Jump to content

Επιλογή vfm συσκευής, με κόστος έως 200 ευρώ.


kritikaros1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

 

Με τα υπόλοιπα του δώρου Χριστουγέννων, πήρα την απόφαση να αντικαταστήσω την συσκευή μου.

Είχα καταλήξει στο Xiaomi Redmi Note 5 αλλά μιας και μπορώ να ανέβω στοιχειωδώς σε budget, θα ήθελα να με καθοδηγήσετε λίγο.

 

Δεν έχω πρόβλημα να κάνω αγορά και από εξωτερικό, αρκεί μαζί με τα μεταφορικά να μην ξεπερνάμε αυτό το ποσό.

Link to comment
Share on other sites

Aπό Ελλάδα Note 6 Pro, Mi A2, Honor 10 Lite... Καθένα με τα καλά και τα κακά του, δες τα από κοντά και όποιο σου αρέσει περισσότερο...

Aπ'έξω Mi 8 Lite παίζει κάτω από 200 με κουπόνια αυτή την περίοδο...

Link to comment
Share on other sites

Πιο πολύ με ενδιαφέρει το κομμάτι του αν αυτά τα μοντέλα έχουν πράγματα που αξίζουν να δώσεις αυτά τα 30-40 ευρώ διαφορά ώστε να τα αποκτήσεις όπως και αν υπάρχει κάποια πρόβλεψη για μείωση τιμών στο εγγύς μέλλον. Δεν εννοώ ως διαίσθηση αλλά πιο πολύ με την εποχικότητα που μπορεί να έχει αυτή η αγορά (αν υπάρχει βέβαια)
Link to comment
Share on other sites

Πιο πολύ με ενδιαφέρει το κομμάτι του αν αυτά τα μοντέλα έχουν πράγματα που αξίζουν να δώσεις αυτά τα 30-40 ευρώ διαφορά ώστε να τα αποκτήσεις όπως και αν υπάρχει κάποια πρόβλεψη για μείωση τιμών στο εγγύς μέλλον. Δεν εννοώ ως διαίσθηση αλλά πιο πολύ με την εποχικότητα που μπορεί να έχει αυτή η αγορά (αν υπάρχει βέβαια)

 

Kοίτα θα σου πω πως το σκέφτομαι εγώ... Το Note 6 Pro έχει κανα 20άρικο παραπάνω από το 5άρι που λες, έχει μάλλον λίγο καλύτερη καμέρα μπροστά και είναι πιο φρέσκο... Το Μi A2 έχει καλύτερο CPU και μάλλον καλύτερη κάμερα...

Το Mi 8 Lite είναι στα δικά μου μάτια πιο όμορφο, πιο premium αίσθηση, καλύτερο CPU, μάλλον καλύτερη κάμερα...

Αν αξίζει ή οχι είναι σχετικό, δε νομίζω υπάρχει κάτι πολύ συγκεκριμένο, πάει και ανάλογα με τις ανάγκες του καθενός...

Όσον αφορά την πτώση τιμών, εκτιμώ ότι συνεχώς από δω και πέρα θα πέφτει το Note 6 και το Note 5 ακόμα περισσότερο, με βασικό επιχείρημα την κυκλοφορία του Note 7...

Link to comment
Share on other sites

Αν όπως γράφεις μπορείς να ανέβεις σε πόσο και μπορείς να πάρεις από Κίνα, το pocophone με κουπόνι το βρίσκεις 250 ευρώ.
Link to comment
Share on other sites

Αν όπως γράφεις μπορείς να ανέβεις σε πόσο και μπορείς να πάρεις από Κίνα, το pocophone με κουπόνι το βρίσκεις 250 ευρώ.

 

Το ανέβασμα στο ποσό είναι συγκριτικά με το 5αρι, δηλαδή να φτάσω max στα 200.

 

Kοίτα θα σου πω πως το σκέφτομαι εγώ... Το Note 6 Pro έχει κανα 20άρικο παραπάνω από το 5άρι που λες, έχει μάλλον λίγο καλύτερη καμέρα μπροστά και είναι πιο φρέσκο... Το Μi A2 έχει καλύτερο CPU και μάλλον καλύτερη κάμερα...

Το Mi 8 Lite είναι στα δικά μου μάτια πιο όμορφο, πιο premium αίσθηση, καλύτερο CPU, μάλλον καλύτερη κάμερα...

Αν αξίζει ή οχι είναι σχετικό, δε νομίζω υπάρχει κάτι πολύ συγκεκριμένο, πάει και ανάλογα με τις ανάγκες του καθενός...

Όσον αφορά την πτώση τιμών, εκτιμώ ότι συνεχώς από δω και πέρα θα πέφτει το Note 6 και το Note 5 ακόμα περισσότερο, με βασικό επιχείρημα την κυκλοφορία του Note 7...

 

Έχω διαβάσει και εγώ για το καινούριο, που όμως λένε ότι θα καθυστερήσει να βγει τελικά.

Ο κίνδυνος να μείνω μπουκάλα περιμένοντας, είναι υπαρκτός και αιωρείται στην ατμόσφαιρα.

 

Το Mi 8 δυστυχώς νομίζω ότι απορρίπτεται λόγω μπαταρίας. Το 6 έχει 4000mAh, ενώ το άλλο 3350mAh. Είναι αρκετά μεγάλη η απόκλιση στα μάτια μου.

Link to comment
Share on other sites

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε. max200

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε. Χωρίς προτίμηση

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος; Το καλύτερο δυνατό, χωρίς όμως περιορισμό.

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα) Ναι

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc? Dual sim επιθυμητή όπως και το ραδιόφωνο, χωρίς να αποτελούν όμως απαραίτητο χαρακτηριστικό

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα; Ελληνικό μενού εγκατεστημένο ήδη.

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono.

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία. Ταχύτητα, αυτονομία, gaming, κάμερα

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή. Huawei P8 lite

Link to comment
Share on other sites

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε. max200

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε. Χωρίς προτίμηση

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος; Το καλύτερο δυνατό, χωρίς όμως περιορισμό.

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα) Ναι

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc? Dual sim επιθυμητή όπως και το ραδιόφωνο, χωρίς να αποτελούν όμως απαραίτητο χαρακτηριστικό

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα; Ελληνικό μενού εγκατεστημένο ήδη.

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono.

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία. Ταχύτητα, αυτονομία, gaming, κάμερα

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή. Huawei P8 lite

 

Επιμένω ότι το Note 6 Pro είναι στα ~180 με εγγύηση διετή και global version η καλύτερη overall επιλογή... Δεδομένου κιόλας ότι τα 2 πρώτα που σε ενδιαφέρουν είναι ταχύτητα και αυτονομία... Σε αυτονομία δε θα βρεις κάτι καλύτερο στα ίδια specs, σε ταχύτητα το Mi A2 είναι ανώτερο, αλλά θα χάσεις σε αυτονομία σε σχέση με το Note 6... Έχει και Android One με τα καλά και τα κακά του το Μi A2... Σε κάθε περίπτωση πάντως ο Snap 636 του Νote 6 είναι σφαιράτος και για καθημερινή χρήση υπεραρκετός...

Άποψή μου, Note 6 Pro και είσαι κομπλέ για μια πολύ άνετη διετία και παραπάνω για αυτά που θέλεις... Ακόμα και στην κάμερα που έχεις τελευταία προτεραιότητα, δεν είναι καθόλου άσχημο και τα βήματα που έχει κάνει η Xiaomi στη σειρά είναι εντυπωσιακά...

Edited by SpyrosR
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και το honor 10 lite. Πιο γρήγορο από το redmi note 6 pro, στα επίπεδα του mia2. Αυτονομία καλύτερη από το mia2

 

Sent from my C106 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις σας.Νομίζω ότι το δίλημμα είναι πλέον μεταξύ honor 10 lite και Note 6 Pro.

 

Το θέμα ταχύτητας το χρειάζομαι κυρίως για να μπορώ να χρησιμοποιώ απροβλημάτιστα mail,viber & χάρτες μαζί με καμιά μουσικούλα. Σε σύγκριση με το Huawei P8 lite που έχω τώρα, νομίζω και τα δύο θα με καλύψουν εξίσου καλά + ότι ανάγκες μπορεί να προκύψουν μελλοντικά.

 

 

Ωραίο το πακετάκι αλλά μένω αθήνα και θα προτιμούσα να απευθυνθώ σε κάποιο μαγαζί προσωπικά, αν προχωρήσω σε αγορά από Ελλάδα.

Σε ευχαριστώ πολύ για την πρόταση.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις σας.Νομίζω ότι το δίλημμα είναι πλέον μεταξύ honor 10 lite και Note 6 Pro.

 

Πολύ όμορφο το Honor 10 Lite και σε καλή τιμή... Αν σ'αρέσει πολύ χτύπα το...

Προσωπικά θα έπαιρνα το Note 6 καθαρά για το 1gb ram επιπλέον και για την καλή υποστήριξη επίσημη/ανεπίσημη σε updates...

Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ του Honor και το note για εμένα είναι ξεκάθαρα note. Πέρα από το ότι έχει ένα gb ram παραπάνω το οποίο συνεπάγεται με "μακροζωία" υπάρχει και μια εξαιρετικά κοινότητα από developers που στηρίζουν την συσκευή
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις σας.Νομίζω ότι το δίλημμα είναι πλέον μεταξύ honor 10 lite και Note 6 Pro.

 

Το θέμα ταχύτητας το χρειάζομαι κυρίως για να μπορώ να χρησιμοποιώ απροβλημάτιστα mail,viber & χάρτες μαζί με καμιά μουσικούλα. Σε σύγκριση με το Huawei P8 lite που έχω τώρα, νομίζω και τα δύο θα με καλύψουν εξίσου καλά + ότι ανάγκες μπορεί να προκύψουν μελλοντικά.

 

Καλά σε σχέση με p8 lite, τα περισσότερα κινητα άνω των 130 ευρώ θα σου φανουν σφαίρα. Οπότε μήπως δεν είσαι τόσο απαιτητικός στο θέμα ταχύτητας;

 

Μεταξύ των 2 που γράφεις προτιμώ το honor 10 lite. Η έξτρα ram σε λογισμικό miui δεν λέει και πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Καλά σε σχέση με p8 lite, τα περισσότερα κινητα άνω των 130 ευρώ θα σου φανουν σφαίρα. Οπότε μήπως δεν είσαι τόσο απαιτητικός στο θέμα ταχύτητας;

 

Μεταξύ των 2 που γράφεις προτιμώ το honor 10 lite. Η έξτρα ram σε λογισμικό miui δεν λέει και πολλά.

 

Συμφωνώ ότι και πιο να πάρει μεταξύ των 2 η διαφορά από το P8 Lite είναι μεγάλη και για τη δουλειά που το θέλει θα πηγαίνει σφαίρα... Όσον αφορά το "η extra ram σε MIUI δεν λέει και πολά", δεν καταλαβαίνω τι εννοείς...

Για την ιστορία σε MIUI global stable με χρήση παρεμφερή με αυτή που αναφέρει ο φίλος με 3 gb ram έχω μόνιμα 1.2-1.3 ελεύθερη...

Aπό εκεί και πέρα επιπλέον ram αυξάνει το future της proof της συσκευής και νομίζω ότι για συσκευή του 2018 τα 3 είναι το μίνιμουμ, ναι ακόμα και για midrange...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι και πιο να πάρει μεταξύ των 2 η διαφορά από το P8 Lite είναι μεγάλη και για τη δουλειά που το θέλει θα πηγαίνει σφαίρα... Όσον αφορά το "η extra ram σε MIUI δεν λέει και πολά", δεν καταλαβαίνω τι εννοείς...

Για την ιστορία σε MIUI global stable με χρήση παρεμφερή με αυτή που αναφέρει ο φίλος με 3 gb ram έχω μόνιμα 1.2-1.3 ελεύθερη...

Aπό εκεί και πέρα επιπλέον ram αυξάνει το future της proof της συσκευής και νομίζω ότι για συσκευή του 2018 τα 3 είναι το μίνιμουμ, ναι ακόμα και για midrange...

 

Το ότι σε συσκευή που έχει μόλις 3 gb ram αφήνει ελεύθερη πάνω 1.2 λέει αρκετά. Σκέψου ότι σε άλλες συσκευές που έχουν 4 gb ram αφήνουν λιγοτερο απο gb ελεύθερο (ενδεικτικά αυτή τη στιγμή στο zenfone 3 zoom των 4 Gb ram έχω ελεύθερη 830 mb). Και μην ξεχνάμε ότι ελεύθερη ram = άχρηστη ram.

 

Γενικά το Miui εχει λιγο επιθετικη διαχείριση και δεν κερδίζεις και πολλά απο την έξτρα ram. Ενδεικτικά με συσκευές των 4 GB ram (πχ v30, u11 κλπ) είχα καλύτερο multitasking απο το pocophone και mix 2s των 6 GB. Οπότε για 1 gb ram διαφορά υπερ του Note 6 Pro δεν έχει τοσο σημασία. Αν συγκρίναμε miui με miui ναι έχει νόημα. Διαφορετικά όχι και τόσο...

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, αν δεν το είχα άμεση ανάγκη, θα περίμενα 1-2 μήνες για το Redmi 7 Pro. Καλύτερη μπαταρία από το Honor, h κάμερα του από δείγματα που έχω δει φαίνεται πολύ καλή για την τιμή του, ειδικά με χαμηλό φωτισμό και ο 660, τον οποίο έχει και το κινητό μου, πολύ τίμιος επεξεργαστής.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...