Jump to content

Xiaomi Mi 9


Fulgore1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδες ηρθε η αναβαθμιση αλλα ακομη κ μετα απο clean install εχω θεμα.αναβει σε ασχετες στιγμες η οθονη σα να εχει ενημερωσει, ενω εχω βαλει να μην αναβει, με συνεπςια να ρουφαει τη μπαταρια.καμια συμβουλη?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Μετά απο την τελευταία ενημέρωση και μετά το πέρας δυο ημερών, το κινητό έστρωσε, αλλά παρατηρώ οτι κατά τη διάρκεια της ημέρας, η οθόνη ενεργοποιείται μόνη της. Δεν έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων.
Link to comment
Share on other sites

Το κινητο μετα την αναβαθμιση εγινε ενα χαος.περα απο το οτι αναβοσβηνει η οθονη σε ακυρες φασεις δε μπορουν να γινουν βαδικα πραγματα .δε μπορεις να επισυναψεις αρχειο σε μειλ κλπ.επισης κολαει φουλ
Link to comment
Share on other sites

Το κινητο μετα την αναβαθμιση εγινε ενα χαος.περα απο το οτι αναβοσβηνει η οθονη σε ακυρες φασεις δε μπορουν να γινουν βαδικα πραγματα .δε μπορεις να επισυναψεις αρχειο σε μειλ κλπ.επισης κολαει φουλ

Stay calm κάνε backup και κάνε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων.

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Eχω κανει 2 φορες.Σημερα εκανα hard reset μετα απο επαναφορα εργιστασιακων μεσα απο ρυθμισεις.δειχνει να εστρωσε απο τα κολημματα αλλα η οθονη συνεχιζει να αναβει στο ασχετο
Link to comment
Share on other sites

Αφου ειδα και αποειδα, παρηγγειλα το oneplus 9.Μετα το restore διορθωθηκαν τα κοληματα αλλα η οθονη συμεχιζει να αναβει σε ακυρο χρονο.με ετρωγε κιολας για αναβαθμιση...
Link to comment
Share on other sites

Η αναβάθμιση σε 12.5 γενικά πήγε καλά.

Το πιο περίεργο ίσως είναι ότι χάθηκε η Σάρωση από τα εργαλεία της Xiaomi. Το έπαθε κανένας άλλος αυτό;

Η μπαταρία δεν περίμενα να έχει διαφορά, πλησιάζει τα 3 χρόνια σχεδόν.

Η ζωντανή ταπετσαρία με τον Κρόνο, τα σπάει! Δοκιμάστε την!

Γενικά, το ότι ακόμα το τηλέφωνο λειτουργεί τόσο αξιοπρεπώς, και βγάζει αξιοπρεπέστατες φωτογραφίες και βίντεο, είναι κάτι που με εκπλήσσει ευχάριστα!

Ψήνομαι να περιμένω μέχρι το Mi 12 Ultra... Ο Δεκέμβριος δεν μοιάζει να είναι τόσο μακριά...

HTC HD2 --> Nokia Lumia 800 --> Nokia Lumia 930 --> Mi Note 3 --> Mi 9
Link to comment
Share on other sites

Η αναβάθμιση σε 12.5 γενικά πήγε καλά.

Το πιο περίεργο ίσως είναι ότι χάθηκε η Σάρωση από τα εργαλεία της Xiaomi. Το έπαθε κανένας άλλος αυτό;

Η μπαταρία δεν περίμενα να έχει διαφορά, πλησιάζει τα 3 χρόνια σχεδόν.

Η ζωντανή ταπετσαρία με τον Κρόνο, τα σπάει! Δοκιμάστε την!

Γενικά, το ότι ακόμα το τηλέφωνο λειτουργεί τόσο αξιοπρεπώς, και βγάζει αξιοπρεπέστατες φωτογραφίες και βίντεο, είναι κάτι που με εκπλήσσει ευχάριστα!

Ψήνομαι να περιμένω μέχρι το Mi 12 Ultra... Ο Δεκέμβριος δεν μοιάζει να είναι τόσο μακριά...

 

Με την σάρωση τα ίδια έπαθα και εγώ , αλλά εχθές πατώντας πάνω της , την έκανε πάλι εγκατάσταση και όλα οκ!

Link to comment
Share on other sites

Για 2 χρονών κινητό με την μπαταρία που έχει καλα τα πηγε με δύο κάρτες sim και ενεργό το ιντερνετ στη μία μόνιμα.Σε 9:22 ώρες χρήσης με sot οθονης 4:42 λεπτα

 

----- προσθήκη μηνύματος 57 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Απο 90% στο 3%

 

----- προσθήκη μηνύματος 41 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ολα στην εξοχή οχι στην αθηνα που έχει καλο σημα

Link to comment
Share on other sites

Για 2 χρονών κινητό με την μπαταρία που έχει καλα τα πηγε με δύο κάρτες sim και ενεργό το ιντερνετ στη μία μόνιμα.Σε 9:22 ώρες χρήσης με sot οθονης 4:42 λεπτα

 

----- προσθήκη μηνύματος 57 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Απο 90% στο 3%

 

----- προσθήκη μηνύματος 41 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ολα στην εξοχή οχι στην αθηνα που έχει καλο σημα

Καλά γενικά η μπαταρία ανέκαθεν ήταν άθλια. Για όποιον θέλει 4+ sot πρέπει να κοιτάξει αλλού.

Αυτό είναι ο μόνος λόγος που από την πρώτη στιγμή σκεφτόμουν μήπως αξίζει να κάνω μια αλλαγή. Στο σύνολο πάντως παραμένει σκυλί από την πρώτη μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλά γενικά η μπαταρία ανέκαθεν ήταν άθλια. Για όποιον θέλει 4+ sot πρέπει να κοιτάξει αλλού.

Αυτό είναι ο μόνος λόγος που από την πρώτη στιγμή σκεφτόμουν μήπως αξίζει να κάνω μια αλλαγή. Στο σύνολο πάντως παραμένει σκυλί από την πρώτη μέρα.

Η φάση είναι οτι πηρα το mi 11 lite 5g για να αντικαταστησω το mi note 10 lite και στην εξοχη με 2 καρτες sim με την μια με 4g ιντερνετ βγαζω sot 5:30-5:50 σε μία ημέρα καμία σχέση με το mi note 10 lite που εβγαζα 8+ ωρες σε μια μέρα. Και πραγματικά συγκρίντοντας το mi 9 με το mi 11 lite 5g το mi 9 δείχνει ότι ήταν ναυαρχίδα στο μόνο το οποίο είναι καλύτερο το mi 11 lite 5g είναι στο outlook το ανοιγμα των συνημμένων εγγράφων γίνεται άμεσα σε σχέση με το mi 9 που είναι αρκετά πιο αργό στα υπόλοιπα δεν βλέπω διαφορές υπέρ του mi 11 lite 5g και με τα 90hz στη ρύθμιση στην οθόνη
Link to comment
Share on other sites

Λογικό με τέτοια σάπια μπαταρία που έχει, το 10 έχει 1000mah παραπάνω δεν υπάρχει σύγκριση.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Μισή μέρα ανοιχτά δεδομένα, όλη μέρα ανοιχτά bt, gps και συνδεδεμένο με το GTS, μου πάει από το πρωί μέχρι το βράδυ.

Δε το λες και σάπιο.

Να μου πήγαινε μισή μέρα θα σου έλεγα ναι έχεις δίκιο.

Αγόρασα τη συσκευή day one, Απρίλιο του 2019, με προσεκτική φόρτιση από το 20% μέχρι 95% μέχρι και σήμερα.

Φυσικά και υπάρχει φθορά, θεωρώ όμως ότι ακόμα κρατάει καλά.

Link to comment
Share on other sites

Για πιο 2019 λες το τηλέφωνο βγήκε φέτος.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Έχω βγάλει εύκολα 5ω+ SOT και αυτό μετά την αναβάθμιση, έχουμε πει, παίζουν ρόλο 100 πράγματα. Μην συγκρίνετε SOT. Και ναι η μπαταρία γενικά ήταν το αδύναμο σημείο του mi9. 2 χρόνια τώρα πάντως, σκυλί.

 

Το πιο κουφό που βλέπω στην τελευταία έκδοση, είναι το γεγονός ότι πχ σβήνω όλες τις εφαρμογές από τα recents και δεν φεύγουν όλες, το πατάω 2-3 φορές και μου εμφανίζει και το... android system. Τι φάση; Το έχει παρατηρήσει κάποιος;

Link to comment
Share on other sites

Έχω βγάλει εύκολα 5ω+ SOT και αυτό μετά την αναβάθμιση, έχουμε πει, παίζουν ρόλο 100 πράγματα. Μην συγκρίνετε SOT. Και ναι η μπαταρία γενικά ήταν το αδύναμο σημείο του mi9. 2 χρόνια τώρα πάντως, σκυλί.

 

Το πιο κουφό που βλέπω στην τελευταία έκδοση, είναι το γεγονός ότι πχ σβήνω όλες τις εφαρμογές από τα recents και δεν φεύγουν όλες, το πατάω 2-3 φορές και μου εμφανίζει και το... android system. Τι φάση; Το έχει παρατηρήσει κάποιος;

 

Κάποιες φορές το βλέπω κι εγώ αυτό.

Πρέπει να είναι bug.

Γενικά όμως με την έλευση του Android 11, έχουμε καλύτερο multitask με λιγότερα reload.

Αυτό το aggressive multitask των παλιών εκδόσεων της MIUI μειώνεται.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά καλό το Multitasking, ναι. Αυτό το bug το βλέπω κάθε φορά που έχω ανοίξει έναν Χ αριθμό εφαρμογών (συνήθως πάνω από 5-6). Αλλά πολλές φορές, κι ενώ έχω βγάλει το "battery saver" από τις εφαρμογές, βλέπω mail να 'ρχονται αφού ξεκλειδώσω το κινητό ας πούμε. Που μου δείχνει πως η εφαρμογή δεν τρέχει σωστά στο background. Δεν συμβαίνει πάντα αλλά είναι λες και πέφτει σε deep slleep και ξυπνάει μόνο με το ξεκλείδωμα. Νομίζω χρειάζεται ένα patc-άκι η έκδοση για να πούμε ότι είναι άψογη. :)
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δυστυχώς μετά το τελευταίο update στον call recorder μας, δεν ηχογραφεί τις κλήσεις μας. Ίσως είμαι ο μοναδικός που τον νοιάζει αλλά λόγω δουλειάς το χρειαζόμουν. 

Πάντα πρόσεχα τις λεπτομέρειες των updates, δεν έγραφε κάτι τέτοιο, ότι θα διακοπεί η ηχογράφηση κλήσεων... πάω να ακούσω μία κλήση και μου βγάζει κατεστραμμένο αρχείο!!!

Πουλάω το κινητό μου οποίος θέλει π.μ, έχω φάει τρελή ξενέρα.

Link to comment
Share on other sites

Αν ψάξεις από διαχείριση αρχείων, MIUI - SOUND RECORDER- CALL REC και το πατήσεις παίζει... Μη πουλάς το εργαλείο και μη ξενερώνεις

 

Λες και σε άκουσαν εντωμεταξυ, μόλις δώσανε update της εφαρμογής που διορθώνει το bug

 

 

Edited by Krasdimi
Link to comment
Share on other sites

Ήρθε νέο update τελικά στην εφαρμογή ηχογράφησης, το διόρθωσαν.

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η λειτουργία πλήρης οθόνης σας λειτουργεί;
Σε εμένα ενώ λειτουργούσε εντάξει και στις εφαρμογές που είχα επιλέξει δε φαινόταν η μπάρα ειδοποιήσεων, παρατηρώ ότι τώρα δε λειτουργεί.
Ξέρει κανείς τι συμβαίνει ή πως μπορώ να το διορθώσω;

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, vassar said:

Η λειτουργία πλήρης οθόνης σας λειτουργεί;
Σε εμένα ενώ λειτουργούσε εντάξει και στις εφαρμογές που είχα επιλέξει δε φαινόταν η μπάρα ειδοποιήσεων, παρατηρώ ότι τώρα δε λειτουργεί.
Ξέρει κανείς τι συμβαίνει ή πως μπορώ να το διορθώσω;

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Δε μου είχε συμβεί. Λειτουργεί κανονικά σε μένα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πάνω που έλεγα θα φτάσει το κινητό μέχρι να πάρω το Xiaomi 12 που ζαχαρώνω, ήρθε η πτώση νερού στην οθόνη του με αποτέλεσμα να σβήσει η οθόνη και να μην λειτουργεί ούτε το touch. Το τηλέφωνο λειτουργεί. Με ακουστικά, απαντάω κανονικά και στο bluetooth του αυτοκινήτου βλέπω και ποιος με καλεί και καλώ κανονικά.

Γνωρίζει κάποιος κάποιον τρόπο να έχω πρόσβαση στο κινητό; Δυστυχώς δεν μπορώ να το βάλω σε mode μεταφοράς αρχείων όταν το συνδέω με usb στον υπολογιστή. Έχει αλλάξει κανείς οθόνη; Φαντάζομαι δεν θα χαθούν τα δεδομένα μου. Είναι σημαντικό να μην χάσω τις φωτογραφίες που έχω μέσα.

HTC HD2 --> Nokia Lumia 800 --> Nokia Lumia 930 --> Mi Note 3 --> Mi 9
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...