Jump to content

[S9/S9 Plus] Ρυθμίσεις για το Android 9 Pie


s_wind
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είναι αν θα ειναι σε κατάσταση αναμονής. Rare σπάνια active συνέχεια working set ανάλογα με το πόσο χρησιμοποιείς την εφαρμογή
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 773
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ρε παιδια αυτες ειναι προκαθορισμενες εντολες καθε apk.Δεν εχει σημασια εαν ειναι rare στο μενου της αναμονης που βλεπετε .Γινεται active οταν ειναι προκαθορισμενο να δουλεψει στο παρασκηνιο.Δεν μπορειτε κατι να ρυθμισετε απο κει .Σας ειπα να κανεται σωστα τις ρυθμισεις.Το οτι τα βρισκεται active σημαινει οτι για αλλη μια φορα δεν κανεται σωστα τις ρυθμισεις του πρωτου ποστ.

Οριστε ολες οι εφαρμογες μου ειναι rare χωρις να πειραξω τις ρυθμισεις της αναμονης .Εσας ειναι active γιατι απλα δεν κανετε σωστα και με τη σειρα τις ρυθμισεις.Οσες φορες να τις βαλετε σε κατασταση rare παλι θα αλλαξει .Δεν αλλαζουν οι στανταρ τιμες μιας εφαρμογης απο κει.

50827911_1063416900497121_2291249242917830656_o.jpg?_nc_cat=102&efg=eyJpIjoidCJ9&_nc_ht=z-p3-scontent.fath5-1.fna&oh=88c07e6a4c0d009cad4649caae4ac92c&oe=5D012BD0

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Αυτο είπα. Μετά το update του Ιανουαρίου γύρισαν όλες σε active. Από το μεσημέρι που τις έβαλα πάλι rare είναι όλα μια χαρά. Τέλος το drain που είχα.
Link to comment
Share on other sites

Ειναι παροδικο οτι εκανες .Δεν λαμβανουν εντολες τα apk απο κει. Βαλε πχ.rare τον chrome.Μολις πας μετα να τον τρεξεις θα μεινει active..Να στο πω απλα ειναι σαν να εκλεισες εφαρμογες που ηταν ανοιχτες .Εαν τις τρεξεις απο το μενου παλι θα λειτουργουν με τις προκαθορισμενες τιμες τους.Δεν θα παραμεινουν rare.
Link to comment
Share on other sites

Από το μεσημέρι πάντως όσες έχω ανοίξει έχουν μείνει rare. Καταλαβαίνω αυτό που μου λες αλλά είναι το μοναδικό πράγμα που άλλαξα και η κατανάλωση μπαταρίας επανήλθε εκεί που ήταν πριν. Edited by spithas11
Link to comment
Share on other sites

Ειναι παροδικο οτι εκανες .Δεν λαμβανουν εντολες τα apk απο κει. Βαλε πχ.rare τον chrome.Μολις πας μετα να τον τρεξεις θα μεινει active..Να στο πω απλα ειναι σαν να εκλεισες εφαρμογες που ηταν ανοιχτες .Εαν τις τρεξεις απο το μενου παλι θα λειτουργουν με τις προκαθορισμενες τιμες τους.Δεν θα παραμεινουν rare.

 

Εχεις δικιο.... Τούλαχιστον σε μενα... Τις εκανα ολες rare κ μολις ανοιξα 2-3 κ τις εκλεισα εμειναν active...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερες!

 

Σημερα το πρωι εστησα ενα S9 Φιλου Μου!

Ενα μικρο μερος των βασικων ρυθμισεων του πρωτου ποστ.

 

Τι γραφει μερους του πρωτου ποστ:

Απενεργοποιουμε ολες τις ειδοποιησεις των εφαρμογων εκτος απο αυτες που θελουμε να ερχονται.Που παμε να τα κανουμε αυτα? Ρυθμισεις / ειδοποιησεις---->

Εδω οπως βλεπουμε στο "προσφατα" ειναι οι εφαρμογες που επιτρεπω εγω να ερχονται οι ειδοποιησεις:

50618186_1063665057138972_8915220734800822272_o.jpg?_nc_cat=108&efg=eyJpIjoidCJ9&_nc_ht=z-p3-scontent.fath5-1.fna&oh=ed2cb8903a23857d45c311099c2c2ce1&oe=5CBE9FCB

 

Μετα:Παταω επανω στο "προσφατα"και βρισκω το "Ολα".Μπαινω μεσα και απενεργοποιω τα παντα .Καμια ειδοποιηση ενεργη Οπου υπαρχει εφαρμογη με διακοπτη το βαζω OFF .---->

51221439_1063665123805632_2447944158275436544_o.jpg?_nc_cat=111&efg=eyJpIjoidCJ9&_nc_ht=z-p3-scontent.fath5-1.fna&oh=147f0cf79f90c7dc634846a364de5ec9&oe=5CF8B066

Τελιωσα απο δω .Σταματησα ενα αρκετα μεγαλο μερος "ξυπνηματος" της συσκευης .

 

Παω φροντιδα τωρα στις εφαρμογες που θα βαλω αδρανεια:

Ποιες ΔΕΝ θα βαλω: Αυτες που θελω να ερχονται ειδοποιησεις.Φυσικα εαν καποιος δεν θελει να ερχονται τις βαζει και αυτες σε αδρανεια.Αφηνω χωρις αδρανεια αυτες πχ.fb , gmail κτλ.--->

51253884_1063669960471815_4387320603376353280_o.jpg?_nc_cat=100&efg=eyJpIjoidCJ9&_nc_ht=z-p3-scontent.fath5-1.fna&oh=2215e71a1e05b21d89b36b7185875788&oe=5CFEED8F

 

Αυτες που δεν με ενδιαφερουν να μου ερχονται ειδοποιησεις η να τρεχουν στο παρασκηνιο τις βαζω αδρανεια- παρακατω μερικες απο αυτες ειναι κιαλλες φυσικα.--->

51234323_1063670053805139_3621810551937564672_o.jpg?_nc_cat=107&efg=eyJpIjoidCJ9&_nc_ht=z-p3-scontent.fath5-1.fna&oh=6239c9ce0864719fd093152ab077237a&oe=5CF6E92A

 

Αυτα ειναι ενα μικρο αλλα βασικο μερος των ρυθμισεων του πρωτου ποστ.

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο εμενα.

Επειδη λιιιγο βαριεμαι να βαλω φωτο θα τα γραψω μια στα γρηγορα και θα βαλω φωτο πριν το βαλω για φορτιστη.

Εχουμε και λεμε

Αυτη τη στιγμη ειμαι με 53% υπολοιπομενη μπαταρια

Εχω 17ωρες και 5 λεπτα λειτουργια (το ιδιο λεει και στο αδρανεια)

και 3ωρες και 6 λεπτα οθονη.

ΣΑΝ ΝΑ ΕΓΙΝΕ ΔΟΥΛΙΤΣΑ ΜΕ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ!!!!!!!!!!!!!:!::shock::yahoo::dance::up::bow:

Θεωρητικα θα τις πιασω τις 5 ωρες αυτο που ηθελα.Δεν ειχα απαιτηση τρελα νουμερα αλλα ηθελα 5ωριτσες sot να τις εχω.Αν δουλεψει και κανει οντως διαφορα S_wind οποτε σε βγαλει ο δρομος απο τα μερη μου εχεις ενα πολυυυυ καλο κερασμα ;);):lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]

·۰•●_N1k0s_●•۰·

Link to comment
Share on other sites

Σε περιπτωση που έχουμε κανει hard reset στη συσκευή και κανουμε όλα αυτά του πρώτου πόστ,μπορουμε να κανουμε restore τις εφαρμογες μεσω smart switch απο άλλη συσκευή "κλώνο" προκειμένου να μη χασουμε καποια δεδομένα εφαρμογων?Μπορουμε να κανουμε επισης restore εφαρμογων ή δεδομένων μεσω cloud της Samsung ή θα μας επαναφέρουν και τις ενεργοβορες ρυθμίσεις αυτά τα restore?

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

Κανε τις περισσοτερες ετσι οπως εισαι .Γιατι εαν κανεις hard-reset και σου αλλαξει η σε χαλασει κατι μετα την επαναφορα του μπακαπ εσυ δεν θα ξερεις να το "συμμαζεψεις" .
Link to comment
Share on other sites

Κανε τις περισσοτερες ετσι οπως εισαι .Γιατι εαν κανεις hard-reset και σου αλλαξει η σε χαλασει κατι μετα την επαναφορα του μπακαπ εσυ δεν θα ξερεις να το "συμμαζεψεις" .

 

Σε περίπτωση που συμβει αυτο ποσο δυσκολο ειναι να πεσει συμμαζεμα ??

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που συμβει αυτο ποσο δυσκολο ειναι να πεσει συμμαζεμα ??

 

Δεν ειναι οτι ειναι δυσκολο.Απλα δεν ειναι ευκολο να αντιληφθει καποιος σε ενδεχομενο ξαφνικου drain που μπορει να οφειλεται.Ειναι υπερβολικο για καποιον που δεν γνωριζει αε βαθος πως λειτουργει το system να κατανοησει που οφειλεται ενα αιτιο.Τοτε μπαινει σε μια διαδικασια ταλαιπωριας , δεν γνωριζει τι να κανει.Γιαυτο γινεται επισημανση οι ρυθμισεις ειναι καλυτερα να γινουν μετα απο καθαρη εγκατασταση.

Πως αλλιως να στο πω...Κανε μια καινουργια αρχη χωρισε απο το παλιο.:p:lol:

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι οτι ειναι δυσκολο.Απλα δεν ειναι ευκολο να αντιληφθει καποιος σε ενδεχομενο ξαφνικου drain που μπορει να οφειλεται.Ειναι υπερβολικο για καποιον που δεν γνωριζει αε βαθος πως λειτουργει το system να κατανοησει που οφειλεται ενα αιτιο.Τοτε μπαινει σε μια διαδικασια ταλαιπωριας , δεν γνωριζει τι να κανει.Γιαυτο γινεται επισημανση οι ρυθμισεις ειναι καλυτερα να γινουν μετα απο καθαρη εγκατασταση.

Πως αλλιως να στο πω...Κανε μια καινουργια αρχη χωρισε απο το παλιο.:p:lol:

 

Μωρε καλα τα λες.. Δεν λεω όχι... Κ απορια ειχα αλλα κ ο φιλος πιο πανω ίσως αναρωτιέται τι γινεται αν το κανει....

Link to comment
Share on other sites

Ειναι παροδικο οτι εκανες .Δεν λαμβανουν εντολες τα apk απο κει. Βαλε πχ.rare τον chrome.Μολις πας μετα να τον τρεξεις θα μεινει active..Να στο πω απλα ειναι σαν να εκλεισες εφαρμογες που ηταν ανοιχτες .Εαν τις τρεξεις απο το μενου παλι θα λειτουργουν με τις προκαθορισμενες τιμες τους.Δεν θα παραμεινουν rare.

 

Μετα απο επανεκκίνηση ολα σε μενα ειναι rare...

Οτι κ να ανοιξω, κ το κλεισω, μετα θα μεινει active ... Ακομα κ το chrome, το instagram lite, το messenger... Δηλ. Αυτο σημαινει πως κατι δεν εχω κανει καλα ??

Link to comment
Share on other sites

ενδιαφερον οδηγος με κολπα.τα εκανα ολα..και τις επομενες μερες θα σας πω κι'εγω την εμπειρια μου.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα.

Μετά την επιλογή με το προσωπικό dns adquard, έχω πρόβλημα με διάφορες εφαρμογές που, προφανώς, μπλοκάρονται.

Π.χ. δεν αφήνει να φορτώσει ένα βίντεο που μου στέλνουν μέσω whatsapp.

Είναι φυσιολογικό αυτό ή κάνω κάτι λάθος;

Note 9 pie.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Μετά την επιλογή με το προσωπικό dns adquard, έχω πρόβλημα με διάφορες εφαρμογές που, προφανώς, μπλοκάρονται.

 

Π.χ. δεν αφήνει να φορτώσει ένα βίντεο που μου στέλνουν μέσω whatsapp.

 

Είναι φυσιολογικό αυτό ή κάνω κάτι λάθος;

 

Note 9 pie.

Εμένα πιο παλιά το adguard μου έκοβε τα ίδια τα μηνύματα του viber και δεν το χρησιμοποίησα ξανά. Με αλλες παρόμοιες εφαρμογές πάντως δεν είχα θέμα
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πιο παλιά το adguard μου έκοβε τα ίδια τα μηνύματα του viber και δεν το χρησιμοποίησα ξανά. Με αλλες παρόμοιες εφαρμογές πάντως δεν είχα θέμα

 

Ειχες το πρόγραμμα adguard η ειχες βαλει προσωπικό dns ??

Γιατι ο φιλος λεει για τη ρύθμιση στο dns της adguard, ενω εσυ ισως λες για το πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Ειχες το πρόγραμμα adguard η ειχες βαλει προσωπικό dns ??

 

Γιατι ο φιλος λεει για τη ρύθμιση στο dns της adguard, ενω εσυ ισως λες για το πρόγραμμα.

Το πρόγραμμα είχα. Το θέμα μου ήταν πως κάθε φορά που έφευγα από το σπίτι και το WiFi άλλαζε σε 4G, μου εκοβε τα μηνύματα του viber και ήθελε restart
Link to comment
Share on other sites

Ειχες το πρόγραμμα adguard η ειχες βαλει προσωπικό dns ??

 

Γιατι ο φιλος λεει για τη ρύθμιση στο dns της adguard, ενω εσυ ισως λες για το πρόγραμμα.

Εμένα με το προσωπικό dns μου κόβει γενικά το internet :p042c48aac068da4ff95e0701c3383b74.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Καλημερες.Για κοιταξτε στις επιλ.προγραμματιστη ειναι "απενεργοποιημενη" η λειτουργια "παντα ενεργα τα δεδομενα κιν.τηλεφωνιας".Στην 7 και 8 ηταν παντα ενεργο τωρα οχι.Βαλτε On για καποιον που θελει να εναλλασσεται γρηγορα απο wifi σε 4g.

 

Για τους σερβερ του adguard τους οποιους βαζουμε προσ.Dns δεν γνωριζω σε ολο το ευρος των εφαρμογων τι μπλοκαρουν και τι οχι. Θα μιλησω με τον Ρωσσο αλλα θα δουμε και αλλα Dns στην πορεια .Να θυμαστε οτι εαν βαλουμε μια εφαρμογη σε αδρανεια υπαρχει περιορισμος στην λειτουργια.Αυτος ο περιορισμος εχει συγκεκριμενες εντολες για ολα κατι ομως που πολλες φορες δεν λειτουργει υποδειγματικα.

 

Δηλαδη:

Καποιος που θα βαλει το chrome σε αδρανεια.

Εαν θελει με 4G να ακουσει τον αγαπημενο του σταθμο με bt ακουστικα.

Παταει και παιζει μια χαρα.

Μολις...

Σβησει η οθονη της συσκευης μετα απο λιγα λεπτα 2 , 3 περιππου δεχομενος ο chrome την εντολη απο την αδρανεια αρχιζει και κανει διακοπες στον ηχο.Εαν αναψεις την οθονη απενεργοποιειται η εντολη της αδρανειας και ο ηχος επανερχεται στο κανονικο.

Εαν βγαλεις τον chrome απο την αδρανεια δεν υπαρχει προβλημα.

 

Παρομιες παρενεργειες με αλλες μορφες προβληματος μπορει να συναντησει καποιος σε μια αλλη εφαρμογη.Οχι οτι ειναι κατι σοβαρο αλλα ειναι ενοχλητικο.Κατα ταλλα ειναι αρκετα χρησιμη η αδρανεια γιατι προκαλει αρκετη εξοικονομηση.

 

Θελω να πω επισης εφοσον την φροντιδα ως εφαρμογη την εχει παρει η samsung θα μπορουσε να βελτιωσει ζητηματα που αφορα λειτουργιες γραφοντας την καταλληλη εντολη να επιτρεπει την σωστη λειτουργια.Βεβαια εαν δεν το γραψει καποιος κατοχος στο φορουμ της samsung ισως να μη το δωσει σημασια ποτε.Στο προσφατο παρελθον παντως οσες φορες εγραψα τυχον δυσλειτουργιες τις διορθωσε δεν σε γραφει στα παλια της τα παπουτσια .Ακουει.....

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Εδωσε security patch Φεβρουαρίου ο s_wind ποιο γρηγορα απ την samsung....

Σωραιος....

 

Να πω οτι το θέμα με το να μου κοβει ΜΟΝΟ το wifi το dns της adguard το ειχα κ γω... Ποτε το εκανε, ποτε οχι.. Μολις εκανα hard reset δεν το ξαναεκανε ποτε..!!

Περίεργο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα

Δεν ηξερα που να γραψω! Αντιμετωπιζω ενα προβλημα..

Καθε φορα που χρησιμοποιω τον samsung internet δεν ειναι συμβατη η αυτοσυπληρωση κωδικων δλδ δεν λειτουργει το "autofill with samsung pass".. αντιθετως στις εφαρμογες που εχω κατεβασει λειτουργει ( δλδ γινεται η αυτοσυμπληρωση των κωδικων!) Αυτο το παρατηρησα μετα την αναβαθμιση σε android 9.. ξερει κανεις κατι?

Link to comment
Share on other sites

Εδωσε security patch Φεβρουαρίου ο s_wind ποιο γρηγορα απ την samsung....

Σωραιος....

 

Να πω οτι το θέμα με το να μου κοβει ΜΟΝΟ το wifi το dns της adguard το ειχα κ γω... Ποτε το εκανε, ποτε οχι.. Μολις εκανα hard reset δεν το ξαναεκανε ποτε..!!

Περίεργο.

 

Ναι εαν κανεις update με Ota η και να φλασαρεις το λειτουργικο με οdin υπαρχουν καποια μικροπροβληματα εδω και κει.Μετα απο φλασαρισμα της Pie αλλα και "hard reset" διορθωνονται .

Link to comment
Share on other sites

Ναι εαν κανεις update με Ota η και να φλασαρεις το λειτουργικο με οdin υπαρχουν καποια μικροπροβληματα εδω και κει.Μετα απο φλασαρισμα της Pie αλλα και "hard reset" διορθωνονται .

 

Οπως εμφανιστηκε στα ξαφνικα το τρεμοπαιξιμο οταν καλείς καποιον κ εχεις φαλει το animator στο off. Τυχαια χθες εμφάνιστηκε μονο σε μια επαφη.. Σημερα το κανει σε ολες...

Το εβαλα 0,5 κ ολα καλα...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S9/S9 Plus] Ρυθμίσεις για το Android 9 Pie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...