Jump to content

Xiaomi Mi 9


Fulgore1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μόνο security patch.

Δοκίμασα την 12 σήμερα.

Έρχονται ωραίες αλλαγές

 

Sent from my MI 9 using Tapatalk

 

Ακόμη δεν βγήκε καλά καλά η 11, βγάζουν και 12; Η μπαταρία με την 11, σε εμένα τουλάχιστον, είναι δραματικά χειρότερη. Θα δοκιμάσω soon και με επαναφορά, αλλά αν μου λες για 12... :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Μόνο security patch.

Δοκίμασα την 12 σήμερα.

Έρχονται ωραίες αλλαγές

 

Sent from my MI 9 using Tapatalk

Είναι τόσο καλή όσο λένε; Περίπου τα ίδια έλεγαν και για την 11.

Πες μας εντυπώσεις.

Ακόμη δεν βγήκε καλά καλά η 11, βγάζουν και 12; Η μπαταρία με την 11, σε εμένα τουλάχιστον, είναι δραματικά χειρότερη. Θα δοκιμάσω soon και με επαναφορά, αλλά αν μου λες για 12... :lol:
Εάν μου έβαζες την MIUI10 με την 11 θα σου έλεγα ότι προτιμώ την 10 με τις προσθήκες τις 11.

Η δική μου άποψη για την εγρήγορση της Xiaomi στη νέα έκδοση είναι:

1) Η 11 δεν ρολλάρει καλά σε συσκευές μεσαίας και χαμηλής κατηγορίας smartphones. Ίσως διορθώσουν τα bugs στην 12 μια και καλή.

2) Θέλει να κλείσει σιγά σιγά τη ψαλίδα της Android έκδοσης με το skin της (MIUI). Μη ξεχνάμε η Google τέλος Αυγούστου δίνει στα Pixel την νέα έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Πιο σβέλτο. Εμφάνιση σαν iPhone.

Πολλά καινούργια χαρακτηριστικά ιδιαίτερα στην ασφάλεια.

Το θέμα είναι τι θα δώσουν στην global

 

Sent from my MI 9 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μία ιδέα για το τι φέρνει η καινούργια έκδοση της Miui ή 12

 

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Τι ταχύτητες download έχετε με το mi9 γιατί στο δικό μου νομίζω ότι είναι πολύ χαμηλές.
Link to comment
Share on other sites

Ναι ξέχασα να πω. Για data μιλάω

4g+ wind κατεβάζω με 55Μbps περίπου

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Το μεγαλυτερο που εχω πιασει καλοκαιρι με cosmote Πειραια αυγουστο 169mps και vodafone 157 Πειραια παλι αυγουστο για downoload με το Mi9
Link to comment
Share on other sites

4g+ wind κατεβάζω με 55Μbps περίπου

 

Αυτό εννοώ εγω με 4g+ στην cosmote είτε σε frog και what's up δεν έχω δει ποτέ πανω από 15

Link to comment
Share on other sites

Ορισμένα wallpapers είναι πολύ ωραία από την MIUI 12:

 

https://androidfilehost.com/?fid=4349826312261785056

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εννοώ εγω με 4g+ στην cosmote είτε σε frog και what's up δεν έχω δει ποτέ πανω από 15

Όλα μετρημένα στο ίδιο σημείο;

Frog & whatsup τι ταχύτητες θεωρητικά παρέχουν;

Έχεις επικοινωνήσει μαζί τους;

Edited by demis1980
Link to comment
Share on other sites

Αυτό εννοώ εγω με 4g+ στην cosmote είτε σε frog και what's up δεν έχω δει ποτέ πανω από 15
με το frog η μεγαλύτερη ταχύτητα που έχω δει είναι 134 down 53 upload σε επαρχιακή πόλη.συνήθως παίζει από 30-60 Edited by nasos_79
Link to comment
Share on other sites

Όλα μετρημένα στο ίδιο σημείο;

Frog & whatsup τι ταχύτητες θεωρητικά παρέχουν;

Έχεις επικοινωνήσει μαζί τους;

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια. Όντως έκανα τις μετρήσεις σε συγκεκριμένα σημεία (σπίτι δουλειά κλπ) και σε όλα προφανώς είχε θέμα με το σήμα. Χθες που έκανα μετρήσεις σε τυχαία σημεία έπιασα μέχρι 90

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω ότι δεν έχεις θέμα...

Αν κυμαίνεται 39 έως 60 κ πιάνεις 90

 

Φοβόμουν μήπως έχει θέμα το κινητό. Το πρόβλημα είναι πως δεν έχω τις ταχύτητες αυτές στους χώρους που θέλω. Οπότε είναι θέμα σήματος.

Link to comment
Share on other sites

Ας γράψω και εγώ μετά από καιρό...

Το εχω ήδη αρκετούς μήνες και σε γενικές γραμμές θα πω ναι καλή συσκευή όμως όχι για ναυαρχίδα μιας μάρκας.

Και αυτό γιατί βλέπω δις λειτουργίες που δε θα έπρεπε να υπάρχουν.

Δακτυλικό ...απαράδεκτο , εφαρμογές που δεν ανταποκρίνονται σωστά όπως π.χ gmail , messenger οι οποίες όποτε θέλουν στέλνουν ειδοποιήσεις και όποτε όχι, η εφαρμογή του καιρού στην αρχική οθόνη δείχνει ότι ναναι είτε σε ώρα είτε σε βαθμούς καιρού , ήδη άρχισε να δείχνε ότι ναναι και η εφαρμογή aquawhether και άλλες ψιλό βλακείες γενικότερα.

Είπαμε καλο, όμορφο ναι γρήγορο αλλά για ναυαρχίδα όπως oneplus 7 και βάλε είναι πίσω νομίζω.

Για κάμερα δεν συζητώ γιατί πια όλα καλές βγάζουν.

Παραμένω όμως εδώ και με όλα αυτά.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ας γράψω και εγώ μετά από καιρό...

Το εχω ήδη αρκετούς μήνες και σε γενικές γραμμές θα πω ναι καλή συσκευή όμως όχι για ναυαρχίδα μιας μάρκας.

Και αυτό γιατί βλέπω δις λειτουργίες που δε θα έπρεπε να υπάρχουν.

Δακτυλικό ...απαράδεκτο , εφαρμογές που δεν ανταποκρίνονται σωστά όπως π.χ gmail , messenger οι οποίες όποτε θέλουν στέλνουν ειδοποιήσεις και όποτε όχι, η εφαρμογή του καιρού στην αρχική οθόνη δείχνει ότι ναναι είτε σε ώρα είτε σε βαθμούς καιρού , ήδη άρχισε να δείχνε ότι ναναι και η εφαρμογή aquawhether και άλλες ψιλό βλακείες γενικότερα.

Είπαμε καλο, όμορφο ναι γρήγορο αλλά για ναυαρχίδα όπως oneplus 7 και βάλε είναι πίσω νομίζω.

Για κάμερα δεν συζητώ γιατί πια όλα καλές βγάζουν.

Παραμένω όμως εδώ και με όλα αυτά.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Φίλε, επέτρεψε μου να διαφωνήσω σε μερικά μαζί σου. Σίγουρα από μια ναυαρχίδα δεν περιμένεις να αδειάζει νεράκι η μπαταρία και με βαριά χρήση να κρατάει 6 ώρες. Αλλά τα θέματα για gmail που γράφεις και γενικότερα για ειδοποιήσεις, ποτέ δεν είχα πρόβλημα. Απλώς βάζεις στις ρυθμίσεις ενέργειας την εφαρμογή που θες να εξαιρέσεις μια φορά. Δε λέω καλό θα ήταν να μην χρειάζονταν καν, αλλά έτσι είναι το MIUI. Το δακτυλικό πάει σφαίρα. Σχεδόν ποτέ δεν με απογοητεύει σε απόκριση, και αν δεν ξεκλειδώσει θα φταίω εγώ που θα έχω αστοχήσει :) Επίσης η εφαρμογή του καιρού για μένα είναι διακοσμητική, αν θέλω να δω πρόβλεψη μπαίνω okairos.gr και όλα μπόμπα. Ξαναλέω, πως η μπαταρία του είναι κακή (για μένα) αλλά με τη γρήγορη φόρτιση και ειδικά την ασύρματη, πλέον δε με απασχολεί τόσο. Τέλος νομίζω πως και η κάμερα το βράδυ είναι λίγο χαλιά, αλλά όχι και τόση απογοήτευση. Δεν είμαι Xiaomi fan boy, ούτε Apple ούτε και Samsung. Δοκίμασε να κάνεις διαγραφή και να ξαναπεράσει το δακτυλικό σου αποτύπωμα.

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ κάτοχος εδω και 9,5 μηνες πιστευω ότι το κινητο ειναι value for money τωρα για τις εφαρμογες που λεει ο φιλος νομιζω οτι ισως φταει η εξοικονομηση ενεργειας. Απο εκει και περα και σε μενα η μπαταρια ειναι γυρω στις 6 ωρες sot το μονο σπαστικο ειναι επειδη δεν το εχω πειραξει root δεν εχω περασει adblocker και ακομα και στον chrome παρολο που ειναι εχω ενεργοποιημενες τις απαγορευσεις για τις διαφημισεις πεταει σε ορισμενα ελληνικα site ιδιως ειδησεογραφικα. Η καμερά τους για μενα ειναι ικανοποιητικη επειδη δεν με ενδιαφερει το βιντεο 60fps, όντως το βραδυ οι φωτο δεν ειναι καλες αλλα αμα βαλεις gcam βελτιωνονται πολυ. Με gcam βελτιωνεται παρα πολυ ηη selfie καμια σχεση με την μαμα.Συγκρινοντας το με Redmi note 6 pro(3/32) της δουλειας ειναι η μερα με την νυχτα και τα κολληματα που εχει λογω μνημης ώρες ωρες.
Link to comment
Share on other sites

Πάνω κάτω και εγώ το ίδιο...Πότε δεν είχα θέμα σε ειδοποιήσεις και εφαρμογές...Ο καιρός

σε όλα τα κινητά έχω δει ότι παίρνει δεδομένα από το AccuWeather που τουλάχιστον στην δική μου περιοχή δεν τα πάει καλά άρα χρεισιμοποιώ άλλη εφαρμογή που τραβάει δεδομένα από άλλον πάροχο...Το δαχτυλικό αποτύπωμα,πάει σφαίρα(έχω περάσει δύο φορές το ίδιο δάχτυλο στις ρυθμίσεις)Για την κάμερα τι να πω...Με gcam έκανα πλάκα σε κινητό αξίας 1000€+...Όπως και με την ταχύτητα...Το μόνο αρνητικό το μέγεθος της μπαταρίας...

Link to comment
Share on other sites

Ας γράψω και εγώ μετά από καιρό...

η εφαρμογή του καιρού στην αρχική οθόνη δείχνει ότι ναναι είτε σε ώρα είτε σε βαθμούς καιρού ,

 

Και εγώ έχω το ίδιο θέμα με το widget Ρολόι, που δείχνει την ώρα και τον καιρό.

 

Η ώρα δεν ενημερώνεται αν το έχω αφήσει σε άλλη καρτέλα και όχι στην καρτέλα που είναι το widget.

 

Ξέρει κάποιος πως το λύνουμε αυτό?

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να γράψω πως στην αρχη είχα δαχτυλικο αποτυπωμα ηταν πολυ γρηγορο όταν εβαλα την Nillkin Amazing H+ Pro μεμβρανη κατευθειαν το αποτυπωμα σταματησε να λειτουργει σωστα για αυτο το απενεργοποιησα, αρα δεν φταιει το κινητο.
Link to comment
Share on other sites

Πάνω κάτω και εγώ το ίδιο...Πότε δεν είχα θέμα σε ειδοποιήσεις και εφαρμογές...Ο καιρός

 

σε όλα τα κινητά έχω δει ότι παίρνει δεδομένα από το AccuWeather που τουλάχιστον στην δική μου περιοχή δεν τα πάει καλά άρα χρεισιμοποιώ άλλη εφαρμογή που τραβάει δεδομένα από άλλον πάροχο...Το δαχτυλικό αποτύπωμα,πάει σφαίρα(έχω περάσει δύο φορές το ίδιο δάχτυλο στις ρυθμίσεις)Για την κάμερα τι να πω...Με gcam έκανα πλάκα σε κινητό αξίας 1000€+...Όπως και με την ταχύτητα...Το μόνο αρνητικό το μέγεθος της μπαταρίας...

 

Οπότε και το αντίστοιχο κινητό των 1000€ με Gcam περασμένη, θα κάνει πλάκα στο δικό σου.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να γράψω πως στην αρχη είχα δαχτυλικο αποτυπωμα ηταν πολυ γρηγορο όταν εβαλα την Nillkin Amazing H+ Pro μεμβρανη κατευθειαν το αποτυπωμα σταματησε να λειτουργει σωστα για αυτο το απενεργοποιησα, αρα δεν φταιει το κινητο.

 

Εχω το ιδιο tempered glass και το μονο που εκανα ηταν να περασω τα δαχτυλικα απο την αρχη και δουλευει ρολοι!!

Xiaomi Mi9 & Blackberry Passport User!

http://mowned.com/sig/panagiotischq.smart.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...