Jump to content

[S9/S9 Plus] Οδηγός για ROM μέσω SAMFIRM και Flash με Odin


UsualSuspect
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα γράφω εδώ μια και καλή επειδή υπάρχουν διαρκώς άτομα που ρωτάνε τα ίδια και τα ίδια ενώ τα απαντάμε ανα 2 nanoseconds και βαριούνται να διαβάσουν.

 

1) ΔΕΝ χάνεται η εγγύηση όταν φλασάρεις rom με odin.

2)Όποια rom και να περάσετε, δεν χάνεται το Volte ούτε αλλάζει το CSC εκτός αν βάλετε πχ κάποια sim άλλης χώρας και κάνετε factory reset και πάρει το csc απ την χώρα προέλευσης της sim.

Άρα όποιας χώρας και να περάσετε, πάλι με αυτό που είχατε θα καταλήξετε.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

 

Για αρχή κατεβάζουμε το SamFirm_v0.3.6.zip από δω: https://forum.xda-developers.com/galaxy-tab-s/general/tool-samfirm-samsung-firmware-t2988647

 

Γράφουμε πάνω τον αριθμό μοντέλου της συσκευής μας και πατάμε download ώστε να ξεκινήσει να κατεβάζει την ROM.

http://prntscr.com/m5eqmv (Screenshot)

Μέσα στο zip με την rom που θα κατέβει, έχει 5 αρχεία. BL - AP - CP - HOME CSC - CSC.

 

Το HOME CSC το βάζουμε σε περίπτωση ΠΟΥ ΔΕΝ θέλουμε να σβηστεί τίποτα τη συσκευή μας και το CSC το βάζουμε όταν θέλουμε να κάνει full wipe (προτείνεται για μεγάλη αναβάθμιση όπως πχ από Oreo σε Pie)

 

Για το απλό S9 γράφουμε SM-G960F

Για το S9 Plus γράφουμε SM-G965F

 

Το samfirm κατεβάζει με full speed και δεν χρειάζεται να πληρώσεις όπως στο sammobile που πολλοί συνεχίζετε και πληρώνετε και δεν ξέρω τον λόγο.

ΥΓ. ΔΕΝ είναι official site της Samsung το Sammobile όπως πολλοί νομίζετε αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία.

 

Συνεχίζουμε.

 

Αφού κατεβάσουμε την rom μας, κατεβάζουμε το odin από εδώ https://odindownload.com/ την έκδοση 3.13.1 συγκεκριμένα, όχι άλλη.

 

Εδώ έχει οδηγίες για το πως θα το χρησιμοποιήσετε και αυτό ήταν.

ευχαριστώ για τον οδηγό! αν μου επιτρέπεις να συμπληρώσω οτι παιζει και το Odin 3.13.1 Patched Version. εγω χρησιμοποιησα το patched γιατι με το 3.13.1 μου εβγαλε error. Απλα το σημειωνω μηπως καποιος εχει error να δοκιμασει την patched version απο εδω https://www.theandroidsoul.com/odin-download/

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 65
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εχω περάσει με odin την 9 γερμανικη ενω ειχα ουγγρική 8. Μετα απο επανεκκίνηση εκεινη την ωρα εγινε ελληνικο λογο sim .εδω και 20 μερες κανενα προβλημα απλος με τρώει να το κανω γερμανικό για πιο γρηγορα update .αν ξαναπερασω με odin την γερμανικη αλλα με home csc θα γυρίσει γερμανικο η οχι .το εχει δοκιμασει κανεις ; ...απλος εχω λιγο χρονο τωρα να ψαχτω γιαυτο ρωταω οχι οτι εχω καποιο θεμα :)

 

Δεν γίνεται.

Πρέπει να έχεις στο κινητό σου Γερμανική sim και να κάνεις hard reset ώστε να νομίζει η συσκευή πως είσαι Γερμανία να στο πω απλά.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ευχαριστώ για τον οδηγό! αν μου επιτρέπεις να συμπληρώσω οτι παιζει και το Odin 3.13.1 Patched Version. εγω χρησιμοποιησα το patched γιατι με το 3.13.1 μου εβγαλε error. Απλα το σημειωνω μηπως καποιος εχει error να δοκιμασει την patched version απο εδω https://www.theandroidsoul.com/odin-download/

 

Ο καθένας με οποια version θέλει το κάνει :P

Εμένα μια χαρά μου δουλεύει με όλες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Νομίζω ότι γίνεται να αλλάξεις CSC. Κάπου διάβασα ότι ρόλο παίζει η SIM κατά το φλασάρισμα ΚΑΙ το 1ο boot μετά το φλασάρισμα.

Δηλαδή αν βγάλουμε κάρτα SIM, φλασάρουμε με ODIN και κάνουμε εκκίνηση της συσκευής ΧΩΡΙΣ να βάλουμε SIM μέσα, τότε αλλάζει το CSC.

Μετά αφού ανοίξει τελείως το τηλέφωνο από το φλασάρισμα, μπορούμε να βάλουμε τη SIM.

 

Εγώ έχω άλλη ερώτηση. Η Cosmote έχει απενεργοποιήσει το smart call της Samsung. Ξέρετε αυτό που αναφέρεις spam κλήσεις, έχει την επιλογή "Μέρη" όταν πατήσεις το εικονίδιο του τηλεφώνου κλπ κλπ... Σήμερα βγήκε η επίσημη Greece (EUR) android pie. Αν φλασάρω αυτή θα έχω το wifi call της cosmote ή όχι?

 

Επίσης διάβαζα ότι τον Μάιο η Samsung σε ορισμένες χώρες έδωσε OREO update που είχε ενεργό το default Call Recording (πχ νομίζω Αγγλία η rom BTU) ----- δείτε εδώ τι λέω (

).

Και ρωτώ αν ξέρει κανείς αν υπάρχει κάποια rom σε Android Pie που να το έχει ενεργοποιημένο. Γιατί από ότι διαβάζω καμιά third party εφαρμογή (ACR κλπ) ΔΕΝ θα δουλεύει μετά το update σε Android Pie.

Ευχαριστώ...

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω το κινητο μου στο σερβις για να μου βγαλουν ενα σκουπιδακι κατω απο το τζαμι της καμερας. Αν με το που το παρω ( αυτοι απο εκει το κανουν επαναφορα εργοστασιακων, οποτε θα τα εχω χασει ολα ετσι κι αλλιως ) φλασαρω την ελληνικη με odin που απ οτι καταλαβα ειναι η global και μετα οταν τελειωσω να βαλω την σιμ, δεν θα εχω θεμα, σωστα;
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω το κινητο μου στο σερβις για να μου βγαλουν ενα σκουπιδακι κατω απο το τζαμι της καμερας. Αν με το που το παρω ( αυτοι απο εκει το κανουν επαναφορα εργοστασιακων, οποτε θα τα εχω χασει ολα ετσι κι αλλιως ) φλασαρω την ελληνικη με odin που απ οτι καταλαβα ειναι η global και μετα οταν τελειωσω να βαλω την σιμ, δεν θα εχω θεμα, σωστα;

 

Θεωρώ πως δεν θα έχεις θέμα. Νομίζω ότι όποια rom και να φλασάρεις που είναι στο ίδιο region με την Ελλάδα δεν έχεις θέμα. Οι χώρες που είναι στο ίδιο region με την Ελλάδα αναγράφονται με ψιλά γράμματα στο κουτί στο πίσω κάτω μέρος (πχ EL).

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω το κινητο μου στο σερβις για να μου βγαλουν ενα σκουπιδακι κατω απο το τζαμι της καμερας. Αν με το που το παρω ( αυτοι απο εκει το κανουν επαναφορα εργοστασιακων, οποτε θα τα εχω χασει ολα ετσι κι αλλιως ) φλασαρω την ελληνικη με odin που απ οτι καταλαβα ειναι η global και μετα οταν τελειωσω να βαλω την σιμ, δεν θα εχω θεμα, σωστα;

 

καλημερα, στην μπροστινη καμερα? κατι βλεπω κι εγω που δεν το ειχε πριν. Σου εχει επιπτωση και στις φωτογραφιες ή απλα το βλεπεις? ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση που έχει ξανά απαντηθεί αλλά δε τη βρίσκω!

Περασμένη pie από αρχές 1ης μπετα, μέχρι κ την stable μέσω odin !

Τα security updates θα έρχονται ota, ή από δω κ πέρα πρέπει να τα κατεβάζω όλα εγω χειροκίνητα με odin?

 

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή είσαι eur, eur, eur, dbt όπως εγώ?

Εγώ είμαι έτσι όταν στο γερμανικό τηλέφωνο πριν βάλω την sim πέρασα ota την pie και μετά έκανα factory reset με την sim. Ενημέρωση Ιανουαρίου δεν έχω πάρει

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά η ενημέρωση pie για τα ελληνικά τηλέφωνα ήρθε πακέτο με την ενημέρωση ασφαλείας Ιανουαρίου.

Άρα εμείς που έχουμε pie ήδη σε eur τηλέφωνο δεν θα πάρουμε του Γενάρη διότι δεν κυκλοφορεί με ota σκέτη ενημέρωση ασφαλείας Ιανουαρίου αλλά θα πάρουμε του Φεβρουαρίου.

Αν ξέρει κάποιος ας μας πει.

Αυτό κατάλαβα διαβάζοντας στο xda

Link to comment
Share on other sites

Είμαι EUR/EUR/EUR/XMD

Έχω περασμένο ευρωπαϊκό firmware (αν το λέω σωστά) με τη βοήθεια του @Usualsuspect

Και περασμένη την pie μέσω odin όπως προείπα! Αλλά δεν είδα patch Γενάρη. Μακάρι να ισχύει αυτό που λες

 

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο πέρασμα τις τελευταίας γερμανικής και επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων χωρις σιμ συνέχισε εννοειτε να ειναι ελληνικο .κατέφυγα σε άλλη λύση εβαλα γερμανική σιμ εκανα επαναφορά και ετσι γύρισε γερμανικο. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος. Η τελευταία γερμανικη ειναι ακομα πιο smooth και απροβλημάτιστη.
Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο πέρασμα τις τελευταίας γερμανικής και επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων χωρις σιμ συνέχισε εννοειτε να ειναι ελληνικο .κατέφυγα σε άλλη λύση εβαλα γερμανική σιμ εκανα επαναφορά και ετσι γύρισε γερμανικο. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος. Η τελευταία γερμανικη ειναι ακομα πιο smooth και απροβλημάτιστη.

 

Ε ναι. Το έχω γράψει στον οδηγό αυτό με την σιμ και την επαναφορά.

Τι τα ξανα γράφετε; :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι. Το έχω γράψει στον οδηγό αυτό με την σιμ και την επαναφορά.

Τι τα ξανα γράφετε; :lol:

 

Ειχα πόνο γιαυτο:)

Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα το firmware Αλλά δεν είχα επιλέξει το Binary Nature. Είναι πρόβλημα αυτό για το flashing ?

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τωρα πλεον με την επισημη για Ελλαδα, τι ακριβως να επιλεξουμε στο Samfirm? δεν ξερω τι να πατησω για να φλασαρω την ελληνικη και αν γινεται να φυγει αυτο το VGR/VGR/VGR/VGR επιτελους.

 

edit: Το βρηκα, ειναι EUR τελικα και το βρηκα εδω >> https://www.hardreset.info/devices/samsung/samsung-galaxy-note8/faq/tips-tricks/check-out-available-countries-carrier/

Edited by ri3per
Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω την εβαλα με το odin αλλα ενω στο samfirm εβαλα SM-G965F και region EUR, οταν τελειωσε και πηγα να δω τι γινεται στο about phone , στο service provider sw γράφει XEU/XEU/XEU/VGR. Κανονικα δεν θα επρεπε να ειναι ολα EUR εκτος απο το τελευταιο;
Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω την εβαλα με το odin αλλα ενω στο samfirm εβαλα SM-G965F και region EUR, οταν τελειωσε και πηγα να δω τι γινεται στο about phone , στο service provider sw γράφει XEU/XEU/XEU/VGR. Κανονικα δεν θα επρεπε να ειναι ολα EUR εκτος απο το τελευταιο;

 

Βρίσκεσαι στην Αγγλία; Αν ναι, καλά είναι.

Αν βρίσκεσαι Ελλάδα όμως με Ελληνική sim, κάνε ένα factory reset για να γυρίσουν όλα σε EUR (εκτός του τελευταίου)

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω την εβαλα με το odin αλλα ενω στο samfirm εβαλα SM-G965F και region EUR, οταν τελειωσε και πηγα να δω τι γινεται στο about phone , στο service provider sw γράφει XEU/XEU/XEU/VGR. Κανονικα δεν θα επρεπε να ειναι ολα EUR εκτος απο το τελευταιο;
Την ίδια ακριβώς διαδικασία ακολούθησα και εγώ.

Όμως αφού έκανα το φλασάρισμα, μου έβγαλε EUR/EUR/XEU/VGR.

Έκανα επαναφορά εργοστασιακών όπως πρότεινε ο Usualsuspect, αλλά δεν έγινε καμμία αλλαγή.

Παρόλα αυτά δεν αντιμετωπίζω κάποιου είδους πρόβλημα.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

"Ταν ή επί τας"
Link to comment
Share on other sites

Την ίδια ακριβώς διαδικασία ακολούθησα και εγώ.

Όμως αφού έκανα το φλασάρισμα, μου έβγαλε EUR/EUR/XEU/VGR.

Έκανα επαναφορά εργοστασιακών όπως πρότεινε ο Usualsuspect, αλλά δεν έγινε καμμία αλλαγή.

Παρόλα αυτά δεν αντιμετωπίζω κάποιου είδους πρόβλημα.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μήπως έβαλες το home csc για να κρατήσεις τις εφαρμογές σου;

Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν εβαλα home csc. αν γίνεται να μου πείτε αν πρέπει να αφησω την sim μέσα η οχι για να σας πω τα τελικά συμπεράσματα όταν τελειώσω με το factory reset και τι δείχνει πλέον το sw
Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν εβαλα home csc. αν γίνεται να μου πείτε αν πρέπει να αφησω την sim μέσα η οχι για να σας πω τα τελικά συμπεράσματα όταν τελειώσω με το factory reset και τι δείχνει πλέον το sw

 

Πέρασες την EUR με το CSC (Όχι το HOME) δηλαδή και την Ελληνική sim μέσα και δεν σου έβγαλε EUR/EUR/EUR;

Link to comment
Share on other sites

Ειχα βγαλει την sim οταν φλασαρα την rom με την ελπιδα να χαθει και το τελευταιο VGR.

Ξεμεινα μαλλον με το τελευταιο να ειναι σε VGR.

Να την αφησω την sim τωρα και να κανω factory reset?

Link to comment
Share on other sites

Ειχα βγαλει την sim οταν φλασαρα την rom με την ελπιδα να χαθει και το τελευταιο VGR.

Ξεμεινα μαλλον με το τελευταιο να ειναι σε VGR.

Να την αφησω την sim τωρα και να κανω factory reset?

 

Το τελευταίο VGR δεν αλλάζει έτσι και δεν υπάρχει πρόβλημα.

Αν είναι EUR/EUR/EUR/VGR είσαι κομπλέ. Δεν χρειάζεται κάτι άλλο.

Το τελευταίο είναι η χώρα που προοριζόταν η συσκευή.

Για να γίνουν και τα 3 EUR πρέπει να φλασάρεις την rom με το csc όπως σου είπα και όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην μπερδευτουμε, θα σου πω ακριβως τι εκανα.. Εβγαλα την sim, εκανα factory reset, φλασαρα με CSC ( οχι HOME CSC ) και οταν τελειωσε, ανοιξε το κινητο και ηταν XEU/XEU/XEU/VGR..

 

Για να γινουν ολα τωρα EUR εκτος του τελευταιου, πρεπει να κανω factory reset με την sim μεσα?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S9/S9 Plus] Οδηγός για ROM μέσω SAMFIRM και Flash με Odin

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...