Jump to content

Vodafone eSIM


kostakis13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όταν πατάω Διαχείριση esim μου εμφανίζει κατευθείαν το QRcode και τίποτα παραπάνω. Δηλαδή σε περίπτωση που χρειαστώ αντικατάσταση θα πρεπει μάλλον να μιλήσω με το chat.
Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω μερικές εικόνες από τη διαδικασία για όποιον θέλει να δει. Βλέπω ότι υπάρχει και μέριμνα για απευθείας eSIM σε νέες συνδέσεις.

 

https://ibb.co/TTh1zLK

https://ibb.co/HBpm6N4

https://ibb.co/fM37nnJ

 

Όταν πατάω Διαχείριση esim μου εμφανίζει κατευθείαν το QRcode και τίποτα παραπάνω.

 

Και σε εμένα. Σύμφωνα με το mail, ο κωδικός απενεργοποιείται 48 ώρες, άρα ίσως σε 48 ώρες εμφανίσει εκ νέου τη φόρμα.

Edited by paanos
Link to comment
Share on other sites

Κάποιες ακόμα παρατηρήσεις:

Δεν λάμβανα και δεν παραδίδονταν τα SMS μου, τουλάχιστον 3 ώρες μετά την αλλαγή. Ήρθαν μαζεμένα SMS για χαμένες κλήσεις, όπως και ενεργοποιήθηκε το iMessage. Το αστείο είναι ότι εγώ χρεώθηκα κανονικά τα SMS που έστειλα (και τα SMS που έστειλε το κινητό για την ενεργοποίηση), ενώ δεν τα παρέδωσε ποτέ.

 

Κλήσεις εκανα και λάμβανα κανονικά, από τη στιγμή που ενεργοποιήθηκε η κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που κάνει κάποιος συνδρομητής επαναφορά εργοστασιακών ρυθμισεων, τι γίνεται με την e-sim;

Powered by POCO X5 Pro 5G / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Απλώς ξανασκανάρεις το QRcode και δεν χρειάζεται να πας σε κατάστημα και να ξαναπληρώσεις 9.9 ευρώ. :D
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση

Powered by POCO X5 Pro 5G / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Απλώς ξανασκανάρεις το QRcode και δεν χρειάζεται να πας σε κατάστημα και να ξαναπληρώσεις 9.9 ευρώ. :D

 

άρα θεωρητικά η vodafone θα έχει επιτρέψει και τη μεταφορά της esim όταν αλλάζεις iPhone, οπου στο αρχικό setup μπορείς να τη μεταφέρεις από άλλο ενεργό iPhone.

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

άρα θεωρητικά η vodafone θα έχει επιτρέψει και τη μεταφορά της esim όταν αλλάζεις iPhone, οπου στο αρχικό setup μπορείς να τη μεταφέρεις από άλλο ενεργό iPhone.

 

 

Σωστά. Το δοκίμασα χθες και πράγματι δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

η συμβατότητα είναι μόνο στις συσκευές που αναφέρει το site ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν υπάρχει γενικά αν δεν κάνω λάθος.

 

Στην Cosmote υπάρχει αφού ειχα Pixel 4XL.Τωρα θα δοκιμάσω και στη Voda

 

----- προσθήκη μηνύματος 46 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

η συμβατότητα είναι μόνο στις συσκευές που αναφέρει το site ?

 

Ενδιαφέρουσα ερώτηση γιατί έχω Pixel4XL

Link to comment
Share on other sites

Στην Cosmote υπάρχει αφού ειχα Pixel 4XL.Τωρα θα δοκιμάσω και στη Voda

 

----- προσθήκη μηνύματος 46 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Ενδιαφέρουσα ερώτηση γιατί έχω Pixel4XL

 

πήρα αυτή την απάντηση πριν από λίγο

iPhone 12 ▪ iPhone 12 Pro ▪ iPhone 12 Pro Max ▪ iPhone 12 Mini ▪ iPhone SE (2020) ▪ iPhone 11 ▪ iPhone 11 Pro ▪ iPhone 11 Pro Max ▪ iPhone XS ▪ iPhone XS Max

 

Galaxy S21 ▪ Galaxy S21+ ▪ Galaxy S21 Ultra ▪ Galaxy Note 20 ▪ Galaxy Note 20 Ultra 5G ▪ Galaxy Fold ▪ Galaxy Z Flip ▪ Galaxy S20 ▪ Galaxy S20+ ▪ Galaxy S20 Ultra 5G ▪ Galaxy Z Fold2 5G ▪ Galaxy Watch 4 – new ▪ Galaxy Watch 3 ▪ Galaxy Watch Active 2 ▪ Galaxy Watch

Gallileo ▪ Gallileo Pro

 

Για την ώρα υποστηρίζουν μόνο οι παραπάνω συγκεκριμένες συσκευές ωστόσο η λίστα θα ανανεώνεται συνεχώς

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια έλεγε και η Cosmote αλλά όταν ενεργοποιήθηκε σε άλλο τηλέφωνο τότε δούλευε στα Pixel .

 

Το θέμα εδώ είναι : Κάνω τη 1η κάρτα esim και μεταφέρω τη άλλη σε φυσική μορφή, θα δουλέψει ?

Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα παίζει και σε pixel, πολλοί πήγαν σε κατάστημα και είπαν ότι είχαν iPhone και πήραν χαρτί με qr και το πέρασαν μόνοι τους στην πράσινη, χωρίς να θέλω να πάρω κάποιον στο λαιμό μου. Το Giga WiFi on the spot υποστηρίζει esim;

 

Στάλθηκε από το Pixel 4a μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Ναι υποστηρίζει. Εαν μπεις στο myvodafone και είναι η συσκευή συμβατή σου προτείνει αλλαγή σε e-sim.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Ναι υποστηρίζει. Εαν μπεις στο myvodafone και είναι η συσκευή συμβατή σου προτείνει αλλαγή σε e-sim.
Αν πάω σε κατάστημα , λόγω pixel, για καινούργιο νούμερο τότε θα δώσει;

 

Στάλθηκε από το Pixel 4a μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν στο κατάστημα θα σου λύσουν την απορία σου. Πάντως στο δικό μου κινητό που είναι συμβατό με e-sim μόλις μπήκα στην εφαρμογή απο το κινητό μου έβγαλε μήνυμα για να ξεκινήσω την διαδικασία αλλαγής σε e-sim.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως σε Huawei P40 Pro το ενεργοποίησα κανονικά σκαναροντας το QR και ας μη είναι στις υποστηριζόμενες συσκευές που αναφέρονται.
Link to comment
Share on other sites

Την εξαφάνισαν γιατί είναι τραγική η υπηρεσία.

Εμένα μου έστειλε το Huawei watch 3 Pro στο service γιατί ήταν μη συμβατή και ενώ μπήκε δεν έβγαινε από το ρολόι.

 

Στα καταστήματα δεν έχουν ιδέα και γενικά ακόμα είμαστε πειραματόζωα

 

Όταν με το καλό την στρώσουν βλέπω να την ξσναβαζουν.

 

Τσάμπα τα 10€ πάντως για τα οποία ζήτησα επιστροφή μέσω paypal

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Ναι υποστηρίζει. Εαν μπεις στο myvodafone και είναι η συσκευή συμβατή σου προτείνει αλλαγή σε e-sim.

 

Εμένα στο Pixel 4XL το προτεινει στο app αλλά θα λειτουργήσει αν βάλω την φυσική Voda από το εταιρικό ?

Link to comment
Share on other sites

Θέλεις να μετατρέψεις έναν αριθμό σε eSim και να προσθέσεις ένα άλλο νούμερο στη θέση του φυσικού; Τότε ναι.

 

Αν θέλεις να μετατρέψεις το εταιρικό σου σε eSim δεν ξέρω αν θα σε αφήσει, εξαρτάται από το πως έχεις συνδεθεί στην εφαρμογή και τι δικαιώματα σου έχουν παραχωρήσει από την εταιρία.

Link to comment
Share on other sites

Θέλεις να μετατρέψεις έναν αριθμό σε eSim και να προσθέσεις ένα άλλο νούμερο στη θέση του φυσικού; Τότε ναι.

 

Αν θέλεις να μετατρέψεις το εταιρικό σου σε eSim δεν ξέρω αν θα σε αφήσει, εξαρτάται από το πως έχεις συνδεθεί στην εφαρμογή και τι δικαιώματα σου έχουν παραχωρήσει από την εταιρία.

 

Οπως σωστά το ειπες θέλω .Ο κανονικός αριθμός σε esim και μεταφορά του εταιρικού σε φυσική

Link to comment
Share on other sites

Η μετατροπή σε eSIM γίνεται ηλεκτρονικά. Το εταιρικό σου είναι φυσική SIM; Αν ναι, τότε την προσθέτεις και θα πρέπει να δουλεψει (το Pixel 4 βλέπω είναι Dual). Αν είναι ήδη eSIM, θα πρέπει να μιλήσεις με τον leader του εταιρικού σου ώστε να σου εκδόσει νέα SIM.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...