Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οι διαφορές στην ποιότητα είναι που μετράνε και όχι οι μικροδιαφορές παρτίδα με παρτίδα.:!:

 

Σε νοιάζει η σωστή επιλογή κλιματιστικού ή αν κάποια εταιρία αναφέρει κάτι σωστά ή λάθος ; (που δεν εξαρτάται από μένα...)

 

Oπως σου έγραψα και τα 3 ίδια είναι ,και είναι ότι αναφέρεται στα επίσημα φυλλάδια .:). Τι να το κάνεις όμως αν είσαι οριακά ;

 

Στις σελίδες των eshop που αναφέρθηκαν,γράφονται τα προιόντα που υπάρχουν εκεί. Οι πληροφορίες αυτές είναι απλά ενδεικτικές, μπορεί να είναι κάποιες παρτίδες για διάφορες χώρες , που πάντα υπάρχουν μικροδιαφορές ,είτε έχουν κάνει απλά λάθος ,όπως πχ εδώ http://cleverstore.gr/index.php?target=products&product_id=31373 Παροχή Αέρα (m3/min) : 11,7 / 12,4.... και φαίνεται έχουν μεταφέρει πληροφορίες από φυλλάδια Ανατ.Ευρώπης που έχουν κάνει αλλιώς την μέτριση.

 

Περισσότερα μπορείς να ρωτήσεις σε κατάστημα κλιματιστικών της Panasonic για μελέτη του χώρου σου κλπ πληροφορίες.:)

 

Οι αναφορές μου δεν είχαν σκοπό να αμφισβητήσουν την προσπάθειά σου να με βοηθήσεις - το αντίθετο θα έλεγα. Όντως στα δικτυακά καταστήματα αναφέρονται διάφορα χαρακτηριστικά που πολλές φορές δεν είναι και σωστά - αυτό ήθελα να διαπιστώσω.

 

Από την άλλη μεριά οι αλυσίδες καταστημάτων κι αυτές προσφέρουν κατευθυνόμενη πληροφόρηση (ανάλογα με τις εισαγωγές που έχουν κάνει) οπότε εμείς οι απλοί αγοραστές έχουμε χάσει τη μπάλα.

 

Για μελέτη χώρου κλπ το βλέπω δύσκολο. Τη θέση στην οποία αναφέρομαι την πρότεινε εγκαταστάτης της περιοχής (δεν ξέρω αν είναι εξειδικευμένος) αλλά στα μηχανήματα που πρότεινε (MITSUBISHI, FUJITSU) βρήκα υπερβολική διαφορά στις τιμές και έτσι άρχισα το ψάξιμο.

 

Να πω επίσης ότι δεν έχω κόλλημα με τα Panasonic, απλώς τα βρήκα διαθέσιμα άμεσα στην περιοχή μου. Το δε ποσό μπορεί να αυξηθεί μέχρι περίπου τα 800€

 

Σε κάθε περίπτωση σε ευχαριστώ για τη βοήθεια.

 

Υ.Γ. Μιας και φάγαμε την περισσότερη ζέστη ποια κρίνεις ότι είναι καλύτερη εποχή (διαθεσιμότητα/τιμή) για αγορά κλιματιστικού;

Link to comment
Share on other sites

Οι αναφορές μου δεν είχαν σκοπό να αμφισβητήσουν την προσπάθειά σου να με βοηθήσεις - το αντίθετο θα έλεγα. Όντως στα δικτυακά καταστήματα αναφέρονται διάφορα χαρακτηριστικά που πολλές φορές δεν είναι και σωστά - αυτό ήθελα να διαπιστώσω...

 

Από την άλλη μεριά οι αλυσίδες καταστημάτων κι αυτές προσφέρουν κατευθυνόμενη πληροφόρηση (ανάλογα με τις εισαγωγές που έχουν κάνει) οπότε εμείς οι απλοί αγοραστές έχουμε χάσει τη μπάλα.

 

Δεν είναι κάτι προσωπικό.....αλλά έλα και στην θέση μου να προσπαθώ να βοηθήσω χωρίς άμεση επαφή σε κάτι που είδε,έμαθε κάποιος κλπ ...:)

 

Πολλά θέματα,ήδη τα έχουμε θίξει κατά επανάληψη ...και είναι λίγο κουραστικό να γράφω τα ίδια με άλλα λόγια ανά περίπτωση...

 

Για μελέτη χώρου κλπ το βλέπω δύσκολο. Τη θέση στην οποία αναφέρομαι την πρότεινε εγκαταστάτης της περιοχής (δεν ξέρω αν είναι εξειδικευμένος) αλλά στα μηχανήματα που πρότεινε (MITSUBISHI, FUJITSU) βρήκα υπερβολική διαφορά στις τιμές και έτσι άρχισα το ψάξιμο.

 

Αφού σου πρότεινε κάποιος που υποτίθεται ξέρει, είδε τον χώρο σου ,λογικά έτσι θα είναι ,αλλά μπορείς να ρωτήσεις και αλλού για επαλήθευση...

Περί της υπερτιμημένης αλλά της ποιότητας MITSUBISHI,καθώς και της Κινέζικης πλέον FUJITSU στην αγορά, κάνε ενα κόπο να διαβάσεις προηγούμενα..

 

Να πω επίσης ότι δεν έχω κόλλημα με τα Panasonic, απλώς τα βρήκα διαθέσιμα άμεσα στην περιοχή μου. Το δε ποσό μπορεί να αυξηθεί μέχρι περίπου τα 800€

 

Η Panasonic είναι η πρώτη σε πωλήσεις τα τελευταία έτη στον κόσμο στα οικιακά κλιματιστικά,είναι στην πρώτη 5αδα των εταιριών που οδηγούν τις εξελίξεις στον χώρο....αλλά δεν σημαίνει ότι όλα τα προιόντα της είναι καλά (ή έρχονται πάντα καλά μηχανήματα στην χώρα μας),και επειδή βγαίνουν πολύ δύσκολα τα χρήματα μας πλέον,μην μας κοροιδεύουν οι εταιρίες. :)

 

Στα 800 ευρώ ,δες και το http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?35259 που έχει καλή υποστήριξη ,έχει βγεί καλό μηχάνημα .Το βάζεις μακρύτερα και καλύπτεις και μελλοντικές ανάγκες και τους απρόβλεπτους παράγοντες απώλειων,η ψύξη θα πηγαίνει και παντού ή απλά το ρυθμίζεις στο ελάχιστο όταν είναι μόνο για τα 2 υπνοδωμάτια. ΕDIT : (καθώς έχει στην πράξη μέτρια ροή αέρα σε σχέση με την ισχύ του, άσχετα τι διαφημίζει)

 

Σε κάθε περίπτωση σε ευχαριστώ για τη βοήθεια.

 

Υ.Γ. Μιας και φάγαμε την περισσότερη ζέστη ποια κρίνεις ότι είναι καλύτερη εποχή (διαθεσιμότητα/τιμή) για αγορά κλιματιστικού;

 

Ηδη απάντησα λίγο παραπάνω σχετικά σε άλλον :)

 

Θα πρότεινα αν δεν έχεις βρεί καμιά προσφορά με τις εκπτώσεις ..... καλύτερα περίμενε για την αγορά σου από τον άλλο μήνα (ελπίζω να μην κάνει πάλι καύσωνα ενδιάμεσα. :p ) ...εξάλλου τόσο καιρό περίμενες,λίγο παραπάνω ίσως αξίζει....

 

Ο λόγος είναι επειδή πέρασε το βιαστικό της εποχής του καλοκαιριού , το φθινόπωρο εμπορικά είναι ενδιάμεση περίοδος (εκτός εποχής για κρύο ή ζέστη) και "παίζουν" από τις εισαγωγικές,ηλεκτραγορές κλπ, παραδοσιακά τα τελευταία έτη, καλές ή και καλύτερες τιμές για κλιματιστικά (θα διαβάσεις και θα ακούσεις σχετικές διαφημίσεις....) . Σίγουρα τα περισσότερα μοντέλα θα υπάρχουν ακόμα σε στοκ με την οικονομική κρίση που υπάρχει :)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Τα FU και Morris (που φέρνει η ίδια εταιρία) είναι συνήθως Samsung φασόν με παλαιότερη τεχνολογία (Kίνας) .Αν είναι Kορέας είναι LG πάλι φασόν με παλαιότερη τεχνολογία.

 

 

 

 

Αν ήξερες και πόσα κλιματιστικά τέτοιων προσφορών έχουν πάρει και φωτιά ....

 

Στα χρήματα του παραπάνω κλιματιστικού (που αμφιβαλω αν είναι και Inverter πραγματικά),υπάρχουν πιό επώνυμα μηχανήματα μη Inverter .

Eνδεικτικά μπορεις να δεις σχετικά :

http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?18596

http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?34389

 

Ε όχι και καλύτερα επώνυμο μη Inverter από Inverter. Και την κατανάλωση που την πας?

Σημασίας έχει πάνω από όλα από που αγοράζεις. Η εμπειρία μου από το Leroy Merlin λέει ότι όποτε είχα πρόβλημα με κάποιο προϊόν ή ακόμα και εάν δεν μου άρεσε μου επέστρεψαν τα χρήματα πίσω. Και χωρίς ερωτήσεις. Τώρα που το έμαθα μπορεί να πάω να τον πάρω κι όλας αν και ήθελα ένα επιδαπέδιο. Εαν το πάρω θα σας γράψω εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Περί της υπερτιμημένης αλλά της ποιότητας MITSUBISHI,καθώς και της Κινέζικης πλέον FUJITSU στην αγορά, κάνε ενα κόπο να διαβάσεις προηγούμενα..

 

Η διαφορά στις τιμές δεν ήταν μεταξύ MITSUBISHI και FUJITSU αλλά μεταξύ αυτού του πωλητή/εγκαταστάτη και της υπόλοιπης αγοράς (ειδικά της δικτυακής)

Στα 800 ευρώ ,δες και το http://www.perfectshop.gr/pub/el/cat...ail.aspx?35259 που έχει καλή υποστήριξη ,έχει βγεί καλό μηχάνημα .Το βάζεις μακρύτερα και καλύπτεις και μελλοντικές ανάγκες και τους απρόβλεπτους παράγοντες απώλειων,η ψύξη θα πηγαίνει και παντού ή απλά το ρυθμίζεις στο ελάχιστο όταν είναι μόνο για τα 2 υπνοδωμάτια. ΕDIT : (καθώς έχει στην πράξη μέτρια ροή αέρα σε σχέση με την ισχύ του, άσχετα τι διαφημίζει)

 

Θα ήθελα να περιοριστώ σε κλιματιστικό μέχρι ~14.000 BTU για να μην έχω μεγάλο θόρυβο (έσω/έξω) το βράδυ που έχει ησυχία.

Edited by apokakia
Link to comment
Share on other sites

:offtopic:

 

 

Ε όχι και καλύτερα επώνυμο μη Inverter από Inverter. Και την κατανάλωση που την πας?

Σημασίας έχει πάνω από όλα από που αγοράζεις. Η εμπειρία μου από το Leroy Merlin λέει ότι όποτε είχα πρόβλημα με κάποιο προϊόν ή ακόμα και εάν δεν μου άρεσε μου επέστρεψαν τα χρήματα πίσω. Και χωρίς ερωτήσεις. Τώρα που το έμαθα μπορεί να πάω να τον πάρω κι όλας αν και ήθελα ένα επιδαπέδιο. Εαν το πάρω θα σας γράψω εντυπώσεις.

 

Το ποστ που μου απαντάς, δεν ήταν απάντηση σε συγκεκριμένη ερώτηση ; (και με καμία αναφορά για κατανάλωση ....)

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3220675#post3220675

 

Σε κάθε περίπτωση τι σxέση έχει κάτι άγνωστο φασόν όπως τα Leroy Merlin, με κάτι επώνυμο μεν ,φασόν δε ακομα και με τα FU, Morris που επιλεκτικά έκανες quote , και είναι φίρμες χρόνια στην αγορά:)

 

Οσο αφορά αν επιστρέφονται χρήματα από μια εταιρία ή όχι,αυτό εξαρτάται από το προιόν,τι πρόβλημα υπάρχει,τι συμφέρει την εταιρία κλπ....αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι η εταιρία πουλά και καλά προιόντα ή είναι αξιόπιστη σε όλες τις περιπτώσεις:!:

 

Bέβαια όταν αναφέρεται ότι έχεις και να γράψεις στο Myphone από 23 Μάι. 2007,μάλλον διαφήμιση υποθέτω θές να κάνεις...κάτι που φυσικά αν διαβάσεις προηγούμενα ,απαγορεύεται:!: (εκτός αν είσαι o electrok που έκανε την ερώτηση τότε,με 1 πόστ όλο και όλο,και μπήκες πάλι με άλλο nickname ....)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα skytec kfr 25g-b2 και θέλω να του κάνω συντήρηση. Ξέρει κανείς τι χρειάζομαι και από που θα το αγοράσω;
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά στις τιμές δεν ήταν μεταξύ MITSUBISHI και FUJITSU αλλά μεταξύ αυτού του πωλητή/εγκαταστάτη και της υπόλοιπης αγοράς (ειδικά της δικτυακής)

 

Δεν αναφερόμουν τι βρήκες συγκεκριμένα,αλλά ότι η Mitsubishi είναι μεν από τις κορυφαίες διεθνώς εταιρίες, (έχει και μέτρια μηχανήματα όπως όλοι),

αλλά είναι υπερτιμημένη στην Ελληνική αγορά . Ο λόγος όμως μπορεί και να αφορά και εμπορικούς στόχους που δεν μπορεί να πιάσει ο εισαγωγέας στην μικρή Ελληνική αγορά,για να πέσουν οι τιμές......ή απλά εμπορικά παιχνίδια για να κερδίζουν κάποιοι περισσότερο όπως εκεί που ρώτησες,και γι'αυτό πρότεινα ρώτησε και αλλού ,για επαλήθευση και στην μελέτη που σου έκανε... Οσο αφορά τα eshop στον χώρο ,τα έχουμε πεί σε προηγούμενα.....

 

Η fujitsu είναι δευτεροκλασάτη εταιρία σε σχέση με την Mitsubishi,αλλά έχει ριξει την ποιότητα φέρνοντας Κινέζικα μηχανήματα στην Ελλάδα,έχουν αναφερθεί προβλήματα,παρά το φθηνό και αξιόπιστο δίκτυο που έχει σε υποστήριξη.

 

Πάντως αν είναι να πάρεις Κινέζικο μηχάνημα πολυεθνικής,με ότι κυκλοφορεί στην αγορά .... καλύτερα κοιτάξε σε original Κινεζική πρωτοκλασάτη φίρμα ,φθηνότερα θα σου έρθει, και μάλλον θα είναι και καλύτερο ....σου πρότεινα σχετικά μαζί με επισημάνσεις για τον χώρο σου....

 

Αφού όπως έγραψες θα το βάλεις σε σημείο να φυσά προς τα κάτω,δεν υπάρχει πρόβλημα:)σε καλύπτουν τα παραπάνω Panasonic....αλλά μόνο αν τα δωμάτια είναι απέναντι από το εσωτερικό μηχάνημα (ή βαλεις το εσωτερικό μηχάνημα στο ένα δωμάτιο με ανοικτή πόρτα και απέναντι να είναι το άλλο δωμάτιο).

 

Αν είναι πλάγια τα δωμάτια ή απλά κοντά με το εσωτερικό μηχάνημα,όταν θα κάνει αρκετή ζέστη/κρύο θα έχεις οριακά αποτελέσματα γιατί ήδη γράφεις για απώλειες από την σκάλα και το δωμάτιο που βλέπει ο ήλιος.Τότε θες μεγαλύτερη ισχύ ,και πάμε στις ακριβότερες λύσεις..... ή κοντά στα χρήματα που διαθέτεις κάτι ενδιάμεσο ποιότητας/τιμής/επιδόσεων http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?37854 (....καθώς κλιματιστικό δεν αγοράζουμε μόνο για ορισμένες ώρες ή εποχές ...)

 

:shifty::shifty:

 

Θα ήθελα να περιοριστώ σε κλιματιστικό μέχρι ~14.000 BTU για να μην έχω μεγάλο θόρυβο (έσω/έξω) το βράδυ που έχει ησυχία.

 

Ο θόρυβος είναι σχετικός ,γιατί όταν ζορίζεται ένα κλιματιστικό Inverter από τις συνθήκες, "γκαζώνει" (κυρίως το εξωτερικό) ,και δεν θα έχεις αποτέλεσμα.

Επίσης και δώ τα στοιχεία που αναφέρουν οι εταιρίες είναι σχετικά, ανάλογα τις μετρήσεις τους,ανάλογα την παρτίδα,παραλλαγή κλπ.

 

 

Έχω ένα skytec kfr 25g-b2 και θέλω να του κάνω συντήρηση. Ξέρει κανείς τι χρειάζομαι και από που θα το αγοράσω;

 

Φέρνεις τον ψυκτικό που στο έβαλε,και λογικά ξέρει αυτός.:)

 

 

Παιδια helppp

 

εχω 2 δωματια διπλα ,διπλα , το ενα εχει ενα 9000 inverter και ειναι ευχαριστημενος ,το αλλο δωματιο ειναι πολυ ποιο μικρο οποτε το 9000 θα του ειναι υπεραρκετο,επειδη θελω να εχω και στο αλλο δωματιο και επειδη το μπαλκονι ειναι μικρο ,σκεφτηκα την επιλογη 2 κλιματιστικα με μια εξ.μοναδα , εσεις τι προτεινετε?

 

Τα 2 κλιματιστικά με μια εξωτερική.μοναδα ,είναι οικονομικότερα σε κατανάλωση ρεύματος αλλά έχουν μειονεκτήματα :

-Πρέπει να λειτουργούν σε παρόμοιες συνθήκες ρύθμισης κλπ σύμφωνα με τις οδηγίες,για ναναι αποδοτικά,και υπάρχουν διαφορές μοντέλο με μοντέλο

-Είναι συνήθως ακριβότερα σε κόστος απόκτησης και συντήρισης από 2 ίδια μεμονωμένα,επειδή δεν είναι τόσο εμπορικά

-Πολλοί τεχνικοί δεν ξέρουν να τα βάλουν σωστά,καθώς θέλει μελέτη ανάλογα το μοντέλο μαζί με τον χώρο,και πάλι επειδή δεν είναι τόσο εμπορικά

-Αν χαλάσει ο συμπιεστής μένεις χωρίς κλιματιστικό και στους δύο χώρους.

 

ΕDIT : Υπάρχει και ο άτυπος κανόνας βέβαια ...ότι όλα τα προιόντα 2 σε 1 δεν υποκαθιστούν τα ανεξάρτητα προιόντα σε ποιότητα:)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και καλό χειμώνα πλέων.

 

Τα συγχαρητήρια για το χώρο αυτό....

μακράν πιο πλούσιος σε γνώμες απόψεις απ' όσα είδα....

 

 

Μια παράθεση και συμβουλή πάνω στην επιλογή κλιματιστικού...

 

ο χώρος για ψύξη είναι 100+ τετραγωνικά μέτρα.

σαλόνι 40+ με κοντινή κουζίνα 15+ τετραγωνικών

και υπνοδωμάτια 3 συνορεύουν με σαλόνι μέσω μίας μεσόπορτας και ενός διαδρόμου..

 

διάταξη χώρου δεν μπορώ να δώσω πλην να περιγράψω... είναι σαν _ _ Γ _

όπου τα 3 "_" είναι τα υπνοδωμάτια (15-20 τ.μ. έκαστο) το "|" είναι το σαλόνι (40τ.μ) και το άλλο "-" στην κορυφή του Γ είναι η κουζίνα.

 

Θα ήθελα τη γνώμη σας...

 

επιλογή 1 κεντρικό στο σαλόνι κλιματιστικό (24btu?)?

2 κλιματιστικά? (12-18 btu στο σαλόνι και 9-12 για τα δωμάτια?)

λόγω περιορισμένου κομποδέματος λόγω και των ημερών 1300 Ευρώ μπορούν να δώσουν λύση?

 

Με τη ΔΕΗ να πάει μόνο προς τα πάνω, ουσιαστικά COP πρέπει να έχουν όσο δυνατόν μεγαλύτερο? Και γενικά για να μην κουράζω τι προτείνετε για την περίπτωσή μου? Με ενδιαφέρει η κατανάλωση αλλά και η συνολική κάλυψη του χώρου.

 

Ζητάω βοήθεια διότι προσπάθησα να φτάσω σε κάποια απόφαση αλλά είδα πως υπάρχουν τόσες πολλές λύσεις/διαφοροποιήσεις που νομίζω χάθηκα.

 

Υ.Γ. μεγαλώνει η οικογένεια και με το σκεπτικό αυτό αναγκαζόμαστε στην προμήθεια αυτή.

Υ.Γ.2 το ένα υπνοδωμάτιο αν μπορεί να καλύψει και τα άλλα σε βασικές ανάγκες (μέσω διαδρόμου .... να σημαδεύει δλδ το διάδρομο ο ψυχρός αέρας ώστε να χαρίζει κάποια στοιχειώδη ψύξη στα άλλα δωμάτια...(αυτό ήταν το σκεπτικό)

 

Υ.Γ.3 ευχαριστώ εκ των πρότερων

Link to comment
Share on other sites

Eλπίζω ο ήλιος να το βλέπει απλά κανονικά το σπίτι σου ,και τον χώρο που θα βάλεις τα εξωτερικά μέρη (ειδικά στα παρακάτω Sharp και Mitsubishi λόγω εξωτερικού αισθητήρα) .Επίσης σε περιπτώσεις που θέλουμε να καλύπτεται οικονομικά όλο το σπίτι με σχετική δροσιά/θέρμανση,θα πρέπει να δεί τεχνικός τον χώρο ,γιατί μπορεί να υπάρχουν δυσκολίες εγκατάστασης εκεί που εμείς λέμε να βάλουμε κάτι ,αλλά και προβλήματα όπως σωληνώσεις ,παροχή ρεύματος κλπ που κοστίζουν......

 

Kοντά στα χρήματα που διαθέτεις :

 

Στο διάδρομο για τα υπνοδωμάτια : http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?16540

ή σε πιό δεύτερη ποιότητα,με καλή όμως υποστήριξη στην Ελλάδα ,ισχυρότερα μηχανήματα http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?16924

http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?37854

 

Στη γωνία του `Γ να βλέπει προς το σαλόνι : http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?35259

και θα πρέπει να το βάζεις να βοηθά το μικρό κλιματιστικό στο διάδρομο για τα υπνοδωμάτια,σε μεγάλη ζέστη/κρύο. (Μπορείς να τα βάλεις και αντίστροφα ,χωρίς να χρησιμοποιείς μαζί για βοήθεια το μικρό,αλλά τα μικρά που προτείνω έχουν ιονιστή και είναι καλύτερα κοντά σε υπνοδωμάτια.)

 

ΕDIT : Αλλη λύση είναι να βάλεις ένα ημιεπαγγελματικό με full δυνατότητες για όλο το σπίτι στη γωνία του `Γ ,αρκεί να έχεις χώρο για το 60 κιλά εξωτερικό κουτί του : http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?38084 -Το συγκεκριμένο λόγω πολύ μεγάλης ροής αέρα ~20 μέτρα, και σε πολλές κατευθύνσεις, θα πρέπει να το ρυθμίζεις συνεχώς,ανάλογα που θές να στοχεύει κάθε φορά , γιατί στα 3-4 μέτρα δεν μπορεί να καθήσει κανείς από κάτω του....θα παγώσει.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Eλπίζω ο ήλιος να το βλέπει απλά κανονικά το σπίτι σου ,και τον χώρο που θα βάλεις τα εξωτερικά μέρη (ειδικά στα παρακάτω Sharp και Mitsubishi λόγω εξωτερικού αισθητήρα) .Επίσης σε περιπτώσεις που θέλουμε να καλύπτεται οικονομικά όλο το σπίτι με σχετική δροσιά/θέρμανση,θα πρέπει να δεί τεχνικός τον χώρο ,γιατί μπορεί να υπάρχουν δυσκολίες εγκατάστασης εκεί που εμείς λέμε να βάλουμε κάτι ,αλλά και προβλήματα όπως σωληνώσεις ,παροχή ρεύματος κλπ που κοστίζουν......

 

Kοντά στα χρήματα που διαθέτεις :

 

Στο διάδρομο για τα υπνοδωμάτια : http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?16540

ή σε πιό δεύτερη ποιότητα,με καλή όμως υποστήριξη στην Ελλάδα ,ισχυρότερα μηχανήματα http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?16924

http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?37854

 

Στη γωνία του `Γ να βλέπει προς το σαλόνι : http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?35259

και θα πρέπει να το βάζεις να βοηθά το μικρό κλιματιστικό στο διάδρομο για τα υπνοδωμάτια,σε μεγάλη ζέστη/κρύο. (Μπορείς να τα βάλεις και αντίστροφα ,χωρίς να χρησιμοποιείς μαζί για βοήθεια το μικρό,αλλά τα μικρά που προτείνω έχουν ιονιστή και είναι καλύτερα κοντά σε υπνοδωμάτια.)

 

ΕDIT : Αλλη λύση είναι να βάλεις ένα ημιεπαγγελματικό με full δυνατότητες για όλο το σπίτι στη γωνία του `Γ ,αρκεί να έχεις χώρο για το 60 κιλά εξωτερικό κουτί του : http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?38084 -Το συγκεκριμένο λόγω πολύ μεγάλης ροής αέρα ~20 μέτρα, και σε πολλές κατευθύνσεις, θα πρέπει να το ρυθμίζεις συνεχώς,ανάλογα που θές να στοχεύει κάθε φορά , γιατί στα 3-4 μέτρα δεν μπορεί να καθήσει κανείς από κάτω του....θα παγώσει.:lol:

 

καλημέρα και ευχαριστώ....

 

Να υποθέσω ο αισθητήρας δεν πρέπει να εκτεθεί απ' ευθείας στον ήλιο? (υποθέτω μπορεί να υπάρξει κάποιο εξάρτημα σκίασης? (μια λάμα? μια γωνιά? ένα μικρό παραπέτο?) ). (γιατί κάπως με ανησυχεί ο προβληματισμός σου για τον ήλιο!)

 

Επίσης αν είναι ίδια μάρκα και τα 2? Είναι καλύτερα ή άσχετο?

 

Και ακόμα κάτι, λόγω κακής εμπειρίας με LG (μεγάλο επαναλαμβανόμενο θόρυβο στην εξωτερική μονάδα) από τους κουμπάρους, τι άλλο θα μπορούσε να υπάρχει σαν λύση? (με ιονιστή? υπάρχουν? μια και θα μπει το "νεαρότερο" μέλλος στην οικογένειά μας σε μερικούς μήνες, οπότε δε θα είναι καλύτερα? καθαρότερος αέρας?)

 

(παραθέτω έτσι εγκυκλοπαιδικά, οι γονείς μου που έχουν Daikin παραείναι ευχαριστημένοι)

Edited by kostasgoor
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και ευχαριστώ....

 

Να υποθέσω ο αισθητήρας δεν πρέπει να εκτεθεί απ' ευθείας στον ήλιο? (υποθέτω μπορεί να υπάρξει κάποιο εξάρτημα σκίασης? (μια λάμα? μια γωνιά? ένα μικρό παραπέτο?) ). (γιατί κάπως με ανησυχεί ο προβληματισμός σου για τον ήλιο!)

 

Eίναι αισθητήρας εξωτερικής θερμοκρασίας και υγρασίας ,διάβασε λίγα ποστ πιο πάνω που είναι και πως λειτουργεί ,και εκτός ότι είναι πολύ μικρός και δεν γίνεται προφύλαξη, μπορείς να βάλεις ένα σκέπαστρο σαν σκεπή με περιθώριο πάνω σε όλο το εξωτερικό κουτί, αν υποθέτεις οτι θαχεις πρόβλημα.

 

 

Επίσης αν είναι ίδια μάρκα και τα 2? Είναι καλύτερα ή άσχετο?

 

Αν αγοράσεις από κατάστημα κλιματισμού που πουλά μια φίρμα μόνο,είναι κίνητρο να σου κάνουν καλύτερη τιμή:)

Εβαλες όμως όριο τα 1300ευρω για 2 μηχανήματα, και σου πρότεινα διαφορετικά για να ταιριάζουν όπως περιέγραψες τους χώρους σου .

(....για αμφιβολίες και κάτι περισσότερο θα πρέπει να δει τον χώρο τεχνικός εννοείται.... )

 

Και ακόμα κάτι, λόγω κακής εμπειρίας με LG (μεγάλο επαναλαμβανόμενο θόρυβο στην εξωτερική μονάδα) από τους κουμπάρους, τι άλλο θα μπορούσε να υπάρχει σαν λύση? (με ιονιστή? υπάρχουν? μια και θα μπει το "νεαρότερο" μέλλος στην οικογένειά μας σε μερικούς μήνες, οπότε δε θα είναι καλύτερα? καθαρότερος αέρας?)

 

Το LG που ανέφερα ίσως είναι το καλύτερο της εταιρίας στην αγορά.....Ολα τα μεγάλα κλιματιστικά κάνουν σχετικό θόρυβο ,λόγω της ισχύος,όπως και τα μικρά όταν ζορίζονται ,μην πιστεύεις τις διαφημίσεις περί του αντιθέτου......Φυσικά όλες οι εταιρίες έχουν και κακής ή μέτριας ποιότητας προιόντα,υπάρχουν και βλάβες λόγω κακής συντήρισης ή χειρισμού..... και εκεί μετρά και η υποστήριξη,που στα LG είναι καλή και ανάλογα φθηνή.

 

Ο ιονιστής ή κάποια αντίστοιχη ενεργοποίηση λειτουργίας καθαρισμού αέρα (ανάλογα την εταιρία), είναι απαραίτητος σε χώρους που περνάμε πολύ χρόνο,όπως πχ το υπνοδωμάτιο,γραφείο κλπ

 

(παραθέτω έτσι εγκυκλοπαιδικά, οι γονείς μου που έχουν Daikin παραείναι ευχαριστημένοι)

 

Η Daikin είναι από τις κορυφαίες εταιρίες,αλλά είναι ακριβή .

 

Αντίστοιχα πολύ καλά μηχανήματα των παραπάνω που πρότεινα......ξεφεύγουν από τον προυπολογισμό σου :cry:

 

Μικρά ~14000ΒΤU ψυξη

 

http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?29129 (πολλαπλά φίλτρα) *

http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?38266 (με αυτόματο ιονιστή +σύστημα καθαρισμού)

http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?38076 (σταθερός ιονιστής + κουμπί καθαρισμού αέρα)

http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?18431 (φίτρα + κουμπί καθαρισμού αέρα) *

http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?19930 (πολλαπλά φίλτρα)

 

εως 18000ΒΤU ψύξη

http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?29191 (πολλαπλά φίλτρα)

http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?18432 (φίλτρα +κουμπί καθαρισμού αέρα) *

http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?38267 (με αυτόματο ιονιστή+σύστημα καθαρισμού)

http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?19937 (πολλαπλά φίλτρα)

http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?37949 (πολλαπλά φίλτρα) *

 

EDIT : * χωρίς αισθητήρα εξωτερικής θερμοκρασίας

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα :)

@ Starenios

Ποια η γνώμη σου για αυτό: http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?13409

:O

Link to comment
Share on other sites

Aυτό είναι πολύ καλό μηχάνημα το εσωτερικό του μέρος ,ο ιονιστής που αναφέρει, είναι στην πράξη ισχυρός καθαρισμός αέρα με κουμπί ενεργοποίησης όποτε θέλουμε, (τα μικρότερα της σειράς μόνο είχαν), αλλά όλα έχουν ίσως το πιό ισχυρό ανεμιστήρα (ροή αέρα) στην πράξη για την κατηγορία τους.....

 

Στο εξωτερικό μηχάνημα όμως, έχουν αναφερθεί προβλήματα ,στους συμπιεστές της σειράς αυτής (κάποιοι είχαν έρθει Ιαπωνίας,κάποιοι Ταιλάνδης) ,ενώ το εσωτερικό ήταν σταθερά Ταιλάνδης , και παρότι τα προωθούσαν αρκετά μέχρι πέρσι,και έχει κάνει μεγάλη εμπορική επιτυχία στην αγορά (και λόγω απόσυρσης) ,το κόστος υποστήριξης παραμένει ακριβό :cry:

 

ΕDIT : Ισως γι'αυτό φέτος η εταιρία δεν το έχει περιλάβει στους εντύπους καταλόγους της,ότι υπάρχει φαίνεται είναι στοκ.....και στη θέση του προωθεί το περσινό κορυφαίο της : http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?18431 που είναι λιγότερο ισχυρό σε αίσθηση όμως.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Στο εξωτερικό μηχάνημα όμως, έχουν αναφερθεί προβλήματα ,στους συμπιεστές της σειράς αυτής (κάποιοι είχαν έρθει Ιαπωνίας,κάποιοι Ταιλάνδης) ,ενώ το εσωτερικό ήταν σταθερά Ταιλάνδης ,

 

ΕDIT : Ισως γι'αυτό φέτος η εταιρία δεν το έχει περιλάβει στους εντύπους καταλόγους της,ότι υπάρχει φαίνεται είναι στοκ.....και στη θέση του προωθεί το περσινό κορυφαίο της : http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?18431 που είναι λιγότερο ισχυρό σε αίσθηση όμως.

 

Δεν έχω δει κανένα εξωτερικό Ιαπωνίας, όλα Ταϊλάνδης είναι.Θα συμφωνήσω ότι είναι εξαιρετικό μηχάνημα αν και το άλλο που είναι και Ιαπωνίας εξ ολοκλήρου κατά την άποψη μου είναι και πιο όμορφο.

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Είναι δύο διαφορετικά μηχανήματα και τα δύο και διαφορετικής κατηγορίας.

Το πρώτο το daisekai είναι το απλό και είναι Ταϋλάνδης και το δεύτερο είναι το super daisekai το οποίο θεωρείται το κορυφαίο της toshiba με πολύ υψηλό cop-eer..

To απλό επίσης έχει ιονιστή πράγμα που δεν έχει το super daisekai,το οποίο όμως εν εντιθέση έχει εφτά φίλτρα πλάσματος.

Η διαφορά στην τιμή τους είναι αρκετή αλλά με το super daisekai να τα αξίζει και με το παραπάνω τα λεφτα του.

Για όποιον όμως ψάχνει κάτι στην μεσαία κατηγορία,το απλό το daisekai θα τον βγάλει ασπροπρόσωπο μιας και έχει σχεδόν τα πάντα σε νορμάλ τιμή.

Να σημειώσω πως και τα δύο είναι απροβλημάτιστα και έχονται με εγγύηση 3 χρόνια για το εσωτερικό και 5 χρόνια για το εξωτερικό με γραμμή 24ωρου service...

Για περισσότερα απευθυνθείτε σε έναν αντιπρόσωπο της toshiba...και όχι σε eshop.

Link to comment
Share on other sites

Είναι δύο διαφορετικά μηχανήματα και τα δύο και διαφορετικής κατηγορίας.

Το πρώτο το daisekai είναι το απλό και είναι Ταϋλάνδης και το δεύτερο είναι το super daisekai το οποίο θεωρείται το κορυφαίο της toshiba με πολύ υψηλό cop-eer..

To απλό επίσης έχει ιονιστή πράγμα που δεν έχει το super daisekai,το οποίο όμως εν εντιθέση έχει εφτά φίλτρα πλάσματος.

Η διαφορά στην τιμή τους είναι αρκετή αλλά με το super daisekai να τα αξίζει και με το παραπάνω τα λεφτα του.

Για όποιον όμως ψάχνει κάτι στην μεσαία κατηγορία,το απλό το daisekai θα τον βγάλει ασπροπρόσωπο μιας και έχει σχεδόν τα πάντα σε νορμάλ τιμή.

Να σημειώσω πως και τα δύο είναι απροβλημάτιστα και έχονται με εγγύηση 3 χρόνια για το εσωτερικό και 5 χρόνια για το εξωτερικό με γραμμή 24ωρου service...

Για περισσότερα απευθυνθείτε σε έναν αντιπρόσωπο της toshiba...και όχι σε eshop.

 

 

Η πράξη που είναι το ζητούμενο, είναι διαφορετική από ότι λένε τα διαφημιστικά φυλάδια :)

Διαφορετικής κατηγορίας είναι ,επειδή το πλασάρει η εταιρία ,αλλά δεν σημαίνει ότι είναι κάτι καλύτερο, απόλυτα.

 

Το super daisekai έχει ένα απλό φίλτρο πλάσματος (που έχουν πολλές εταιρίες),σύμφωνα με την εταιρία κάνει πολλαπλό καθαρισμό,αλλά στη πράξη είναι ένα φίλτρο μεγάλης αντοχής στον χρόνο δηλ. στο να θέλει αντικατάσταση (και κοστίζει...) ,έχει εσωτερικό αυτοκαθαρισμό για την μούχλα,ενώ στο απλό Dasekai ο καθαρισμός γίνεται ότι πιάσει το φίλτρο....ενώ το super daisekai έχει τον ιδιο ενεργό καθαρισμό αέρα με το απλό Daseιkai (που τον λέει ιονιστή,ενώ δεν είναι ακριβώς..)

-Οντως είναι πιό οικονομικό το super daisekai σε κατανάλωση,αλλά έχει άλλο σχέδιο,και δεν έχει την ένταση του ανεμιστήρα του απλού Daseιkai.

-Οι τιμές τους είναι παρεμφερείς http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?18431 αν δεί κανείς συγκριτικά http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?13409....αλλά δεν αναφέρθηκε κανείς για αγορά από eshop ,γιατί θίγεσαι ; :p ( εκτός αν ξέρεις ότι σε "αντιπρόσωπο της toshiba" θα βρεί μεγάλες διαφορές, όταν μιλάμε για ίδια αντιπροσωπεία .....)

 

Το αν είναι απροβλημάτιστα ,μπορεί κανείς να ρωτήσει πολλές γνώμες από εξουσιοδοτημένους τεχνικούς service,όχι την αντιπροσωπεία και όχι φυσικά σε πωλητές ..... αν θέλει να μάθει περισσότερα επιμέρους (και γιατί φαίνεται καταργήθηκαν τα απλά Daseιkai: παρά την επιτυχία τους) ..... και τέλος για την εγγύηση τους,γιατί αναφέρεται 1 έτος η εσωτερική μονάδα και 5 έτη η εξωτερική (όπως τα περισσότερα κλιματιστικά με όρους), και όχι παραπάνω.....

 

Δεν έχω δει κανένα εξωτερικό Ιαπωνίας, όλα Ταϊλάνδης είναι.Θα συμφωνήσω ότι είναι εξαιρετικό μηχάνημα αν και το άλλο που είναι και Ιαπωνίας εξ ολοκλήρου κατά την άποψη μου είναι και πιο όμορφο.

 

Στα μεγαλύτερα της σειράς Dasekai, RAS-18SAV-E και RAS-22SAV-E τα εξωτερικά ήταν σίγουρα Ιαπωνίας ( EDIT : αναφέρονται και στον κατάλογο της εταιρίας αν κοιτάξεις http://img375.imageshack.us/img375/4807/scannedimagem.jpg ) -Αργότερα ίσως βέβαια κάποιες παρτίδες όμως να'ρχονταν ανακατεμένα,

Ιαπωνίας ,Ταυλάνδης ....συνηθίζεται για λόγους κόστους ή εμπορικά παιχνίδια ή αν είναι να καταργηθεί κάτι .....

 

Καλώς κατάλαβες,ότι η αναφορά μου πιό πίσω ,ήταν γενική,αν έχουν παρουσιαστεί προβλήματα.Δεν σημαίνει ούτε ότι όλα θα χαλάσουν, ούτε ότι κυκλοφορεί στην αγορά εξαρτάται από μας ,πολλά προιόντα είναι και από ανεξάρτητες εισαγωγές,προσπαθώ να έχω σχετική πληροφόριση "τι παίζει" ,μην μας κοροιδεύουν οι εταιρίες.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

http://www.carrier.gr/carriergreek/contact.htm

 

Tο τηλέφωνο της αντιπροσωπείας για περαιτερω διευκρινησεις και για να καταλαβουν αυτοι που μας διαβάζουνε ποιος έχει δίκιο και ποιος άδικο...

 

Αν διαβασεις και λίγες σελίδες πριν θα δείς επίσης πως οχι απλά διαφήμιση δεν κάνω στην εν λόγο εταιρεία αλλά και πολλές φορές προσπαθώ να αποτρέψω κάποιους να αγοράσουν κάποια προιόντα που γνωρίζω πως δεν είναι και ότι καλύτερο.

 

Δείτε και τον επίσημο καταλογο της toshiba για τον λόγο του αληθές

http://www.toshiba-ac.eu/assets/0/74/310/1df2c00d-725f-4ffa-9990-a101fc6bf053.pdf

Edited by dimitriossara
Link to comment
Share on other sites

:offtopic:

 

Μπορείς να θες να κάνεις για ακόμα μια φορά διαφήμιση,έχεις αναφέρει παλαιότερα ότι είσαι πωλητής ....αλλά στο παρελθόν παρόμοιες αναφορές σου έχουν διαγραφεί εδικά όταν θες να δυναμιτίζεις την συζήτιση..... ..με πυροτεχνήματα τύπου " εγώ τα ξέρω καλύτερα" :!:

 

Πάμε λοιπόν : :lol:

 

http://www.carrier.gr/carriergreek/contact.htm

 

Tο τηλέφωνο της αντιπροσωπείας για περαιτερω διευκρινησεις και για να καταλαβουν αυτοι που μας διαβάζουνε ποιος έχει δίκιο και ποιος άδικο...

 

Μόνο που δεν μιλάμε για την Carrier ....αλλά την toshiba (άσχετα αν ανήκουν στον ιδιο όμιλο), και υπάρχει άλλο τηλέφωνο υποστήριξης :

 

http://www.toshiba-ac.eu/master/dynamic.aspx?id=2568&ekmensel=15074e5e_8_46_btnlink&LangType=1032

 

Παραπάνω ανέφερα που μπορεί κανείς να ρωτήσει για πιό έγκυρα ,εκτός αν περιμένει κανείς μια αντιπροσωπεία να πεί κατά των προιόντων της,οπότε το :X

 

Αν διαβασεις και λίγες σελίδες πριν θα δείς επίσης πως οχι απλά διαφήμιση δεν κάνω στην εν λόγο εταιρεία αλλά και πολλές φορές προσπαθώ να αποτρέψω κάποιους να αγοράσουν κάποια προιόντα που γνωρίζω πως δεν είναι και ότι καλύτερο.

 

Διαφήμιση δεν ήταν παλαιότερα τα παρακάτω,ια το μικρότερο Daseιkai της σειράς (RAS-10SKVR-E) ;

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2843728#post2843728

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2844987#post2844987

και τώρα που φαίνεται καταργήθηκε.... πλασάρεις με την αναφορά σου παραπάνω, πλάγια το super daseιkai στην θέση του.Τυχαίο ; :!:

 

Στην αγορά ξέρεις επιλογές υπάρχουν και από άλλες εταιρίες ,και αν κάποιος φαίνεται δεν ξέρει όταν ρωτά ....μπορούμε να του το υπενθυμίσουμε είτε συγκριτικά μεταξύ αυτών που ρωτά, ή μεταξύ και άλλων προτάσεων όχι μίας και μοναδικής.... και αν δεν ξέρουμε κάτι,απλά δεν απαντάμε ή του απαντάμε γενικά......

 

ΕDIT :

 

Δείτε και τον επίσημο καταλογο της toshiba για τον λόγο του αληθές

http://www.toshiba-ac.eu/assets/0/74/310/1df2c00d-725f-4ffa-9990-a101fc6bf053.pdf

 

Πως τώρα αναφέρεις το επίσημο site, και πριν άλλο ; :lol:

 

Kαταρχήν ο κατάλογος είναι ο Αγγλικός δηλ. για άλλη αγορά, και όχι ο Ελληνικός.....αλλά και τι να δεί κανείς σε κατάλογο εταιρίας....αναφορά αν κάποια προιόντα έχουν προβλήματα ;....ή ότι δεν κάνουν όντως ότι διαφημίζουν ;:X

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

το τόπικ κλειδώθηκε για να ηρεμήσουν τα πνεύματα και οι αψιμαχίες, αλλά δυστυχώς φαίνεται ότι κάποιοι δεν έχουν διάθεση για εποικοδομητική συζήτηση και πνεύμα διαλόγου...

ένας μήνας παράταση λοιπόν, και βλέπουμε...

ζητάω συγγνώμη από όλους όσους παρακολουθούσαν το τόπικ, ζητώντας πληροφορίες και γνώση!

 

υ.γ: μην κάνετε, παρακαλώ, αναφορές για ποστ στο παρόν τόπικ...παραμένει κλειδωμένο μέχρι νεωτέρας.

thanks..:)

Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Το topic ξεκλειδώνεται, αλλά θα κλειδωθεί και πάλι αν επαναληφθούν τα ίδια. Προσοχή λοιπόν.
Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που επέλεξες :

 

Το CU-XE15LKEW είναι από τις νέες σειρές προιόντων 6/2010 http://www.convienesempre.it/images/immagini_varie/etherea%20silver.jpg

Δυστυχώς όπως φαίνεται,στα νέα μοντέλα που παρουσίασε η Panasonic,βασικός λόγος ήταν η μείωση του κόστους.....:X

Ετσι είναι εμφανές το ρίξιμο ποιότητας (σε σχέση με τα υπόλοιπα μοντέλα που αναφέρεις ).....αλλά και στις πραγματικές επιδόσεις ( πχ το eco αισθητήρα κλπ που διαφημίζει στο συγκεκριμένο), σε σχέση με το μηχανήμα που (θεωρητικά) αντικαθιστά το CU-XE15JKEW και που αυτό προτείνω από τα παραπάνω :) http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?38302

 

Η δεύτερη επιλογή σου, το Panasonic CU-E15HKEW http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?17263 είναι "παλαιότερο" μοντέλο,(κυκλοφορεί πλέον παραλλαγή του σ'άλλες αγορές) ,έχει ελαφρά κατώτερες επιδόσεις,αλλά όμως έχει κάνει και μεγάλη διεθνή εμπορική επιτυχία ο σχεδιασμός του,γι'αυτό ίσως και κυκλοφορεί ακόμα επίσημα στην Ελλάδα. (.....και επειδή βλέπω ότι διαφημίζεται αρκετά σε φυλλάδια ,μάλλον προορίζεται για διάθεση μέσω ηλεκτραγορών για χαμηλότερη τιμή....οπότε είναι κίνητρο επιλογής.:)

 

Παρόμοια μηχανήματα σε τιμή/τεχνολογία/ποιότητα/επιδόσεις που πρέπει να κοιτάξεις επίσης :

http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?38421

http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?18432

 

To fujitsu που αναφέρεις http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?10907 το ξεχνάς, γιατί ποιοτικά είναι σε δεύτερη κλάση από τα παραπάνω μηχανήματα.

Οι επιδόσεις του είναι λιγότερες στη πράξη από ότι διαφημίζει,χώρια ότι τελευταία έρχονται για κάποιους λόγους Κινέζικα μηχανήματα στην αγορά,οπότε μόνο

η καλή υποστήριξη τους είναι κίνητρο αγοράς τους. Σε λιγότερα χρήματα το http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?35259 είναι καλύτερο από το Fujitsu και με παρόμοια υποστήριξη.

 

ΕDIT : Aν με το 12αρι κλιματιστικό που έχεις με ανοικτή την εσωτερική πόρτα δωματίου, δεν πάει σχετική δροσιά και σε γειτονικούς χώρους,τότε έχεις πολλές απώλειες σε σχέση με ότι περιγράφεις .Παίζει ρόλο και η διαμόρφωση του χώρου μας για την εσωτερική θερμοκρασία,και που θα βάλουμε και το εξωτερικό και το εσωτερικό μηχάνημα του κλιματιστικού.

 

Ετσι αν έχεις αμφιβολίες, είναι καλύτερα να δώσεις λίγα παραπάνω χρήματα (που θα'δινες για Panasonic), και να βάλεις ένα πολύ καλό ημιεπαγγελματικό μηχάνημα τοποθετημένο για το σαλόνι κάπου ενδιάμεσα (πχ κοντά σε διάδρομο), να καλύπτεις με την ισχυρή ροή αέρα σχεδόν όλους τους χώρους ,και το ρυθμίζεις όσο χρειάζεσαι ανά περίπτωση . http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?38084

Επανερχομαι μιας και αυτες τις μερες θα γινει η παραγγελια

Αν καταλαβα καλα το HKEW ειναι παλαιοτερο μοντελο του JKEW,σωστα?

Ομως και το HKEW εχει σαν χαρακτηριστικα τα e-ion και patrol sensor,σωστα?

Ρωτω διοτι το HKEW το βρηκα 880 ευρω.(αν δεν κανω λαθος ειναι καλη τιμη.)

Τελικα μεταξυ αυτων των δυο υπαρχουν διαφορες περα απο το οτι το jkew ειναι νεοτερο μοντελο?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ήδη απαντήσει ;:)

 

Η δεύτερη επιλογή σου, το Panasonic CU-E15HKEW http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?17263 είναι "παλαιότερο" μοντέλο,(κυκλοφορεί πλέον παραλλαγή του σ'άλλες αγορές) ,έχει ελαφρά κατώτερες επιδόσεις,αλλά όμως έχει κάνει και μεγάλη διεθνή εμπορική επιτυχία ο σχεδιασμός του,γι'αυτό ίσως και κυκλοφορεί ακόμα επίσημα στην Ελλάδα. (.....και επειδή βλέπω ότι διαφημίζεται αρκετά σε φυλλάδια ,μάλλον προορίζεται για διάθεση μέσω ηλεκτραγορών για χαμηλότερη τιμή....οπότε είναι κίνητρο επιλογής.:)

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ήδη απαντήσει ;:)

Σωστα,απλα ηθελα να σιγουρευτω.

Τελικα στα 880ευρω να το χτυπησω? η να παω στο jkew το οποιο μου το δινουν 1000 ευρω?

Οσο ναναι 120 ευρω ειναι μια διαφορα...

Link to comment
Share on other sites

Αν διαβάσεις πιο προσεκτικά τα παραπάνω ,θα κρίνεις αν συμφέρει ή όχι η διαφορά τιμής. Από εκεί και πέρα περί οικονομικών και γούστου καθενός.....:)

 

Πάντως οι προσφορές πλέον είναι σταθερά -20% από τις τιμές του καλοκαιριού, σε πολλές φίρμες και τρέχοντα μοντέλα καταλόγου, λόγω οικονομικής κρίσης.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...