Jump to content

[S9/S9 Plus] Οδηγός για ROM μέσω SAMFIRM και Flash με Odin


UsualSuspect
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα γράφω εδώ μια και καλή επειδή υπάρχουν διαρκώς άτομα που ρωτάνε τα ίδια και τα ίδια ενώ τα απαντάμε ανα 2 nanoseconds και βαριούνται να διαβάσουν.

 

1) ΔΕΝ χάνεται η εγγύηση όταν φλασάρεις rom με odin.

2)Όποια rom και να περάσετε, δεν χάνεται το Volte ούτε αλλάζει το CSC εκτός αν βάλετε πχ κάποια sim άλλης χώρας και κάνετε factory reset και πάρει το csc απ την χώρα προέλευσης της sim.

Άρα όποιας χώρας και να περάσετε, πάλι με αυτό που είχατε θα καταλήξετε.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

 

Για αρχή κατεβάζουμε το SamFirm_v0.3.6.zip από δω: https://forum.xda-developers.com/galaxy-tab-s/general/tool-samfirm-samsung-firmware-t2988647

 

Γράφουμε πάνω τον αριθμό μοντέλου της συσκευής μας και πατάμε download ώστε να ξεκινήσει να κατεβάζει την ROM.

http://prntscr.com/m5eqmv (Screenshot)

Μέσα στο zip με την rom που θα κατέβει, έχει 5 αρχεία. BL - AP - CP - HOME CSC - CSC.

 

Το HOME CSC το βάζουμε σε περίπτωση ΠΟΥ ΔΕΝ θέλουμε να σβηστεί τίποτα τη συσκευή μας και το CSC το βάζουμε όταν θέλουμε να κάνει full wipe (προτείνεται για μεγάλη αναβάθμιση όπως πχ από Oreo σε Pie)

 

Για το απλό S9 γράφουμε SM-G960F

Για το S9 Plus γράφουμε SM-G965F

 

Το samfirm κατεβάζει με full speed και δεν χρειάζεται να πληρώσεις όπως στο sammobile που πολλοί συνεχίζετε και πληρώνετε και δεν ξέρω τον λόγο.

ΥΓ. ΔΕΝ είναι official site της Samsung το Sammobile όπως πολλοί νομίζετε αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία.

 

Συνεχίζουμε.

 

Αφού κατεβάσουμε την rom μας, κατεβάζουμε το odin από εδώ https://odindownload.com/ την έκδοση 3.13.1 συγκεκριμένα, όχι άλλη.

 

Εδώ έχει οδηγίες για το πως θα το χρησιμοποιήσετε και αυτό ήταν.

Edited by UsualSuspect
Αλλαγή youtube video με ένα πιο κατατοπιστικό.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 65
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ευρώπη , EUR

Εβαλα στο πλαίσιο REGION :EUR και το (check update του SamFirm) μου δίνει ERROR:please specify a region, με επιλογή Auto

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα στο πλαίσιο REGION :EUR και το (check update του SamFirm) μου δίνει ERROR:please specify a region, με επιλογή Auto

 

Ναι έτσι δεν πρόκειται να σου βγάλει τίποτε,

 

αν θέλεις την pie κάνεις τα εξής :

 

Model : SM-G965F -->Region ΧΕΗ --> Μanual --> PDA G965FXXU2CRLO --> CSC G965FOXM2CRLO --> Phone G965FXXU2CRLI --> Binary check --> check update

και θα σου βγάλει αποτέλεσμα Download file : SM-G965F_1_20190104075314_l5pxsw5wgz_fac.zip.enc4 , για να το κατεβάσεις.

 

-Το region EUR , το βάζεις αν θέλεις την τελευταία επίσημη για την Ελλάδα, που είναι ακόμα σε oreo.

Edited by lakgav2
Link to comment
Share on other sites

τι region ειναι καλυτερο να βαλω;

 

Τα ίδια είναι όλα.

Τώρα θα βάλεις το Ουγγρικό όμως που έχει το patch Ιανουαρίου.

 

http://prntscr.com/m5lerw όπως το έχω εδώ.

 

Έχεις το plus εσύ, άρα θα βάλεις

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ παρα πολύ για την βοήθεια σου φίλε μου!!! Έλεγα Ν μην το βάλω με την οντιν γιατί δεν ήμουν σίγουρος... Με την πολύτιμη βοήθεια σου εδώ μέσα φλασαρα πριν λίγο την ουγγρική και δεν έχω το παραμικρό προβλημα! Να είσαι καλά!!!

Βαρέθηκα να περιμένω την οτα... Καλά κρασιά...

Να είσαι καλά που βοηθάς!!!

Pocophone F3 5G
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ παρα πολύ για την βοήθεια σου φίλε μου!!! Έλεγα Ν μην το βάλω με την οντιν γιατί δεν ήμουν σίγουρος... Με την πολύτιμη βοήθεια σου εδώ μέσα φλασαρα πριν λίγο την ουγγρική και δεν έχω το παραμικρό προβλημα! Να είσαι καλά!!!

Βαρέθηκα να περιμένω την οτα... Καλά κρασιά...

Να είσαι καλά που βοηθάς!!!

 

Να σαι καλά φίλε μου.

Το έκανες με το home csc η με το άλλο;

Στο phone info - software information - service provider SW. τι σου γράφει;

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια είναι όλα.

Τώρα θα βάλεις το Ουγγρικό όμως που έχει το patch Ιανουαρίου.

 

http://prntscr.com/m5lerw όπως το έχω εδώ.

 

Έχεις το plus εσύ, άρα θα βάλεις

 

σευαχαριστω πολυ φιλε μου.

και φυσικα ευχαριστω πολυ και το παιδι που εγραψε τον οδηγο.

adok13
Link to comment
Share on other sites

σευαχαριστω πολυ φιλε μου.

και φυσικα ευχαριστω πολυ και το παιδι που εγραψε τον οδηγο.

 

Το ίδιο παιδί είμαι :p

Να σαι καλά

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλά φίλε μου.

Το έκανες με το home csc η με το άλλο;

Στο phone info - software information - service provider SW. τι σου γράφει;

 

Τικάρισμα το home csc για ν τα κρατήσω όλα που είχα στο κινητό μου. SERVICE PROVIDER Εμεινε ως ειχε.. Δηλαδή 4 Euro... Όλα τέλεια!!!!

Pocophone F3 5G
Link to comment
Share on other sites

Τικάρισμα το home csc για ν τα κρατήσω όλα που είχα στο κινητό μου. SERVICE PROVIDER Εμεινε ως ειχε.. Δηλαδή 4 Euro... Όλα τέλεια!!!!

 

Μια χαρά!!

Link to comment
Share on other sites

Μια σημείωση μονο.

Στην Hungary rom που θα κατεβάστε μέσω samfirm. περιέχει τα 5 αρχεία που πρέπει να βάλετε στο odin. ενώ το βιντεάκι YT δείχνει μόνο ένα.

 

Μπράβο και απο εμένα για την ιδέα του οδηγού, και μην κάθεστε. βάλτε την 9,0 απο τώρα. Είναι απλή διαδικασία και το κινητό γινεται πολύ πιο smooth και όμορφο.

Link to comment
Share on other sites

Μια σημείωση μονο.

Στην Hungary rom που θα κατεβάστε μέσω samfirm. περιέχει τα 5 αρχεία που πρέπει να βάλετε στο odin. ενώ το βιντεάκι YT δείχνει μόνο ένα.

 

Μπράβο και απο εμένα για την ιδέα του οδηγού, και μην κάθεστε. βάλτε την 9,0 απο τώρα. Είναι απλή διαδικασία και το κινητό γινεται πολύ πιο smooth και όμορφο.

 

Έβαλα διαφορετικό βιντεάκι που δείχνει και πως λειτουργεί το samfirm μαζί.

Link to comment
Share on other sites

εμένα στο s9+ στο service provider sw γράφει VGR/VGR/VGR/VGR, αυτό αλλάζει με κάποιο τρόπο; θέλω να βάλω κι εγώ την pie αλλά δεν ξέρω τι παίζει με αυτό το sw
Link to comment
Share on other sites

εμένα στο s9+ στο service provider sw γράφει VGR/VGR/VGR/VGR, αυτό αλλάζει με κάποιο τρόπο; θέλω να βάλω κι εγώ την pie αλλά δεν ξέρω τι παίζει με αυτό το sw

 

Γιατί να σε χαλάει αυτό κάπου?

κατεβάζεις μέσω samfirm της hungary που έχει και τα τελευταία updates σε σχέση με τις άλλες android 9.0 και το περνάς μεσω odin. Θεωρητικά εφόσον το περνάς με clean installation δε παίζει ρόλο το τρέχων service provider sw.

Link to comment
Share on other sites

δεν με χαλάει πουθενά, απλά επειδή δεν έχω εμπειρία σε φλασαρισμα, είπα να ρωτήσω πριν το κάνω. ελπίζω να τα καταφέρω γιατί είναι να το πάω αύριο στο service γιατί βρήκα χνουδι κάτω από το τζάμι της κάμερας
Link to comment
Share on other sites

τα τρια τελευταια δεν αλλαζουν.απο οτι βλεπω προοριζοταν για χωρα vodafone GR.αλλα μπορεις να δικiμασεις με το csc και οχι το home csc μηπως και αλλαξει! Edited by ernesto1983
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

δεν με χαλάει πουθενά, απλά επειδή δεν έχω εμπειρία σε φλασαρισμα, είπα να ρωτήσω πριν το κάνω. ελπίζω να τα καταφέρω γιατί είναι να το πάω αύριο στο service γιατί βρήκα χνουδι κάτω από το τζάμι της κάμερας

 

Μη το περάσεις καν.

Τράβα πρώτα στο service να σου βγάλουν το χνούδι (λίγα λεπτά θα τους πάρει) και μετά όταν πας σπίτι με το καλό, κάνε ένα clean install με την Pie και θα σου γίνει EUR/EUR/EUR/VGR

Link to comment
Share on other sites

Εχω περάσει με odin την 9 γερμανικη ενω ειχα ουγγρική 8. Μετα απο επανεκκίνηση εκεινη την ωρα εγινε ελληνικο λογο sim .εδω και 20 μερες κανενα προβλημα απλος με τρώει να το κανω γερμανικό για πιο γρηγορα update .αν ξαναπερασω με odin την γερμανικη αλλα με home csc θα γυρίσει γερμανικο η οχι .το εχει δοκιμασει κανεις ; ...απλος εχω λιγο χρονο τωρα να ψαχτω γιαυτο ρωταω οχι οτι εχω καποιο θεμα :)
Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

Εχω περάσει με odin την 9 γερμανικη ενω ειχα ουγγρική 8. Μετα απο επανεκκίνηση εκεινη την ωρα εγινε ελληνικο λογο sim .εδω και 20 μερες κανενα προβλημα απλος με τρώει να το κανω γερμανικό για πιο γρηγορα update .αν ξαναπερασω με odin την γερμανικη αλλα με home csc θα γυρίσει γερμανικο η οχι .το εχει δοκιμασει κανεις ; ...απλος εχω λιγο χρονο τωρα να ψαχτω γιαυτο ρωταω οχι οτι εχω καποιο θεμα :)

 

Ενδιαφέρον. Γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν γινεται ετσι .για να γινει ομως νομιζω θελει ξανα στήσιμο απο την αρχη δηλαδη.θελει να βαλεις csc οχι ομως το home και να βγάλεις την sim .
Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S9/S9 Plus] Οδηγός για ROM μέσω SAMFIRM και Flash με Odin

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...