Jump to content

Xiaomi Mi 9


Fulgore1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το night mode της xiaomi εχει πιο γρηγορο shutter και ισως για κινητό χωρίς ois να ειναι πιο σωστή προσεγγιση. Της gcam έχει πιο αργό που στα σκτάδια θα κάνει διαφορά.

 

Όταν όμως έχει έστω και λιγο φως, τελικά χάνει περισσότερο σε οξύτητα από το camera shake σε σχέση με το γρηγορότερο shutter του hdr+ enhanced (εκτός αν έχεις πολύ σταθερά χέρια ή το στηρίζεις κάπου ή αν τελικά επέλεξε και το night γρήγορο shutter).

 

Κατα τα άλλα δεν ειμαι φιλος των night mode μιας και φωτίζουν υπερβολικά τις σκιές για τα γούστα μου και θέλει και μεγαλύτερη προσοχή κατα την λήψη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλημέρα στη παρέα!

 

Κάτοχος του κινητού εδώ και 2 μέρες.. και η εντυπώσεις είναι καλές εκτός της κάμερας.

 

Το night mode είναι τραγικό, οι φωτογραφίες βγαίνουν σκοτεινές και μες στο θόρυβο

 

 

 

https://imgur.com/nfcv9uGhttps://imgur.com/weUj36y

 

και εδώ η διαφορά με την gcam

 

 

 

stock camera

 

https://imgur.com/cdwZMX6

 

gcam

 

https://imgur.com/YmbXIZV

 

 

 

μπορείς κάποιος να μου πεις άμα πραγματικά έτσι είναι η κάμερα του mi 9 ή το κινητό έχει θέμα;

 

----- προσθήκη μηνύματος 55 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημέρα στη παρέα!

 

Κάτοχος του κινητού εδώ και 2 μέρες.. και η εντυπώσεις είναι καλές εκτός της κάμερας.

 

Το night mode είναι τραγικό, οι φωτογραφίες βγαίνουν σκοτεινές και μες στο θόρυβο

 

 

 

https://imgur.com/nfcv9uG

 

 

 

https://imgur.com/weUj36y

 

 

 

και εδώ η διαφορά με την gcam

 

stock camera

 

https://imgur.com/cdwZMX6

 

gcam

 

https://imgur.com/YmbXIZV

 

 

 

μπορείς κάποιος να μου πεις άμα πραγματικά έτσι είναι η κάμερα του mi 9 ή το κινητό έχει θέμα;

Μια χαρά είναι η Camera για λεφτά οου έδωσες, αν ήθελες camera phone έχει τόσα και τόσα όσα απλά σε διπλάσια λεφτά
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα καινούριος και εγώ με το mi 9 κατεβασα τη gcam. Βγάζει όμως πολύ χειρότερες φωτογραφίες από τη κανονική. Προφανως πρέπει να τη ρυθμίσω αλλά δεν εχω ιδέα πως αν μπορεί κάποιος ας βοηθήσει.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα καινούριος και εγώ με το mi 9 κατεβασα τη gcam. Βγάζει όμως πολύ χειρότερες φωτογραφίες από τη κανονική. Προφανως πρέπει να τη ρυθμίσω αλλά δεν εχω ιδέα πως αν μπορεί κάποιος ας βοηθήσει.

Συνήθως το site που κατεβάζεις το APK, έχει και οδηγίες. Αλλά προσωπικά έχω χωρίς πειράγματα είναι μια χαρά οι βραδυνές. για Πρωϊνες χρησιμοποιώ την native εφαρμογή του κινητού.

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Συνήθως το site που κατεβάζεις το APK, έχει και οδηγίες. Αλλά προσωπικά έχω χωρίς πειράγματα είναι μια χαρά οι βραδυνές. για Πρωϊνες χρησιμοποιώ την native εφαρμογή του κινητού.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση το βρήκα. Υπάρχει ένα αρχείο xml το οποίο έχει τις ρυθμίσεις αλλά δεν ήξερα πως να το κανω εγκατάσταση

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση το βρήκα. Υπάρχει ένα αρχείο xml το οποίο έχει τις ρυθμίσεις αλλά δεν ήξερα πως να το κανω εγκατάσταση
Κατέβασε την parrot που έδωσα λίγα ποστ πιο πίσω.. Δεν χρειάζεται xml και αλχημείες και το αποτέλεσμα είναι κορυφαίο

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι η Camera για λεφτά οου έδωσες, αν ήθελες camera phone έχει τόσα και τόσα όσα απλά σε διπλάσια λεφτά

 

 

 

Είχα το mate 20 pro και πείρα το. Μι 9. Το Ματε έχει πολύ καλύτερη κάμερα αλλά παρόλα αυτά περιμένω το μι 9 προ και θα αγοράζω Xiaomi αφού η κάμερα του μου φτάνει και θέλω πάντα νέα συσκευή σε τιμή που δεν πληρώνεις τις διαφημίσεις της εταιρίας .ετσι έχεις δίκιο .οποιος θέλει τηλεφονο με κορυφή κάμερα ας πάει σε Huawei.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχετε βρει κάποιο site που μπορούμε να βρούμε 24ωρα wallpapers σαν αυτό που έχει by default η συσκευή;
Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Είχα το mate 20 pro και πείρα το. Μι 9. Το Ματε έχει πολύ καλύτερη κάμερα αλλά παρόλα αυτά περιμένω το μι 9 προ και θα αγοράζω Xiaomi αφού η κάμερα του μου φτάνει και θέλω πάντα νέα συσκευή σε τιμή που δεν πληρώνεις τις διαφημίσεις της εταιρίας .ετσι έχεις δίκιο .οποιος θέλει τηλεφονο με κορυφή κάμερα ας πάει σε Huawei.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

ε καλα δεν ειναι μονο huawei εχει και iphone πλεον με night mode εχει και note εχει και s σειρες...

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση σε όσους ξέρουν.

Αξίζει ο κόπος να αφήσω το MI8 και να πάω στο MI9;

Ο λόγος είναι πως δεν είμαι Ευχαριστημένος από το ακουστικό του κινητού, εχω ακούσει είναι καλύτερο του mi9.

Επίσης η κάμερα σε σκοτεινά σημεία το βράδυ ισχύει πως του mi8 είναι καλύτερη του 9;

Ευχαριστω όσους απαντήσουν.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση σε όσους ξέρουν.

Αξίζει ο κόπος να αφήσω το MI8 και να πάω στο MI9;

Ο λόγος είναι πως δεν είμαι Ευχαριστημένος από το ακουστικό του κινητού, εχω ακούσει είναι καλύτερο του mi9.

Επίσης η κάμερα σε σκοτεινά σημεία το βράδυ ισχύει πως του mi8 είναι καλύτερη του 9;

Όσα βιντεάκια ειδα όλοι λένε ο βράδυ τραβάει καλύτερα το 8

Εκτός αν έχει πάρει κάποιο update και έχουν διορθωθεί τα πράγματα.

Ευχαριστω όσους απαντήσουν, μιας και εχω βρει να δώσω το 8αρι.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

 

 

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση σε όσους ξέρουν.

Αξίζει ο κόπος να αφήσω το MI8 και να πάω στο MI9;

Ο λόγος είναι πως δεν είμαι Ευχαριστημένος από το ακουστικό του κινητού, εχω ακούσει είναι καλύτερο του mi9.

Επίσης η κάμερα σε σκοτεινά σημεία το βράδυ ισχύει πως του mi8 είναι καλύτερη του 9;

Ευχαριστω όσους απαντήσουν.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Τα είχα και τα 2 ταυτόχρονα

Λοιπόν ισχύει για το ακουστικό.

Στο Mi9 είναι καλύτερο βασικό και για μένα.

Γενικά είναι καλύτερο στα περισσότερα όπως η μπαταρία γιατί ο 855 είναι πιο αποδοτικός ενεργειακά πράγμα που δε το περίμενα τέτοια διαφορά.

Το notchaki επίσης πολύ διακριτικό όχι ολόκληρη κουρτίνα κόψιμο στην οθόνη όπως του 8

Η οθόνη επίσης και πολλά άλλα.

Όσο για τη κάμερα κι αυτή καλύτερη εκτός... μάντεψε...

Ναι εκτός των νυχτερινών με ή χωρίς gcam κι ο λόγος είναι απλά η χαζομάρα να αφαιρέσουν το ois

Πρέπει να έχεις πολύ σταθερό χέρι και πάλι..

Πάντως εγώ πίσω στο 8 δε γύριζα πάλι ψηφίζω 9 δαγκωτό μέχρι να βγει το 10 που ελπίζω και πιστεύω θα έχει ois

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε την parrot που έδωσα λίγα ποστ πιο πίσω.. Δεν χρειάζεται xml και αλχημείες και το αποτέλεσμα είναι κορυφαίο

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

1.051

Μία ώρα πριν

 

Εχω την eu με magisk , root, miui 11 9.10.10.

Dolby atmos υπάρχει; Η εγκατάσταση μέσα από το magisk;

Η parrot δεν δουλεύει σε miui 11.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Κατοχος ενός mi8 όπως είχα αναφέρει, χτες προεβην στην αγορά ενός Mi9.

Στόχος η καλύτερη ποιότητα κλήσης και σαν νέο μοντέλο αρκετά πιο γρήγορο.

Η απογοήτευση όμως από τις κάμερες είναι τραγική.

Παντού καλυτερο το mi8...

Ειδικά σε νυχτερινές χάος η διαφορά.

Επίσης δεν μου λειτουργεί το Face unlock με τίποτα.

4 μηνών συσκευή από πλαίσιο αγορασμένη και άθικτη.

Ήδη βρίσκεται σε αγγελία....

Αν έχει κανείς καμιά ιδέα είμαι εδώ.

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Κατοχος ενός mi8 όπως είχα αναφέρει, χτες προεβην στην αγορά ενός Mi9.

Στόχος η καλύτερη ποιότητα κλήσης και σαν νέο μοντέλο αρκετά πιο γρήγορο.

Η απογοήτευση όμως από τις κάμερες είναι τραγική.

Παντού καλυτερο το mi8...

Ειδικά σε νυχτερινές χάος η διαφορά.

Επίσης δεν μου λειτουργεί το Face unlock με τίποτα.

4 μηνών συσκευή από πλαίσιο αγορασμένη και άθικτη.

Ήδη βρίσκεται σε αγγελία....

Αν έχει κανείς καμιά ιδέα είμαι εδώ.

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τέτοια διαβάζω κ δεν θα το αλλάξω μέχρι να καει το mi8

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα δουλεύει άψογα το face unlock ακόμα και σε χαμηλό φωτισμό.

Όσον αφορά την κάμερα περνάς gcam και τελείωσε η υπόθεση.

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν δουλεύει το face unlock, μήπως είναι πρόβλημα hardware; Οπότε πάει service, εκτός αν είναι software. Πρέπει να έχει εγγύηση από infoquest, μήπως πρέπει να το στείλεις για τεχνικό έλεγχο; Τηλεφώνησε τους. Τα xiaomi συνήθως δεν βγάζουν προβλήματα, εκτός από ελάχιστα, αν ήσουν άτυχος τι να πω. πχ ελάχιστοι γράφουν ότι έχω το τάδε πρόβλημα, εγώ τα λιώνω στα φλασαρισματα. Η μπροστινή κάμερα δουλέυει για λήψη φωτογραφιών;;
Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει πάνω από 10 προσπάθειες, γράφει οκ και πότε δεν ξεκλειδώνει.

Η αντιπροσωπεία είπε ίσως κάποια αναβάθμιση.

Gcam πέρασα.... Ελάχιστες έως καθόλου οι διαφορές.

Υ. Γ. Εννοείται έχω ακόμη το 8 και πάει για πώληση το 9

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το Face unlock πρώτη φορά το διαβάζω.

Για την κάμερα, έχει συνάδερφος το 8, την μέρα το 9 βγάζει καλύτερες, το βράδυ υστερεί όμως λόγω έλλειψης OIS.

Μήπως έχεις ελαττωματική συσκευή;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το Face unlock πρώτη φορά το διαβάζω.

Για την κάμερα, έχει συνάδερφος το 8, την μέρα το 9 βγάζει καλύτερες, το βράδυ υστερεί όμως λόγω έλλειψης OIS.

Μήπως έχεις ελαττωματική συσκευή;

 

 

 

Σήμερα πήγα επίτηδες σε πολυκατάστημα να δω τα εκθεσιακά από κοντά.

Τράβηξα είτε με το 8 είτε με το 9 .

Όπως έκανα χτες και μετά δυο δικά μου.

Αποτελέσματα, ακριβώς τα ίδια.

Υστερεί (για μένα ίσως ) ακόμη και την μέρα, εκτός σε αυτή με το 2 Οπτικό ζουμ όπου εκεί υπερτερεί το 9.

Λόγος δεν γίνεται , το θεωρώ άκρως τραγικό να βγαίνει ένα νέο μοντέλο και να υστερεί σε κάμερα από το προηγούμενο.

Και ο λόγος γιατί όλοι μας πλέον βάζουμε σε πρωτεραιοτητα την κάμερα.

Για το ξεκλείδωμα δεν ξέρω....ισως εχω κάνει εγώ λάθος, έχει θέμα, ισχύει η αναβάθμιση που μου είπαν;

Για να έρθω στο διαταυτα μην κουράζω τελικά ότι πληρώνεις τελικά παίρνεις σε αυτή τη ζωή.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν κουράζεις!!!!!!!!!!!!!!. Είχα μι 8 και μετά μι9, δεν είχαν θέμα στο unlock. Φωτογραφίες βγάζει η μπροστινή κάμερα ;;;;;

Είναι θέμα λογισμικού η υλικού. Ξεκινάς με factory reset, αν δεν φτιάξει,, η ,, αν το έχεις ήδη κάνει, τότε το σέρβις είναι μονόδρομος. Η συσκευή έχει εγγύηση, αφού το πήρες από πλαίσιο. Στείλτο στο σέρβις,,

Link to comment
Share on other sites

Του έχεις βάλει του Face unlock να ξεκλειδώνει αμέσως και να μην μένει στην οθόνη κλειδώματος;

Έχει επιλογή by default που λέει "stay on lock screen after unlocking"

Γιατί, αυτό το OK που λες πως σου γράφει, κάτι τέτοιο υποδεικνύει, αλλά μπορεί να λέω και μπούρδες :p

Link to comment
Share on other sites

Του έχεις βάλει του Face unlock να ξεκλειδώνει αμέσως και να μην μένει στην οθόνη κλειδώματος;

Έχει επιλογή by default που λέει "stay on lock screen after unlocking"

Γιατί, αυτό το OK που λες πως σου γράφει, κάτι τέτοιο υποδεικνύει, αλλά μπορεί να λέω και μπούρδες :p

Σωστός.. Πρέπει να ξετικαρει την επιλογή παραμονής στην οθόνη κλειδώματος αφότου αναγνωριστεί το πρόσωπο

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...