Jump to content

Xiaomi Mi 9


Fulgore1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Στα ευρωπαϊκά αναβάθμιση με security patch Απριλίου

 

Sent from my M2011K2G using Tapatalk

Πράγματι μόλις διάβασα το μνμ σου και έκανα refresh και το βρήκε και σε εμένα.

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ ακόμα να έρθει η 12.0.5.

 

Τι έκανες και σου ήρθε από τον Μάρτιο;

Μια Ferrari δε ζητούσα...;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά! Έχει αλλάξει κανείς μπαταρία? Έχω παρατηρήσει ότι έχει πέσει αρκετά πλέον.
Link to comment
Share on other sites

Σε μένα πολύ χειρότερη. Περιμένω την 12,5 μήπως και το έφτιαξαν.
Με την 12.0.5 πώς τα πάει η μπαταρία?

 

Οι υπόλοιποι συγκριτικά με την 11 πως σας φαίνεται η μπαταρία στην 12?

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

Αποφάσισα χθες μετά από 21 μηνες κατοχης του τηλεφωνου να απεγκαταστησω κάποιες από τις εφαρμογες bloatwares της xiaomi και της google αποτέλεσμα ήταν εκει που η μπαταρια που με δυο κάρτες sim επεφτε stand by 12% σε 12 ωρες με wifi να πέσει 5% το ιδιο έκανα και σε redmi note 6 pro 3gb/32 και εκει που δυσκολευοταν να αργουσε πολυ να ανοιξει καποιες σελιδες και στο facebook σου εσπαγε τα νευρα εφτιαξε πολυ.Έκανα το ιδιο και στο mi note 10 lite με αυτον τον τροπο εφτιαξε η εφαρμογη της cosmote tv που μου εκανε frames στο βιντεο και το surfing σε chrome εφτιαξε πολυ
Link to comment
Share on other sites

Αποφάσισα χθες μετά από 21 μηνες κατοχης του τηλεφωνου να απεγκαταστησω κάποιες από τις εφαρμογες bloatwares της xiaomi και της google αποτέλεσμα ήταν εκει που η μπαταρια που με δυο κάρτες sim επεφτε stand by 12% σε 12 ωρες με wifi να πέσει 5% το ιδιο έκανα και σε redmi note 6 pro 3gb/32 και εκει που δυσκολευοταν να αργουσε πολυ να ανοιξει καποιες σελιδες και στο facebook σου εσπαγε τα νευρα εφτιαξε πολυ.Έκανα το ιδιο και στο mi note 10 lite με αυτον τον τροπο εφτιαξε η εφαρμογη της cosmote tv που μου εκανε frames στο βιντεο και το surfing σε chrome εφτιαξε πολυ

 

Έκανες τις εφαρμογές disable? Μπορείς να πεις ποιες είναι αυτές που απενεργοποίησες;

 

Θεωρώ την μπαταρία χειρότερη με την 12.0.5.

Εντάξει, κοντεύω 2 χρόνια με το κινητό (παρά ένα μήνα), απλά τόσο εύκολα δεν έπεφτε με την προηγούμενη έκδοση. Δεν έκανε factory reset, έχω να κάνω καιρό, το σκέφτομαι αρκετά σοβαρά ωστόσο!

Link to comment
Share on other sites

Έκανες τις εφαρμογές disable? Μπορείς να πεις ποιες είναι αυτές που απενεργοποίησες;

 

Θεωρώ την μπαταρία χειρότερη με την 12.0.5.

Εντάξει, κοντεύω 2 χρόνια με το κινητό (παρά ένα μήνα), απλά τόσο εύκολα δεν έπεφτε με την προηγούμενη έκδοση. Δεν έκανε factory reset, έχω να κάνω καιρό, το σκέφτομαι αρκετά σοβαρά ωστόσο!

Στο mi 9 δεν εχω κανει ποτε factory reset γιατι δεν ειχα προβλημα με τις εφαρμογες απλως με τον καιρο εβλεπα οτι ετρωγε πολυ μπαταρια το google play το 20% της μπαταριας χωρις να εχω καποια εφαρμογη απο πισω να τρεχει. Στο mi note 10 lite ειχα κανει factory reset στους 6 μηνες δηλαδη τον μαρτιο γιατι 2 εφαρμογες δεν λειτουργουσαν σωστα cosmote tv και cu bing bang αλλα δεν εφτιαξαν (εκει η μπαταρια (ειναι της εργασιας) διαρκει 2πλασιο χρονο απο το mi9) Τις επόμενες ημερες θα δω εαν πραγματικα εχει φτιαξει και εαν εχει δημιουργηθει καποιο θεμα, για τις εφαρμογες που απεγκατεστησα ειχα βρει μια σελιδα στο reddit οπου λεγανε ποιες απεγκαθιστουμε ή κανουμε disable
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω έχει δώσει αναλυτικό οδηγό και το μέλος alextrela στο νήμα του Mi 11 lite όπου βλέπει εξαιρετικούς χρόνους σε οθόνη...
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά σε διαφορετική Rom, ένα διαφορετικό τελείως κινητό, άλλη χρήση εντελώς κλπ.

Τα συγκεκριμένα μπορούμε να τα κάνουμε disable γενικώς, δεν είναι κάτι new (btw, από ότι βλέπω το bloatware στο mi 11 lite είναι πολλαπλάσιο, ούτε τα μισά από όλα αυτά δεν υπάρχουν στο mi 9). Οι χρόνοι οθόνης μου μπορεί να είναι σχετικά καλοί, αλλά, μόνο φαινομενικά. Σε κάθε σενάριο χρήσης, αυτοί μπορεί να διαφέρουν ριζικά.

Το πρόβλημα είναι κάπως πιο "βαθύ" εδώ, σε μένα τουλάχιστον. Βλέπω πως η κατανάλωση σε αναμονή και στο θέμα "σήμα κινητού" είναι αυξημένη μετά το update συνεπώς αν κάποιος το έχει αντιμετωπίσει, ας το αναφέρει :)

Edited by tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Παρακολουθώντας 2 βιντεάκια το ενα απο το 2019 που αγορασα το κινητο και 1 πριν λιγες ημερες απο το ιδιο σημειο και ιδιες περιπου καιρικες συνθηκες φως κλπ παρατηρησα οτι η μαμα καμερα εχει βελτιωθει πολυ σε σχεση με τοτε στο εχουμε περισσοτερη ευκρινεια και τα χρωματα ειναι πιο φανταχτερα οπως και τα σπασιματα που εκανε οταν ξεκινουσε ή οταν γυρνας δεξια αριστερα εχουν μειωθει, γενικα η ποιοτητα του βιντεο εχει βελτιωθει αρκετα σε σχεση με το 2019, πάντα για 4κ 30fps Η264
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Δε μου ήρθε κάτι.

Το Mi9 έχεις;

 

 

Μα φυσικά Mi9 όπως το thread και το avatar

Mi9 global για την ακρίβεια.

Υπομονή, αφού ξεκίνησε το roll out θα έρθει

carpe diem
Link to comment
Share on other sites

Μα φυσικά Mi9 όπως το thread και το avatar

Mi9 global για την ακρίβεια.

Υπομονή, αφού ξεκίνησε το roll out θα έρθει

 

Το Android 11 είναι μέσα στην έκδοση που έλαβες;

 

Άκυρο... Το είδα στο screenshot που ανέβασες.

Μέσα είναι.

Link to comment
Share on other sites

And now, the global Android 11-based MIUI 12.5 update for the Mi 9 has been released for limited users to preview for bugs.

 

However, it will take a few days for the preview, and If in the end, no major bug is detected, the update will start seeding for the public. It has a version number – MIUI 12.5.1.0 RFAMIXM – and brings along the expected features, which are essentially an improvement. They include instant response to gestures, optimization to make MIUI faster, smoother, and lighter. The update has reduced power consumption and background memory usage to improve system performance. Aside from those features, Android version is now 11, while the security patch level is on May 2021 version.

 

Δεν είναι official ακριβώς... για ΒΕΤΑ testing στάλθηκε...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι official ακριβώς... για ΒΕΤΑ testing στάλθηκε...
Ρε τα μπέρδεψες. Και οι beta official είναι. Η κανονική ονομασία είναι beta stable. Την έχω μία εβδομάδα χωρίς κανένα θέμα. Αντιθέτως τρομερή βελτίωση στην μπαταρία

 

Sent from my M2012K11AG using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρε τα μπέρδεψες. Και οι beta official είναι. Η κανονική ονομασία είναι beta stable. Την έχω μία εβδομάδα χωρίς κανένα θέμα. Αντιθέτως τρομερή βελτίωση στην μπαταρία

 

Sent from my M2012K11AG using Tapatalk

 

Ναι, αλλά είναι beta :lol:

Το point είναι ότι στάλθηκε σε λίγους, όχι σε όλους.

Ε δώσε τους feedback μπας και την βγάλουν :ninja: :p :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά είναι beta :lol:

 

Το point είναι ότι στάλθηκε σε λίγους, όχι σε όλους.

 

Ε δώσε τους feedback μπας και την βγάλουν :ninja: :p :lol:

Σύντομα

 

Sent from my M2012K11AG using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σύντομα

 

Sent from my M2012K11AG using Tapatalk

 

Απάντηση πολιτικού :P :lol:

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς τι παίζει με αλλαγή οθόνης ;

Άκουσα 50, άκουσα 130, όπως και 230.

Κάτι αξιόλογο και που ξέρουμε η να δώσουμε 150 και κάτι ψιλά για αγορά μεταχειρο;

Όπως επίσης μετά από το mi9 που να πήγαινε κανείς;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...