Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πες μας εντυπώσεις όταν τον κάνεις ,τι περιλάμβανε και τι έκαναν ,και το όνομα του site αν μείνεις ευχαριστημένος.

Τα καλά να λέγονται γιατί ο ανταγωνισμός βοηθά τους καταναλωτές.:)

Λοιπόν έγινε ο καθαρισμός.

Σε γενικές γραμμές πολύ καλές εντυπώσεις.Βέβαια δεν είμαι και γνώστης επί του θέματος αλλά πιστέυω ότι έκανε αυτά που έπρεπε να κάνει.

Ο τύπος φιλικός και πολύ εξυπηρετικός.

-Τσέκαρε και συμπλήρωσε φρέον στην εξωτερική μονάδα

-Έπλυνε τα φίλτρα στην μπανιέρα και επίσης ψέκασε με κάποιο υγρό την εσωτερική για μύκητες κλπ

Επίσης μου σύστησε να τα πλένω τακτικά και γενικά ενδιαφέρθηκε να με ενημερώσε για κάποια βασικά πράγματα.

 

Η εταιρεία είναι η VoltSolution

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Εχω την εξης ερωτηση.

Τα βραδυα,επιδη κανει καποια δροσουλα,και επειδη εχω υπερηλικο ατομο στο σπιτι,ανοιγω το αρκουδισιο,ενα DAIKIN 21άρι,και βλεπω το εξης.

Ενω ξεκιναειθ καλα,και βγαζει ζεστο αερα,(το εχω βαλει στο 20),κοβει,και καποια στιγμη,οταν ξεκιναει,βγαζει κρυο αερα,και οχι ζεστο.

Τι γινεται;

(Πηρα τηλ στην εταιρια,και μου ειπαν,οτι λογω εποχης,και ειδικων θερμοκρασιων,μπερδευεται).

Αλλη γνωμη;

Αρχικά να δηλώσω ότι μόνο ειδικός δεν είμαι. Πρώτα από όλα: τους 20°C τους έχεις βάλει στο τρόπο λειτουργίας ζεστού μόνο και όχι στο αυτόματο, σωστά; Δεύτερον, αν υποθέσουμε ότι το έχεις βάλει στο ζεστό μόνο, εγώ είχα ένα παρόμοιο πρόβλημα, μου άλλαξαν μια βάνα, έφτιαξε για λίγο και μετά από κάποιους μήνες το ξανάπαθε (και δυστυχώς είχε καταλήξει στο χωριό, όπου ο Αθηναίος «μάστορας» φυσικά δεν μπορεί να έρθει). Τότε αποφάσισα να μην το ξαναφτιάξω. Αυτά ως μια πρώτη γνώμη και ως τροφή για συζήτηση από κάποιον πιο ειδικό.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Εχω την εξης ερωτηση.

Τα βραδυα,επιδη κανει καποια δροσουλα,και επειδη εχω υπερηλικο ατομο στο σπιτι,ανοιγω το αρκουδισιο,ενα DAIKIN 21άρι,και βλεπω το εξης.

Ενω ξεκιναειθ καλα,και βγαζει ζεστο αερα,(το εχω βαλει στο 20),κοβει,και καποια στιγμη,οταν ξεκιναει,βγαζει κρυο αερα,και οχι ζεστο.

Τι γινεται; (Πηρα τηλ στην εταιρια,και μου ειπαν,οτι λογω εποχης,και ειδικων θερμοκρασιων,μπερδευεται). Αλλη γνωμη;

 

Αρχικά να δηλώσω ότι μόνο ειδικός δεν είμαι. Πρώτα από όλα: τους 20°C τους έχεις βάλει στο τρόπο λειτουργίας ζεστού μόνο και όχι στο αυτόματο, σωστά;

 

Κανένας "ειδικός" και μή, δεν μπορεί να κρίνει από μια περιγραφή σε δυσλειτουργίες,υποθέσεις κάνουμε :)

 

Θωρητικά :

 

Ενα κλιματιστικό μηχάνημα φέρνει "κρύο" αέρα σε εποχές που δουλεύει σε θέρμανση, την στιγμή που κόβει από θερμοστάτη. Δηλαδή όταν ο χώρος πιάσει την επιθυμητή θερμοκρασία και σταματήσει να δουλεύει ο συμπιεστής έξω. Τότε το κλιματιστικό μηχάνημα ανακυκλοφορεί τον αέρα του χώρου, του οποίου η θερμοκρασία είναι κατά μερικούς βαθμούς χαμηλότερη. Αυτό το γεγονός μας δίνει την αίσθηση του κρύου αέρα. Αν θέλουμε να το αποφύγουμε φροντίζουμε να λειτουργούμε το μηχάνημα στο AUTO.

 

Πρακτικά :

 

-Σε ρύθμιση Αuto ,το κλιματιστικό κανονίζει την λειτουργία θέρμανσης-ψύξης όπως κρίνει ο υπολογιστής του για πιό ευχάριστη ατμόσφαιρα,είτε ανάλογα την θερμοκρασία μόνο δωματίου,είτε αν υπάρχει δυνατότητα λαμβάνει υπόψη και την εξωτερική.Πάντα εδώ καλύτερες οι εργοστασιακές ρυθμίσεις.

-Αν είναι σε ρύθμιση Ηeat και η θερμοκρασία του χώρου είναι η επιθυμητή αρχικά,μετά το μηχάνημα στο ρελαντί δεν βγάζει τίποτε λόγω έτσι το "καταλαβαίνει" ο υπολογιστής του,και αρχίζει να δουλεύει μόνο όταν ο χώρος έχει παγώσει.Ετσι ώσπου να γίνει ζεστό πάλι το δωμάτιο ο αέρας που ανακυκλώνεται στον χώρο είναι κρύος.Επίσης και εδώ προτείνεται κάποια θερμοκρασία από τον κατασκευαστή σαν καλύτερη.

-Πρέπει οι ρυθμίσεις πτερυγίων εξαγωγής αέρα ναναι σύμφωνα με τις οδηγίες.Το λάθος είναι ότι όλοι τις αφήνουν σε μια θέση,χειμώνα-καλοκαίρι.

-Πολλές φορές ενα reset των ρυθμίσεων του κλιματιστικού λύνει πολλά μπλοκαρίσματα (δείτε οδηγίες)

-Αν ο χώρος έχει πολύ υγρασία,δεν μπορεί για κάποιους λόγους να γίνει αφύγρανση.Δοκιμάζει κανείς μεμονομένη λειτουργία Dry.Το ίδιο αντίστροφα το καλοκαίρι μπορείς να'χεις αίσθηση δεν βγάζει κρύο.

 

Δεύτερον, αν υποθέσουμε ότι το έχεις βάλει στο ζεστό μόνο, εγώ είχα ένα παρόμοιο πρόβλημα, μου άλλαξαν μια βάνα, έφτιαξε για λίγο και μετά από κάποιους μήνες το ξανάπαθε (και δυστυχώς είχε καταλήξει στο χωριό, όπου ο Αθηναίος «μάστορας» φυσικά δεν μπορεί να έρθει). Τότε αποφάσισα να μην το ξαναφτιάξω. Αυτά ως μια πρώτη γνώμη και ως τροφή για συζήτηση από κάποιον πιο ειδικό.

 

Αν έχει σπάσει τίποτε ,τότε το κλιματιστικό δεν βγάζει καθόλου κρύο-ζεστό αέρα,απλά μόνο τον αέρα ανεμιστήρα με θερμοκρασία περιβάλλοντος,γιατί έχει απώλεια φρεον.Οπότε τότε πρέπει να το δεί τεχνικός και να μετρήσει σχετικά.Αυτό γίνεται συνήθως στο περιοδικό έλεγχο του κλιματιστικού από ειδικό που δεν πρέπει να τον ξεχνάμε. :!:

 

 

Λοιπόν έγινε ο καθαρισμός.

Σε γενικές γραμμές πολύ καλές εντυπώσεις.Βέβαια δεν είμαι και γνώστης επί του θέματος αλλά πιστέυω ότι έκανε αυτά που έπρεπε να κάνει.

Ο τύπος φιλικός και πολύ εξυπηρετικός.

-Τσέκαρε και συμπλήρωσε φρέον στην εξωτερική μονάδα

-Έπλυνε τα φίλτρα στην μπανιέρα και επίσης ψέκασε με κάποιο υγρό την εσωτερική για μύκητες κλπ

Επίσης μου σύστησε να τα πλένω τακτικά και γενικά ενδιαφέρθηκε να με ενημερώσε για κάποια βασικά πράγματα. Η εταιρεία είναι η VoltSolution

 

Οτι αναφέρεις από καθαρισμό είναι στις οδηγίες συντήρισης του κλιματιστικού,μπορείς να τα κάνεις και μόνος σου,τίποτε ιδιαίτερο.Για καθαρισμό αξίζει το εσωτερικό να λυθεί και να καθαριστεί με "σαπουνάδα" αλλά κοστίζει παραπάνω..Επίσης πάντα ένας τεχνικός πρέπει να ξέρει την φίρμα του κλιματιστικού σε ότι κάνει (δεν αναφέρεις τι κλιματιστικό έχεις αν ήξεραν το μηχανημά σου ,υπάρχουν και σύνθετες κατασκευές)

 

Πολύ θετικό πάντως για 15 ευρώ που κοίταξαν και το φρεον :) Γενικά πάντως θα δείς πολύ σύντομα στην πράξη αν έγινε καλή δουλειά.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Εχω την εξης ερωτηση.

Τα βραδυα,επιδη κανει καποια δροσουλα,και επειδη εχω υπερηλικο ατομο στο σπιτι,ανοιγω το αρκουδισιο,ενα DAIKIN 21άρι,και βλεπω το εξης.

Ενω ξεκιναειθ καλα,και βγαζει ζεστο αερα,(το εχω βαλει στο 20),κοβει,και καποια στιγμη,οταν ξεκιναει,βγαζει κρυο αερα,και οχι ζεστο.

Τι γινεται;

(Πηρα τηλ στην εταιρια,και μου ειπαν,οτι λογω εποχης,και ειδικων θερμοκρασιων,μπερδευεται).

Αλλη γνωμη;

φιλε θεοδωρε δοκιμασες να ανεβασεις θερμοκρασια πανω απο τους 25? το 20 ειναι χαμηλα για θερμανση με εξωτερικη που κυμαινεται απο 18 -23

μηπως τελευταια ειχε γινει καμμια επιδιορθωση στο κλιματιστικο η οποια ειχε συμπληρωμα η διαρροη φρεον?

Link to comment
Share on other sites

Βασικό είναι πως ο υπολογιστής του κλιματιστικού υπολογίζει την εσωτερική θερμοκρασία, και μετά τι θερμοκρασία βάζουμε εμείς.

Αν η διαφορά τους είναι μικρή,δεν υπάρχει αισθητό αποτέλεσμα.Διαφορά θα δεί κανείς, μόνο αν το κλιματιστικό δουλεύει στην θέση Αuto

(συνήθως την έχουν μόνο τα Inverter) ή αν το κλιματιστικό έχει την δυνατότητα να λαμβάνει υπόψη και την εξωτερική θερμοκρασία

(λίγα κλιματιστικά έχουν πλέον αυτή την δυνατότητα λόγω κόστους)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Τελικα,ηταν ακομα χειροτερα,μιας και τελικα,δεν ηταν στο 20,αλλά στο 19.

Θα δω αν υπαρχει Auto,αν και απο την Εταιρια,καποιος μου ειπε,να το βαζω στο Ηeat, και οχι στο Auto,αρα πρεπει να εχει.

Παντως,inverter,ειναι.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν η λειτουργία Αuto να μην είναι προτεινόμενη για το κλιματιστικό σου,γι'αυτό στο είπαν.

Διάβασε πιό παραπάνω που έχω καλύψει κάποιες περιπτώσεις .:)

Link to comment
Share on other sites

παιδια τι λετε για τα παρακάτω μοντέλα ?

Mitsubishi Heavy Industries Σειρα Diamond SRK/SRC- 50ZJX-S

Samsung ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΟ AQV 18KBAN(X) JUNGFRAU FLAGSHIP

βασικά κλείνω προς samsung κυρίως σχεδίασης και διαστάσεων εξωτερικής μονάδας (μικρότερη) αλλά σίγουρα στις προδιαγραφές το Mitsubishi κυριαρχεί.

Link to comment
Share on other sites

Οτι αναφέρεις από καθαρισμό είναι στις οδηγίες συντήρισης του κλιματιστικού,μπορείς να τα κάνεις και μόνος σου,τίποτε ιδιαίτερο.Για καθαρισμό αξίζει το εσωτερικό να λυθεί και να καθαριστεί με "σαπουνάδα" αλλά κοστίζει παραπάνω..Επίσης πάντα ένας τεχνικός πρέπει να ξέρει την φίρμα του κλιματιστικού σε ότι κάνει (δεν αναφέρεις τι κλιματιστικό έχεις αν ήξεραν το μηχανημά σου ,υπάρχουν και σύνθετες κατασκευές)

 

Πολύ θετικό πάντως για 15 ευρώ που κοίταξαν και το φρεον :) Γενικά πάντως θα δείς πολύ σύντομα στην πράξη αν έγινε καλή δουλειά.

14€ απλά για το τυπικό

Επίσης, σίγουρα το σύνολο της εργασίας δεν ήταν κάτι πολύπλοκο.Εκτός από την συμπλήρωση/check του φρέον και τον ψεκασμό για τους μύκητες, που δεν ξέρω τι ακριβώς υγρό είναι αυτό.

Το μηχάνημα ένα samsung ήταν το οπίο προφανώς το γνώριζε, γιατί για κάποιο λόγο έπρεπε να του ζεστάνει τον αισθητήρα με πιστολάκι για να ξεκινήσει να δουλεύει η εξωτερική μονάγα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

14€ απλά για το τυπικό.Επίσης, σίγουρα το σύνολο της εργασίας δεν ήταν κάτι πολύπλοκο.Εκτός από την συμπλήρωση/check του φρέον και τον ψεκασμό για τους μύκητες, που δεν ξέρω τι ακριβώς υγρό είναι αυτό. Το μηχάνημα ένα samsung ήταν το οπίο προφανώς το γνώριζε, γιατί για κάποιο λόγο έπρεπε να του ζεστάνει τον αισθητήρα με πιστολάκι για να ξεκινήσει να δουλεύει η εξωτερική μονάγα.

 

Το υγρό για τους μύκητες στις κυψέλες, είναι απλό αντιμικροβιακό υγρό που βρίσκεις εύκολα πλέον σε σπρει, και μπορείς να ψεκάσεις και μόνος σου (ανάλογα βέβαια και την ευκολία κατασκευής του μηχανήματος).Ο σωστός καθαρισμός όμως αφορά λύσιμο και απλό πλύσιμο ζωτικών εσωτερικών μερών.Τα χημικά δεν παύει να είναι χημικά, και τ'αποτελέσματά τους ανάλογα την ποιότητα τους αλλά και την ποιότητα των μερών του εσωτερικού. :)

 

Αυτό που αναφέρεις ότι ήθελε "να ζεστάνει τον αισθητήρα" για να βάλει μπροστά μόνο την εξωτερική μονάδα για έλεγχο, δεν το καταλαβαίνω.

Πατέντα μου ακούγεται,γιατί συνήθως υπάρχουν διακόπτες γι'αυτό εσωτερικά,αλλά και ανεξάρτητη λειτουργία από ότι ξέρω δεν συνίσταται.

Εντολές ένα κλιματιστικό μηχάνημα παίρνει από το εσωτερικό.Κανονικά πρέπει να τελειώσει κάποιος το εσωτερικό και μετά να ασχοληθεί με το εξωτερικό.

Υποθέτω βέβαια ότι για κάποιους λόγους ή απρόοπτο της στιγμής θα το έκανε έτσι ή κάτι παραπάνω ήξερε για το μηχάνημα σου.. :)

 

παιδια τι λετε για τα παρακάτω μοντέλα ?

Mitsubishi Heavy Industries Σειρα Diamond SRK/SRC- 50ZJX-S

Samsung ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΟ AQV 18KBAN(X) JUNGFRAU FLAGSHIP

βασικά κλείνω προς samsung κυρίως σχεδίασης και διαστάσεων εξωτερικής μονάδας (μικρότερη) αλλά σίγουρα στις προδιαγραφές το Mitsubishi κυριαρχεί.

 

Συγκρίσεις πρέπει να γίνονται με ίδιας κλάσεως μηχανήματα σε ποιότητα ,όχι μόνο με τις προδιαγραφές που αφορούν κατηγορία προιόντων.:!:

Ετσι δεν υπάρχει θέμα σύγκρισης Mitsubishi (πόσο μάλλον της Heavy) ,με κλιματιστικά Sansung.

 

Το παραπάνω Samsung είναι πολύ νέο μοντέλο (σαν χοντρό facelift του περσινού Vivace αλλά με προδιαγραφές του περσινού MB ,μηχανήματα

που προφανώς δεν τράβηξαν από πωλήσεις για να καταργηθούν σχεδιαστικά) ,αλλά το νέο δεν έχει κυκλοφορήσει αρκετά για να ξέρουμε "τι παίζει" .

Δυστυχώς όμως εχω δεί ότι έρχονται πάλι Κινέζικα, και με τα χρήματα που ζητάνε λόγω style, παίρνεις σαφώς καλύτερο μηχάνημα σε άλλες φίρμες.

 

Για το συγκεκριμένο Mitsubishi (όπως και γενικά για τα Samsung) τα'έχουμε πει όμως αρκετές φορές σε προηγούμενα.Μην λέμε τα ίδια :(

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

φιλαρακι ο σωστος καθαρισμος οπως οπως ειπε και ο σταρενιος περιλαμβανει και την αφαρεση της μασκας του κλιματιστικου τον καθαρισμο της,τον καθαρισμο του ανεμιστηρα τον καθαρισμο του στοιχειου με χημικο και πινελο,τον καθαρισμο της αποχετευσης,τον καθαρισμο της εξωτερικης μοναδας και τον ελεγχο του ψυκτικου μεσου και την συμπληρωση αυτου εαν χρειαστει....παντως λιγο δυσκολο να σου συμπληρωσε φρεον με 14 ευρω σερβις..γιατι ειδη τα φρεον ειναι πανακριβα....οσο μπορειτε να αποφευγεται τα ραντεβου σερβις απο το ιντερνετ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στα αξιότιμα μέλη του forum,

 

Έχοντας διαβάσει σχεδόν όλο το topic περί κλιματιστικών, έχοντας αποκτήσει μια ελάχιστη γνώση πάνω στο αντικείμενο, θα ήθελα και εγώ με την σειρά μου τα φώτα σας για την αγορά ενός νέου κλιματιστικού.

 

Θα τοποθετηθεί σε κρεβατοκάμαρα διάστασης 3,50Χ3,00. Ο μεγάλος τοίχος καλύπτεται σχεδόν εξ ολοκλήρου από μπαλκονόπορτα συρόμενη. (2,80 τουλάχιστον). Ο ήλιος πέφτει πάνω στον τείχο αυτό τις μεσημεριανές και απογευματινές ώρες. :cool:

 

Θα ήθελα να μου συστήσετε ένα κλιματιστικό με τα εξής χαρακτηριστικά:

 

1. Πολύ αθόρυβο (περίεργος στον ύπνο!!!)

2. Καλή ποιότητα αέρα (η γυναίκα έχει αλλεργικό άσθμα)

3. Όμορφο design.

 

Προφανώς μας ενδιαφέρει και η ποιότητα του μηχανήματος. Το budget δεν είναι πρόβλημα, αρκεί να αξίζει το μηχάνημα (πάντα εντός λογικών πλαισίων βέβαια!!) Πάντως τα Panasonic για τα οποία λέτε αρκετά καλά λόγια με είχαν απογοητεύσει στο παρελθόν (πολύ μέτρια απόδοση, αρκετός θόρυβος) :(

 

(Ερώτηση: Η εξωτερική μονάδα είναι καλύτερο να κρεμαστεί στον τοίχο, ή να τοποθετηθεί στο πάτωμα??)

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας, και αναμένω προτάσεις!! :D

Link to comment
Share on other sites

Οπως ήδη θα διάβασες σχετικά,αν κάπου βλέπει ο ήλιος χρειαζόμαστε λίγο μεγαλύτερο μηχάνημα για να καλύψουμε τις απώλειες.Η κατηγορία αυτή είναι τα 12αρια για τον χώρο σου, είναι η πιο δημοφιλής στην αγορά, και τα καλά μοντέλα τα έχουμε αναφέρει κατά επανάληψη:)

 

Στα κριτήρια που βάζεις,ο θόρυβος έχουμε πεί είναι κάτι σχετικό,εξαρτάται από πολλά ,όπως και τα Panasonic που εξαιρείς,υπάρχουν διάφορα μοντέλα.

Τα παρακάτω έχουν καλή ποιότητα αέρα,κομψή εμφάνιση,αλλά θα πρέπει να τα δεις από κοντά τι σ'αρέσει,και να τσεκάρεις τιμές και διαθεσιμότητα.

 

http://www.skroutz.gr/s/48798/Toshiba-RAS-B13SKVP-E-RAS-13SAVP-E.html

http://www.skroutz.gr/s/269319/Sharp-AY-XP12LSR.html

http://www.skroutz.gr/s/51564/Hitachi-RAS-RAC-D14EX3.html

 

Η εξωτερική μονάδα όλων είναι μικρή,οπότε τις βάζεις όπου βολεύει, και που είναι καλύτερα θα στο πεί τεχνικός.:)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στα αξιότιμα μέλη του forum,

 

Έχοντας διαβάσει σχεδόν όλο το topic περί κλιματιστικών, έχοντας αποκτήσει μια ελάχιστη γνώση πάνω στο αντικείμενο, θα ήθελα και εγώ με την σειρά μου τα φώτα σας για την αγορά ενός νέου κλιματιστικού.

 

Θα τοποθετηθεί σε κρεβατοκάμαρα διάστασης 3,50Χ3,00. Ο μεγάλος τοίχος καλύπτεται σχεδόν εξ ολοκλήρου από μπαλκονόπορτα συρόμενη. (2,80 τουλάχιστον). Ο ήλιος πέφτει πάνω στον τείχο αυτό τις μεσημεριανές και απογευματινές ώρες. :cool:

 

Θα ήθελα να μου συστήσετε ένα κλιματιστικό με τα εξής χαρακτηριστικά:

 

1. Πολύ αθόρυβο (περίεργος στον ύπνο!!!)

2. Καλή ποιότητα αέρα (η γυναίκα έχει αλλεργικό άσθμα)

3. Όμορφο design.

 

Προφανώς μας ενδιαφέρει και η ποιότητα του μηχανήματος. Το budget δεν είναι πρόβλημα, αρκεί να αξίζει το μηχάνημα (πάντα εντός λογικών πλαισίων βέβαια!!) Πάντως τα Panasonic για τα οποία λέτε αρκετά καλά λόγια με είχαν απογοητεύσει στο παρελθόν (πολύ μέτρια απόδοση, αρκετός θόρυβος) :(

 

(Ερώτηση: Η εξωτερική μονάδα είναι καλύτερο να κρεμαστεί στον τοίχο, ή να τοποθετηθεί στο πάτωμα??)

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας, και αναμένω προτάσεις!! :D

 

καλημερα σε ολους

φιλε raw_power ενα πολυ καλο μηχανημα για την περιπτωση σου ειναι το ururu sara της daikin το οποιο φερνει νωπο αερα απο το περιβαλλον και το προκλιματιζει ενω ειναι και το μοναδικο το οποιο ρυθμιζει την υγρασια επισης μπορει να σου κανει ανανεωση του αερα στο χωρο μεσα σε 2 ωρες

στα θετικα επισης ειναι το flash streamer που βελτιωνει την ποιοτητα του αερα

στα αρνητικα ειναι η μεγαλη εξωτερικη μοναδα και η τιμη αν και στο max αποδιδει 12.000btu/h

αξιζει να του ριξεις μια ματια

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις άμεσες απαντήσεις σας!! Πολύ κατατοπιστικές!!

 

Θα συμφωνήσω με τον Starenios ότι αν δεν πάω να τα δω κάπου από κοντά δεν μπορώ να έχω ολοκληρωμένη άποψη.

Το μόνο που φοβάμαι όμως στην προκειμένη περίπτωση είναι πρώτον ότι οι πωλητές δεν έχουν πάντα το επίπεδο των γνώσεων που έχουν οι εξειδικευμένοι στο χώρο άνθρωποι, και δεύτερον, ειδικά στα πολυκαταστήματα, προσπαθούν να σου προμοτάρουν μηχανήματα τα οποία προωθεί το κατάστημα... :confused:

 

Πάντως, design wise και μόνο, το Samsung http://www.tsampas.gr/product.asp?catid=5823, τα σπάει!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις άμεσες απαντήσεις σας!! Πολύ κατατοπιστικές!!

 

Θα συμφωνήσω με τον Starenios ότι αν δεν πάω να τα δω κάπου από κοντά δεν μπορώ να έχω ολοκληρωμένη άποψη.

Το μόνο που φοβάμαι όμως στην προκειμένη περίπτωση είναι πρώτον ότι οι πωλητές δεν έχουν πάντα το επίπεδο των γνώσεων που έχουν οι εξειδικευμένοι στο χώρο άνθρωποι, και δεύτερον, ειδικά στα πολυκαταστήματα, προσπαθούν να σου προμοτάρουν μηχανήματα τα οποία προωθεί το κατάστημα... :confused:

 

Πάντως, design wise και μόνο, το Samsung http://www.tsampas.gr/product.asp?catid=5823, τα σπάει!!!!

 

ψυκτικος ειμαι κ ξερω :) οσο για το samsung απο design καλο ειναι

Link to comment
Share on other sites

Περί Daikin που αναφέρθηκε :

 

To Ururu Sarara λειτουργεί καλά σε ορισμένες συνθήκες,φέρει τεχνολογία 2004 ,έχει και η Hitachi κάτι παρόμοιο ,παλαιότερα και η Panasonic,αλλά αυτά τα μηχανήματα δεν έχουν πιάσει στην αγορά εμπορικά,ίσως είτε λόγω προβλημάτων,είτε λόγω κόστους,και δεν εξελίχθηκαν με νέα μοντέλα.

 

Το Ururu Sarara όπως και το slim Emura είναι τα καλύτερα της εταιρίας,αλλά όπως όλα τα Daikin είναι υπερτιμημένα στην Ελλάδα,έχουν και ακριβό και μέτριο service ,μάλλον πολιτική του εισαγωγέα είναι να δίνει σημασία μόνο στα επαγγελματικά Daikin που κυριαρχούν διεθνώς,δεν πουλά μαζικά

σε ηλεκτραγορές για φθηνότερες τιμές και ανταγωνισμό ,οπότε η εξυπηρέτιση μέσω καταστημάτων κλιματισμού δεν είναι ότι καλύτερο.

(Στην Ελλάδα σε σύγκριση μεταξύ καταστημάτων κλιματισμού ίδιας κλάσης μηχανημάτων, η Mitsubishi κυριαρχεί ,ενώ και εκεί υπάρχουν προβλήματα)

 

Διεθνώς η Daikin συνεργάζεται στα οικιακά κλιματιστικά με Panasonic και Gree οπότε οι επιλογές είναι περισσότερες να επιλέξει κανείς "παρόμοιο" κλιματιστικό ,αλλά στο εξωτερικό οι τιμές των Daikin είναι επίσης "παρόμοιες" με άλλα μηχανήματα ίδιας κατηγορίας του ανταγωνισμού.

Aν θέλει κανείς Daikin μπορεί να κοιτάξει επίσης και τα Chofu τα όποια είναι φασόν σχεδόν ίδια Daikin με πολύ καλύτερες τιμές.

 

Θα συμφωνήσω με τον Starenios ότι αν δεν πάω να τα δω κάπου από κοντά δεν μπορώ να έχω ολοκληρωμένη άποψη.

Το μόνο που φοβάμαι όμως στην προκειμένη περίπτωση είναι πρώτον ότι οι πωλητές δεν έχουν πάντα το επίπεδο των γνώσεων που έχουν οι εξειδικευμένοι στο χώρο άνθρωποι, και δεύτερον, ειδικά στα πολυκαταστήματα, προσπαθούν να σου προμοτάρουν μηχανήματα τα οποία προωθεί το κατάστημα... :confused:

 

Πάντως, design wise και μόνο, το Samsung http://www.tsampas.gr/product.asp?catid=5823, τα σπάει!!!!

 

Είναι γνωστό ότι οι ηλεκτραγορές μόνο καλές τιμές έχουν και όχι γνώσεις,αλλά βοηθούν στον ανταγωνισμό.

Αν ρωτάς και ψάχνεις συγκεκριμένα μοντέλα ,δεν μπορεί καθένας να σου πουλά ότι θέλει,είναι δικαίωμα σου είναι να ψάχνεις κάτι ιδιαίτερο.

Αν έχεις απορίες σε ότι σου πούν ,εδώ είμαστε να το συζητήσουμε. :)

 

Οσο αφορά το Samsung,διάβασε παραπάνω τι έχουμε πεί,και δες και από κοντά πχ τα πλαστικά του συγκριτικά να κρίνεις σχετική ποιότητα :!:

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Περί Daikin που αναφέρθηκε :

 

To Ururu Sarara λειτουργεί καλά σε ορισμένες συνθήκες,φέρει τεχνολογία 2004 ,έχει και η Hitachi κάτι παρόμοιο ,παλαιότερα και η Panasonic,αλλά αυτά τα μηχανήματα δεν έχουν πιάσει στην αγορά εμπορικά,ίσως είτε λόγω προβλημάτων,είτε λόγω κόστους,και δεν εξελίχθηκαν με νέα μοντέλα.

 

Το Ururu Sarara όπως και το slim Emura είναι τα καλύτερα της εταιρίας,αλλά όπως όλα τα Daikin είναι υπερτιμημένα στην Ελλάδα,έχουν και ακριβό και μέτριο service ,μάλλον πολιτική του εισαγωγέα είναι να δίνει σημασία μόνο στα επαγγελματικά Daikin που κυριαρχούν διεθνώς,δεν πουλά μαζικά

σε ηλεκτραγορές για φθηνότερες τιμές και ανταγωνισμό ,οπότε η εξυπηρέτιση μέσω καταστημάτων κλιματισμού δεν είναι ότι καλύτερο.

(Στην Ελλάδα σε σύγκριση μεταξύ καταστημάτων κλιματισμού ίδιας κλάσης μηχανημάτων, η Mitsubishi κυριαρχεί ,ενώ και εκεί υπάρχουν προβλήματα)

 

Διεθνώς η Daikin συνεργάζεται στα οικιακά κλιματιστικά με Panasonic και Gree οπότε οι επιλογές είναι περισσότερες να επιλέξει κανείς "παρόμοιο" κλιματιστικό ,αλλά στο εξωτερικό οι τιμές των Daikin είναι επίσης "παρόμοιες" με άλλα μηχανήματα ίδιας κατηγορίας του ανταγωνισμού.

Aν θέλει κανείς Daikin μπορεί να κοιτάξει επίσης και τα Chofu τα όποια είναι φασόν σχεδόν ίδια Daikin με πολύ καλύτερες τιμές.

 

 

 

Είναι γνωστό ότι οι ηλεκτραγορές μόνο καλές τιμές έχουν και όχι γνώσεις,αλλά βοηθούν στον ανταγωνισμό.

Αν ρωτάς και ψάχνεις συγκεκριμένα μοντέλα ,δεν μπορεί καθένας να σου πουλά ότι θέλει,είναι δικαίωμα σου είναι να ψάχνεις κάτι ιδιαίτερο.

Αν έχεις απορίες σε ότι σου πούν ,εδώ είμαστε να το συζητήσουμε. :)

 

Οσο αφορά το Samsung,διάβασε παραπάνω τι έχουμε πεί,και δες και από κοντά πχ τα πλαστικά του συγκριτικά να κρίνεις σχετική ποιότητα :!:

 

φιλε μου το να λες οτι τα chofu ειναι ειναι φασον με τα daikin δεν στεκει ,οσο για το οτι εχει βγαλει τα ιδια μοντελα η panasonic(η οποια μεχρι πριν απο κατι χρονια πουλαγε κλιματιστικα στο makro) και η hitachi επιτρεψε μου να ξερω καλυτερα και κατηγορηματικα σου λεω πως κανενα αλλο μοντελο οποιασδηποτε μαρκας δεν εχει σωληνα που φερνει νωπο αερα στο εσωτερικο. οσον αφορα την gree εχει βγαλει το φθηνο μοντελο της daikin το οποιο δεν ειναι ακριβως το ιδιο. διαπιστωμενο. τωρα το οτι η hitachi ή η panasonic αγοραζουν την προηγουμενη τεχνολογια της daikin ισχυει(οπως και αλλες μαρκες sanyo trane) και επειδη σε παρακολουθω καιρο καπου ειδα μια αντιφαση παντα ελεγες οτι τα καταστηματα κλιματισμου εχουν καλυτερη υποστηριξη(για την daikin υποστηριζεις σχεδον το αντιθετο) στην συγκεκριμενη μαρκα βλεπω μια αντιπαθεια σε πολλα γραφωμενα σου.

και για να ξεκαθαρισω την θεση μου ειμαι ψυκτικος εχω καταστημα με κλιματιστικα και πουλαω σχεδον ολες τις μαρκες

 

και κατι τελευταιο για το samsung Που θελει ο raw

οταν η ιδια η εταιρεια σε σεμιναριο λεει οτι η τιμη του θα πεσει στο τελος του καλοκαιριου εμενα κατι δεν μ αρεσει

γενικα οταν βλεπω εταιρειες να αλλαζουν πολιτικη κατι δεν παει καλα

βλεπε καποιες μαρκες οι οποιες στα μεσα του καλοκαιριου κανουν προσφορες ανω του 20% πιστευω να με καταλαβες

 

ΣΗΜΕΙΩΣΗ:δεν θελω να ερθω σε αντιπαραθεση με κανεναν απλα λεω την γνωμη μου

Link to comment
Share on other sites

Οσο αφορά το Samsung,διάβασε παραπάνω τι έχουμε πεί,και δες και από κοντά πχ τα πλαστικά του συγκριτικά να κρίνεις σχετική ποιότητα :!:

 

Επειδή διάβασα, γι'αυτό αναφέρω μόνο για το design!!! :p

 

Μιλώντας με έναν πωλητή σε πολυκατάστημα ηλεκτρικών, μου είπε ότι τα Toshiba και τα Mitsubishi δεν μπορώ να τα βρω σε πολυκαταστήματα, αλλά μόνο με καταστήματα κλιματισμού που πουλάνε μόνο αυτά.. Έπειτα και από μια μικρή αναζήτηση στο δίκτυο, δεν μπόρεσα να βρω κάποια επίσημη αντιπροσωπεία ώστε να μπορέσω να τα δω από κοντά, παρά μόνο σε internetικα μαγαζιά. Έχει κανείς καμία ιδέα που έχει κάποια έκθεση ή ακόμα καλύτερα κάποια αντιπροσωπεία ώστε να είναι πιο εξειδικευμένοι??

Link to comment
Share on other sites

Επειδή διάβασα, γι'αυτό αναφέρω μόνο για το design!!! :p

 

Μιλώντας με έναν πωλητή σε πολυκατάστημα ηλεκτρικών, μου είπε ότι τα Toshiba και τα Mitsubishi δεν μπορώ να τα βρω σε πολυκαταστήματα, αλλά μόνο με καταστήματα κλιματισμού που πουλάνε μόνο αυτά.. Έπειτα και από μια μικρή αναζήτηση στο δίκτυο, δεν μπόρεσα να βρω κάποια επίσημη αντιπροσωπεία ώστε να μπορέσω να τα δω από κοντά, παρά μόνο σε internetικα μαγαζιά. Έχει κανείς καμία ιδέα που έχει κάποια έκθεση ή ακόμα καλύτερα κάποια αντιπροσωπεία ώστε να είναι πιο εξειδικευμένοι??

mitsubishi εχει και ο κωτσοβολος οπως και toshiba

τωρα για μαγαζια κλιματισμου αν πεις σε ποια περιοχη εισαι ευκολα μπορω να σου πω που θα βρεις

Link to comment
Share on other sites

mitsubishi εχει και ο κωτσοβολος οπως και toshiba

τωρα για μαγαζια κλιματισμου αν πεις σε ποια περιοχη εισαι ευκολα μπορω να σου πω που θα βρεις

 

Μου είπαν ότι ο κωτσόβολος έχει περσινά mitsubishi!!

 

Μένω Αγ. Παρασκευή και δουλεύω Πειραιά :cry: οπότε με βολεύουν και οι δύο περιοχές!!

Link to comment
Share on other sites

Μου είπαν ότι ο κωτσόβολος έχει περσινά mitsubishi!!

 

Μένω Αγ. Παρασκευή και δουλεύω Πειραιά :cry: οπότε με βολεύουν και οι δύο περιοχές!!

 

αγ παρασκευη εχει mitsubishi επι της μεσογειων οπως κατεβαινεις απο σταυρο προς αθηνα λιγο πριν τα lild διπλα στα παλια ΔΙΟΝ και αναμεσα στην ΕΚΟ

 

στον πειραια εχει και mitsubishi αλλα και toshiba επι της λαμπρακη

Link to comment
Share on other sites

αγ παρασκευη εχει mitsubishi επι της μεσογειων οπως κατεβαινεις απο σταυρο προς αθηνα λιγο πριν τα lild διπλα στα παλια ΔΙΟΝ και αναμεσα στην ΕΚΟ

 

στον πειραια εχει και mitsubishi αλλα και toshiba επι της λαμπρακη

 

Ευχαριστώ πολύ δικέ μου!! U Rule!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου το να λες οτι τα chofu ειναι ειναι φασον με τα daikin δεν στεκει ,οσο για το οτι εχει βγαλει τα ιδια μοντελα η panasonic(η οποια μεχρι πριν απο κατι χρονια πουλαγε κλιματιστικα στο makro) και η hitachi επιτρεψε μου να ξερω καλυτερα και κατηγορηματικα σου λεω πως κανενα αλλο μοντελο οποιασδηποτε μαρκας δεν εχει σωληνα που φερνει νωπο αερα στο εσωτερικο.

 

Προφανώς δεν έχεις πληροφόριση για την Chofu γιατί δεν κυκλοφορούν αρκετά στην Ελλάδα.

Για την Panasonic έγραψα ότι συνεργάζεται,όχι ότι είναι ίδια.Αν δεις σχέδια,συμπιεστές,λειτουργίες θα καταλάβεις .Τώρα που θέλει να πουλά καθένας τα προιόντα του δεν με αφορά,οι πωλήσεις διεθνώς μιλάνε ,τα μερίδια αγοράς και η τεχνολογία.

 

Για την Hitachi ανέφερα επίσης ότι είναι παρόμοια,σαφώς δεν μπορεί να είναι ίδια,και λειτουργεί επίσης με σωλήνα,πώς αλλιώς έρχεται αέρας :lol:

Επιπλέον διαφημίζει ότι φιλτράρει και τον εισερχόμενο αέρα,πράγμα που δεν κάνει το Daikin.Επίσης με διαφορες θερμοκρασιας πανω

απο 5-7 βαθμους σταματανε ολα για αποφυγη δημιουργιας υδρατμων και είναι σημαντικό μειονέκτημα τους.

To Ηitachi είναι και θορυβώδες σε αυτή την λειτουργία,αν και μικρότερο σε όγκο:X

 

οσον αφορα την gree εχει βγαλει το φθηνο μοντελο της daikin το οποιο δεν ειναι ακριβως το ιδιο. διαπιστωμενο

 

Για να βάζει την φίρμα της ,προφανώς δεν μπορεί να βγάλει καλύτερο ,αλλά αντίστοιχο σε Gree είναι φθηνότερο. :lol:

 

τωρα το οτι η hitachi ή η panasonic αγοραζουν την προηγουμενη τεχνολογια της daikin ισχυει(οπως και αλλες μαρκες sanyo trane)

 

Εχεις καταλάβει τ'αντίστροφο.Η Daikin συνεργάζεται με Panasonic στα οικιακά και Τrane στα επαγγελματικά και στα οικιακά έχει και κοινό εργοστάσιο

για συμπιεστές με την Panasonic που είναι ο μεγαλύτερος παραγωγός στον κόσμο. (πολλές πληροφορίες αναφέρονται από την ίδια την Daikin αν ψάξεις....)

-Τα Sanyo είναι πλεον Panasonic και τα τελευταία έτη συνεργαζόταν (καθώς και με την Τrane) .

 

Αν η Hitachi από τις πρωτοπόρους στον κλιματισμό ,αγοράζει από Daikin,πρώτη φορά το μαθαίνω....

 

και επειδη σε παρακολουθω καιρο καπου ειδα μια αντιφαση παντα ελεγες οτι τα καταστηματα κλιματισμου εχουν καλυτερη υποστηριξη(για την daikin υποστηριζεις σχεδον το αντιθετο) στην συγκεκριμενη μαρκα βλεπω μια αντιπαθεια σε πολλα γραφωμενα σου. και για να ξεκαθαρισω την θεση μου ειμαι ψυκτικος εχω καταστημα με κλιματιστικα και πουλαω σχεδον ολες τις μαρκες

 

Ενας λόγoς να έχεις συμφέρον να λές κάτι. :)

Τα καταστήματα κλιματισμού είναι καλύτερα από τις ηλεκτραγορές γιατί είναι πιο εξειδικευμένα.Αυτό δεν σημαίνει ότι όλοι οι επαγγελματίες που ασχολούνται εκεί είναι καλοί ,και ότι τα καταστήματα αυτά λειτουργούν με προδιαγραφές.Τα εξουσιοδοτημένα καταστήματα σε μια φίρμα υποτίθεται έχουν την τεχνογνωσία στη φίρμα,και γι'αυτό οι εισαγωγείς δεν τους επιτρέπουν με σύμβαση να πουλάνε ανταγωνιστικές φίρμες (τουλάχιστον επίσημα),

και τους παρέχουν και εκπαίδευση.Οπότε λογικά όποιος πουλά όλες τις φίρμες,απλά πρώτα έμπορος είναι και τίποτε ιδιαίτερο.

 

Από εκεί και πέρα,αν κάτι είναι ανταγωνιστικό στην αγορά,και τι ισχύει είναι εύκολο να ελεχθεί με μια απλή έρευνα αγοράς, για αυτούς που μπορούν να το ψάξουν .Οταν κάτι όμως είναι γνωστό ,δεν μπορεί κανείς να κάνει το "άσπρο μαύρο" με το να μη λέει τα υπέρ και κατά.:!: (και ξεχνάς ότι έχω αναφέρει ότι η Daikin είναι στην πρώτη 5αδα σαν φίρμα που οδηγεί τις εξελίξεις στον χώρο...)

 

"Αντιπάθεια" είναι όπου δεις να έχουν Daikin στην Ελλάδα,να'χουν παράπονα, βλάβες,και να λένε για υψηλές χρεώσεις ;:X

Λογικά είναι από το μερίδιο και μέγεθος της αγοράς,τα προβλήματα δικτύου,τι ποιότητας προιόντα φέρνει ο εισαγωγέας,τι πολιτική θέλει να κρατά αυτός (ή μπορεί να πετύχει),και αυτά έχουν αρνητικό ή θετικό αντίκτυπο στους καταναλωτές,χώρια ότι τα μισά κλιματιστικά της φίρμας για υποστήριξη είναι και από προηγούμενο επίσημο εισαγωγέα που έκλεισε (ήταν φθηνότερος αλλά....)

 

Αντίστροφα η Μitsubishi (επειδή ανέφερα σύγκριση μεταξύ καταστημάτων κλιματισμού "ίδιας κλάσης" ),έχει μια από τις παλαιότερες αντιπροσωπείες στον χώρο στην Ελλάδα μαζί με τις Panasonic (που έχει ελάχιστα ειδικά καταστήματα) και την Carrier (στα επαγγελματικά) από μέσα '70 ,απλά και μόνο να συντηρούν κάτι "ίδιο" στην αγορά τόσα χρόνια,λογικό είναι "κάτι" παραπάνω θάχουν.

 

Για τους μη "ειδικούς" ,που δεν μπορούν να βρούν σχετικές πληροφορίες και τι γίνεται στην Ελλάδα,πιο απλό είναι βέβαια να κοιτάξει γύρω του

πχ να δει πόσα κλιματιστικά Daikin βλέπει στις πολυκατοικίες και απλά κτίρια, σε σχέση με άλλες φίρμες και να αναρωτηθεί γιατί.:)

 

και κατι τελευταιο για το samsung Που θελει ο raw

οταν η ιδια η εταιρεια σε σεμιναριο λεει οτι η τιμη του θα πεσει στο τελος του καλοκαιριου εμενα κατι δεν μ αρεσει

γενικα οταν βλεπω εταιρειες να αλλαζουν πολιτικη κατι δεν παει καλα

βλεπε καποιες μαρκες οι οποιες στα μεσα του καλοκαιριου κανουν προσφορες ανω του 20% πιστευω να με καταλαβες

 

H Samsung έχει πλέον νέα αντιπροσωπεία.

 

Τώρα η κλασική εμπορική πολιτική αναφέρει, ότι σε όλα τα προιόντα τέλος εποχής γίνονται προσφορές, από μέσα καλοκαιριού είναι και οι εκπτώσεις,υπάρχει και μεγάλη οικονομική κρίση,και κανείς δεν ξέρει τι στοκ υπολογίζουν να υπάρχει, και τι θέλει να πετύχει καθένας εισαγωγέας.

Η καλύτερη τιμή όμως είναι πάντα προς όφελος του καταλωτή πάντα,η ποιότητα όμως ;

 

Μιλώντας με έναν πωλητή σε πολυκατάστημα ηλεκτρικών, μου είπε ότι τα Toshiba και τα Mitsubishi δεν μπορώ να τα βρω σε πολυκαταστήματα, αλλά μόνο με καταστήματα κλιματισμού που πουλάνε μόνο αυτά.. Έπειτα και από μια μικρή αναζήτηση στο δίκτυο, δεν μπόρεσα να βρω κάποια επίσημη αντιπροσωπεία ώστε να μπορέσω να τα δω από κοντά, παρά μόνο σε internetικα μαγαζιά. Έχει κανείς καμία ιδέα που έχει κάποια έκθεση ή ακόμα καλύτερα κάποια αντιπροσωπεία ώστε να είναι πιο εξειδικευμένοι??

 

Μπορείς να τηλ. στην αντιπροσωπεία να σου πουν τον κοντινότερο συνεργάτη τους.Τις φίρμες αυτές τις έχουν αρκετές ηλεκτραγορές αν ψάξεις.

 

Να προτείνει κανείς κατάστημα δημόσια είναι διαφήμιση που απαγορεύεται από τους κανόνες του φορουμ αλλά και λόγω της οικον.κρίσης οι συνθήκες της αγοράς είναι πολύ ευμετάβλητες να πει κανείς "εκεί να πας, θα μείνεις απόλυτα ευχαριστημένος".

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Τα εξουσιοδοτημένα καταστήματα σε μια φίρμα υποτίθεται έχουν την τεχνογνωσία στη φίρμα,και γι'αυτό οι εισαγωγείς δεν τους επιτρέπουν με σύμβαση να πουλάνε ανταγωνιστικές φίρμες (τουλάχιστον επίσημα),και τους παρέχουν και εκπαίδευση.Οπότε λογικά όποιος πουλά όλες τις φίρμες,απλά πρώτα έμπορος είναι και τίποτε ιδιαίτερο.

 

 

υπαρχουν κ οι εξαιρεσεις

 

 

διαφωνω σε πολλα απο αυτα που λες αλλα οπως ειπα δεν εχω σκοπο να ερθω σε αντιπαραθεση με κανεναν

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...