Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι συνδιασμό θες να κάνεις θα το κρίνεις εσύ.:)

 

Και τα δύο μαζί καλύτερο θα είναι, αρκεί να μην εμποδίζουν τίποτε.

Συνήθως ένα "ειδικό" φίλτρο αρκεί καθώς υπάρχουν και αυτά της σκόνης,αλλά το original κουμπώνει πιό σωστά και υποτίθεται ο κατασκευαστής εγγυάται ότι αποδίδει καλύτερα στο μηχάνημα σου.

 

Μπορείς στην θέση του ενός, να πάρεις από κατάστημα ηλεκτρικών κλπ και αποσμητικό φίλτρο (φωτο-καταλυτικό ή titanium, που πλένεται απλά και "γεμίζει" στο στέγνωμα στον ήλιο),στο ίδιο μέγεθος όπως των Toyotomi-Panasonic που αφήνει μια ελαφριά αίσθηση αρώματος .Δεν ξέρω πόσο αποτελεσματικό όμως θα είναι στο μηχανημά σου και αν ταιριάζει, καθώς συνήθως είναι ελαφρά παχύτερο και εξαρτάται και από την ροη αέρα.

Μπορείς να το δοκιμάσεις αν το βρείς φθηνά και νομίζεις σου κάνει.

 

Παρόμοια φίλτρα έχουν και οι άλλες γνωστές εταιρίες κλιματισμού για τα δικά τους μηχανήματα.Στα μεσαία πρός φθηνά μηχανήματα στην γκάμα των κατασκευαστών όλα παρόμοια σε ποιότητα είναι (πχ η Panasonic έχει φίλτρο και με 3ετη διαρκεια και λιγότερες επιδόσεις ) ,απλά το μέγεθος αλλάζει ανάλογα το μηχάνημα.

 

Μπορείς έτσι να κοιτάξεις και σε καταστήματα κλιματισμού,με μια δικαιολογία ότι δήθεν το θες για κάποιο κλιματιστικό τους, και όχι για πατέντα, και θα δεις σχετικά τι μπορεί να πετύχει.

 

Εννοείται όμως μια "αναβάθμιση" τέτοιου είδους της ποιότητας αέρα του κλιματιστικού,δεν υποκαθιστά τον σωστό καθαρισμό αλλά και την περιοδική συντήριση του κλιματιστικού από έναν τεχνικό.:!:

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

φιλε τινιακοσ παρε inventor to 9αρι το συμβατικο θα σου βγει γυρω στα 280 με 300 ευρω.εχει τρελη αποδοση με 4 ταχυτητες ανεμιστηρα και 7 χρονια εγγυηση

 

η αμα θες κατι πιο ακριβο πηγαινε σε daikin που κοστιζει γυρω στα 450 με 480 ευρω..απιστευτο μηχανημα..αξιοπιστο.....

Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

φιλε τινιακοσ παρε inventor to 9αρι το συμβατικο θα σου βγει γυρω στα 280 με 300 ευρω.εχει τρελη αποδοση με 4 ταχυτητες ανεμιστηρα και 7 χρονια εγγυηση

 

η αμα θες κατι πιο ακριβο πηγαινε σε daikin που κοστιζει γυρω στα 450 με 480 ευρω..απιστευτο μηχανημα..αξιοπιστο.....

 

Ενδιαφέρουσα η πρόταση σου για το invertor και η αθόρυβη λειτουργία με ενδιαφέρει όπως και γενικά η αξιοπιστία του μηχανήματος αφού είχα mitsubishi!

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον πολλά ζητάς σε αυτή την κατηγορία τιμής -απόδοσης....:)

Mπορεί κάποια μηχανήματα να είναι καλά ,αλλά δεν μπορεί να γίνει σύγκριση της "αξιοπιστίας" Μitsubishi που ανέφερες,με κατώτερη κλάση μηχανήματα ή φασόν.Η Invertor υπόψη συνεργάζεται (και) με τη Gree που επίσης δίνει 7 έτη εγγύηση στα δικά της κλιματιστικά, αλλά την απέρριψες παραπάνω....

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Τα Gree στην Τήνο τα δουλεύουν και τα προωθούν πάρα πολύ.

Δεν τα απέρριψα απλά δεν ξέρω πόσο καλά είναι.

Ξαναείπα ότι φεύγω από mitsubishi λόγω ότι σταματάει να βγάζει συμβατικά από εκεί και πέρα αναζητώ κάτι άλλο value for money.

Link to comment
Share on other sites

Οπως έγραψα παραπάνω Mitsubishi συμβατικά υπάρχουν ακόμα στην Ελλάδα (και θα έρχονται λίγα σποραδικά από άλλες αγορές ανάλογα )αν ψάξεις σε εξουσιοδοτημένο κατάστημα.To ίδιο και Daikin που αναφέρθηκε (συνήθως Ταιλάνδης ή Ευρωπαικά) αλλά ακριβότερα από Mitsubishi και για ότι κοίταζες.

 

Τώρα αν θες να δοκιμάσεις και άλλη φίρμα, όλα τα υπόλοιπα Κινέζικα είναι,παρόμοια σε ποιότητα στην κατηγορία απλά καλύτερα να κοιτάς σημεία όπως η υποστήριξη,ή εμφάνιση,παρά την τεχνολογία τους, γιατί έχουν σταματήσει να εξελίσονται ,καθώς η ζήτιση πλεον είναι για Inverter.

 

Η Gree είναι γνωστό ότι είναι η μεγαλύτερη Κινέζικη εταιρία φασόν,από τις μεγαλύτερες στο κόσμο σε παραγωγή κλιματιστικών και βγάζει και δικά της ,αλλά με την μικρή διαφορά τιμών που έχει,στις Κινέζικες εταιρίες συμφέρει να πάρεις Ιnverter:)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Επιτελούς παιδιά βρήκα αυτη την καταπληκτική σελίδα που συγκρίνει τα κλιματιστικά απο πλευράς ενεργειακής απόδοσης και μετρημένα σε συγκεκριμένα πραγματικά τεστ

 

http://www.energyrating.gov.au/appsearch/air_srch.asp

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα μοντέλα που αναφέρονται είναι για άλλη αγορά,οπότε δεν μπορούμε να ξέρουμε τις δυνατότητες τους κλπ.:X

 

Ο πίνακας από την παραπάνω σελίδα μετετρέπει κάποια στοιχεία των κατασκευαστών,όχι με test, αλλά βάση προδιαγραφές τοπικής νομοθεσίας.Πολλές χώρες κυρίως εκτός Ευρώπης,έχουν διαφωνήσει με κάποιες προδιαγραφές προιόντων,θέματα περιβάλλοντος κλπ, και έχουν δικά τους κριτήρια αξιολόγισης (όχι απαραίτητα προς το χειρότερο). Γι'αυτό βλέπουμε ότι μαζί με τις ιδιαιτερότητες της επιμέρους αγοράς,πολλά ίδια φαινομενικά προιόντα διαφέρουν μεταξύ τους χώρα με χώρα...

 

Ανάλογα λοιπόν και την κατανομή εμπορικά των εταιριών στα προιόντα τους ανά περιοχή,η μέτριση της ενεργειακής κλάσης ΕΕR και CΟP γίνεται (και) με "αστέρια" και οι τιμές διαφέρουν. (πχ ένα κλιματιστικό ενεργειακής κλάσης "Β" κάπου,μπορεί να είναι "Α" σε άλλες αγορές.)

 

Οταν γράφω ότι πολλά στοιχεία που αναφέρουν τα κλιματιστικά είναι θέμα μάρκετινκ στην πράξη ,φαίνεται δεν με προσέχετε:lol:

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Συνήθως μετά την 5ετία ή την λήξη της εγγύησης αρχίζουν τα όποια προβλήματα και πάντα ανάλογα την ποιότητα κάθε μηχανήματος.

 

Η καλή λειτουργία όμως εξαρτάται και από την περιοδική συντήριση από τεχνικό , και όχι μόνο τι πέφτει στην αντίληψη μας..:)

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει όμως και μηχανήματα να χαλάνε από τον πρώτο χρόνο και τα κουτιά τους από τους πρώτους μήνες να είναι γεμάτα σκουριές!
Link to comment
Share on other sites

Εσείς που ξέρετε τα πολλά.

Οι γονείς μου έχουν ένα mitsubishi SRK 285 με r22 ψυκτικό, το οποίο είναι σε άριστη κατάσταση και δουλεύει μια χαρά.

Διαβάζω αρνητικά για το ψυκτικό αυτό.

Τι παίζει?Να το αλλάξουμε το κλιματιστικό με ένα πιο καινούργιο?

Ο πατέρας μου έχει αναπνευτικό, επηρεάζει το συγκεκριμένο υγρό?:(

Link to comment
Share on other sites

Το R22 καταργήθηκε γιατί βλάπτει το όζον.Αν λειτουργεί σωστά ένα κλιματιστικό,δεν υπάρχει πρόβλημα.:)

 

Αν κάποτε χρειαστεί συμπλήρωμα ψυκτικού, (θα στο πει τεχνικός ) στην αγορά υπάρχει ακόμα ανακυκλωμένο να βάλεις.Αν χρειαστεί πλήρες αλλαγή ψυκτικού,αναγκαστικά θα πρέπει να βάλεις κάποιο υποκατάστατο του.Κοστίζει όμως η διαδικασία και χάνεις επιδόσεις αν δεν "σηκώνει" το κλιματιστικό κάποιες αλλαγές.Οπότε τότε μάλλον συμφέρει να πάρεις νέο κλιματιστικό. (Σε κάποια μοντέλα πάντως η Mitsubishi άρχισε να βγάζει κιτ αναβάθμισης,αλλά δεν έχω υπόψη ναχουν έρθει στην Ελλάδα και πόσο κοστίζουν.)

 

Το R22 δεν έχει επίπτωση στον άνθρωπο αν δεν το αναπνεύσεις εξ'επαφής όπως κάθε χημικό.Για να γίνει αυτό πρέπει νάσαι δίπλα όταν στο κλιματιστικό τύχει διαρροή ,τρέχουν υγρά από το εσωτερικό (ή εξωτερικό) κουτί.Λογικά όμως όποιος δει κάτι τέτοιο βγάζει αμέσως το μηχάνημα από την μπρίζα.Το ψυκτικό είναι αέριο που υγροποιείται .Ενας λόγος που χρειάζεται περιοδικά συντήριση το κλιματιστικό .

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Kάνε μια έρευνα αγοράς πρώτα,μήπως με τα ίδια χρήματα μπορείς να πάρεις καλύτερο μηχάνημα σε άλλη φίρμα (έγραψα σχετικά στο μέλος stred παραπάνω).Λόγω της οικονομικής κρίσης γίνονται αρκετές προσφορές, και οι τιμές που βλέπω παραπάνω για LG μάλλον είναι λίγο τσιμπημένες :X

 

ευχαριστώ starenios. απλά θέλω να έχει μαύρη πρόσοψη και μέχρι πριν λίγο καιρό που κοίταζα (κάτι σε επώνυμο και καλό) μόνο το samsung και το LG είχα βρει. αυτό είναι το θέμα μου... Αν έχεις υπ' όψιν σου κάτι με μάυρη πρόσοψη μου λες (πάει με τα έπιπλα!)!. :)

Link to comment
Share on other sites

Πολλά μηχανήματα της αγοράς κυκλοφορούν και σε σκούρο χρώμα.Πρέπει να ρωτήσεις όμως διαθεσιμότητα σε κατάστημα κλιματισμού,όχι ηλεκτραγορά. Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

φιλε σοτοσ βγαζει η gree ενα καικ midea ....αλλα κοιταξε και για inventor η οποια βγαζει ενα μηχανημα στο οποιο μπορεις να αλλαζεις προσοψεις..κοιτα αμα σου ταιριαζει καμια...
Link to comment
Share on other sites

ενδιαφέρον stathis2222. και έχω ακούσει και καλά λόγια για τα midea (τουλάχιστον τα fan-coil!!). ευχαριστώ πολύ παιδιά! θα τσεκάρω και θα επανέλθω..
Link to comment
Share on other sites

Εκλεισα καθαρισμό με 14€, από προσφορά από το Ίντερνετ. Ελπιζω να είναι καλή η εταιρεία.

 

Sent from my NookColor using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εκλεισα καθαρισμό με 14€, από προσφορά από το Ίντερνετ. Ελπιζω να είναι καλή η εταιρεία.

 

Πες μας εντυπώσεις όταν τον κάνεις ,τι περιλάμβανε και τι έκαναν ,και το όνομα του site αν μείνεις ευχαριστημένος.

Τα καλά να λέγονται γιατί ο ανταγωνισμός βοηθά τους καταναλωτές.:)

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι, γεια σας και από μένα.

Παρακολουθώ το φόρουμ εδώ και κάνα χρόνο. Συγχαρητήρια για την ενημέρωση που προσφέρετε. Ειδικά κάποια μέλη έχουν παραθέσει πολύ ολοκληρωμένες απόψεις.

Στα δικά μου τώρα.

Θα τοποθετήσω κλιματιστικά σε σπίτι που ανακαινίζω και έχω κάποιους προβληματισμούς.

Κατ' αρχήν στα 3 υπνοδωμάτια θα βάλω ένα multi Χ2 εσωτερικά της mitsubishi, και ένα 9άρι στο άλλο (δεν με απασχολεί και τόσο ποιο θα είναι το 9άρι). Από εκεί και πέρα μένει ένας χώρος που είναι καθιστικό και κουζίνα μαζί περίπου στα 50 τμ. Έχει 2 μεγάλες μπαλκονόπορτες 1.80 μήκος η κάθε μία και δύο μεγάλα παράθυρα. Άρα επειδή θα έχει και αρκετές απώλειες προσανατολίζομαι στα 24000 btu περίπου. Η διαμόρφωση του χώρου είναι τέτοια που κάνει δύσκολη την τοποθέτηση 2 μονάδων, άρα θα πρέπει να βρω μία καλή μονάδα να με καλύψει για όλα. Από την άλλη επειδή ο χώρος είναι μεγάλος το κλιματιστικό θα τοποθετηθεί σε σημείο τέτοιο που να διευκολύνει την ομοιόμορφη ψύξη. Η μεγάλη πλευρά έχει μήκος 10 μέτρα και αυτή την απόσταση θα πρέπει να τα καλύπτει το κλιματιστικό. Έκανα λοιπόν ένα ψάξιμο στο skroutz.

Σε κάποιο ποστ είχα διαβάσει (νομίζω από τον starenios) ότι τα toshiba έχουν πιο δυνατούς ανεμιστήρες. Στα μεγάλα όμως toshiba δεν βρήκα κάποιο σε ενεργειακή τάξη Α. Τα καινούρια Superdaisakai είναι πανέμορφα, με ενεργεική τάξη Α/Α για Ψ/Θ αλλά βγαίνουν μόνο μέχρι 18000 btu. Επειδή το μηχάνημα θα είναι μεγάλο και θα είναι μέσα στο καθιστικό με ενδιαφέρει να είναι και όμορφο.

 

Η Panasonic έχει βγάλει κάποια μηχανήματα τα οποία είναι πολυ όμορφα. Τουλάχιστον έτσι δείχνουν στην φωτογραφία γιατί δεν τα έχω δει κάπου από κοντά. Όμως βλέπω πως :

το Panasonic CS/CU-E24LKE με Ενεργ. Κλάση (Ψύξη/Θέρμανση): A/C και απόδοση 23215 btu, είναι πιο ακριβό από

το Panasonic CS/CU-E24HKES με Ενεργ. Κλάση (Ψύξη/Θέρμανση): A/C και απόδοση 27640 btu.

Με άλλα λόγια ένα όμορφο κλιματιστικό είναι και κατώτερο και ακριβότερο.

 

Η MITSUBISHI από την άλλη έχει βγάλει και αυτή μία πιο όμορφη σειρά (αν και εμένα δεν μου αρέσει και τόσο) στην οποία επίσης δεν βρήκα μεγάλο κλιματιστικό, βρήκα όμως μεγάλα μηχανήματα με ενεργειακή κλάση Α/Α. Ο μόνος μου προβληματισμός είναι μήπως για να κάνουν πιο αθόρυβα τα μηχανήματα, τους έχουν βάλει πιο αδύναμους ανεμιστήρες με αποτέλεσμα να μην καλύψει τα 10 μ απόσταση που θέλω εγώ (παρεμπιπτόντως πιο απομακρυσμένη από το κλιματιστικό είναι η κουζίνα).

 

Θα ήθελα κάποιος να μου προτείνει (αν υπαρχει) ένα μεγάλο, όμορφο και κυρίως αξιόπιστο κλιματιστικό ή κάποια σχόλια για τον τρόπο που σκέφτηκα, από κάποια μέλη του φόρουμ που είναι πιο έμπειρα από μένα.

Ευχαριστώ πολύ και για την ενημέρωση που προσφέρατε μέχρι τώρα και για τον χρόνο που διαθέσατε για μένα.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι, γεια σας και από μένα.

Παρακολουθώ το φόρουμ εδώ και κάνα χρόνο. Συγχαρητήρια για την ενημέρωση που προσφέρετε. Ειδικά κάποια μέλη έχουν παραθέσει πολύ ολοκληρωμένες απόψεις.

 

Kαλώς ήλθες στην παρέα μας :)

 

Θα τοποθετήσω κλιματιστικά σε σπίτι που ανακαινίζω και έχω κάποιους προβληματισμούς.

Κατ' αρχήν στα 3 υπνοδωμάτια θα βάλω ένα multi Χ2 εσωτερικά της mitsubishi, και ένα 9άρι στο άλλο (δεν με απασχολεί και τόσο ποιο θα είναι το 9άρι).

 

Καλύτερα 3 ξεχωριστά βγαίνουν πλέον φθηνότερα και κερδίζεις τις ανεξάρτητες λειτουργίες,τυχόν βλάβες και το μεγάλο εξωτερικό κουτί.

Ανάλογα την διαμόρφωση του χώρου και κόστος ,τα 12αρια είναι οικονομικότερα σε τιμή και θα καλύπτουν και γειτονικούς χώρους.

Για προτάσεις έχουμε αναφέρει σε προηγούμενα.

 

Από εκεί και πέρα μένει ένας χώρος που είναι καθιστικό και κουζίνα μαζί περίπου στα 50 τμ. Έχει 2 μεγάλες μπαλκονόπορτες 1.80 μήκος η κάθε μία και δύο μεγάλα παράθυρα. Άρα επειδή θα έχει και αρκετές απώλειες προσανατολίζομαι στα 24000 btu περίπου. Η διαμόρφωση του χώρου είναι τέτοια που κάνει δύσκολη την τοποθέτηση 2 μονάδων, άρα θα πρέπει να βρω μία καλή μονάδα να με καλύψει για όλα. Από την άλλη επειδή ο χώρος είναι μεγάλος το κλιματιστικό θα τοποθετηθεί σε σημείο τέτοιο που να διευκολύνει την ομοιόμορφη ψύξη. Η μεγάλη πλευρά έχει μήκος 10 μέτρα και αυτή την απόσταση θα πρέπει να τα καλύπτει το κλιματιστικό

 

Εδω θα πρέπει να το δει τεχνικός,γιατί παιζει ρόλο και ο προσανατολισμός του χώρου,αλλά και αυτός της τοποθέτισης του εσωτερικού (δηλ. που θα φυσά).Δεν είναι μόνο ότι θέλουμε εμείς για μια σωστή κάλυψη σε 24αρι + κλιματιστικό (όπως τα περιγράφεις.)

 

Σε κάποιο ποστ είχα διαβάσει (νομίζω από τον starenios) ότι τα toshiba έχουν πιο δυνατούς ανεμιστήρες. Στα μεγάλα όμως toshiba δεν βρήκα κάποιο σε ενεργειακή τάξη Α. Τα καινούρια Superdaisakai είναι πανέμορφα, με ενεργεική τάξη Α/Α για Ψ/Θ αλλά βγαίνουν μόνο μέχρι 18000 btu. Επειδή το μηχάνημα θα είναι μεγάλο και θα είναι μέσα στο καθιστικό με ενδιαφέρει να είναι και όμορφο.Η Panasonic έχει βγάλει κάποια μηχανήματα τα οποία είναι πολυ όμορφα. Τουλάχιστον έτσι δείχνουν στην φωτογραφία γιατί δεν τα έχω δει κάπου από κοντά. Όμως βλέπω πως :

το Panasonic CS/CU-E24LKE με Ενεργ. Κλάση (Ψύξη/Θέρμανση): A/C και απόδοση 23215 btu, είναι πιο ακριβό από

το Panasonic CS/CU-E24HKES με Ενεργ. Κλάση (Ψύξη/Θέρμανση): A/C και απόδοση 27640 btu.

 

Δεν έχουν όλα τα Τoshibα δυνατούς ανεμιστήρες.Το http://www.apothema.gr/toshiba_daiseikai-super-5-ras-18pkvp-eras-18pavp-e-inverter-61772-p που μάλλον αναφέρεσαι όντως έχει,αλλά είναι χοντρό και λίγο αντιαισθητικό (θέμα γούστου και πρέπει να τα δείς και από κοντά).Οσο αφορά τα υπόλοιπα :

Το Panasonic CS/CU-E24LKE δεν έχει κυκλοφορήσει επίσημα στην Ελληνική αγορά,απλά αναφέρονταν σε κάποια φυλλάδια.Αν το βρήκες, μάλλον είναι ανεξάρτητη εισαγωγή ή εμπορικός κράκτης .Επίσημα έρχονται στην Ελληνική αγορά : http://www.climasolutions.gr/inverter-deluxe-e-ion.html

Ομως τα μοντέλα αυτής της σειράς με καταλήξη LKE ,και μερικά νέα μοντέλα της Panasonic, δεν είναι τόσο καλά σε σχέση με προηγούμενα παρόμοια,

που ακόμα κυκλοφορούν (δες παλαιότερη συζήτιση). Προφανώς πολλά γίνονται για μείωση κόστους,αλλά δεν είναι ίσως και τυχαίο που

η Panasonic αν και η μεγαλύτερη παραγωγός στον χώρο ,έχει πέσει σε πωλήσεις οικιακών κλιματιστικών το 2010 σε κάποιες αγορές...:X

 

Το Panasonic CS/CU-E24HKES αντίθετα είναι πολύ καλό μηχάνημα,πολύ ισχυρό και με πολύ καλής ποιότητας αέρα.Μειονέκτημα ότι στη θέρμανση

θα καίει περισσότερο ρεύμα (ανάλογα και τις ρυθμίσεις).Εχει όμως ωραίο κουτί και μέσα και έξω,το εξωτερικό είναι και ενισχυμένο για τον καιρό.

Υπόψη όμως στην κατηγορία αυτή των κλιματιστικών,τα εξωτερικά κουτιά είναι καλύτερα να μπαίνουν σε δάπεδο και σχεδόν όλα τα μηχανήματα

με όριο πάνω από 20000 BTU, θέλουν και 24Α ασφάλεια στον ηλεκτρικό πίνακα.

 

Με άλλα λόγια ένα όμορφο κλιματιστικό είναι και κατώτερο και ακριβότερο

Eχουμε πεί κατά επανάληψη,τα πάντα πλέον θέλουν καλή έρευνα αγοράς.:!:

Οτι θέλει,όσο θέλει πουλά καθένας,αλλά και πολλά είναι θέμα καθαρά marketing αφού υπάρχει και διεθνής οικονομική κρίση.

 

Η MITSUBISHI από την άλλη έχει βγάλει και αυτή μία πιο όμορφη σειρά (αν και εμένα δεν μου αρέσει και τόσο) στην οποία επίσης δεν βρήκα μεγάλο κλιματιστικό, βρήκα όμως μεγάλα μηχανήματα με ενεργειακή κλάση Α/Α. Ο μόνος μου προβληματισμός είναι μήπως για να κάνουν πιο αθόρυβα τα μηχανήματα, τους έχουν βάλει πιο αδύναμους ανεμιστήρες με αποτέλεσμα να μην καλύψει τα 10 μ απόσταση που θέλω εγώ (παρεμπιπτόντως πιο απομακρυσμένη από το κλιματιστικό είναι η κουζίνα).

 

http://www.skroutz.gr/s/82445/Mitsubishi-SRK-63ZE-S.html

http://www.skroutz.gr/s/82444/Mitsubishi-SRK-71ZE-S.html

Το 63ΖΕ αν και μικρότερο είναι ελαφρά καλύτερο σε απόδοση,και λειτουργεί και με 16Α ασφάλεια. Και τα 2 έχουν ροή αέρα χονδρικά στα

16 μέτρα (το παραπάνω Τoshiba 14 μέτρα,και τo Panasonic 13 μέτρα).Ο ανεμιστήρας όμως μετρά σε συνδιασμό πως βγάζει τον αέρα από

τα πτερύγια,και πως κάθε μηχάνημα υπολογίζει την ψύξη-θέρμανση στον χώρο μας.

 

Γεγονός βέβαια είναι ότι όλα τα μηχανήματα γίνονται πλέον πιό ψεύτικα για λόγους κόστους από τους κατασκευαστές,αλλά είναι και θέμα πως η τεχνολογία πετυχαίνει κάτι, και τι ισχύει σε ότι διαφημίζουν.:cry:

Οσο αφορά τον θόρυβο,όσο μεγαλύτερο μηχάνημα,τόσο περισσότερος θα'ναι."Τσιγκουνιές" κυρίως γίνονται για να μειώσουν το μέγεθος

του εξωτερικού κουτιού με δέλεαρ καλύτερη οικονομία ("παίζουν" με τον συμπιεστή και τις στροφές του) είτε απλά την καλύτερη εμφάνιση.

Συνήθως όταν δεν αφορά νέο μηχάνημα εξ'ολοκλήρου,μάλλον σκοπεύουν σε προβλήματα (κατά την γνώμη μου) για να πουλάνε και service. :!:

(Το παραπάνω Mitsubishi βγήκε πλέον με facelift του εσωτερικού σαν SRK-63ZΚ σε κάποιες αγορές, με μικρή αύξηση θορύβου αλλά θεωρητικά

πιο οικονομικό σε κόστος και κατανάλωση....)ΕDIT :ενώ σε κάποιες αγορές εμφανίστηκαν και Μitsubishi Heavy κλιματιστικά Made in China:X)

 

Θα ήθελα κάποιος να μου προτείνει (αν υπαρχει) ένα μεγάλο, όμορφο και κυρίως αξιόπιστο κλιματιστικό ή κάποια σχόλια για τον τρόπο που σκέφτηκα, από κάποια μέλη του φόρουμ που είναι πιο έμπειρα από μένα.

Ευχαριστώ πολύ και για την ενημέρωση που προσφέρατε μέχρι τώρα και για τον χρόνο που διαθέσατε για μένα.

 

Οσο μεγαλύτερο σε ισχύ μηχάνημα τόσο χάνεις σε εμφάνιση και ενεργειακή κλάση,εκτός αν καλύψεις τους χώρους σου με πολλά μικρότερα .

 

Τέλος εννοείται ότι λόγω σημαντικής επένδυσης χρημάτων και φασαρίας εγκατάστασης κλπ, θα πρέπει όχι μόνο να δείς τα μηχανήματα,αλλά και να συζητήσεις λεπτομέρειες από κοντά ,σε κατάστημα κλιματισμού.Λογικά κάποια εξουσιοδοτημένα θα έχουν να σου δείξουν εγκατάστασή τους.

Αν επιλέξεις προσφορά από ηλεκτραγορά ,κοίταξε οπωσδήποτε να στα βάλουν εξουσιοδοτημένοι τεχνικοί.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Οπως έχουμε πει παραπάνω στην κατηγορία αυτή σχεδόν όλα τα κλιματιστικά έχουν ελάχιστες διαφορές :) Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Εχω την εξης ερωτηση.

Τα βραδυα,επιδη κανει καποια δροσουλα,και επειδη εχω υπερηλικο ατομο στο σπιτι,ανοιγω το αρκουδισιο,ενα DAIKIN 21άρι,και βλεπω το εξης.

Ενω ξεκιναειθ καλα,και βγαζει ζεστο αερα,(το εχω βαλει στο 20),κοβει,και καποια στιγμη,οταν ξεκιναει,βγαζει κρυο αερα,και οχι ζεστο.

Τι γινεται;

(Πηρα τηλ στην εταιρια,και μου ειπαν,οτι λογω εποχης,και ειδικων θερμοκρασιων,μπερδευεται).

Αλλη γνωμη;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...