Jump to content

Xiaomi Mi 9


Fulgore1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Μετά από μια εβδομάδα ευτυχούς συμβίωσης, εξακολουθώ να είμαι εντυπωσιασμένος.

Μοναδικό θέμα που με προβλημάτισε είναι η νυχτερινή φωτογραφία, και εξηγώ :

Σε εσωτερικό χώρο με μέτριο φωτισμό, στο auto με το φλας στο auto οι φωτός βγαίνουν υπερφωτεινες , σαν το φλας να είναι υπερβολικά δυνατό και να ασπρίζει/καίει τα πάντα .

Με το φλας στο torch, το αποτέλεσμα είναι εντυπωσιακά καλύτερο αλλά στραβωνεται το θέμα αν είναι έμβιο ον

iPhone 3GS - iPhone 4s - Nokia Lumia 735 - Nokia Lumia 930 - Lumia 650 - Lumia 950 XL

iPad 2 Samsung Galaxy Tab Pro 8.4

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Μου λείπει η δυνατότητα που είχε το 950 XL, να ρυθμίσεις την ένταση του φλας ΑΦΟΥ είχες τραβήξει την φωτογραφία...

Σκέψεις και απόψεις από κατόχους θα με ενδιέφεραν πολύ

iPhone 3GS - iPhone 4s - Nokia Lumia 735 - Nokia Lumia 930 - Lumia 650 - Lumia 950 XL

iPad 2 Samsung Galaxy Tab Pro 8.4

Link to comment
Share on other sites

Μου λείπει η δυνατότητα που είχε το 950 XL, να ρυθμίσεις την ένταση του φλας ΑΦΟΥ είχες τραβήξει την φωτογραφία...

 

Σκέψεις και απόψεις από κατόχους θα με ενδιέφεραν πολύ

Πίσω από αυτό ολόκληρη επιστιμη παίζει το φλας ουσιαστικά το έσωζε σε ξεχορο layer (2 φώτο Κοινός)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Μετά από μια εβδομάδα ευτυχούς συμβίωσης, εξακολουθώ να είμαι εντυπωσιασμένος.

Μοναδικό θέμα που με προβλημάτισε είναι η νυχτερινή φωτογραφία, και εξηγώ :

Σε εσωτερικό χώρο με μέτριο φωτισμό, στο auto με το φλας στο auto οι φωτός βγαίνουν υπερφωτεινες , σαν το φλας να είναι υπερβολικά δυνατό και να ασπρίζει/καίει τα πάντα .

Με το φλας στο torch, το αποτέλεσμα είναι εντυπωσιακά καλύτερο αλλά στραβωνεται το θέμα αν είναι έμβιο ον

Μήπως έχεις βάλει τζαμάκι προστασίας στην κάμερα???

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις βάλει τζαμάκι προστασίας στην κάμερα???

Οχι, τελείως γυμνό είναι

iPhone 3GS - iPhone 4s - Nokia Lumia 735 - Nokia Lumia 930 - Lumia 650 - Lumia 950 XL

iPad 2 Samsung Galaxy Tab Pro 8.4

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή το Μι9 έχει πέσει στα 330€ με κουπόνι από Banggood, αλλά η μικρότερη μπαταρία (συγκριτικά αλλά κι εν αναμονή του Μι9Τ προ) και το εξόγκωμα της πίσω κάμερας (είχα καλομάθει στα Honor 8) με αποτρέπουν από την αγορά.

 

Κάποια θήκη που να προστατεύει τη φωτογραφική πίσω (σε επιτραπέζια τοποθέτηση) ;;

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή το Μι9 έχει πέσει στα 330€ με κουπόνι από Banggood, αλλά η μικρότερη μπαταρία (συγκριτικά αλλά κι εν αναμονή του Μι9Τ προ) και το εξόγκωμα της πίσω κάμερας (είχα καλομάθει στα Honor 8) με αποτρέπουν από την αγορά.

 

Κάποια θήκη που να προστατεύει τη φωτογραφική πίσω (σε επιτραπέζια τοποθέτηση) ;;

Κρίμα εδώ το έχουν 500.. Και χλομό να πέσει
Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή το Μι9 έχει πέσει στα 330€ με κουπόνι από Banggood, αλλά η μικρότερη μπαταρία (συγκριτικά αλλά κι εν αναμονή του Μι9Τ προ) και το εξόγκωμα της πίσω κάμερας (είχα καλομάθει στα Honor 8) με αποτρέπουν από την αγορά.

 

Κάποια θήκη που να προστατεύει τη φωτογραφική πίσω (σε επιτραπέζια τοποθέτηση) ;;

 

Spigen.

 

Ότι άλλες συσκευές έχουν μεγαλύτερη μπαταρία δεν σημαίνει πως το mi9 δεν έχει πολύ καλή αυτονομία.

Με φουλ 4g , ελάχιστο wifi και 3 Google accounts, Skype κλπ μου βγάζει 5-5.30 ώρες sot στο διήμερο.

Ο 855 έχει εξαιρετική διαχείριση ενέργειας.

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα εδώ το έχουν 500.. Και χλομό να πέσει

 

Από 375€ ξεκινάει το 64άρι και από 415€ το 128άρι...σε σχέση με παραγγελία από Κίνα, 1ετή εγγύηση και τα μικρότερα μαγαζιά από Ελλάδα δεν έχουν τεράστια διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Από 375€ ξεκινάει το 64άρι και από 415€ το 128άρι...σε σχέση με παραγγελία από Κίνα, 1ετή εγγύηση και τα μικρότερα μαγαζιά από Ελλάδα δεν έχουν τεράστια διαφορά.
Μπα από infoquest κοτσοβολος κλπ (για να έχεις εγγύηση) μόνο τόσο δεν είναι...

Εχω πάρει από μικρότερα μαγαζιά και έχει λάχει να στείλω 2 φορές δύο διαφορετικές συσκευές για εγγύηση... 2 μήνες η πρώτη φορά (με κάλυψαν) ενάμιση μήνα δεύτερη φορά (δεν με κάλυψαν λόγο όπως λένε είχα βάλει μη γνήσιο φόρτιση που δεν υσχη καθος συσκευή ήταν δύο βδομαδον και ήταν ο μοναδικός φορτιστής που είχα)

Τελος παντον αν δεν έχεις επισιμη εγγύηση άστο

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

Μπα από infoquest κοτσοβολος κλπ (για να έχεις εγγύηση) μόνο τόσο δεν είναι...

Εχω πάρει από μικρότερα μαγαζιά και έχει λάχει να στείλω 2 φορές δύο διαφορετικές συσκευές για εγγύηση... 2 μήνες η πρώτη φορά (με κάλυψαν) ενάμιση μήνα δεύτερη φορά (δεν με κάλυψαν λόγο όπως λένε είχα βάλει μη γνήσιο φόρτιση που δεν υσχη καθος συσκευή ήταν δύο βδομαδον και ήταν ο μοναδικός φορτιστής που είχα)

Τελος παντον αν δεν έχεις επισιμη εγγύηση άστο

 

Εγγύηση του κ@λου από infoquest. Συγγνώμη κιόλας.

Όταν περιμένω από 27 Απριλίου να παραλάβω το 128ρι το black και είναι 16 Ιουνίου (και παραλαμβάνω αύριο - από Κωτσόβολο), φαντάσου να χρειαστείς την εγγύησή τους τι έχει να γίνει. Πάνε-έλα στην Κίνα ταχύτερα θα κάνει.

Επίσημος εισαγωγέας είναι η infoquest. Ως τέτοιος παρέχει και εγγύηση, η οποία είναι... "επίσημη" .

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα παρελαβα κ εγω υπαρχει καποια καλη εφαρμογη να μεταφερω τα δεδομενα απο το παλιο xiaomi ?

Εχω βαλει απο google k xiaomi λογαριασμο αλλα θελω να μεταφερει κ το viper ας πουμε το ιστορικα φωτος κτλ

 

Thnx

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα παρελαβα κ εγω υπαρχει καποια καλη εφαρμογη να μεταφερω τα δεδομενα απο το παλιο xiaomi ?

 

Εχω βαλει απο google k xiaomi λογαριασμο αλλα θελω να μεταφερει κ το viper ας πουμε το ιστορικα φωτος κτλ

 

 

 

Thnx

Το mi drop
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Εγγύηση του κ@λου από infoquest. Συγγνώμη κιόλας.

Όταν περιμένω από 27 Απριλίου να παραλάβω το 128ρι το black και είναι 16 Ιουνίου (και παραλαμβάνω αύριο - από Κωτσόβολο), φαντάσου να χρειαστείς την εγγύησή τους τι έχει να γίνει. Πάνε-έλα στην Κίνα ταχύτερα θα κάνει.

Επίσημος εισαγωγέας είναι η infoquest. Ως τέτοιος παρέχει και εγγύηση, η οποία είναι... "επίσημη" .

Μια φορά χρειάστηκε να χρησημοποιθει από αυτούς όντος δεν είχαν κατι διαθέσιμο το καλό είναι ότι μου έδωσαν επιλογή για refund

Μεχρι τώρα εμπειρία λει αν δεν το θες κινιτο για απλά χαβαλέ δοκιμές κλπ μονόδρομος μεγάλη μάρκα λόγο support

 

----- προσθήκη μηνύματος 37 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γεια χαρα παρελαβα κ εγω υπαρχει καποια καλη εφαρμογη να μεταφερω τα δεδομενα απο το παλιο xiaomi ?

 

Εχω βαλει απο google k xiaomi λογαριασμο αλλα θελω να μεταφερει κ το viper ας πουμε το ιστορικα φωτος κτλ

 

 

 

Thnx

Αντίγραφο ασφαλείας στο παλιό επαναφορά από αντίγραφο ασφαλείας στο καινούργιο

Φώτο μέσο pc αντιγραφή μέσα και μετά στο καινούργιο

Link to comment
Share on other sites

Δηλώνω πως το κινητό είναι εξαιρετικά γρήγορο. Πυραυλοκίνητο θα έλεγα :p

 

Ωστόσο αυτό το πράγμα με τις ειδοποιήσεις είναι εκνευριστικό (εξαφανίζονται μετά από 3-4 sec). . . Δεν λένε να το διορθώσουν

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα... λοιπόν παρατηρώ ότι υπάρχει θέμα με τον αυτόματο φωτισμό, όταν υπάρχει αρκετός φωτισμός στο χώρο... μια μικραίνει, μια μεγαλώνει...και είναι εκνευριστικό... για να μην κάτσω να διαβάσω όλο το νήμα, μήπως έχει αναφερθεί αυτό?

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

@Eldir

Το απενεργοποιείς μέσα από της ρυθμίσεις/Οθόνη/Επίπεδο φωτεινότητας/ και επιλέγεις την αυτόματη φωτεινότητα στο ανενεργό.

Link to comment
Share on other sites

@Eldir

Το απενεργοποιείς μέσα από της ρυθμίσεις/Οθόνη/Επίπεδο φωτεινότητας/ και επιλέγεις την αυτόματη φωτεινότητα στο ανενεργό.

Ναι έτσι δεν θα έχει καν auto brightness η λύση που προτείνεις είναι πωναει πόδι κόψε πόδι

 

----- προσθήκη μηνύματος 42 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά καλημέρα... λοιπόν παρατηρώ ότι υπάρχει θέμα με τον αυτόματο φωτισμό, όταν υπάρχει αρκετός φωτισμός στο χώρο... μια μικραίνει, μια μεγαλώνει...και είναι εκνευριστικό... για να μην κάτσω να διαβάσω όλο το νήμα, μήπως έχει αναφερθεί αυτό?

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ξαφνικά άρχισε να το κάνει η μετά από κάποιο update η έτσι ήταν? Μήπως έβαλες κάποιο tempered glass?
Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα αυτό που λέει ο φίλος, αλλά δεν αφήνω ΠΟΤΕ την αυτόματη φωτεινότητα, οπότε δεν με απασχολεί. Ωστόσο δεν ξέρω πως ακριβώς είναι "φιταγμένη" να λειτουργεί. Νομίζω απλά παραείναι ευαισθητη.
Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κάποιος από πού αλλάζω το pin της sim ...?

 

Ευχαριστώ

Πρόσθετες ρυθμίσεις - απόρρητο

 

Sent from my RN7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα αυτό που λέει ο φίλος, αλλά δεν αφήνω ΠΟΤΕ την αυτόματη φωτεινότητα, οπότε δεν με απασχολεί. Ωστόσο δεν ξέρω πως ακριβώς είναι "φιταγμένη" να λειτουργεί. Νομίζω απλά παραείναι ευαισθητη.
Hmm κανονικά προείπα ανάλογα με εξωτερικό φως να ριθμιζεται ανάλογα (ακρος βολικό όταν είσαι συνέχεια μέσα έξω) και όταν είσαι στον ήλιο πχ πάει το πως 120% και αλλάζει λίγο τα χρώματα για να μπορείς να διαβάζεις εύκολα απλά δεν το κάνει άμεσα πχ βγήκες στο φως αυτό περιμένει 2 3 δευτερόλεπτα να είναι σγουρό ότι η αλλαγή περιβάλλοντος είναι '' μονημη'' και αλλάζει τον φωτισμό οθόνης ανάλογα. Αυτό που παρατήρησα σε mi9 rn7 ότι σε κάποιες συσκευές δεν γίνεται ομαλή μετάβαση και δεν περιμένει να είναι το περιβάλλον μονημο και αλλάζει ''real-time'' κατά 99% είναι λόγο ότι xiaomi κάνει χρήση διάφορο sensors arrays (από διάφορους προμηθευτές) και δεν διαθέτει ανάλογο χρόνο για να γραφτούμε σωστά τα drivers. (για να ρίξει το κόστος) έτσι είναι ένα από 9999 bugs του λογισμικού που δεν ασχολήθηκαν αρκετά για να κρατήσουν κόστος χαμηλά
Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα κάτι τώρα κι εγώ.

Σε κανονικό περιβάλλον φωτισμού (ΧΩΡΙΣ φώτα λευκά ή κίτρινα εννοώ ) λειτουργεί ΜΙΑ χαρά. Αν ανάψεις το φως του σπιτιού, η φωτεινότητα αλλάζει προς τα πάνω και παίζει τακτικά. Νομίζω έχει θέμα στο πως αντιλαμβάνεται τον "τεχνητό" φωτισμό ο sensor. Κάτι με τους drivers που λες και εσύ ίσως να παίζει, κάτι στον προγραμματισμό του, αλλά στο φυσικό φως τα πάει περίφημα, ακριβώς όπως θα έπρεπε.

Πάντως βάζοντας το mi9 δίπλα στο POCO της κοπέλας μου, full brightness κλπ στο ίδιο φόντο, ίδιες συνθήκες, είναι στην κυριολεξία η μέρα με την νύχτα!

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα κάτι τώρα κι εγώ.

Σε κανονικό περιβάλλον φωτισμού (ΧΩΡΙΣ φώτα λευκά ή κίτρινα εννοώ ) λειτουργεί ΜΙΑ χαρά. Αν ανάψεις το φως του σπιτιού, η φωτεινότητα αλλάζει προς τα πάνω και παίζει τακτικά. Νομίζω έχει θέμα στο πως αντιλαμβάνεται τον "τεχνητό" φωτισμό ο sensor. Κάτι με τους drivers που λες και εσύ ίσως να παίζει, κάτι στον προγραμματισμό του, αλλά στο φυσικό φως τα πάει περίφημα, ακριβώς όπως θα έπρεπε.

Πάντως βάζοντας το mi9 δίπλα στο POCO της κοπέλας μου, full brightness κλπ στο ίδιο φόντο, ίδιες συνθήκες, είναι στην κυριολεξία η μέρα με την νύχτα!

 

ε ναι αυτό ειναι το θεμα δεν αναγνωρίζει σωστά το περιβάλλον (έχουν 500 προμηθευτές για sensora και δεν ασχοληθήκαν με software)

 

θα μου πεις πως αλλιώς θα εχεις σε χαμηλή τιμή την συσκευή απλα συμβιβάσου

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...