Jump to content

Xiaomi Mi 9


Fulgore1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βιαστηκε να κυκλοφορησει την συσκευη η Xiaomi.

 

Ακομα και η ονομασια ηταν λαθος.

 

Το κινητο ειναι ξεκαθαρα ενα Mi8s οπως και το Mi mix2s που εβγαλε νωρις νωρις αυτο ειναι ολο.

 

Σε αντιθεση με αλλες εταιρειες,την Xiaomi την παιρνει να βγαζει πολλες συσκευες σε ενα χρονο.

 

Και τελος για την καμερα,ειναι λογικο αρκετοι να ξενερωσαν για 1 και μονο λογο.

Για την βαθμολογια του Dxomark που με τοσο καμαρι η εταιρεια πλασαρει δεξια και αριστερα(μεχρι και την Huawei κοροιδευε για αυτο σε σχεση με το δικο της ακριβοτερο P30).

Γιαυτο και η ξενερα απο αρκετους.

 

Το Mi9 overall ειναι καλο κινητο,το προβλημα του ειναι ομως οτι στην Ελλαδα το 128ρι Mi9 κοστιζει απο τις αλυσιδες 549ευρω και πλεον το S10e εχει φτασει τα 538+ευρω. Γιαυτο βιαστηκε να το κυκλοφορησει η Xiaomi το Mi9.

 

Στα μεγάλα καταστήματα το s10e δεν έχει 538....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Στα μεγάλα καταστήματα το s10e δεν έχει 538....
Μόνο που από όπου και να πάρεις το s10 έχει εγγύηση από την Samsung ενώ το mi9 αναγκαστικά από την infoq
Link to comment
Share on other sites

Μόνο που από όπου και να πάρεις το s10 έχει εγγύηση από την Samsung ενώ το mi9 αναγκαστικά από την infoq

 

Ισχύει αλλά από την άλλη στα μεγάλα καταστήματα έχεις άτοκες. Για να μην το κάνω vs στα ίδια λεφτά στο s10e θα πήγαινα πάντως λόγω διαστάσεων.

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει αλλά από την άλλη στα μεγάλα καταστήματα έχεις άτοκες. Για να μην το κάνω vs στα ίδια λεφτά στο s10e θα πήγαινα πάντως λόγω διαστάσεων.

 

Εγω παλι δεν θα αγοραζα 5.8'' 19:9 συσκευη, ειδη η μεταβαση απο τις 5.7'' 16:9 στις 6.39'' 19.5:9 και μου φαινεται καπως, κυριως το πληκτρολογιο ακομα δεν το συνηθισα, γιατι η συσκευη ειναι αισθητα πιο στενη.

 

Αλλοι που εχουν ειδη συνηθισει τις 5.8'' τηλεκοντρολ απο παλιοτερα s8-s9, θα τους κατσει μια χαρα το s10e και δεν υπαρχει και κανενας λογος να πληρωσουν τα παραπανω χρηματα για τα μεγαλυτερα μοντελα, οσοι ομως ερχονται απο παλιοτερα phablets 5.7'' ακομα και διαφορες 5.5'' 16:9 συσκευες, θα νομιζουν οτι πηραν συσκευη με μεγαλυτερη οθονη, αλλα στην πραξη θα ειναι δραμα.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο που από όπου και να πάρεις το s10 έχει εγγύηση από την Samsung ενώ το mi9 αναγκαστικά από την infoq

Βάλε μέσα και το Amazon, αρκετοί το πήραμε από εξωτερικό λόγω εγγύησης.

450 ευρώ και βάζουμε δίπλα το S10e;

Δεν έχουν ίδια τιμή καταρχήν.

538 στο Skroutz το βλέπω. Δεν είναι μικρή η διαφορά...

Οκ, καλύτερη οθόνη δε λέω αλλά μέχρι πότε αυτή η καραμέλα;

Είναι τόσο γρήγορο και τόσο smooth το Samsung όσο το Mi9;;;... ρητορικά ρωτάω.

Link to comment
Share on other sites

.... οσοι ομως ερχονται απο παλιοτερα phablets 5.7'' ακομα και διαφορες 5.5'' 16:9 συσκευες, θα νομιζουν οτι πηραν συσκευη με μεγαλυτερη οθονη, αλλα στην πραξη θα ειναι δραμα.

 

Αυτός ακριβώς είναι ο λόγος που έχω μείνει τόσο καιρό με το Note 4C μου το οποίο ακόμα και σήμερα είναι παλικάρι!

Ό μόνος λόγος που με τρώει είναι η ανανέωση και η νυχτερινή φωτογραφία κάτι στο οποίο πάσχει πλέον το νοτελι και το Mi9 είναι από τα κινητά που κοιτάζω και θα είναι πολλές κλάσεις ανώτερο αλλά με κολλάει το θέμα της 16.9 οθόνης και το μακρόστενο αυτό σουλουπι.

 

 

 

 

 

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

αλλά με κολλάει το θέμα της 16.9 οθόνης και το μακρόστενο αυτό σουλουπι.

 

 

 

 

 

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Θα το συνηθίσεις, εγώ από note3 σε poco την πρώτη μέρα μου φαινόταν κάπως.

 

 

 

 

Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει σύγκριση ανάμεσα σε mi9 και s10e, μόνο και μόνο λόγω μεγέθους οθόνης. Και η Xiaomi δεν βιάστηκε να βγάλει το mi9, ούτε αστόχησε που δεν έβγαλε τη συσκευή mi8s. Πρόκειται για μια εξαιρετική συσκευή που τυχαίνει και δεν κοστίζει όσο ένα μεταχειρισμένο αυτοκίνητο.
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει σύγκριση ανάμεσα σε mi9 και s10e, μόνο και μόνο λόγω μεγέθους οθόνης. Και η Xiaomi δεν βιάστηκε να βγάλει το mi9, ούτε αστόχησε που δεν έβγαλε τη συσκευή mi8s. Πρόκειται για μια εξαιρετική συσκευή που τυχαίνει και δεν κοστίζει όσο ένα μεταχειρισμένο αυτοκίνητο.

 

Για το s10e δεν μπορώ να πω την γνώμη μου για δεν το είχα αλλά είχα το s9 plus και τώρα έχω το mi9 και μπορω να πω με σιγουριά ότι δεν φτάνει ακόμη την Samsung η xiaomi ότι και να λέτε δυστυχώς.......και η τιμή τους είναι ίδια αυτή την στιγμή, το ήξερα ότι θα ήταν κάπως έτσι απλώς ήθελα να το δοκιμάσω και μάλλον θα γυρίσω πίσω

Edited by k30taas
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, χρόνια πολλά.

Στο κινητό ξεκλείδωσα το bootloader, και φλασαρα την global developer.

Δεν δουλεύε το play store, δεν μπορούσα να κατεβάσω τις εφαρμογές.

Έτσι φλασαρα ξανά, global stable, την τελευταία, αλλά γράφει: μη πιστοποιημένη συσκευή, ενώ κατεβάζω τις εφαρμογές, και το safety net είναι failed.

Μια γνώμη, γιατί δεν επανέρχεται η συσκευή ?

Μήπως επειδή ξεκλείδωσα το bootloader ??

Link to comment
Share on other sites

Αυτός ακριβώς είναι ο λόγος που έχω μείνει τόσο καιρό με το Note 4C μου το οποίο ακόμα και σήμερα είναι παλικάρι!

Ό μόνος λόγος που με τρώει είναι η ανανέωση και η νυχτερινή φωτογραφία κάτι στο οποίο πάσχει πλέον το νοτελι και το Mi9 είναι από τα κινητά που κοιτάζω και θα είναι πολλές κλάσεις ανώτερο αλλά με κολλάει το θέμα της 16.9 οθόνης και το μακρόστενο αυτό σουλουπι.

 

Η πλακα ειναι οτι το note 4 στην πραγματικοτητα εχει αισθητα μεγαλυτερη οθονη απο το s10e, παρολο που ειναι 5.7''. H επιφανεια της οθονης του s10e ειναι απειροελαχιστα μεγαλυτερη απο 5.5'' 16:9 οθονες και στα πιο χρησιμα φορμα (φωτογραφιες 4/3, βιντεο 16/9) πρακτικα ειναι αρκετα μικροτερη. Νομιζω σαν συσκευη κανει μονο για οσους επαιζαν παλιοτερα με κατι xperia compact, iphone 4.7 κτλ.

 

http://www.displaywars.com/5,5-inch-d%7B9x16%7D-vs-5,8-inch-d%7B9x19%7D

 

Ακομα και η οθονη του mi9 ενω ειναι αρκετα μεγαλυτερη σε συνολικη επιφανεια απο τα παλιοτερα note (κ.α.) σε πρακτικες εφαρμογες ειναι μικροτερη οθονη οταν προβαλεις 4/3 και 16/9 περιεχομενο, οπως επισης ειναι πιο στενη και η πληκτρολογηση ειναι πιο δυσκολη. Κερδιζεις ομως αρκετα σε portrait και ειναι πιο ευκολο να το χρησιμοποιησεις με το ενα χερι.

 

http://www.displaywars.com/5,7-inch-d%7B9x16%7D-vs-6,39-inch-d%7B9x19,5%7D

 

Καλησπέρα, χρόνια πολλά.

Στο κινητό ξεκλείδωσα το bootloader, και φλασαρα την global developer.

Δεν δουλεύε το play store, δεν μπορούσα να κατεβάσω τις εφαρμογές.

Έτσι φλασαρα ξανά, global stable, την τελευταία, αλλά γράφει: μη πιστοποιημένη συσκευή, ενώ κατεβάζω τις εφαρμογές, και το safety net είναι failed.

Μια γνώμη, γιατί δεν επανέρχεται η συσκευή ?

Μήπως επειδή ξεκλείδωσα το bootloader ??

 

Να δοκιμασες μηπως να φλασαρεις την miui eu stable?

 

Εδω λεει πολυ καλα λογια και εχει και οδηγιες.

Link to comment
Share on other sites

Φλασαρα και την xiaomi.eu,. Stable and developer, αλλά δεν τις ήθελα, δεν έχουν dark mode, H δεν μπόρεσα να το βρω στις ρυθμίσεις.

Μετά φλασαρα με το mi flash tool fastboot rom κλπ..

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα και χρονιά πολλά.

Παρήγγειλα το Mi9 για οθόνη προστασίας Nillkin XD CP+MAX Full Cover Tempered Glass 0.33mm και θήκη SPIGEN RUGGED ARMOR CASE θα είμαι ok δεν θα βρίσκουν μετάξι τους??

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά. Εάν δεν απατώμαι νομίζω θα βρίσκουν...

 

 

P30 Pro 256gb Aurora Power

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Για το s10e δεν μπορώ να πω την γνώμη μου για δεν το είχα αλλά είχα το s9 plus και τώρα έχω το mi9 και μπορω να πω με σιγουριά ότι δεν φτάνει ακόμη την Samsung η xiaomi ότι και να λέτε δυστυχώς.......και η τιμή τους είναι ίδια αυτή την στιγμή, το ήξερα ότι θα ήταν κάπως έτσι απλώς ήθελα να το δοκιμάσω και μάλλον θα γυρίσω πίσω

 

Καλημέρα, αν κάποιος είναι διατεθειμένος να δώσει 500 ευρω για να πάρει περσινό κινητό, τότε ναι, το S9 plus είναι φοβερή επιλογή. Και είναι λογικό γιατί η συσκευή αυτη βγήκε πέρυσι για να απευθυνθεί σε αυτούς που ήταν διατεθειμένοι να δώσουν 1000+ ευρώ, οπότε δεν μπορούσε παρά να είναι state of the art. Το θέμα είναι αφενός κατά πόσο σου πάει η καρδιά να δώσεις 500+ για περσινό μοντέλο και αφετέρου πόση υποστήριξη θα έχει ακόμα αυτή η συσκευή όταν έχει βγει ήδη ο διάδοχος της. Πόσο θα ασχοληθεί ακόμα η Samsung; 6 μήνες; Θέλει η Samsung να έχεις λόγο να αγοράσεις σήμερα το S9;

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, αν κάποιος είναι διατεθειμένος να δώσει 500 ευρω για να πάρει περσινό κινητό, τότε ναι, το S9 plus είναι φοβερή επιλογή. Και είναι λογικό γιατί η συσκευή αυτη βγήκε πέρυσι για να απευθυνθεί σε αυτούς που ήταν διατεθειμένοι να δώσουν 1000+ ευρώ, οπότε δεν μπορούσε παρά να είναι state of the art. Το θέμα είναι αφενός κατά πόσο σου πάει η καρδιά να δώσεις 500+ για περσινό μοντέλο και αφετέρου πόση υποστήριξη θα έχει ακόμα αυτή η συσκευή όταν έχει βγει ήδη ο διάδοχος της. Πόσο θα ασχοληθεί ακόμα η Samsung; 6 μήνες; Θέλει η Samsung να έχεις λόγο να αγοράσεις σήμερα το S9;
Δηλαδή αν εγώ πάω για το mi8 η το P20 pro θα κάνω λάθος;

Επειδή δεν ξέρω από αναβαθμίσεις και τέτοια δεν αξίζει άραγε μια τέτοια αγορα

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

IMG-0945.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, αν κάποιος είναι διατεθειμένος να δώσει 500 ευρω για να πάρει περσινό κινητό, τότε ναι, το S9 plus είναι φοβερή επιλογή. Και είναι λογικό γιατί η συσκευή αυτη βγήκε πέρυσι για να απευθυνθεί σε αυτούς που ήταν διατεθειμένοι να δώσουν 1000+ ευρώ, οπότε δεν μπορούσε παρά να είναι state of the art. Το θέμα είναι αφενός κατά πόσο σου πάει η καρδιά να δώσεις 500+ για περσινό μοντέλο και αφετέρου πόση υποστήριξη θα έχει ακόμα αυτή η συσκευή όταν έχει βγει ήδη ο διάδοχος της. Πόσο θα ασχοληθεί ακόμα η Samsung; 6 μήνες; Θέλει η Samsung να έχεις λόγο να αγοράσεις σήμερα το S9;

Αυτό που με ξενέρωσε περισσότερο στο mi9 είναι που δεν έχει ois και φαίνεται πάρα πολύ κατά τα αλλά δεν θα είχα πρόβλημα νομίζω ας ήταν σε σημεία καλύτερο το s9 plus, οπότε πιστεύω αξίζει ας είναι περσινό μοντέλο ακόμα καλύτερα μεταχειρισμένο

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ σε αυτά που λες, γι αυτό είπα και εγώ ότι είναι πολύ καλή η συσκευή αλλά φίλε μου το ois βγάζει μάτια ειδικά σε κάποιον που του αρέσει να τραβάει βίντεο όπως εγώ αλλά και στις φωτο πρέπει να έχεις πολύ σταθερό χέρι

 

Στο 4Κ με 30 FPS έχει πρόβλημα το βίντεο ?

Link to comment
Share on other sites

Στο 4Κ με 30 FPS έχει πρόβλημα το βίντεο ?

 

Τα τρία και πλέον τελευταία χρόνια σε όλα τα κινητά που είχα έγγραφα βίντεο στα 60 fps, τώρα εν έτη 2019 να γυρίσουμε στα παλιά;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Νομίζω έχει κουράσει η όλη γκρίνια και σύγκριση του mi 9 με άλλα κινητά.

 

Εξ αρχής ειχε ενημερώσει η xiaomi για όλα τα "μειονεκτήματα" που αναφέρετε.

 

Νομίζω είναι καλύτερα να αναφέρουμε τις βελτιώσεις που μπορεί να έφερε η σημερινη αναβάθμιση πάρα να κάνουμε άγονες συγκρίσεις.

 

Οποιος το αγόρασε και δεν του αρέσει μπορεί να το πουλήσει και να πάει στα S9 ή στο S10e

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Νομίζω έχει κουράσει η όλη γκρίνια και σύγκριση του mi 9 με άλλα κινητά.

 

Εξ αρχής ειχε ενημερώσει η xiaomi για όλα τα "μειονεκτήματα" που αναφέρετε.

 

Νομίζω είναι καλύτερα να αναφέρουμε τις βελτιώσεις που μπορεί να έφερε η σημερινη αναβάθμιση πάρα να κάνουμε άγονες συγκρίσεις.

 

Οποιος το αγόρασε και δεν του αρέσει μπορεί να το πουλήσει και να πάει στα S9 ή στο S10e

10.2.24

Μόλις μου ήρθε, έχεις δίκιο.

Θα την εγκαταστήσω και θα επανέλθω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...