Jump to content

Vodafone eSIM


kostakis13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κατά συνέπεια κι η υπηρεσια Twin Sim δεν παιζει ταυτοχρονα με esim?

Δηλαδη μια φυσικη καρτα sim και μια esim ή 2 esim?

Γνωριζει καποιος?

Αν δε γινεται, τοτε το να διαφημιζεται η χρηση του σε smartwatch πχ, ποια χρησιμοτητα εχει? Θα πρεπει να κανει μεταφορα, σε καθε χρηση του smartwatch?

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

Σωστά, η υπηρεσία Twin Sim δεν είναι συμβατή με eSIM. Μελλοντικά όπως αναφέρθηκε, σίγουρα θα προστεθεί.

Δεν διαφημίζεται κάπου η χρήση σε smartwatch, εδώ δεν διαφημίζεται η χρήση γενικά σε κινητά!

 

Μόλις γίνει ξανά η διάθεση μέσω του My Vodafone Web θα μάθουμε αν μπορούν να γίνουν eSIM οι κάρτες των giga wifi on the spot, οι κάρτες internet 4 sharing και αν μελλοντικά θα προσθέσουν υπηρεσίες extra SIM.

 

Η Vodafone Double (δυο κάρτες με τον ίδιο αριθμό και λειτουργεί μόνο η μια κάθε φορά) είναι παρωχημένη, ήδη στο εξωτερικό δεν διατίθεται και πάει προς κατάργηση και εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα προμοταρεται η χρηση esim απο το ιδιο το site της vodafone, οταν εχει αναρτησει τις συσκευες, που ειναι συμβατες με την υπηρεσια.

Μαλιστα σε αυτη τη λιστα εχει και αρκετα smartwatches, ακόμα και το Galaxy watch 4 που θα ανακοινωθει σε λιγες μερες (Galaxy Watch 4 – new, Galaxy Watch 3, Galaxy Watch Active 2, Galaxy Watch)!!!

https://www.vodafone.gr/kiniti/esim-mobile/

Αδυνατω να καταλαβω τη χρηστικοτητα μιας υπηρεσιας σε ενα ρολόι, πχ, οταν θα πρεπει για να κανω χρηση για λιγες ωρες (μια βολτα για τρεξιμο) και ουσιαστικα ζητεται να ακολουθηθει η γνωστη διαδικασια (scan και μεταφορα στη νεα συσκευη και ξανα μετα τα ιδια).

Στο εξωτερικο ειναι δημοφιλεστατη η υπηρεσια Twin sim (μια φυσικη και μια esim), αναφορικα με τα smartwatches, κι ο λογος ειναι προφανης (αφηνω το κινητο σπιτι και κινουμαι για καποιο διαστημα μονο με το ρολόι)...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρουσα η σελίδα αυτή, δεν έχω ιδέα που την έχουν κρυμμένη στο site.

Και η άλλη εταιρία πάντως είχε διαθέσει συμβατότητα σε ρολόγια, πριν κυκλοφορήσει την multi sim υπηρεσία.

 

Αν είναι χρήσιμο; Δεν μπορούμε να κρίνουμε. Μπορεί κάποιος να εξυπηρετείται από το ρολόι του αποκλειστικά και να μην ενδιαφέρεται για συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Συχνές Ερωτήσεις για E-Sim.

 

https://www.vodafone.gr/ypostirixi/proionta/kiniti-esim/

Link to comment
Share on other sites

Συχνές Ερωτήσεις για E-Sim.

 

https://www.vodafone.gr/ypostirixi/proionta/kiniti-esim/

 

Χρήσιμες οι συχνές ερωτήσεις, το θέμα είναι να έχουμε και... συχνές απαντήσεις σύντομα... Ήτοι ποτέ θα έχουμε δυνατότητα για δεύτερη SIM σε ένα smartwatch.

Είναι πολύ απελευθέρωτικο να ξέρεις ότι αφήνεις το κινητό σπίτι για βόλτα, αλλά να μπορείς να έχεις απρόσκοπτα βασική επικοινωνία...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σήμερα που πήγα στην Vodafone και ρώτησα, μου είπαν ότι προς το παρόν δεν δίνουν esim, ούτε μέσα απ το my Vodafone ούτε στα καταστήματα λόγο κάποιων τεχνικών προβλημάτων, χωρίς να έχουν ενημέρωση για το ποτέ θα ξανά ανοίξει .
giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σήμερα που πήγα στην Vodafone και ρώτησα, μου είπαν ότι προς το παρόν δεν δίνουν esim, ούτε μέσα απ το my Vodafone ούτε στα καταστήματα λόγο κάποιων τεχνικών προβλημάτων, χωρίς να έχουν ενημέρωση για το ποτέ θα ξανά ανοίξει .

 

Θα το φτιάξουν πολύ σύντομα χάρη.

Το θέμα είναι να δώσουν δυνατότητα για ενεργές και φυσική SIM και esim... Έτσι το ρολόι σε lte θα λέει πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι Βαγγέλη, καλά εννοείται ότι αξίζει να υπάρχει η δυνατότητα για μια φυσική και μια esim, όπως και για τα ρολόγια.
giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σήμερα που πήγα στην Vodafone και ρώτησα, μου είπαν ότι προς το παρόν δεν δίνουν esim, ούτε μέσα απ το my Vodafone ούτε στα καταστήματα λόγο κάποιων τεχνικών προβλημάτων, χωρίς να έχουν ενημέρωση για το ποτέ θα ξανά ανοίξει .

 

 

Θυμαμαι σε κατάστημα Cosmote πριν 2 χρόνια που για να με ξεφορτωθούν μου ειπαν οτι τους τελείωσαν οι esim και του ειπα αν δεν εχετε Α4 να σας φέρω απο το σπιτι βρε κοπρίτες…

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

e-sim σε Google Pixel 4XL ενεργοποίησα κανονικά .

Τώρα θα βάλω κ τη φυσική από το εταιρικό να δω αν παίζει

Link to comment
Share on other sites

Μέσω της εφαρμογής για Android ενεργοποιείται κανονικά. Κάτι ανέφεραν για διάθεση σε όλους (iOS, καταστήματα και web) τέλος Αυγούστου. 

Link to comment
Share on other sites

31/08 και στο chat πλέον δεν αναφέρουν διαθεσιμότητα...

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Εγω καλεσα την εξυπηρετηση στο 13830 το πρωι. Εχω iphone 12. και στην αρχη μου λεει πηγαιντε σε καταστημα πλεον υπαρχει διαθεσιμοτητα και για τα iphone. Μετα τη ρωταω αν γινεται και μεσα απο την εφαρμογη ή απο το site και αφου με εβαλε σε αναμονη μου ειπε οτι γινεται κανονικα. Πηγαιντε στο my vodafone απο μια άλλη συσκευη μου λεει οπως πχ ενα λαπτοπ και θα βρειτε τη διαχειριση eSim και μπορειτε να το κανετε και ετσι. Εγω δεν βρισκω πουθενά τη διαχείριση eSim στο λαπτοπ.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά αυτή είναι η διαδικασία αλλά την έχουν απενεργοποιήσει.. Μέχρι στιγμής ο μόνος τρόπος είναι με android συσκευή μέσω του app. 

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα ένα pixel 4a και προσπάθησα να κάνω, τη κάρτα της vodaforne, esim μέσω του app (έχω και ένα εταιρικό τηλέφωνο cosmote) αλλά μου έβγαζε "μή διαθέσιμη υπηρεσία". Σε επικοινωνία με την vodafone μέσω chat (από το site) με ενημέρωσαν ότι θα πρέπει να πάω σε κατάστημα. Πήγα λοιπόν σε κατάστημα Vodafone όπου με ενημέρωσαν ότι δεν παρέχεται αυτή η υπηρεσία.

Μάλιστα, εκφράζοντας την απορία μου πως γίνεται αυτό τη στιγμή που η cosmote την υπηρεσία αυτή την παρέχει εδώ και 2 χρόνια απλά μου απάντησαν ότι έχω δίκιο αλλά δεν μπορούσαν να κάνουν κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου βγάζει την επιλογή "συνέχισε την εγκατάσταση της esim" γιατί είχα ξεκινήσει όταν μου το πρωτοεμφάνισε αλλά δεν το συνέχισα. 

Και αναρωτιέμαι, ποιος ο λόγος να κάνουμε τη μετατροπή σε e-sim ; Μόνο το έξτρα sim slot είναι το όφελος να υποθέσω; Σε θέμα υπηρεσιών δεν παίζει κάτι άλλο προς το καλύτερο, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, mikeone said:

Εμένα μου βγάζει την επιλογή "συνέχισε την εγκατάσταση της esim" γιατί είχα ξεκινήσει όταν μου το πρωτοεμφάνισε αλλά δεν το συνέχισα. 

Και αναρωτιέμαι, ποιος ο λόγος να κάνουμε τη μετατροπή σε e-sim ; Μόνο το έξτρα sim slot είναι το όφελος να υποθέσω; Σε θέμα υπηρεσιών δεν παίζει κάτι άλλο προς το καλύτερο, σωστά;

Είναι απλά μία επιπλέον SIM, με τη διαφορά ότι δεν προσθαφαιρείται με το χέρι 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
12 hours ago, mikeone said:

Εμένα μου βγάζει την επιλογή "συνέχισε την εγκατάσταση της esim" γιατί είχα ξεκινήσει όταν μου το πρωτοεμφάνισε αλλά δεν το συνέχισα. 

Και αναρωτιέμαι, ποιος ο λόγος να κάνουμε τη μετατροπή σε e-sim ; Μόνο το έξτρα sim slot είναι το όφελος να υποθέσω; Σε θέμα υπηρεσιών δεν παίζει κάτι άλλο προς το καλύτερο, σωστά;

Υπάρχουν πολλές νέες συσκευές που υιοθετούν μια φυσική sim και μια e-sim, όπως τα iPhone για παράδειγμα. Επίσης, πολλά σύγχρονα wearables έχουν δυνατότητα υποστήριξης της e-sim. Και γενικότερα… αυτό είναι το μέλλον.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, mikeone said:

Εμένα μου βγάζει την επιλογή "συνέχισε την εγκατάσταση της esim" γιατί είχα ξεκινήσει όταν μου το πρωτοεμφάνισε αλλά δεν το συνέχισα. 

Και αναρωτιέμαι, ποιος ο λόγος να κάνουμε τη μετατροπή σε e-sim ; Μόνο το έξτρα sim slot είναι το όφελος να υποθέσω; Σε θέμα υπηρεσιών δεν παίζει κάτι άλλο προς το καλύτερο, σωστά;

Απλά εγώ που έχω εταιρικό και prive είναι πολύ χρήσιμη λειτουργία και δούλεψε σε android Google Pixel 4XL άψογα 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
5 hours ago, zaras27 said:

Απλά εγώ που έχω εταιρικό και prive είναι πολύ χρήσιμη λειτουργία και δούλεψε σε android Google Pixel 4XL άψογα 

Είσαι από τους τυχερούς μιας και τελευταία υπάρχει "προσωρινό τεχνικό πρόβλημα".

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, athanaso77 said:

Υπάρχουν πολλές νέες συσκευές που υιοθετούν μια φυσική sim και μια e-sim, όπως τα iPhone για παράδειγμα. Επίσης, πολλά σύγχρονα wearables έχουν δυνατότητα υποστήριξης της e-sim. Και γενικότερα… αυτό είναι το μέλλον.

Επισης οταν ξεκινησαν προωθηθηκαν και σαν κατι το πιο οικολογικο μιας και δεν χρειαζεται χαρτί ή πλαστικοποιημενες συσκευασιες να αγορασεις κτλ. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
7 hours ago, Alex0077 said:

Επισης οταν ξεκινησαν προωθηθηκαν και σαν κατι το πιο οικολογικο μιας και δεν χρειαζεται χαρτί ή πλαστικοποιημενες συσκευασιες να αγορασεις κτλ. 

Και αυτό σωστό είναι. Το θέμα είναι όμως ότι δεν πρόλαβαν να διαθέσουν την υπηρεσία καλά καλά, και τη διέκοψαν λόγω προβλημάτων.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...