Jump to content

Vodafone eSIM


kostakis13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

31 minutes ago, andreasomageiras said:

Πως / που  μπορούμε να δούμε τις συσκευές που υποστηρίζουν / δέχονται esim; 

Πρέπει να τις υποστηρίζει η εταιρία ή είναι όπως το 5g; 

Απο εδώ https://www.vodafone.gr/kiniti/esim-mobile/

 

 ios: iPhone XR , iPhone XS , iPhone XS Max , iPhone 11 , iPhone 11 Pro , iPhone 11 Pro Max , iPhone SE 2020 , iPhone 12 , iPhone 12 Pro , iPhone 12 mini , iPhone 12 Pro Max , iPhone 13 mini , iPhone 13 , iPhone 13 Pro , iPhone 13 Pro Max , iPhone SE 2022 , iPhone 14 , iPhone 14 Plus , iPhone 14 Pro , iPhone 14 Pro Max

 

Android

Samsung Galaxy S22 , Samsung Galaxy S22+ , Samsung Galaxy S22 Ultra , Samsung Galaxy Fold4 , Samsung Galaxy Flip4 , Galaxy S21 , Galaxy S21+ , Galaxy S21 Ultra , Galaxy Note 20 , Galaxy Note 20 Ultra 5G , Galaxy Fold , Galaxy Z Flip , Galaxy S20 , Galaxy S20+ , Galaxy S20 Ultra 5G , Galaxy Z Fold2 5G , Galaxy Watch 5 , Galaxy Watch 4 , Galaxy Watch 3 , Galaxy Watch Active 2 , Galaxy Watch

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, mol said:

Απο εδώ https://www.vodafone.gr/kiniti/esim-mobile/

 

 ios: iPhone XR , iPhone XS , iPhone XS Max , iPhone 11 , iPhone 11 Pro , iPhone 11 Pro Max , iPhone SE 2020 , iPhone 12 , iPhone 12 Pro , iPhone 12 mini , iPhone 12 Pro Max , iPhone 13 mini , iPhone 13 , iPhone 13 Pro , iPhone 13 Pro Max , iPhone SE 2022 , iPhone 14 , iPhone 14 Plus , iPhone 14 Pro , iPhone 14 Pro Max

 

Android

Samsung Galaxy S22 , Samsung Galaxy S22+ , Samsung Galaxy S22 Ultra , Samsung Galaxy Fold4 , Samsung Galaxy Flip4 , Galaxy S21 , Galaxy S21+ , Galaxy S21 Ultra , Galaxy Note 20 , Galaxy Note 20 Ultra 5G , Galaxy Fold , Galaxy Z Flip , Galaxy S20 , Galaxy S20+ , Galaxy S20 Ultra 5G , Galaxy Z Fold2 5G , Galaxy Watch 5 , Galaxy Watch 4 , Galaxy Watch 3 , Galaxy Watch Active 2 , Galaxy Watch

Οπότε πέρα από iPhone και samsung galaxy δε... 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, andreasomageiras said:

Οπότε πέρα από iPhone και samsung galaxy δε... 

Αν εχεις κανέναν να δανείσει τη συσκευή του, τότε ίσως να κάνεις εκεί ισιμ και έπειτα να την περάσεις στο δικό σου

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, mol said:

Αν εχεις κανέναν να δανείσει τη συσκευή του, τότε ίσως να κάνεις εκεί ισιμ και έπειτα να την περάσεις στο δικό σου

Οπότε ισχύει ότι και με το 5g σχέση με τις εταιρείες. 

Απο θέμα δυνατότητας συσκευής, πως μπορούμε να δούμε τις συσκευές που υποστηρίζουν την δυνατότητα της esim άσχετα με τους περιορισμούς των εταιρειών; 

Edited by andreasomageiras

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, andreasomageiras said:

Οπότε ισχύει ότι και με το 5g σχέση με τις εταιρείες. 

Απο θέμα δυνατότητας συσκευής, πως μπορούμε να δούμε τις συσκευές που υποστηρίζουν την δυνατότητα της esim άσχετα με τους περιορισμούς των εταιρειών; 

μπες gsmarena και τσεκαρε σε οσες σε ενδιαφερουν

πχ στο αιφον 13 αναφερει: Nano-SIM and eSIM or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by)

Link to comment
Share on other sites

Δεν δουλεύει η μεταφορά esim από την εφαρμογή. Για άλλη μια φορά αναξιόπιστη αυτή η εταιρεία

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έκανα πριν 5 μέρες την διαδικασία από την εφαρμογή. Πλήρωσα κανονικα, πέρασαν πάνω απο 24 ώρες και τίποτα. Αφού τους ενόχλησα εγώ δυο τρεις φορές , τότε μου είπαν πως υπάρχει θέμα με την διαδικασία από την εφαρμογή και πως θα γίνει επιστροφή χρημάτων. Επίσης πως την επόμενη μέρα κατα πάσα πιθανότητα θα είχε φτιάξει το πρόβλημα και πως θα μπορούσα να ξανακάνω την διαδικασία. Φυσικά δεν έγινε τίποτα από αυτά και όταν ξαναεπικοινώνησα μου είπαν να το κάνω από κατάστημα. Οπότε εγώ που έχω εταιρικό τηλέφωνο θα πρέπει να ζαλίζω τον εργοδότη μου να τρέχει αυτός στο κατάστημα για να κάνει την αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Ωχ.. το μεσημέρι έκανε την διαδικασία ένας φίλος μου... Για να δούμε πως θα πάει...

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Ειπαμε... ανασφαλεια αυτη η εταιρεια σε βγαζει... ειτε με το δικτυο ειτε με τετοια πραγματα... δεν ξερεις τι να περιμενεις.. οτι χειροτερο 

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

τελικα δεν ολοκληρωθηκε η διαδιασια. Πρεπει να τρεχει σε καταστημα και να γινει refund..... 

Αθανατη vodafone... 

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

τελικα δεν ολοκληρωθηκε η διαδιασια. Πρεπει να τρεχει σε καταστημα και να γινει refund..... 
Αθανατη vodafone... 

Τα έχουμε γράψει οι παθόντες μήνες τώρα πρίν.
Η εταιρεία είναι πανηγύρι.
Όσοι τολμούν να κάνουν μετατροπή μέσο app Παρασκευή μένουν χωρίς τηλέφωνο ΣΚ


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας

Έχω καρτοκινητό vodafone με 2 sim στον ιδιο αριθμο.

Μπορω να εχω μία sim και μία esim (στο ρολόι) με τον ιδιο αριθμό.

Ποια ειναι η διαδικασια;

Σας ευχαριστώ πολύ

My History:

Ericsson 337-Ericsson 768-Nokia 5110-Ericsson 788-Nokia 8210-Nokia 8510-Nokia 6510-Sharp Gx20-Sharp SH703-Nokia 6288-Samsung i560-HTC Diamond-Nokia E51-HTC Hero-HTC Legend-Sony Xperia S-Sony Xperia Z1-HTC 10-Samsung Note 9-Samsung Galaxy S23 UTRA

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, paanos said:

Δεν μπορείς ακόμη 

Μίλησα με Vodafone

Το ίδιο μου είπαν

My History:

Ericsson 337-Ericsson 768-Nokia 5110-Ericsson 788-Nokia 8210-Nokia 8510-Nokia 6510-Sharp Gx20-Sharp SH703-Nokia 6288-Samsung i560-HTC Diamond-Nokia E51-HTC Hero-HTC Legend-Sony Xperia S-Sony Xperia Z1-HTC 10-Samsung Note 9-Samsung Galaxy S23 UTRA

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Σήμερα πήγα σε δύο καταστήματα Vodafone και ζήτησα νούμερο e-sim καρτοκινητό για galaxy watch 5 pro.

Στο ένα κατάστημα μου είπαν ότι δεν μπαίνει ακόμη e-sim σε ρολόγια και στο αλλο οτι e-sim βγάζουν μόνο τα υποκαταστήματα του Golden Hall και του Mall Athens.

Τι ισχύει τελικά;

Ποία η διδικασία για να βάλω εν τέλει e-sim στο watch 5 pro; Το κινητο μου είναι το Samsung Galaxy Note 9.

 

Σας ευχαριστώ πολύ

Edited by mafiagalou

My History:

Ericsson 337-Ericsson 768-Nokia 5110-Ericsson 788-Nokia 8210-Nokia 8510-Nokia 6510-Sharp Gx20-Sharp SH703-Nokia 6288-Samsung i560-HTC Diamond-Nokia E51-HTC Hero-HTC Legend-Sony Xperia S-Sony Xperia Z1-HTC 10-Samsung Note 9-Samsung Galaxy S23 UTRA

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, mafiagalou said:

Καλησπέρα

Σήμερα πήγα σε δύο καταστήματα Vodafone και ζήτησα νούμερο e-sim καρτοκινητό για galaxy watch 5 pro.

Στο ένα κατάστημα μου είπαν ότι δεν μπαίνει ακόμη e-sim σε ρολόγια και στο αλλο οτι e-sim βγάζουν μόνο τα υποκαταστήματα του Golden Hall και του Mall Athens.

Τι ισχύει τελικά;

Ποία η διδικασία για να βάλω εν τέλει e-sim στο watch 5 pro; Το κινητο μου είναι το Samsung Galaxy Note 9.

 

Σας ευχαριστώ πολύ

Δεν μπαίνει ακόμα σε ρολόγια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα
Σήμερα πήγα σε δύο καταστήματα Vodafone και ζήτησα νούμερο e-sim καρτοκινητό για galaxy watch 5 pro.
Στο ένα κατάστημα μου είπαν ότι δεν μπαίνει ακόμη e-sim σε ρολόγια και στο αλλο οτι e-sim βγάζουν μόνο τα υποκαταστήματα του Golden Hall και του Mall Athens.
Τι ισχύει τελικά;
Ποία η διδικασία για να βάλω εν τέλει e-sim στο watch 5 pro; Το κινητο μου είναι το Samsung Galaxy Note 9.
 
Σας ευχαριστώ πολύ
Μπαίνει κανονικά! Έχω εγώ στο δικό μου ένα φοιτητικό CU. Δέχεται κλήσεις και μηνύματα σαν αυτόνομη συσκευή όταν δεν είναι συνδεδεμένο με το κινητό. Απλά είναι διαφορετικός αριθμός από του κινητού.
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Cris4524 said:
10 minutes ago, mafiagalou said:
Καλησπέρα
Σήμερα πήγα σε δύο καταστήματα Vodafone και ζήτησα νούμερο e-sim καρτοκινητό για galaxy watch 5 pro.
Στο ένα κατάστημα μου είπαν ότι δεν μπαίνει ακόμη e-sim σε ρολόγια και στο αλλο οτι e-sim βγάζουν μόνο τα υποκαταστήματα του Golden Hall και του Mall Athens.
Τι ισχύει τελικά;
Ποία η διδικασία για να βάλω εν τέλει e-sim στο watch 5 pro; Το κινητο μου είναι το Samsung Galaxy Note 9.
 
Σας ευχαριστώ πολύ

Μπαίνει κανονικά! Έχω εγώ στο δικό μου ένα φοιτητικό CU. Δέχεται κλήσεις και μηνύματα σαν αυτόνομη συσκευή όταν δεν είναι συνδεδεμένο με το κινητό. Απλά είναι διαφορετικός αριθμός από του κινητού.

Οταν δηλαδή συνδεθεί με το κίνητο το νούμερο του ρολογίου είναι κλειστό;

Εαν το κινητό δεν παιρνει e-sim (Samsung Galaxy Note 9) μπορεί να μπει e-sim στο ρολόι; Ρωτάω γιατί όπως καταλαβαίνω η e-sim στο ρολόι εγκαθήσταται από το κινητό.

My History:

Ericsson 337-Ericsson 768-Nokia 5110-Ericsson 788-Nokia 8210-Nokia 8510-Nokia 6510-Sharp Gx20-Sharp SH703-Nokia 6288-Samsung i560-HTC Diamond-Nokia E51-HTC Hero-HTC Legend-Sony Xperia S-Sony Xperia Z1-HTC 10-Samsung Note 9-Samsung Galaxy S23 UTRA

Link to comment
Share on other sites

Οταν δηλαδή συνδεθεί με το κίνητο το νούμερο του ρολογίου είναι κλειστό;
Εαν το κινητό δεν παιρνει e-sim (Samsung Galaxy Note 9) μπορεί να μπει e-sim στο ρολόι; Ρωτάω γιατί όπως καταλαβαίνω η e-sim στο ρολόι εγκαθήσταται από το κινητό.
Ναι ο αριθμός φαίνεται κλειστός αν το ρολόι είναι συνδεμένο με το κινητό (εκτός αν επιλέξεις να μην κλείνει αλλά τρώει μπαταρία, δεν το έχω δοκιμάσει). Δεν παίζει ρόλο αν το κινητό δεν έχει esim. Η εγκατάσταση της esim γίνεται από το galaxy wearable app.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα στην όμορφη παρέα!

Είναι η δεύτερη φορά που δοκιμάζω να βάλω esim vodafon στο κινητό (samsung galaxy s22+) για χρήση όμως στο galaxy watch 4 lte version.

Κλήσεις λαμβάνω προς το παρόν όταν βγαίνω μόνο με το ρολόι έξω.

Data ακόμα δεν έχω καταφέρει να δέχομαι στο ρολόι (λογικά ούτε στο κινητό αφού είναι η ίδια esim).

Ξαναπήγα χθες στο παλικάρι στη vodafon και του έδωσα το τηλέφωνο να με πάρει σήμερα.

Υπάρχει περίπτωση κάτι που δούλευε πέρυσι να μην δουλεύει φέτος;

Γιατί μια χαρά θυμάμαι άκουγα spotify βγαίνοντας μόνο με το ρολόι για περπάτημα.

http://s9.postimg.org/hxs222dsf/ezgif_com_crop.gif
Link to comment
Share on other sites

Να πάρω τηλέφωνο παιδιά στα κεντρικά να ρωτήσω;

Γυρναω τα τοπικά μαγαζιά εδώ στη Λάρισα και δεν ξέρει να βοηθήσει κανείς.

Για πείτε τα επόμενα βήματα.

Να επικοινωνήσω με ΕΕΤΤ;

Πληρωνω για κάτι που δεν μου το δίνουν.

Στο service state του Vodafone mobile plan του Galaxy wearable app λέει No plans found

Έκανα remove το plan από το wearable app, μετά το έκανα το esim remove από το τηλέφωνο.

Μετα το έκανα πάλι install από το τηλέφωνο, με σκανάρισμα QR code.

Αλλά μετά το σκανάρισμα από το wearable app για να το βάλεις στο ρολόι λέει ότι το code έχει ήδη χρησιμοποιηθεί και contact τον provider.

Καμία ιδέα παιδιά;

Εχω τρελαθεί εντελώς, γιατί πέρυσι μου δούλευε με esim Vodafone το ρολόι μόνο του χωρίς σύνδεση με το κινητό όταν έβγαινα έξω για βόλτα.

http://s9.postimg.org/hxs222dsf/ezgif_com_crop.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εδώ και 3 μηνες περιπου έχουν καταργήσει σιωπηλά την δυνατότητα μετατροπής σε eSIM μέσω της εφαρμογής 

IMG_8401.png

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 3 μηνες περιπου έχουν καταργήσει σιωπηλά την δυνατότητα μετατροπής σε eSIM μέσω της εφαρμογής 
IMG_8401.thumb.png.a8a138c6f3f9bf3974d15697b51b7252.png

Ευτυχώς γιατί ταλαιπωρήθηκε πολύς κόσμος και έμειναν χωρίς τηλέφωνο και για μέρες!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας! Έχει κανείς άλλος/η πρόβλημα με την Vodafone στο watch 4 classic LTE; Δεδομένα και sms λειτουργούν κανονικά αλλά κλήσεις δεν μπορώ να κάνω ούτε να δεχτώ. Πήγα και σε κατάστημα vodafone και δεν φαίνεται κάποιο πρόβλημα στα συστήματά τους. Μου έδωσαν και καινούργια esim μήπως υπήρχε θέμα με την παλιά. Μου είπαν ότι δεν υποστηρίζουν οι esims της vodafone το ρολόι αυτό, κάτι που δεν ισχύει γιατί συνάδελφος έχει ακριβώς το ίδιο ρολόι με vodafone και δεν έχει θέμα. Όπως και γω ο ίδιος αφού το νούμερο το έχω βάλει από τον Σεπτέμβρη και τότε πραγματοποιούσα κλήσεις. 

• one UI 4.5

• R895FXXU1GWDA

• WEAR OS 3.5

Επίσης ξέρετε αν αυτό το ρολόι λειτουργεί απροβλημάτιστα με την cosmote ή την nova; 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...