Jump to content

Vodafone eSIM


kostakis13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τη ζητάς απλά και στη δίνουν με 10€ και την αλλαγή την κάνεις μετά σπίτι;

Edited by stathis123

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, stathis123 said:

Τη ζητάς απλά και στη δίνουν με 10€ και την αλλαγή την κάνεις μετά σπίτι;

Σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Την άλλαξα κι εγώ σε esim σε κατάστημα στον Βόλο.
Χωρίς μανούρες και μπλα μπλα. 

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Σε 2 καταστήματα που πήρα τηλ. εδώ κοντά δεν είχαν κάρτες 🥲

Ποσό δύσκολο να το βάλουν και online να τελειώνουμε...

Edited by stathis123

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Εδώ στην Σαλαμίνα η Vodafone είχε κανονικά, όλα κομπλέ, έβαλα και της δουλειάς μου την φυσική sim και έτσι έχω και τα δυο νούμερα στο 12 pro max 

43856DBD-C782-4877-B14F-B61DFEE9A454.thumb.jpeg.5b3da81aa76b6a8d46b02e43c929d01b.jpeg 

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Σε 2 καταστήματα που πήρα τηλ. εδώ κοντά δεν είχαν κάρτες 🥲

Ποσό δύσκολο να το βάλουν και online να τελειώνουμε...

Μα τι κάρτα ρε φίλε ενα QR code κάνει request στο σύστημα και το πολύ πολύ να το εκτυπώσει σε Α4 για να το σκανάρει απο το κινητό.Τι καρτες και κουραφέξαλα σου λένε….


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, zerokill said:


Μα τι κάρτα ρε φίλε ενα QR code κάνει request στο σύστημα και το πολύ πολύ να το εκτυπώσει σε Α4 για να το σκανάρει απο το κινητό.Τι καρτες και κουραφέξαλα σου λένε….


Sent from my iPhone using Tapatalk

Σε πλαστικές κάρτες σαν τις κανονικές σιμ τις δίνει η vf.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, δίνει το QR code εκτυπωμένο σε συσκευασία σαν κανονική κάρτα sim.
Δεν τους βγήκε το ηλεκτρονικό κ το γύρισαν σε συμβατικό για να μην χάσουν την ευκαιρία.

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, filippos said:

Ναι, δίνει το QR code εκτυπωμένο σε συσκευασία σαν κανονική κάρτα sim.
Δεν τους βγήκε το ηλεκτρονικό κ το γύρισαν σε συμβατικό για να μην χάσουν την ευκαιρία.

Στα καταστήματα πάντα ήταν με αυτόν τον τροπο.

Το ηλεκτρονικό είναι για τις αλλαγές μέσω my account.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το θεωρώ πιο ασφαλές από κατάστημα παρά online. Αν κάτι πάει στραβά με τους κωδικούς σου ή με την ασφάλεια του site τότε θα υπάρξει θέμα σοβαρό αλλά από την στιγμή που το εφαρμόζει γενικά το vf group τότε δεν το γλυτώνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν άντεξα την αναμονη του digital καναλιού  και πήγα σε κατάστημα να τελειώνω.
Για να μην πηγαίνετε 2 φορές όπως εγώ βεβαιωθείτε ότι ακολούθησαν τα παρακάτω.
Αίτημα αλλαγής κάρτας από το σύστημά τους, όπου θα έχουν σκανάρει την ταυτότητα/διαβατήριο σας (δεν δέχονται δίπλωμα οδήγησης) και θα έχουν συμπληρώσει και το mail σας. Θα σας έρθει ένα link στο κινητό με sms το οποίο θα πρέπει να αποδεχθείτε.

Από το κατάστημα θα πρέπει να φύγετε χωρίς σήμα στο κινητό (ελπίζω στο μέλλον να το αλλάξουν και να μένει το αίτημα σε αναμονή μέχρι να σκανάρεις το QR, ώστε να έχεις σήμα μέχρι να το σκανάρεις).

Έπειτα είτε σκανάρεις το QR code που σου έδωσαν σε μορφή πλαστικής κάρτας (είναι που θα γλιτώναμε το πλαστικό χαχαχα), είτε μπορείς να ακολουθήσεις τις οδηγίες χρήσης στο mail σου που έχουν έρθει και ισχύουν για 48 ώρες. 

Απολαύστε υπέυθυνα. 😁

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Έχω το iPhone 12 Pro και το Apple Watch Series 6 cellular. Σκεφτόμουν τη δυνατότητα να κυκλοφορώ με το ρολόι χωρίς να έχω το κινητό μαζί και να απαντάω τις κλήσεις μου από αυτό.

1) Έχει δοκιμάσει κανείς την προσθήκη eSIM στο Apple Watch του;
2) Υπάρχει περίπτωση μία eSIM να περαστεί και στο iPhone και -μέσω αυτού ίσως- στο Apple Watch ή πρέπει να έχουν διαφορετικά νούμερα μεταξύ τους;

 

Φιλικά,

 

Γιώργος Βαρδίκος

HyperHosting Web Hosting Services

http://www.hyperhosting.gr

Link to comment
Share on other sites

Δεν περνάει. Πρέπει η Vodafone να ανήκει στη λίστα παρόχων. Κανένας πάροχος αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα δεν υποστηρίζει Apple Watch.

Με τη τωρινή υλοποίηση όχι, όταν επιτρέψουν και δεύτερη SIM ταυτόχρονα τότε θα μπορείς να έχεις 2 eSIM πχ με το ίδιο νούμερο. 

Link to comment
Share on other sites

Η Vodafone δεν είναι καν στη λίστα των παρόχων eSIM για τα iPhone αλλά τα υποστηρίζει, για αυτό ρωτούσα μήπως το είχε δοκιμάσει κάποιος με eSIM στο κινητό του και με apple watch cellular.

3 ώρες πριν, paanos said:

Με τη τωρινή υλοποίηση όχι, όταν επιτρέψουν και δεύτερη SIM ταυτόχρονα τότε θα μπορείς να έχεις 2 eSIM πχ με το ίδιο νούμερο. 

Α δηλαδή υπάρχουν πάροχοι που επιτρέπουν 2 eSIM με το ίδιο νούμερο; Είχα την εντύπωση πως απλά γίνεται duplicate η eSIM από το iPhone στο watch.

Φιλικά,

 

Γιώργος Βαρδίκος

HyperHosting Web Hosting Services

http://www.hyperhosting.gr

Link to comment
Share on other sites

Όχι, χρειάζεται να περάσεις ξεχωριστα τη κάρτα. 

Η Cosmote επιτρέπει 2 eSIM, αλλά ούτε αυτή ανήκει στις εταιρίες που υποστηρίζουν Apple Watch. 

Link to comment
Share on other sites

Όσο η Apple δεν ανοίγει τη διανομή των cellular στην Ελλάδα δεν θα δούμε κανένα πάροχο να υποστηρίζει την esim εκεί.
Επίσης όταν την ανοίξει μπορεί μόνο οι πάροχοι ίσως να την έχουν για κανένα 1-2 χρόνια.

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Βρε άτομα της Vodafone, πόσους μήνες θα είναι εκτός λειτουργίας η δυνατότητα να μετατρέπουμε κάρτα σε eSIM online?

Link to comment
Share on other sites

Άμα το νέο σου κινητό υποστηρίζει eSIM και έχεις ήδη τον κωδικό, μπορείς να τον σκαναρεις ξανά.

Μαλλον δεν είναι για διάφορους λόγους στα σχέδιά τους η διάθεση eSIM ηλεκτρονικά, αφού βγάλανε και πλαστικές eSIM στα καταστήματα τους… 

Link to comment
Share on other sites

Άμα το νέο σου κινητό υποστηρίζει eSIM και έχεις ήδη τον κωδικό, μπορείς να τον σκαναρεις ξανά.
Μαλλον δεν είναι για διάφορους λόγους στα σχέδιά τους η διάθεση eSIM ηλεκτρονικά, αφού βγάλανε και πλαστικές eSIM στα καταστήματα τους… 

Στο app λέει προσωρινά μη διαθέσιμο, υποθέτω το δουλεύουν


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

υπάρχει τίποτα νεότερο για όσους θέλουν να έχουν 1 microsim και 1 esim για το ίδιο νούμερο;

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

πάω να κάνω αίτηση για την esim μέσω του myvodafone (στο s21 φίλου, γιατί στο iphone δεν....) και πάω να πληρώσω είτε με paypal είτε με πιστωτική κατευθειαν, και μου πετάει error. Κατάφερε να το κάνει κανείς μέσω της εφαρμογής ή να αρχίσω να ψάχνω καταστήματα που να έχουν ?

Link to comment
Share on other sites

Just now, tasosathan said:

πάω να κάνω αίτηση για την esim μέσω του myvodafone (στο s21 φίλου, γιατί στο iphone δεν....) και πάω να πληρώσω είτε με paypal είτε με πιστωτική κατευθειαν, και μου πετάει error. Κατάφερε να το κάνει κανείς μέσω της εφαρμογής ή να αρχίσω να ψάχνω καταστήματα που να έχουν ?

Το ίδιο και εδώ, το έχουν κάψει το θέμα eSIM.

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, tasosathan said:

πάω να κάνω αίτηση για την esim μέσω του myvodafone (στο s21 φίλου, γιατί στο iphone δεν....) και πάω να πληρώσω είτε με paypal είτε με πιστωτική κατευθειαν, και μου πετάει error. Κατάφερε να το κάνει κανείς μέσω της εφαρμογής ή να αρχίσω να ψάχνω καταστήματα που να έχουν ?

Σε μένα είχε γίνει κανονικά η πληρωμή μέσω paypal, αλλά στο αμέσως επόμενο βήμα εμφάνισε σφάλμα η εφαρμογή και όταν πήγα να επαναλάβω τη διαδικασία φαινόταν σαν να μην είχα πληρώσει. Ευτυχώς, μετά από κανένα εικοσάλεπτο, μου ήρθε SMS από την τράπεζα ότι ακυρώθηκε η χρέωση. Επίσης, όσες φορές κι αν επέλεξα πληρωμή μέσω πιστωτικής/χρεωστικής κάρτας, πάντα εμφάνιζε σφάλμα πριν καν πληκτρολογήσω τον αριθμό της κάρτας μου. Στην παρούσα φάση, για όποιον θέλει eSIM, η επίσκεψη σε κατάστημα είναι μονόδρομος.

Edited by pluss
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...