Jump to content

Redmi Note 7


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

2 ώρες πριν, freemind11 said:

πάντως μίλησα με φίλο μου που είναι στην Cosmote και έχει σπουδάσει κιόλας κινητή τηλεφωνία (μεταπτυχιακό δηλ) και μου έλεγε ότι δεν υπάρχει κανένας λόγος ένας απλός χρήστης να έχει 5g

όχι ότι χάνει κάτι φυσικά, αλλά είτε 4g είτε 5g δεν έχει διαφορά

δεν είναι δηλ λόγος για να απορρίψεις συσκευή λόγο 4g

Το 5G δεν έχει καμία σχέση με το 4G και γενικότερα την τεχνολογία που ξέραμε μέχρι τώρα. Είναι το μέλλον στην κινητή τηλεφωνία. Ταχύτητες αστραπή και υπηρεσίες που έρχονται δεν έχουν καμία σχέση με όσα ξέραμε. Για μένα εάν είναι να αγοράσει κάποιος νέο κινητό καλό θα είναι να είναι 5G. Τώρα αν είσαι απλός χρήστης αρκεί προς το παρόν το 4G αν είναι να δώσεις λίγα χρήματα για ένα κινητό. Αν είναι να σκάσεις 200 και πάνω κοιτάς για 5G κινητό αποκλειστικά. 

Link to comment
Share on other sites

Για πείτε λοιπόν μερικές προτάσεις για αντικατάσταση του Redminote 7 περίπου στο 200άρι αν γίνεται πραγματικά double sim και εννοείται με NFC αν και μάλλον όλα διαθέτουν NFC. 

Και την ίδια εννοείται αξιοπρεπή ή καλύτερη  φωτογραφική.

Link to comment
Share on other sites

On 6/8/2022 at 11:34 ΠΜ, Vox said:

Για πείτε λοιπόν μερικές προτάσεις για αντικατάσταση του Redminote 7 περίπου στο 200άρι αν γίνεται πραγματικά double sim και εννοείται με NFC αν και μάλλον όλα διαθέτουν NFC. 

Και την ίδια εννοείται αξιοπρεπή ή καλύτερη  φωτογραφική.

Realme 8 5G Supersonic με 160 ευρώ και τα έχει όλα. Και 5G!  https://www.skroutz.gr/s/28888316/Realme-8-5G-Dual-SIM-4GB-64GB-Supersonic-Black.html?from=comparison_table#description

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, imaginos said:

Realme 8 5G Supersonic με 160 ευρώ και τα έχει όλα. Και 5G!  https://www.skroutz.gr/s/28888316/Realme-8-5G-Dual-SIM-4GB-64GB-Supersonic-Black.html?from=comparison_table#description

Αν πάει σε realme 8 καλύτερα το 4g που είναι πολύ ανώτερο σε όλα και εννοείτε όχι 4 ραμ πλέον.

https://www.e-click.gr/phones/kinita-tilefona/kinita-smartphones/realme-8-dual-sim-8gb-128gb-punk-black/?ref=bestprice.gr

με λιγο πάνω από 200 πάει εδώ με 8 ραμ

σε χιαομι υπάρχει και αυτο

https://www.bestprice.gr/item/2157280988/xiaomi-redmi-note-11-nfc-6gb-128gb.html

Edited by chios

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Η μη ύπαρξη 5g είναι αποτρεπτικος παράγοντας. 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Είναι τι θέλει ο καθένας, για μένα είναι παντελώς άχρηστη, με το 4g μια χαρά στέλνω μηνύματα Viber, messenger email, τώρα αν το 5g τα στέλνει καλύτερα δεν το ξέρω.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

εγώ παρήγγειλα χθες το Redmi Note 10 pro 

σε αυτά τα χρήματα νομίζω είναι το καλύτερο

 

το μόνο που ξέχασα είναι ότι πλέον όλα τα κινητά δεν έχουν την ηχογράφηση (λόγο νομοθεσίας νομίζω) 😞

μαλακία γιατί με βόλευε πάρα πολύ

υπάρχει καμία καλή εφαρμογή που να το κάνει; 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, freemind11 said:

εγώ παρήγγειλα χθες το Redmi Note 10 pro 

σε αυτά τα χρήματα νομίζω είναι το καλύτερο

 

το μόνο που ξέχασα είναι ότι πλέον όλα τα κινητά δεν έχουν την ηχογράφηση (λόγο νομοθεσίας νομίζω) 😞

μαλακία γιατί με βόλευε πάρα πολύ

υπάρχει καμία καλή εφαρμογή που να το κάνει; 

Εφαρμογή ηχογράφησης που να λειτουργεί στην πράξη δεν έχω βρει όσο και να έχω ψάξει. Καμία δε λειτουργούσε και μου είναι απαραίτητη η ηχογράφηση στη δουλειά μου γιατί είμαι σε κίνηση και δεν θέλω να κρατώ σημειώσεις. .Ευτυχώς έχω καβάντζα ένα δεύτερο ολοκαίνουργο Redmi Note 7 και άμα μου τα παίξει αυτό που έχω τώρα, θα συνεχίσω με εκείνο μέχρι τον αιώνα τον άπαντα.

Edited by imaginos
Link to comment
Share on other sites

Η ηχογράφηση, κλείδωσε από την google.

Noμιζω ότι τα κινητά, με Xiaomi dialer, δουλεύει.

Δεν ξέρω με root, αν θα δουλεύει, αλλά δεν θα δουλεύει google pay.

Στις προηγούμενες σελίδες, έγραψαν για αυτό το θέμα.!!!!!!!!!!

Έξυπνο να υπάρχει 2ο Redmi, για ρεζέρβα, είναι πολλοί που είναι στην κίνηση κλπ

Link to comment
Share on other sites

On 10/8/2022 at 10:06 ΠΜ, freemind11 said:

εγώ παρήγγειλα χθες το Redmi Note 10 pro 

σε αυτά τα χρήματα νομίζω είναι το καλύτερο

 

το μόνο που ξέχασα είναι ότι πλέον όλα τα κινητά δεν έχουν την ηχογράφηση (λόγο νομοθεσίας νομίζω) 😞

μαλακία γιατί με βόλευε πάρα πολύ

υπάρχει καμία καλή εφαρμογή που να το κάνει; 

Για ηχογράφηση κλήσεων πρέπει να φύγεις από Xiaomi και να πας σε Samsung. 

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

On 11/8/2022 at 2:14 ΜΜ, freemind11 said:

έχει η Samsung?

 

παρήγγειλα το Redmi Note 10 όμως 

Ναι έχει. Από μια φίλη μου το είδα σε ένα s20+. Αφού το παρήγγειλες κράτα το. Σίγουρα καλύτερο από το Note 7 θα είναι. 

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Έχει βρει τρόπο κανείς να χρησιμοποιήσει MirrorLink στο RN7? Άλλαξα αυτοκίνητο και παίζω με τα καλούδια. Θέλω να αποφύγω όσο γίνεται το (άθλιο, προς το παρόν) AndroidAuto. Όσο δοκιμάζω, βγαίνει μήνυμα (στο αυτοκίνητο) ότι δεν ήταν εφικτή η σύνδεση.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.
Έχει βρει τρόπο κανείς να χρησιμοποιήσει MirrorLink στο RN7? Άλλαξα αυτοκίνητο και παίζω με τα καλούδια. Θέλω να αποφύγω όσο γίνεται το (άθλιο, προς το παρόν) AndroidAuto. Όσο δοκιμάζω, βγαίνει μήνυμα (στο αυτοκίνητο) ότι δεν ήταν εφικτή η σύνδεση.
Ευχαριστώ.
Το καινούριο android auto είναι χωρίς καλωδια
Link to comment
Share on other sites

On 20/8/2022 at 5:46 ΠΜ, takpanos said:
On 19/8/2022 at 9:49 ΜΜ, Dekaohtoura said:
Καλησπέρα.
Έχει βρει τρόπο κανείς να χρησιμοποιήσει MirrorLink στο RN7? Άλλαξα αυτοκίνητο και παίζω με τα καλούδια. Θέλω να αποφύγω όσο γίνεται το (άθλιο, προς το παρόν) AndroidAuto. Όσο δοκιμάζω, βγαίνει μήνυμα (στο αυτοκίνητο) ότι δεν ήταν εφικτή η σύνδεση.
Ευχαριστώ.

Το καινούριο android auto είναι χωρίς καλωδια

Καλούδια βρε, όχι καλώδια 😄

Το θέμα μου είναι ότι η πλοήγηση μέσω google είναι για γέλια και κλάματα μαζί, θα ήθελα να χρησιμοποιήσω άλλη εφαρμογή που έχω στη συσκευή, αλλά δυστυχώς αν δεν βρω τρόπο για cast, δουλειά δεν θα γίνει.

Επιπλέον, οι κατασκευαστές αυτοκινήτων θεωρούν την ασύρματη σύνδεση "premium" χαρακτηριστικό, στο full-extra πακέτο εξοπλισμού συνήθως (πάλι καλά που βάζουν το ΒΤ...που κάνει όλη τη δουλειά κιόλας, ουσιαστικά).

edit: Κλασσική περίπτωση RTFM!

Έβγαλα άκρη με τη λειτουργία του Android Auto (δεν το είχα πιάσει ποτέ μέχρι τώρα), οπότε λύθηκε και το θέμα μου (πάντα ενσύρματα).

 

Edited by Dekaohtoura
Link to comment
Share on other sites

Καλούδια βρε, όχι καλώδια
Το θέμα μου είναι ότι η πλοήγηση μέσω google είναι για γέλια και κλάματα μαζί, θα ήθελα να χρησιμοποιήσω άλλη εφαρμογή που έχω στη συσκευή, αλλά δυστυχώς αν δεν βρω τρόπο για cast, δουλειά δεν θα γίνει.
Επιπλέον, οι κατασκευαστές αυτοκινήτων θεωρούν την ασύρματη σύνδεση "premium" χαρακτηριστικό, στο full-extra πακέτο εξοπλισμού συνήθως (πάλι καλά που βάζουν το ΒΤ...που κάνει όλη τη δουλειά κιόλας, ουσιαστικά).
edit: Κλασσική περίπτωση RTFM!
Έβγαλα άκρη με τη λειτουργία του Android Auto (δεν το είχα πιάσει ποτέ μέχρι τώρα), οπότε λύθηκε και το θέμα μου (πάντα ενσύρματα).
 
Χαχα
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα.Αγορασε ο αδερφος μου καινουργιο κινητο,και δεν μπορει να κανει μεταφορα αρχειων και εφαρμογων απο το redmi note 7 στο καινουργιο.Το κινητο ειναι το huawei nova 9 se.Του ζηταει μεταφορα μεσω wifi direct.Το redmi εχει wifi direct?Ενω ειναι το απλο wifi ανοιχτο και στις 2συσκευες,και επιλεγει μεταφορα αρχειων μεσω wifi direct στο huawei κλεινει το wifi.Θελω να ρωτησω το wifi direct τι διαφορα εχει με το wifi και πρεπει να ειναι ανοιχτο και στις 2 συσκευες για να γινει η συνδεση?Please,αν ξερει καποιος φιλος ας απαντησει.Ευχαριστω εκ των προτερων.

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κατά πάσα πιθανότητα φταίει το ότι το nova δεν έχει Google.

Πως και επέλεξε να πάρει αυτό το άθλιο τηλέφωνο;

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε εχω ακουσει οτι κατεβαζεις μια εφαρμογη για να μπορεις μετα να κατεβασεις το google,χαρτες,gmail.Μηπως ξερεις ποια ειναι αυτη?Ευχαριστω.

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου, κινητό χωρίς Google services δεν θα αγόραζα ποτέ.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, Xrixal said:

Καλησπερα.Αγορασε ο αδερφος μου καινουργιο κινητο,και δεν μπορει να κανει μεταφορα αρχειων και εφαρμογων απο το redmi note 7 στο καινουργιο.Το κινητο ειναι το huawei nova 9 se.Του ζηταει μεταφορα μεσω wifi direct.Το redmi εχει wifi direct?Ενω ειναι το απλο wifi ανοιχτο και στις 2συσκευες,και επιλεγει μεταφορα αρχειων μεσω wifi direct στο huawei κλεινει το wifi.Θελω να ρωτησω το wifi direct τι διαφορα εχει με το wifi και πρεπει να ειναι ανοιχτο και στις 2 συσκευες για να γινει η συνδεση?Please,αν ξερει καποιος φιλος ας απαντησει.Ευχαριστω εκ των προτερων.

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

το wifi direct είναι τελείως διαφορετικό πρωτόκολλο και είναι λογικό να κλείνει το WiFi  όταν γυρνάς σε αυτό. Φυσικά και η άλλη συσκευή πρέπει να είναι σε αντίστοιχο mode (όπως π.χ και με το Bluetooth)

πιο εύκολο είναι να χρησιμοποιήσετε μια εφαρμογή που δουλεύει με WiFi direct, υπάρχουν δεκάδες όπως π.χ το shareme,  που το redmi έχει σίγουρα και προεγκατεστημένο. Επιλέγεις αποστολή στο ένα, λήψη στο άλλο, και μεταφέρεις εύκολα τα πάντα.

τα Google services  καμία σχέση δεν έχουν με τα παραπάνω 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα παιδια.

Ολη την μερα σημερα το κινητο κανει συνεχεια επανεκκινησεις!Ξερει κανεις τι φταιει?

Μου εσπασε τα νευρα...

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.
Ολη την μερα σημερα το κινητο κανει συνεχεια επανεκκινησεις!Ξερει κανεις τι φταιει?
Μου εσπασε τα νευρα...
 
Πρώτα δες το κουμπί του power μήπως "κόλλησε".
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχει μερικές μέρες που παρατηρώ ότι κάνει πολύ περισσότερο χρόνο να πάει από το 10% στο 100% η μπαταρία.
Αρχίζει να με εγκαταλείπει; Μπορώ να κάνω κάτι πέρα από αλλαγή;

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...