Jump to content

Δικαρτο, καλή κάμερα, ραδιόφωνο, όχι Xiaomi


harrispas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τώρα έχω Poco αλλά δεν ταιριάζουμε καθόλου με το MIUI. Κάτι σε Huawei/Honor δεν θα με χάλαγε. Θέλω κάμερα αντίστοιχη του poco, ραδιόφωνο για παρέα στο περπάτημα, δύο SIM. Δεν με ενδιαφέρει καθόλου ο επεξεργαστής. Το poco το βρίσκω βαρύ αλλά το καταπίνω για την αυτονομία.

 

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε. 300-350

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε. > 5,5

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος; Ελλάδα, Ευρώπη

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα), Ναι

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc?, Dual, ραδιόφωνο

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα; δεν με ενδιαφέρει

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono. καλή οθόνη, lcd αρκεί.

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία. κάμερα, αυτονομία, τα λοιπά αδιάφορα.

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή. poco f1

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σου άρεσε το miui, το πιο πιθανό είναι να μην σου αρέσει ούτε το emui. Αν θες κάτι διαφορετικό σε software καλύτερα να δεις το htc u11.

Υγ. Εγώ πάντως στη θέση σου απλά θα του περνούσα μια custom rom.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σου άρεσε το miui, το πιο πιθανό είναι να μην σου αρέσει ούτε το emui. Αν θες κάτι διαφορετικό σε software καλύτερα να δεις το htc u11.

Υγ. Εγώ πάντως στη θέση σου απλά θα του περνούσα μια custom rom.

 

Με το EMUI δεν έχω πρόβλημα, αντιθέτως μου αρέσει, είναι πιο απλό για εμένα. Σε όλα τα xiomi περνούσα lineage αλλά το poco είναι με infoquest εγγύηση, αν σου πάθει κάτι θα στο πάθει με την lineage περασμένη και άντε μετά να σε καλύψει η infoquest.

 

Το HTC U11 έχει ραδιόφωνο? Μη γελάτε, δεν μπορείς με τα προγράμματα δεδομένων που προσφέρουν στην Ελλάδα να έχεις μουσικούλα online.

Link to comment
Share on other sites

Λες στην αρχή δεν με ενδιαφέρει καθόλου ο επεξεργαστής αλλά στη σειρά βάζεις πρώτα ταχύτητα και βαρύ gaming..

 

Όχι, απλώς δεν πείραξα το συγκεκριμένο πεδίο.

 

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: κάμερα, αυτονομία, τα λοιπά αδιάφορα.

Link to comment
Share on other sites

Asus ZenFone 3 Zoom από public 200ε

Οθόνη amoled, τέλειο λειτουργικο, μπαταρία κορυφή, κάμερα άριστη

 

Aπό Poco στο ... ΖenFone; Seriously; Τι να πω γούστα είναι αυτά, ωστόσο για εμένα είναι τρελό downgrade, τόσο σε specs, όσο και στο future proof της υπόθεσης...

Link to comment
Share on other sites

Aπό Poco στο ... ΖenFone; Seriously; Τι να πω γούστα είναι αυτά, ωστόσο για εμένα είναι τρελό downgrade, τόσο σε specs, όσο και στο future proof της υπόθεσης...

 

Στο μόνο που υπερτερεί το ποκο είναι ο επεξεργαστής ο οποίος δεν ενδιαφέρει τον φίλο.

Σε όλα τα άλλα χάνει

Edited by adi32
Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται θα πάρω το ρίσκο να του αλλάξω την ROM σε lineage. Το LG V30 dual μεταχειρισμένο θα ήταν καλό αλλά δεν καλύπτεται άκουσα από εγγύηση.
Link to comment
Share on other sites

Στο μόνο που υπερτερεί το ποκο είναι ο επεξεργαστής ο οποίος δεν ενδιαφέρει τον φίλο.

 

Σε όλα τα άλλα χάνει

Εντάξει ότι πεις, το ένα έχει specs ναυαρχίδας, το άλλο είναι ένα midrange στα αζήτητα... Ήμαρτον επιτέλους και δε σχολιάζω αν το Asus είναι καλό ή όχι, αλλά πως να το κάνουμε το Poco είναι ανώτερη συσκευή.. Απορώ ειλικρινά τι ακριβώς συζητάμε ώρες ώρες...

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 32 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μου φαίνεται θα πάρω το ρίσκο να του αλλάξω την ROM σε lineage. Το LG V30 dual μεταχειρισμένο θα ήταν καλό αλλά δεν καλύπτεται άκουσα από εγγύηση.
Σωστή σκέψη, μείνε με το Poco... Φυσάει...

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται θα πάρω το ρίσκο να του αλλάξω την ROM σε lineage. Το LG V30 dual μεταχειρισμένο θα ήταν καλό αλλά δεν καλύπτεται άκουσα από εγγύηση.
Τι σε χαλάει στο miui που δε φτιαχνεται με έναν nοva launcher πχ?
Link to comment
Share on other sites

Τι σε χαλάει στο miui που δε φτιαχνεται με έναν nοva launcher πχ?

 

Δαίδαλος οι ρυθμίσεις για τις ειδοποιήσεις, κρασάρει το ραδιόφωνο, κρασάρει ο mozilla (όχι συχνά), αυτόματη φωτεινότητα σκοτεινή για εμένα, διαφορετική διάρκεια μπαταρίας σε κάθε αναβάθμιση, σε προηγούμενη συσκευή μου σταμάτησε να δουλεύει ξαφνικά το hotspot στις διακοπές ενώ μετά με linesage δούλεψε. Δεν λέω ότι είναι κακό, απλά σε εμένα έτυχε να μην αρέσει.

Link to comment
Share on other sites

Δαίδαλος οι ρυθμίσεις για τις ειδοποιήσεις, κρασάρει το ραδιόφωνο, κρασάρει ο mozilla (όχι συχνά), αυτόματη φωτεινότητα σκοτεινή για εμένα, διαφορετική διάρκεια μπαταρίας σε κάθε αναβάθμιση, σε προηγούμενη συσκευή μου σταμάτησε να δουλεύει ξαφνικά το hotspot στις διακοπές ενώ μετά με linesage δούλεψε. Δεν λέω ότι είναι κακό, απλά σε εμένα έτυχε να μην αρέσει.

 

zenfone 3 και απο μενα γιατι εχει ολα αυτα που θες και με το παραπανω.

Καμεραρα, μπαταριαρα, με amoled οθονη, κρατας τη διαφορα και το αλλαζεις αργοτερα με p20pro.

Edited by zampas
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει ότι πεις, το ένα έχει specs ναυαρχίδας, το άλλο είναι ένα midrange στα αζήτητα... Ήμαρτον επιτέλους και δε σχολιάζω αν το Asus είναι καλό ή όχι, αλλά πως να το κάνουμε το Poco είναι ανώτερη συσκευή.. Απορώ ειλικρινά τι ακριβώς συζητάμε ώρες ώρες...

 

Καλα μην παίρνεις και όρκο. Προσωπικά με καλύπτει καλύτερα το zenfone 3 zoom απο το poco. Έχει πολύ πιο ποιοτική οθόνη, καλύτερο ήχο, χαοτικά ανώτερο βίντεο, καλύτερο multitasking, μεγαλύτερη αυτονομία κλπ. Οπότε σχετικά είναι όλα. Κινητό δεν είναι μόνο ο soc.

 

Το θέμα είναι ότι πρέπει να ξεστόκαρε με τη προσφορά το public οπότε τσάμπα συζήτηση κάνουμε :)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Δαίδαλος οι ρυθμίσεις για τις ειδοποιήσεις, κρασάρει το ραδιόφωνο, κρασάρει ο mozilla (όχι συχνά), αυτόματη φωτεινότητα σκοτεινή για εμένα, διαφορετική διάρκεια μπαταρίας σε κάθε αναβάθμιση, σε προηγούμενη συσκευή μου σταμάτησε να δουλεύει ξαφνικά το hotspot στις διακοπές ενώ μετά με linesage δούλεψε. Δεν λέω ότι είναι κακό, απλά σε εμένα έτυχε να μην αρέσει.

 

Βγάζω φλυκταινες και γω με την MIUI, αλλα το εχω αντιμετωπισει το προβλημα με τον nova launcher σε αρκετα μεγάλο βαθμό. Τα μενου ρυθμίσεων δεν ειναι και τα καλύτερα, αλλα δεν μπαινεις καθε μερα εκει... οποτε το ανέχομαι. Το ανέχομαι γιατι τετοιο hardware σε τετοια τιμη, απλα δεν σου δινει κανεις αλλος.

 

Ραδιοφωνο δεν ξερω.... εχω χρονια που ειμαι με tunein radio μονο. Mozilla.... χρησιμοποιησε καποιον αλλο αν δε σε χαλαει πολυ. Και για μενα η αυτοματη φωτεινοτητα ειναι σκοτεινη... αλλα το ιδιο ισχυει και με ολους τους αλλους κατασκευαστες που εχω δοκιμασει (Sammy, Hua, 1+, Moto)... οποτε μου αρκει να εχουν ενα γρηγορο slider για αλλαγη χειροκινητα. Στο hotspot μετα απο ενα update που εφαγα σταμάτησε και σε μενα να δουλευει απο την μια θεση της SIM. To φτιαξανε σε καμια βδομαδα με νεο update απο οσο θυμαμαι. Διαφορετικη διαρκεια μπαταριας δεν εχω προσέξει... ισχυει ομως οτι οι αναβαθμισεις της ROM δεν ειναι και πολυ consistent, και εκει που μπορει να εχεις ενα χρησιμο feature-setting, μπορει και να το χάσεις.

 

Αν θες κάτι να δουλευει οπως πρεπει πας σε 1+, αλλα θα βαλεις και 2-3 κατοστάρικα παραπανω. Ολοι οι αλλοι κατασκευαστες κανουν τα δικα τους και εχει ο καθενας τα θεματα του.

 

ps: Το Emui ειναι τραγικο και αν ειναι καπως τα μενου στην Miui εκει ειναι ακομα χειροτερα, μιας και κυριολεκτικα ψαχνεις να βρεις ρυθμισεις γιατι δεν ειναι εκει που τις περιμενεις. Ευτυχως ουτε εκει μπαινω συχνα και εχω και στο Hua μου Nova, οποτε ολα καλα.

Current status: Galaxy S21+, Huawei Matebook 14 (2020), Mi Air 13 (2017)
Link to comment
Share on other sites

Καλα μην παίρνεις και όρκο. Προσωπικά με καλύπτει καλύτερα το zenfone 3 zoom απο το poco. Έχει πολύ πιο ποιοτική οθόνη, καλύτερο ήχο, χαοτικά ανώτερο βίντεο, καλύτερο multitasking, μεγαλύτερη αυτονομία κλπ. Οπότε σχετικά είναι όλα. Κινητό δεν είναι μόνο ο soc.

 

Το θέμα είναι ότι πρέπει να ξεστόκαρε με τη προσφορά το public οπότε τσάμπα συζήτηση κάνουμε :)

 

Και κινητό δεν είναι μόνο η κάμερα και η οθόνη και πάει λέγοντας φίλε μου... Κινητό πρωτίστως για εμένα τουλάχιστον, είναι να κάνω τη δουλειά που χρειάζομαι σβέλτα, χωρίς κολλήματα και όταν αγοράσω μια συσκευή αυτή να μπορεί να με καλύψει για κάποιον καιρό... Και σε αυτό το κομμάτι το Poco με 6άρα Ram, 845 soc και δεδομένα updates είναι καλύτερο...

Δε σχολιάζω καν ότι ο φίλος έχει ήδη το Poco και συζητάμε αν αξίζει να πάει στο Asus... Για μένα προφανώς και ΔΕΝ αξίζει και δε νομίζω να είμαι ο μόνος γιατί ανεξάρτητα από τι καλύπτει εσένα και μένα, το Poco είναι ανώτερη συσκευή...

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν έχεις διαβάσει τον τίτλο και τι ζητάει ο φίλος και συνεχίζεις να του προτείνεις αυτό που δε θέλει
Link to comment
Share on other sites

Και κινητό δεν είναι μόνο η κάμερα και η οθόνη και πάει λέγοντας φίλε μου... Κινητό πρωτίστως για εμένα τουλάχιστον, είναι να κάνω τη δουλειά που χρειάζομαι σβέλτα, χωρίς κολλήματα και όταν αγοράσω μια συσκευή αυτή να μπορεί να με καλύψει για κάποιον καιρό... Και σε αυτό το κομμάτι το Poco με 6άρα Ram, 845 soc και δεδομένα updates είναι καλύτερο...

 

Δε σχολιάζω καν ότι ο φίλος έχει ήδη το Poco και συζητάμε αν αξίζει να πάει στο Asus... Για μένα προφανώς και ΔΕΝ αξίζει και δε νομίζω να είμαι ο μόνος γιατί ανεξάρτητα από τι καλύπτει εσένα και μένα, το Poco είναι ανώτερη συσκευή...

Μόνο που ο άνθρωπος ΔΕΝ θέλει xiaomi
Link to comment
Share on other sites

Και κινητό δεν είναι μόνο η κάμερα και η οθόνη και πάει λέγοντας φίλε μου... Κινητό πρωτίστως για εμένα τουλάχιστον, είναι να κάνω τη δουλειά που χρειάζομαι σβέλτα, χωρίς κολλήματα και όταν αγοράσω μια συσκευή αυτή να μπορεί να με καλύψει για κάποιον καιρό... Και σε αυτό το κομμάτι το Poco με 6άρα Ram, 845 soc και δεδομένα updates είναι καλύτερο...

Δε σχολιάζω καν ότι ο φίλος έχει ήδη το Poco και συζητάμε αν αξίζει να πάει στο Asus... Για μένα προφανώς και ΔΕΝ αξίζει και δε νομίζω να είμαι ο μόνος γιατί ανεξάρτητα από τι καλύπτει εσένα και μένα, το Poco είναι ανώτερη συσκευή...

 

Το θέμα είναι οτι τονίζεις ενα σημείο που δεν τον ενδιαφέρει καν. Δεν αναφερει τίποτα για ταχύτητα ή/και gaming. Για αυτό και σου τονίζω κινητό δεν είναι μόνο ο soc. Γιατί βάσει αυτού αποκαλείς ανώτερη τη μια συσκευή και την λες στους άλλους λέγοντας Pocophone... Seriously? ή "Εντάξει ότι πεις, το ένα έχει specs ναυαρχίδας". Συγνώμη, από πότε το ois, η ποιοτική οθόνη ή ο καλός ήχος δεν είναι specs ναυαρχίδας; Ή από πότε είναι αδιάφορη η αυτονομία; Άρα καλά σου λέω κινητό δεν είναι μόνο soc. Και μην ξεχνάς προτείνουμε βάσει τι ρωτάει ο χρήστης και όχι οπως λες και εσύ τι ειναι για μένα και για σένα καλύτερο

 

Όσον αφορά τη ram, σε miui είτε εχεις 4 gb είτε 6 το ίδιο μέτριο multitasking έχει. Στο zenfone οσο και αν δεν το πιστευεις εχει καλυτερο multitasking. Οπότε αν δεν ασχοληθεις με καμια aosp, η ram χάνει την αξία της ;). Όχι ότι τον νοιάζει τον topic starter αλλα μη βάζουμε στα υπερ την έξτρα μεν αλλα αχρησιμοποίητη δε ram του poco.

 

Υ.Γ. Τώρα είδα ότι κοιτάει μέχρι και 350 ευρώ. Μπορεί να δει και το v30 (έχει ραδιόφωνο). Όταν έχεις κλειστή την aod, σε αυτονομία είναι αρκετά κοντά στο poco (καλύτερη διαχείριση).

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

Αν δεν σου άρεσε το miui, το πιο πιθανό είναι να μην σου αρέσει ούτε το emui. Αν θες κάτι διαφορετικό σε software καλύτερα να δεις το htc u11.

 

Θα το πρότεινα και γω αλλα αν θυμάμαι καλά δεν έχει ράδιο.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...