Jump to content

Redmi 6


atux_null
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σας. Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα κινητό (Redmi 6) όπου το βρήκα σε skroutz μαγαζιά και από Κίνα. Κοιτάζω για την global έκδοση 4GB Ram/64GB αποθηκευτικό χώρο. Το ερώτημα είναι αν θα παίρνει ενημερώσεις ΟΤΑ για νεότερες εκδόσεις.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

https://m.gsmarena.com/xiaomi_redmi_6-9237.php

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Προσωπικά έχω το 4/64 σε μπλε χρωμα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχει κανείς παρατηρήσει μετά το προηγούμενο update η μπαταρία να καταναλώνεται γρήγορα ;

Edited by Vasileios26
Link to comment
Share on other sites

Το περιμένω αύριο (έκδοση 3/32) οπότε και θα πω περισσότερα. Πάντως διάβασα πολλά review και δεν φαίνεται να ανταποκρίνεται στα όσα περίμεναν οι χρήστες σε αναβάθμιση του redmi 5. Βασικά έχει υποβάθμιση σε design/build/look/bezzels. Μόνη αναβάθμιση κατ ουσιαν είναι η κάμερα (dual πλέον) και το soc (Mediatek helio P22 αντί snapdragon 450, ελάχιστα ταχύτερο όμως). Βασικά στο soc η μόνη κατ ουσίαν αναβάθμιση είναι τα 12nm κατασκευής για λιγότερη κατανάλωση μπαταρίας. Κατα τα λοιπά είναι μια καλή/σίγουρη επιλογή λίγο στα 110€ περίπου που κυμαίνεται στα σκρουτζομάγαζα. Σαφέστατα προτιμότερο απο noname κινητά ή αμφιβόλου εταιριών (ulephone κλπ).
Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

4G+ και Volte σε COSMOTE παίζει;

Και βέβαια παίζει (από ό,τι ξέρω μόνο σε cosmote,αφού ενεργοποιήσεις την υπηρεσία). Εγώ στη γραμμή που έχω cosmote παίζει κανονικά με το σήμα VoLTE στη μπάρα και ομιλία κανονικα με 4G. Και το καλύτερο, από σήμερα (εγώ τουλάχιστον σήμερα το πρόσεξα) που ενημερώθηκε σε 10.2.3.0 έχει και κλήσεις μεσω WiFi. Πρόσεξα ότι στη μπάρα, το σήμα VoLTE κάποια στιγμή είχε αλλάξει με ένα σηματακι όχι ίδιο αλλά παρόμοιο με αυτό του WiFi, πήγα στις ρυθμίσεις και είδα ότι έχει προστεθεί και ήταν ενεργοποιημένο το κλήσεις μέσω WiFi.

Edited by np60s
Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια παίζει (από ό,τι ξέρω μόνο σε cosmote,αφού ενεργοποιήσεις την υπηρεσία). Εγώ στη γραμμή που έχω cosmote παίζει κανονικά με το σήμα VoLTE στη μπάρα και ομιλία κανονικα με 4G. Και το καλύτερο, από σήμερα (εγώ τουλάχιστον σήμερα το πρόσεξα) που ενημερώθηκε σε 10.2.3.0 έχει και κλήσεις μεσω WiFi. Πρόσεξα ότι στη μπάρα, το σήμα VoLTE κάποια στιγμή είχε αλλάξει με ένα σηματακι όχι ίδιο αλλά παρόμοιο με αυτό του WiFi, πήγα στις ρυθμίσεις και είδα ότι έχει προστεθεί και ήταν ενεργοποιημένο το κλήσεις μέσω WiFi.

 

 

 

Σε ευχαριστώ.

Άλλες εντυπώσεις;

Μπαταρία, ταχύτητα κλπ;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το περιμένω αύριο (έκδοση 3/32) οπότε και θα πω περισσότερα. Πάντως διάβασα πολλά review και δεν φαίνεται να ανταποκρίνεται στα όσα περίμεναν οι χρήστες σε αναβάθμιση του redmi 5. Βασικά έχει υποβάθμιση σε design/build/look/bezzels. Μόνη αναβάθμιση κατ ουσιαν είναι η κάμερα (dual πλέον) και το soc (Mediatek helio P22 αντί snapdragon 450, ελάχιστα ταχύτερο όμως). Βασικά στο soc η μόνη κατ ουσίαν αναβάθμιση είναι τα 12nm κατασκευής για λιγότερη κατανάλωση μπαταρίας. Κατα τα λοιπά είναι μια καλή/σίγουρη επιλογή λίγο στα 110€ περίπου που κυμαίνεται στα σκρουτζομάγαζα. Σαφέστατα προτιμότερο απο noname κινητά ή αμφιβόλου εταιριών (ulephone κλπ).

Να σου πω την δική μου γνώμη. Για ένα δίμηνο -τριμηνο μετά την αγορά κάθε ημέρα είχα την τάση να το κοπανισω στον τοίχο, όχι γιατί κολλούσε σε κατι, ήταν σφαίρα και για τα χρήματα του καλύτερο από πολύ πιο ακριβά. Ικανοποιημένος από τα περισσότερα στοιχεία, πάντα με βάση την τιμή αγοράς. Αλλά επειδή είναι τηλέφωνο πρώτα από όλα ήθελα να δουλεύει σωστά ως τηλέφωνο, δυστυχώς όμως είχα το γνωστό από πολλά xiaomi πρόβλημα με τον αισθητήρα εγγύτητας (proximity sensor). Μιλούσες, κατεβαινε η μπάρα και μπορούσε να πατηθεί οτιδήποτε μπορεί να φανταστείς gps, wifi, φωτεινότητα τα πάντα, άλλαζε η οθόνη και μου είχε κάνει μέχρι και ηχογράφηση συνομιλίας στις σημειώσεις, με ότι αυτό συνεπάγεται. X. Πώς έφτασε μέχρι εκεί δεν ξέρω. Είχαν πατηθεί τα πάντα.

Αυτό έφτιαξε μετά την 10.0.6.0 και από τότε όλα ΟΚ. Τώρα δεν σκέφτομαι για αλλαγή. Και επιπλέον ενημερώνεται πιο γρήγορα από πολλά άλλα xiaomi.

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σε ευχαριστώ.

Άλλες εντυπώσεις;

Μπαταρία, ταχύτητα κλπ;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Εγώ δεν το έχω και φορτωμένο. Δεν έχω παρατηρήσει κολλήματα. Παιχνίδια δεν παίζω.

Μπαταρία παρατήρησα ότι με την 10.2.2.0 σαν να εξαντλούνταν πιο γρήγορα. Από σήμερα με την 10.2.3.0 δεν ξέρω αν επηρεάστηκε σε κάτι η διάρκεια. Θα το παρακολουθήσω.

Σε κάθε περίπτωση, με πολύ internet, wifi και δεδομένα,, viber, sms, κλήσεις 1-2 ώρες μου μένει και + - 20% στο τέλος της ημέρας.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω κανά μήνα, κομπλέ είναι αν και ξενέρωσα με την αφαίρεση των υπέρυθρων από το ΝΟΤΕ 5Α που είχα και από ότι βλέπω έχουν βγάλει και το γυροσκόπιο.

 

Όλα σφαίρα τα πάει, βέβαια έχω fb lite, messenger lite, δεν βλέπω λόγο να βάλω τα άλλα τα βόδια για εφαρμογές.

MS βγάλε νέο lumia!
Link to comment
Share on other sites

Μικρόφωνο και ακουστικό είναι καλά σε κλήσεις;

Πως ακούγεται ο συνομιλητής σας όταν είστε σε θόρυβο;

Επίσης ακούγεστε καθαρά εσείς στους άλλους;

Με ενδιαφέρουν πολύ οι κλήσεις

 

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μικρόφωνο και ακουστικό είναι καλά σε κλήσεις;

Πως ακούγεται ο συνομιλητής σας όταν είστε σε θόρυβο;

Επίσης ακούγεστε καθαρά εσείς στους άλλους;

Με ενδιαφέρουν πολύ οι κλήσεις

 

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk

Πολύ καλό είναι σε όλα στις κλήσεις. Καλό σήμα, καλό μικρόφωνο και ακόμη καλύτερο ακουστικό. Δεν θα έχεις κανένα παράπονο.

 

Τώρα στα υπόλοιπα. Εντυπώσεις μου:

Κινητό στα 110 ευρώ μπορείς να βρεις. Καλό δύσκολο. Αυτό είναι ένα πολύ καλό για την τιμή αυτή.

Καλοφτιαγμένο, στιβαρό, βαρύ (σχετικά). Γυαλιστερό πλαστικό (και όχι μέταλλο όπως προηγούμενα μοντέλα). Όμορφο με 18:9 προφίλ όπως όλα πλέον. Bezzel έχει και μάλιστα σεβαστά. Στα πλάγια είναι αντίστοιχα παλαιότερων τηλεφώνων αλλά πάνω-κάτω είναι μικρότερα για να δίνουν στίγμα "μικρότερων".

Κλήσεις/wifi/bluetooth όλα καλά. Ουδένα θέμα ή παράπονο και εδώ.

Ταχύτητα: Δεδομένων των συνθηκών καλή. Δεν έχει πολλές καθυστερήσεις, δεν είναι αργό. Σίγουρα καλύτερο πολλών μικρότερης τιμή τηλεφώνων με παλιούς 4πύρηνους mediatek (6735, 6737). Παρ'όλα αυτά ερχόμενος απο redmi note 3 pro (Snapdragon 650) η διαφορά ταχύτητας είναι εύκολα αντιληπτή. Χωρίς όμως να απογοητεύει. Παιχνίδια τρέχει όλα τα κλασσικά/ελαφριά χωρίς απολύτως κανένα θέμα. Αν θέλετε gaming όμως πάρτε το redmi note 6, όχι το redmi 6... Antutu για τους λάτρεις έβγαλε 70374.

G8YTq5S.png

Οθόνη καλή. 18:9, αντίθεση τυπική (μέτρια προς κακή), φωτεινότητα όχι αρκετή για πολύ ήλιο. Εδώ υπάρχουν και φαινόμενα torching (σαν λευκοί λεκέδες γύρω απο φωτισμένα αντικείμενα σε μαύρο backgroung, πχ στο clash roayle στην σήμα της supercell είναι εμφανέστατο). Σαφώς δεν είναι highlight, τη δουλειά όμως την κάνει. Απο την ανάλυση (hd) δεν είχα πρόβλημα, δεν διαφέρει ιδιαίτερα απο fullHD εκτός και το παρατηρήσεις προσεκτικά.

Σένσορες τυπικοί της κατηγορίας. Δεν έχει gyroscope, δεν έχει infared (που μέχρι πρότινος είχαν όλα τα xiaomi), δεν έχει nfc (λογικότατο στην τιμή αυτή).

Κάμερα: ΟΚ. Δεν είναι τίποτε ιδαίτερο αλλά οι φωτογραφίες της είναι σχετικά καλές. Σε καλές συνθήκες είναι άνετα αξιοποιήσιμες σε social media κλπ. Μην περιμένετε θαύματα, απλά μέτριες και χρησιμοποιήσιμες. Gimmic όπως portrait mode κλπ δουλεύουν, αλλά δεν παύουν να είναι περισσότερο για διαφήμιση παρά για χρήση. Υπάρχουν και samples για να δείτε. Η selfie με 5 megapixel είναι μέτρια προς κακή. Υπερφωτίζει εύκολα, έχει υπερβολικό smoothing και σε δύσκολες συνθήκες (σκοτάδι) είναι μη αξιοποιήσιμη. Δεν έχει φλας μπροστά όπως το προηγούμενο μοντέλο.

Αυτά τα ολίγα απο εντυπώσεις. Γενικά: ένα φθηνό τηλέφωνο που δεν είναι καλό πουθενά αλλά δεν είναι κακό επίσης. Μετριότης μετριοτήτων! Δεν διεκδικεί δάφνες αλλά δεν θα απογοητεύσει. Για 110 ευρώ είναι καλά. Για 150+ που το έχουν μεγάλες αλυσίδες όχι (αλλάζουν οι καιροί, παλιά ήταν μικρότερος ο ανταγωνισμός και για τέτοια τηλέφωνα πλήρωνες διπλάσια χρήματα).

Ιδού και οι φωτογραφίες που ανέφερα:

ge6Q5PZ.jpg

Πλήρης εικόνα εδώ

7rypZpb.jpg

Πλήρης εικόνα εδώ

Edited by Coolgreek
Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Στο Redmi 6A 3/32 υπάρχει σοβαρό πρόβλημα με την εφαρμογή του google maps. Η Εφαρμογή όταν ανοίξει ΑΤ αποκρίνεται παρά πολύ αργά και μετά από 1-2 λεπτά κολλάει και βγάζει σφάλμα τερματισμού. Όλα τα αλλά δουλεύουν τέλεια.
Link to comment
Share on other sites

Στο Redmi 6A 3/32 υπάρχει σοβαρό πρόβλημα με την εφαρμογή του google maps. Η Εφαρμογή όταν ανοίξει ΑΤ αποκρίνεται παρά πολύ αργά και μετά από 1-2 λεπτά κολλάει και βγάζει σφάλμα τερματισμού. Όλα τα αλλά δουλεύουν τέλεια.

Επιβεβαιώνω. Ακριβώς έτσι.

Το παρατήρησα προχθές που χρειάστηκα την εφαρμογή!

Link to comment
Share on other sites

Ανακάλυψα και άλλο πρόβλημα με το 4G. Σε οποία θέση και να βάλω τη σιμ εμφανίζει ένδειξη 4G αλλά δεν κατεβάζει δεδομένα.

 

Ενημερωση: τελικά το πρόβλημα ήταν ρυθμίσεων του παρόχου και λύθηκε με sms ρυθμίσεων data

Edited by geodimis
Επιλυθηκε
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλημερα σκεφτομαι να κανω αγορα του Redmi 6 3 32G led ειδοποιησεων εχει;;Τελικα η διαφορα του με το 6Α ειναι η καμερα στην ρομ και το αποτυπωμα;Αξιζει τελικα να κανει καποιος αγορα;Οπως διαβασα απο μελος φλας δεν εχει στην σελφι,να υποθεσω ουτε αυτο το αναμα στην οθονη για να βγει καποια σελφι στο σκοταδι;Η χρηση που το θελω ειναι για να βαλω αλλο μου νουμερο τηλεφωνου και να μπορω να βγαζω καμια καλη φωτογραφια,social και μουσικη . Edited by skiouros20
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σκεφτομαι να κανω αγορα του Redmi 6 3 32G led ειδοποιησεων εχει;;Τελικα η διαφορα του με το 6Α ειναι η καμερα στην ρομ και το αποτυπωμα;Αξιζει τελικα να κανει καποιος αγορα;Οπως διαβασα απο μελος φλας δεν εχει στην σελφι,να υποθεσω ουτε αυτο το αναμα στην οθονη για να βγει καποια σελφι στο σκοταδι;Η χρηση που το θελω ειναι για να βαλω αλλο μου νουμερο τηλεφωνου και να μπορω να βγαζω καμια καλη φωτογραφια,social και μουσικη .

Καλημέρα φίλε. Λοιπόν, για τα ερωτώμενα:

-έχει led ειδοποιήσεων μόνο λευκό στην κορυφή. Λόγω λευκού (και μόνο) χρώματος δεν το βρίσκω πρακτικό.

-Η διαφορά με το 6A είναι: α) διπλή κάμερα πίσω (για portraits), β) fingerprint sensor & γ)πιο γρήγορη CPU (helio P22 αντί A22, 8core αντί 4core).

-Δεν έχει flash μπροστά αλλά και η selfie camera δεν είναι ιδαίτερη, μόνο για χρήση με φως συνιστάται.

 

Για τη χρήση σου, το redmi 6A θα σε βολέψει μια χαρά. Βγάζει καλές φωτογραφίες (πιθανώς καλύτερες του 6 αν πιστέψουμε τα review), social, μουσική δεν είναι ιδαίτερες απαιτήσεις, ενώ για selfie έχουν την ίδια κάμερα. Αν θέλεις να δώσεις πάντως βάρος σε φωτογραφίες (selfie και βασικές) ανέβα στο redmi note 6.

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

https://www.germanos.gr/product/xiaomi-redmi-6-dual-64gb/20380394/

βλεπω εδω το 64αρι,ειναι με εγγυση infoquest ξέρει κανείς?

γιατι δεν φαινεται π.χ. να το φερνει ούτε το you ούτε άλλο από τα γνωστά καταστήματα...

Link to comment
Share on other sites

https://www.germanos.gr/product/xiaomi-redmi-6-dual-64gb/20380394/

βλεπω εδω το 64αρι,ειναι με εγγυση infoquest ξέρει κανείς?

γιατι δεν φαινεται π.χ. να το φερνει ούτε το you ούτε άλλο από τα γνωστά καταστήματα...

 

Φίλε, ο Γερμανός φέρνει μόνο επίσημα αντιπροσωπείας κινητά... Αλλά σε αυτή την τιμή γιατί δεν κοιτάς άλλο μοντέλο και απο άλλο κατάστημα;

π.χ. Xiaomi Redmi note 6 pro ή αν θες περισσότερο Xiaomi Pocophone F1.

 

ΥΓ: Δεν έχω κάτι με τον Γερμανό (το αντίθετο) αλλά είναι κάπως ακριβός.

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε. Λοιπόν, για τα ερωτώμενα:

-έχει led ειδοποιήσεων μόνο λευκό στην κορυφή. Λόγω λευκού (και μόνο) χρώματος δεν το βρίσκω πρακτικό.

-Η διαφορά με το 6A είναι: α) διπλή κάμερα πίσω (για portraits), β) fingerprint sensor & γ)πιο γρήγορη CPU (helio P22 αντί A22, 8core αντί 4core).

-Δεν έχει flash μπροστά αλλά και η selfie camera δεν είναι ιδαίτερη, μόνο για χρήση με φως συνιστάται.

 

Για τη χρήση σου, το redmi 6A θα σε βολέψει μια χαρά. Βγάζει καλές φωτογραφίες (πιθανώς καλύτερες του 6 αν πιστέψουμε τα review), social, μουσική δεν είναι ιδαίτερες απαιτήσεις, ενώ για selfie έχουν την ίδια κάμερα. Αν θέλεις να δώσεις πάντως βάρος σε φωτογραφίες (selfie και βασικές) ανέβα στο redmi note 6.

 

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση κ την βοήθεια σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
10.3.2? Δεν μου εμφανίζει τίποτα στον έλεγχο ενημερώσεων.
:

Δεν ξέρω πως έρχονται οι ενημερώσεις στα τηλέφωνα. Στο δικό μου μπορώ να πω ότι έρχονται με το που τις δίνουν. Ενώ σε ίδιο τηλέφωνο έχω δει να καθυστερεί αρκετά. Για παράδειγμα, είχα πάρει ενημέρωση σχεδόν δύο εβδομάδες πριν και ιδιο τηλέφωνο (εκθεσιακό στο ΜΜ) δεν την είχε πάρει ούτε έβγαζε ενημέρωση σε αναζήτηση που έκανα.

Με τη 10.3.2 φαίνεται να αλλάζουν-διορθωνονται αρκετά, αλλά λόγω των ημερών δεν ασχολήθηκα. Παρατήρησα ομως ότι προστέθηκε κλείδωμα με δεδομένα προσώπου (νομίζω δεν υπήρχε για Ελλάδα) , κάποια αλλαγή σε εικονίδιο στη μπάρα ειδοποιήσεων...Ίσως κάποια στιγμή να το ψάξω καλύτερα.

Χρόνια πολλά! Καλό Πάσχα!

Edited by np60s
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...