Jump to content

Redmi Note 7


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τώρα στα τελευταία του (να βγει το καλοκαίρι με αλάτια, ζέστες, άμμο κλπ και θα αλλαχτεί), μου κάνει κόλπα.

Εδώ και μήνες έχει λυσσάξει να βάλω το καρουζέλ για ταπετσαρία κλπ...κατάφερα να το αποφύγω, μέχρι προχτές που αφηρημένος το ενεργοποίησα κατά λάθος.

Ε, το μαμίδι έχει μείνει εκεί, μπαστακώθηκε.

Το απενεργοποιώ από τις ρυθμίσεις, τίποτα...συνεχίζει κανονικά. Μπαίνω στις εφαρμογέ και κάνω αναγκαστική διακοπή κλπ, απλά σταμάτησε η ανανέωση.

Προσπαθώ να να βάλω τώρα την παλιά μου ταπετσαρία για οθόνη κλειδώματος (μέσω MS Launcher), εκεί..τίποτα...έχει κολλήσει σε μια (ωραία, ευτυχώς) εικόνα και δεν την εμφανίζει. Στην αρχική οθόνη, όλα καλά.

Έχουμε κάποια ιδέα? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

On 26/6/2022 at 1:05 ΜΜ, Dekaohtoura said:

Τώρα στα τελευταία του (να βγει το καλοκαίρι με αλάτια, ζέστες, άμμο κλπ και θα αλλαχτεί), μου κάνει κόλπα.

Εδώ και μήνες έχει λυσσάξει να βάλω το καρουζέλ για ταπετσαρία κλπ...κατάφερα να το αποφύγω, μέχρι προχτές που αφηρημένος το ενεργοποίησα κατά λάθος.

Ε, το μαμίδι έχει μείνει εκεί, μπαστακώθηκε.

Το απενεργοποιώ από τις ρυθμίσεις, τίποτα...συνεχίζει κανονικά. Μπαίνω στις εφαρμογέ και κάνω αναγκαστική διακοπή κλπ, απλά σταμάτησε η ανανέωση.

Προσπαθώ να να βάλω τώρα την παλιά μου ταπετσαρία για οθόνη κλειδώματος (μέσω MS Launcher), εκεί..τίποτα...έχει κολλήσει σε μια (ωραία, ευτυχώς) εικόνα και δεν την εμφανίζει. Στην αρχική οθόνη, όλα καλά.

Έχουμε κάποια ιδέα? Ευχαριστώ.

αν χρησιμοποιείς άλλον Launcher, γύρνα στον μανίσιο και ξαναδοκίμασε

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, xnikos said:

αν χρησιμοποιείς άλλον Launcher, γύρνα στον μανίσιο και ξαναδοκίμασε

To είχα κάνει κι αυτό, αλλά όχι ολοκληρωμένα. Ήθελε επανεκκίνηση στο ενδιάμεσο για να ξεκολλήσει, κι εγώ το πήγαινα τεμπέλικα (on the fly).

Οκ, μια χαρά τώρα.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα ότι, για 15-20 μέρες, δεν μου έρχονται πλέον ενημερώσεις για τις εφαρμογές που έχω στο κινητό και δεν μπορώ να βρω την αιτία, ενώ πριν είχα ενημερώσεις σχεδόν κάθε μέρα.

Τι μπορεί να συμβαίνει;

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, makap said:

Παρατήρησα ότι, για 15-20 μέρες, δεν μου έρχονται πλέον ενημερώσεις για τις εφαρμογές που έχω στο κινητό και δεν μπορώ να βρω την αιτία, ενώ πριν είχα ενημερώσεις σχεδόν κάθε μέρα.

Τι μπορεί να συμβαίνει;

έκανες μια διαγραφή δεδομένων του Play store και του Google services?

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, xnikos said:

έκανες μια διαγραφή δεδομένων του Play store και του Google services?

Προσπάθησα να βρω αυτά τα δύο, χωρίς αποτέλεσμα.

Μπορείς να με οδηγήσεις;

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα να βρω αυτά τα δύο, χωρίς αποτέλεσμα.
Μπορείς να με οδηγήσεις;
Πήγαινε στις ρυθμίσεις της συσκευής, μετά στις εφαρμογές και στην αναζήτηση πληκτρολογησε τις εφαρμογές που θέλεις.
Link to comment
Share on other sites

Διέγραψα τα δεδομένα στις εφαρμογές αυτές αλλά δεν ήρθε καμία ενημέρωση, μέχρι τώρα, εκτός από τις ενημερώσεις συστήματος που δεν έπαψαν να έρχονται κανονικά.

Επίσης, δεν συνδέεται με τη 2η sim που έχω data, ενώ την έχω ορίσει.

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, makap said:

Διέγραψα τα δεδομένα στις εφαρμογές αυτές αλλά δεν ήρθε καμία ενημέρωση, μέχρι τώρα, εκτός από τις ενημερώσεις συστήματος που δεν έπαψαν να έρχονται κανονικά.

Επίσης, δεν συνδέεται με τη 2η sim που έχω data, ενώ την έχω ορίσει.

τι εννοείς "ενημερώσεις συστήματος"?εννοείς τις εφαρμογές συστήματος που ενημερώνονται μέσω Play? για αυτές έρχεται ενημέρωση αλλά όχι για αυτές που έβαλες εσύ?

ενημερώσεις συστήματος έχουν σταματήσει για το RN7 εδώ και καιρό...

ο λογαριασμός σου της Google φαίνεται στο Play?

τι εννοείς δεν συνδέεται με την SIM? δεν την βλέπει καθόλου, ή δεν παίρνει δεδομένα?

τελευταία λύση φυσικά ένα reset 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα εννοεί ενημερώσεις συστήματος. 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, xnikos said:

τι εννοείς "ενημερώσεις συστήματος"?εννοείς τις εφαρμογές συστήματος που ενημερώνονται μέσω Play? για αυτές έρχεται ενημέρωση αλλά όχι για αυτές που έβαλες εσύ?

ενημερώσεις συστήματος έχουν σταματήσει για το RN7 εδώ και καιρό...

ο λογαριασμός σου της Google φαίνεται στο Play?

τι εννοείς δεν συνδέεται με την SIM? δεν την βλέπει καθόλου, ή δεν παίρνει δεδομένα?

τελευταία λύση φυσικά ένα reset 

 

 

Είχα γράψει και άλλο μήνυμα σήμερα το μεσημέρι και δεν το βλέπω εδώ, που σημαίνει ότι, μάλλον, δεν το έστειλα ή κάτι άλλο.

1. Ενημερώσεις συστήματος συνεχίζω να δέχομαι και χθες είχα κατεβάσει 2.

2. Δεν έρχονται οι ενημερώσεις των (πολλών) εφαρμογών που έχω είτε αγοράσει είτε είναι δωρεάν (Google, Tapatalk, Sygic και πολλές άλλες.

3. Χθες έκανα επανεκκίνηση και επανήλθε η σύνδεση της 2ης κάρτας με τα data που έχω σ' αυτήν.

4. Σήμερα έκανα πάλι επανεκκίνηση και ανοίγοντας το Play Store έβγαλε ειδοποίηση για 5 ενημερώσεις εφαρμογών (Google, Tapatalk, και 3 άλλες.

5. Ο λογαριασμός Google φαίνεται στο Play και από εκεί πάτησα το Προσφορές και ειδοποιήσεις και κατέβασα τις 5. Στο παρελθόν ερχόταν ειδοποίηση στις γενικές ειδοποιήσεις (σύρσιμο από πάνω αριστερά).

Link to comment
Share on other sites

Επειδή σε κάποια πράγματα είμαι λίγο άσχετος. Το κινητό θα το παροπλίσω γιατί θα αγοράσω άλλο ίσως της ίδιας μάρκας. Κάποιες εφαρμογές αρχίζουν και κολλάνε πχ facebook, explorer. Δεν είναι ενοχλητικό αλλά νομίζω ότι ήρθε η ώρα του.

Το καινούργιο γίνεται να το κλονοποιήσω ώστε να μην σετάρω το καινούργιο πάλι από την αρχή;

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, Vox said:

Επειδή σε κάποια πράγματα είμαι λίγο άσχετος. Το κινητό θα το παροπλίσω γιατί θα αγοράσω άλλο ίσως της ίδιας μάρκας. Κάποιες εφαρμογές αρχίζουν και κολλάνε πχ facebook, explorer. Δεν είναι ενοχλητικό αλλά νομίζω ότι ήρθε η ώρα του.

Το καινούργιο γίνεται να το κλονοποιήσω ώστε να μην σετάρω το καινούργιο πάλι από την αρχή;

αν πάρεις Xiaomi μπορείς να συγχρονίσεις τα πάντα μέσω του MIUI account και να περάσουν μετά στο καινούργιο (τα περισσότερα)

βέβαια δεν φταίει το RN7 αν κολλάνε κάποιες εφαρμογές και με ένα hard reset  θα είναι σαν καινούργιο

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, xnikos said:

αν πάρεις Xiaomi μπορείς να συγχρονίσεις τα πάντα μέσω του MIUI account και να περάσουν μετά στο καινούργιο (τα περισσότερα)

βέβαια δεν φταίει το RN7 αν κολλάνε κάποιες εφαρμογές και με ένα hard reset  θα είναι σαν καινούργιο

Ευχαριστώ. θα πρέπει δηλαδή να ανεβάσω τα πάντα στο cloud και θα τα πάρει όλα από εκεί; Πως γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mi.global.mimover

Αν δεν θες να μπλέξεις με το cloud μπορείς να κάνεις την ίδια δουλειά με το mi mover

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
9 minutes ago, freemind11 said:

τώρα που αρχίζει και τα φτύνει τι παίρνουμε;

 

Θα βρεις σίγουρα αξιόλογες συσκευές, καλό είναι όμως να πάρεις 5g συσκευή πλέον. 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Frpix said:
4 ώρες πριν, freemind11 said:
τώρα που αρχίζει και τα φτύνει τι παίρνουμε;
 

Για κανένα poco λέω εγώ.

Εγώ έχω το poco m4 pro 5g και είμαι πολύ ευχαριστημένος. 

Νομίζω ότι αξίζει ως επιλογή. 

Edited by p_k

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

τώρα που αρχίζει και τα φτύνει τι παίρνουμε;
 
Realme 9 Pro το έχω 10 μέρες εξαιρετική συσκευή πολύ γρήγορη και μπαταρία ατελείωτη.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

On 1/8/2022 at 3:06 ΜΜ, p_k said:

Θα βρεις σίγουρα αξιόλογες συσκευές, καλό είναι όμως να πάρεις 5g συσκευή πλέον. 

Μπορεις να το αναλυσεις λιγο αυτο?Γιατι 5g?Τι διαφορα θα εχει με τα 4g?

Ειμαι κι εγω σε αναζητηση νεας συσκευης γι'αυτο ρωταω.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πιο futureproof και αξιοποιεί καλύτερα τις διαθέσιμες συχνότητες του δικτύου κινητής, αν και εγώ που έχω 4G κινητό (Poco X3 Pro) με ένα από τα καλύτερα LTE modems, είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πάντως μίλησα με φίλο μου που είναι στην Cosmote και έχει σπουδάσει κιόλας κινητή τηλεφωνία (μεταπτυχιακό δηλ) και μου έλεγε ότι δεν υπάρχει κανένας λόγος ένας απλός χρήστης να έχει 5g

όχι ότι χάνει κάτι φυσικά, αλλά είτε 4g είτε 5g δεν έχει διαφορά

δεν είναι δηλ λόγος για να απορρίψεις συσκευή λόγο 4g

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...