Jump to content

Vodafone eSIM


kostakis13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επιμένω, το ίδιο ισχύει και με την eSIM. Και η eSIM έχει PIN, θα πρέπει να έχει κάτι που προσέχεις μην χάσεις. Τι αλλάζει;
Αν μπουν μέσα στο σπίτι σου και βρουν το καρτελακι με το qr code και το pin έχουν το νούμερο σου

Αν μπουν μέσα στο σπίτι μου και βρουν το καρτελακι με το pin έχουν μόνο το pin διότι η sim θα είναι μαζί μου μέσα στο τηλέφωνο

Κάνω κάπου λάθος;;;

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, HEO said:

Αν μπουν μέσα στο σπίτι σου και βρουν το καρτελακι με το qr code και το pin έχουν το νούμερο σου

Αν μπουν μέσα στο σπίτι μου και βρουν το καρτελακι με το pin έχουν μόνο το pin διότι η sim θα είναι μαζί μου μέσα στο τηλέφωνο

Κάνω κάπου λάθος;;;

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk
 

Δεν ξέρω πως δουλευει στην βοντα,πχ μπορεί να πρέπει να περιμένεις καποιες ώρες μέχρι να ενεργοποιηθεί η νέα esim, να σου έρχεται sms για την αλλαγή συσκευής,να πρέπει να μπεις απο την εφαρμογή για να εγκρίνεις μεταφορά,να αλλάζει το qr code καθε φορά που την ενεργοποιείς,να πρέπει να καταργήσεις την παλιά esim για να την καταχωρήσεις σε  νέα συσκευή.

Κάποιος που το έχει κάνει ας μας ενημερώσει.

Αλλά μόνο με το κινητό δεν μπαίνουν στον λογαριασμό τράπεζας.Θέλουν και κωδικούς,θέλουν και καταχώρηση νέας συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να τη σβήσεις από τη παλιά συσκευή για να την εγκαταστήσεις σε νέα. 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, paanos said:

Πρέπει να τη σβήσεις από τη παλιά συσκευή για να την εγκαταστήσεις σε νέα. 

Οπότε η ασφάλεια υπάρχει,δεν χρειάζεται να ανησυχεί ο φίλος.

Link to comment
Share on other sites

Just now, bill33 said:

Οπότε η ασφάλεια υπάρχει,δεν χρειάζεται να ανησυχεί ο φίλος.

Δεν είμαι 100% σίγουρος πως το υλοποιεί η Vodafone, αλλά με Cosmote είναι ταλαιπωρία η eSIM. Προσπαθούν να πιάσουν τα SIM swaps και μας έχουν βγάλει το λάδι. Υπάρχουν πιο μοντέρνοι τρόποι για να διασφαλιστεί η ασφάλεια, αλλά δεν ενδιαφέρονται να το παλέψουν λίγο.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, georgemv said:

Δεν είμαι 100% σίγουρος πως το υλοποιεί η Vodafone, αλλά με Cosmote είναι ταλαιπωρία η eSIM. Προσπαθούν να πιάσουν τα SIM swaps και μας έχουν βγάλει το λάδι. Υπάρχουν πιο μοντέρνοι τρόποι για να διασφαλιστεί η ασφάλεια, αλλά δεν ενδιαφέρονται να το παλέψουν λίγο.

Για vodafone μιλάμε οπότε πιστευω αυτό που γράφει καθώς δεν εχω τέτοια.

Εγω με cosmote esim είμαι απο τον Γενάρη,δεν εχει χρειαστεί να την μεταφέρω σε άλλη συσκευή.Πάντως το qr code ειναι για μια φορά ,οποτε πρέπει να τρέχεις σε καταστημα με 10€ στο χέρι κάθε φορά.Ταλαιπωρία δεν θα πει τίποτα.Και σκέψου να το χρειαστείς ενώ είσαι στο εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω εαν εχει αναφερθεί.

Αυτή τη στιγμή έχω ένα νούμερο CU με microsim card σε android, που προηγουμένως το είχα σε iphone με esim.
Το QRcode της esim φαντάζομαι έχει ακυρωθεί αφού πήρα αργότερα κανονική sim;
Ή εαν το QRcode το σκανάρω στο iphone θα απενεργοποιηθεί η sim του android και επανέλθει η esim στο iphone?

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Ακυρώνεται ο κωδικός. Ισχύει μόνο η φυσική κάρτα. Δεν μπορεί ο ίδιος κωδικός να επανελθει ξανά 

Link to comment
Share on other sites





Αλλά μόνο με το κινητό δεν μπαίνουν στον λογαριασμό τράπεζας.Θέλουν και κωδικούς,θέλουν και καταχώρηση νέας συσκευής.


Σίγουρα θέλουν και κωδικούς αλλά είναι ένα βήμα να έχουν το αριθμό αν έβαλαν κατά κάποιο τρόπο χερι στους κωδικούς


Πρέπει να τη σβήσεις από τη παλιά συσκευή για να την εγκαταστήσεις σε νέα. 
Πρέπει να σβήσεις την παλιά η να είναι κλειστή η παλιά;;

Διότι έχει διαφορά

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Να σβήσεις την κάρτα από τη παλιά συσκευή. 
Άμα είναι έτσι τότε είναι θεωρητικά αδύνατον να κλαπεί ο αριθμός ακόμα και αν έχει το qR o απατεώνας

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Στο μενού της eSim σε Samsung έχει να κλειδωθεί η Προθήκη Προγρ. κινητής, η Κατάργηση Προγρ. κινητής και η Κατάργηση όλων των Προγραμμάτων. Αυτά όσο αφορά τη συσκευή. Όσο αφορά την εταιρία πιστεύω ότι με την αφαίρεση του προγράμματος (eSim) από τη συσκευή, αυτή θα ενημερώνει την εταιρία για αυτό. Οπότε πιστεύω αν γίνει προσπάθεια μέσω του QR Code προσθήκης σε άλλο τηλ/νο, δε θα πάρει το ΟΚ από την εταιρία.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, venejo said:

 

Καλησπέρα,

Αγόρασα ένα pixel 6, πήγα στη Vodafone και μου είπε ότι δεν υποστηρίζει την esim.

Από το my Vodafone δε βλέπω esim στις ρυθμίσεις (μπήκα με data χωρίς login σε account).

Έχει δοκιμάσει κανείς σε κατάστημα της Vodafone να πει ψέματα ότι έχει φερ ειπείν μια συσκευή Samsung και να πάρει qr;

Θα δουλέψει με Vodafone;

 

Ευχαριστώ!

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, tsoump said:

Καλησπέρα,

Αγόρασα ένα pixel 6, πήγα στη Vodafone και μου είπε ότι δεν υποστηρίζει την esim.

Από το my Vodafone δε βλέπω esim στις ρυθμίσεις (μπήκα με data χωρίς login σε account).

Έχει δοκιμάσει κανείς σε κατάστημα της Vodafone να πει ψέματα ότι έχει φερ ειπείν μια συσκευή Samsung και να πάρει qr;

Θα δουλέψει με Vodafone;

 

Ευχαριστώ!

Γιατί να τους πεις για ποια συσκευή το θες;Στην κοσμοτέ δεν με ρώτησαν και ουτε θα τους έλεγα,δεν πρέπει να τους ενδιαφέρει.

Δεν έχω δοκιμάσει απο εφαρμογή της βονταφον αλλά φυσικό δεν είναι να μην την βλέπεις την επιλογή αν δεν μπεις στον λογαριασμό σου;

Link to comment
Share on other sites

Από το vodafone cu app μπορώ να δω και στατιστικά της esim του ρολογιού όπως βλέπω τα στατιστικά της sim του κινητού;

http://s9.postimg.org/hxs222dsf/ezgif_com_crop.gif
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς στατιστικά; Να βλέπεις πχ υπόλοιπα; 
Αν εννοείς αυτό, τότε ναι. Συνδέεσαι με τους κωδικούς του My CU για τον αριθμό αυτό 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, tsoump said:

Καλησπέρα,

Αγόρασα ένα pixel 6, πήγα στη Vodafone και μου είπε ότι δεν υποστηρίζει την esim.

Από το my Vodafone δε βλέπω esim στις ρυθμίσεις (μπήκα με data χωρίς login σε account).

Έχει δοκιμάσει κανείς σε κατάστημα της Vodafone να πει ψέματα ότι έχει φερ ειπείν μια συσκευή Samsung και να πάρει qr;

Θα δουλέψει με Vodafone;

 

Ευχαριστώ!

Πήγα στην Vodafone και τους είπα ότι έχω το s22 και το προχώρησαν. Μετά από 4 ώρες έκανα κανονικά τη διαδικασία και δούλεψε η esim της Vodafone. Το κόστος ήταν το αναμενόμενο στα 9.90 ευρώ.

Pixel 6 - Android 13

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, bill33 said:

Γιατί να τους πεις για ποια συσκευή το θες;Στην κοσμοτέ δεν με ρώτησαν και ουτε θα τους έλεγα,δεν πρέπει να τους ενδιαφέρει.

Δεν έχω δοκιμάσει απο εφαρμογή της βονταφον αλλά φυσικό δεν είναι να μην την βλέπεις την επιλογή αν δεν μπεις στον λογαριασμό σου;

Στην Cosmote-Γερμανός 3 από τις 4 φορές που έκανα eSIM με ρώτησαν σε ποια συσκευή θα ενεργοποιήσω την eSIM! Και είπα... iphone! 🤣

Φαίνεται να αφαίρεσαν τη δημιουρία eSIM μέσω My Vodafone app, το είχα κάνει τον Μάρτιο χρησιμοποιώντας για είσοδο τον αριθμό τηλεφώνου και ένα SMS που έλαβα!

Πλέον δεν βλέπω την επιλογή για eSIM! Τα παρακάτω screenshot από τον Μάρτιο!

 

2022-03-17 13.37.44.png

2022-03-17 13.38.30.png

Edited by spookype20

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Στην Cosmote-Γερμανός 3 από τις 4 φορές που έκανα eSIM με ρώτησαν σε ποια συσκευή θα ενεργοποιήσω την eSIM! Και είπα... iphone! 
Φαίνεται να αφαίρεσαν τη δημιουρία eSIM μέσω My Vodafone app, το είχα κάνει τον Μάρτιο χρησιμοποιώντας για είσοδο τον αριθμό τηλεφώνου και ένα SMS που έλαβα!
Πλέον δεν βλέπω την επιλογή για eSIM! Τα παρακάτω screenshot από τον Μάρτιο!
 
124486673_2022-03-1713_37_44.thumb.png.b861db8215b6bee7805487b2bd4e45b2.png
1771360993_2022-03-1713_38_30.thumb.png.ef373b40acb6f534158d3c2df0e367f9.png

Εχει αφαιρεθεί απο την εφαρμογή απο τον Ιούλιο και για ”σύντομο χρονικό διάστημα” αλλά δεν βλέπω να ξαναμπαίνει αν και στο Chat μου είχαν γράψει οτι θα ξαναμπεί….
26138b2d7178654513cbf1a616a8f1be.jpg

Καλά κρασιά.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Link to comment
Share on other sites

Εκανα χθες αλλαγη σε εσιμ.
Ο κωδικός qr δεν περναει για κανεναν λογο.
Η εξυπηρετηση πελατων δεν ξερει τι να κάνει!
Ειμαι χωρις κινητό απο σημερα τα ξημερωματα.
6dbfc678030b0c521a180af8526c19db.jpg
Πραγματικα αν μείνω και αυριο χωρις τηλεφωνο εχω φύγει τρίτη και ας πληρωσω τα κερατα μου!
Ειναι εντελώς αχρηστοι


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τους εξηγώ οτι δεν υπάρχει ούτε η παλιά φυσική σιμ την αφαίρεσα το πρωί σκανάρω τον κωδικό και δεν περασε ποτέ το προφιλ στο κινητό. Τωρα με καλεσαν οτι μάλλον καποια αναβαθμιση στα συστήματα τους σήμερα ακύρωσε το κιου αρ και θα το λύσουν! Ακόμη περιμένω.
8ad7451ef83b36edf9ca495e635a072e.jpg



Sent from my iPhone using Tapatalk
df7e538db0d4d2cbe85312a4db439631.jpg
39d5e76b922817b559dbb412a4039377.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι να λυθεί το πρόβλημα

Γνώμη μου μια τεχνολογία που είναι καινούργια την αποφεύγεις γιατί σχεδόν πάντα έχει προβλήματα

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι να λυθεί το πρόβλημα

Γνώμη μου μια τεχνολογία που είναι καινούργια την αποφεύγεις γιατί σχεδόν πάντα έχει προβλήματα

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk



Πραγματικά για τα πανηγύρια όλοι τους


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...