Jump to content

Xiaomi Mi 9


Fulgore1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και τα ευρωπαϊκά πριν από λίγο

 

Sent from my M2012K11AG using Tapatalk

 

Not for me.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλησπέρα!

 

Χρησιμοποιεί κανείς το Eurobank App με το κινητό μας για να κάνει ανέπαφες συναλλαγές?

Εννιά στις δέκα φορές δυστυχώς όταν πλησιάζω το κινητό στο POS για να πληρώσω ανέπαφα, ενώ κάνει το "μπιπ" της επικοινωνίας, γράφει συναλλαγή απέτυχε και στο κινητό και στο POS. Το αντιμετωπίζει κανένας άλλος αυτό το θέμα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

 

 

Χρησιμοποιεί κανείς το Eurobank App με το κινητό μας για να κάνει ανέπαφες συναλλαγές?

 

Εννιά στις δέκα φορές δυστυχώς όταν πλησιάζω το κινητό στο POS για να πληρώσω ανέπαφα, ενώ κάνει το "μπιπ" της επικοινωνίας, γράφει συναλλαγή απέτυχε και στο κινητό και στο POS. Το αντιμετωπίζει κανένας άλλος αυτό το θέμα?

Δοκίμασε στις ρυθμίσεις του nfc και βάλε HCE wallet

 

Sent from my M2012K11AG using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Χρησιμοποιεί κανείς το Eurobank App με το κινητό μας για να κάνει ανέπαφες συναλλαγές?

Εννιά στις δέκα φορές δυστυχώς όταν πλησιάζω το κινητό στο POS για να πληρώσω ανέπαφα, ενώ κάνει το "μπιπ" της επικοινωνίας, γράφει συναλλαγή απέτυχε και στο κινητό και στο POS. Το αντιμετωπίζει κανένας άλλος αυτό το θέμα?

 

Κανένα πρόβλημα σε μένα, και το χρησιμοποιώ πλέον και στο ΑΤΜ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα... Εκανε κανείς την ενημέρωση την ευρωπαϊκή σήμερα και αν ναι αντιμετωπίζει προβλήματα? Εγω πριν 1 ωρα την εκανα και το τηλ ειναι ολο bugs δεν ανοιγει revolut, solid explorer κολλαει στο μενου των ρυθμίσεων γενικα ενα χαλι και μισό.
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο ωρα σιγα σιγα επανήλθε σαν να ηθελε λίγο στρωσιμο για να δουλέψει σωστά.... Προς το παρον ολα λειτουργούν φυσιολογικα
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε στις ρυθμίσεις του nfc και βάλε HCE wallet

 

Sent from my M2012K11AG using Tapatalk

 

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου, μόλις το τσέκαρα και είχε επιλογή sim wallet. Το άλλαξα, θα το δοκιμάσω σύντομα και ελπίζω να δουλέψει!

Link to comment
Share on other sites

Μετά την αναβάθμιση Miui 12.5.1 Android 11, με nova louncher δεν δουλεύει το gestures (χειρονομίες περιήγησης) παρά μόνο με εικονικά κουμπιά, ενώ με τον stock launcher δεν έχει πρόβλημα
Link to comment
Share on other sites

Μετά την αναβάθμιση Miui 12.5.1 Android 11, με nova louncher δεν δουλεύει το gestures (χειρονομίες περιήγησης) παρά μόνο με εικονικά κουμπιά, ενώ με τον stock launcher δεν έχει πρόβλημα
Γενικό πρόβλημα με android 11

 

Sent from my M2012K11AG using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε στις ρυθμίσεις του nfc και βάλε HCE wallet

 

Sent from my M2012K11AG using Tapatalk

 

Το HCE είναι κυρίως για Εθνική.

 

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου, μόλις το τσέκαρα και είχε επιλογή sim wallet. Το άλλαξα, θα το δοκιμάσω σύντομα και ελπίζω να δουλέψει!

 

Για να δουλέψεις πρέπει να ενεργοποιήσεις το WALLET από τις ρυθμίσεις καρτών στην εφαρμογή της Eurobank.

Στην συνέχεια, αν δεν το έχει επιλέξει μόνο του, στο Tap&Pay στις ρυθμίσεις του NFC εμφανίζεται το παρακάτω:

https://prnt.sc/1avuv7y

Αν θυμάμαι καλά, πρέπει να βρίσκεσαι στην εφαρμογή για να πληρώσεις.

 

Btw, δεν μου'χει έρθει η αναβάθμιση ακόμη. Μην μου πεις "σιγά σιγά " Άλεξ, με χελώνα πιο γρήγορα θα ερχόταν :p

Edited by tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Το HCE είναι κυρίως για Εθνική.

 

 

 

Για να δουλέψεις πρέπει να ενεργοποιήσεις το WALLET από τις ρυθμίσεις καρτών στην εφαρμογή της Eurobank.

Στην συνέχεια, αν δεν το έχει επιλέξει μόνο του, στο Tap&Pay στις ρυθμίσεις του NFC εμφανίζεται το παρακάτω:

https://prnt.sc/1avuv7y

Αν θυμάμαι καλά, πρέπει να βρίσκεσαι στην εφαρμογή για να πληρώσεις.

 

Btw, δεν μου'χει έρθει η αναβάθμιση ακόμη. Μην μου πεις "σιγά σιγά " Άλεξ, με χελώνα πιο γρήγορα θα ερχόταν :p

 

Το Wallet το έχω φτιάξει, από την αρχή, κομπλέ. Απλά συνέχιζε να μου κάνει fails. Από όταν το γύρισα σε HCE δε μου έχει κάνει fail, ελπίζω να συνεχίσει έτσι.

Εν τω μεταξύ εγώ δεν έχω μενού Tap&Pay στις ρυθμίσεις του NFC, αλλά έχω ένα παρόμοιο με αυτό που έστειλες που λέγεται contactless payments. Κουλό!

 

----- προσθήκη μηνύματος 96 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχουν ψοφήσει για όλους τα bubbles του messenger από όταν πήρατε την 12.5.1 ή μόνο εγώ είμαι ο τυχερός?

Επίσης και το haptic feedback έχει θεματάκια στην 12.5.1

Link to comment
Share on other sites

Και ένα άλλο θέμα με την αναβάθμιση, με nova launcher όταν κάνω ξεκλείδωμα με δάχτυλικο αποτύπωμα καπάκι βγάζει βάλω και paterny γράφει device locked by admin.

Έχω δώσει δικαιώματα admin στον nova launcher

 

Sent from my MI 9 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε πριν λίγο, θα το περάσω και θα πω εντυπώσεις από αύριο-μεθαύριο. Απλά λογικά θα χρειαστώ και factory reset.

Φίλε @hondacivic_s , δεν έχω πειράξει κάτι, είχαν ενεργοποιηθεί όλα μόνα τους από την στιγμή που ενεργοποίησα το Wallet. Περίεργα πράγματα..

Link to comment
Share on other sites

Όπως και κάποιος άλλος είπε, το κινητό εντός 2 ημερών "έστρωσε" ενώ στις πρώτες ώρες όλα σέρνονταν. Ούτε μηχανή να ήταν :p

Έφαγα μια φρίκη αρχικά και μετά όλα κομπλέ και σμουθ. Η μπαταρία νομίζω είναι στα ίδια, αλλά επειδή δεν θα κάνω την τυπική μου καθημερινή χρήση (είμαι σε άδεια και σίγουρα, δεν είν αυτή η τυπική χρήση που θα έκανα), δεν μπορώ να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα. Ας μην ξεχνάμε ότι είναι και 2 ετών η έρμη. Την ημέρα ακόμη μου την βγάζει πάντως!

Με ενοχλεί η ιδέα "bubble" της Google. Αυτά τα τετράγωνα πράγματα, είναι ειδεχθή και επονείδιστα :lol: Αλλά από όσο ξέρω, δεν είναι πρόβλημα της ΧΙΑΟΜΙ.

Κάποιες αισθητικές αλλαγές ήταν ευπρόσδεκτες. Δεν γνωρίζω αν πρέπει να εστιάσω κάπου αλλού, προς το παρόν, όλα οκ :)

Link to comment
Share on other sites

Και εγω παιδες εβαλα τη 12.5.1 και σερνοταν ασχημα σε ολα τα animation ηταν λες και μπηκε ο κορονοιος μεσα του..

μετα απο κανα 2-3 restart και οσο περναει η ωρα στρωνει και επανερχεται στα καλα του... αλλα τωρα θα το βαρεσω και ενα

clean install για fresh start

Link to comment
Share on other sites

Την πέρασα και εγώ χθες το απόγευμα την αναβαθμιση στην αρχή σερνόταν αλλά μετά από restar συνήλθε και πηγαίνει καλύτερα από πριν. factory reset δεν προκειται να κάνω για να μην εγκαθιστώ πάλι τις εφαρμογες το καημένο εδώ και 2 χρόνια δεν του έχω κάνει factory reset και ομως ανταποκρίνεται μια χαρα:) ο 855 είναι δύναμη ακόμα περνάει η μπογιά του!! Πραγματικά αν ήταν 5g και είχε καλυτερη μπαταρία για άλλα 2 χρόνια κρατιότανε άνετα από τις πιο value for money συσκευες της xiaomi το 2019 την αγόρασα 320 από banggood 6/64 και τώρα με 10 ευρώ λιγότερα αγόρασα το mi 11 lite 5g από ελλάδατο οποίο με τα τότε δεδομένα της xiaomi ουτε 230 δεν θα έπρεπε να κάνει. Edited by spyrosfra
Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά και σε μένα αλλά μου 'χει κακοφανεί αυτό με τα gestures σε nova launcher. Το να αλλάξω launcher δεν παίζει γιατί με βολεύει πολύ και μ' αρέσει πολύ ο συγκεκριμένος. Οπότε δυστυχώς για την ώρα (ίσως και για όσο κρατήσω το κιν) θα μείνω με τα navigation buttons.
Link to comment
Share on other sites

^^ Αυτό είναι πρόβλημα του android 11 αν δεν απατώμαι. Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος
Link to comment
Share on other sites

Επίσης ένα σπαστικό είναι τα Bubbles της Google. Αντί για τα bubbles που έχει το messenger από μόνο του μου βγαίνει ένα άλλο το οποίο δεν είναι εξίσου smooth κι εύχρηστο. Αν κάποιος έχει βρει πώς απενεργοποιώ το συγκεκριμένο ας μας ενημερώσει.
Link to comment
Share on other sites

Μετά τα update του φετινού χρόνου έχετε παρατηρήσει ότι το βίντεο 4K30fps έχει βελτιωθεί αρκετά, τα χρώματα έχουν γίνει πιο ωραία άλλοι θα λέγανε ειδικά το πράσινο στον ήλιο έχει γίνει overexposed, η σταθεροποίηση έχει βελτιωθεί αρκετά βλέποντας βιντεάκια με το mi 10 4k30fps βλέπω παρόμοια σταθεροποίηση και τώρα πιά όταν ξεκινάει η καταγραφή δεν υπάρχουν τα κολλήματα στο βίντεο επίσης έχουν σταματήσει τα σπασίματα όταν γυρνάς δεξιά και αριστερά τα οποία οφείλονται στην ηλεκτρονική σταθεροποίηση. Ουσιαστικά προσπαθώ να πείσω τον εαυτό μου ότι όταν πέσει η τιμή του Mi 11 δεν υπάρχει λόγος για την αγορά του από την στιγμή που για 2η συσκευή θα έχω το mi11 lite 5g(μάλλον θα γίνει πρώτη)!!!
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας! ήμουν κάτοχος μέχρι πριν κάτι μήνες κι εγώ του Mi 9, όπως το άλλαξα με ένα Poco F3 και μου έχει περισσέψει ένας ασύρματος φορτιστής αυτοκινήτου (xiaomi) που είχα πάρει για το Mi 9. Αν κάποιος ενδιαφέρεται ας στείλει PM. Η αλήθεια είναι πως η ασύρματη φόρτιση μου έλλειψε λιγάκι...
Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...