Jump to content

Vodafone eSIM


kostakis13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γιατί να πας κατάστημα; Την αφαιρείς από την μια και την βάζεις στην άλλη

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

On 30/10/2022 at 6:14 ΠΜ, doganos said:

Γιατί να πας κατάστημα; Την αφαιρείς από την μια και την βάζεις στην άλλη

Δεν γίνεται! Δε δουλεύει το Vodafone app. Αν και την εμφανίζει μετά το 2ο βήμα "κρασάρει" η εφαρμογή.

image.thumb.png.e8236ec58c7737f7cb4d9b338e6d76f4.png

Μίλησα σε κατάστημα μου είπαν χρέωση 10€, τους είπα ότι πλήρωσα την πρώτη φορά όταν έκανα την eSIM μέσω του app. Αντικατάσταση μου είπαν... 10€. Μίλησα με εξυπηρέτηση πελατών, υπάρχει χρέωση αλλά μου έκαναν αίτημα για δωρεάν αντικατάσταση λόγω του προβλήματος που αντιμετωπίζει το Vodafone App και η eSIM! Ξανά στο κατάστημα... "Αχ συγγνώμη δεν έχουμε διαθέσιμες eSIM, θα παραλάβουμε μετά από παραγγελία σε 2-3 εργάσιμες" Χα χα χα θεοί!!!

Κάποιοι αναφέρουν ότι το QR Code της eSIM της Vodafone "δημιουργείται" μία φορά και μετά μπορείς να το "ξανά" σκανάρεις. Υπάρχει και μέσα στο σύστημα των καταστημάτων, σου το εκτυπώνουν. Αλλά στο κατάστημα που πήγα... με κοιτούσε σαν εξωγήινο!

 

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, spookype20 said:

Δεν γίνεται! Δε δουλεύει το Vodafone app. Αν και την εμφανίζει μετά το 2ο βήμα "κρασάρει" η εφαρμογή.

image.thumb.png.e8236ec58c7737f7cb4d9b338e6d76f4.png

Μίλησα σε κατάστημα μου είπαν χρέωση 10€, τους είπα ότι πλήρωσα την πρώτη φορά όταν έκανα την eSIM μέσω του app. Αντικατάσταση μου είπαν... 10€. Μίλησα με εξυπηρέτηση πελατών, υπάρχει χρέωση αλλά μου έκαναν αίτημα για δωρεάν αντικατάσταση λόγω του προβλήματος που αντιμετωπίζει το Vodafone App και η eSIM! Ξανά στο κατάστημα... "Αχ συγγνώμη δεν έχουμε διαθέσιμες eSIM, θα παραλάβουμε μετά από παραγγελία σε 2-3 εργάσιμες" Χα χα χα θεοί!!!

Κάποιοι αναφέρουν ότι το QR Code της eSIM της Vodafone "δημιουργείται" μία φορά και μετά μπορείς να το "ξανά" σκανάρεις. Υπάρχει και μέσα στο σύστημα των καταστημάτων, σου το εκτυπώνουν. Αλλά στο κατάστημα που πήγα... με κοιτούσε σαν εξωγήινο!

 

Τί σχέση έχει το Vodafone app με αυτό που ρώτησες και σου απάντησα;

Χρησιμοποιείς το ίδιο qr code που  πήρες την πρώτη φορά

 

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, doganos said:

Τί σχέση έχει το Vodafone app με αυτό που ρώτησες και σου απάντησα;

Χρησιμοποιείς το ίδιο qr code που  πήρες την πρώτη φορά

 

Δεν είχα  ποτέ QR code. Είχα φυσική SIM, την έκανα eSIM μέσω του Vodafone app! Δεν σκανάρισα QR code, απλά το Vodafone app πρόσθεσε την eSIM στο κινητό μου!

https://myphone.gr/forum/topic/174272/?do=findComment&comment=7046504

Τώρα θα έπρεπε απλά να γίνεται η μεταφορά μέσω του Vodafone app με τα βήματα που σου έδειξα παραπάνω. Και δεν γίνεται... και η εξυπηρέτηση σε στέλνει κατάστημα... για να πάρεις QR code! 

Edited by spookype20

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Just now, spookype20 said:

Δεν είχα  ποτέ QR code. Είχα φυσική SIM, την έκανα eSIM μέσω του Vodafone app! Δεν σκανάρισα QR code, απλά το Vodafone app πρόσθεσε την eSIM στο κινητό μου!

https://myphone.gr/forum/topic/174272/?do=findComment&comment=7046504

Τώρα θα έπρεπε απλά να γίνεται η μεταφορά μέσω του Vodafone app με τα βήματα που σου έδειξα παραπάνω. Και δεν γίνεται... και η εξυπηρέτηση σε στέλνει κατάστημα! 

Κατάλαβα. Καλό θα ήταν να προμηθευτείς qr code κάπως (αν βγάλεις άκρη) και να το κρατήσεις 

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Για όποιον ενδιαφέρεται οι eSim επανήλθαν στο app της Vodafone.

Καλού κακού μην κάνετε αλλαγή σε esim ΣΚ και μείνετε χωρίς τηλέφωνο…


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα. Καλό θα ήταν να προμηθευτείς qr code κάπως (αν βγάλεις άκρη) και να το κρατήσεις 
Κι εγώ που είχα θέμα με την esim και είπα για το qr code, μου είπε ο υπάλληλος στο τηλέφωνο ότι είναι μόνο για την πρώτη φορά. Ξαναέκανα κανονική sin και ησύχασα

Στάλθηκε από το JAD-LX9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 1/11/2022 at 7:42 ΜΜ, spookype20 said:

Δεν γίνεται! Δε δουλεύει το Vodafone app. Αν και την εμφανίζει μετά το 2ο βήμα "κρασάρει" η εφαρμογή.

image.thumb.png.e8236ec58c7737f7cb4d9b338e6d76f4.png

Μίλησα σε κατάστημα μου είπαν χρέωση 10€, τους είπα ότι πλήρωσα την πρώτη φορά όταν έκανα την eSIM μέσω του app. Αντικατάσταση μου είπαν... 10€. Μίλησα με εξυπηρέτηση πελατών, υπάρχει χρέωση αλλά μου έκαναν αίτημα για δωρεάν αντικατάσταση λόγω του προβλήματος που αντιμετωπίζει το Vodafone App και η eSIM! Ξανά στο κατάστημα... "Αχ συγγνώμη δεν έχουμε διαθέσιμες eSIM, θα παραλάβουμε μετά από παραγγελία σε 2-3 εργάσιμες" Χα χα χα θεοί!!!

Κάποιοι αναφέρουν ότι το QR Code της eSIM της Vodafone "δημιουργείται" μία φορά και μετά μπορείς να το "ξανά" σκανάρεις. Υπάρχει και μέσα στο σύστημα των καταστημάτων, σου το εκτυπώνουν. Αλλά στο κατάστημα που πήγα... με κοιτούσε σαν εξωγήινο!

 

Ευτυχώς δεν ήταν ο βασικός αριθμός μου!

17 ημέρες μετά...

image.png.16bdbec28ee09b6dc2c9d7ace51d747d.png

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Θελω να την κανω esim και οταν ειμαι με wifi μπαινω στην εφαρμογη και εμφανιζεται το μηνυμα "βαλε τα δεδομενα σου και καντην esim" και οταν το κανω δεν εχει κανενα μηνυμα μετα...

Καμια ιδεα;

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Θελω να την κανω esim και οταν ειμαι με wifi μπαινω στην εφαρμογη και εμφανιζεται το μηνυμα "βαλε τα δεδομενα σου και καντην esim" και οταν το κανω δεν εχει κανενα μηνυμα μετα...
Καμια ιδεα;

Δοκίμασε να κάνεις απόσύνδεση από την εφαρμογή και μπες με δεδομένα.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Cris4524 said:


Δοκίμασε να κάνεις απόσύνδεση από την εφαρμογή και μπες με δεδομένα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τα έκανα. Τελικά ήθελε quick login χωρίς λογαριασμό...

Σε 8 ώρες θα είναι έτοιμη λέει

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

On 29/12/2022 at 6:26 ΜΜ, doganos said:

Τα έκανα. Τελικά ήθελε quick login χωρίς λογαριασμό...

Σε 8 ώρες θα είναι έτοιμη λέει

Tελικά όλα έγιναν οκ μεσώ app ??

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, zerokill said:

Tελικά όλα έγιναν οκ μεσώ app ??

 

 

 

Ναι χωρίς προβλημα

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Εχει εξαφανιστει η επιλογη απο τo app και μου ειπαν απο την εξυπηρετηση οτι απο 2/1 εχουν τεχνικο προβλημα και δεν γινεται μεχρι να το λυσουν καμια ενεργοποιηση/μετατροπη esim.

Και φυσικα δεν ξεραν ποτε θα διορθωθει… εχει ακουσει κανεις τπτ;

Link to comment
Share on other sites

Ναι χωρίς προβλημα

Οκ γιατί πολλοί φάγαμε μεγάλη ήττα πριν κάτι μήνες που επιχειρήσαμε μετατροπή esim στο app.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Οταν φτιαχτει το προβλημα που εχει η vodafone, για να ενεργοποιησω την esim σε μια συσκευη iphone απο αμερικη που δεν εχει slot για nano sim αλλα παιρνει μονο esim τι πρεπει να κανω;

Απο το παλιο iphone μεσα απο το app θα μου βγαζει την επιλογη της μετατροπης σε esim και να το κανω απο εκει και οταν ενεργοποιηθει να συνδεθω με wifi στο app απο το καινουριο κινητο και να παω στην ενεργοποιηση; Γιατι λεει οτι πρεπει να συνδεθεις μεσω δεδομενων 3g/4g στο app αρχικα για να κανεις την αιτηση και στο καινουριο κινητο αφου δεν παιρνει sim δεν μπορω να εχω δεδομενα… (εκτος αν δουλευει με personal hotspot απο το παλιο..;;;)

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Οταν φτιαχτει το προβλημα που εχει η vodafone, για να ενεργοποιησω την esim σε μια συσκευη iphone απο αμερικη που δεν εχει slot για nano sim αλλα παιρνει μονο esim τι πρεπει να κανω;
Απο το παλιο iphone μεσα απο το app θα μου βγαζει την επιλογη της μετατροπης σε esim και να το κανω απο εκει και οταν ενεργοποιηθει να συνδεθω με wifi στο app απο το καινουριο κινητο και να παω στην ενεργοποιηση; Γιατι λεει οτι πρεπει να συνδεθεις μεσω δεδομενων 3g/4g στο app αρχικα για να κανεις την αιτηση και στο καινουριο κινητο αφου δεν παιρνει sim δεν μπορω να εχω δεδομενα… (εκτος αν δουλευει με personal hotspot απο το παλιο..;;;)
ευχαριστω!

Αφού αιτηθείς την esim σε 8 ώρες σου στέλνουν λινκ η qr code.
Στο τηλέφωνο που θες να εγκαταστήσεις την esim απλα ανοίγεις WIFI σκαναρεις με την καμερα το QR και γινεται η εγκατάσταση της.
e236fb57524776edf26bd82f57113ca1.jpg
Εμένα μου πιστώσανε τα χρήματα πίσω την αλλαγή σε esim δεν μπόρεσαν να την ολοκληρώσουν ποτέ πιστεύω οτι είναι το πιο για τα πανηγύρια δίκτυο ever.



Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι το iphone που πηρα ειναι απο αμερικη και εχει μονο esim.. θα παω σε ενα καταστημα να ρωτησω μπας και ξερουν τπτ παραπανω

Περασα τωρα απο ενα καταστημα και μου ειπαν οτι ειναι σε ελλειψη η καρτες με το qr code που δινουν και μετα τις 15/1 ισως φερουν.. τωρα οταν τους ρωτησα γιατι ειναι αναγκαια αυτη η καρτα και γιατι δεν γινεται ηλεκτρονικα να στελνουν το qr, δεν ειχαν ιδεα…

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, MerNion said:

Το θεμα ειναι οτι το iphone που πηρα ειναι απο αμερικη και εχει μονο esim.. θα παω σε ενα καταστημα να ρωτησω μπας και ξερουν τπτ παραπανω

Περασα τωρα απο ενα καταστημα και μου ειπαν οτι ειναι σε ελλειψη η καρτες με το qr code που δινουν και μετα τις 15/1 ισως φερουν.. τωρα οταν τους ρωτησα γιατι ειναι αναγκαια αυτη η καρτα και γιατι δεν γινεται ηλεκτρονικα να στελνουν το qr, δεν ειχαν ιδεα…

Δοκίμασες μέσω του My Vodafone; Εμένα την επιλογή της e-sim την εμφανίζει κανονικά. 
 

09DFD978-9AAA-4090-B165-AF25DA45172C.png

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, CaptainNickGR said:

Δοκίμασες μέσω του My Vodafone; Εμένα την επιλογή της e-sim την εμφανίζει κανονικά. 
 

09DFD978-9AAA-4090-B165-AF25DA45172C.png

Εμενα δεν το εμφανιζει.. αυτες τις επιλογες εχει:

97F35DB4-968E-44B3-A4E8-D97438CF2ECD.thumb.png.95ec1719cd36a18234bed4314e397d3a.png9DB76C74-1AC9-43CF-911B-73D0A82CEBBC.thumb.png.b78b98cd03c33ed3359eb90b11375f87.png

Link to comment
Share on other sites

Ποιο iPhone έχεις τώρα; Μάλλον δεν την υποστηρίζει την esim για να σου βγάλει την επιλογή.

Poco X3 Pro via Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, georgeavl3 said:

Ποιο iPhone έχεις τώρα; Μάλλον δεν την υποστηρίζει την esim για να σου βγάλει την επιλογή.

Poco X3 Pro via Tapatalk
 

Ααα ναι δεν υποστηριζει esim αυτο, ειναι το iphone 7. Αλλα συμφωνα με τις οδηγιες στο site θα επρεπε να εμφανιζει την επιλογη μετατροπης σε esim ετσι κ αλλιως..

 

δοκιμασα και απο το νεο iphone με γρηγορη εισοδο (με κωδικο μιας χρησης) και με εισοδο με ονομα/κωδικο καο δεν το εμφανιζει.. με δεδομενα δεν μπορω να μπω προφανως..

Edited by MerNion
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον αν βοηθησει και καποιον αλλον.

Βαζεις την sim σε καποιο αλλο κινητο που υποστηριζει esim και ανοιγεις με τα δεδομενα το vodafone app και κανεις την μετατροπη. Θελει 12 ωρες ακριβως για να ενεργοποιηθει και οταν ενεργοποιηθει σου απενεργοποιουν την παλια sim και απο το νεο τηλεφωνο μεσω wifi ανοιγεις το vodafone app και εμφανιζεται η επιλογη esim οπου ολοκληρωνεις την ενεργοποιηση

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...