Jump to content

Vodafone eSIM


kostakis13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο my vodafone πάντως εμένα δεν μου βγαίνει καμιά ρύθμιση για esim σε καμία γραμμή ( 2 unlimited ultra) έχει αλλάξει κάτι;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. 

Τελικά η vodafone έχει ενεργοποιήσει υπηρεσία twin sim ή multisim, όπου μια από αυτές να μπορεί να είναι esim? 

 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, zerokill said:

Στο my vodafone πάντως εμένα δεν μου βγαίνει καμιά ρύθμιση για esim σε καμία γραμμή ( 2 unlimited ultra) έχει αλλάξει κάτι;

Εμφανίζεται μόνο για τη σύνδεση που έχεις την κάρτα της στο κινητό σου. Δοκίμασε να μπεις με δεδομένα αν δεν φαίνεται. 

3 ώρες πριν, v@gelis said:

ενεργοποιήσει υπηρεσία twin sim ή multisim, όπου μια από αυτές να μπορεί να είναι esim? 

Όχι ακόμα. 

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, paanos said:

Εμφανίζεται μόνο για τη σύνδεση που έχεις την κάρτα της στο κινητό σου. Δοκίμασε να μπεις με δεδομένα αν δεν φαίνεται. 

Όχι ακόμα. 

Επικοινωνώντας με εξυπηρετηση πελατων πριν λιγο, μου ανεφεραν (κατηγορηματικα μαλιστα!) οτι δεδομενου πως εχω ενεργη την υπηρεσια twin sim, απλα κανω τη διαδικασια για μετατροπη σε esim της μιας φυσικης καρτας κι η δευτερη θα παραμεινει ως εχει.

Στο δια ταυτα δηλαδη, αναφερουν οτι γινεται να εχεις μια φυσικη και μια esim. Το θεμα ειναι να δοκιμασω να το κανω ή θα τρεχω να εκδωσω παλι καρτες απο την αρχη, λογω μια -πιθανως- ελλιπως ενημερωμενης υπαλληλου (οπως εικαζω οτι συμβαινει)?

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

Η Vodafone Double στο σύστημα αναγνωρίζεται ως μια, αφού είναι 2 κάρτες με το ίδιο αναγνωριστικό. Επομένως αν κανεις τη μετατροπή σε eSIM, θα αλλάξει το αναγνωριστικό και οι δυο παλιές φυσικές κάρτες θα ακυρωθούν. 

Αν έχεις Internet 4 Sharing κάρτα μπορείς να την κάνεις eSim σε κατάστημα από θέμα υλοποίησης αλλα ακόμα δεν το επιτρέπουν. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μπαίνω κανονικά 4G το wifi σπάνια το έχω ανοιχτό και μπαίνω στο app αλλα δεν υπάρχει τίποτα για esim. Μα τι γίνεται δεν μπορώ να καταλάβω

57e0e9a7cc24235b812dc4e1cf730a49.jpg
9ae81f433896dee7990462fe5208c3c0.jpg
a84be75393698a567e7017d48bfdde6c.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η επιλογή της esim βρίσκεται στην επιλογή «Μενού» απλώς εμφανίζεται όταν κανείς σύνδεση με δεδομένα. Τώρα για παράδειγμα εγώ που μπήκα με τους κωδικούς μου μέσω Wi-Fi μου βγάζει αυτό. 
 

6CE431D9-0437-452D-AF4B-0CF10401F134.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το βλέπω κανονικά και με WiFi μόνο όμως στη σύνδεση που έχω την κάρτα της τώρα στο κινητό μου.. 

93ED69EA-5FB4-44EB-B63A-C1998EBD4F45.png

Link to comment
Share on other sites

Έχεις περάσει πάλι την εφαρμογή; 

8f337419d365c084d08f2923c25c359d.jpg
Ναι εκανα logout unistall την κατεβασα login με 4g και πάλι τιποτα.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να σου πω την αλήθεια κάνε την διαδικασία μέσω καταστήματος ώστε να έχεις την κάρτα με το qr code ανά πάσα στιγμή διαθέσιμο. 

Link to comment
Share on other sites

On 24/4/2022 at 1:22 ΜΜ, paanos said:

Η Vodafone Double στο σύστημα αναγνωρίζεται ως μια, αφού είναι 2 κάρτες με το ίδιο αναγνωριστικό. Επομένως αν κανεις τη μετατροπή σε eSIM, θα αλλάξει το αναγνωριστικό και οι δυο παλιές φυσικές κάρτες θα ακυρωθούν. 

Αν έχεις Internet 4 Sharing κάρτα μπορείς να την κάνεις eSim σε κατάστημα από θέμα υλοποίησης αλλα ακόμα δεν το επιτρέπουν. 

Ναι vodafone doulbe (twin sim) εχω. Αρα σωστα καταλαβα οτι η κοπελα στην εξυπηρετηση πελατων με ταϊζε ασυναρτησιες και μαλιστα "κατηγορηματικα", καθως οταν τη ρωτησα σχετικα "ειχε κανει τη διαδικασια και με αλλους πελατες".

Αντε να δουμε ποτε θα δεησει η βοντα να δωσει τη δυνατοτητα ειτε multi sim (αλα cote), ειτε, εστω, μια φυσικη και μια esim με το ιδιο νουμερο. Δεν ειναι δυσκολο, η υποδομη υπαρχει, δεν καταλαβαινω γιατι το εχουν κανει θριλερ...

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κάπου διάβασα ότι σε μονοκαρτο κινητό  μπορείς ενεργοποιοντας την esim να το κάνεις δικαρτο. Δηλαδή δεν χρειάζεται να έχεις δικαρτο κινητό για να ενεργοποιήσει την esim σαν δεύτερη γραμμή. Ισχυει τελικά αυτό?Και αν ισχύει τελικά,μπορεί συνεπως και ένα δικαρτο να γινει τρικαρτο με την esim ?

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, LAGGI said:

Κάπου διάβασα ότι σε μονοκαρτο κινητό  μπορείς ενεργοποιοντας την esim να το κάνεις δικαρτο. Δηλαδή δεν χρειάζεται να έχεις δικαρτο κινητό για να ενεργοποιήσει την esim σαν δεύτερη γραμμή. Ισχυει τελικά αυτό?Και αν ισχύει τελικά,μπορεί συνεπως και ένα δικαρτο να γινει τρικαρτο με την esim ?

Εφόσον το κινητό υποστηρίζει eSIM, είναι εξ' ορισμού δίκαρτο 😉
Ναι, ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

Κάπου διάβασα ότι σε μονοκαρτο κινητό  μπορείς ενεργοποιοντας την esim να το κάνεις δικαρτο. Δηλαδή δεν χρειάζεται να έχεις δικαρτο κινητό για να ενεργοποιήσει την esim σαν δεύτερη γραμμή. Ισχυει τελικά αυτό?Και αν ισχύει τελικά,μπορεί συνεπως και ένα δικαρτο να γινει τρικαρτο με την esim ?

Μπορείς να εχεις και αλλα δίκτυα esim στο κινητό σου
Πχ sim Wind
Esim vodafone
Esim cosmote
Esim kongo telekom.
Ομως dual standby είναι μόνο η sim και οποιο esim profile επιλέξεις εσυ.
Τουλάχιστον αυτό συμβαίνει στα iphone


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Κάπου διάβασα ότι σε μονοκαρτο κινητό  μπορείς ενεργοποιοντας την esim να το κάνεις δικαρτο. Δηλαδή δεν χρειάζεται να έχεις δικαρτο κινητό για να ενεργοποιήσει την esim σαν δεύτερη γραμμή. Ισχυει τελικά αυτό?Και αν ισχύει τελικά,μπορεί συνεπως και ένα δικαρτο να γινει τρικαρτο με την esim ?
Το λες λάθος,αν είναι μονοκαρτο μόνο μια κάρτα μπορεί να είναι ενεργη.. Αν είναι δικαρτο και η μία είναι esim στην μνήμη της esim μπορείς να έχεις και άλλες κάρτες αλλά μόνο μια από αυτές θα είναι ενεργή παρέα με την φυσική σιμ

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, bill33 said:

 

 

56 minutes ago, bill33 said:

Το λες λάθος,αν είναι μονοκαρτο μόνο μια κάρτα μπορεί να είναι ενεργη.. Αν είναι δικαρτο και η μία είναι esim στην μνήμη της esim μπορείς να έχεις και άλλες κάρτες αλλά μόνο μια από αυτές θα είναι ενεργή παρέα με την φυσική σιμ

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk
 

 

7 ώρες πριν, zerokill said:


Μπορείς να εχεις και αλλα δίκτυα esim στο κινητό σου
Πχ sim Wind
Esim vodafone
Esim cosmote
Esim kongo telekom.
Ομως dual standby είναι μόνο η sim και οποιο esim profile επιλέξεις εσυ.
Τουλάχιστον αυτό συμβαίνει στα iphone


Sent from my iPhone using Tapatalk

Καταλαβα,ευχαριστώ πολύ!

Edited by LAGGI

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

On 30/5/2022 at 9:53 ΠΜ, zerokill said:


Μπορείς να εχεις και αλλα δίκτυα esim στο κινητό σου
Πχ sim Wind
Esim vodafone
Esim cosmote
Esim kongo telekom.
Ομως dual standby είναι μόνο η sim και οποιο esim profile επιλέξεις εσυ.
Τουλάχιστον αυτό συμβαίνει στα iphone


Sent from my iPhone using Tapatalk

Στα iPhone 12 γίνεται αυτό, στα 13 μπορείς να έχεις 2 eSIM ενεργές αν θες (με κλειστή τη φυσική SIM)

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να στείλω το κινητό στο service για αλλαγή μπαταρίας. Μέχρι νς το πάρω πίσω θέλω να περάσω την esim σε άλλη συσκευή, στην οποία όμως για να περαστεί πρέπει να σκαναρεις το qr code. QR code δεν έχω, γιατί ενεργοποίησα την esim μέσα από το app.

Στάλθηκε από το SM-F916B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, achillesgk said:

Θέλω να στείλω το κινητό στο service για αλλαγή μπαταρίας. Μέχρι νς το πάρω πίσω θέλω να περάσω την esim σε άλλη συσκευή, στην οποία όμως για να περαστεί πρέπει να σκαναρεις το qr code. QR code δεν έχω, γιατί ενεργοποίησα την esim μέσα από το app.

Στάλθηκε από το SM-F916B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Μέσω του app μπορείς να κανείς το setup στην άλλη συσκευή. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω γιατί στο app έχουν αφαιρέσει την εκδοση esim.
Μονο σε κατάστημα θα γίνεται απο εδώ και πέρα;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μέσω του app μπορείς να κανείς το setup στην άλλη συσκευή. 
Μπορώ να έχω το qr code μέσω του app??

Στάλθηκε από το SM-F916B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, achillesgk said:

Μπορώ να έχω το qr code μέσω του app??

Στάλθηκε από το SM-F916B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Το QR βγαίνει άμα το θέλεις από ένα κατάστημα χωρίς κάποια χρέωση, αλλά μπορείς να κανείς αφαίρεση της esim από το κινητό που είναι για το service, και μετά στο προσωρινό σου κινητό να βάλεις το myvodafone και να περάσεις μέσω αυτού την esim. 

2 ώρες πριν, zerokill said:

Δεν καταλαβαίνω γιατί στο app έχουν αφαιρέσει την εκδοση esim.
Μονο σε κατάστημα θα γίνεται απο εδώ και πέρα;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Κανονικά υπάρχει, ακόμα έχεις πρόβλημα; 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...