Jump to content

Xiaomi Mi 9


Fulgore1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

3 ώρες πριν, chios said:

Δεν υπάρχει περίπτωση να βρεις πουθενά original.

Κάποιες που βρήκα στο σκρουτζ και λένε ορίτζιναλ δεν είναι;

π. χ.

https://www.skroutz.gr/s/20082518/Xiaomi-BM3M-Bulk-Xiaomi-Mi-9-3070mAh.html?from=account_favorites

Xiaomi mi9 SE
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

32 minutes ago, john_shadow said:

Κάποιες που βρήκα στο σκρουτζ και λένε ορίτζιναλ δεν είναι;

π. χ.

https://www.skroutz.gr/s/20082518/Xiaomi-BM3M-Bulk-Xiaomi-Mi-9-3070mAh.html?from=account_favorites

Όχι δεν είναι , αν δεν θες να πετάξεις λεφτά κάνε αυτό που σου είπαν τα παιδιά πιο πάνω ! 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μετά από αρκετό ψάξιμο για αντικατάσταση μπαταρίας η λύση φαίνεται να ακούει στο όνομο Nohon

Η παραγγελία έγινε, σε περίπου ένα μήνα θα δούμε τι ψάρια πιάσαμε.

το Mi9 παίρνει τύπο μπαταρίας ΒΜ3L, link

https://www.aliexpress.com/item/32823863660.html?spm=a2g0o.order_list.0.0.633e18022IayCH

το πακέτο αντικατάστασης φαίνεται να είναι πλήρες.

Κόστος με μεταφορικά και φόρους γύρω στα 17 ευρώ.

Edited by steliost
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους...

Επανέρχομαι μετά από 1 μήνα, καθώς η μπαταρία μου ήρθε περίπου στις 22 μέρες..

Εντυπώσεις, οι καλύτερες, το κινητό επανήλθε όπως την πρώτη μέρα που το πήρα...

Η τοποθέτηση είναι πανεύκολη και όπως είχα προαναφέρει το πακέτο είναι πλήρες δεν χρειάζεσαι τίποτα extra...

Παραθέτω φωτό, πως ήταν η παλιά σε σχέση με την καινούρια μετά απο 4 φορτίσεις, όλα άψογα, μπράβο στη nohon!!

ΥΓ. τα κατσαβιδάκια της nohon ειναι μαγνητικά (super)

01.jpg

02.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καμμία αναβάθμιση τελευταία θα πάρουμε;

Κανένα security update; Κάτι βρε αδερφέ;

Γιατί φέρθηκαν σαν ναυαρχίδι σε αυτή τη ναυαρχίδα;

Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο καιρό ζοριζετε πολυ στην ασύρματη φόρτιση και είτε ζεστενεται και σταματάει είτε σταματάει μετά από λίγο,ειδικά στον φορτιστή στο σπίτι σταματάει σχεδον αμέσως . Λέτε να είναι θέμα μπαταρίες μόνο ;

Link to comment
Share on other sites

On 23/7/2022 at 7:53 ΜΜ, Krasdimi said:

Καμμία αναβάθμιση τελευταία θα πάρουμε;

Κανένα security update; Κάτι βρε αδερφέ;

Γιατί φέρθηκαν σαν ναυαρχίδι σε αυτή τη ναυαρχίδα;

Το κινητό έχει κλείσει 3 χρόνια+ και έπαιρνε για περισσότερα από 2 χρόνια αναβαθμίσεις. Μην ζητάτε περισσότερα από όσα ήδη έδωσε η εταιρεία.

Link to comment
Share on other sites

Security updates έπρεπε να συνεχίσει να δίνει...βλέπεις πλέον απλησίαστη έγινε η και η Xiaomi... Πώς να αλλάζεις ανά δύο χρόνια τηλέφωνο με αυτές τις τιμές;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Krasdimi said:

Security updates έπρεπε να συνεχίσει να δίνει...βλέπεις πλέον απλησίαστη έγινε η και η Xiaomi... Πώς να αλλάζεις ανά δύο χρόνια τηλέφωνο με αυτές τις τιμές;

Αυτό το τελευταίο ισχύει.. Οι τιμές των ναυαρχίδων έχουν ανέβει υπερβολικά. Το mi9 ήταν στα 549 τ

Για τα security updates από όσες εταιρείες έχω δει, κυρίως η Samsung τα δίνει για κάμποσο καιρό παραπάνω, δυστυχώς (μπορεί κι άλλες, θα σε γελάσω).

Το τελευταίο security update βλέπω είναι Ιούνιος 2021.. σε μας. Ακριβώς 26 μήνες μετά την κυκλοφορία του..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ναι είναι η ίδια διαδικασία με αλλαγή μπαταρίας απλά ξεβιδωνεις τρεις επιπλέον βίδες.

Θα χρειαστείς πιστολάκι μαλλιών , πένα κιθάρας και κατσαβιδακι... Λογικά θα βρεις σετ από εκεί που θα αγοράσεις την θύρα 

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω, το ιδιο  δεν ειναι και αυτο ;πιο  φθηνα και  δεν θα περιμενω να ερθει κιολας...

Πλακετάκι Φόρτισης / Charging Board για Xiaomi Mi 9 - GeekOn

Link to comment
Share on other sites

Το νους σας με την αλλαγή μπαταρίας. Δεν ξέρω πως το κατάφερα αλλά στην προσπάθεια να τη βγάλω έσκασε και το κινητό τιγανιστηκε. Φυσικά πάει για πέταμα μιας και τσουρουφληστικαν τα πάντα εκεί μέσα +η μυρωδιά στο σπίτι που δεν παλεύεται με τίποτα. ff3bf7526c041a114e47f74bbddb78b2.jpg

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κάτι μου λέει ότι το εχωσες και εσύ το κατσαβιδακι σου από πίσω για να ξεκολλήσεις τη μπαταρία...

Το καλό είναι ότι δεν τηγανιστηκες εσύ... Προσοχή την επόμενη φορά καθώς είναι ευαίσθητες σαν σακουλάκια και όχι σκληρά πλαστικά 

Link to comment
Share on other sites

Με το πλαστικό εργαλείο που περιέχετε το προσπάθησα αλλά νομίζω το πίεσα αρκετά προς τα πανω και στρετσαρισε η μπαταρία, άνοιξε και μπουμ

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τις αυτοκόλλητες ταινίες που την κρατάνε τις τράβηξες; Αφού είσαι καλά και δεν έπαθες τίποτα εσύ, τέλος πάμε για άλλα.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

με τα χημικά της χημικής έκρηξης δε ξέρω τι παίζει;

Έχεις παιδάκι στο σπίτι ή είσαι σόλο;

Edited by Krasdimi
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω λίγο αιθυλική αλκοόλη βοηθάει, σε ένα χαλασμένο κινητό που την έβγαλα βοήθησε, και μετά με σπάτουλα ξεκόλλησε.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, chios said:

Τις αυτοκόλλητες ταινίες που την κρατάνε τις τράβηξες; Αφού είσαι καλά και δεν έπαθες τίποτα εσύ, τέλος πάμε για άλλα.

Ναι τις έβγαλα.Είχα δει αρκετά βίντεο πριν το κάνω.Ναι ευτυχώς δεν έπαθα κάτι ,με το που είδα τους καπνούς έγινα και εγώ μπουχός 😁

34 minutes ago, Krasdimi said:

με τα χημικά της χημικής έκρηξης δε ξέρω τι παίζει;

Έχεις παιδάκι στο σπίτι ή είσαι σόλο;

Όχι ευτυχώς μένω μόνος μου.Σαν να έσκασε καπνογόνο,ντουμανιασε όλο το σπίτι,αλλά η μυρωδιά  καμένου δεν φεύγει με τίποτα,θα πάρει μέρες  να ξεμυρίσει

Πολύ προσοχή παίδες με αυτά τα πράγαματα .Φωτιά δεν παίρνει αλλά όλα αυτά τα χημικά που εισέπνευσα δεν ξέρω τι παίζει

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο συνέβη και στη δική μου μπαταρία στον επαγγελματία που την είχα πάει για αλλαγή, επίσης σε mi 9.
Η δική μου βέβαια μπαταρία ήταν από πριν φουσκωμένη λίγο.
Το κινητό δε τσουρουφληστικε λειτουργεί ακόμα, έχει μείνει μια θολούρα μόνο στη κάμερα

Στάλθηκε από το M2101K6G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα! Μπορείτε να μου προτείνετε καμία αξιοπρεπές μπαταρία για το mi9;Αγόρασα μια nohon από AliExpress αλλά άντεξε μόνο 1-2 μήνες...

Link to comment
Share on other sites

Όπου βρεις την lehehe παρτην... Άψογη... Την είχαμε φέρει με ένα παλικάρι παραεισαγωγη από Alibaba...ότιδηποτε άλλο σε AliExpress είναι απαράδεκτο 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Μπορείτε να μου προτείνετε καμία αξιοπρεπές μπαταρία για το mi9;Αγόρασα μια nohon από AliExpress αλλά άντεξε μόνο 1-2 μήνες...

στης γυναίκας μου το κινητό που την είχα αλλάξει το καλοκαίρι,την είχα πάρει από το ifixit Ευρώπης .στοίχισε αν θυμάμαι καλά 32€ και ακόμα καλά κρατάει.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...