Jump to content

Xiaomi Mi 9


Fulgore1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όπως λέει και το άρθρο, δεν είναι κάτι επίσημο αλλά θα είναι μεγάλο φάουλ αν δεν πάρουμε την 13.

 

Τεράστιο, ειδικά αν αναλογιστείς πως σκάσαμε (πολλοί από εμάς) 500€ να το πάρουμε επίσημα. Πάντως έβαλα την crDroid 6.12 μιας που μου είχε λείψει το pure android και το λάτρεψα. Αν δε βγει καμιά χοντράδα που δε θα μπορώ να λύσω, θα την κρατήσω για καιρό την ROM αυτή. Αν σας τρώει, δοκιμάστε τη :) Πιστεύω πως αξίζει.

 

Το πρώτο fault το συνάντησα στη σύνδεση Bluetooth με το αυτοκίνητο, που κάθε 1 λεπτό αποσυνδέονταν... Με βλέπω να γυρίζω στο MIUI.

Edited by mclound
Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Διάβασα σε διαφορετικά sites πριν λίγο καιρό την λίστα που θα πάρει το miui 13 και το δικό μας δεν ήταν μέσα. Ήταν Redmi Note 9, αλλά όχι το δικό μας με τον 855.

 

Εδώ πρόσφατα: https://news.xiaomi-miui.gr/the-first-leaked-video-of-the-upcoming-xiaomi-miui-13-50394-2/

 

Η λίστα είναι προ διμήνου... Ποιος ξέρει ποιος διέρρευσε τέτοιες μπούρδες.. Εδώ στην αρχή η λίστα είχε το redmi note 4 :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Βρε παίδες πήρανε κινητά ττην 12 που ούτε φανταζόμασταν ότι θα την πάρουν και εσείς λέτε ότι το mi9 δεν θα πάρει την 13 ???

1000% σίγουρο είναι ότι θα πάρουμε 13 και android 11!!!

Link to comment
Share on other sites

Τεράστιο, ειδικά αν αναλογιστείς πως σκάσαμε (πολλοί από εμάς) 500€ να το πάρουμε επίσημα. Πάντως έβαλα την crDroid 6.12 μιας που μου είχε λείψει το pure android και το λάτρεψα. Αν δε βγει καμιά χοντράδα που δε θα μπορώ να λύσω, θα την κρατήσω για καιρό την ROM αυτή. Αν σας τρώει, δοκιμάστε τη :) Πιστεύω πως αξίζει.

 

Το πρώτο fault το συνάντησα στη σύνδεση Bluetooth με το αυτοκίνητο, που κάθε 1 λεπτό αποσυνδέονταν... Με βλέπω να γυρίζω στο MIUI.

https://paranoidandroid.co/downloads/cepheus

Αν παίζεις με ρομ δοκίμασε αυτήν, ότι καλύτερο κυκλοφορεί σε custom rom

 

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Αν πάρουμε παράδειγμα τα προηγούμενα έτη, ναι, φυσικά και θα πάρουμε την 13.

Επειδή όμως οι εταιρείες έχουν το καρπούζι και το μαχαίρι και κάνουν ότι θέλουν, ας κρατήσουμε μία πισινή. Θα είναι μεγάλη έκπληξη να μην πάρουμε την επόμενη έκδοση της Miui. Είναι περισσότερο ουσιαστικές οι συγκεκριμένες αναβαθμίσεις σε σχέση με την εκάστοτε έκδοση Android.

Για την υπάρχουσα έκδοση που έχουμε, πριν λίγες μέρες έκανα επαναφορά εργοστασιακών και από την 11.0.9 πήγα στην 12.0.3. Το κινητό είναι πιο smooth και γενικά έχει ακόμα καλύτερη απόδοση.

Ερώτηση: Όταν μπαίνουμε στο multitask, επάνω δεξιά γράφει την μνήμη ραμ.

Το 2.8gb από 6gb διαθέσιμα πως το εννοεί η Xiaomi;

2.8 είναι δεσμευμένα ή διαθέσιμα;

Υπάρχει λόγος που ρωτάω.

Link to comment
Share on other sites

https://paranoidandroid.co/downloads/cepheus

Αν παίζεις με ρομ δοκίμασε αυτήν, ότι καλύτερο κυκλοφορεί σε custom rom

 

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ε, ρε τι μου κάνεις τώρα... Μόλις σέταρα ξανά MIUI 12 :) Θα δοκιμάσω όμως, αρκεί να βρω λίγο χρόνο.

 

Δεν έχω δοκιμάσει πολλές, αλλά όσο το MIUI σε smoothness δεν υπάρχει ρε παιδιά, καθαρά δική μου άποψη. Παίζουν όλα σωστά.

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Ε, ρε τι μου κάνεις τώρα... Μόλις σέταρα ξανά MIUI 12 :) Θα δοκιμάσω όμως, αρκεί να βρω λίγο χρόνο.

 

 

 

Δεν έχω δοκιμάσει πολλές, αλλά όσο το MIUI σε smoothness δεν υπάρχει ρε παιδιά, καθαρά δική μου άποψη. Παίζουν όλα σωστά.

Την paranoid την δούλεψα στο δικό μου Α3 και ήταν η μόνη που δεν είχε το παραμικρό bug, μαζί είχα βάλει και άλλον κερνελ και πραγματικά φυσούσε, αξίζει μια δοκιμή όταν βρεις χρόνο.

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Αν πάρουμε παράδειγμα τα προηγούμενα έτη, ναι, φυσικά και θα πάρουμε την 13.

Επειδή όμως οι εταιρείες έχουν το καρπούζι και το μαχαίρι και κάνουν ότι θέλουν, ας κρατήσουμε μία πισινή. Θα είναι μεγάλη έκπληξη να μην πάρουμε την επόμενη έκδοση της Miui. Είναι περισσότερο ουσιαστικές οι συγκεκριμένες αναβαθμίσεις σε σχέση με την εκάστοτε έκδοση Android.

Για την υπάρχουσα έκδοση που έχουμε, πριν λίγες μέρες έκανα επαναφορά εργοστασιακών και από την 11.0.9 πήγα στην 12.0.3. Το κινητό είναι πιο smooth και γενικά έχει ακόμα καλύτερη απόδοση.

Ερώτηση: Όταν μπαίνουμε στο multitask, επάνω δεξιά γράφει την μνήμη ραμ.

Το 2.8gb από 6gb διαθέσιμα πως το εννοεί η Xiaomi;

2.8 είναι δεσμευμένα ή διαθέσιμα;

Υπάρχει λόγος που ρωτάω.

Τα διαθέσιμα είναι

Αν προσέξεις όταν κάνεις επανεκκίνηση τηλεφώνου δείχνει 3 και μετά αρχίζει και μειώνεται σταδιακά το νούμερο δλδ η διαθέσιμη RAM

Χθες βράδυ πήρα και εγώ update.

Μου φαίνεται πιο smooth και ρολάρει καλύτερα το τηλέφωνο από το έχω πολύ φορτωμένο..8fa569b3c63246b8000d86282e8f50fa.jpge3ba5bd057129461a9a8e152b7cb5237.jpg581086e3e11b59e6d50e564ab4894203.jpga6761802873bd44e062d2e1fb08a7d1b.jpg

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Τα διαθέσιμα είναι

Αν προσέξεις όταν κάνεις επανεκκίνηση τηλεφώνου δείχνει 3 και μετά αρχίζει και μειώνεται σταδιακά το νούμερο δλδ η διαθέσιμη RAM

Χθες βράδυ πήρα και εγώ update.

Μου φαίνεται πιο smooth και ρολάρει καλύτερα το τηλέφωνο από το έχω πολύ φορτωμένο..8fa569b3c63246b8000d86282e8f50fa.jpge3ba5bd057129461a9a8e152b7cb5237.jpg581086e3e11b59e6d50e564ab4894203.jpga6761802873bd44e062d2e1fb08a7d1b.jpg

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τα διαθέσιμα είναι, ναι, για επιβεβαίωση ρώτησα.

Σε σχέση με την 11, το συμπέρασμά μου είναι ότι ή δεσμεύει περισσότερη ραμ η 12 (είχα διαθέσιμα 3,5-3,2 και τώρα 3 -2,8), ή θα περιμένουμε τις νεότερες εκδόσεις για καλύτερη διαχείριση.

Link to comment
Share on other sites

Τα διαθέσιμα είναι, ναι, για επιβεβαίωση ρώτησα.

Σε σχέση με την 11, το συμπέρασμά μου είναι ότι ή δεσμεύει περισσότερη ραμ η 12 (είχα διαθέσιμα 3,5-3,2 και τώρα 3 -2,8), ή θα περιμένουμε τις νεότερες εκδόσεις για καλύτερη διαχείριση.

Εγώ ποτέ δεν είχα πάνω από τρία στο δικό μου ελεύθερα

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να δεσμεύει όσο πιο πολύ ραμ μπορεί το λειτουργικό, είναι πιο σμουθ το τηλέφωνο, η ραμ υπάρχει στο τηλέφωνο για να δουλεύει όχι να είναι ελεύθερη.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να δεσμεύει όσο πιο πολύ ραμ μπορεί το λειτουργικό, είναι πιο σμουθ το τηλέφωνο, η ραμ υπάρχει στο τηλέφωνο για να δουλεύει όχι να είναι ελεύθερη.
Όπως έγραψα σε προηγούμενο ποστ, όντως είναι πιο smooth το κινητό, δε βλέπω να δυσκολεύεται κάπου για ακόμα ένα update.

Γι αυτό που γράφεις, συζήτηση κάνουμε, είχα διαβάσει κάποια στιγμή σε ένα άρθρο ότι έτσι δουλεύουν τα iPhone, με σχεδόν τερματισμένη τη ραμ, γι αυτό και δεν αναφέρεται ούτε αναγράφεται κάτι για τη ραμ στο οικοσύστημα της Apple.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Kαταφερα απο πτωση να σπασω τη οθονη! Εχετε γεια βρισουλες ; AMOLED θελαμε... Ποσο παει ;

 

110-130 ευρω οι μαϊμούδες ΟΕΜ και 190 ευρώ η γνήσια.

 

Μια συμβουλή. Βάλε γνήσια. Παθων πρόσφατα. Εβαλα ΟΕΜ. Κακη εφαρμογή και gorilla του κωλου και ξαναεσπασε γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

110-130 ευρω οι μαϊμούδες ΟΕΜ και 190 ευρώ η γνήσια.

 

Μια συμβουλή. Βάλε γνήσια. Παθων πρόσφατα. Εβαλα ΟΕΜ. Κακη εφαρμογή και gorilla του κωλου και ξαναεσπασε γρήγορα.

 

Πω! Τι 190 ! Αλλη συσκευη παίρνεις, αλλης κατηγοριας βεβαια αλλα καινουργια. Απο Κωτσοβολο ειναι αγορασμενο παιζει αυτοι να ασχοληθουν αν το παω ; Εχω και εκρεμμεις δοσεις ακομα φαντασου... Δε θυμαμαι αν ειχα κανει τη super-duper ασφαλεια που εχουν :P

Link to comment
Share on other sites

Αυτοί πάνω από 200€ θα σου ζητήσουν, αυτό είναι το κακό με τις amoled αν σπάσει παίρνεις άλλο τηλέφωνο.

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Και δεν ειμαι και σιγουρος οτι θα εχει επηρεαστει μονο η οθονη ετσι.. μπορει κ οι πλακετες μεσα να παρουσιασουν τιποτα μετα. Δεν ηταν τρελη πτωση αλλα ποτε δε ξες.... και αυτες οι amoled ειναι υπερ-ευαισθητες...

Ρισκο γενικα η φαση, δε ξερω τι να κανω

Link to comment
Share on other sites

Και δεν ειμαι και σιγουρος οτι θα εχει επηρεαστει μονο η οθονη ετσι.. μπορει κ οι πλακετες μεσα να παρουσιασουν τιποτα μετα. Δεν ηταν τρελη πτωση αλλα ποτε δε ξες.... και αυτες οι amoled ειναι υπερ-ευαισθητες...

Ρισκο γενικα η φαση, δε ξερω τι να κανω

 

Ακου. Στα 130 ευρω μου αλλαξαν με ΟΕΜ μόνο την οθόνη. Κολλανε ξεκολλάνε και ο θεός μαζι τους.

Η επίσημη αντιπροσωπεία το MI store σου αλλαζει με 190 ευρώ πακετο οθόνη και touch. Μην το σκέφτεσαι. Η το πετάς ( λάθος εννοείται) η δίνεις 190 ευρώ και εχεις καινούργιο τηλέφωνο.

Ασε την έπαθα, πεταξα 130 ευρω χαλασε κατευθειαν μαλωσα με το κατάστημα και τα κλαίω.

Και πήρα το ΜΙ10 απο τα νεύρα μου...

Λοιπόν mi store με κλειστά τα μάτια. Τωρα λογω covid τωρα τι παίζει δεν ξέρω.

Btw εχω ενα mi9 να κάθεται και παλι σκέφτομαι να τα δώσω τα 190 γιατί ειναι 10 μηνών τηλέφωνο και κλάσεις ανώτερο απο κάτι redmi 9 pro κτλ που παίρνεις με 190.

Link to comment
Share on other sites

Ακου. Στα 130 ευρω μου αλλαξαν με ΟΕΜ μόνο την οθόνη. Κολλανε ξεκολλάνε και ο θεός μαζι τους.

Η επίσημη αντιπροσωπεία το MI store σου αλλαζει με 190 ευρώ πακετο οθόνη και touch. Μην το σκέφτεσαι. Η το πετάς ( λάθος εννοείται) η δίνεις 190 ευρώ και εχεις καινούργιο τηλέφωνο.

Ασε την έπαθα, πεταξα 130 ευρω χαλασε κατευθειαν μαλωσα με το κατάστημα και τα κλαίω.

Και πήρα το ΜΙ10 απο τα νεύρα μου...

Λοιπόν mi store με κλειστά τα μάτια. Τωρα λογω covid τωρα τι παίζει δεν ξέρω.

Btw εχω ενα mi9 να κάθεται και παλι σκέφτομαι να τα δώσω τα 190 γιατί ειναι 10 μηνών τηλέφωνο και κλάσεις ανώτερο απο κάτι redmi 9 pro κτλ που παίρνεις με 190.

 

Ε μαλλον θα το φτιαξω απο την αντιπροσωπεια ναι .. δε βλεπω αλλη λυση..

Link to comment
Share on other sites

Ε μαλλον θα το φτιαξω απο την αντιπροσωπεια ναι .. δε βλεπω αλλη λυση..

 

Παθαίνεις μαθαίνεις... tempered glass και θήκη θηρίο από πίσω...

Και δεν είσαι μόνος η ιστορία της ζωής πολλών να κλαινε για σπασμένες οθόνες...

Link to comment
Share on other sites

Παθαίνεις μαθαίνεις... tempered glass και θήκη θηρίο από πίσω...

Και δεν είσαι μόνος η ιστορία της ζωής πολλών να κλαινε για σπασμένες οθόνες...

 

Ειχα και tempered glass και θηκη καλη spigen.. :ninja: Τιπορα ρε ποτε ξανα ναυαρχιδα... χαμηλα τη μπαλα συσκευη μεχρι 300 Max.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και τρεις μέρες όταν καλώ κάποιον δεν ακούω το χαρακτηριστικό τούτ τούτ. Απόλυτη ησυχία. Όταν απαντήσει αυτός που καλώ μιλάω κανονικά. Καμία βοήθεια; Δε θυμάμαι να έχω πειράξει κάτι.
Link to comment
Share on other sites

Σε πρόσφατη επικοινωνία πριν λίγες μέρες η γνήσια οθόνη για το μι 9 έχει 125 ευρώ περίπου μαζί με τα εργατικά...

Το θέμα είναι η αναμονή των courier και του service τους

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ,θα ήθελα να ρωτήσω ,αν υπάρχει κάποιο κατάστημα που να πουλάει ακόμα το mi9.Εχει εξαφανιστεί από τα κινεζομαγαζα και από το skroutz.Δεν με ενδιαφέρει η αγορά μεταχειρισμένου ,αλλά η αγορά καινούργιου (αν υπάρχει ακόμα κάπου).Προερχόμενος από mi 8 και έχοντας μείνει πολύ ευχαριστημένος με την συσκευή μου ,βλέπω ότι το mi 10 ζητάει πολλά για τα χαρακτηριστικά του ,συνεπώς σκέφτομαι ότι το mi 9 θα ήταν καλή λύση αν το έβρισκα σε λογικό ποσο...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...