ότι εάν δεν φέρνουν τα νέα από την αντιπροσωπεία να τα κρατήσω παρότι σηκώνει καταγγελία το περιστατικό.

 

Τι να πω… Κρίμα απλά…

 

Τα κλιματιστικά δεν είναι ίδια αισθητικά το ένα μοιάζει σαν ένα παμπάλαιο πράγμα και το άλλο δείχνει ποιο μοντέρνο, θέμα γούστου αυτό δεν λέω…

 

Ούτε είναι ίδια σε τεχνικά χαρακτηριστικά.

 

Από τα service manual τα παρακάτω.

 

HFU-12H03

Cooling capacity(W) 3900 Heating capacity(W) 4100
Cooling coefficient(W/W) 3.51 Heating coefficient(W/W) 3.42
Cooling power input(W) 1110 Heating power input(W) 1200

 

HFU-12HA03

NOMINALCAPACITY and NOMINAL INPUT
NORMINAL Cooling(1) min.~norm.~max. w  850.~3600.~4200.
CAPACITY(3-4) Heating(2) min.~norm.~max. w  1000.~4000.~4500.
NORMINAL Cooling min.~norm.~max. w  320.~1100.~1450. 
INPUT Heating min.~norm.~max. w  380.~1100.~1600.

 

http://www.borino.com/GYC/wattsbtu_calculator.htm

 

Υ.Γ. 1

Η YALCO A.E. εξαγόρασε την Excel A.E. οπότε το ίδιο είναι να ξέρετε.

 

Y.Γ. 2

Ποιος ξέρει μπορεί να τα σκότωσαν λόγο ανταγωνισμού με τα άλλα μοντέλα που κάνουν τα διπλάσια λεφτά(Midea κυρίος). Κρίμα απλά. Πέρα από αυτά πιστεύω ότι πρέπει να αλλάξουν και τις τιμές/Κατάλογοι γιατί δεν είναι δυνατόν να διαφημίζουν άλλα και να στέλνουν άλλα στην ίδια τιμή.

Edited by agentkostas
Link to comment
Share on other sites

Κώστα,

πέρα από την αλλαγή στο εσωτερικό μηχάνημα, ο συμπιεστής είχε τα χαρακτηριστικά του ΗΑ; Ήταν :

DC Inverter DA89X1C-20FZ για τα 9000BTU

DC Inverter DA108X1C-20FZ3 για τα 12000btu;

 

Το SERVICE MANUAL στο οποίο αναφέρεσαι είναι του 2004 και τα παραπάνω νούμερα μιλούν για ON/OFF συμπιεστή και όχι INVERTER όπως του HA μηχανήματος. Αυτά που στείλανε, απ'ότι βλέπω στο Δ.Απ. λέει INV και όχι DB και πρέπει να είναι αυτά που θα δεις στη σελίδα 6.

 

Άσχετο αλλά ένας γνωστός ψάχνει για 9000-12000 btu για κρεβατοκάμαρα. Αυτό που έχει και ιονιστή τι λέει;

 

http://www.skroutz.gr/s/274675/Singer-12H53R.html

Αλλιώς να του προτείνω Gree Change;

Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

Κώστα,

πέρα από την αλλαγή στο εσωτερικό μηχάνημα, ο συμπιεστής είχε τα χαρακτηριστικά του ΗΑ; Ήταν :

DC Inverter DA89X1C-20FZ για τα 9000BTU

DC Inverter DA108X1C-20FZ3 για τα 12000btu;

 

Το SERVICE MANUAL στο οποίο αναφέρεσαι είναι του 2004 και τα παραπάνω νούμερα μιλούν για ON/OFF συμπιεστή και όχι INVERTER όπως του HA μηχανήματος. Αυτά που στείλανε, απ'ότι βλέπω στο Δ.Απ. λέει INV και όχι DB και πρέπει να είναι αυτά που θα δεις στη σελίδα 6.

 

Αυτό δεν το γνωρίζω ίσως είναι έτσι όπως το λες. Δεν βρήκα κάποιο νέο Service Manual. Αλά και σε αυτό που μου έδηξες δεν είναι ακριβός ίδια σε απόδοση τα 2 μοντέλα inverter. Αν μάθω κάτι νέο θα το ποστάρω.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν καταλαβαίνεις τι λέω. 2106299971 πάρε τηλέφωνο την Excel A.E. (Επίσημος εισαγωγέας και αντιπρόσωπος της Haier στην Ελλάδα) και ρώτα τους αν υπάρχει το 09HA03/R2 (DB). Aν σου πουν ναι, ρώτα τους αν συγκεκριμένα είναι το 09HA03 και όχι το 09H03. Συνεπώς οι κατάλογοι στα Ελληνικά καταστήματα γράφουν για το 09HA03 και η αντιπροσωπεία στέλνει το 09H03 που οπτικά δεν έχει καμία σχέση, εγώ δε θα το έβαζα ποτέ μέσα στο σπίτι μου αυτό το πράγμα xD.

 

Επειδή ενα συγκεκριμένο κατάστημα δεν είχε το μηχάνημα που παράγγειλες ,και τώρα έρχεται αυτό αν το παραγγείλεις αυτή την στιγμή, γιατι το γενικεύεις ; Υπάρχουν και καταστήματα με στοκ,έπρεπε να ψάξεις σχετικά.Από την άλλη όταν ένα προιόν δεν είναι διαθέσιμο,αν το παραγγειλες έστω και μέσω καταλόγου, είναι υποχρεωμένοι να στο πούνε από το κατάστημα ότι αντιπροσωπεία τους είπε δεν υπάρχει κάτι, και πλέον έρχεται άλλο.

 

Όταν το παρέλαβα στα δελτία αποστολής αναφερόταν το μοντέλο που παρήγγειλα δεν πρόσεξα την διαφορά ενός γράμματος στο κουτί. Έγινε ήδη επιστροφή του κλιματιστικού και των χρημάτων μου σε συνεργασία με το κατάστημα.

 

Μήπως δεν προσέχεις εσύ τις συναλλαγές σου ;

Κατηγορείς κάποιον ότι σε κορόιδεψε, και τώρα για απάτη ,όταν λες στο δελτίο αποστολής έγραφε άλλο μοντέλο.:!:

Οταν εννοείς παραπάνω ήξεραν τι στέλνουν, και το λένε όταν τους ρωτήσεις,δεν χρειαζόταν να γράψουν ψέμματα στο δελτίο αποστολής.

Πόσο μάλλον αφού επέστρεψες το κλιματιστικό,οπότε δέχτηκαν ότι έστειλαν άλλο.Λογικά λοιπόν το κατάστημα γνώριζε....

 

Αυτό δεν το γνωρίζω ίσως είναι έτσι όπως το λες. Δεν βρήκα κάποιο νέο Service Manual. Αλά και σε αυτό που μου έδηξες δεν είναι ακριβός ίδια σε απόδοση τα 2 μοντέλα inverter. Αν μάθω κάτι νέο θα το ποστάρω.

 

Aυτό που αναφέρεστε είναι για την Ιταλική αγορά.Για να βρείτε το δικό σας ,αν δεν διάβασες καλά παραπάνω για τις Κινέζικες εταιρίες ....

...μόνο ο εισαγωγέας ξέρει τι έχει φέρει.

 

Η YALCO A.E. εξαγόρασε την Excel A.E. οπότε το ίδιο είναι να ξέρετε.

 

Ενας όμιλος επιχειρήσεων είναι εδώ και καιρό:)

 

Ποιος ξέρει μπορεί να τα σκότωσαν λόγο ανταγωνισμού με τα άλλα μοντέλα που κάνουν τα διπλάσια λεφτά(Midea κυρίος). Κρίμα απλά. Πέρα από αυτά πιστεύω ότι πρέπει να αλλάξουν και τις τιμές/Κατάλογοι γιατί δεν είναι δυνατόν να διαφημίζουν άλλα και να στέλνουν άλλα στην ίδια τιμή.

 

 

Μάλλον δεν πρόσεξες αυτό που λέμε συνεχώς ,ότι οι αμιγώς Κινέζικες εταιρίες και οι εισαγωγείς τους έτσι δουλεύουν.

Το μοντέλο που σου έστειλαν δεν είναι παλιό,γιατί αναφέρεται (δες παραπάνω) στο επίσημο site της εταιρίας για τωρινό μοντέλο για κάποιες αγορές της Ευρώπης.Οσο αφορά αντίστοιχα της Μidea,επειδή πωλούνται ακριβότερα δεν σημαίνει ότι είναι καλύτερα,ούτε ότι δεν μπορεί να τύχει παρόμοια.

 

Όσο για την μη αλλαγή στους καταλόγους και την μη ενημέρωση από την αντιπροσωπεία προχώρησα σε έγγραφη καταγγελία στο ΙΝΚΑ.

 

Αν αποδειχθεί ότι ήξερες τι αγόραζες θα σε κυνηγήσει η εταιρία νομικά για συκοφαντική δυσφήμιση.

Μάλλον το κατάστημα πρέπει να καταγγείλεις τι σου πούλησαν (όπως σου ανέφερα αρχικά)

 

Κώστα σε ευχαριστώ πολύ. Δεν θα έπαιρνα πρέφα μιας και τα κλιματιστικά βρίσκονται στο χωριό και θα τοποθετηθουν σε κανά μήνα. Παρέλαβα κι εγώ χτες, 2 τεμάχια HFU-12H03 R2 DB ενώ είχα παραγγείλει το HFU-12HA03 R2 DB. Ακόμα ψάχνω να βρω την άκρη με το καταστημα-αντιπροσωπεία αν και τόσο το Δελτίο Αποστολής όσο και το κουτί είναι σαφή. Αυτό που με πειράζει εμένα είναι η κοροϊδία. Αισθητικά πάνω-κάτω ίδια είναι, όμως στη θέρμανση που με ενδιέφερε είναι κλάσης Β. Δυστυχώς τα αντίστοιχα δαπέδου κοστίζουν τα διπλά λεφτά και σκέφτομαι ότι εάν δεν φέρνουν τα νέα από την αντιπροσωπεία να τα κρατήσω παρότι σηκώνει καταγγελία το περιστατικό.

Εμένα εστάλησαν απευθείας από την YALCO AE στη Θεσσαλονίκη και ο έμπορος ουδέποτε ενημερώθηκε για την αλλαγή αυτή.

 

Αφού γράφει άλλο το δελτίο αποστολής από ότι παράγγειλες ,μπορείς να το επιστρέψεις.

Υποννοείς όμως ότι αυτά που είχες παραγγείλει, κοστίζουν τα διπλάσια χρήματα ,οπότε αν στα χρέωσαν κανονικά και όχι με καπέλο για κερδίσουν

την διαφορα ,δεν τίθεται θέμα καταγγελίας ,γιατί μπορεί να ισχυριστούν απλά λάθος (καθώς έχεις το δικαίωμα επιστροφής).

 

Άσχετο αλλά ένας γνωστός ψάχνει για 9000-12000 btu για κρεβατοκάμαρα. Αυτό που έχει και ιονιστή τι λέει;

 

http://www.skroutz.gr/s/274675/Singer-12H53R.html

Αλλιώς να του προτείνω Gree Change;

 

Αν όντως έχει ιονιστή,σαν Haier μοιάζει .Πάντως κάποια Singer που είχα δεί περσι ήταν φασόν Gree Πακιστάν, και η φίρμα δεν έχει σχέση

με την γνωστή Singer που βγάζει ραπτομηχανές και μικροσυσκευές.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Επειδή ενα συγκεκριμένο κατάστημα δεν είχε το μηχάνημα που παράγγειλες ,και τώρα έρχεται αυτό αν το παραγγείλεις αυτή την στιγμή, γιατι το γενικεύεις ; Υπάρχουν και καταστήματα με στοκ,έπρεπε να ψάξεις σχετικά.

 

Από την άλλη όταν ένα προιόν δεν είναι διαθέσιμο,αν το παραγγειλες έστω και μέσω καταλόγου, είναι υποχρεωμένοι να στο πούνε από το κατάστημα ότι αντιπροσωπεία τους είπε δεν υπάρχει κάτι, και πλέον έρχεται άλλο.

 

 

 

 

Μήπως δεν προσέχεις εσύ τις συναλλαγές σου ; :)

Κατηγορείς κάποιον ότι σε κορόιδεψε, και τώρα για απάτη ,όταν λες στο δελτίο αποστολής έγραφε άλλο μοντέλο.:!:

Οταν εννοείς παραπάνω ήξεραν τι στέλνουν, και το λένε όταν τους ρωτήσεις,δεν χρειαζόταν να γράψουν ψέμματα στο δελτία αποστολής.

Πόσο μάλλον αφού επέστρεψες το κλιματιστικό,οπότε δέχτηκαν ότι έστειλαν άλλο.Λογικά λοιπόν το κατάστημα το γνώριζε....

 

 

 

Aυτό που αναφέρεστε είναι για την Ιταλική αγορά.Για να βρείτε το δικό σας ,αν δεν διάβασες καλά παραπάνω για τις Κινέζικες εταιρίες ....

...μόνο ο εισαγωγέας ξέρει τι έχει φέρει.:!:

 

 

 

Ενας όμιλος επιχειρήσεων είναι εδώ και καιρό:)

 

 

 

Μάλλον δεν πρόσεξες αυτό που λέμε συνεχώς ,ότι οι αμιγώς Κινέζικες εταιρίες και οι εισαγωγείς τους έτσι δουλεύουν.

Το μοντέλο που σου έστειλαν δεν είναι παλιό,γιατί αναφέρεται (δες παραπάνω) στο επίσημο site της εταιρίας για τωρινό μοντέλο για κάποιες αγορές της Ευρώπης.

 

 

 

Αν αποδειχθεί ότι ήξερες τι αγόραζες θα σε κυνηγήσει η εταιρία νομικά για συκοφαντική δυσφήμιση.

Μάλλον το κατάστημα πρέπει να καταγγείλεις τι σου πούλησαν (όπως σου ανέφερα αρχικά)

 

 

 

Αφού γράφει άλλο το δελτίο αποστολής από ότι παράγγειλες ,μπορείς να το επιστρέψεις.

Υποννοείς όμως ότι αυτά που είχες παραγγείλει, κοστίζουν τα διπλάσια χρήματα ,οπότε αν στα χρέωσαν κανονικά και όχι με καπέλο για κερδίσουν την διαφορα ,δεν τίθεται θέμα καταγγελίας ,γιατί μπορεί να ισχυριστουν απλά λάθος (καθώς έχεις το δικαίωμα επιστροφής).

 

Αγόρασα ένα μοντέλο μέσο καταλόγου που παρέχει ο αντιπρόσωπος στο κατάστημα. Το προϊόν σταμάτησε να εισάγετε από την αντιπροσωπεία και αντί για το HFU-09HA03 η αντιπροσωπεία χωρίς να ενημερώσει το κατάστημα, εμένα και τους καταλόγους στέλνει ένα άλλο μοντέλο. Σου ξανά λέω εγώ ήξερα τι αγόραζα, αγόρασα το HFU-09HA03/R2 (DB) και όχι το HFU-09H03/R2 (DB).

 

Στο δελτίο αποστολής γράφει HFU-09HA03/R2 (DB).

 

Το κατάστημα δέχτηκε άμεσα την επιστροφή και με ενημέρωσε ότι δεν έλαβε κάποια σχετική γνώση από την αντιπροσωπεία και προφανώς ο υπάλληλος τους δεν πρόσεξε την διαφορά του γράμματος όπως και εγώ. Τι δε καταλαβαίνεις;

Αν κοιτάξεις στο thread το ίδιο συνέβη και σε άλλο άτομο.

 

Δεν κατηγορώ κανέναν για απάτη καθώς έγινε άμεσα επιστροφή του προϊόντος από το κατάστημα που έγινε η αγορά.

 

http://www.skroutz.gr/s/49578/Haier-HFU-09HA03-R2-DB.html?keyphrase=hfu-09ha03

 

http://www.skroutz.gr/search?cat_id=&keyphrase=hfu-09h03

 

 

Αφού τα πράγματα είναι ξεκάθαρα τι ακριβός προσπαθείς να αποδείξεις με τα post σου; Ότι έχω κάπου άδικο; Είναι η δεν είναι διαφορετικά μοντέλα; Έχουν η δεν έχουν διαφορές εξ όψεως;

Edited by agentkostas
Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα είναι ξεκάθαρα, ότι το κατάστημα δέχτηκε την αλλαγή γιατί αυτό φταίει και γνώριζε σχετικά .:)

(ανέφερα εξαρχής τι μπορεί ν'ισχύει και τι έπρεπε να κάνεις) http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3679840#post3679840 .

 

Δεν γίνεται στον έναν η εταιρία να έστειλε δελτίο αποστολής σωστά (με το άλλο μοντέλο που φέρνει τώρα) ,και σε σένα έστειλαν

δελτίο αποστολής με στοιχεία προιόντος που δεν φέρνουν :!:

 

Με πωλήσεις καταλόγου είναι το πιό εύκολο όλοι να πουλάνε,αλλά δεν ξέρεις και αν ο εισαγωγέας τους έχει ενημερώσει και με νέο κατάλογο,

άσχετα τι σου είπε εσένα ο έμπορος, και δεν ξέρεις ακόμα και τι εμπορική σχέση έχει κάθε έμπορος με τον εισαγωγέα (για ενημέρωση).

 

Τέλος στο skroutz.gr δεν είναι μέσα ούτε όλα τα καταστήματα ,ούτε και ότι πουλάνε εκεί μέσα είναι αξιόπιστα ή άμεσα διαθέσιμα.

Αυτό εσύ πρέπει να το ψάξεις από κοντά σε άλλα καταστήματα κλπ. και να δείς αν υπάρχει στοκ ή όχι ,αφού αναφέρεται κάτι ακόμα "επίσημα".

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα είναι ξεκάθαρα, ότι το κατάστημα δέχτηκε την αλλαγή γιατί αυτό φταίει και γνώριζε σχετικά .:)

(ανέφερα εξαρχής τι μπορεί ν'ισχύει και τι έπρεπε να κάνεις) http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3679840#post3679840 .

 

Δεν γίνεται στον έναν η εταιρία να έστειλε δελτίο αποστολής σωστά (με το άλλο μοντέλο που φέρνει τώρα) ,και σε σένα έστειλαν

δελτίο αποστολής με στοιχεία προιόντος που δεν φέρνουν :!:

 

Με πωλήσεις καταλόγου είναι το πιό εύκολο όλοι να πουλάνε,αλλά δεν ξέρεις και αν ο εισαγωγέας τους έχει ενημερώσει και με νέο κατάλογο,

άσχετα τι σου είπε εσένα ο έμπορος, και δεν ξέρεις ακόμα και τι εμπορική σχέση έχει κάθε έμπορος με τον εισαγωγέα (για ενημέρωση).

 

Τέλος στο skroutz.gr δεν είναι μέσα ούτε όλα τα καταστήματα ,ούτε και ότι πουλάνε εκεί μέσα είναι αξιόπιστα ή άμεσα διαθέσιμα.

Αυτό εσύ πρέπει να το ψάξεις από κοντά σε άλλα καταστήματα κλπ. και να δείς αν υπάρχει στοκ ή όχι ,αφού αναφέρεται κάτι ακόμα "επίσημα".

 

Έχεις υπόψιν καταστήματα εντός αττικής που έχουν στοκ σε κλιματιστικά haier;

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζω κάποια καταστήματα από το δίκτυο της,αλλά δεν μπορώ να ξέρω αν έχουν το συγκεκριμένο,γιατί δεν πουλάνε όλοι και όλη την γκάμα.:)

 

Είναι πιό εύκολο να τηλ. στην αντιπροσωπεία και να ρωτήσεις το συγκεκριμένο που θες, αφού λένε εξαντλήθηκε,σε ποιά καταστήματα

το είχαν δώσει τελευταία.Δεν θα τα έχουν πουλήσει όλοι με τέτοια κρίση,εδώ δεν πούλαγαν σε καλές εποχές ότι στόκαραν....Αν δεν το βρείς,

μπορείς να ρωτήσεις είτε απευθείας, είτε από άλλο κατάστημα (που θα έχουν κίνητρο για να σε κάνουν πελάτη να σου πουν αλήθεια),

πότε θα το ξαναφέρουν ,γιατί για να υπάρχει στους καταλόγους, κάποτε θα ξανάρθει :!: (εκτός αν σου πούν τέλος ,βγήκε νέος κατάλογος).

 

Το πιό πιθανό είναι να υπάρχει πολιτική αυτή την περίοδο να σπρώξουν κάποιοι έμποροι το άλλο μοντέλο (επίσης τρέχων,αλλά για άλλες αγορές ,

καθώς και σε πολλές φίρμες τελευταία έρχονται "περίεργα" μοντέλα).Αυτό γιατί απλά κερδίζουν περισσότερο, εν γνώση του εισαγωγέα για την εγγύηση,δεν ξέρει κανείς τι συμφωνίες γίνονται πλέον λόγω κρίσης για πιό φθηνά υποτίθεται.Αν έχουν τα περιθώρια κέρδους,πολύ εύκολα ρισκάρουν

ότι αν δεν αρέσει και επιστραφεί,θα το πουλήσουν ξανά σαν προσφορά και φθηνότερα :X (όπως κάνουν και οι ηλεκτραγορές ,ανταγωνισμός.)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, στην LG θέλει εγκατάσταση από εξουσιοδοτημένο για να σε καλύπτει η εγγύηση? Αν το τοποθετήσει γνωστός μου που είναι ψυκτικός, αλλά δεν ασχολείται τόσο με AC θα έχω πρόβλημα? (Ξέρει από AC απλά ασχολείται με άλλα ψυκτικά μηχανήματα)
Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα.

φιλε dal_kos προβλημα θα δημιουργηθει μονο αν το κλιματιστικο βγαλει καποιο προβλημα και η εταιρεια τοτε θα εχει πατημα στο οτι δεν το εκανε καποιος επαγγελματιας ψυκτικος ουτε εξουσιοδοτημενος αλλα καποιος που απλα ξερει,πιστευω οτι δεν αξιζει το ρισκο . σκεψου οτι το μηχανημα μπορει να εχει προβλημα απο μονο του(κολλημενο ανεμιστηρα η καμενη πλακετα) πριν το λειτουργησεις και εκει δεν σε καλυπτει....

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας.

 

Για χωρο σαλονι τραπεζαρια περιπου 20 τετραγωνικων με πολυ καλη μονωση αλλα τελευταιου οροφου εχω καταληξει σε

http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10098704 αυτο εδω.

Η αγορα θα γινει μονο απο κοτσοβολο καθως εχω χρηματα απο επιστροφη περιπου αυτα. Ξερω οτι λογικα ειναι κινεζικο, αλλα σαν πιο εμπειροι το προτεινετε ? Το θελω μονο για ψυξη.

 

καθε βοηθεια ειναι πολυτιμη, ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας.

 

Για χωρο σαλονι τραπεζαρια περιπου 20 τετραγωνικων με πολυ καλη μονωση αλλα τελευταιου οροφου εχω καταληξει σε

http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10098704 αυτο εδω.

Η αγορα θα γινει μονο απο κοτσοβολο καθως εχω χρηματα απο επιστροφη περιπου αυτα. Ξερω οτι λογικα ειναι κινεζικο, αλλα σαν πιο εμπειροι το προτεινετε ? Το θελω μονο για ψυξη.

 

καθε βοηθεια ειναι πολυτιμη, ευχαριστω πολυ.

 

Όσο αφορά το μοντέλο, δεν γνωρίζω κάτι, και θα σου απαντήσουν οι υπόλοιποι.

 

Όσο αφορά το χώρο σου, ανάλογα αν είναι νότιος ή βόρειος αλλάζουν οι ανάγκες σου. Καλό είναι να πας σε τεχνικό, αλλά επειδή στο κοτσόβωλο δε θα βγάλεις άκρη το σύνηθες είναι να υπολογίζεις περίπου 500*τετραγωνικά.

 

Αυτό το κλιματιστικό που έδωσες, με καλή μόνωση πιστεύω σε καλύπτει άνετα.

 

Επίσης να έχετε υπόψη πως τα inverter αν τα δουλεύεις στο 100% της ισχύος τους έχουν λίγο χαμηλότερη απόδοση από τα συμβατικά. Δηλαδή αν υπολογίζετε πως θέλελτε 10000 BTU, καλύτερα να πάτε σε 12inverter ή 9απλό. Το 9άρι inverter θα δουλεύει συνέχεια, οπότε δεν θα έχετε αισθητή οικονομία, ενώ σε ακραίες καταστάσεις (40 βαθμοί έξω, εξωτερική μονάδα εκτεθιμένη στο ήλιο) δε θα σας καλύπτει.

 

Επίσης για ψύξη καλό είναι η μονάδα να είναι σε ανατολικό ή βόρειο τοίχο αν είναι δυνατόν. Αλλιώς ένα οριζόντιο σκίαστρο από πάνω της σε απόσταση περίπου 10 εκατοστών με μήκος περίπου (βάθος μονάδας)+0,5*(ύψος μονάδας), μπορεί να βελτιώσει την απόδοση της τα καλοκαιρινά μεσημέρια.

 

ΥΓ: Οι υπολογισμοί με τετραγωνικά είναι πολύ μπακαλίστικοι, αλλά προκειμένου να ζητήσουμε μελέτη θερμομόνωσης...

Απλά για την ιστορία, να ξέρετε πως για κανονικούς υπολογισμούς απαιτείται γνώση εμβαδού τοίχων, εμβαδού ανοιγμάτων και ποιότητα μόνωσης. Αλλά αυτά είναι ψιλά γράμματα, που το (υπερδιαστασιολογημένο σε πολλές περιπτώσεις) 500*τμ τα καλύπτει

Edited by dal_kos
Link to comment
Share on other sites

Όσο αφορά το μοντέλο, δεν γνωρίζω κάτι, και θα σου απαντήσουν οι υπόλοιποι.

 

Όσο αφορά το χώρο σου, ανάλογα αν είναι νότιος ή βόρειος αλλάζουν οι ανάγκες σου. Καλό είναι να πας σε τεχνικό, αλλά επειδή στο κοτσόβωλο δε θα βγάλεις άκρη το σύνηθες είναι να υπολογίζεις περίπου 500*τετραγωνικά.

 

Αυτό το κλιματιστικό που έδωσες, με καλή μόνωση πιστεύω σε καλύπτει άνετα.

 

Επίσης να έχετε υπόψη πως τα inverter αν τα δουλεύεις στο 100% της ισχύος τους έχουν λίγο χαμηλότερη απόδοση από τα συμβατικά. Δηλαδή αν υπολογίζετε πως θέλελτε 10000 BTU, καλύτερα να πάτε σε 12inverter ή 9απλό. Το 9άρι inverter θα δουλεύει συνέχεια, οπότε δεν θα έχετε αισθητή οικονομία, ενώ σε ακραίες καταστάσεις (40 βαθμοί έξω, εξωτερική μονάδα εκτεθιμένη στο ήλιο) δε θα σας καλύπτει.

 

Επίσης για ψύξη καλό είναι η μονάδα να είναι σε ανατολικό ή βόρειο τοίχο αν είναι δυνατόν. Αλλιώς ένα οριζόντιο σκίαστρο από πάνω της σε απόσταση περίπου 10 εκατοστών με μήκος περίπου (βάθος μονάδας)+0,5*(ύψος μονάδας), μπορεί να βελτιώσει την απόδοση της τα καλοκαιρινά μεσημέρια.

 

ΥΓ: Οι υπολογισμοί με τετραγωνικά είναι πολύ μπακαλίστικοι, αλλά προκειμένου να ζητήσουμε μελέτη θερμομόνωσης...

Απλά για την ιστορία, να ξέρετε πως για κανονικούς υπολογισμούς απαιτείται γνώση εμβαδού τοίχων, εμβαδού ανοιγμάτων και ποιότητα μόνωσης. Αλλά αυτά είναι ψιλά γράμματα, που το (υπερδιαστασιολογημένο σε πολλές περιπτώσεις) 500*τμ τα καλύπτει

 

αυτο που εχω τονισει με μαυρα γραμματα

κανεις λαθος. το inverter παντα αποδιδει περισσοτερα btu/h

ενα 9ρι inverter αποδιδει γυρω στις 11000 btu/h

Link to comment
Share on other sites

αυτο που εχω τονισει με μαυρα γραμματα

κανεις λαθος. το inverter παντα αποδιδει περισσοτερα btu/h

ενα 9ρι inverter αποδιδει γυρω στις 11000 btu/h

 

Εχμ ναι.. Ήταν αρκετά γενική η τοποθέτηση μου. Όταν το δουλεύεις στο 100% της μέγιστης δικής του απόδοσης.

Αν αποδίδει 11000 και το δουλεύεις στα 11000 τοτε χάνει λίγο λόγω του κυκλώματος μετατροπής του ρεύματος.

Επίσης τα 11000 αν δεν κάνω λάθος μπορεί να τα αποδώσει για ένα συγκεκριμένο χρόνο και όχι για συνεχές φορτίο 100%. Γι αυτό το λόγο κιολας θεωρείται 9άρι.

Αν κάνω λάθος διόρθωσε με. :)

Link to comment
Share on other sites

Εχμ ναι.. Ήταν αρκετά γενική η τοποθέτηση μου. Όταν το δουλεύεις στο 100% της μέγιστης δικής του απόδοσης.

Αν αποδίδει 11000 και το δουλεύεις στα 11000 τοτε χάνει λίγο λόγω του κυκλώματος μετατροπής του ρεύματος.

Επίσης τα 11000 αν δεν κάνω λάθος μπορεί να τα αποδώσει για ένα συγκεκριμένο χρόνο και όχι για συνεχές φορτίο 100%. Γι αυτό το λόγο κιολας θεωρείται 9άρι.

Αν κάνω λάθος διόρθωσε με. :)

 

θα δουλεψει στο μαξ οσο αυτο κρινει και για οσο χρειαστει να πιασει την επιθυμητη θερμοκρασια, χωρις να χασει.συνηθως το κανει λιγο μετα την εκκινηση ωστε να θερμανει η να ψυξει τον χωρο γρηγοροτερα

 

οταν εχουμε εξωτερικη 40 και επιθυμητη εσωτερικη 28 θα δουλευει συνεχεια στο μαξ σαν ενα συμβατικο σταθερων στροφων γιατι ειναι γνωστο οτι το μεγιστο Δ.Τ ειναι 8-12 βαθμους(θεωρητικα παντα αλλα και με εξαιρεσεις). επισης γνωστο ειναι οτι τα inverter κανουν γρηγοροτερα αποσβεση το φθινοπωρο και την ανοιξη οπου η θερμοκρασια δεν ξεπερναει τους +25 η τους +15 :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας.

 

Για χωρο σαλονι τραπεζαρια περιπου 20 τετραγωνικων με πολυ καλη μονωση αλλα τελευταιου οροφου εχω καταληξει σε

http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10098704 αυτο εδω. Η αγορα θα γινει μονο απο κοτσοβολο καθως εχω χρηματα απο επιστροφη περιπου αυτα. Ξερω οτι λογικα ειναι κινεζικο, αλλα σαν πιο εμπειροι το προτεινετε ? Το θελω μονο για ψυξη.

καθε βοηθεια ειναι πολυτιμη, ευχαριστω πολυ.

 

Καλώς ήλθες στην παρέα μας :)

Κάνε ένα κόπο να διαβάσεις προηγούμενες σελίδες από την μέση και μετά ,θα βρείς σίγουρα κάτι χρήσιμο πως να επιλέξεις κάτι .

 

Για το παραπάνω που ανέφερες ,θα έλεγα να το αποφύγεις και να πάρεις αυτό με καλύτερη τιμή που θα σου κάνουν τώρα (παίζει και διαφήμιση)

καθώς άλλη τιμή Ιnternet άλλο πραγματική ή σε λίγες μέρες με τις εκπτώσεις http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10054521

 

Αν έχεις αμφιβολίες μην βιαστείς για αγορά και εδώ είμαστε :)

 

Παιδιά, στην LG θέλει εγκατάσταση από εξουσιοδοτημένο για να σε καλύπτει η εγγύηση? Αν το τοποθετήσει γνωστός μου που είναι ψυκτικός, αλλά δεν ασχολείται τόσο με AC θα έχω πρόβλημα? (Ξέρει από AC απλά ασχολείται με άλλα ψυκτικά μηχανήματα)

 

Τελικά υποθέτω κατέληξες στο Libero γιατί το βρήκες Κορέας .:)

Για την εγκατάσταση αν κόψει ο γνωστός σου απόδειξη δεν υπάρχει πρόβλημα, η LG δέχεται εγκατάσταση απλά από επαγγελματία ψυκτικό:)

 

Επίσης για ψύξη καλό είναι η μονάδα να είναι σε ανατολικό ή βόρειο τοίχο αν είναι δυνατόν. Αλλιώς ένα οριζόντιο σκίαστρο από πάνω της σε απόσταση περίπου 10 εκατοστών με μήκος περίπου (βάθος μονάδας)+0,5*(ύψος μονάδας), μπορεί να βελτιώσει την απόδοση της τα καλοκαιρινά μεσημέρια.

 

Αυτό παίζει ρόλο μόνο αν το κλιματιστικό έχει αισθητήρα εξωτερικής θερμοκρασίας και υγρασίας (πλέον ελάχιστα στην αγορά).

Η αντοχή της εξωτερικής μονάδας στις εξωτερικές συνθήκες και τα όρια λειτουργία της ,αναφέρονται στα χαρακτηριστικά της.

 

Εχμ ναι.. Ήταν αρκετά γενική η τοποθέτηση μου. Όταν το δουλεύεις στο 100% της μέγιστης δικής του απόδοσης.Αν αποδίδει 11000 και το δουλεύεις στα 11000 τοτε χάνει λίγο λόγω του κυκλώματος μετατροπής του ρεύματος.Επίσης τα 11000 αν δεν κάνω λάθος μπορεί να τα αποδώσει για ένα συγκεκριμένο χρόνο και όχι για συνεχές φορτίο 100%. Γι αυτό το λόγο κιολας θεωρείται 9άρι. Αν κάνω λάθος διόρθωσε με. :)

 

Σωστά το κατάλαβες,άσχετα αν δεν το περιέγραψες καλά.:)

Τα Inverter αποδίδουν στα max BTU που αναφέρουν,περίπου 20-30' .Συνήθως είναι αρκετό στα καλά μηχανήματα, να πετύχουν την επιθυμητή θερμοκρασία, και μετά να δουλέψουν στο ρελαντί στροφών (που αναφέρουν) για συντήριση, και πολύ λιγότερο από τα σταθερών στροφών.

Η λειτουργία τους στο max. διακόπτεται για λόγους προστασίας του συμπιεστή ,αυτόματα μετά από τον παραπάνω χρόνο, για άλλο τόσο σε διάρκεια ,εκτός αν υπάρχει κουμπί ενεργοποίησης ξανά. Η απόδοση όμως αλλά και η λειτουργία του κλιματιστικού έχουμε πει κατά επανάληψη,

εξαρτάται πάντα πως υπολογίζει τον χώρο ο υπολογιστής του εσωτερικά,γι'αυτό πρέπει να είναι κατάλληλο για τον χώρο μας και στη κατάλληλη θέση.:!:

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Τελικά υποθέτω κατέληξες στο Libero γιατί το βρήκες Κορέας .:)

Για την εγκατάσταση αν κόψει ο γνωστός σου απόδειξη δεν υπάρχει πρόβλημα, η LG δέχεται εγκατάσταση απλά από επαγγελματία ψυκτικό:)

 

Το βρήκα Κορέας τελικά, οπότε το προτίμησα από τα κινέζικα. :) Παίζει να είναι το πρώτο μηχάνημα σε ελάχιστη τιμή που είναι κατασκευής εκτός Κίνας- Τουρκίας

Απλά για να ξέρουν και οι υπόλοιποι το LG Libero E (αυτή τη περίοδο τουλάχιστον) είναι από Κορέα, ενώ το LG Hero είναι από Τουρκία. Επίσης στο Κοτσόβολο το Libero το βρήκα από Κίνα, οπότε θέλει γενικά λίγο ψάξιμο η όλη κατάσταση.

Σε ευχαριστώ πάντως για τη βοήθεια σου στην επιλογή του μηχανήματος. Θα γράψω και ένα σύντομο review όταν το βάλω, για όποιους άλλους το ψάχνουν.

 

 

 

Αυτό παίζει ρόλο μόνο αν το κλιματιστικό έχει αισθητήρα εξωτερικής θερμοκρασίας και υγρασίας (πλέον ελάχιστα στην αγορά).

Η αντοχή της εξωτερικής μονάδας στις εξωτερικές συνθήκες και τα όρια λειτουργία της ,αναφέρονται στα χαρακτηριστικά της.

 

Το ανέφερα περισσότερο ως προς την έκθεση του στην ηλιακή ακτινοβολία, και τη θέρμανση του από αυτή. Ωστόσο τώρα που το σκέφτομαι το μεγαλύτερο μέρος της συναλλαγής θερμότητας είναι από συναγωγή (αφού μιλάμε για 1500+ κ.μ αέρα ανα ώρα) οπότε δεν πρέπει να επηρεάζει τόσο τη θερμοκρασία του "Υψηλού θερμοδοχείου" η έκθεση στον ήλιο. :X

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΑΛΛΑ ΣΑΣ ΔΙΑΒΑΖΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ.ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ ΣΕ ΔΥΟ ΜΑΡΚΕΣ,daikin-mitsubishi.ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ DAIKIN,ftx 50gv.αν παω καπου και το ζητησω με αυτον τον κωδικο,θα καταλαβουνε? μηπωσ υπαρχουνε και αλλα παρομοια π.χ 50rx gv και γινει μπερδεμα? οπωσ και να εχει θελω τισ γνωμες σασ(προκειτε για ενα χωρο 70 τετραγωνικων) το αλλο ειναι το mitsubishi srk-25zjx-s αυτο το θελω αποκλειστικα για κρεβατοκαμαρα(9αρι ειναι η 12αρι?) τι αξιζει να βαλω 9αρι η 12αρι? την κρεβατοκαμαρα την χτυπαει ο ηλιος μεχρι και το απογευμα. σασ ευχαριστω εκ των προτερων

0

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΑΛΛΑ ΣΑΣ ΔΙΑΒΑΖΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ.ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ ΣΕ ΔΥΟ ΜΑΡΚΕΣ,daikin-mitsubishi.ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ DAIKIN,ftx 50gv.αν παω καπου και το ζητησω με αυτον τον κωδικο,θα καταλαβουνε? μηπωσ υπαρχουνε και αλλα παρομοια π.χ 50rx gv και γινει μπερδεμα?

 

Kαλώς ήλθες στην παρέα μας :) Υποθέτω αφού μας διαβάζεις καιρό ξέρεις πως να επιλέξεις κάτι....

Σ'αυτό που αναφέρεσαι , αν είναι αυτό http://www.skroutz.gr/s/268173/Daikin-FTX50GV-RX50GV.html?keyphrase=DAIKIN%2Cftx+50gv

γιατί να υπάρχει πρόβλημα σε κατάστημα κλιματισμού που γνωρίζει ; :)

 

οπωσ και να εχει θελω τισ γνωμες σασ(προκειτε για ενα χωρο 70 τετραγωνικων)

 

Αλλες παρόμοιες επιλογές που αξίζουν αυτή την περίοδο έχουμε αναφέρει εδώ :

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3679378#post3679378

 

το αλλο ειναι το mitsubishi srk-25zjx-s αυτο το θελω αποκλειστικα για κρεβατοκαμαρα(9αρι ειναι η 12αρι?) τι αξιζει να βαλω 9αρι η 12αρι? την κρεβατοκαμαρα την χτυπαει ο ηλιος μεχρι και το απογευμα. σασ ευχαριστω εκ των προτερων

 

Δεν γράφεις πόσο είναι ο χώρος σου ,το 12αρι είναι αυτό http://www.skroutz.gr/s/271901/Mitsubishi-SRK-35ZIX-S.html

Επειδή όμως είναι αρκετά ακριβότερο ,αν κρίνει τεχνικός ότι κάνει 9αρι οριακά ,μπορείς να βάλεις αυτό που διάλεξες.Ολα τα μηχανήματα της σειράς αυτής, μετρούν και την εξωτερική θερμοκρασία και υγρασία για την επίτευξη της εσωτερικής.Οπότε η αίσθηση που δίνει είναι πολύ καλύτερη από άλλα 9αρια .

 

Το βρήκα Κορέας τελικά, οπότε το προτίμησα από τα κινέζικα. :) Παίζει να είναι το πρώτο μηχάνημα σε ελάχιστη τιμή που είναι κατασκευής εκτός Κίνας- Τουρκίας.Απλά για να ξέρουν και οι υπόλοιποι το LG Libero E (αυτή τη περίοδο τουλάχιστον) είναι από Κορέα, ενώ το LG Hero είναι από Τουρκία. Επίσης στο Κοτσόβολο το Libero το βρήκα από Κίνα, οπότε θέλει γενικά λίγο ψάξιμο η όλη κατάσταση.

 

Kαι Ινδονησίας είδα πρόσφατα κάποια LG όπως έγραφαν στο καρτελάκι μιας ηλεκτραγοράς :cry: Λόγω κρίσης όλα πάνε προς το χειρότερο.:X

 

Σε ευχαριστώ πάντως για τη βοήθεια σου στην επιλογή του μηχανήματος. Θα γράψω και ένα σύντομο review όταν το βάλω, για όποιους άλλους το ψάχνουν.

 

Δεν κάνει τίποτε:)

Είναι σημαντικό τα χρήματα μας να πιάνουν τόπο, και να μην μας κοροιδεύουν διάφοροι για το κέρδος, πόσο μάλλον σε δύσκολες εποχές .

 

Το ανέφερα περισσότερο ως προς την έκθεση του στην ηλιακή ακτινοβολία, και τη θέρμανση του από αυτή. Ωστόσο τώρα που το σκέφτομαι το μεγαλύτερο μέρος της συναλλαγής θερμότητας είναι από συναγωγή (αφού μιλάμε για 1500+ κ.μ αέρα ανα ώρα) οπότε δεν πρέπει να επηρεάζει τόσο τη θερμοκρασία του "Υψηλού θερμοδοχείου" η έκθεση στον ήλιο. :X

 

Θα τα δείς στην πράξη στον χώρο σου.Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι να επιλέξεις την καλύτερη δυνατή θέση στην τοποθέτιση

και να τηρηθούν σωστά οι οδηγίες εγκατάστασης.Αν έχεις αμφιβολίες ,απευθύνσου σε εξουσιοδοτημένο κατάστημα.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι να επιλέξεις την καλύτερη δυνατή θέση στην τοποθέτιση

και να τηρηθούν σωστά οι οδηγίες εγκατάστασης.Αν έχεις αμφιβολίες ,απευθύνσου σε εξουσιοδοτημένο κατάστημα.

 

Τις οδηγίες εγκατάστασης τις γράφει και το μανουαλ του μηχανήματος, ή πρέπει να τις έχει ο εγκαταστάτης?

Σχετικά με τη θέση που θα μπει η εσωτερική μονάδα η μόνη επιλογή είναι αν θα μπει στη μέση του τοίχου ή στην άκρη του.

Όσο αφορά την εξωτερική ακόμα σκέφτομαι τι είναι καλύτερο, ψηλά, ή στο έδαφος.

Κάπου διάβασα πως αν μπει στο ίδιο ύψος με την εσωτερική ή και λίγο παραπάνω, έχει καλύτερη απόδοση το μηχάνημα. Ισχύει?

 

Φοβάμαι κιολας να τη βάλω ψηλά, γιατί πολλά ακούω για κραδασμούς και θόρυβο από εξωτερικές μονάδες. :X

Link to comment
Share on other sites

Οι οδηγίες εγκατάστασης παρέχονται στην συσκευασία.Είναι πολύ εύκολες σε ανάγνωση από κάποιον που ξέρει βασικά πράγματα.

Για τη θέση τοποθέτισης διάβασε εδώ κάποιες γενικές αρχές : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3591388#post3591388

και από εδώ και μετά κάποια σχετικά : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3578230#post3578230

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

τελικά πήρα το Hitachi ras/rac-14KH3 (12.000 BTU) το οποίο βρήκα σε πολύ καλή τιμή (410 ευρώ)

 

το κλιματιστικό αποδίδει πολύ καλά αλλά κάνει θόρυβο. Τυχαίοι συντονισμοί και τρίξιμο στην εξωτερική μονάδα στα όρια του ενοχλητικού σε σημείο να αναρωτιέμαι αν ενοχλεί τους γείτονες. Τα ίδια στην εσωτερική μονάδα ανά διαστήματα βέβαια.

 

Επειδή έχω και Fujitsu και Toyotomi (Ιαπωνίας) στο άλλο σπίτι (και είναι αθόρυβα) αναρωτιέμαι αν πρέπει να πάρω την αντιπροσωπία τηλέφωνο για να έρθει τεχνικός. Την εγκατάσταση την έκανε τεχνικός ο οποίος έκανε καλή δουλειά, ουδεμία σχέση έχει αυτός anyway

Edited by Lusifer_gr

Be Inspired...

 

LuSifer_gr

Link to comment
Share on other sites

Ο θόρυβος είναι κάτι σχετικό με το κατά πόσο ισχύουν τα χαρακτηριστικά που κάθε κατασκευαστής διαφημίζει στα προιόντα του :!:

 

Γενικά κάποιοι θόρυβοι είναι "φυσιολογικοί" σε αρκετά κλιματιστικά λόγω συστολής-διαστολής των υλικών κατασκευής από θέμα ποιότητας

όταν υπάρχουν διαφορές θερμοκρασίας με το περιβάλλον των συσκευών (μέσα και έξω αντίστοιχα),αλλά και μ'αυτές της λειτουργίας του κλιματιστικού από ρυθμίσεις.Συνήθως όμως αυτό συμβαίνει κατά την έναρξη λειτουργίας του κλιματιστικού ή όταν ζορίζεται.

 

Αν έχεις αποκλείσει τελείως τα παραπάνω και το θέμα κακής τοποθέτισης (δες και εδώ : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3598418#post3598418 )

θα πρέπει να το δεί τεχνικός της αντιπροσωπείας μήπως κάτι έτυχε ελαττωματικό στα εσωτερικά του.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...